مطالب مرتبط:
تولید داخلی با مهار قاچاق رونق می یابد/ استفاده از ظرفیت هنرمندان و رسانه
امیرآبادی در گفت وگو با فارس: دولت درباره برجام حالت قمارباخته دارد/ سیاست دولت در استفاده از ظرفیت داخلی و جوانان باید تغییر کند
دولت درباره برجام حالت قمارباخته دارد/ سیاست دولت در استفاده از ظرفیت داخلی و جوانان باید تغییر کند
حوزه سلامت از تمام ظرفیت های کشور در خصوص اطلاع رسانی به مردم در مورد تب کریمه کنگو استفاده کند
حمایت استاندار تهران از اقدام غیر قانونی با سوء استفاده از واژه منافع مردم / مالک پلاسکو در زمان بحران ساختمان کجا بود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 28 خرداد 1397 ساعت 22:452018-06-18سياسي

مهار بحران کم آبی با استفاده از ظرفیت خیران


جیرفت - ایرنا - مشکل کم آبی و خشکسالی در جنوب استان کرمان طی سالهای اخیر به یک معضل تبدیل شده که برای مهار این تنش آبی به منابع مالی قابل توجهی نیاز است.

- با وجود موانعی که بر سر راه استفاده از کمک های مالی سازمان مدیریت بحران کشور وجود دارد، ورود خیران به عرصه اجرای طرح های مقابله با بحران می تواند مسمر ثمر باشد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، ظهر امروز (دوشنبه) نشست ستاد بحران جنوب استان کرمان برای بررسی مسائل مربوط به بحران کم آبی با حضور معاون بازسازی و بازخوانی سازمان مدیریت بحران کشور و هفت فرماندار جنوب کرمان در محل فرمانداری جیرفت برگزار و قرار بر این شد که مسائل و مشکلات مربوط به معضل آب در سازمان مدیریت بحران کشور مطرح و تدابیر لازم اتخاذ شود.

همچنین در این دورهمی، مسائل مرتبط با معضل آب همچون مشکلات بخش کشاورزی، محیط زیست، منابع طبیعی، بیمه کشاورزان و حاشیه نشینی در اطراف روستاها و مسائل دیگری از این قبیل مطرح و مورد بررسی قرار گرفت.

معاون بازسازی و بازخوانی سازمان مدیریت بحران کشور در این نشست با تاکید بر اینکه زمینه مشارکت خیران باید در مسائل حیاتی و بحران فراهم شود گفت: با فراهم آمدن زمینه ورود خیران می توانیم شاهد کاهش مشکلات در مسائل بحرانی کشور باشیم.

محمدفرید لطیفی افزود: فعالیت های خیرخواهانه صرفا نباید در زمینه مدرسه سازی و ساخت اماکن مذهبی باشد از این رو باید از این فرصت علاوه بر این امور خیر در مسائل بحرانی هم استفاده کرد.

وی با بیان اینکه آمایش سرزمینی در کشور خوب انجام نشده است تا از منابع استفاده بهینه شود اظهار داشت: بسیاری از مشکلات امروز مناطق مختلف کشور به دلیل انجام نشدن آمایش سرزمینی است.

وی در جمع بندی سفر خود به جنوب کرمان گفت: طرح هایی که در ردیف بودجه قرار دارند از طرف ستاد بحران کشور قابل کمک مالی نیستند و تنها در شرایط خاص این تصمیم اتخاذ می شود.

وی ادامه داد: فرمانداران و مدیران کل جنوب کرمان طرح های خود را در زمینه خشکسالی ارائه دهند تا این طرح ها توسط رییس ستاد بحران کشور مطالعه و نسبت به آنها تصمیم گیری شود.

لطیفی به مشکل خشکسالی و سیل در جنوب استان کرمان اشاره کرد و گفت: دستگاه های مربوطه شامل آب منطقه ای، جهاد کشاورزی، شهرداری و دهیاری ها با اولویت رودخانه های وحشی باید برنامه ریزی و مطالعات لازم را در این زمینه انجام دهند تا تصمیم جمعی صحیحی برای کاهش خسارت در شرایط بحرانی داشته باشیم.

وی ضمن تاکید بر مساله بیمه اظهار داشت: یکهزار میلیارد تومان اعتبار سالانه به بیمه کشاورزی پرداخت می شود تا خسارات این بخش را تحت پوشش قرار دهد.

رییس ستاد بحران استان کرمان نیز گفت: امروز از مرحله پیشگیری گذشته ایم و در مرحله بحران خشکسالی هستیم و همه باید آماده مقابله با این بحران باشیم.

مجید سعیدی افزود: اعتبار مورد نیاز برای استان در حال برنامه ریزی است.

** دولت تدبیر و امید نخستین دولتی بود که صدای آژیر آب را به صدا درآوردفرماندار جیرفت با بیان اینکه دولت تدبیر و امید اولین دولتی بود که صدای آژیر آب را به صدا درآورد گفت: طرح همیاران و پلیس آب از طرح های مهم دولت در زمینه آب است که توسط رزم حسینی استاندار سابق کرمان در این منطقه اجرا شد.

احمد امینی روش با بیان اینکه همیشه پیشگیری خسارات کمتری نسبت به درمان و مقابله دارد، اظهار داشت: متاسفانه در زمینه فرهنگ سازی مصرف بهینه آب اقدامات خوبی در گذشته انجام نشده و مشکلات امروز میراث گذشته است.

وی اعلام زنگ خطر آب را توسط دولت تدبیر و امید را نشان از توجه و حساسیت دولت را در این بخش برشمرد و گفت: دولت عقلانیت گام های خوبی در زمینه مبارزه با بحران آب برداشته است.

فرماندار جیرفت نبود اعتبار را بزرگترین مشکل مواجه با خشکسالی عنوان کرد و گفت: امیدواریم با تامین اعتبار برنامه های خوبی در این بخش اجرا شود.

** مصرف صحیح آب باید به یک فرهنگ عمومی تبدیل شودفرماندار عنبرآباد گفت: هر ساله در زمینه تامین آب آشامیدنی و کشاورزی با چالشهای جدی روبرو هستیم و بخش عمده این مشکلات به نبود یک فرهنگ سازی عمومی در مصرف آب است.

نادر ملایی با بیان اینکه 42 هزار هکتار سطح زیر کشت زمین های باغی و کشاورزی شهرستان عنبرآباد است، اظهار داشت: هم اکنون بیش از 19 هزار هکتار آبیاری تحت فشار در این شهرستان انجام شده است.

وی تصریح کرد: 17 روستا در بخش جبالبارز جنوبی این شهرستان با تانکر آبرسانی شود و 78 روستا نیز فاقد آب آشامیدنی است.

فرماندار عنبرآباد سفر معاون ستاد بحران کشور را به جنوب کرمان مهم برشمرد و گفت: سفیر ستاد بحران، مشکلات این منطقه را به پایتخت منتقل کنند تا تدابیر لازم برای گذر از بحران آب در تابستان انجام شود.

** بحران خشکسالی جنوب کرمان در سطح ملی پیگیری شودفرماندار قلعه گنج نیز با تاکید بر اینکه بحران خشکسالی جنوب کرمان باید در سطح ملی پیگیری شود گفت: یک میلیون نفر مردم جنوب کرمان با بحران آب مواجه هستند از این رو نیاز است ستاد بحران در عالی ترین مرتبه برگزار شود تا شاهد خروجی و نتیجه عملیاتی باشیم.

وحدت عیدی تصریح کرد: در 50 سال اخیر خشکسالی امسال کم سابقه بوده از این رو مسئولان عالی رتبه در تهران باید چاره ای عملی در این زمینه اتخاذ کنند.

** آغاز جنگ آب در جنوب کرمانفرماندار قلعه گنج گفت: با توجه به خشکسالی های اخیر، جنگ آب در جنوب کرمان شروع شده است از این رو رییس ستاد بحران کشور از این منطقه بازدید کند.

عطا ناوکی نبود اعتبار را بزرگترین مساله بحران آب در منطقه جنوب کرمان برشمرد.

ناوکی ضمن گلایه از حضور نداشتن تعدادی از مدیران کل جنوب کرمان در این نشست افزود: نبود اعتبار و هماهنگی از مشکلات مهم منطقه جنوب کرمان برای برطرف کردن مشکل بحران خشکسالی است.

وی به مساله خشکسالی، کاهش نزولات آسمانی و ضرر کشاورزان جنوب کرمان اشاره کرد و گفت: با این همه مشکلات متاسفانه تا کنون هیچ اعتباری از ستاد بحران برای این خطه در نظر گرفته نشده است.

** تغییر رویکرد از کشاورزی به صنعتی نیاز حیاتی جنوب کرمان استفرماندار فاریاب نیز با بیان اینکه تغییر رویکرد از کشاورزی به صنعتی، نیاز حیاتی جنوب کرمان است گفت: شغل بیشتر مردم جنوب کرمان کشاورزی است و با این بحران آب باید زمینه تغییر شرایط منطقه از کشاورزی به صنعتی باید فراهم شود.

علی نیک نفس با بیان اینکه 85 درصد شهرستان فاریاب را بافت روستایی تشکیل داده است، تصریح کرد: 72 درصد این شهرستان با خشکسالی شدید مواجه است که نیاز به اعتبار برای جلوگیری از این بحران دارد.

نیک نفس ادامه داد: 33 روستای این شهرستان با مشکل اب مواجه است که زنگ خطر جدی برای مردم این روستاهاست.

فرماندار فاریاب با بیان اینکه جنگل مهروئه این شهرستان ثبت یونسکو است، اظهار داشت: متاسفانه با روند موجود خشکسالی، این جنگل ها با تهدید اساسی مواجه هستند.

وی تصریح کرد: آب شهرستان فاریاب از 2 حلقه چاه تامین می شود که با توجه به پایین آمدن سطح آب نیاز به احداث چاه سوم برای تامین آب آشامیدنی این شهرستان ضروری است.

** پدیده حاشیه نشینی در اطراف روستاها در حال شکل گرفتن استفرماندار رودبار جنوب هم با بیان اینکه پدیده حاشیه نشینی در اطراف روستاها در حال شکل گرفتن است گفت: با توجه به کمبود آب و خشکسالی های اخیر، زنگ خطر حاشیه نشینی در روستاهای دارای آب در جنوب کرمان به صدا درآمده است که این پدیده نادر تبعات زیادی در بر خواهد داشت.

ابوذر عطاپور به مشکلات کشاورزان جنوب کرمان اشاره و تصریح کرد: کمر کشاورزان جنوب کرمان با توجه به افت قیمت محصولات کشاورزی شکسته شده است از این رو باید از کشاورزان منطقه حمایت شود.

وی با بیان اینکه نگرش کشاورزی در جنوب کرمان باید به صنعتی تبدیل شود، گفت: رودبار جنوب بیشترین مشکل آب کشاورزی را در این مناطق دارد چرا که آبی برای کشاورزی نیست لذا رویکرد صنعتی باید جایگزین بخش کشاورزی شود.

وی به مشکل آب آشامیدنی پنج شهرستان جنوب کرمان اشاره و تصریح کرد: با توجه به اینکه جیرفت و عنبرآباد از ذخیره سد جیرفت برای بحران خشکسالی استفاده می کنند تدابیر لازم برای تامین آب پنج گنج جنوبی کرمان باید برنامه ریزی شود.

وی طرح انتقال آب از دریای عمان را به عنوان یک راه حل برای برطرف کردن مشکل آب پنج شهرستان جنوب استان کرمان برشمرد و گفت: امیدواریم با توجه به حاد بودن مشکل آب در این منطقه شاهد عملیاتی شدن این طرح باشیم.

وی با بیان اینکه یک تانکر در رودبار جنوب آبرسانی سیار را انجام می دهد، اظهار داشت: این تانکر با توجه به عمر زیاد دچار فرسودگی شده است که به یک تانکر جدید نیاز داریم.

** بحران خشکسالی محیط زیست جنوب کرمان را به خطر انداخته استفرماندار منوجان با تاکید بر اینکه بحران خشکسالی محیط زیستی جنوب کرمان را به خطر انداخته است گفت: یکی از تبعات مهم خشکسالی، بحران در مساله حیات وحش و مسائل محیط زیستی است.

محمد حجتی پور تصریح کرد: امسال بر اثر خشکسالی 33 راس بز کوهی، 75 راس قوچ کوهی و 10 راس آهوی ایرانی تلف شده و این مساله زنگ خطری برای دوستداران محیط زیست است.

فرماندار منوجان کوچ عشایر را به شهر و حاشیه شهر را نتیجه خشکسالی برشمرد و گفت: مساله بحران آب و خشکسالی باید با حساسیت و دقت بیشتری برنامه ریزی شود تا شاهد کاهش خسارات در این بخش باشیم.

وی به اقدامات اعضای ستاد بحران در شهرستان های جنوبی استان کرمان اشاره کرد و گفت: اعضای این ستاد هیچ اعتباری ندارند و در نتیجه اقدامات موثری نمی توانند انجام دهند.

حجتی پور به مشکل ذخیره سازی آب در شهرستان منوجان با توجه به موقعیت این شهرستان اشاره و تصریح کرد: امکان ذخیره سازی آب در این شهرستان وجود ندارد و با تنش آبی شدیدی روبرو هستیم.

وی ادامه داد: آب در 32 روستای این شهرستان جیره بندی و این مساله یک بحران اشکار است.

*هم اینک جنوب استان کرمان که ظرفیت فراوانی در حوزه های کشاورزی، صنعتی و صنایع دستی دارد با بحران خشکسالی جدی دست و پنجه نرم می کند که تنها راه نجات از این آشفتگی، تخصیص و تزریق اعتبارات متناسب با منطقه برای اجرای طرح های مختلف آبی به شمار می رود.

قطعا ورود خیران به این بخش می تواند تا حدودی راه گشا باشد اما فرهنگ سازی عمومی برای مصرف صحیح آب نیز یکی از ضروریات جنوب کرمان است که باید هر چه سریعتر عملیاتی شود.

جنوب استان کرمان از هفت شهرستان با جمعیت یک میلیون نفری یک سوم استان را پوشش داده است.


کلید واژه ها: سازمان مدیریت بحران - بحران - سازمان مدیریت - مدیریت بحران - کشور - استان کرمان - کرمان - ستاد بحران - مدیریت - مشکل - مشکلات - جنوب - خشکسالی - کشاورزی - کم آبی - تصمیم - استان - بازسازی - بیمه - مالی - معضل - کمک های مالی - حاشیه نشینی - برنامه ریزی - ایرنا - شرایط - امروز - جیرفت - معاون - تصمیم گیری

آخرین اخبار سرویس:
پارازیت و تناقض های موجود؛ واکنش متولیان نظام سلامت

شورای اداری زنجان به ریاست وزیر اطلاعات

72 شرکت فعال در هرمزگان مالیات خود را در تهران واریز می نمایند

نقوی حسینی: دیدار پوتین و ترامپ باعث تقویت ایران می شود

100 پایگاه فرهنگی و تبلیغی در کشور ایجاد می شود

کریم مجتهدی: زبان فارسی هنوز قدرت بیان مفاهیم فلسفه جدید را ندارد

روزنامه استخدامی استان قم | چهارشنبه 27 تیر 97

اجرای برنامه های تابستانی در مدرسه علمیه شهر گرمه

کامران تفتی: تاکنون محتوای ارزشمندی در مورد ازدواج روی آنتن تلویزیون نرفته بود

شهریور، ماه مرگ در جاده ها

شلمچه لبریز از عطر دل انگیز شهدا

تحلیل سردار همدانی از پذیرش قطعنامه 598/ پیامد های پذیرش قطعنامه در فضای سیاسی اجتماعی کشور

لازمه گسترش محصولات فرهنگی تربیت فرهنگی مردم و مسئولان است

دلیل مشکلات معیشتی جامعه در بیان امام علی(ع)

راهکار تحلیلگر اصولگرا برای افزایش محبوبیت این گروه سیاسی نزد مردم

فال آنلاین دیوان حافظ چهارشنبه 27 تیرماه 1397

آزادی جنسی چه اشکالی دارد؟ مگر در اروپا که این آزادی وجود دارد چه اتفاقی افتاده است؟

صفحه اول روزنامه های کشوری و استانی؛ چهارشنبه 27 تیرماه 97 /تصاویر

محسن رضایی: رانت سازان هر سه قوه باید مجازات شوند +عکس

علت مشکلات معیشتی جامعه در بیان امام علی(ع)

راه اندازی مراکز مشاوره برای مطلقه های در آستانه ازدواج مجدد

دختر کرمانی جوایز خود را به سردار سلیمانی اهدا کرد

تکمیل کارخانه روتورسازی در فرایند تحقق 190 هزار سو غنی سازی

همایش ناظران شورای نگهبان در مشهد برگزار شد

سینمای خاموش لرستان چشم انتظار کمک مسئولان

همایش ناظران شورای نگهبان در مشهد برگزار شد

افتخارش نصیب قرمزها ، افتخاری اش نصیب آبی ها +تصویر

شادی مسافران هند علی رغم نرسیدن به مقصد!

100 پایگاه فرهنگی و اجتماعی در کشور ایجاد می شود

مشایی، 3عنوان اتهامی دارد

انتقاد روحانی سرشناس: قوانین مربوط به حجاب باید بازنگری شود

نهاد دستور دهنده پخش اعترافات مائده هژبری مشخص شد

در انتخابات تتلو را باب کردند، امروز مائده هژبری را!

درخواست نمایندگان کارگری برای بازنگری در مزد 97

شادی مسافران هند علی رغم نرسیدن به مقصد

اقدام باورنکردنی دختر چینی همه را بهت زده کرد

6 فایده انجام حرکت شنای سوئدی

سوپرایز عابدزاده برای هوادار پرتغالی+عکس

طرح تحول فرهنگی محلات نقطه عطف مقابله با آسیب های اجتماعی است

فعالیت آزمایشی کشتی اقیانوس پیمای مسافربری «سانی»

آیا بدون زبان می توان تفکر کرد؟

یک نرم افزار ویژه برای به روزرسانی درایورها

سرور تلگرام کجاست ؟

عکس جدید "نرگس محمدی" در خارج از کشور

روزنامه استخدامی استان خراسان جنوبی و شهر بیرجند | چهارشنبه 27 تیر 97

روزنامه استخدامی استان همدان | چهارشنبه 27 تیر 97

حوزه های علمیه مبانی و ارکان انقلاب را تبیین کنند/ 10 معرفت فقهی

نامه 180 نماینده مجلس برای ترمیم کابینه

شهریور، ماه مرگ در جاده ها

آیین بدرقه نخستین گروه زائران ایرانی خانه خدا برگزار شد

درخواست نمایندگان کارگری برای بازنگری در مزد 97

روزنامه استخدامی استان خراسان شمالی و شهر بجنورد | چهارشنبه 27 تیر 97

آن قدر مرا زجر می دهد که حتی پسر 30 ساله ام حاضر است علیه پدرش شهادت بدهد

دادستانی که صدای مردم را شنید

نامه 180 نماینده مجلس برای ترمیم کابینه

ستاد خنثی سازی کودتا

حکم لباس آستین کوتاهِ زنان

روزنامه استخدامی استان البرز و شهر کرج | چهارشنبه 27 تیر 97

موعود، اولین نشریه درباره امام زمان(عج) منتشر شد

بررسی لایحه افزایش عوارض خروج از کشور

دومین روز از چهل و یکمین دوره از مسابقات قرآن سازمان اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی

محافظ آفتاب شنی

بخشداران شهامت دفاع از دولت را داشته باشند

عکس زیرخاکی از «رضا عطاران» درکنار خانم بازیگر

بدقولی پدر و مادر به خداشناسی فرزند در آینده آسیب می رساند

دکتر علی صیادانی، سیامک اصغرپور ارزیابی فرآیند ترجمه واژگان نهج البلاغه

یادداشت/ محمود فرشیدی تصویری مقتدر از دولت

تشکر استاندار ایلام از ابراز همدردی مردم

چالش اساتید اصلاح طلب دانشگاه ها برای روحانی

تحلیل و بررسی توالی های گفتمان نماها در شش ترجمه معاصر فارسی و انگلیسی

جایگاه و نقش روایات در تفسیر اطیب البیان

ترامپ ادعای دخالت روسیه در انتخابات را پذیرفت

استعفای دسته جمعی در دولت ترامپ

یادداشت/ حسن رضایی نقش غفلت از تاریخ در خاموشی ها!

چاپ ترجمه تحت اللفظی «شیروانی» از قرآن/ تهیه بسته چهار جلدی با برگردان استاد انصاریان

چرا شمشیر رسانه ها در مبارزه با فساد کند است؟

نحوه خواندن نماز امام حسن عسکری (ع)

بررسی انتقادی نگره علم شناختی تفکیکی

پیشنهاد چند میلیون دلاری را از کشورها دیگر رد کردم/ برای درست کردن کلیپ رقص در شب شهادت امام صادق، میلیون ‎ها دلار خرج می شود/ حضرت آقا عشق و الگوی زندگی من هستند

تغییر رویه و ترمیم کابینه اولین انتظار از دولت برای حل مشکلات

بخیل ترین مردم در کلام مولاعلی(ع)

سفیران جدید ایران درهلسینکی، دوبلین و کی یف منصوب شدند

سازمان عقیدتی سیاسی ارتش: ترامپ توهم زده است

علیرضا قائمی نیا، شعبان نصرتی، سولماز ایرانی شبکه شعاعی معنای ایمان از دیدگاه اندیشمندان اسلامی

واکنش بسیج اساتید به بازرسی از دانشگاه ها

فاطمه وجدانی، آقای جواد آقایی نقش صبرِ مربی در فرایند تربیت دینی و راهکارهای تقویت آن

برنامه زمان بندی قطع برق در شهرستان های آذربایجان غربی 27 تیر

آمریکا مایل به پایان جنگ در یمن نیست

عدم تولید لباس متناسب با ذائقه مردم از نقاط ضعف است

حسین عبداللهی فر پیامهای فرااقتصادی یک دیدار اقتصادی

جریان مدیریت شده ای به دنبال ایجاد یاس و ناامیدی در مردم است/ تشکل های دانشجویی مانع تحقق اهداف این جریان شوند

اجبار و عدم اجبار حجاب در اختیار نظام اسلامی است

تشکل های دانشجویی در مقابل جریان مدیریت شده ای که به دنبال ناامیدی مردم هستند، بایستند

برنامه دانشگاه علم وصنعت برای افزایش "نشاط اجتماعی"/ بازسازی خوابگاه 180 نفری

تشکل های دانشجویی در مقابل جریان مدیریت شده ای که به دنبال یاس و ناامیدی مردم هستند بایستند

حسین محققیان, محمد کاظم رحمان ستایش تأثیر ویژگی های زمانه بر صدور، فهم و تبیین روایات

مروری تفصیلی بر کودتای نافرجام «نوژه»؛ بخش ششم ستاد خنثی سازی کودتا

مصطفی سلیمانی اصل ، محمدهادی امین ناجی ارزیابی انتقادی اخلاف خوارج و سلفی های معاصر بارویکرد اخلاق فضیلت گرا

مروری تفصیلی بر کودتای نافرجام «نوژه»؛ بخش هفتم کودتای نوژه برای ضربه زدن به جمهوری اسلامی و ارتش بود!

به مناسبت سالروز تأسیس شورای نگهبان؛ این فریادها طبیعی است!

مهار بحران کم آبی با استفاده از ظرفیت خیران

مهار بحران کم آبی با استفاده از ظرفیت خیران