مطالب مرتبط:
احداث کارخانه تولید برق از زباله/ انگلیسی ها به زنجان می آیند
تولید بیش از 40 هزار تن شبدر در میاندورود
تولید بنزین پالایشگاه آبادان به 12 میلیون لیتر در روز رسید
استخدام حسابدار حرفه ای در تولید و پخش مانتو فرزاد در خوزستان
تحقق 103 درصدی برنامه تولید سایپا
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 28 خرداد 1397 ساعت 19:352018-06-18اقتصادي

تولید چگونه رونق می گیرد؟


ولنگاری سیاست های اقتصادی به گونه ای رخ نموده که عوامل حامی تولید، خود به عوامل ضد تولید تبدیل شده اند و سیستم بانکی که در اصل قرار بود حامی تولید باشد، - حاضر با سوداگری و واسطه گری، مانع از رونق بخشی تولید شده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه دیگر رسانه های خبرگزاری فارس" روزنامه حمایت در یادداشتی به قلم ابراهیم رزاقی نوشت: مسئله رونق تولید و افزایش اشتغال در علم اقتصاد، تابع متغیرهایی است که توسط سیاست گذاران اجرایی هر کشوری تدوین می شوند و در جمهوری اسلامی به جهت اینکه معیشت و به گردش درآمدن چرخ زندگی مردم به آرمان استقلال طلبی نظام گره خورده، از اهمیت بسزایی برخوردار است.

استقلال در قانون اساسی تنها به معنای وابستگی سیاسی از مستکبران نیست بلکه مهم تر از آن، اتکا به داشته ها و آورده های داخلی است که در این میان، دستگاه های حاکمیتی نقش راهبری و هدایت را بر عهده دارند.

این در حالی است که روح غالب بر سیاست های اقتصادی در مواقعی پس از دفاع مقدس، برگرفته از راهکارهای نئولیبرالی تعدیل اقتصادی است که اساساً اعتقادی به حضور فعال نهادهای اجرایی در اقتصاد و حاکمیت بازار ندارد و فقط رنگ و لعابی از راهبردهای کلان نظام به آن خورده است.

ذکر این نکته در مقدمه ضروری است که هدف از این نوشتار، نقد سیاست ها و راهکارهایی است که اقتصاد کشور را به این حال و روز درآورده و نه اشخاص و افراد و جناح ها.

دراین باره گفتنی هایی هست.

1.

سیاست تعدیل نئولیبرالی در ایران هیچ گاه مثمر ثمر نبوده و نخواهد بود، چراکه بر این پایه اولاً، بیشترین سود در تولید صنعتی نیست بلکه در دلالی و واسطه گری است و ثانیاً مبانی سرمایه داری که بر اساس منفعت طلبی و لذت جویی بناشده، به شکل ماهوی با جوهره و ماهیت انقلاب اسلامی در تضاد است.

برخلاف سرمایه داری، در جمهوری اسلامی، اقتصاد، هدف نیست بلکه وسیله ای است تا رفاه و معیشت جامعه به منظور نیل به غایت اصلی خلقت فراهم شود.

اقتصاد اسلامی می گوید منفعت طلبی زمانی قابل توجیه است که نفع مادی صرف نداشته باشد و پای خصوصیات اخلاقی مثل رسیدگی به محرومین، گذشت و فداکاری نیز در میان باشد، حال آنکه اقتصاد سرمایه داری، بر منفعت حداکثری و پایمال کردن حقوق ضعفا اشعار دارد؛ روشی که متأسفانه از زبان برخی از داخلی ها نیز شنیده شده است.

اگر بنا داریم به سمت تولید با پیوست فرهنگی مدنظر انقلاب اسلامی برویم، سیاست های غربی و غیربومی در برنامه های اقتصادی کشور جایگاهی نخواهند داشت چون نئولیبرالیسم با هدف باز گذاشتن بازارها عرضه شده و سود را در دلالی و واردات می داند و به تولید ملی به شدت ضربه خواهد زد.

بنابراین، دستگاه و نهادهای ذی ربط موظف اند که برابر اصول مصرح قانون اساسی در اقتصاد دخالت کنند و مانع از انحصار منافع به سود عده ای رانت خوار فاسد شوند.

2.

نکته درخور تأمل اینکه، نقشه راه لیبرالیسم برای سوق دادن کشورها به سمت دره نابودی از طریق باز گذاشتن بازار، یک نسخه صادراتی برای وابسته کردن اقتصاد کشورهاست و تجربه کشورهایی ازجمله آلمان، ژاپن و حتی خود آمریکا نیز نشان می دهد که اگر آن ها سیاست های لیبرالی را اجرا می کردند، هیچ گاه صنعتی نمی شدند و به درجه ای نمی رسیدند که اقتصاد را به ابزاری برای تحمیل سیاست های خود تبدیل کنند.

محور حرکت این کشورها، تقویت تولید ملی و حمایت از آن به قیمت کاهش واردات و وضع تعرفه های سنگین وارداتی بوده است.

حتی اگر در کوتاه مدت، کیفیت کالاهای داخلی پایین و از مزیت رقابتی کمتری نسبت به محصولات خارجی برخوردار بودند، اولویت را بر حمایت از تولیدات داخلی و اعمال محدودیت های شدید در واردات قرار می دادند، لذا در این کشورها نیز نقش دستگاه های اجرایی در روند پیشرفت اقتصادی شان، پررنگ بوده است.

3.

رکودی که در کشور امروز شاهد آنیم و از رهگذر آن، فعالان غیر تولیدی بسیار ثروتمند و فاصله فقیر و غنی بیشتر شده است، حاصل همین سیاست درهای باز اقتصادی و عدم ورود جدی به توانمندسازی واحدهای تولیدی است.

ولنگاری سیاست های اقتصادی به گونه ای رخ نموده که عوامل حامی تولید، خود به عوامل ضد تولید تبدیل شده اند؛ به طور مثال، سیستم بانکی که در اصل قرار بود حامی تولید باشد، در حال حاضر با سوداگری و واسطه گری، مانع از رونق بخشی تولید شده است.

از سوی دیگر، درآمدهای نفتی بیش از آنکه وارد چرخه تولید شود، صرف اختصاص ارز برای واردات شده و جیب تولیدکنندگان خارجی را به بهای وارد آمدن خسارت به تولیدکنندگان داخلی پرکرده است.

این اتفاق، به دلیل تعهد برخی بر اجرای سیاست های تعدیل رخ داده، لذا شاهدیم که با وجود شعار حمایت از تولید ملی ، آمار واردات، کماکان رشد قابل توجهی داشته، به گونه ای که 50 میلیارد دلار سهم واردات کالا در سال گذشته بوده که نسبت به واردات 43.

6 میلیارد دلاری سال 95، افزایش حدود 16 درصدی دارد.

موضوع مهمی که در خصوص واردات باید به آن اشاره داشت، ارائه آمار کاهش نرخ تورم بدون ذکر علت آن است، به این معنا که با افزایش واردات، بازار مملو از کالاهای وارداتی شده و همین فراوانی، سبب کاهش نرخ تورم می شود! افزون بر این، صدور مجوز واردات برای برخی کالاهای دم دستی و سخیف موجب شده تا عزت ملی نیز خدشه دار شود و تأثیراتی منفی بر فرهنگ مصرفی جامعه داشته باشد.

4.

درنتیجه، راه چاره برای افزایش تولید، دخالت سازمان ها و دستگاه های مسئول در امر تولید به شکلی است که همه کنشگران عرصه اقتصاد، نظارت و برنامه ریزی نهادهای اجرایی و نظارتی را حس کنند و بدانند که در صورت عبور از خطوط قرمز، دچار دردسر خواهند شد.

از طرفی، حمایت و تشویق گروه های مردم نهاد و جهادی که سهمی در رونق تولید دارند، در دلگرمی مردم برای ورود به عرصه اقتصاد فوق العاده مؤثر است، ضمن اینکه زمینه سرریز شدن سرمایه های سرگردان مردم به تولید را نیز در پی دارد و همه به میدان می آیند.

به بیان دیگر، رویکرد اصلی باید پیگیری اقتصاد مقاومتی به معنای جامع و صحیح آن و ناظر به اجرای بی نقص سیاست های 24 گانه آن باشد، نه آن اقتصاد مقاومتیای که با نگاه لیبرالی تفسیر و تأویل می شود.

در اقتصاد مقاومتی، حرف اول را ظرفیت و توان داخلی می زند و سرمایه واقعی کشور، نیروی کار جوان و تولید داخلی است نه وعده های سرخرمن چند کشور بدعهد.

در اقتصاد مقاومتی، امیدها فقط به داخل و توان نقد جوانان این مرز و بوم دوخته می شود و وقتی سخن از برون گرا بودن به میان می آید که پایه های تولید، در درون مستحکم شده باشند.

غول رکود و تورم هم با سلاح تولید ملی از پای درمی آید و موجب ثبات و پایداری ملی می شود.

زمانی که چنین شد، درآمد کشور دیگر به فروش نفت وابسته نیست که با کوچک ترین نوسان اقتصادی یا قوانین تحریمی آمریکا، معیشت مردم را به چالش بکشد.

و بالاخره اینکه، وقتی سیاست های کشور به سمت تولید هدایت شود، مردم نیز به تبع مسئولین، سرمایه های خود را به این بخش که پیش تر به سودآوری رسیده سوق خواهند داد.

هر ایرانی انقلابی، طبق تکلیف شرعی و ملی، وظیفه دارد گام را فراتر از این نهاده و نباید منتظر عملکرد این و آن بماند، بلکه با درک شرایط موجود، باید این رهنمود رهبر حکیم انقلاب را در راستای کمک به اعتلای کشور در حد توان اجرا کند؛ آن کسانی که دارای امکانات مالی اند، آن کسانی که صاحبان این نقدینگی ها هستند، آن ها را به سمت تولید هدایت کنند تا کار راه بیفتد؛ چرخ های زندگی مردم با تولید می چرخد؛ این کاری است که بر عهده آحاد مردم است.

(25 خرداد 97)
کلید واژه ها: اقتصاد - تولید - اسلامی - اقتصادی - انقلاب اسلامی - جمهوری اسلامی - سرمایه - استقلال - خصوصیات اخلاقی - اقتصاد اسلامی - کشور - هایی - جمهوری - قانون اساسی - سیستم بانکی - بازار - خبرگزاری - نظام - روزنامه - وابستگی - افزایش - واردات - فرهنگی - برنامه - اشتغال - آرمان - ایران - اهمیت - حمایت - سیاسی

آخرین اخبار سرویس:
خاموشی ها تا اوایل شهریورماه ادامه دارد

نرخ جدید مرغ و انواع مشتقات آن در بازار+جدول

مسکن بازهم گران می شود

کدام وسائل برقی بیشترین مصرف را دارند

ساخت خانه امید درالیگودرز تا پایان امسال

برپایی گردهمایی شوراهای اسلامی شهرستان رشت

سرمایه گذاری در ظرفیت های محلی ایران سودآور است

راهداری 2 نقطه خطرساز در پاوه را ساماندهی کرد

ایران با رشد 20 پله ای به رده 86 جهان در دولت الکترونیک رسید

از سوی وزارت جهاد کشاورزی عنوان شد پاسخ گویی معاونت توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی به طرح اینترنتی مسائل و مشکلات مراجعان

تکرار تخلف برخی شرکت های لبنی و اجحاف در حق مصرف کنندگان

توسعه برند ملی و عبور از تحریم ها

ساعت کار شعب بانک ملی ایران در استان تهران تغییر کرد

اصلاح فرایند صدور پروانه ساخت و ساز رویکرد مهم شورای پنجم در شهر تهران

تولید و اشتغال محور تسهیلات دهی بانک ملی ایران

غوغای دلار 8 هزار تومانی برای بازیکنان ایرانی

تامین حداکثری اقلام مورد نیاز بانک ملی ایران از بازار داخلی

افکار بد در شبکه رسانه ای کشور عالب است

اتاق تهران تصمیمات سه ماهه اخیر دولت در حوزه ارز را بررسی کرد

فغانی دستمزدش از جام جهانی را اعلام کرد

سرمایه گذاری در ظرفیت های محلی ایران سودآور است

قیمت کاغذهای وارداتی برای مطبوعات افزایش نمی یابد

برنامه 5 میلیون دلاری کی روش تا جام ملت ها

ایران با رشد 20 پله ای به رده 86 جهان در دولت الکترونیک رسید

مژدگانی 10 میلیونی برای پیدا کردن این سگ خانگی در اصفهان ! + عکس

آغاز فروش نوکیا ایکس 5 در خارج از چین؛ به زودی

توسعه برند ملی و صادرات مسیر عبور از تحریم ها

دولت عزمی برای ساماندهی بازار اجاره بها ندارد

ایران خودرو: محصولات ثبت نامی تحویل داده میشود

تأمین سیاسی برق همسایه

ابتکار جوان تاکستانی در تعمیر خطوط انتقال نفت و گاز+ فیلم

و اینک، کاسبان شفافیت!

سالانه 5700 تن گیاه دارویی در آذربایجان غربی تولید می شود

طرح اقامتگاه بوم گردی لرستان نیازمند 2 هزار میلیارد ریال است

سومین انقلاب هوایی در راه است؛ اینبار به نفع محیط زیست/ جت های هیبریدی

200 هزار گوشی موبایل مسافری وارد کشور شده است

300نفر از مخلان بازار سکه و ارز دستگیر شدند

بانک مرکزی نقدینگی را به طرف سوداگری بازار ارز فرستاد

صعود قیمت ها در بازار ارز و طلا/ سکه 3.200.000 تومان شد

مذاکرات نهایی برای استحصال گاز متان و تبدیل آن به انرژی؛ بزودی

تشکیل کارگروه «اقدام ویژه» در اتاق ایران

نیروگاه 310 مگاواتی غرب مازندران به شبکه برق کشور متصل شد

نهاوندیان: تهاتر طلب ها و بدهی های بخش خصوصی و دولت تا مبلغ 50 هزار میلیارد تومان

کواکبیان: تغییرات در دولت نباید صرفاً محدود به تیم اقتصادی شود/ باید دستی به معاونین نیز کشید

وزیر اقتصاد:صورتحساب بانکی 2579 فرد مشکوک به فرار مالیاتی دریافت شد

توسعه برند ملی و صادرات مسیر عبور از تحریم ها

برخورد با واحدهای تولیدی متخلف در زمینه بسته بندی آب معدنی

افزایش 28 درصدی اشتغال با صدور جوازهای تاسیس در 2 ماه

11 هزار سپرده گذار موسسه ثامن الحجج ناپدید شده اند!/نماینده ای که 40 میلیارد تومان سپرده گذاری کرد کیست؟/روزنامه جوان: هنوز پای انقلاب به اینجای تهران نرسیده/150 هزار میلیارد تومان گردش مالی کشور، زیر زمینی است

بافتهای زخمی شهرها نیازمند مرهم

تولید ناخالص داخلی کره شمالی به شدت کاهش یافت

سرمایه گذاری در ظرفیت های محلی ایران سودآور است

برق 18 نقطه کهگیلویه و بویراحمد روز دوشنبه قطع می شود

طرح اقامتگاه بوم گردی لرستان نیازمند 2 هزار میلیارد ریال است

غروب و طلوع دیدنی یک شهر قدیمی/تصاویر

بانک ها به کدام بخش ها بیشتر وام دادند؟

اعلام آمادگی «مپنا» برای انجام پروژه ای که توتال رها کرد

کلاهبرداری اینترنتی برای خرید سکه و ارز

آمار مصدومان زلزله تازه آباد به 156 نفر افزایش یافت

شفاف سازی بانک صادرات درباره لغو برگزاری مجمع سالیانه

400 پزشک در تهران بنگاه معاملات املاک دارند/100 تا 120 تن از بنگاهداران مسکن روحانی هستند/350 نفر از مشاوران املاک پایتخت بانوان هستند

قیمت آب معدنی 3 برابر قیمت بنزین!

نشستی پیرامون «شفاف سازی ارز دولتی»

پیگیری روزانه وضعیت دریاچه ارومیه از مهم ترین خواسته های رییس جمهوری است

تعداد بیکاران استان کرمان به 117 هزار نفر می رسد

ارز مسافری به مقصد می رسد

در و پنجره های آهنی از سی و سه پل جدا می شوند

روزانه 3هزار گردشگر از پایانه بیله سوار وارد ایران می شوند

خسارت کشاورزان تالش از صندوق بیمه جبران می شود

پرداخت افزایش مستمری مددجویان بهزیستی از ماه آینده

سالانه 5700 تن گیاه دارویی در آذربایجان غربی تولید می شود

افزایش 28 درصدی اشتغال با صدور جوازهای تاسیس در 2 ماه

تسهیلات پرداختی بانک ها به تفکیک بخش های اقتصادی

روزانه 3هزار گردشگر از پایانه بیله سوار وارد ایران می شوند

محمدولی: بازار طلافروشان دیگر سکه نیست

ادامه قاچاق در بازارچه های مرزی

واکنش طیب نیا به اخذ سمت جدید در دولت

نبود بانک اطلاعاتی جامع از بیکاران چهارمحال و بختیاری

شفافیت تامین ارز با سامانه نیما/ادامه قاچاق در بازارچه های مرزی

رییس اتحادیه املاک: 400 پزشک در تهران بنگاه معاملات املاک دارند

تشکیل شبکه بازاریابی مجازی برای محصولات زنان روستایی

تهاتر طلب ها و بدهی های بخش خصوصی و دولت تا مبلغ 50 هزار میلیارد تومان

16 قلم داروی دامی غیرمجاز در بیجار کشف و جمع آوری شد

برند جهانی غذای حلال باید ویژه و مختص قم باشد

برخورد با واحدهای تولیدی متخلف در زمینه بسته بندی آب معدنی + فیلم

نیاز 100 درصدی واحدهای تولیدی لرستان به کمک دولت

محمدولی: بازار طلافروشان دیگر سکه نیست

شورای رقابت مخالف تعیین قیمت محصولات سایپا در بورس است

16 قلم داروی دامی غیرمجاز در بیجار کشف و جمع آوری شد

خسارت کشاورزان تالش از صندوق بیمه جبران می شود

کارگروه «اقدام ویژه» در اتاق ایران تشکیل می شود

واردات 250 میلیون دلار چای از سریلانکا صحت دارد؟

سرنوشت حجاج سرگردان؛ صرافانی که مالیات نمی دهند!

کارگروه «اقدام ویژه» در اتاق ایران تشکیل می شود

در و پنجره های آهنی از سی و سه پل جدا می شوند

هزینه 200 میلیارد دلاری قطر برای جام جهانی 2022

بازاریابی کشاورزی را زجر می دهد

توسعه برند ملی و صادرات مسیر عبور از تحریم ها

رییس کل بانک مرکزی: شفافیت تامین ارز با سامانه نیما/ادامه قاچاق در بازارچه های مرزی

مدیر عامل ایران خودرو: تمامی پژو 2008 های ثبت نام شده تحویل داده می شود / توسعه برند ملی و صادرات مسیر عبور از تحریم ها

تولید چگونه رونق می گیرد؟

تولید چگونه رونق می گیرد؟