مطالب مرتبط:
مهار بحران کم آبی با استفاده از ظرفیت خیران
تولید داخلی با مهار قاچاق رونق می یابد/ استفاده از ظرفیت هنرمندان و رسانه
امیرآبادی در گفت وگو با فارس: دولت درباره برجام حالت قمارباخته دارد/ سیاست دولت در استفاده از ظرفیت داخلی و جوانان باید تغییر کند
دولت درباره برجام حالت قمارباخته دارد/ سیاست دولت در استفاده از ظرفیت داخلی و جوانان باید تغییر کند
حوزه سلامت از تمام ظرفیت های کشور در خصوص اطلاع رسانی به مردم در مورد تب کریمه کنگو استفاده کند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 28 خرداد 1397 ساعت 22:502018-06-18سياسي

مهار بحران کم آبی با استفاده از ظرفیت خیران


ایرنا - مشکل کم آبی و خشکسالی در جنوب استان کرمان طی سالهای اخیر به یک معضل تبدیل شده که برای مهار این تنش آبی به منابع مالی قابل توجهی نیاز است.

- با وجود موانعی که بر سر راه استفاده از کمک های مالی سازمان مدیریت بحران کشور وجود دارد، ورود خیران به عرصه اجرای طرح های مقابله با بحران می تواند مسمر ثمر باشد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، ظهر امروز (دوشنبه) نشست ستاد بحران جنوب استان کرمان برای بررسی مسائل مربوط به بحران کم آبی با حضور معاون بازسازی و بازخوانی سازمان مدیریت بحران کشور و هفت فرماندار جنوب کرمان در محل فرمانداری جیرفت برگزار و قرار بر این شد که مسائل و مشکلات مربوط به معضل آب در سازمان مدیریت بحران کشور مطرح و تدابیر لازم اتخاذ شود.

همچنین در این دورهمی، مسائل مرتبط با معضل آب همچون مشکلات بخش کشاورزی، محیط زیست، منابع طبیعی، بیمه کشاورزان و حاشیه نشینی در اطراف روستاها و مسائل دیگری از این قبیل مطرح و مورد بررسی قرار گرفت.

معاون بازسازی و بازخوانی سازمان مدیریت بحران کشور در این نشست با تاکید بر اینکه زمینه مشارکت خیران باید در مسائل حیاتی و بحران فراهم شود گفت: با فراهم آمدن زمینه ورود خیران می توانیم شاهد کاهش مشکلات در مسائل بحرانی کشور باشیم.

محمدفرید لطیفی افزود: فعالیت های خیرخواهانه صرفا نباید در زمینه مدرسه سازی و ساخت اماکن مذهبی باشد از این رو باید از این فرصت علاوه بر این امور خیر در مسائل بحرانی هم استفاده کرد.

وی با بیان اینکه آمایش سرزمینی در کشور خوب انجام نشده است تا از منابع استفاده بهینه شود اظهار داشت: بسیاری از مشکلات امروز مناطق مختلف کشور به دلیل انجام نشدن آمایش سرزمینی است.

وی در جمع بندی سفر خود به جنوب کرمان گفت: طرح هایی که در ردیف بودجه قرار دارند از طرف ستاد بحران کشور قابل کمک مالی نیستند و تنها در شرایط خاص این تصمیم اتخاذ می شود.

وی ادامه داد: فرمانداران و مدیران کل جنوب کرمان طرح های خود را در زمینه خشکسالی ارائه دهند تا این طرح ها توسط رییس ستاد بحران کشور مطالعه و نسبت به آنها تصمیم گیری شود.

لطیفی به مشکل خشکسالی و سیل در جنوب استان کرمان اشاره کرد و گفت: دستگاه های مربوطه شامل آب منطقه ای، جهاد کشاورزی، شهرداری و دهیاری ها با اولویت رودخانه های وحشی باید برنامه ریزی و مطالعات لازم را در این زمینه انجام دهند تا تصمیم جمعی صحیحی برای کاهش خسارت در شرایط بحرانی داشته باشیم.

وی ضمن تاکید بر مساله بیمه اظهار داشت: یکهزار میلیارد تومان اعتبار سالانه به بیمه کشاورزی پرداخت می شود تا خسارات این بخش را تحت پوشش قرار دهد.

رییس ستاد بحران استان کرمان نیز گفت: امروز از مرحله پیشگیری گذشته ایم و در مرحله بحران خشکسالی هستیم و همه باید آماده مقابله با این بحران باشیم.

مجید سعیدی افزود: اعتبار مورد نیاز برای استان در حال برنامه ریزی است.

** دولت تدبیر و امید نخستین دولتی بود که صدای آژیر آب را به صدا درآوردفرماندار جیرفت با بیان اینکه دولت تدبیر و امید اولین دولتی بود که صدای آژیر آب را به صدا درآورد گفت: طرح همیاران و پلیس آب از طرح های مهم دولت در زمینه آب است که توسط رزم حسینی استاندار سابق کرمان در این منطقه اجرا شد.

احمد امینی روش با بیان اینکه همیشه پیشگیری خسارات کمتری نسبت به درمان و مقابله دارد، اظهار داشت: متاسفانه در زمینه فرهنگ سازی مصرف بهینه آب اقدامات خوبی در گذشته انجام نشده و مشکلات امروز میراث گذشته است.

وی اعلام زنگ خطر آب را توسط دولت تدبیر و امید را نشان از توجه و حساسیت دولت را در این بخش برشمرد و گفت: دولت عقلانیت گام های خوبی در زمینه مبارزه با بحران آب برداشته است.

فرماندار جیرفت نبود اعتبار را بزرگترین مشکل مواجه با خشکسالی عنوان کرد و گفت: امیدواریم با تامین اعتبار برنامه های خوبی در این بخش اجرا شود.

** مصرف صحیح آب باید به یک فرهنگ عمومی تبدیل شودفرماندار عنبرآباد گفت: هر ساله در زمینه تامین آب آشامیدنی و کشاورزی با چالشهای جدی روبرو هستیم و بخش عمده این مشکلات به نبود یک فرهنگ سازی عمومی در مصرف آب است.

نادر ملایی با بیان اینکه 42 هزار هکتار سطح زیر کشت زمین های باغی و کشاورزی شهرستان عنبرآباد است، اظهار داشت: هم اکنون بیش از 19 هزار هکتار آبیاری تحت فشار در این شهرستان انجام شده است.

وی تصریح کرد: 17 روستا در بخش جبالبارز جنوبی این شهرستان با تانکر آبرسانی شود و 78 روستا نیز فاقد آب آشامیدنی است.

فرماندار عنبرآباد سفر معاون ستاد بحران کشور را به جنوب کرمان مهم برشمرد و گفت: سفیر ستاد بحران، مشکلات این منطقه را به پایتخت منتقل کنند تا تدابیر لازم برای گذر از بحران آب در تابستان انجام شود.

** بحران خشکسالی جنوب کرمان در سطح ملی پیگیری شودفرماندار قلعه گنج نیز با تاکید بر اینکه بحران خشکسالی جنوب کرمان باید در سطح ملی پیگیری شود گفت: یک میلیون نفر مردم جنوب کرمان با بحران آب مواجه هستند از این رو نیاز است ستاد بحران در عالی ترین مرتبه برگزار شود تا شاهد خروجی و نتیجه عملیاتی باشیم.

وحدت عیدی تصریح کرد: در 50 سال اخیر خشکسالی امسال کم سابقه بوده از این رو مسئولان عالی رتبه در تهران باید چاره ای عملی در این زمینه اتخاذ کنند.

** آغاز جنگ آب در جنوب کرمانفرماندار قلعه گنج گفت: با توجه به خشکسالی های اخیر، جنگ آب در جنوب کرمان شروع شده است از این رو رییس ستاد بحران کشور از این منطقه بازدید کند.

عطا ناوکی نبود اعتبار را بزرگترین مساله بحران آب در منطقه جنوب کرمان برشمرد.

ناوکی ضمن گلایه از حضور نداشتن تعدادی از مدیران کل جنوب کرمان در این نشست افزود: نبود اعتبار و هماهنگی از مشکلات مهم منطقه جنوب کرمان برای برطرف کردن مشکل بحران خشکسالی است.

وی به مساله خشکسالی، کاهش نزولات آسمانی و ضرر کشاورزان جنوب کرمان اشاره کرد و گفت: با این همه مشکلات متاسفانه تا کنون هیچ اعتباری از ستاد بحران برای این خطه در نظر گرفته نشده است.

** تغییر رویکرد از کشاورزی به صنعتی نیاز حیاتی جنوب کرمان استفرماندار فاریاب نیز با بیان اینکه تغییر رویکرد از کشاورزی به صنعتی، نیاز حیاتی جنوب کرمان است گفت: شغل بیشتر مردم جنوب کرمان کشاورزی است و با این بحران آب باید زمینه تغییر شرایط منطقه از کشاورزی به صنعتی باید فراهم شود.

علی نیک نفس با بیان اینکه 85 درصد شهرستان فاریاب را بافت روستایی تشکیل داده است، تصریح کرد: 72 درصد این شهرستان با خشکسالی شدید مواجه است که نیاز به اعتبار برای جلوگیری از این بحران دارد.

نیک نفس ادامه داد: 33 روستای این شهرستان با مشکل اب مواجه است که زنگ خطر جدی برای مردم این روستاهاست.

فرماندار فاریاب با بیان اینکه جنگل مهروئه این شهرستان ثبت یونسکو است، اظهار داشت: متاسفانه با روند موجود خشکسالی، این جنگل ها با تهدید اساسی مواجه هستند.

وی تصریح کرد: آب شهرستان فاریاب از 2 حلقه چاه تامین می شود که با توجه به پایین آمدن سطح آب نیاز به احداث چاه سوم برای تامین آب آشامیدنی این شهرستان ضروری است.

** پدیده حاشیه نشینی در اطراف روستاها در حال شکل گرفتن استفرماندار رودبار جنوب هم با بیان اینکه پدیده حاشیه نشینی در اطراف روستاها در حال شکل گرفتن است گفت: با توجه به کمبود آب و خشکسالی های اخیر، زنگ خطر حاشیه نشینی در روستاهای دارای آب در جنوب کرمان به صدا درآمده است که این پدیده نادر تبعات زیادی در بر خواهد داشت.

ابوذر عطاپور به مشکلات کشاورزان جنوب کرمان اشاره و تصریح کرد: کمر کشاورزان جنوب کرمان با توجه به افت قیمت محصولات کشاورزی شکسته شده است از این رو باید از کشاورزان منطقه حمایت شود.

وی با بیان اینکه نگرش کشاورزی در جنوب کرمان باید به صنعتی تبدیل شود، گفت: رودبار جنوب بیشترین مشکل آب کشاورزی را در این مناطق دارد چرا که آبی برای کشاورزی نیست لذا رویکرد صنعتی باید جایگزین بخش کشاورزی شود.

وی به مشکل آب آشامیدنی پنج شهرستان جنوب کرمان اشاره و تصریح کرد: با توجه به اینکه جیرفت و عنبرآباد از ذخیره سد جیرفت برای بحران خشکسالی استفاده می کنند تدابیر لازم برای تامین آب پنج گنج جنوبی کرمان باید برنامه ریزی شود.

وی طرح انتقال آب از دریای عمان را به عنوان یک راه حل برای برطرف کردن مشکل آب پنج شهرستان جنوب استان کرمان برشمرد و گفت: امیدواریم با توجه به حاد بودن مشکل آب در این منطقه شاهد عملیاتی شدن این طرح باشیم.

وی با بیان اینکه یک تانکر در رودبار جنوب آبرسانی سیار را انجام می دهد، اظهار داشت: این تانکر با توجه به عمر زیاد دچار فرسودگی شده است که به یک تانکر جدید نیاز داریم.

** بحران خشکسالی محیط زیست جنوب کرمان را به خطر انداخته استفرماندار منوجان با تاکید بر اینکه بحران خشکسالی محیط زیستی جنوب کرمان را به خطر انداخته است گفت: یکی از تبعات مهم خشکسالی، بحران در مساله حیات وحش و مسائل محیط زیستی است.

محمد حجتی پور تصریح کرد: امسال بر اثر خشکسالی 33 راس بز کوهی، 75 راس قوچ کوهی و 10 راس آهوی ایرانی تلف شده و این مساله زنگ خطری برای دوستداران محیط زیست است.

فرماندار منوجان کوچ عشایر را به شهر و حاشیه شهر را نتیجه خشکسالی برشمرد و گفت: مساله بحران آب و خشکسالی باید با حساسیت و دقت بیشتری برنامه ریزی شود تا شاهد کاهش خسارات در این بخش باشیم.

وی به اقدامات اعضای ستاد بحران در شهرستان های جنوبی استان کرمان اشاره کرد و گفت: اعضای این ستاد هیچ اعتباری ندارند و در نتیجه اقدامات موثری نمی توانند انجام دهند.

حجتی پور به مشکل ذخیره سازی آب در شهرستان منوجان با توجه به موقعیت این شهرستان اشاره و تصریح کرد: امکان ذخیره سازی آب در این شهرستان وجود ندارد و با تنش آبی شدیدی روبرو هستیم.

وی ادامه داد: آب در 32 روستای این شهرستان جیره بندی و این مساله یک بحران اشکار است.

*هم اینک جنوب استان کرمان که ظرفیت فراوانی در حوزه های کشاورزی، صنعتی و صنایع دستی دارد با بحران خشکسالی جدی دست و پنجه نرم می کند که تنها راه نجات از این آشفتگی، تخصیص و تزریق اعتبارات متناسب با منطقه برای اجرای طرح های مختلف آبی به شمار می رود.

قطعا ورود خیران به این بخش می تواند تا حدودی راه گشا باشد اما فرهنگ سازی عمومی برای مصرف صحیح آب نیز یکی از ضروریات جنوب کرمان است که باید هر چه سریعتر عملیاتی شود.

جنوب استان کرمان از هفت شهرستان با جمعیت یک میلیون نفری یک سوم استان را پوشش داده است.


کلید واژه ها: سازمان مدیریت بحران - بحران - سازمان مدیریت - مدیریت بحران - کشور - استان کرمان - کرمان - ستاد بحران - مدیریت - مشکل - مشکلات - جنوب - کشاورزی - خشکسالی - کم آبی - استان - تصمیم - بازسازی - مالی - بیمه - معضل - کمک های مالی - حاشیه نشینی - برنامه ریزی - ایرنا - شرایط - معاون - امروز - تصمیم گیری - فرمانداری

آخرین اخبار سرویس:
پیکر شهید مدافع حرم در شهر آبسرد تشییع و بخاک سپرده شد

استعلام آخرین وضعیت خدمتی مشمولان با سامانه پیامکی

کسی توییت های تهدیدآمیز ترامپ علیه ایران را جدی می گیرد؟

تحویل 500واحد مسکونی به زلزله زدگان سرپل ذهاب

ایست و بازرسی در اقتصاد مقاومتی نداریم

«شایستگان تقدیر جایزه کتاب سال» تجلیل شدند

کارکرد رسانه ها باید تعالی ایران باشد

دانلود آهنگ جدید حمید هیراد بنام در کنار هم

نصب پرچم یا حسین در دومین قله بلند جهان

افزایش تدابیر امنیتی پیش از انتخابات سراسری در پاکستان

جزییات نامه سردار نقدی به معاون روحانی

محسن رضایی: ترامپ مراقب باشد امریکا 50 هزار نیرو زیر تیغ ایران دارد

تورم تیر 8.7 درصد شد

مردم ایران کودتای 1332 را فراموش نکردند

نگاه وزارت کشور فعال سازی توان و ظرفیت بانوان برای حضور در عرصه های مدیریتی است

واکنش رامبد جوان به شهادت 11 مرزدار مریوانی+عکس

رهبری برای دیوانه ای مثل ترامپ اهمیتی قائل نیستند که بخواهند به وی پاسخ دهند

مقامات ایران در میدان ترامپ و پمپئو بازی نمی کنند

با تلاش جوان نورآبادی؛ پرورش بوقلمون در منطقه محروم سرناوه لرستان

قانون گذار آمریکایی: ترامپ شاگرد پوتین است

تغییر استراتژی رییس جمهور روحانی در برخورد با غرب؟

قرارگاه خاتم همچون گذشته پروژه های شهری را انجام دهد

سرخط اخبار هواپیمایی،فرودگاه ها و سفر در 31 تیر 1397

تمبر یادبود ائمه جمعه فقید استان قزوین رونمایی شد

برنامه ریزی برای برگزاری هرچه با شکوهتر اربعین حسینی

باور قلبی و عملی از ویژگی های بارز آیت ا... شیخ مرتضی تهرانی

مردم ایران کودتای 1332 را فراموش نکردند

تصویری دیدنی از تلاش ماموران در آتش سوزی جنگل های کالیفرنیا

سامان قدوس گران ترین بازیکن سوئد

خبر آرام بخش در تابستان داغ ایران/ گرمای طاقت فرسا از هفته آینده فروکش می کند

جلسه ویژه بانک مرکزی ویژه طرح مشکلات تولیدکنندگان

پارادوکس دره سیلیکون؛ یک چهارم چمعیت در خطر گرسنگی

این هشدارهای پلیس فتا درباره «لینک های آلوده» را جدی بگیرید!

ابتکار: سومین سفیر زن معرفی خواهد شد/ احتمال حضور اولین بانوی استاندار

اگر به توحید اعتقاد محکم داشته باشیم از قدرت های جهانی نخواهیم ترسید

استخدام برنامه نویس# C در شرکت ساناتک در تهران

دیدار جامعه آزمایشگاهیان بالینی با نمایندگان مجلس

پیکر شهید مدافع حرم در شهر آبسرد تشییع و بخاک سپرده شد

دانلود آهنگ جدید عماد طالب زاده بنام حالمو نمیفهمه

جمهوری اسلامی نظامی ولایی است/ نقش حضرت فاطمه زهرا(س) در شناساندن اسلام

بیکاری در شهرستان بیجار بیداد می کند/ توسعه واحدهای تولیدی و صنعتی زمینه ساز اشتغال زایی

عزیزی در گفت وگو با فارس: رهبری برای دیوانه ای مثل ترامپ اهمیتی قائل نیستند که بخواهند به وی پاسخ دهند

دستگیری 5 متهم در پرونده ثبت سفارش خودرو

بهره برداری از بخش نخست زائرسرای رضوی در مشهد مقدس

خاطره جالب شاگرد امام از ترس ساواکی ها هنگام دستگیری امام خمینی(ره)

هدیه کویت به عراق برای کاهش مشکل بی برقی

ادغام بانک های وابسته به نیروهای مسلح در یک بانک دولتی

آخرین فرصت ثبت شماره شبای بانکی در سامانه سهام عدالت

حضور بانوان در جایگاه های مدیریتی مازندران کمرنگ است

نقش آیت الله حاج آقا تهرانی در تربیت اخلاقی جوانان برجسته بود

آخرین وضعیت جسمانی مهدی فخیم زاده

برخورد انضباطی با سه خلبان متخلف

آیت الله نوری همدانی: جمهوری اسلامی نظامی ولایی است/ نقش حضرت فاطمه زهرا(س) در شناساندن اسلام

عزیزی در گفت وگو با فارس: ترامپ و دولت آمریکا در قصه به زانو درآوردن ملت ما کور خوانده اند

علم الهدی: دولت ستیز نیستم

فاز نخست زائرسرای رضوی افتتاح شد

هواپیمایی ماهان برای فعالیت دربوشهر راغب است

برق 23نقطه کهگیلویه و بویراحمد سه شنبه قطع می شود

مسئله امروز اقتصاد کشور هماهنگی است | صدا و سیما واقع بینانه تر نگاه کند

برخورد انضباطی با 3 خلبان ایرانی متخلف

جریان های مخالف دولت در تلاش برای ناامیدی مردم هستند

رسیدگی به پرونده احسان علیخانی در دادسرا

آمریکا در سیاست ایران هراسی تنها است

خط پروازی بندرعباس – جاسک راه اندازی می شود

مسئولان کردستان از زخمی های حمله تروریستی مریوان عیادت کردند

ایجاد وقف های جدید با نیت تامین آب شرب

اختصاص اعتبار به سازمان زندا ن ها به منظور بازسازی و بهسازی و ایمن سازی هفت زندان

دیدار رؤسای کمیسیون های مجلس با علی لاریجانی

برق 23نقطه کهگیلویه و بویراحمد سه شنبه قطع می شود

عراقچی: ایران نتواند نفت صادر کند، دیگران هم نخواهند توانست

قرارگاه خاتم همچون گذشته پروژه های شهری را انجام دهد

همکاری ایران با بیمه مونیخ ری آلمان همچنان ادامه دارد

روز خاطره انگیز بازگشت سپنتا

بازنگری کارت های بازرگانی تا ماه آتی پایان می یابد

دموکرات های مجلس آمریکا: فریب توییت ترامپ را نخورید، به ایران حمله نمی شود

مقامات ایران در میدان افراطی گری ترامپ و پمپئو بازی نمی کنند

رونمایی پوستر هجدهمین جشن حافظ +عکس

آیا خلیج فارس، شاهد جنگی ویران کننده خواهد بود؟

استقبال باشکوه مردم دیشموک و قلعه رییسی از کاروان زیرسایه خورشید

فکور، دستاورد جدید موشکی ایران

طرح اشرف غنی برای حل اختلافات انتخاباتی با احزاب افغانستان/ تحلیل

برق 23نقطه کهگیلویه و بویراحمد سه شنبه قطع می شود

تفکیک وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به صلاح نیست

تشریف بیش از 700 هزار زائراولی به حرم امام رضا(ع)

واکنش رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی ایران به صحبت های وزیر امور خارجه آمریکا +عکس

فلاحت پیشه در گفت وگو با فارس: مقامات ایران در میدان افراطی گری ترامپ و پمپئو بازی نمی کنند

جامعه به سمت پرخاشگری، خشونت و عدم مدارا می رود/راهی جز رجوع به قرآن نداریم

هواپیمایی ماهان برای فعالیت دربوشهر راغب است

اعزام 2 ناو نیروی دریایی ارتش به جمهوری آذربایجان

«دل، بی قرار دیدن گنبد طلای توست»

با جدیدترین پهپاد سوژه های جذاب را شکار کنید

رشد اقتصادی ایران بالاتر از روسیه و عربستان

10 نکته مستدل و جالب روانشناختی از خودتان که احتمالا نمی دانید

نامه مشترک جوانان اصولگرا و اصلاح طلب به روحانی

باهنر دوباره دبیرکل شد

گام به گام زیر سایه خورشید

قول رییس جمهور درباره رفع حصر از زبان عضو فراکسیون امید

هر حرکت نامعقول آمریکا، پاسخ به یادماندنی خواهد داشت

استخدام منشی با حداقل 5 سال سابقه کار و مسلط به کامپیوتر

فلاحت پیشه در گفت وگو با فارس: مقامات جمهوری اسلامی در میدان افراطی گری ترامپ و پمپئو بازی نمی کنند

مهار بحران کم آبی با استفاده از ظرفیت خیران

مهار بحران کم آبی با استفاده از ظرفیت خیران