مطالب مرتبط:
اعتیاد به بازی ها حالا یک اختلال روانی محسوب می شود
دستگیری عامل اصلی فروش نرم افزارهای هک فضای مجازی
تکذیب خبر تجاوز به 6 دانش آموز لرستانی / پیگیری قضایی عامل انتشار خبر
دادستان کل کشور خبر داد تعقیب قضایی عامل انتشار خبر کذب تجاوز به دختران در ایرانشهر/ صاحبان تریبون قبل از بیان اخبار، صحت و سقم آن را بررسی کنند
عامل انتشار خبر کذب تجاوز در ایرانشهر تحت تعقیب قرار می گیرد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 28 خرداد 1397 ساعت 23:052018-06-18سياسي

اختلال روانی عامل اصلی ارتکاب تجاوز


جمعه گذشته همزمان با روز عید فطر بود که امام جمعه اهل تسنن ایرانشهر، از تجاوز به 41 دختر در این شهرستان، خبر داد.

خبری که بازتاب گسترده ای در رسانه ها و شبکه های مجازی داشت، - تا جایی که بعد از انتشار آن، فرماندار ایرانشهر اعلام کرد، یکی از عاملان این ماجرا، دستگیر شده است.

جمعه گذشته همزمان با روز عید فطر بود که امام جمعه اهل تسنن ایرانشهر، از تجاوز به 41 دختر در این شهرستان، خبر داد.

خبری که بازتاب گسترده ای در رسانه ها و شبکه های مجازی داشت، تا جایی که بعد از انتشار آن، فرماندار ایرانشهر اعلام کرد، یکی از عاملان این ماجرا، دستگیر شده است.

بر اساس اعلام، مولوی طیب ملازهی امام جمعه ایرانشهر، تعداد قربانیان این ماجرا، با توجه به اطلاعاتی که خانواده ها به او اعلام کردند، حدود 41 نفر است.

این درحالی است که به گفته محمد نعیم امینی فرد ، نماینده مجلس ایرانشهر تاکنون، تنها 4 نفر، از این قربانیان، تحت درمان و حمایت های روانی قرار گرفتند.

به همین علت، به نظر می رسد، تعدادی از قربانیان، به دلیل تعصبات و حفظ آبروی خود، این مسأله را مسکوت گذاشته و پیگیری نکرده اند.

البته، بازتاب موضوع تجاوز به دختران ایرانشهری دیروز، واکنش جمعی از مردم و جوانان ایرانشهر را نیز برانگیخت.

به طوریکه، برخی از آن ها دیروز با حضور مقابل درب فرمانداری این شهرستان، خواستار برخورد جدی با متهم پرونده شدند.

نبی بخش داوودی ، فرماندار ایرانشهر نیز اگرچه تجمعات دیروز مردم مقابل فرمانداری را تأیید می کند اما معتقد است تعداد قربانیان تجاوز هنوز مشخص نیست و تنها حدود 3 خانواده برای شکایت از این موضوع مراجعه کردند.

وی می گوید: برخی از مردم و جوانان برای پیگیری این ماجرا مقابل فرمانداری تجمع کردند و ما نیز مطالبات آنها را شنیدیم.

یکی از اصلی ترین مطالبات آنها رسیدگی فوری به پرونده برای روشن شدن موضوع است.

داوودی با اشاره به اینکه تاکنون 3 نفر از متهمان این ماجرا شناسایی شده اند، ادامه می دهد: یکی از این متهمان بازداشت شده و باقی آنها هم تحت تعقیب قرار دارند اما هنوز نمی توان، در این زمینه اطلاعات دقیقی ارائه کرد، چراکه حادثه ابعاد پیچیده ای دارد و تاکنون به جمع بندی نهایی درباره این موضوع نرسیده ایم.

وی با اشاره به اینکه پیگیری این مسائل از نظر قانونی چارچوب های خاص خود را دارد و براحتی نمی توان در این باره نظری داد، می گوید: اثبات تجاوز به دختران در ایرانشهر، مستلزم آزمایشات و پیگیری های ویژه است که در دستور کار شورای تأمین و پزشکی قانونی قرار گرفته و بزودی اخبار موثق در این باره منتشر خواهد شد.

تنها یک شاکی به پزشکی قانونی مراجعه کرده است با این همه، دکتر رضا عبدی مدیر کل پزشکی قانونی سیستان و بلوچستان نیز به ایران ، می گوید: تنها یکی از شاکیان، برای بررسی های ویژه به پزشکی قانونی مراجعه کرده و هنوز فرد دیگری به آنها معرفی نشده است.

کتمان تجاوز اوضاع را وخیم تر می کند کارشناسان حوزه اجتماعی و مددکاری معتقدند، کتمان تجاوز از سوی خانواده ها باعث تکرار مجدد این حوادث خواهد شد و دایره امنیت متجاوز را گسترده می دهد.

موضوعی که دکتر رضا جعفری مدیر کل اورژانس اجتماعی کشور نیز با تأکید به آن به ایران ، می گوید: اغلب خانواده ها تصور می کنند با گزارش تجاوز، برچسب منفی روی فرزندان شان زده می شود و آنها شانس ازدواج خود را از دست می دهند، به همین خاطر این موضوع را کتمان کرده و به نیروی انتظامی اطلاع نمی دهند.

وی با اشاره به اینکه اورژانس اجتماعی، تاکنون به مسأله تجاوز به دختران ایرانشهر ورود نکرده است، می افزاید: ما تاکنون مداخله ای در زمینه این حادثه انجام نداده ایم و هیچ گزارشی در این زمینه از سوی خانواده ها به اورژانس نرسیده است.

جعفری با اشاره به اینکه عدم گزارش تجاوز از سوی خانواده ها باعث ارتکاب دوباره جرم توسط متجاوز خواهد شد، ادامه می دهد: در صورتیکه خانواده ها این موضوع را به نهاد های انتظامی و قضایی اطلاع ندهند، فرد متجاوز هیچ خطری احساس نمی کند و دوباره به سمت تکرار این اتفاق می رود.

بنابراین، خانواده ها موظف هستند تا موضوع را گزارش کنند تا دامنه امنیت فرد متجاوز تنگ تر شده و از تجاوزهای بعدی جلوگیری شود.

مدیر کل اورژانس اجتماعی کشور با اشاره به اینکه افسردگی، خودکشی و اعتیاد از پیامدهای منفی پس از تجاوز است، می گوید: تعداد زیادی از متجاوزان جزو آشنایان قربانیان هستند و برخی از خانواده ها حتی برای بهم نخوردن روابط خانوادگی خود مجبور به سکوت می شوند.

وی ادامه می دهد: یکی از مهم ترین مشکلاتی که بویژه برای دختران پس از ازدواج ایجاد می شود، اختلال در روابط زناشویی است.

به همین علت، اغلب آنها برای ازدواج دچار ترس و تردید هستند یا اصلاً ازدواج نمی کنند.

جعفری می گوید: به طور مثال، موردی داشتیم که قبل از ازدواج به او تجاوز شده بود و به همین خاطر پس از ازدواج اجازه نمی داد که همسرش به او نزدیک شود.

وی بیان می کند: اغلب در جامعه شاهد عدم تعادل قدرت میان قربانی و متجاوز هستیم.

چراکه، اغلب متجاوزان با اعمال تهدید فرد را مجبور به سکوت می کنند یا تصاویری از فرد تهیه می کنند که قربانی به خاطر حفظ آبروی خود به پلیس مراجعه نمی کند.

جعفری ادامه می دهد: باید به خانواده ها اطلاع دهیم که کتمان تجاوز هیچ کمکی به موضوع نمی کند و باعث وخیم تر شدن اوضاع خواهد شد.

احساس ناامنی اجتماعی در ایرانشهر محمد نعیم امینی فرد نماینده ایرانشهر نیز با بیان اینکه رخ دادن چنین اتفاقی در یک جامعه سنتی مانند ایرانشهر، جای تأمل دارد و خبر از سست شدن بنیان های اخلاقی می دهد، به ایلنا می گوید: گسترش حاشیه نشینی در ایرانشهر، قرار گرفتن این شهرستان در مسیر باندهای سازمان یافته قاچاق مواد مخدر، می تواند از دیگر علل رخداد چنین اتفاقاتی در این شهرستان باشد.

امینی فرد درباره حمایت از دختران آسیب دیده، می گوید: این دختران قربانی اشتباهاتی شده اند که ما هم در آن سهیم بوده ایم.

افراد آسیب دیده باید حمایت پزشکی و روانی شوند که خوشبختانه با حمایت دانشکده علوم پزشکی ایرانشهر، تاکنون 4 فرد آسیب دیده مورد بررسی پزشکی و غربالگری بیماری ها قرار گرفته و حمایت های پزشکی را دریافت کرده اند.

وی انجام حمایت های روانی و اجتماعی از افراد آسیب دیده را مهم ترین اقدام خانواده ها و مسئولان از آنها می داند و می گوید: شهرستان ایرانشهر، با وجود آنکه مرکز فرهنگی استان محسوب می شود اما دچارمسائل امنیتی - اجتماعی درازمدتی بوده که منجر به مشکلات مختلفی شده است.

وی می افزاید: زمانی بزرگترین جرم های مسلحانه را در این شهرستان شاهد بودیم، به همین خاطر، لازم است تجدیدنظری در برخی مدیریت ها اعمال شود .

وی می گوید: نبود مکان هایی برای تفریحات سالم و گذراندن اوقات فراغت، نداشتن مکان های فرهنگی مناسب، بیکاری، حاشیه نشینی و مهاجرت جمعیت به این شهرستان، می تواند دلایلی برای بروز چنین بحران هایی باشد.

امینی فرد، ادامه می دهد: همچنین، ضروری است تا این اطمینان از سوی مسئولان به خانواده های قربانیان داده شود که موضوع به صورت محرمانه پیگیری می شود و حمایت های لازم جسمی، اجتماعی و روانی از فرزندان آنان صورت می گیرد.

23 درصد جامعه دچار مشکل روانشناختی هستند فرید براتی سده ، معاون پیشگیری و اعتیاد سازمان بهزیستی نیز با اشاره به اینکه مشکلات اقتصادی، بیکاری، اعتیاد، فقر و کاهش اعتماد و تاب آوری اجتماعی در بروز آزار و اذیت های جنسی در کشور مؤثر هستند به ایران می گوید:با وجود این، یکی از مهم ترین عللی که باعث بروز تجاوزهای متعدد در جامعه می شود، ابتلا به اختلال روانی است.

وی با اشاره به اینکه بر اساس آمار، حدود 23 درصد از جامعه ما دچار مشکل روان شناختی هستند، می افزاید:البته این موضوع به معنای آنکه تمام این افراد دچار مشکل شدید روانی هستند نیست اما این آمار نشان می دهد جامعه از نظر سلامت روانی در وضعیت مناسبی قرار ندارد.

وی با اشاره به اینکه باید بپذیریم فردی که مرتکب این خطا شده بیمار است، می گوید: برخی از افراد هم به علت ابتلا به اختلال ضد اجتماعی دست به ارتکاب این جرایم می زنند.

به طوری که قوانین را زیر پا می گذارند و هیچ احترامی برای شخصیت افراد قائل نمی شوند.

براتی سده با اشاره به اینکه احساس ضعف و بی قدرتی یکی از دیگر دلایل ارتکاب این جرایم است، می گوید: این مجرمان به علت اینکه عزت نفس پایینی دارند و احساس بی قدرتی می کنند به سمت اعمال قدرت و تجاوز به عنف می روند.

معاون پیشگیری و اعتیاد سازمان بهزیستی در زمینه پیشگیری از این جرایم می گوید: ضروری است تا آموزش و اطلاع رسانی لازم از سوی خانواده و آموزش و پرورش به جوانان و کودکان ارائه شود تا آنها نسبت به موضوع آگاهی کافی داشته باشند.

براتی سده با اشاره به ضرورت کنترل اجتماعی و انتظامی برای پیشگیری از این حوادث می گوید: زمانی که یک معضل در یک منطقه ایجاد می شود باید مراقب باشیم تا دچار خطای بوم شناختی نشویم.

خطای بوم شناختی به این معنی است که یک ویژگی به کل یک منطقه نسبت داده شود.

به طور مثال، وقتی مطرح می شود حادثه ای در شوش اتفاق افتاده، مردم آن را به تمام آنها تعمیم می دهند.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه ایران ، تاریخ انتشار -------، کدمطلب: 470789، www.

iran-newspaper.

com
کلید واژه ها: ایرانشهر - قربانیان - تجاوز - فرمانداری - امام جمعه - جمعه - بازتاب - دختر - اطلاعات - خانواده - مطالبات - قربانیان تجاوز - عید فطر - مردم - امام - جوانان - دختران - دستگیر - پزشکی قانونی - نماینده مجلس - رسانه - مجازی - اطلاعاتی - شبکه - تجمع - بازداشت - اخبار - واکنش - امینی - حمایت

آخرین اخبار سرویس:
نشست بانوی مومن انقلابی

تلاش دشمن برای ایجاد دوقطبی در حوزه ها

برگزاری اردوی مختلط و کنسرت در دانشگاه ممنوع است

گرامیداشت یاد نلسون ماندلا

فردا شب انجام می شود افتتاح مرکز تخصصی حفظ قرآن در شرق تهران

«اختلال، اعوجاج، ارتباط» به روایت عکس و چیدمان

سیره عملی امام در مواجهه با قطعنامه 598

رشت تنها شهر خوراک شناسی حلال دنیا است

ارتقای رشد اقتصادی در گرو بکارگیری تکنولوژ ی های روز

ایجاد خوشه های صنعتی با تکیه بر کسب و کارهای نو در کهگیلویه و بویراحمد

ساماندهی معتادان مهمترین راهبرد بهزیستی است

2 هزار واحد بوم گردی در کشور هدف گذاری شد

مجروحیت مانعی برای جبهه رفتن این فرمانده گردان غواص نبود

انجام مقاوم سازی در 42 درصد روستاهای بالای 20 خانوار

ذخایر نفت ایران افزایش یافت

کتاب آیت الله جنتی منتشر ش0

اجرای طرح «حجاب آری یا نه» در مدرسه بنت الرسول لرستان

تامین نیروی انسانی کارآمد از دستاوردهای مهم طرح تعیین تکلیف نیروهای حق التدریس و نهضتی

عارف: از حضور بازرسان آژانس در دانشگاه ها اطلاع کافی ندارم

فال روزانه پنجشنبه 28 تیر ماه 97

وزیر ارتباطات: با اصلاح فرآیندها و اجرای دولت الکترونیک فساد را ریشه کن می کنیم

تغییرات در کابینه دولت تایید شد؛ روحانی در حال بررسی است

دادستان کشور: برخورد قضایی با موضوع حجاب جواب نمی دهد

اجرای طرح کرامت در شهرک چوبیندر قزوین

پیگیری وضعیت دانشجویان دستگیر شده ادامه دارد

معرفی فرماندار جدید کهگیلویه؛

چرا بعد از آزادی خرمشهر «صدام» را تعقیب کردیم؟

وارد بازی ترامپ نمی شویم (گفت وگو با علی ولایتی، مشاور مقام معظم رهبری)

گزارش تفصیلی تخلفات حضرتی در حزب اعتماد ملی تقدیم وزارت کشور شد

دولت سوئد: آتش روشن کردن ممنوع!

اخلاص و سخت کوشی علامه طباطبایی(ره) سبب موفقیت المیزان شده است

استکبار می خواهد عناصر ماندگاری انقلاب را به دست برخی انقلابیون بشکند

یک جوان محکوم به اعدام نجات یافت

کتاب آیت الله جنتی منتشر شد

سردار سلامی سرپرست معاونت هماهنگ کننده سپاه شد

چه کسی حکم ترور «منصور» را از آیت الله میلانی گرفت؟

واکنش معاون دفتر رییس جمهور به یک ادعای عجیب

صفحه رسمی فاطمیون مجدداً توسط اینستاگرام مسدود شد

برگزاری جشن کرامت درچهار امامزاده کاشان

نماینده مجلس خبر داد: افزایش مهاجرت به شمال به خاطر خشکسالی

قلعه «محمود خاوری» در کانادا +عکس

سومین همایش تکریم امامزادگان در کاشان برگزار می شود

وزیر دفاع: نیروهای مسلح آماده اند/ گستاخان را به شدت تنبیه می کنیم

درآمد اپ استور دوبرابر پلی استور

یازدهمین جشنواره «زیر سایه خورشید» در آذربایجان غربی برگزار می شود

ماجرای عملیات مسلحانه سرقت بانکی در جنوب پایتخت

تصاویر/ همایش علما و فرهنگیان و ضرورت حضور تاثیرگذار بر اوضاع افغانستان، موانع و راهکارها

اگر نامزدی به اشتباه ردصلاحیت شود،چه می کنید؟/ کدخدایی: جبران می کنیم، اگر نشد، توبه می کنیم

موفقیت دانش مهندسی ایران در تهیه مصالح ساختمانی

پرچم متبرک حرم کریمه اهل بیت (س) در منزل شهید تازه تفحص شده

بسته پیشنهادی 55 محوری نمایندگان مجلس برای مشکلات اقتصادی

چرا اصولگرایان، برای کسب محبوبیت دنباله رو حزب الله لبنان نمی شوند؟

کسانی که صلاحیت مسئولیت در نظام را ندارند برکنار شوند

پنهان کاری وزیرعلوم درباره حضور بازرسان آژانس هسته ای

هیچ خبر جدیدی درباره حضور خانواده در استادیوم آزادی نیست

تفکر سکولاریسم اجتماعی حوزه های علمیه را تهدید می کند/ معیار اعتدال تبعیت از ولایت فقیه است

برای خرید خودرو تیبا در بازار چقدر باید هزینه کرد؟

توصیه امام جمعه تبریز به حجاج بیت الله الحرام

مذاکره ولایتی و پوتین با درخواست روحانی انجام شد

انتصاب سردار سلامی به عنوان معاون هماهنگ کننده سپاه

بانک شهر برگزیده سیزدهمین جشنواره ملی انتشارات روابط عمومی

تعریف جوانان از اشتغال اشتباه است

ایرادات مجمع تشخیص به لایحه الحاق ایران به کنوانسیون پالرمو (جرایم سازمان یافته)

نهاوندیان: در دیدار با رهبری تاکید شد میان داری در امور اقتصادی با دولت است

بررسی وضعیت دانشجویان بازداشتی در کمیسیون آموزش مجلس

خبرنگار راشاتودی برای مصاحبه با ولایتی روسری به امانت گرفت(+عکس)

حاشیه های جلسه امروز هیات دولت +عکس

سازمان فائو در زمینه مدیریت آبخیزداری با ایران مشارکت می کند

«هزار توی زمان» از سخنان هنرمند فرانسوی تا آنچه می گویند

میرساجدی در گفت وگو با فارس: مقابل ورود بازرسان آژانس به دانشگاه شهیدبهشتی می ایستیم/ نمی گذاریم جاسوسان اطلاعات اساتیدمان را ببرند!

معاون هماهنگ کننده سپاه تغییر کرد

27 هزار کودک کار در استان البرز تحت پوشش قرار گرفتند

12 هزار نفر به دلیل صدور چک بی محل در زندان به سر می برند

توزیع بیش از 1000 میلیارد تومان برای اجرای برنامه ملی بازآفرینی شهری

110 بنای تاریخی آذربایجان غربی حفاظت اضطراری و مرمت شدند

تعهد شرکت آدیداس در استفاده از پلاستیک های بازیافتی تا سال 2024

نهمین جشنواره استانی مشاعره رضوی در بوشهر

نخستین پرواز اتیوپی به اریتره بعد از 20 سال

عارف: حمایت از توسعه کمی و کیفی دانشگاه های استان + فیلم

تجلیل از 17 حافظ نخستین دوره مرکز شبانه روزی حفظ امام سجاد(ع) قم

مروری بر اخبار معارفی رسانه ها/ واکنش بزرگان قرآنی کشور به خبر تغییر مدیر رادیو قرآن

استاندار قم: حراست دستگاه های اجرایی نقش اساسی در صیانت از حقوق مردم دارند

حجت الاسلام سعیدی: وحدت مسؤلان خنثی کننده توطئه دشمنان است

توفان توییتری در اعتراض به فیش های حقوقی معلمان

عکس/ دختران شین آبادی دست به دامن روحانی شدند

بهره برداری از فولادسبا در اوج خشکی زاینده رود

سرپیچی در حفظ باغات تهران

افزایش 14 درصدی مستمری مددجویان کمیته امداد

بیمه تکمیلی فرهنگیان با تاخیر پرداخت شد

محیط پویای بازی Ghost Of Tsushima غافلگیرتان می کند

تصویر دیده نشده از شهید هسته ای با کراوات!

استخدام برنامه نویس،کارشناس SEO در یک شرکت معتبر در اصفهان

قوه قضاییه شعبه ای را برای پیگیری شکایات علیه آمریکا اختصاص داده است

پیام تسلیت رییس شورای شهر تهران به یکی از اعضای شورای شهر

رابطه جالب پول و پنهانکاری های پول!

همزمان با دهه کرامت طرح قرائت سوره مبارکه فجر به صورت سراسری برگزار می شود

فولادگر: تعریف جوانان از اشتغال اشتباه است

دولت باید خدمان زیربنایی را در برنامه بازآفرینی شهری تأمین کند

آغاز هشتمین جشنواره کتابخوانی رضوی در اصفهان

جمهوری اسلامی با الگوگیری از اهل بیت معتقد به تعامل با جهان بوده و هست

اختلال روانی عامل اصلی ارتکاب تجاوز

اختلال روانی عامل اصلی ارتکاب تجاوز