مطالب مرتبط:
از توانمندسازی و آموزش کشاورزان تا توسعه معیشت جایگزین در روستاها
تأثیر چشمگیر نقش رسانه در انتقال نگرش محیط زیستی به جامعه/ ضرورت افزایش آگاهی و آموزش مردم در راستای اهداف توسعه پایدار
اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور درباره تاریخ اعلام اسامی معرفی شدگان چند برابر ظرفیت در کد رشته های امتحانی دارای شرایط خاص، بورسیه و دارای آزمون عملی و تشریحی در آزمون ورودی دوره های کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1397
اولادقباد در گفت وگو با فارس: تهران با معضل 918 مدرسه دو شیفته روبرو است/ وزیر آموزش وپرورش پیگیری کند
حدود 3 هزار طلبه و روحانی در آموزش و پرورش شاغل هستند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 28 خرداد 1397 ساعت 16:062018-06-18اجتماعي

از توانمندسازی و آموزش کشاورزان تا توسعه معیشت جایگزین در روستاها


ستاد احیای دریاچه ارومیه در سال 97 پروژه های فرهنگی-اجتماعی خود را به منظور آشنایی و مشارکت مردم در نجات دومین دریاچه آب شور جهان اعلام کرده است.

- پروژه های فرهنگی- اجتماعی از جمله برنامه های مهم ستاد احیای دریاچه ارومیه" در جهت جلب مشارکت عمومی همچنین آموزش و توانمندسازی جوامع محلی به شمار می روند.

پروژه های فرهنگی- اجتماعی ستاد احیای دریاچه ارومیه در استان آذربایجان غربی که توسط استانداری انجام می شود عبارتند از: آموزش دانش آموزان، آموزش تشکل های آب بران، آموزش اجرایی خواهد شد.

از پروژه هایی که ستاد احیای دریاچه ارومیه در برنامه های فرهنگی- اجتماعی خود در سال 97 قرار داده است، توانمندسازی برای تشکل های آب بران شبکه آبیاری تحت فشار حسنلوی نقده و واحد 5 زرینه رود میاندوآب است.

برای اجرایی شدن این پروژه استانداری استان آذربایجان غربی قراردادی را با دو شرکت منعقد کرده است.

بر اساس گفته کیومرث سال 96 شروع شده است و امسال ادامه دارد.

ظرفیت سازی در خصوص معیشت های جایگزین و توسعه مشاغل خانگی از محوری ترین طرح ها برای احیای دریاچه ارومیه است.

پشتوانه علمی، واگذاری کار به مردم و دقت و فعالیت در انجام کار از شاخصه های مهم تحقیقات به عمل آمده در زمینه پروژه معیشت های جایگزین است.

در این پروژه به ظرفیت سازی در خصوص معیشت های جایگزین و توسعه مشاغل خانگی، توسعه کشت گیاهان دارویی و کم آبر در حوضه آبریز دریاچه ارومیه، برگزاری جشنواره تولید محتوای دیجیتال با موضوع محوری دریاچه ارومیه در دو فاز توجه ویژه ای شده است و طرح های چهارگانه توجه شده است/ برای اجرایی شدن طرح معیشت جایگزین، 36 منطقه به عنوان پایلوت در مرحله اول انتخاب شده اند و طرح های 2 و 4 که شامل توسعه کشت گیاهان دارویی و کم آب بر در حوضه دریاچه ارومیه و برگزاری جشنواره تولید محتوای دیجیتال با موضوع محوری دریاچه ارومیه در 2 فاز می شود در مناطق 36 گانه مشخص شده اجرایی می شوند.

هفت مرحله برای اجرایی شدن این پروژه در نظر گرفته شده است که شامل شناسایی سازمان های محلی برای اجرای طرح، ارایه آموزش های لازم به سازمان ها برای اجرای طرح، ورود به جوامع محلی منتخب بعد از طی آموزش های لازم، شناسایی و جمع آوری دارایی ها و داشته های مناطق منتخب در زمینه های مختلف، برگزاری کارگاه های عملی آموزشی برای ساکنین مناطق منتخب، رسیدن به خودباوری مردم جهت ایجاد شغل جایگزین و در نهایت آموزشی جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی - هدف اصلی از اجرای این طرح را تشویق و ترغیب کشاورزان به کشت گیاهان کم آب بر و تغییر الگوی کشت مناطق حاشیه دریاچه ارومیه برشمرد و گفت: جهاد دانشگاهی در قالب این طرح در پی تحقق مصرف آب کمتر و سوددهی بیشتر است.

معاون آموزشی جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی با اعلام اینکه محصولات تولیدی کشاورزان در این طرح به صورت تضمینی خریداری می شود،اظهارکرد: جهاد دانشگاهی نسبت به تجهیز کارگاه، خرید و استقرار دستگاه های فرآوری گیاهان دارویی اقدامات لازم را انجام داده است.

ماراتن تولید محتوای دیجیتال برای دریاچه ارومیه از دیگر پروژه هایی است که در راستای فعالیت های فرهنگی-اجتماعی ستاد احیا قرار است، اجرا شود.

این پروژه با هدف و دانش آموزان در منازل، احیای دریاچه ارومیه در راس دغدغه های خانواده های روستایی و شهری قرار گیرد.

با توجه به اهمیت آشنایی نوجوانان با نجات دریاچه ارومیه، ستاد احیای دریاچه ارومیه قراردادی با موضوع آموزش های دانش آموزی و استفاده از ظرفیت های آنان را با هدف های مشخص شده با سازمان دانش آموزی استان آذربایجان غربی منعقد کرده است.

از اهداف مشخص شده در این قرارداد می توان به برگزاری آموزش های دوره ای برای دانش آموزان دوره ابتدایی که شامل 20 درصد دانش آموزان ساکن در شهرها و 80 درصد دانش آموزان روستایی می شود، اشاره کرد.

از دیگر اهداف قرارداد بین ستاد احیای دریاچه ارومیه و سازمان دانش آموزی استان آذربایجان غربی ایجاد دبیرخانه موضوع آموزش های مجازی مستقیم و غیرمستقیم در سازمان دانش آموزی، ایجاد سایت و درگاه اینترنتی جهت استفاده در موضوع طرح، برگزاری فراخوان تولیدات دانش آموزی مرتبط با احیای دریاچه ارومیه، ایجاد پایگاه های آب در مدارس تحت آموزش، شناسایی و معرفی عوامل موثر در شهر و روستا در خصوص صرفه جویی مصرف آب در مدارس است.

در این پروژه که بازه زمانی اجرای آن از 18 فروردین آغاز شده و همچنانادامه دارد معلمان و دانش آموزان با عمده ترین دلایل خشکی دریاچه و بعضی از راهکارهای احیای آن آشنا می شوند همچنین تأکید بر نقش مهم معلمان در آموزش و روشنگری در این زمینه که مردم نقش کلیدی در احیاء دریاچه ارومیه دارند از آموزش های مهم این پروژه است.

در ابتدا و انتهای این طرح هم مراسم افتتاحیه و اختتامیه ای برگزار خواهد شد.

توسعه کشت گیاهان دارویی و کم آب بر در حوضه آبریز دریاچه ارومیه یکی از چالش های مهم حوضه آبریز دریاچه ارومیه است و بحث احیای دریاچه ارومیه در محصولاتی است که صرفه اقتصادی زیست محیطی ندارند.

آنچه مسلم است یکی از راهکارهای مهم در کنار توسعه معیشت های جایگزین توجه به ترویج کشت گیاهان کم آب بر و دارویی است زیرا نتیجه این طرح کاهش مصرف آب است و علاوه بر این منافع اقتصادی هم برای مردم منطقه ایجاد خواهد کرد.

پروژه توسعه کشت گیاهان دارویی و کم آب بر در حوضه آبریز دریاچه ارومیه در 9 شهرستان حوضه آبریز در مناطق منتخب به صورت پایلوت در حال انجام است و با توجه به تحقیقات به عمل آمده انتظار می رود که این پروژه باعث کاهش 40 درصدی مصرف آب کشاورزی شود خدماتی که در این طرح ارائه می شوند عبارتند از تامین زمین در 9 شهرستان حوضه، کشت گیاهان مختلف دارویی، مطالعه گونه های سازگار با محیط و با بازده اقتصادی بالا، بررسی نتایج و استخراج گیاهان منتخب، ایجاد واحد پایلوت فرآوری گیاهان، برگزاری کلاس های آموزشی ترویجی ومعرفی زنجیره های بازاریابی و فروش.

با در نظر گرفتن بحران خشکی دریاچه ارومیه و اتخاذ سیاست جلوگیری از کشت محصولات کشاورزی آب بر، پرورش گیاهان دارویی قابل توصیه به کشاورزان انجام می شود که با اهلی کردن و کاشت گیاهان دارویی مناسب در حاشیه این دریاچه که اکثراً نیز مقاوم به کم آبی هستند، بسیار مثمر ثمر خواهد بود.

خانه توسعه تکاب از جمله موضوعات مهم در احیای دریاچه ارومیه است.

با توجه به پیگیری های انجام شده از سوی ستاد احیاء دریاچه ارومیه با استاندار آذربایجان غربی اجرایی شدن این پروژه به یک موسسه سپرده شده است.

این پروژه به تازگی به این موسسه ابلاغ شده است.

در شرح خدماتی که قرار است ارایه شود می توان به شناسایی و بهره مندی از ظرفیت ها و توانمندیهای بالقوه و بالفعل شهرستان، توان افزایی و بسترسازی جهت ایجاد فرصت های شغلی مناسب، توانمندسازی، پشتیبانی، تسهیل گری و کارآفرینی در بخش کشاورزی، آموزش تغییر الگوی کشت در راستای مصرف هوشمندانه آب، ارائه مشاوره به نهادهای مردمی درراستای معیشت جایگزین و تلاش برای حل مسائل موجود و برطرف کردن عوامل توسعه نیافتگی شهرستان اشاره کرد.

این طرح از اول اردیبهشت امسال آغاز شده است.

دکتر علی مالکی - قائم مقام پژوهشکده سیاست گذاری و اجتماعی نجات دریاچه ارومیه سعی شد از نظرات دست اندرکاران استانی وسازمان های ذیربط و اساتید دانشگاه های تبریز و ارومیه بهره برداری شود.

بر اساس گزارش ستاد احیای دریاچه ارومیه، تهیه و تدوین برنامه هایی جامع در حوزه های آموزشی، رسانه ای، مدیریتی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی در راستای پیشبرد اهداف طرح نجات دریاچه ارومیه و کاهش بحران خشکی دریاچه و تغییر الگوی مصرف آب و ایجاد نگرش مثبت به اقدامات طرح نجات دریاچه ارومیه و مشارکت در اجرای آن در بین مردم از اهداف این مطالعات است.


کلید واژه ها: دریاچه ارومیه - دریاچه - ارومیه - آموزش - آذربایجان غربی - پروژه - اجتماعی - آذربایجان - توسعه - گیاهان دارویی - استان - گیاهان - کشاورزان - مناطق - جشنواره - دیجیتال - جهاد دانشگاهی - مردم - برنامه - جوامع - تولید - میاندوآب - روستاها - دارایی - آبیاری - انتخاب - کارگاه - منطقه - تشویق - نجات

آخرین اخبار سرویس:
14 ازدواج پایدار هالیوودی که می تواند سرلوحه تان باشد!

اجرای طرح تشدید با مخدوشی پلاک موتورسیکلت ها از فردا

از فردا؛ ممنوعیت ورود موتور و کامیون به تونل های شهری

اتاقک شیشه ای کوه آلپ+ تصاویر

دانش آموزان تیزهوش، بهترین های کنکور را معرفی کردند

دانشجویان با مهارت عملی آشنا نیستند

هجوم مهاجران به مازندران

عملیات اجرایی پروژه تاسیسات آبرسانی بندر چوئبده آغاز شد

دانشجویان با مهارت عملی آشنا نیستند

نگرانی از کاهش جمعیت دانش آموزی در رشته «ریاضی»

ترافیک در کندوان و هراز سنگین است

جوانان در کنار رقابت ورزشی به پاکیزگی نفس بکوشند

روزهای گرم البرز ماندگار است

معرفی آزمون تولیمو TOLIMO و شیوه برگزاری

ترافیک در کندوان و هراز سنگین است

گشتی های پلیس به یک سامانه جدید هوشمند مجهز می شوند + عکس

معرفی غار کهک قم +تصاویر

کاهش شعاع دید در خوزستان/ گرد و خاک تا فردا ادامه خواهد داشت

بزرگداشت شاهچراغ (ع) فرصتی برای تبیین آموزه های معنوی

ترافیک سنگین محور هراز و کندوان در مازندران

اینجا «سرطان» می کارند/ عکس

اجرای 2 طرح ترافیکی ویژه در پایتخت

ترافیک سنگین محور هراز و کندوان در مازندران

تداوم جو پایداربرای سه روز آینده

تبدیل بقاع متبرکه به قطب فرهنگی کشور

تصاویر دیدنی از زندگی مورچه ها

2500 هکتار موقوفه در خوی سنددار شد

کشف سه مومیایی به جای اسکندر مقدونی

طرح تشدید برخورد با مخدوشی پلاک موتور سیکلت ها از فردا در تهران

دانش آموزان در زیباسازی مدارس مشارکت می کنند + گزارش

2500 هکتار موقوفه در خوی سنددار شد

جایی آن دورها.../نگاهی به زندگی جذاب قبیله ای در بوتان/تصاویر

خلبان دوربین به دست و ثبت تصاویری جالب از رعد و برق

فستیوالی پر از رنگ مخصوص خانم ها!/تصاویر

برگزاری نشست بررسی مشکلات شهر ویس شهرستان باوی

وزش شدید باد در شمال شرق و شرق کشور

دریاچه بیابان شده ارومیه!

هوای پایتخت با شاخص 72 سالم است

اصفهان نیازمند افزایش پاتوق های فرهنگی استقبال شورای شهر از طرح های فرهنگی

اجرای 2 طرح ترافیکی ویژه از فردا در پایتخت

زائران پیاده حرم حضرت شاهچراغ (ع) - شیراز

نقش مفید « فرزندان بومرنگی » در روابط خانوادگی

راه اندازی سامانه نوبت دهی اینترنتی در شعب سازمان تأمین اجتماعی

اصفهان نیازمند افزایش پاتوق های فرهنگی/ استقبال شورای شهر اصفهان از طرح های فرهنگی

زمین چمن مصنوعی شهید باهنر ناحیه 2 ارومیه افتتاح شد

بهترین سن برای رفتن به مهدکودک

وزش شدید باد در شمال شرق و شرق کشور/کاهش 4 درجه ای دما در استان های ساحلی دریای خزر

دانشجویان علاقه ای به مطالعه کتاب های درسی ندارند

تور رسانه ای پویش امامزادگان سرزمین من در آذربایجان غربی برگزار شد

فخر فروشی بچه پولدارها با اتومبیل های لاکچری+ عکس

گزارش تکان دهنده ایسنا: اینجا «سرطان» می کارند (+ عکس)

آغاز طرح ناظرین میدانی مدارس و مراکز غیر دولتی در مازندران

امامزاده ای که سال ها بعد از مرگ هم پیکرش سالم ماند!

اجرای طرح اردوهای جهادی در 18 روستای بردسکن

زمین چمن مصنوعی شهید باهنر ناحیه 2 ارومیه افتتاح شد

مسافران تابستانی

دمای فردا در مشهد،41 درجه سانتیگراد

مهاباد همچنان پذیرای مسافرانی از نقاط مختلف کشور

کنگره ملی امام زاده سید بهلول در خوی برگزار می شود

پایتخت طبیعت ایران میزبان گردشگران تابستانی

آغاز طرح ساماندهی پلاک موتورسیکلت ها در تهران

هوا در خراسان رضوی گرمتر می شود

طرح تشدید برخورد با مخدوشی پلاک موتور سیکلت ها از فردا در تهران

اجرای در طرح پویش اجتماعی ازدواج در یزد

هوا در خراسان رضوی گرمتر می شود

آغاز طرح جدید مقابله با موتور سواران متخلف

تشرف زائران دوچرخه سوار از اکبرآباد کوار به حرم حضرت شاهچراغ(ع)

گردشگران در گنجنامه

دمای هوای سمنان به بالای 40 درجه می رسد

تغییر روپوش دانش آموزان فقط با موافقت اولیا

روزهای گرم البرز ماندگار است

خدمت رسانی هیئات مذهبی در کوره پزخانه ها

نمایش وحدت شیعه و سنی در نقطه صفر مرزی زیر پرچم رضوی+ عکس

کار ارزشمند آستان قدس رضوی درجهان

واضح ترین تصویر از دومین قمر بزرگ منظومه شمسی

روزهای گرم البرز ماندگار است

جاده کرج- چالوس یک طرفه شد

جاده کرج - چالوس یک طرفه شد

آغاز طرح ساماندهی پلاک موتورسیکلت ها از شنبه در تهران

گرمای هوا تا 20 مرداد ادامه دارد

تعهد خیران بستان آبادی برای ساخت 6 مدرسه

علت قرمز شدن دریاچه ارومیه چیست؟

تصویر زیبایی که فضانورد آلمانی از دریای خزر مخابره کرد

طرح جدید ساماندهی پلاک موتورسیکلت ها/ با پوشاندن پلاک به شدت برخورد می شود

آغاز طرح ساماندهی پلاک موتورسیکلت ها

چشمه علی در حال جان دادن است+ عکس

تخلیه روزانه 300 تن زباله در مزارع تهران

رگبار و باران در بیشتر استان ها در دو روز آینده/ کاهش دما در استانهای ساحلی خزر

مراسم اختتامیه دومین کارگاه سوارکاری در رشت برگزار شد+تصویر

مسئولان آستان قدس را الگوی خود قرار دهند

رازمیان گرمترین شهر استان قزوین

قطار آموزش نانو به ایستگاه مدارس فنی وحرفه ای رسید

چراغ هایی که برای هوشمندسازی تهران روشن شد

اجرای 2 طرح ترافیکی ویژه از فردا در پایتخت

رییس پلیس راهور تهران بزرگ خبر داد آغاز طرح ساماندهی پلاک موتورسیکلت ها از شنبه در تهران

ثبت واضح ترین تصویر از دومین قمر بزرگ منظومه شمسی/ عکس

دوستی پسر بچه با یک تمساح/ عکس

حضرت احمد بن موسی(ع) تاثیرگذاری بالایی در بین مردم داشتند/ زیارتگاه شاهچراغ حال و هوای ملکوتی دارد

ترافیک نیمه سنگین در جاده چالوس

سامانه جدید هوشمند برای گشتی های پلیس +عکس

از توانمندسازی و آموزش کشاورزان تا توسعه معیشت جایگزین در روستاها

از توانمندسازی و آموزش کشاورزان تا توسعه معیشت جایگزین در روستاها