مطالب مرتبط:
بازدید میلیاردی از تلگرام با فراگیری فیلترشکن ها
بازدید میلیاردی از تلگرام با فراگیری فیلترشکن ها
رحیمی: شبکه های داخلی رقیب تلگرام اشتهای صد میلیاردی پیدا کرده اند
رحیمی: شبکه های داخلی رقیب تلگرام اشتهای صد میلیاردی پیدا کرده اند
شبکه های داخلی رقیب تلگرام اشتهای صد میلیاردی پیدا کرده اند!
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 28 خرداد 1397 ساعت 16:022018-06-18فناوري

بازدیدهای میلیاردی از تلگرام با فراگیر شدن فیلترشکن ها


وقتی تلگرام 10 اردیبهشت ماه فیلتر شد مسئولان از کاهش تعداد کاربران و بازدید کنندگان این شبکه اجتماعی خبر دادند اما بعد از گذشت چند روز با اینکه عده ای کماکان بر میزان کاهش کاربران و بازدیدکنندگان از این شبکه اجتماعی خبر می دادند، - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پستی اینستاگرامی با انتشار نموداری اعلام کرد که بازدید و استفاده کاربران از تلگرام تنها بعد از دو روز بعد از اعمال فیلترینگ به دلیل استفاده از فیلترشکن دوباره به روزهای اوج خود رسیده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایران، این نمودار نشان می داد که در روز اعمال فیلترینگ در 10 اردیبهشت ماه آمار بازدید از کانال های تلگرامی کاهش چشمگیری پیدا کرده و از نزدیک به 2 میلیارد بازدید از بیش از 900 هزار کانال (در روز 9 اردیبهشت ماه) به 900 میلیون بازدید رسیده است اما بعد از دو روز و در روز 13 اردیبهشت ماه و استفاده فراگیر کاربران از فیلترشکن این رقم به مرز 1.

1 میلیارد بازدید بازگشته و در 27 اردیبهشت ماه به اوج خود یعنی 1.

7 میلیارد (یک میلیارد و 700 میلیون) بازدیدکننده در روز رسیده است.

در اینجا این سؤال مطرح می شود که نموداری که وزیر به آن استناد کرده است توسط چه مجموعه ای و چگونه به دست آمده است و تا چه میزان قابل اعتماد است؟ این سؤال ها را ابتدا از محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات جویا شدیم که وی ما را به آزمایشگاه شبکه های اجتماعی دانشگاه تهران به مدیریت مسعود اسدپور ارجاع داد.

این روزنامه با اسدپور درباره آمار و ارقامی که درباره شبکه اجتماعی تلگرام از سوی مسئولان منتشر می شود، گفت و گو کرده است.

بازگشت به روزهای اوج با فیلترشکن مسعود اسدپور رییس آزمایشگاه شبکه های اجتماعی دانشگاه تهران، درباره نموداری که وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به آن استناد کرد گفت: این نمودار بازدید از کانال های عمومی تلگرام را نشان می دهد که بوسیله سامانه پایش با عنوان هشتگ به دست آمده که محصول آزمایشگاه شبکه های اجتماعی دانشگاه تهران است.

اسدپور با بیان اینکه به مدت دو سال است که با این سامانه، کانال های عمومی در تلگرام را رصد و بازدید کاربران و تعداد مطالبی را که در کانال های عمومی منتشر می شود روزانه در کانالی به نام تلگرافی به آدرس (@tlrphy) منتشر می کنیم، افزود: تلگرام از آنجایی که یک رابط برنامه نویسی (API) را در این شبکه اجتماعی فراهم کرده است از این رو می توان اطلاعات کانال های عمومی آن را رصد و میزان بازدید و مطالب منتشر شده در این کانال را به صورت آمار و اعداد و ارقام روزانه، هفتگی و ماهانه ارائه داد.

مدیر گروه فناوری اطلاعات دانشگاه تهران با بیان اینکه آمارها از منظر بازدید و تولید مطالب تهیه می شود، افزود: میزان بازدیدهای تلگرام و میزان انتشار مطلب نسبت به قبل از فیلتر تلگرام در نوسان (کاهش و افزایش) بوده است، به طوری که در روز اعمال فیلترینگ (10اردیبهشت ماه) آمار بازدید از کانال های تلگرامی کاهش چشمگیری پیدا کرد.

به عبارتی آمار بازدید از بیش از 900 هزار کانال در تلگرام که در روز 9 اردیبهشت ماه به عدد 2 میلیارد می رسید، در روز فیلترینگ به رقم 900میلیون بازدید رسید.

مشاهدات ما نشان می دهد این روند کاهش در روز 12 اردیبهشت ماه به کمترین میزان مراجعه یعنی حدود600میلیون کاربر رسید.

رییس آزمایشگاه شبکه های اجتماعی دانشگاه تهران در ادامه به آمارها اشاره کرد و گفت: همان طور که گفته شد آمار بازدید و بارگذاری مطالب از روز 13اردیبهشت ماه افزایش یافت به طوری که طبق مشاهدات آمار بازدید در این روز به 1.

1 میلیارد و بارگذاری مطالب یک میلیون و 300 هزار رسید.

با ادامه افزایش بازدیدها در 19 اردیبهشت ماه آمارها به 1.

3 و ارسال مطالب به یک میلیون و 500 هزار رسید تا اینکه در 27اردیبهشت ماه بازدیدها از تلگرام دوباره به اوج خود یعنی به مرز 1.

7میلیارد و ارسال مطالب به یک میلیون و 600مطلب رسید.

مجدداً با ادامه نوسان ها در 19خرداد بازدیدها کاهش داشت و به 1.

01میلیارد و ارسال مطالب به یک میلیون و 420هزار مطلب رسیده است.

20 خرداد ماه این رقم 1.

31میلیارد (یک میلیارد و 310میلیون) بازدید ثبت شد و میزان آمار بازدید ها در 21 خردادماه به 1.

08 میلیارد و در 23خردادماه 1.

21 میلیارد رسید.

وی در ادامه با بیان اینکه کاهش انتشار مطالب به اندازه کاهش بازدیدها نبود و ارسال مطالب از 2 میلیون و 200 هزار مطلب به یک میلیون و 400 هزار مطلب کاهش یافت، گفت: علت این موضوع آشنایی ادمین های کانال ها با فیلترشکن بود ولی وقتی در روزهای بعد کاربران نیز کم کم فیلترشکن ها را نصب کردند از این رو دوباره بازدیدها و ارسال مطالب افزایش یافت.

رییس آزمایشگاه شبکه های اجتماعی دانشگاه تهران با بیان اینکه هنوز آمار بازدیدها به روز 27 اردیبهشت ماه (1.

7 میلیارد) نرسیده است، گفت: افت و خیزها در نمودار نشان دهنده کارکرد فیلترشکن ها و قدرت شناسایی سامانه ضد فیلترشکن ها است.

روزهایی که فیلترشکن کاربران توان مقابله با فیلترینگ ندارد، افت بازدیدکننده وجود دارد.

بعد از اینکه کاربران سراغ فیلترشکن های جدید می روند دوباره مطالب و بازدیدها بالا می رود.

در مقابل سامانه ضد فیلترینگ با تغییر روزمره با فیلترشکن ها مقابله می کند و این جنگ به صورت دائم ادامه دارد.

اسدپور با اشاره به اینکه نوسان در میزان بازدیدهای تلگرام دلایل دیگری مانند تعطیلات آخر هفته، رویدادهای مهم مانند جام جهانی، مناسبت های مختلف مانند ماه رمضان نیز دارد، افزود: آمارها نشان می دهد که وقتی 18اردیبهشت ماه امریکا از برجام خارج شد بازدید از تلگرام افزایش یافت، به طوری که بازدیدها نسبت به روز قبل این اتفاق که 1.

1 میلیارد بازدید بود، به 1.

3 میلیارد و ارسال مطالب از یک میلیون و 400 هزار به یک میلیون و 500 هزار مطلب رسید.

یا وقتی 5 خردادماه ناصر ملک مطیعی درگذشت آمار بازدید از تلگرام نسبت به روز قبل از 1.

1میلیارد به 1.

2 میلیارد و ارسال مطالب از یک میلیون و 400 هزار به یک میلیون و 500 هزار مطلب رسید.

رییس آزمایشگاه شبکه های اجتماعی دانشگاه تهران گفت: تا زمان تنظیم مصاحبه (26 خرداد ماه)، بیش از 191 هزار کانال به روزرسانی شده است.

در 24 ساعت گذشته همین روز یک میلیون و 480 هزار مطلب با متوسط 7مطلب در هر کانال منتشر شده است.

تعداد بازدید های اصلی از کانال های عمومی به روز شده به 1.

24 میلیارد رسیده و به طورمتوسط نیز هر مطلب 888 بار بازدید شده است.

دریافت اطلاعات علت مراجعه کاربران به تلگرام مسعود اسدپور درباره چگونگی محاسبه این آمار و ارقام نیز گفت: با سامانه پایش، مطالب تمام کانال های عمومی که در هر روز منتشر می شود دریافت شده و آمار بازدید مطالب با هم تجمیع می شود.

این عدد همان عددی است که روزانه گزارش می شود.

البته با مکانیزمی که در سرویس تلگرام وجود دارد بازدید هر فرد از یک مطلب فقط یک بار شمرده می شود حتی اگر این مطلب در کانال های خصوصی یا در چت ها بازنشر شده و توسط یک کاربر در جاهای مختلف مشاهده شود، تنها یک بازدید برای آن فرد شمارش می شود.

البته در مورد تعداد مطالب از آنجایی که اعداد و ارقام گزارش شده فقط کانال های عمومی را در نظر می گیرد، بنابراین کانال های خصوصی و چت ها، کل ترافیک تلگرام را دربرنمی گیرد پس می توان گفت آمار و ارقام بازدید و تولید محتوا در کل بیش از این اعداد است.

اسدپور درباره اینکه وزیر ارتباطات اعلام کرده اند که از 40 میلیون کاربر تنها یک میلیون از تلگرام خارج شده اند، چگونه محاسبه شده است، گفت: کانال های عمومی فارسی زبان قبل از فیلتر تلگرام سرجمع 1.

2 میلیارد عضو داشته اند.

در نتیجه 40 میلیون کاربر فارسی تلگرام هر یک به طور متوسط در 30 کانال عضو بوده اند.

در حال حاضر این آمار 30 میلیون کاهش عضویت نشان می دهد.

بر این اساس می توان به صورت احتمالی گفت نزدیک به یک میلیون کاربر از تلگرام خارج شده اند.

مدیر گروه فناوری اطلاعات درباره علت مراجعه کاربران به تلگرام، گفت: آمارها نشان می دهد که کانال های خبری و سرگرمی در صدر بازدیدها از سوی کاربران قرار دارد به عبارتی طبق بررسی های موضوعی، تقریباً یک سوم کانال ها به موضوعات خبری، یک سوم به موضوعات سرگرمی و یک سوم دیگر به بقیه موضوعات مانند علمی، ادبی، آموزشی، اطلاعات عمومی و.

اختصاص دارد.

وی افزود: کاربران به دنبال دریافت اطلاعات و خبر هستند و اگر آنچه جست و جو می کنند را در رسانه های رسمی پیدا نکنند به تلگرام مراجعه می کنند.

بعد از فیلتر تلگرام، به دلیل اتفاقاتی همچون خروج امریکا و نوسانات ارزی، بازدید و عضویت در رسانه های معاند نظام بیشتر از قبل شده است.

حتی آمار عضویت یکی از کانال های معاند نظام نشان می دهد که قبل از فیلترینگ این کانال یک میلیون و 350 هزار عضو داشت، روز فیلتر تلگرام به یک میلیون و 400 هزار رسید و در آخرین آمار در 28 اردیبهشت عضویت بیش از یک میلیون و500 هزار نفر را نشان می دهد.

این آمار نشان دهنده نگرانی مردم برای کسب اطلاع از منابع مختلف و کنار هم گذاشتن آنها برای رسیدن به درک واقع گرایانه ای از وضعیت موجود است.

رییس آزمایشگاه شبکه های اجتماعی دانشگاه تهران در ادامه درباره کاهش رنک جهانی تلگرام که از سوی برخی از مسئولان اعلام شد نیز گفت: از آنجایی که بیشترین کاربران این شبکه را ایرانیان تشکیل می دهند طبیعی است که با اعمال فیلترینگ رتبه آن کاهش یابد.

رتبه این شبکه اجتماعی در زمان تهیه این گزارش از 507 به 564 نزول کرده و مطمئناً در روزهای آینده پایین تر هم خواهد رفت.

اسدپور در پاسخ به این سؤال که آیا این آزمایشگاه آماری از وضعیت بازدیدهای پیام رسان های داخلی دارد و در این زمینه نیز پایش انجام می دهد؟ گفت: پیام رسان های داخلی مکانیزمی که تلگرام برای کسب اطلاعات به صورت خودکار فراهم کرده است ، ندارند و شاید به این دلیل باشد که این کار برای پیام رسان های داخلی از اولویت برخوردار نیست شاید هم از قصد نمی خواهند اطلاعاتی از این فعالیت ها منتشر شود.

دلیل دیگر آن ممکن است نگرانی از مخاطرات امنیتی ارائه چنین امکاناتی باشد.

مهمتر اینکه پایش و رصد و ارائه آمار و ارقام باید دقیق باشد و اعلام این آمار به صورت روزانه مسئولیت بالایی ایجاد می کند.


کلید واژه ها: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات - اجتماعی - شبکه اجتماعی - شبکه های اجتماعی - فناوری اطلاعات - وزیر ارتباطات - دانشگاه تهران - میلیارد - فیلتر - اطلاعات - شبکه - آزمایشگاه - ارتباطات - دانشگاه - منتشر - فناوری - وزیر - فیلترینگ - تهران - میزان - مسئولان - آمار - کاهش - برنامه نویسی - مسعود - نشان - روزنامه - برنامه - مدیریت - گزارش

آخرین اخبار سرویس:
پوشش شبکه ی ارتباطی 90 درصد روستاهای بالاتر از 20 خانوار کشور تا پایان برنامه ی ششم

دریافت مهر تایید انجام وعده ها از هموطن خوزستانی ام در روستایی بسیار برایم ارزش داشت/ دولت مصمم است با تمامی امکانات موجود برای جبران خسارت های وارده به تلاش کند

نسل بعدی آی پد پرو اپل به فناوری تشخیص چهره مجهز می شود

استوری های اینستاگرام متحول می شوند

قوانین ضد انحصار؛ تحول در دنیای اندروید و تغییر الگوی تجاری گوگل

سریع ترین شارژر موبایل توسط هواوی

 از سرفیس ارزان قیمت تا سریع ترین شارژر موبایل

یافته های تازه درباره سیارک ریوگو

بسته شدن حریم هوایی بلژیک به علت مشکل رایانه ای

وان پلاس فعلا از فناوری شارژ بی سیم سریع در گوشی های خود استفاده نمی کند

اکسسوری چیست و به چه چیز هایی گفته می شود؟

افزایش سرعت گوشی اندرویدی با 10 نکته طلایی

وزارت ارتباطات به تکالیف قانونی خود عمل کرد

واکنش وزیر ارتباطات به فعالیت تلگرام طلایی : بازی های سیاسی را رها کنید

آیا حریم خصوصی به کلی مرده است؟

معارفه مدیر کل جدید شرکت ارتباطات زیر ساخت فارس

اینستاگرام در حال ساخت احراز هویت دو مرحله ای غیر مبتنی بر پیام کوتاه است

چگونگی گرفتن اسکرین شات در سیستم عامل مک؟

با بهترین برنامه های رایگان بهینه سازی کامپیوتر آشنا شوید

شارژر 18 واتی اپل تنها در ازای خرید آیفون در دسترس کاربران قرار می گیرد

استقرار سیستم تسلیحات لیزری روسیه + ویدئو

آذری جهرمی: اعتماد مردم به پیام رسان های داخلی خوب بود

توسعه زیرساخت های ارتباطی برای کنترل بحران ها ضروری است

توسعه زیرساخت های ارتباطی برای کنترل بحران ها ضروری است

با این کفش های هوشمند شب هایی روشن خواهید داشت / دارای روشنایی 360 درجه / 5 ساعت روشنایی مستمر

محبوب ترین بین ایرانی ها: چه بازی هایی بیشترین نصب فعال را در کافه بازار دارند؟

شورای اداری باغملک با حضور وزیر ارتباطات

وزیر ارتباطات در خرمشهر

اعتماد مردم به پیام رسان های داخلی خوب بوده است

ایموجی های تعاملی به استوری های اینستاگرام راه پیدا می کند

چالش های حقوقی حکمرانی آب

اعتماد مردم به پیام رسان های داخلی خوب بوده است

کاهش فساد با توسعه فناوری اطلاعات

اعتماد مردم به پیام رسان های داخلی خوب بوده است

در آستانه عرضه آفیس 2019، اپلیکیشن وان نوت آپدیت بزرگی دریافت کرد

اینستاگرام «حذف فالوئر» را اضافه می کند

بازی World of Warcraft را بدون خرید آن تجربه کنید!

استخدام تعدادی فروشنده جهت همکاری با لباس فروشی در شهر قم

استخدام تعدادی نیرو جهت کاشی کاری و گچ کاری در اصفهان

استخدام نیروی آقا جهت امور حسابداری و تبلیغات در اصفهان

استخدام محاسب سازه فاز 2 جهت همکاری در شهر تهران

استخدام روانشناس در یک مجموعه معتبر در تهران

استخدام فروشنده آقا با سابقه فروشندگی در شهر قم

استخدام همکار خانم جهت شیرینی فروشی تحسین در زنجان

استخدام تعدادی نیرو آشنا به امور کافی شاپ در تهران

استخدام نقاش الکترواستاتیک و مونتاژکار در اصفهان

استخدام تعدادی نیرو جهت همکاری در رستوران شاندیز صفه – اصفهان

استخدام صندوقدار خانم جهت کار در رستوران ایرانی در تهران

نوسان اندک تالار شیشه ای

شیائومی می مکس 3 معرفی شد؛ نمایشگر 6.9 اینچی و باتری 5500 میلی آمپرساعت

دوربین کامپکت فوجی فیلم XF10 معرفی شد؛ سنسور APS-C و لنز 28 میلی متری

استخدام کمک برقکار در کار ساختمانی در زنجان

استخدام منشی مسلط به حسابداری در اصفهان

استخدام اپراتور تراش cnc مسلط به نرم افزار catia در تهران

دسترسی نداشتن نسل آینده به دریای مازندران نگران کننده است

گوریلا گلس DX و +DX برای استفاده در گجت های پوشیدنی رونمایی شدند

استخدام فروشنده آرایشی و بهداشتی با سابقه کار جهت داروخانه

استخدام برشکار MDF جهت همکاری در شهر قم

استخدام شاگرد آقا جهت فروشگاه و صنایع دستی در زنجان

استخدام نیروی حسابدار خانم با مدرک لیسانس در اصفهان

فیلمی از یک آشپزخانه هوشمند

استخدام طراح حرفه ای کابینت و دکوراسیون خانم در اصفهان

استخدام منشی خانم جهت کار در مرکز لاغری در اصفهان

مشخصات اکسپریا XZ3 فاش شد؛ قیمت نجومی پرچمدار آینده سونی!

وزیر ارتباطات: تحریم ها قطعا سختی برای کشور به همراه دارد/اگر مردم ببینند که مسئولان کشور برای خود تبعیض قائل می شوند و فساد می کنند، دلسرد خواهند شد

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات: تحریم ها قطعا سختی برای کشور به همراه دارد/اگر مردم ببینند که مسئولان کشور برای خود تبعیض قائل می شوند و فساد می کنند، دلسرد خواهند شد

استخدام خیاط خانم روز مزد جهت تعمیرات در تهران

استخدام طراح تریکو خانم مسلط به فتوشاپ در تهران

پیام رسان های داخلی: وزارت ارتباطات به تکالیف قانونی خود عمل کرد

دروس زبان روسی: درس بیست و سوم

شیائومی Mi Max 3 رسما رونمایی شد

قابلیتی جدید در اینستاگرام

وزارت ارتباطات به تکالیف قانونی خود عمل کرد

به زودی امکان دانلود قانونی نقشه های لازم برای پرینت سه بعدی اسلحه در آمریکا فراهم می شود

تصویری جدید از آیفون های 2018 منتشر شد (+عکس)

استخدام کارگر ساده یا نیمه ماهر جهت کار آسانسور در تهران

استخدام راننده با اتومبیل جهت همکاری در تهران

کتاب هایی که کاربران "عصرایران" خوانده اند و به دیگران هم پیشنهاد می کنند / بخش 29

هواوی پردازنده کرین 710 را برای گوشی های میان رده معرفی کرد

استخدام کارگر جهت کار در کانال سازی کولر در اصفهان

اعتماد مصرف کنندگان به خانه های هوشمند از بین رفت!

برنامه های مایکروسافت برای رویداد Gamescom 2018 اعلام شد

استخدام تعدادی خانم مراقب ساده، کمک بهیار روزانه و شبانه روزی

استخدام اپراتور دستگاه CNC چوب و MDF در مشهد

استخدام ناخن کار با تجربه جهت همکاری در تهران

فیلترینگ بدون اخطار کسب وکارهای تبلیغاتی آنلاین

«رهام» رونمایی شد

استخدام منشی و بازاریاب جهت کانون تبلیغاتی صهبا در اصفهان

استخدام راننده جهت اتوبار در غرب تهران

مقاوم شدن صفحه گوشی در برابر 15 بار افتادن متوالی

عرضه بروزرسانی VLC برای IOS با قابلیت پشتیبانی از کروم کست

شیائومی می مکس 3 با نمایشگر غول پیکر و باتری قدرتمند معرفی شد

فیلم ناسا از 6 میلیون سال صورت انسان

استخدام آرایشگر حرفه ای خانم جهت فعالیت در تمام زمینه ها

استخدام نصاب حرفه ای کابینت آقا در اصفهان

کوبایی ها صاحب اینترنت همراه شدند

استخدام خانم منشی جهت شرکت دکوراسیون داخلی در مشهد

استخدام طراح سایت، مسئول دفتر و کارشناس فروش در زنجان

این بازی بی نظیر نرخ شجاعتتان را می سنجد

مایکروسافت با 25 بازی و سخت افزاری جدید به گیمزکام 2018 خواهد آمد

بازدیدهای میلیاردی از تلگرام با فراگیر شدن فیلترشکن ها

بازدیدهای میلیاردی از تلگرام با فراگیر شدن فیلترشکن ها