مطالب مرتبط:
خط قرمز ایران در نشست اوپک
خط قرمز ایران در نشست اوپک
اقدام ایران در راستای وتو درخواست افزایش تولید اوپک
رویترز: اوپک و شرکایش تولید نفت خود را افزایش می دهند
سه سناریوی احتمالی برای نتیجه نشست اوپک
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 28 خرداد 1397 ساعت 10:222018-06-18اقتصادي

خط قرمز ایران در نشست اوپک


همدستی ترامپ با سعودی ها برای پر کردن خلأ کاهش احتمالی فروش نفت ایران پس از خروج آمریکا از برجام، نشست پایان هفته اوپک را بسیار حساس نشان می دهد.

- جواد یارجانی، مدیرکل اسبق امور اوپک ایران معتقد است دیپلمات های نفتی در این نشست نباید اجازه دهند هیچ گونه افزایش سقف تولیدی براساس احتمالات مربوط به افت صادرات نفت ایران تصویب شود.

به گفته وی، توان کشورمان در برابر قیمت های پایین نفت و همچنین دیپلماسی همه جانبه در حوزه انرژی، مهم ترین ابزارها برای عبور از این دوره سخت هستند.

حدود یک ماه از اعلام رییس جمهوری آمریکا مبنی بر خروج این کشور از برجام و بازگرداندن تحریم ها علیه ایران می گذرد.

هرچند قرار است تحریم های نفتی کشور از نوامبر سال جاری مصادف با اواسط آبان ماه آغاز شود و تاکنون تغییری درسطح تولید و صادرات نفت کشور رخ نداده، اما در همین مدت کوتاه سیل عظیمی از اخبار منفی و ناامیدکننده از سوی رسانه های خارجی و بعضا داخلی روانه فضای داخلی کشور شده است.

اخباری که به شکل سیستماتیک همین هدف یعنی تزریق ناامیدی را دنبال می کنند و به نظر می رسد تا حدودی در رسیدن به آن نیز موفق بوده اند.

با این حال هنوز هستند کسانی که بر این باورند که از دل تهدیدهای کنونی می توان فرصت ایجاد کرد، به شرط آنکه مسیر عقلانی را طی کنیم.

جواد یارجانی، مدیرکل اسبق امور اوپک وزارت نفت ایران جزو این دسته از افراد است.

او بر این باور است که اتحاد و بازگرداندن امید به فضای داخلی ایران مهم ترین ابزار برای مقابله با تهدیدها و تحریم های غرب است.

به اعتقاد یارجانی ایران باید تفاوت شرایط کنونی با تحریم های سال 2012 را درک کرده و از آنها برای تحکیم روابط فراتر از نفت با دیگر کشورها استفاده کند.

او مقاومت اقتصاد ایران در برابر قیمت پایین نفت را ابزاری می داند که تیم وزیر نفت می تواند در نشست آتی اوپک در مقابله با فشارهای عربستان به کار گیرد.

یارجانی بر این باور است که در نشست هفته آینده اوپک، ایران باید همه تلاش خود را به کار گیرد تا احتمال کاهش عرضه ایران به دلیل تحریم ها در مذاکرات اوپک در نظر گرفته نشود یعنی اگر تصمیمی به افزایش تولید هست نباید به بهانه کاهش صادرات نفت ایران باشد.

بازار نفت در سال 2018 چه شرایطی خواهد داشت؟ امسال، سال بسیار خاصی برای بازار نفت خواهد بود.

تا کنون دو اتفاق مهم در بازار رخ داده است.

اول اینکه قیمت نفت تا همین چند هفته اخیر مدام در حال افزایش بود، به طوری که قابل تصور نبود که این رشد قیمت ها تا کجا ادامه خواهد یافت.

اما عملکرد بیش از صددرصدی تعهد کاهش تولید از سوی برخی ازکشورهای عضو اوپک از جمله عربستان نشان می داد که هدف این کشورها افزایش هر چه بیشتر قیمت نفت است.

در واقع سعودی ها از سیاست کاهش قیمت که تا سال 2016 دنبال می کردند، با چرخش کامل به سیاست افزایش قیمت رو آورده بودند.

به اعتقاد بسیاری از کارشناسان نیاز به قیمت بالای نفت پیش از عرضه اولیه سهام آرامکو (شرکت دولتی نفت عربستان)، برنامه های اقتصادی جدید این کشور و هزینه های بسیار بالای سیاست های مداخله گرانه سعودی ها در منطقه خصوصا یمن، در تغییر سیاست های این کشور در بازار نفت بسیار موثر بوده است.

اما اخیرا ریاض مجددا مواضع خود را تغییر داده و از افزایش عرضه نفت اوپک و تعدیل توافق نفتی سخن به میان می آورد، اظهاراتی که به افت قیمت ها در هفته های اخیر منجر شده است.

به نظر می رسد این تغییر موضع به دنبال توییت ترامپ و انتقاد او از اوپک به دلیل بالا رفتن قیمت ها رخ داده است و همچنین گزارش هایی منتشر شده اند که از درخواست ترامپ از عربستان برای جایگزین کردن کاهش صادرات نفت ایران پیش از اعلان خروج آمریکا از برجام خبر می دهد.

از این رو قرار است در جلسه پیش روی اوپک موضوع توافق نفتی بین اوپک و غیراوپک و جبران مازاد کاهش تولید که موجب رسیدن تعهد این سازمان به توافق به بیش از 100 درصد شده، بررسی شود.

بنابراین، نشست آتی اوپک بسیار حساس و مهم خواهد بود.

همان طور که جنابعالی اشاره کردید، یکی از سناریوهای چرایی تغییر مواضع اخیر عربستان در بازار نفت، همراهی با آمریکا در راستای افزایش فشار بر ایران است.

این سناریو تا چه حد به واقعیت نزدیک است؟ عربستان در بسیاری موارد با استفاده از ابزار تولید و صادرات نفت بسیار آشکار علیه ایران توطئه کرده است.

ترامپ نیز با خروج از برجام به وضوح ضربه به صنعت نفت ایران را هدف قرار داده است.

چراکه ما سال ها است نتوانسته‎ایم به دلیل داشتن اقتصاد وابسته به نفت، اثرات منفی کاهش درآمدهای نفتی بر اقتصاد کشورمان را به حداقل برسانیم.

بنابراین طبیعی است این صنعت به عنوان هدف اصلی تحریم ها و تهدیدهای خارجی قرار بگیرد.

پول پاشی و لابی گری عربستان و اسراییل علیه ایران خصوصا در آمریکا که نفوذ و لابی گری حرف اول را در سیاست خارجی این کشور می زند با هدف فروپاشی برجام نیز مساله پنهانی نیست.

شکی وجود ندارد که هر کشوری بخواهد به همکاری با ایران ادامه دهد، از سوی عربستان، آمریکا و دیگر متحدانشان برای کاهش یا قطع رابطه با ایران تحت فشار قرار خواهد گرفت.

آنها همزمان از ابزارهای تنبیهی و تشویقی برای تحت تاثیر قراردادن دیگر کشورها و رسیدن به اهداف خود استفاده می کنند.

به طور مثال اخیرا شاهد این هستیم مقامات عربستان موضوع تحریم شرکت های آلمانی که با ایران همکاری دارند را مطرح کرده اند.

یا همچنین ممکن است مجددا شاهد اتفاقی مانند آنچه در دور قبلی تحریم های ایران بین هند و آمریکا رخ داد، باشیم.

هند که در حال حاضر صراحتا اعلام کرده با تحریم های آمریکا همراهی نخواهد کرد، در سال 2012-2011 نیز چنین مواضع شجاعانه ای را اتخاذ کرده بود.

در آن زمان بسیاری انتظار داشتند که حداقل مسوولان ارشد وزارت خارجه کشورمان از هند بابت این موضع گیری قدردانی کنند یا در ملاقات با مقامات هندی به دنبال تعمیق روابط با این کشور برآیند.

اما متاسفانه هیچ حرکت چشمگیری در این راستا صورت نگرفت.

بعدها شاهد این بودیم که این کشور حتی در آژانس بین المللی اتمی به رغم مواضع مثبت اولیه به قطعنامه علیه ایران رای داد، چراکه آمریکا گسترش روابط اتمی خود با هند را منوط به موضع گیری این کشور علیه ایران کرده بود؛ یعنی آمریکا ابزار تشویقی و تنبیهی را همزمان برای همراه کردن هند با خود به کار گرفته بود.

خانم کلینتون، وزیر امور خارجه وقت آمریکا یکی از افتخاراتش این بود که هزاران کیلومتر به پایتخت های جهان سفر کرده تا با دیدار با مقامات کشورهای مختلف آنها را برای همراهی با تحریم ایران راضی کند.

این در شرایطی است که ما در آن زمان متاسفانه رویکرد بسیار منفعلانه ای اتخاذ کرده بودیم و قطعنامه ها و تحریم ها را بی اثر تلقی می کردیم.

اما در حال حاضر خوشبختانه دولت و بازوی روابط خارجی آن بسیار کارکشته تر عمل می کنند، به طور مثال اظهار نظر مثبت وزیر امور خارجه هند مبنی برعدم تعهد آن کشور به تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران، همزمان با سفر آقای ظریف(وزیر امور خارجه) به همراه یک هیات سیاسی-اقتصادی به دهلی نو بوده است.

شاید اتحاد عربستان و آمریکا علیه ایران از قبل قابل پیش بینی بود، اما آنچه که تازگی دارد اتحاد روسیه و عربستان حداقل در بازار نفت است.

دلیل اتحاد این دو کشور چیست؟ هر دو کشور منافع خود را در همکاری با هم دیده اند و به اعتقاد من این همکاری تا زمانی که منافعشان را تامین کند ادامه خواهد یافت.

فراموش نکنیم که سال گذشته محمد بن سلمان (ولیعهد عربستان) در راس یک هیات بسیار بزرگ سیاسی-اقتصادی به روسیه سفر کرد و پیشنهادهای جذابی برای سرمایه گذاری در آن کشور و همکاری با روسیه برای توسعه صنعت نفت وگاز عربستان را به طرف های روسی ارائه کرد.

مشخص است که عربستان نگران نزدیکی ایران و روسیه است و برای تضعیف این روابط تلاش می کند.

روسیه نیز متوجه رقابت های منطقه ای است و تلاش دارد از فضای رقابتی موجود حداکثر استفاده ممکن را ببرد.

البته درخصوص قیمت نفت، بارها از پوتین و دیگر مقامات این کشور شنیده شده که قیمت بالای نفت چندان برای اقتصاد جهان و حتی کشورهای تولیدکننده و صادر کننده نفت مناسب نیست.

به نظر می رسد آنها نگرانند با رشد شدید قیمت ها عرضه نفت از نواحی غیرمرسوم و گران با سرعت بیشتری افزایش یافته و مجددا قیمت ها در سراشیبی سقوط قرار گیرد.

در اینجا تهدیدی برای آینده قیمت نفت می توان تصور کرد.

اگر نتیجه کار دیپلماسی ایران عدم کاهش چشمگیر صادرات کشور باشد و از طرفی عربستان(برای تبعیت از دستورات ترامپ) عرضه خود را افزایش دهد، آنچه اتفاق خواهد افتاد کاهش شدید قیمت ها خواهد بود.

حال سوال این است که در چنین شرایطی آیا عربستان سیاست افزایش تولید را ادامه خواهد داد؟ رشد شدید قیمت نفت یا کاهش شدید آن در بلندمدت مورد قبول تولید کنندگان و مصرف کنندگان نفت نمی تواند باشد.

باید توجه داشت به طور مثال قیمت بنزین برای شهروندان آمریکایی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و تداوم افزایش آن می تواند حتی موقعیت رییس جمهوری و حزب متبوع او را در انتخابات در پیش روی کنگره آن کشور تحت تاثیر قرار دهد.

این موضوع می تواند دلیلی بر تلاش ترامپ برای تاثیر گذاشتن بر تصمیمات آتی اوپک باشد.

از سوی دیگر نباید فراموش کرد که تداوم قیمت بالای نفت بر اقتصاد کشورهای مصرف کننده بزرگ نیز اثرگذار خواهد بود؛ مثلا هند و چین بسیار نگران رشد شدید قیمت نفت هستند.

با این حال من بعید می دانم هیچ کشوری در اوپک تمایل داشته باشد دست به اقدامی بزند که قیمت ها را در سراشیبی سقوط قرار دهد.

در واقع باید توجه داشت که آنچه واقعا اتفاق افتاده کاهش عرضه نفت ونزوئلا و مکزیک از یک سو و افزایش تدریجی تولید نیجریه و لیبی از سوی دیگر است، همه آنچه درباره صادرات ایران در آینده گفته می شود برآوردهایی است که برخی رسانه های بین المللی انرژی ظاهرا بی طرف غربی به آن دامن می زنند.

به نظر من در جلسات کارشناسی پیش از نشست اوپک مانند گذشته تغییرات واقعی عرضه و تقاضا بررسی خواهد شد که نیاز به نفت اوپک را برای نیمه دوم سال ارزیابی می کند.

البته احتمال چالشی بودن این جلسات بسیار زیاد است.

اما اگر روسیه با عربستان همراهی کند، قدرت را در اوپک به دست خواهد گرفت و از این رو تصمیم به افزایش تولید گرفته خواهد شد، افزایش تولیدی که کاهش عرضه آتی ایران را نیز جبران کند و به جبران کاهش تولید ونزوئلا و مکزیک اختصاص نداشته باشد.

اگر تحریم ها آنچنان که القا می کنند، اتفاق نیفتد و ما بتوانیم سطح تولید و صادرات خود را تا آنجا که توان داریم حفظ کنیم، افزایش تولید به کاهش شدید قیمت ها منجر خواهد شد.

در این شرایط ایران بازنده بازی نخواهد بود و کشورهایی که به قیمت های بالای نفت نیاز دارند متضرر خواهند شد و به تکاپوی افزایش بیشتر قیمت خواهند افتاد که امیدوارم این افزایش به دلیل بالا گرفتن مسائل ژئوپلیتیکی نباشد.

اقتصاد عربستان و بسیاری از دیگر کشورهای اوپک بسیار بیشتر از ایران به نفت وابسته است و آنها به مراتب بیش از ایران به قیمت های بالا نیازمندند.

از این رو افت شدید قیمت ها برای آنها دردناک تر است و حتی صنعت نفت آمریکا نیز با کاهش توسعه نفت شیل متضرر خواهد شد.

اما سناریوی بد این است که ما کاهش صادرات چشمگیری داشته باشیم و دیگر کشورهای تولیدکننده با افزایش سطح تولید، نفت خود را جایگزین نفت ایران کنند.

بنابراین ما باید همه توان خود را به کار ببریم و از همه ظرفیت ها استفاده کنیم تا سطح صادرات را حفظ کنیم.

بنابراین در نشست آتی اوپک ایران چه موضعی باید اتخاذ کند؟ همان طور که قبلا هم اشاره شد آنچه باید مورد بحث قرار بگیرد تغییرات واقعی در عرضه و تقاضای نفت و ذخایر تجاری است و نباید اجازه داده شود تا ایجاد تعادل در بازار نفت به درخواست رییس جمهور آمریکا و میزان کاهش عرضه احتمالی نفت ایران در آینده ارتباط داده شود.

این یک نوع تهدید است.

ایران باید کاری انجام دهد که کاهش تولیدی که در حال حاضر از سوی برخی کشورها اتفاق افتاده است در صورت وجود تقاضای واقعی و با توجه به عرضه در حال افزایش برخی دیگر کشورها دیده شود.

نه اینکه پیش بینی ها از کاهش عرضه آینده ایران مد نظر قرار بگیرد.

جناب یارجانی شما مهم ترین شرط برای برون رفت از شرایط کنونی کشور را چه می دانید؟ خروج آمریکا از برجام و تاثیر آن بر صادرات نفت ایران با فضاسازی بزرگی انجام شد، به طوری که کوچک ترین اظهار نظر در این خصوص به شکل قابل توجهی در رسانه ها پوشش داده می شود.

این در حالی است که به طور مثال اظهارات وزیر امور خارجه هند مبنی بر اینکه این کشور تنها از تحریم های سازمان ملل تبعیت می کند با بازخورد کمتری در رسانه‎ها مواجه شد.

بنابراین مهم ترین گام، جلوگیری از تزریق ناامیدی و حفظ اتحاد کشور است.

در شرایط رقابتی و فشارهای بین المللی مهم ترین اصل حصول اجماع است و نباید اصل اینکه همگی سوار یک کشتی هستیم فراموش شود.

به نظر من می توان گفت هر اقدامی که دولت ونزوئلا در چند سال اخیرانجام داده، ما نباید انجام دهیم.

آنها در حالی که تحت فشارهای بین الملل قرار داشتند، نتوانستند در داخل کشور نیز به اجماع برسند و حتی کسانی که پیش از این در یک جبهه و حزب قرار داشتند و با هم همکاری می کردند، در حال حاضر با یکدیگر اختلافات شدیدی پیدا کرده اند و حتی امکان بازگشت به کشورشان را به دلیل احتمال دستگیری از دست داده اند.

مخالفان دولت هم که اصلا در انتخابات شرکت نکردند، در حالی که این بسیار مهم بود که انتخابات با حضور گسترده مردم و دربرگیرنده همه ابعاد جامعه برگزار می شد تا نشان داده شود که مردم با وجود اختلافات در مقابل توطئه های بیشمار خارجی در کنار هم قرار دارند.

این امر نشان می دهد که قدرت های خارجی از دامن زدن به اختلافات داخلی کشورهای هدف به عنوان یکی از روش های رسیدن به اهداف خود استفاده می کنند.

بی دلیل نیست که یکی از مقامات ارشد سابق موساد اخیرا در مصاحبه ای بهترین راه ضربه زدن به ایران را درگیر کردن کشور در دعواهای داخلی دانسته یا اینکه وقتی به دکتر صالحی (معاون رییس جمهور) در راه پیمایی روز قدس که از مخلص ترین، باسوادترین و پاک‎ترین کارگزاران جمهوری اسلامی است، توهینی نسبت داده می شود، خبر آن با آب وتاب در رسانه های معاند منعکس می شود.

همچنین باید توجه داشت که در درون آمریکا نیز ترامپ مخالفان بسیاری دارد، اما اکثریت این افراد کشور خود و پرچم شان را دوست دارند، بنابراین نباید با انجام اقداماتی چون آتش زدن پرچم این کشور، خود را در مقابل این بخش از مردم آمریکا که کوچک ترین دلبستگی به سیاست های نژادپرستانه و خطرناک ترامپ و گروه جنگ طلب حاکم بر کاخ سفید ندارند، قرار بدهیم؛ گرچه محق هستیم به هر شکل ممکن از جمله راه پیمایی های میلیونی با حضور همه جناح های سیاسی مخالفت خود را با این گروه جنگ طلب به گسترده ترین شکل نشان بدهیم.

به نظر من در حال حاضر یکی از مهم ترین اقدامات عقلانی که همه جناح ها باید برای تحقق آن تلاش کنند جلوگیری از گسترش ناامیدی است، اگر امید با نشان دادن عملی وحدت ملی به اکثریت مردم بازگردد ما دیگر شاهد انتشار گزارش هایی که از خروج میلیاردها دلار ارز از کشور در مدت کوتاهی خبر می دهند نخواهیم بود.

همچنین برخی در داخل کشور می گویند که برجام کارساز نبود، چراکه تحریم ها در حال بازگشت هستند.

این اظهارات به معنای این است که برخی در داخل کشور بیش از رقبای خارجی ما، ناامیدی را به جامعه تزریق می کنند.

به نظر می رسد این افراد فراموش کرده اند زمانی که برجام تصویب شد صادرات نفت کشور کمی بیش از یک میلیون بشکه در روز بود و بخش مهمی از میعانات گازی روی آب انبار می شد، اگر برجام نبود ما به سرعت در حال رفتن به سمت نفت در برابر غذا بودیم.

همچنین در آن زمان اروپا بخش مهمی از تحریم های علیه ایران بود و در مدت کوتاهی خرید خود از ایران را قطع کرد در حالی که در حال حاضر اروپا نه تنها منعی بر خرید نفت از ایران نگذاشته، بلکه در تلاش برای حل مشکلات شرکت های خود برای ادامه همکاری با ایران است.

البته همچنان این احتمال وجود دارد که خرید این کشورها از ایران کاهش یابد، اما نمی توان کتمان کرد که شرایط بسیار متفاوت از گذشته است و این تفاوت همه به خاطر وجود برجام است.

ما باید این تفاوت ها را تشخیص داده و به آن احترام گذاشته و از آن استفاده کنیم.

باید با همدیگر متحد شویم و نشان دهیم با وجود اختلاف سلیقه های سیاسی در کشور در برابر مواضع ضدایرانی دولت آمریکا با هم متحد هستیم.

نمونه دیگر تزریق ناامیدی در کشور مقایسه ای است که برخی در حجم مبادلات آمریکا با کشورهایی چون چین، هند یا اروپا با سطح تراز تجاری ایران با این کشورها انجام می دهند و می گویند به دلیل سطح بالای روابط مالی اروپا، چین و هند، این کشورها در انتخاب بین ایران و آمریکا، روابط تجاری با ایران را ادامه نخواهند داد.

اما به اعتقاد من روابط کشورها خطی نیست و حتی ممکن است برای یک شرکت اروپایی که رابطه گسترده ای با آمریکا ندارد رابطه با ایران سیار مهم باشد.

ما باید آن شرکت ها را پیدا کنیم و وارد همکاری با آنها شویم.

برای برقراری چنین روابطی نیز نباید کار صرفا به مدیران دولتی واگذار شود بلکه وزارت امور خارجه می تواند اینگونه ارتباطات را برای بخش دولتی و خصوصی ما تسهیل کند.

به هر حال ما درگیر یک جنگ اقتصادی هستیم و در خط مقدم این مبارزه نقش وزارت امور خارجه بسیار حیاتی است.

وزارت امور خارجه چگونه می تواند در این مسیر کمک کند؟ ما باید بسیار فعال باشیم تا بتوانیم هر چه سریع تر از کوچک ترین فرصت ها استفاده بهینه کنیم.

در حال حاضر باید در هر سطحی حتی با پروژه‎ های کوچک، همکاری با کشورهای هدف را پیش ببریم و از این طریق روابط خودمان را با این کشورها برای اجرای پروژه های بزرگ تعمیق بخشیم.

من بسیار خوشحالم که وزیر امور خارجه مان در شرایط دشوار کنونی به بسیاری از کشورهای مهم از نظر روابط اقتصادی سفر می کند که تلاشی درجهت حفظ و تعمیق روابطمان با این کشورها است که ان شاءالله این مقدمه ای باشد برای تبادل هیات ها در سطوح بالاتر.

چراکه حتما همه به یاد داریم در سال های اخیر پادشاه عربستان به عنوان بالاترین مقام کشورش با وجود کهولت سن برای تعمیق روابط اقتصادی عربستان، به بسیاری از کشورهای مهم نظیر چین، ژاپن و هند سفر کرد.

نقش وزارت امور خارجه برای تسهیل ارتباطات اقتصادی بسیار مهم است.

به طور مثال در حال حاضر شرکت نفتی OMV اتریش با وجود تهدیدهای ترامپ اعلام کرده که خواهان ادامه همکاری با ایران است.

به نظر من با توجه به همین اعلام آمادگی، باید به سرعت مذاکرات برای نهایی کردن همکاری با این شرکت را دنبال کرد که فرصت تخریب روابط برای رقبا فراهم نشود.

البته نمی توان انتظار تسریع در عقد قرارداد را فقط از تیم نفتی مذاکره کننده داشت چراکه به هر حال آنها از چارچوب های قراردادی، اقتصادی و سازمانی خود تبعیت می کنند، در حالی که در این قضیه منافع ملی دخیل است و باید مقاماتی بالاتر از سطح وزارت نفت اهمیت نهایی شدن این نوع روابط و همچنین مسوولیت دادن مجوزهای لازم را به عهده بگیرند.

نهایی کردن این روابط خود می تواند مشوقی برای شرکت های کوچک اروپایی باشد که می خواهند با ایران همکاری کنند.

همچنین در این راستا حتی می توانیم از تنوع اقلیت های مذهبی کشور استفاده کنیم.

من خاطرم هست که در روزهای بعد از امضای برجام که کشورمان شاهد حضور هیات های پرشمار با تعداد باورنکردنی از علاقه مندان همکاری با ایران بود، یکی از اعضای هیات هندی- نماینده یک شرکت بزرگ صنعتی آن کشور- از زرتشتی های هند بود که از نظر اقتصادی نیز بسیار اقلیت موفقی محسوب می شوند.

ایشان حتی اسم ایرانی داشت و برای همکاری و سرمایه گذاری در زادگاه نیاکانشان در اطراف یزد بسیار مشتاق بود.

البته نمی دانم آیا پروژه مورد نظر ایشان به بار نشست یا اینکه مانند بسیاری از فرصت های عظیم آن دوران در بحث و جدل های داخلی در مورد برجام به فراموشی سپرده شد.

ایران پتانسیل های بسیاری از این قبیل دارد که می توان از آن برای توسعه روابط اقتصادی با بسیاری از کشورها استفاده کرد، همان طور که چین و هند در توسعه سریع اقتصادی سال های اخیر خود بیشترین استفاده را از چینی ها و هندی های مهاجر در کشورهای پیشرفته کرده اند.

باید توجه داشت در چنین جنگ نابرابری که ایجاد شده به یک وحدت و هماهنگی داخلی نیاز است.

شرایط بسیار سخت است اما ما باید از این دوران سخت عبور کنیم.

باید توجه داشت که متاسفانه چیزی به نام جوانمردی و مروت در روابط بین الملل وجود ندارد و قرار نیست کسی از منافع ما حمایت کند؛ ما باید خودمان از منافع ملی مان حمایت کنیم.

چون همه شرکت‎ ها و کشورها تنها منافع خود را در نظر می گیرند.

در واقع ما نه دوست همیشگی داریم و نه دشمن همیشگی، ملاک دوست و دشمن ما حفظ منافع ملی است.

شما به نقش دیپلماسی و وزارت امور خارجه در برقراری ارتباط با دیگر کشورها اشاره کردید؛ صنعت نفت در این میان چه نقشی می‎ تواند ایفا کند؟ به اعتقاد من در لایه دوم مبارزه با تحریم های احتمالی بعد از وزارت امور خارجه، صنعت نفت و گاز نقش بسیار پررنگی دارد.

بخش مهمی از مواجهه با مشکلات کنونی در گرو موفقیت این وزارتخانه حیاتی است که می تواند به عنوان تسهیل کننده روابط اقتصادی خارجی عمل کند.

یکی از روش های برون رفت از مشکلات این است که از نفت و گاز و حتی معادن عظیم کشورمان به عنوان تضمین (COLLATERAL) برای انجام پروژه های بزرگ کشور نظیر ارتقای بخش ریلی کشورمان و یا شیرین کردن آب خصوصا در خلیج فارس با هدف روزآمد کردن بخش کشاورزی استفاده کنیم.

من گمان می کنم اروپایی ها هم آمادگی انجام چنین کاری را دارند و حتی چین و هند هم می توانند در بخشی از این برنامه همکاری داشته باشند.

چین دارای تعداد زیادی شرکت های بزرگ است که می توان برای آنها تسهیلاتی را فراهم کرد که به خصوص در بخش پایین دستی صنعت پتروشیمی ایران سرمایه گذاری کنند.

از سویی باید توجه داشت که کشورهایی چون چین و هند و مصرف کنندگان بزرگ آنها نیز بازار را رصد می کنند و می دانند شرایط سیاسی داخلی عربستان چندان هم مساعد نیست.

محمدبن سلمان از زمان قدرت گرفتن پدرش تغییرات بزرگی در ساختار قدرت آل سعود ایجاد کرده است.

او با کنار گذاشتن محمد بن نایف خود را ولیعهد عربستان کرد، از این رو بر کسی پوشیده نیست که او دشمنان بزرگی در داخل این کشور دارد.

بنابراین این ساده انگارانه است که گمان شود چون دولت فعلی آمریکا سیاست های ولیعهد عربستان را حمایت کرده و در آن کشور نفوذ فراوانی دارد، پس عربستان دارای ثبات سیاسی است، از این رو کشورهایی چون چین و هند و دیگر مصرف کنندگان مهم نفت در دنیا نیز هیچ گاه تمام تخم مرغ های خود را تنها در سبد عربستان قرار نخواهند داد و امنیت اقتصادی خود را با امنیت سیاسی این کشور به طور صددرصد گره نخواهند زد، به همین دلیل می توان انتظار داشت که این کشورها به خرید نفت از ایران ادامه دهند.

حتی برخی معتقدند که هدف ترامپ از این تحرکات این است که جنگی در منطقه ایجاد کند و با رساندن قیمت ها به سطوح بسیار بالا مثلا 150 تا 200 دلار رقیب اقتصادی خود یعنی چین را زمین گیرکند که البته این تنها یک تئوری است و احتمال وقوع آن هم بسیار کم است؛ ولی به هر حال ما می توانیم از این سناریو به نفع کشورمان برای محکم کردن روابط اقتصادی با چین استفاده کنیم.


کلید واژه ها: ایران - نفت ایران - اوپک - صادرات نفت ایران - صادرات نفت - کشور - تحریم - تولید - صادرات - افزایش - بازار نفت - رییس جمهوری آمریکا - کاهش - قیمت - بازار - رسانه های خارجی - فروش نفت ایران - تحریم های غرب - آمریکا - امید - اقتصاد ایران - رییس جمهوری - شرایط - اخبار - خروج - نفتی - دیپلماسی - قیمت نفت - وزیر نفت - فروش نفت

آخرین اخبار سرویس:
حق آبه کشاورزان طارمی بصورت کامل تخصیص یافته است

پایبندی انگلیس به تجارت با ایران

استخدام کارشناس شبکه های اجتماعی در شرکت بازرگانی دیدنگار

استخدام مهندس صنایع تحلیل سیستم ها در یک شرکت معتبر

استخدام برنامه نویس در شرکت موپُن در طرشت- دانشگاه شریف

9 پیشنهاد برای کاهش التهاب بازار مسکن

استخدام مشاور تحصیلی در موسسه ونوس در گیلان و مازندران

استخدام نگهدار سالمند و کودک در شیراز سرویس

استخدام کارمند فروش آژانس هواپیمایی در آژانس السا سیر پارس

استخدام فروشنده حضوری و تلفنی در شرکت صنایع غذایی ب.آ در تهران

استخدام کارشناس حسابداری در شرکت توسعه تجارت فلز در تهران

استخدام کارشناس تولید محتوا و طراح گرافیک در وب سایت جهازچین

استخدام کارشناس فروش در شرکت توسعه تجارت فلز در تهران

استخدام مدرس نرم افزار های معماری در یک شرکت معتبر در تهران

روسیه دلار را حذف می کند!

استخدام نقشه کش در یک شرکت معتبر در سیمین دشت کرج

استخدام تکنسین آزمایشگاه،مدیریت بازرگانی خارجی،امور حسابداری

استخدام کارپرداز آقا در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام منشی خانم در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام معلم پایه پیش دبستان ، سوم و ششم/ کرج (گوهردشت)

قیمت جدید انواع خودرو تویوتا در بازار تهران

رییس بانک سرمایه گذاری اروپا: نمی توانیم در ایران سرمایه گذاری کنیم

نمی توان گفت که بیکاری در کشور وجود ندارد

آمریکا عامل اصلی ایجاد تنش در بازار نفت

چالش های جدید پیش روی قیمت طلا

کره جنوبی، چین، مالزی و بزریل برای اشتغالزایی چه کردند؟

راهکار پیچیده مدیر عامل برق تهران برای کاهش مصرف!/ عکس

تحلیلی متفاوت از دلایل بحران ارزی اخیر(1)؛ نقش مناقشات سیاست خارجی در نوسانات اقتصادی چیست؟

فاجعه بار بودن اعداد و ارقام مربوط به مصرف سوخت و تولید آلاینده های

68 درصد مردان چین سیگاری هستند

«چاقی» مهم ترین عامل ابتلا به سرطان سینه در جهان

افزایش 30 درصدی تعداد موکب های کرمانی در اربعین سال گذشته

بازار مسکن در منطقه 10 تهران داغ شد

سعید ساسانیان بحران برق در عراق و یک الزام راهبردی برای ایران

میلاد همافر، محمدرضا پورجعفر، نوید سعیدی رضوانی تحلیل الگوی پراکنش فضایی فعالیت های دانش بنیان در شهر تهران‎ ‎

سکه های تحویل داده شده وارد بازار نشد/سبقت تقاضا از عرضه

ناپدید شدن 100 هزار تن گندم در یک استان؟/جهاد کشاورزی: ادعای نماینده سبزوار کذب است/امکان بروز تخلف در خرید تضمینی گندم وجود ندارد

گرانترین و ارزانترین شهرهای جهان

"احتراق"، حلقه مفقوده بهینه سازی مصرف سوخت و کاهش آلاینده های زیست محیطی

مظنه آپارتمان های 30 ساله تهران

پایان انحصار بانک مسکن در بافت های فرسوده

خطری که احیای دریاچه ارومیه آن را خنثی کرد!

تاکید وزیر نیرو بر حل مشکلات اپراتورهای پست فشار قوی

پول حاصل از فروش سوهانک صرف وام ضروری نیازمندان می شود

چرا 90 درصد بازی کودکان در سیطره خارجی هاست؟

شناسایی ساخت وسازهای غیرقانونی در چند دقیقه

کار به نامه نگاری محرمانه به وزیر کشید

ضرورت رسیدگی فوری به تأمین ارز مورد نیاز رانندگان ترانزیت

برنامه مشترک ایران و فائو برای حفاظت و توسعه پایدار جنگل ها

محمدرضا احدی ,داود دعاگویان ,موسی وطن خواه‎ ‎ امکان سنجی اجرای هم پیمایی در شهر تهران

فتاح: 4 بانک به تعهدات در قبال مددجویان کمیته امداد عمل نکردند

فاطمه مرادی، زهرا سادات سعیده زرآبادی، حمید ماجدی تبیین مدل برندسازی شهری در راستای ارتقای رقابت پذیری و رشد اقتصاد شهری

گره کور تحویل خودروهای وارداتی

برگزاری جشن امضای تابستانه لاک پشت پرنده در شهرکتاب

200 سازه آبخیزداری چندمنظوره در هرمزگان راه اندازی می شود

قیمت پژو 405 کارکرده در بازار

جواد تن زاده ,هادی درخشانی‎ ‎ تحلیل روان سازی جریان ترافیک توسط مدل ماکروسکوپیک حجم

از «سقوط سنگین سرمایه گذاری چین در آمریکا» تا «معافیت احتمالی دومین خریدار بزرگ نفت ایران از تحریم های نفتی»

افت دسته جمعی «تسه»ها

200 سازه آبخیزداری چندمنظوره در هرمزگان راه اندازی می شود

خودروی جدید سایپا در شیراز رونمایی شد + عکس

خودروی جدید سایپا در شیراز رونمایی شد + عکس

خودروسازان پاسخگوی خواسته های مردم باشند

علیرضا ادیب فر ,شهاب حسن پور ,سید رامتین باقری‎ ‎ مدل تخصیص خدمات کنترلی و نظارتی کاربر در شبکه معابر

محصول جدید سایپا رونمایی شد

خودروسازان پاسخگوی خواسته های مردم باشند

تاکید عضو هیات مدیره بانک ملّی ایران بر جذب منابع با رویکرد حفظ مشتریان وفادار

عضو هیات مدیره بانک ملی ایران: رعایت اخلاق حرفه ای ،زمینه ساز افزایش اعتماد مشتریان

عضو هیات مدیره بانک ملّی ایران تاکید کرد: جایگاه مهم برنامه ریزی و هدف گذاری در توسعه و تعالی اهداف بانک

13 دلیل داغ شدن گوشی و راه جلوگیری از آن

محصول جدید سایپا رونمایی شد

تکلیف آینده کارت سوخت چیست؟

هفدهمین نمایشگاه خودرو شیراز + تصاویر

افزایش مهاجرت به شمال به خاطر خشکسالی

توفان توییتری در اعتراض به فیش های حقوقی معلمان

نرخ کرایه حمل نفتکش ها 20 درصد افزایش یافت

روپیه پاکستان سقوط کرد

محصول جدید سایپا در شیراز رونمایی شد

بازداشت مقام مرتبط با ثبت سفارش های جعلی خودرو

محصول جدید سایپا در شیراز رونمایی شد

شهر ارواح در "غرب وحشی" در بدل 1.4 میلیون دالر فروخته شد + تصاویر

دستگیری باند واردکنندگان خودروهای لوکس

300 هزار شغل با نوسازی بافت فرسوده

4 بانک به تعهدات در قبال مددجویان کمیته امداد عمل نکردند

صادرات نفت ایران دو سوم کاهش خواهد یافت

4 بانک به تعهدات در قبال مددجویان کمیته امداد عمل نکردند

ثروتمندترین فرد آسیا را بشناسید

شهر ارواح به قیمت 1.4 میلیون دلار به فروش می رسد!

درآمد یک میلیارد و 600 میلیون دلاری ترکیه از توریست های ایرانی طی چهار ماه اخیر

استارت اصلا ح در نظام بانکی

تاثیر نوسانات نرخ ارز بر تولید

«خودرو رهام» اولین خودرو ایرانی تولیدی روی پلت فرم SP100 معرفی شد

افزایش بهای نفت در بازار نیویورک

صدور کارت ملی هوشمند چالشی برای شهروندان با سازمان ثبت احوال

خروج 8 میلیون دلار ارز برای واردات قاچاق و چنگال+ جدول

نام 2 مجری تلویزیون در لیست دریافت کننده های میلیاردی

هشدار صندوق بین المللی پول

قیمت سبد نفتی اوپک یک گام دیگر عقب نشست

تمدید مجدد مهلت ثبت سفارش بدون انتقال ارز

وضعیت هشدار در اقتصاد آمریکا

خط قرمز ایران در نشست اوپک

خط قرمز ایران در نشست اوپک