مطالب مرتبط:
وزارت بهداشت: ابتلای 33 نفر به تب کنگو در کشور
سامانه ارتباط مستقیم با معاون پرستاری وزارت بهداشت راه اندازی شد
تدوین برنامه های آموزشی برای بیماران درخصوص بیماری های غیرواگیر در دستور کار وزارت بهداشت
در نشست خبری سخنگوی وزارت بهداشت مطرح شد تشریح نظام های پرداختی در سیستم سلامت
وزارت بهداشت : کمبود 57 قلم داروی وارداتی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 28 خرداد 1397 ساعت 15:062018-06-18پزشكي

دلایل وزارت بهداشت برای معرفی «اشکی» به ماه عسل/ پول تولید واکسن را نداشتیم


سخنگوی وزارت بهداشت در ارتباط با معرفی یاسمن اشکی به برنامه ماه عسل و جمع آوری پول برای تولید یک واکسن گفت: اگر توانایی مالی داشتیم خودمان این واکسن را تولید می کردیم.

- دلایل وزارت بهداشت برای معرفی اشکی به ماه عسل/ پول تولید واکسن را نداشتیم " سخنگوی وزارت بهداشت در ارتباط با معرفی یاسمن اشکی به برنامه ماه عسل و جمع آوری پول برای تولید یک واکسن گفت: اگر توانایی مالی داشتیم خودمان این واکسن را تولید می کردیم.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه اجتماعی خبرگزاری دانشجو"، ایرج حریرچی سخنگوی وزارت بهداشت در نشست خبری هفتگی اظهار داشت: یکی از نظام های پرداخت سلامت، کارانه است که واحد آن تعداد خدمتی است که فرد ارایه می دهد.

یکی دیگر حقوق است که واحد پرداخت آن زمان است؛ یکی دیگر از این نظام ها سرانه است که بر اساس خدمتی که به جمعیت ارائه می شود صورت می گیرد.

وی ادامه داد: سرانه تعدیل شده به این موضوع مرتبط است که برای افرادی که به مراقبت بیشتری نیاز دارند پرداخت بیشتری صورت می گیرد.

سخنگوی وزارت بهداشت افزود: اگر تعهد اخلاقی در این زمینه وجود داشته باشد منافع خریدار خدمت و ارایه کننده به تعادل می رسد.

وی ادامه داد: نظام پرداخت دو سطح دارد یکی موسسه و پولی که در اختیار آن قرار می گیرد و سطح دوم افراد است.

حریرچی گفت: از این سه روش برای پرداخت های بیمارستان و افراد استفاده می شود.

سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه افزود: در روش پرداخت DRG به ازای مراجعه هر بیمار پول پرداخت می شود که در این روش باید بیمه ها مراقب باشند تا ارائه کننده خدمت خدمات مناسبی را دریافت کنند.

حریرچی با بیان اینکه نظام پرداخت رفتارساز است، گفت: یکی دیگر از روش های نظام پرداخت روش بودجه خطی است و روش دیگر بودجه گلوبال است که در این روش با بیمارستان ها توافق صورت گرفته و بودجه ای در اختیار آن ها قرار می گیرد.

* کمبود 57 قلم داروی وارداتی در کشورسخنگوی وزارت بهداشت در ادامه نشست خبری گفت: خوشبختانه در زمینه دارو های ژنریک و برندژنریک کمبود جدی نداریم و در حال حاضر فقط با کمبود 57 قلم داروی وارداتی مواجه هستیم.

وی گفت: سبد دارویی کشور نسبت به سال گذشته با 9 درصد افزایش قیمت همراه خواهد بود که باید توجه کنیم برخی از این دارو ها با کاهش قیمت و برخی دیگر با افزایش 9 درصدی قیمت مواجه هستند.

حریرچی با بیان اینکه تمام بیمارستان ها ملزم به تأمین تجهیزات پزشکی برای بیماران در داخل بیمارستان ها هستند، تأکید کرد: هیچ گونه افزایش قیمتی در زمینه تجهیزات پزشکی وجود نداشته است.

وی در ادامه هشدار داد: با واردکنندگان تجهیزات پزشکی که قصد دارند با قیمت های نامتعارف و بالاتر از نرخ ارز محصولات خود را به فروش برسانند و به دنبال منافع شخصی خود باشند برخورد قانونی صورت خواهد گرفت و مردم می توانند تخلفات مشاهده شده را با سامانه 190 در میان بگذارند.

سخنگوی وزارت بهداشت افزود: در حال حاضر 270 هزار قلم تجهیزات پزشکی در وزارت بهداشت ثبت شده است که با هماهنگی های لازم با بانک مرکزی تخصیص ارز مناسب برای تأمین آن ها صورت می گیرد.

حریرچی تصریح کرد: در زمینه مصرف دارو با دو مشکل جدی مواجه هستیم و عده ای از مردم به اشتباه تصور می کنند که تأثیر دارو های خارجی به مراتب بیشتر از دارو های تولید داخل است.

در حالی که دارو های داخلی از استاندارد و کیفیت لازم برخوردار هستند.

* انگیزه های اقتصادی پزشکان دلیل تجویز دارو های خارجیوی با بیان اینکه یکی دیگر از مشکلات در زمینه مصرف دارو انگیزه های اقتصادی و بازاریابی شرکت های خارجی است، گفت: برخی از پزشکان اقدام به تجویز دارو های خارجی می کنند و طبیعی است که تمایل به القای مصرف داروی خارجی برای کسب سود بیشتر وجود داشته باشد که لازم است اقدامات مناسبی با همکاری انجمن ها در این زمینه صورت گیرد.

* ایجاد 60 هزار شغل جدید در پنج سال آیندهسخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه با کمک دولت وزارت بهداشت متعهد شده است که در پنج سال آینده به طور سالانه 60 هزار شغل جدید در بخش های غیردولتی مثل مراقبت در منزل و همچنین در حوزه استفاده از فناوری های جدید ایجاد کند، گفت: با گذشت سه ماه از سال برای 28 هزار شغل احصاء شده توانستیم 2370 میلیارد تومان در این زمینه وام اختصاص دهیم.

* ماجرای محرومیت از تحصیل دو دانشجو به دلیل تجمعات صنفیحریرچی در پاسخ به این پرسش که دو نفر از دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به دلیل تجمعات صنفی از تحصیل محروم شده اند توضیح داد: بنده از این موضوع اطلاعی ندارم، اما در زمینه اقداماتی که در دانشگاه رخ می دهد و حوادث مرتبط به آن مراجع مربوطه دانشگاه اقدامات لازم را انجام می دهد و بعضاً احکامی نیز صادر می شود.

وی ادامه داد: این موارد در صورت اطلاع رسانی به وزارت بهداشت توسط معاونت دانشجویی وزارتخانه رسیدگی خواهد شد.

* تمام هزینه های جمع آوری شده در برنامه ماه عسل صرف تولید واکسن خواهد شدسخنگوی وزارت بهداشت در پاسخ به این سوال که یکی از مسئولان (مصطفی قانعی دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی ریاست جمهوری) اعلام کرده است که برای تولید واکسن نیاز به جمع آوری اعانه نبوده است و تکلیف مبالغ جمع آوری شده چه خواهد شد توضیح داد: طی روز های اخیر برخی از رسانه ها پیگیر این موضوع بوده اند، در صورتی که این مسأله بسیار شفاف است و تولید واکسن HPV جزو برنامه های تولید واکسن در کشور بوده است.

حریرچی گفت: جمع آوری این مبلغ اعانه نبوده و توسط شخص خاصی صورت نگرفته است بلکه این مبالغ توسط یک برنامه تلویزیونی رسمی جمع آوری شده و تا ریال آخر آن در اختیار انستیتوپاستور قرار خواهد گرفت.

سخنگوی وزارت بهداشت تصریح کرد: اگر وزارتخانه بودجه کافی برای تولید این واکسن را در اختیار داشت آن را تولید می کرد و نیازی به جمع آوری این مبالغ نبود.

وی افزود: یکی از اقدامات مؤسسات خیریه و سازمان های مردم نهاد ورود به مباحث بهداشتی و پیشگیری است که این اقدام نیز در همین راستا انجام گرفته است.

* مرگ سه نفر به دلیل تب کریمه کنگوسخنگوی وزارت بهداشت در خصوص آمار مبتلایان به بیماری تب کریمه کنگو در کشور توضیح داد: آمار مبتلایان به این بیماری در کل کشور از ابتدای سال 97 به 34 مورد می رسد که متأسفانه سه نفر از آن ها جان خود را از دست داده است.


کلید واژه ها: وزارت بهداشت - بهداشت - وزارت - بیمارستان - نظام پرداخت - بیمار - تولید - واکسن - برنامه ماه عسل - ماه عسل - تجهیزات پزشکی - حریرچی - افزایش قیمت - نظام - دارو - افزایش - نشست خبری - قیمت - بودجه - داروی - برنامه - صورت - پزشکی - خبرگزاری - درصد - مالی - کشور - بیماران - اجتماعی - کارانه

آخرین اخبار سرویس:

دلایل وزارت بهداشت برای معرفی «اشکی» به ماه عسل/ پول تولید واکسن را نداشتیم

دلایل وزارت بهداشت برای معرفی «اشکی» به ماه عسل/ پول تولید واکسن را نداشتیم