مطالب مرتبط:
افزایش تخریب سرزمینی سطح بیابان های خراسان شمالی را افزایش می دهد
افزایش بیابان های خراسان شمالی
اهواز- آیین روزجهانی مقابله با بیابان زایی باحضور وزیر جهاد
راه مقابله با بیابان زایی حمایت از کشاورزان است
راه مقابله با بیابان زایی حمایت از کشاورزان است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 28 خرداد 1397 ساعت 19:062018-06-18دانش

مالیات بر تولید کربن برای مقابله با بیابان زایی وضع شود/ افزایش روند بیابان زایی در استان های شمالی


مدیرگروه پژوهشی مدیریت محیط زیست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با بیان شدت گرفتن روند بیابان زایی در کشور گفت: پیشنهاد من برای مهار چنین بحرانی این است با وضع قوانین مالیات بر کربن الزامات زیست محیطی را برای تولیدکنندگان فراهم کنیم.

- مالیات بر تولید کربن برای مقابله با بیابان زایی وضع شود/ افزایش روند بیابان زایی در استان های شمالی مدیرگروه پژوهشی مدیریت محیط زیست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با بیان شدت گرفتن روند بیابان زایی در کشور گفت: پیشنهاد من برای مهار چنین بحرانی این است با وضع قوانین مالیات بر کربن الزامات زیست محیطی را برای تولیدکنندگان فراهم کنیم.

همایون خوشروان به مناسبت 28 خردادماه روز جهانی بیابان زدایی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در ساری با بیان اینکه با افزایش درصد گازهای گلخانه ای از سال 1945 میلادی که دی اکسید کربن یکی از شاخص ترین گازهای گلخانه ای است شرایط جوی به سمت گرم شدن پیش رفته است، اظهار کرد: شاید در طول تاریخچه زمین شناختی کره زمین این نخستین باری است که سرعت گازهای گلخانه ای به شدت در حال افزایش بوده و غلظت آن در اتمسفر زیاد می شود.

*دو دهه در خشکسالی قرار داریم وی افزود: نکته ای که در این زمینه وجود دارد بحث تغییرات آب و هوایی و اثراتی که این تغییرات می تواند به صورت  آنومالی های حرارتی و یا آنومالی هایی که باعث کاهش بارندگی ها می شوند تأثیرات خود را برجای بگذارد.

مدیرگروه پژوهشی مدیریت محیط زیست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به اینکه فلات ایران به عنوان منطقه ای در شمال آفریقا و خاورمیانه واقع شده یکی از مناطقی بوده آسیب پذیری بالایی را نسبت به گازهای گلخانه ای نشان داده است، تصریح کرد: بیش از دو دهه در شرایط خشکسالی به سر می بریم و گرم شدن کره زمین و افزایش درجه حرارت شرایط خشک زایی را در بیشتر نقاط کشور ما رقم زده است.

خوشروان ادامه داد: همچنین سوءمدیریت ما در شرایط کلی منابع آب و آمایش سرزمین سبب شده که بحران خشکسالی امروز سایه خود را بر کشور مستولی کند و ما مشکلات زیادی داشته باشیم.

* افزایش روند بیابان زایی در استان های شمالی وی با بیان اینکه در مناطق معتدل ما که امروز استان های شمالی کشور هستند روند بیابان زایی رو به گسترش است، اضافه کرد: بیشتر مناطق خود را که پوشش گیاهی غنی داشت و جز علفزارها بود در حال از بین رفتن است و بیوم های شاخص زیست محیطی دارند به بیوم های جدید بیابانی تبدیل می شوند که این فرآیند را به خوبی می توان در استان های گلستان و شرق مازندران حتی در تالاب میانکاله به خوبی مشاهده کنیم.

*وضع قوانین مالیات تولید کربن در دنیا مدیرگروه پژوهشی مدیریت محیط زیست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تصریح کرد: امروزه دنیا برای مقابله با افزایش دی اکسیدکربن موجود در جو قوانین خاصی را بر وضع کرده که یکی از این قوانین، قانون عرضه مالیات بر روی کربن است؛ به این معنا که کشورهای پیشرفته تصمیم گرفتند برای اینکه دی اکسیدکربن موجود در جو را پایین بیاورند برای صنایع بزرگ تولیدکننده دی اکسیدکربن مالیات هایی وضع کردند که آنها به ازای تولیداتی که دارند و توسعه تولید اقتصادی دارند باید به ازای همان مقدار دی اکسیدکربنی که در اتمسفر منتشر می کنند محاسبه کرده و به همان میزان مالیات پرداخت کنند.

وی ادامه داد: این مالیات فشار مالی بر صنایع بزرگ و کشاورزی اعمال می شود و آنها ناچار هستند برای اینکه این مالیات را کاهش دهند تولیدات خود را با بازدهی بالاتر همراه داشته باشند و در نهایت میزان گازهای گلخانه ای را پایین بیاورند.

خوشروان افزود: در کشور ما مالیات بر کربن نداریم قوانینی نداریم تا صنعت گران و کشاورزان ما ملزم به رعایت نکات زیست محیطی شوند و گازهای گلخانه ای را به مقدار کمتری در اتمسفر رها کنند.

* تکرار روند اشتباه آتش زدن کاه و کلش در استان های شمالی وی با اشاره به اینکه در ابتدای فصل تابستان هستیم و تا دو ماه آینده بحث شالیزارها را داریم که باید کشاورزان محصولات خود را برداشت کنند، گفت: کشاورزان بعد از برداشت عمده علوفه های برجای مانده را می سوزانند که با این وضع حجم بسیار زیادی از گازهای گلخانه ای مثل دی اکسیدکربن و حتی اکسید نیتروژن وارد جو زمین می شود و باعث گرم شدن هوا در فصول گرم سال در این استان ها می شود.

مدیر گروه پژوهشی مدیریت محیط زیست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تصریح کرد: حتی این گرم شدن منجر به این می شود میزان مصرف انرژی بسیار افزایش پیدا می‎ کند به این دلیل که بسیاری از منازل برای مقابله با گرما باید کولرها را بیشتر روشن کنند که در این صورت برق بیشتری مصرف شده و نیروگاه های بیشتری باید کار کنند که در نهایت رهاسازی گازهای گلخانه ای به شدت افزایش پیدا می کند این موضوع بحثی است که هنوز نتوانستیم به خوبی مدیریت کنیم و با وجود عوارض بهداشتی که این مقوله از خود برجای می گذارد که عمدتا بیماری های قلبی ـ عروقی و تنفسی است و می تواند اثرات بسیار مخرب زیست محیطی بر زمین های مختلف اراضی ساحلی و حتی رویشگاه های مختلف به وجود آورد.

* تأکید بر پرداخت مالیات بر تولید کربن مدیر گروه پژوهشی مدیریت محیط زیست و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری افزود: حتی این مسائل باعث می شود توزیع بارندگی در شهرهای مختلف ساحلی ما به هم بریزد و ما  هنوز نتوانستیم این مساله را مهار کنیم و این روش سنتی هنوز در شالیزارها و اراضی ما وجود دارد.

خوشروان اظهار کرد: پیشنهاد من برای مهار چنین بحرانی این است با یک برنامه ریزی صحیح و مدیریت درست بیاییم قوانین مالیات بر کربن را جدی بگیریم و با وضع این قوانین وادار کنیم تولیدکنندگان الزامات زیست محیطی را رعایت کنند تا ما بتوانیم پوشش زمین مناسب و اکوسیستم های پویایی را در طبیعت داشته باشیم و مزایای از حفاظت آن بهره مند باشیم.

وی یادآور شد: همه ما در جامعه متخصصان علوم دریایی و علوم زیست محیطی کشور تمام تلاش خود را کنیم نرخ بیابان زایی را در کشور کاهش دهیم ؛ کشوری که امروز خشکسالی دارد تمدنش را تهدید می کند باید با عوارض نوین و مخاطرات حاصل از خشکسالی  آشنا و با آن مقابله کند.

مدیر گروه پژوهشی مدیریت محیط زیست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در پایان خاطرنشان کرد: مقابله با بیابان زایی مهم ترین برنامه زیست محیطی در قرن بیست ویکم و کاهش گازهای گلخانه ای موثرترین راهبرد برای جلوگیری از بحران خشکسالی است.

انتهای پیام/ذ http://fna.

ir/bmpr79
کلید واژه ها: گازهای گلخانه ای - بیابان - افزایش - محیط زیست - استان - زیست - مالیات - مدیریت - محیط - خشکسالی - شرایط - تولید - کشور - زمین - شمال - فناوری - وزارت - بحران - مناطق - پیشنهاد - خبرگزاری فارس - قوانین - امروز - آسیب پذیری - خاورمیانه - شاخص - خبرگزاری - بارندگی - خبرنگار - نخستین

آخرین اخبار سرویس:
شورای عالی انقلاب فرهنگی از خواب بیدار شود

هیچ مرجعی برای رسیدگی به تخلفات وزارت علوم وجود ندارد

خبرهای کوتاه بخش خبری 20 قزوین+ فیلم

ساخت سریع ترین چرخنده مصنوعی تاریخ و کمک آن به مطالعه مکانیک کوانتومی

افزایش تعداد دانشگاه های ایرانی در رتبه بندی شانگهای/ رشته هایی که رتبه هایی بالایی کسب کردند

غرب نمی خواهد ژاپن اسلامی به پا شود/ چاپ مقالات با شرط نبود نوآوری و عدم رفع نیازهای داخلی

توسط بسیج اساتید کشور صورت گرفت تجلیل از استاد مهدی گلشنی به دلیل تاثیرگذاری در عرصه علمی

نشست بررسی و هماهنگی حضور درمجامع علمی دربابل

طراحی چه نقشی در موفقیت کسب و کار دارد

استخدام کارشناس رشته های علوم انسانی و پزشکی – کرج

فارس از نشست «نخبه کشی با ابزار بروکراسی» گزارش می دهد از اخراج اساتیدی که می خواستند مشکلات موشکی و هسته ای را حل کنند تا اشک های عضو هیات علمی دانشگاه

آغاز ثبت نام کارشناسی ارشد بدون آزمون دانشگاه آزاد از دهه اول مرداد

گسترش همکاری دانشگاه بوعلی و علوم کاربردی فرانکفورت

تجلیل از مقام علمی دکتر قانعی راد

حمایت از طرح های «دانش بنیان» از برنامه های جدی دانشگاه آزاد

حکمرانی خوب راهکاری برای خروج از وضعیت بحرانی آب

موج جدید مهاجرت اقتصادی از ایران

گلشنی در نشست نخبه کشی با ابزار بروکراسی: اخراج اساتید دانشگاه ها به بهانه های واهی/ شورای عالی انقلاب فرهنگی از خواب بیدار شود

تامین 90درصد درآمد دانشگاه آزاد ازشهریه ها/حمایت ازطرح های دانش بنیان از برنامه های جدی دانشگاه

برگزاری دوره های کوتاه مدت MBA و DBA در دانشگاه تهران

آغاز به کار 27 آموزشگاه آزاد فنی و حرفه ای

اختراع روش جدید درآمدزایی در دانشگاه صنعتی شریف

امضای تفاهم نامه میان آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز و دانشگاه فردوسی مشهد

دانشمندان بیشترین سرعت ممکن چرخش را در آزمایشگاه شبیه سازی کردند

فیلم/ فریدون عباسی: بازرسی از دانشگاه ها به کجای برجام ربط دارد؟

ویرایش رشته محل های آزمون ارشد دانشگاه آزاد آغاز شد

چاپ کتاب 500 سال مقاومت مردم بوشهر علیه استعمار

نتایج طرح تحقیقاتی گاوخونی اعلام شد/ سونامی نمک در پی خشک شدن تالاب

اجرای پروژه های مشترک تحقیقاتی بین ایران و چین حمایت می شود

پیام تبریک وزیر علوم در پی نایب قهرمانی تیم کاراته دانشجویان

مسابقه «طراحی کمپین بازاریابی نفت پارس» برگزار شد

خیران مهم ترین پشتیبانان دانشگاه ها هستند

در صورت نیاز گروههای جهادی به منطقه اعزام می شوند

آغاز ویرایش و ادامه ثبت نام داوطلبان آزمون ارشد دانشگاه آزاد

تفاهم نامه بسیج دانشجویی و انجمن اسلامی دانش آموزان در حوزه علمی امضا می شود

تفاهم نامه بسیج دانشجویی و انجمن اسلامی دانش آموزان در حوزه علمی امضا خواهد شد

پروژه های مشترک تحقیقاتی بین ایران و چین تا سقف سالانه 50 هزار دلار حمایت می شوند

میدان دادن به بخش خصوصی راهکار تولید فناوری از پژوهش های کاربردی

نتایج آزمون پایان ترم زبان انگلیسی دانشجویان دکتری اعلام شد

ساخت کیت آموزشی استخراج DNA و دستگاه الکتروشوک قلب در دانشگاه آزاد البرز

تاکنون 22 دانشگاه سطح یک و دو گزارش طرح ارتقای مهارت آموزی خود را ارائه کرده اند

برنامه های جهاد دانشگاهی برای پیشبرد اهداف فرهنگی انقلاب

دانشگاه های اصفهان در بین دانشگاه های برتر دنیا قرار گرفتند

انتشارسئوالات آزمون دوره تکمیلی علوم آزمایشگاهی

بر اساس رتبه بندی خدمات تغذیه ای صندوق رفاه دانشجویان؛ دانشگاه علامه طباطبایی رتبه نخست کشور در «ارائه خدمات تغذیه ای دانشجویان» را کسب کرد

همکاری های علمی دانشگاه بیرجند با اتحادیه اروپا گسترش می یابد

دانشگاه های اصفهان در بین دانشگاه های برتر دنیا قرار گرفتند

ورود آزاد عراقی ها به خرمشهرو آبادان / تاثیرات مثبت و منفی

انتخاب رشته استعداد های درخشان دانشگاه آزاد در هفته جاری انجام می شود

راه اندازی آزمایشگاه علوم شناختی در اصفهان

زمان ثبت نام کارشناسی ارشد بدون آزمون دانشگاه آزاد

برگزاری کارگاه هایی برای آشنایی محققان با تحقیقات پیش بالینی

افزایش حضور دانشگاه های ایرانی در رتبه بندی شانگهای

نخستین نمایشگاه پارک های علم و فناوری در حوزه مدیریت سبز برگزار می شود

زمان ثبت نام ارشد بدون آزمون دانشگاه آزاد

باید از کار های بی محتوا و برگزاری جشنواره های کم اثر پرهیز کنیم

شاهانی خبر داد آغاز ثبت نام کارشناسی ارشد بدون آزمون دانشگاه آزاد از دهه اول مرداد

رصد ستاره ای که یک سیاره را بلعیده است

رتبه بندی موضوعی سال 2018 شانگهای اعلام شد؛ افزایش حضور دانشگاه های ایرانی در رتبه بندی شانگهای

همزمان با آیین اختتامیه هفدهمین جشنواره ملی پایان نامه سال دانشجویی فینال مسابقات دفاع سه دقیقه ای پایان نامه (3MT) برگزار می شود

زمان تعطیلی خوابگاه های دانشگاه شهید بهشتی

اعلام نتایج آزمون پایان ترم زبان انگلیسی دکتری

هشدار وزارت علوم درباره اعتبار دانشگاه های خارج از کشور

افزایش راندمان باتری ها با کمک مکانیک کوانتوم

افزایش حضور دانشگاه های ایرانی در رتبه بندی شانگهای

نتایج آزمون پایان ترم زبان انگلیسی دانشجویان دکتری اعلام شد

دانشگاه اصفهان میزبان یازدهمین جشنواره ملی حرکت شد

دانشگاه اصفهان میزبان یازدهمین جشنواره ملی حرکت شد

امکان ویرایش رشته های ارشد 97 دانشگاه آزاد

نظرپور: نخستین همایش و نمایشگاه پارک های علم و فناوری در حوزه مدیریت سبز مردادماه برگزار می شود

امکان ویرایش رشته های داوطلبان ارشد 97 دانشگاه آزاد

ادامه ثبت نام داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد سال 97 دانشگاه آزاد

تجهیز 2 دانشگاه به فناوری های پیشرفته در حوزه علوم شناختی

آخرین مهلت ویرایش رشته محل های آزمون ارشد دانشگاه آزاد اعلام شد

در پژوهشکده علوم و فناوری انرژی شریف مسابقه طراحی کمپین بازاریابی نفت پارس برگزار شد

مطالعه یکپارچه سازی ایستگاه زمینی ماهواره ها آغاز می شود

امکان ویرایش رشته محل های انتخابی داوطلبان ارشد 97 دانشگاه آزاد

آغاز ویرایش رشته محل های آزمون ارشد دانشگاه آزاد

آغاز ویرایش رشته محل های آزمون ارشد دانشگاه آزاد

آغاز ویرایش رشته محل های آزمون ارشد دانشگاه آزاد

خوابگاه های دانشگاه شهید بهشتی از 14 شهریورماه تعطیل می شود

معرفی تیم های برتر مسابقه طراحی کمپین بازاریابی نفت پارس

منتخب اخبار فضایی روزهای اخیر از نگاه پایگاه "اسپیس"

آغاز ویرایش رشته محل های آزمون ارشد دانشگاه آزاد

موج جدید مهاجرت به دلیل شرایط اقتصادی در راه است /ظرفیت بهره گیری از سرمایه های انسانی خود را نداریم

ساخت کیت آموزشی استخراج DNA و دستگاه الکتروشوک قلب

تغییر نام دانشگاه فرهنگیان به تربیت معلم در انتظار تأییدیه شورای عالی انقلاب فرهنگی

توسعه همکاری آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز با دانشگاه فردوسی

معرفی تیم های برتر مسابقه طراحی کمپین بازاریابی نفت پارس

صنعت باید خریدار علم دانشگاه باشد

مشاوران اقتصادی دولت مقصرند

انتصاب مدیر عامل و عضو هیأت مدیره شرکت واسپاری سپهر پارس

بیست و پنجمین سمینار شیمی تجزیه ایران در دانشگاه تبریز برگزار می شود

نتایج رتبه بندی خدمات تغذیه ای اعلام شد/ دانشگاه علامه رتبه نخست را کسب کرد

انتشار مقاله با دانشجو، ارتقاء علمی با استاد

اختراعات دانشجویی مورد حمایت قرار نمی گیرد/ طی کردن هفت خوان رستم برای ثبت اختراع

ابداع یک بازوی رباتیک برای شکار و بررسی موجودات دریایی

استخدام کارشناس برنامه ریزی فارغ التحصیل رشته مهندسی صنایع

ستاری در بازدید از شتابدهنده ریست فناوری پرسیس ژن: تحول در شیوه های پیشین و میدان دادن به بخش خصوصی راهکار رسیدن به فناوری است

اختراعات دانشجویی مورد حمایت قرار نمی گیرد/ هفت خوان رستم برای ثبت یک اختراع

مالیات بر تولید کربن برای مقابله با بیابان زایی وضع شود/ افزایش روند بیابان زایی در استان های شمالی

مالیات بر تولید کربن برای مقابله با بیابان زایی وضع شود/ افزایش روند بیابان زایی در استان های شمالی