مطالب مرتبط:
بورس بین المللی در مناطق آزاد ایجاد می شود
وزیر اقتصاد سوریه: مناطق آزاد تجاری به زودی احیا می شوند
وزیر اقتصاد سوریه: مناطق آزاد تجاری به زودی احیا می شوند
بورس بین المللی ایجاد می شود
با 5طلا، یک نقره و 2 برنز تیم ملی کشتی آزاد ناشنوایان قهرمان جهان شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 28 خرداد 1397 ساعت 10:122018-06-18اقتصادي

ایجاد بورس بین المللی در مناطق آزاد


دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی از ایجاد بورس بین المللی خبر داد و اعلام کرد که با فراهم شدن این امکان شرایط برای جذب سرمایه در مناطق آزاد فراهم می شود.

- به گزارش سایت قطره و به نقل از، ایجاد سازمان توسعه سواحل مکران، قانون گمرکی مبنی بر ثبت سفارش کالا در مناطق آزاد، میزان سرمایه گذاری خارجی و داخلی صورت گرفته در این مناطق، الحقاق بنادر بهشتی و کلانتری به منطقه آزاد چابهار، برداشته شدن سقف 150 میلیون یورویی جهت تاسیس بانک های خارجی در مناطق آزاد و آخرین وضعیت پرونده ارجاعی ماکو به قوه قضاییه از سوی مجلس شورای اسلامی صحبت کرد که در ادامه آورده شده است.

- توضیح ابتدایی خود را در مورد مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ارائه کنید؟ مناطق آزاد یکی از بخش های اقتصادی کشور است که در چارچوب یک قانون مترقی فعالیت های خود را انجام می دهد.

امروز هفت منطقه آزاد و 62 منطقه ویژه اقتصادی وجود دارد که از میان مناطق ویژه 38 مورد آنها فعال هستند و مناطق آزاد کار خود را در بخش های مختلف به خوبی انجام می دهد.

- در ارتباط با آخرین وضعیت ایجاد سازمان توسعه سواحل مکران، توضیح دهید؟ ایجاد سازمان توسعه سواحل مکران قانونی است که در برنامه ششم توسعه آمده است و به آن به گونه ای متفاوت نگاه می شود.

مناطق جنوبی کشور که از محرومیت های بیشتری برخوردارند با توجه به ظرفیت های بسیار بالای سواحل مکران در چارچوب مقررات مناطق آزاد می توانند در مسیر توسعه و آبادانی گام بردارند.

توسعه این سواحل ظرفیت جدیدی را در جنوب کشور ایجاد خواهد کرد که در کنار ظرفیت مناطق آزاد می تواند در توسعه محور جنوبی ایران بسیار اثرگذار باشد.

- صحبت های مختلفی پیرامون خروج هندی ها از منطقه آزاد چابهار و عدم تعهد نسبت به سرمایه گذاری مورد تفاهم مطرح گردید که در نهایت گویا چنین مساله ای واقعیت ندارد و هندی ها فعالیت خود را در منطقه آزاد چابهار ادامه خواهند داد.

پس از تصمیم گیری های رییس جمهوری آمریکا و اتفاقاتی که در مورد برجام رخ داد مسائل مختلفی در کشور مطرح شد که در بسیاری از موارد با واقعیت منطبق نبود و در خصوص قطع همکاری یک شرکت یا یک دولت با جمهوری اسلامی ایران بزرگنمایی شد.

حتی در جلسه کارگزاران دولت با رییس جمهوری مساله ای در ارتباط با قطع همکاری یک شرکت ایتالیایی و فرانسوی با ایران مطرح شد و پس از بررسی ها و صحبت های انجام شده با شرکت مربوطه آنها اعلام کردند که چنین مساله ای صحت ندارد و به چه دلیل ایرانی ها چنین موضوعی را مطرح می کنند.

رسانه های داخلی تا زمانی که یک مساله قطعیت پیدا نکرده نباید زمینه های قطعی شدن آن را فراهم کنند.

در مورد همکاری هندی ها و تعهد به سرمایه گذاری شان در چابهار نیز صحبتی به طور رسمی شنیده نشد و در نهایت نیز آنها اعلام کردند که فعالیت خود را در چابهار ادامه خواهیم داد.

ما نیز معتقدیم که آینده همکاری ایران و هند مناسب است.

- در ارتباط با مزایای مصوبه شورای عالی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی که با حضور معاون اول رییس جمهوری مبنی بر پیوستن بنادر شهید بهشتی و شهید کلانتری به منطقه آزاد تجاری - صنعتی چابهار مدنظر قرار گرفت توضیح دهید.

با موافقت وزارت راه و شهرسازی دو بندر بهشتی و کلانتری به منطقه آزاد چابهار ملحق شدند و مدیریت این دو بندر برعهده سازمان بنادر و دریانوردی و و وزارت راه و شهرسازی است.

الحاق این دو بندر به منطقه آزاد چابهار ظرفیت لازمی به شمار می آمد که منطقه آزاد چابهار از آن محروم بود.

با وجود این که منطقه آزاد چابهار در کنار دریا قرار داشت، امکان دسترسی به دریا برایش فراهم نبود، درحالی که یکی از ویژگی های مهم مناطق آزاد دسترسی به مرز و به ویژه دریاست.

سرمایه گذاری مطلوبی توسط وزارت راه و شهرسازی و سازمان بنادر و دریانودری در دو بندر مهم شهید بهشتی و شهید کلانتری صورت گرفته و با موافقت وزارت راه و شهرسازی این دو بندر به منطقه آزاد چابهار ملحق شدند تا ظرفیت قابل اشاره ای را برای این منطقه ایجاد کند.

مدیریت دو بندر شهید بهشتی و کلانتری برعهده سازمان بنادر و دریانوردی و نیز وزارت راه و شهرسازی است و دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی نیز با این مساله مشکلی ندارد.

- در ارتباط با ثبت سفارش کالا در مناطق آزاد براساس قانون جدید گمرک توضیح دهید و بگویید آیا این مساله در تضاد با فلسفه فعالیت مناطق آزاد نیست؟ ورود کالا به مناطق آزاد براساس قانون و آیین نامه های مربوطه به جز کالاهای ممنوعه، آزاد است و اساسا یکی از ویژگی های مناطق آزاد همین مساله به شمار می رود و به این ویژگی به عنوان یکی از آزادی ها مبادلات بازرگانی بدون شرایط گمرکی نگاه می شود.

باید سیاست های کلان دولت در چارچوب قوانین مناطق آزاد تلفیق و ترکیب شوند به گونه ای که فعالیت این مناطق با شرایط آسان ادامه یابد و در عین حال نیز قوانین حاکمیتی رعایت شود.

با وزارت صنعت، معدن و تجارت، گمرک جمهوری اسلامی ایران و بانک مرکزی در تعامل هستیم تا چارچوبی تعیین شود که فعالیت های بازرگانی در مناطق آزاد با کمترین چالش مواجه شوند و در این زمینه تفاهمات خوبی بین این دستگاه ها در جریان است.

تصور می کنیم در آینده ای نزدیک کمیته ماده 14 که توسط بانک مرکزی تشکیل می شود موضوعات مطرح شده توسط مناطق آزاد را مورد بررسی قرار خواهد داد.

اگر قرار باشد ثبت سفارشی در مناطق آزاد صورت بگیرد باید کارت بازرگانی تهیه شود و باید بدانیم که کارت بازرگانی در مناطق آزاد وجود ندارد و باید به تاییدیه مناطق آزاد به عنوان جانشین کارت بازرگانی نگاه شود.

علاوه بر این مسائلی همچون ترخیص قطعی مسائلی وجود دارد که باید در مناطق آزاد همانند گذشته نسبت به آنها عمل کرد.

علاوه بر این برای این که کالا ثبت و ارزیابی شود گمرک جمهوری اسلامی ایران و مناطق آزاد یک فعالیت ترکیبی خواهند داشت که ارزیابی توسط منطقه آزاد صورت گیرد و به سامانه گمرک جمهوری اسلامی ایران منتقل شود.

- به آخرین وضعیت سرمایه گذاری داخلی و خارجی در مناطق آزاد اشاره کنید.

در کل مناطق آزاد حدود 1420 واحد صنعتی، معدنی و کشاورزی وجود دارد و مناطق آزاد نیم درصد از مساحت کشور را تشکیل می دهند و جمعیت موجود در آن کمتر از یک درصد است که رقمی کمتر از یک میلیون نفر را شامل می شود.

علاوه بر این باید بدانیم که مرز موجود در مناطق آزاد حدود 200 کیلومتر بوده و این در حالی است که مرز کل کشور 8300 کیلومتر است.

مسائل مختلفی در ارتباط با قاچاق در مناطق آزاد مطرح می شود اما صحبت بنده این است که چگونه در مناطقی که حدود 200 کیلومتر از مرز کشور را تشکیل می دهند و کمتر از نیم درصد از خاک کشور مساحت دارند و کمتر از یک درصد از جمعیت کشور را شامل می شوند مقوله قاچاق وجود دارد؟ آیا در 8300 کیلومتر دیگر قاچاق صورت نمی گیرد و تنها در این 200 کیلومتر قاچاق وجود دارد تصور می شود بر مبنای این استدلال که مناطق آزاد محور قاچاق هستند از پایه غلط است.

در ارتباط با میزان سرمایه گذاری نیز باید اعلام کرد که در بازه زمانی حدود پنج ساله و تا پایان اسفندماه سال گذشته چیزی حدود 54 هزار میلیارد تومان تفاهم صورت گرفته که از این رقم حدود 22 هزار میلیارد تومان محقق شده است.

علاوه بر این حدود پنج میلیارد دلار رقم مورد توافق جهت سرمایه گذاری خارجی بوده که حدود 800 میلیون دلار آن محقق شده است.

همچنین قابل ذکر است 287 هزار نفر در هفت منطقه آزاد مشغول به کار هستند در حالی که این مناطق کمتر از یک میلیون نفر از جمعیت کشور را تشکیل می دهند.

اگر مناطق ویژه را نیز به بحث اضافه کنیم باید اعلام کرد 176 هزار نفر در مناطق ویژه اقتصادی مشغول به فعالیت هستند این یعنی حدود نیم میلیون نفر در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی فعالیت می کنند.

صادرات مناطق آزاد به خارج از کشور در سال 1392 معادل 191 میلیارد دلار بوده که با برنامه های اقتصاد مقاومتی و برنامه هایی که هر منطقه آزاد در دستور کار خود قرار داده است در سال 1396 میزان صادرات در این مناطق به یک میلیارد و 50 میلیون دلار رسیده و این در حالی است که مجموع صادرات مناطق آزاد و ویژه اقتصادی معادل 22 میلیارد دلار است.

میزان واردات به مناطق آزاد نیز رقمی حدود شش میلیارد دلار بوده که این یعنی مازاد تجاری مناطق آزاد بیش از سه برابر بوده است.

در مورد عملکرد مناطق آزاد و ویژه اقتصادی می توان اعلام کرد که شرایط مطلوب است هرچند نمی توان بر ایرادات موجود چشم پوشی کرد و باید این مساله مورد واکاوی قرار گیرد.

هرچند مسائلی چون سیاست خارجی و داخلی و مسائل اجتماعی در شرایط موجود اثرگذار است و به ویژه در مورد مناطق آزاد باید خاطر نشان کرد که بحث نوسانات سیاسی در حوزه سرمایه گذاری بسیار حائز اهمیت است و زمانی یک سرمایه گذار خارجی به حضور در یک منطقه علاقه مند خواهد شد که بداند با سیاست های بین المللی با مشکل روبرو نشود.

- از آخرین وضعیت ارجاع تخلفات منطقه آزاد ماکو به قوه قضاییه از سوی مجلس شورای اسلامی بگویید.

نام این پرونده را نمی توان تخلف گذاشت بلکه طرحی جهت تحقیق و تفحص از منطقه آزاد ماکو توسط نمایندگان مدنظر قرار گرفت و این که تخلف یا مشکل خاصی صورت گرفته باشد، نیست.

ماده 236 آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی این اجازه را می دهد کمیسیون ذیربط راسا تحقیق و تفحص را مدنظر قرار دهد و در مورد منطقه آزاد ماکو نیز این تحقیق و تفحص توسط کمیسیون اقتصادی انجام شد و به دلیل این که مواردی از انحراف از مقررات در آن آمده بود مستقیما به قوه قضاییه ارجاع شد.

این پرونده کماکان در قوه قضاییه است و هنوز نتیجه ای در ارتباط با آن اعلام نشده است؛ هرچند که مساله نگران کننده ای در این رابطه وجود ندارد.

- چه برنامه ای به منظور تاسیس بانک های خارجی در مناطق آزاد با توجه به جلسات مشترک برگزار شده با بانک مرکزی دارید؟ مناطق آزاد به طور جدی تاسیس بانک های خارجی و یا ایجاد شعب توسط آنها در این مناطق را به طور جدی پیگیری می کنند.

پیش از این حداقل سرمایه تخصیص بانک برون مرزی در مناطق آزاد معادل 150 میلیون یورو بود که رییس کل بانک مرکزی این اطمینان را به ما داد که در صورت تمایل بانک های خارجی جهت تاسیس در مناطق آزاد رقم مذکور قابل تعدیل است.

رییس کل بانک مرکزی به مناطق آزاد اطمینان داد که در صورت تمایل بانک خارجی جهت حضور در مناطق آزاد نگرانی در خصوص سپرده گذاری سرمایه ای وجود نداشته باشد و بانک مرکزی در این زمینه کمک های لازم را انجام خواهد داد؛ بنابراین چنین موضوعی به مناطق آزاد بسیار کمک خواهد کرد و راه را برای تاسیس بانک خارجی یا ایجاد شعب توسط آنها باز می کند.

در این رابطه بر اساس مقتضیات و شرایط کشور عمل می شود و در ارتباط با حضور بانک های خارجی در مناطق آزاد و یا ایجاد شعب توسط آنها علاوه بر محاسبات مختلف پولی و مالی شرایط و مقتضیات کشور نیز دیده می شود و در حال حاضر باید ببینیم کدام یک از بانک ها علاقه مند به تاسیس یا ایجاد شعبه در مناطق آزاد هستند.

تا پیش از این مانع بزرگی همچون حداقل سرمایه 150 میلیون یوریی جهت تاسیس بانک برون مرزی در مناطق آزاد وجود داشت که در حال حاضر برداشته شده و مناطق آزاد تلاش مضاعفی را در دستور کار خود قرار می دهند تا سرمایه گذاران علاقه مند در حوزه بانکی را جذب کنند؛ هر چند در این رابطه ممکن است نگرانی هایی توسط سرمایه گذاران نیز وجود داشته باشد.

- چه برنامه ای برای حل مسائل و مشکلات بانکی جهت فعالیت سرمایه گذاران و ویژه سرمایه گذاران خارجی وجود دارد؟ با ایجاد بورس بین المللی تقریبا می توانیم عملیات ارزی را انجام دهیم بدون این که مشکلی در فعالیت ها ایجاد شود، چرا که در بورس سهام عرضه می شود.

این بورس پنجم کشور ماست که در شورای عالی بورس مطرح می شود در صورت تصویب امکان جدید و بسیار ارزشمندی برای مناطق آزاد است که بتواند سرمایه های خود را از طریق بورس جذب کنند و فعالیت خود را در چارچوب این امکان بورسی انجام دهند که می تواند بیش از وجود بانک در حال حاضر از آن بهره برد.

- آیا خروج آمریکا از برجام تاثیری بر وضعیت قراردادهای خارجی مدنظر در مناطق آزاد داشته است؟ علی رغم خروج آمریکا از برجام تاکنون هیچ قرارداد خارجی در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی متوقف نشده است.

به طور مثال یک شرکت اروپایی در بندر انزلی سرمایه گذاری معادل 20 میلیون دلار انجام داده است و با جدیت نیز فعالیت های مرتبط با این قرارداد را پیگیری می کند و خللی نیز در روند کار ایجاد نشده است.

- پس از تصمیم گیری در ارتباط با انتقال دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی به عنوان زیرمجموعه وزارت امور اقتصادی و دارایی آیا مشکلاتی که توسط منتقدان مطرح گردید حل شده است؟ به نظر بنده برای مناطق آزاد و دبیرخانه شورای عالی این مناطق با اتخاذ چنین تصمیمی مشکلی ایجاد نشده است.

اما شاید مجلش شورای اسلامی به دنبال حل برخی از این مسائل بود از آن جهت این قانون را به برنامه ششم اضافه کرد تا دستگاه یا وزارتخانه ای درباره عملکرد مناطق آزاد پاسخگو باشد.

آنها معتقدند که از این طریق فرصت مطلوبی ایجاد شده و ما نیز در دبیرخانه شورای مناطق آزاد و ویژه اقتصادی از این ماده که در برنامه ششم توسعه مدنظر قرار گرفته است به خوبی استفاده خواهیم کرد و معتقدیم که بسیاری از فعالیت های ما در چارچوب فعالیت های وزارت امور اقتصادی و دارایی است که می توانیم بسیاری از مسائل خود را در ارتباط با مالیات ها و مسائل گمرکی حل کنیم.

در مجموع معتقدیم که با توجه به نزدیکی عملکرد مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با وزارت امور اقتصادی و دارایی خیلی از مشکلات قابل حل است و در این رابطه تاکید داریم که نمی توانیم مغایر قانون عمل کرد و باید از فرصت ها و ظرفیت های هر قانونی به نحو مطلوب بهره برد و سیاست های ما در دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی همین است و همکاری بسیار خوبی با مجلس شورای اسلامی و وزارت امور اقتصادی و دارایی داریم.


کلید واژه ها: مناطق آزاد - مناطق - آزاد - سواحل مکران - منطقه آزاد - توسعه - اقتصادی - سواحل - منطقه - سرمایه گذاری - رییس جمهوری - مکران - ایران - بین المللی - چابهار - جمهوری - سرمایه - سرمایه گذاری خارجی - رییس جمهوری آمریکا - کشور - مجلس شورای اسلامی - قانون - برنامه ششم توسعه - رسانه های داخلی - جمهوری اسلامی - عالی - جنوب - واقعیت - اسلامی - شورای

آخرین اخبار سرویس:
تعارف پزشکان با تعرفه خصوصی در بیمارستان های دولتی یزد

2 نرخی شدن بنزین در دولت تصویب نشده است

مصوبات جدید شورای اقتصاد/انتشار 6 هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت

سازمان زمین شناسی محدوده های دارای گواهی کشف خود را به مزایده می گذارد

سازمان تعزیرات ​: آغاز به کار شعب تجدید نظر تعزیرات حکومتی استانها از امروز

حباب بهای سکه بزرگتر شد

زمینه ساخت راه آهن تاجیکستان-افغانستان فراهم شد

وضعیت تغییر کاربری اراضی زراعی در البرز نگران کننده است

زیرشاخص های کارایی بازار کالا

تکمیل 40 پروژه ریلی در دست اجراست

اختلاف قیمت سویای برزیل با آمریکا به بالاترین سطح در چهار سال گذشته رسید

استخدام شرکت تولیدی راشین

استخدام بازاریاب و راننده در یک شرکت تولیدی و پخش

مهلت ترخیص خودرو 6 ماه شد

استخدام کارگر ساده مصالح فروشی در خراسان رضوی

استخدام مدیر فروش مویرگی جهت یک شرکت در کرج

استخدام کارگر ساده جهت کارخانه ای در شهرک صنعتی کلات مشهد

خوان پایانی ارز مسافری کجاست؟

شهروندان لوازم برقی بدون استفاده را از حالت آماده به کار خارج کنند

سخنگوی فراکسیون امید: روحانی گفت همچنان مخالف حصر است اما شرایط خاصی وجود دارد که باید طی شود؛ برخی موانع برداشته شده و حل این مشکل رو به جلوست / رییس جمهور به رفع حصر امیدوار است

اعلام ساعت کاری ستاد و شعب بانک ایران زمین در مرداد

مزایای فعال تر شدن بخش خصوصی زعفران در معاملات بورس کالا

استخدام کارگر در کارخانه تولید مواد غذایی

تغییر زمان ساعات کاری شعب تهران و ستاد بانک شهر

مرغ همچنان گران می شود

ساعت کار جدید شعب بانک سامان اعلام شد

2800 جواز تاسیس واحد صنعتی صادر شد

ادغام تمام بانک های نظامی در یک بانک دولتی

اتحاد نفتی تزارها با ریاض

آقای وزیر! انتشار همان فهرست «ناقص» ارزبگیران 4200 تومانی هم با فشار ‏افکار عمومی و اولتیماتوم رییس جمهور انجام شد، نه عزم شما برای مبارزه با فساد! / اگر صداقت دارید، بجای نامه نگاری و درخواست از بانک مرکزی، خودتان لیست ارزبگیران را منتشر کنید / وقتی حاضر نیستید هزینه انتشار لیست

نرخ مرغ در بازار چند؟

28 مخزن منتخب شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب به شرکت های داخلی واگذار می شوند

برگزاری کنفرانس ملی ساخت ایران با حمایت بانک گردشگری

ایران به مرز خودکفایی در تولید بنزین رسیده است

معرفی جایگزین سیف تا آخر همین هفته

قیمت سکه به 3 میلیون و 360 هزار تومان رسید

تویوتا ترامپ را تهدید کرد: در صورت افزایش تعرفه واردات برخی از مدل ها به آمریکا را متوقف می کنیم

تصمیمات سنای آمریکا در حوزه هواپیمایی مورد توجه ایران نیست

رییس اتحادیه طلا و جواهر همدان مطرح کرد رکود 90 درصدی بازار طلا و جواهر/ ورود سفته بازها به بازار طلا

استخدام بازاریاب خانم با حقوق ثابت،بیمه،پورسانت در البرز

استخدام بازاریاب خانم با حقوق ثابت،بیمه،پورسانت آذربایجان غربی

استخدام بازاریاب خانم با حقوق ثابت،بیمه،پورسانت در اردبیل

استخدام راننده در شرکت تپ سی در اصفهان

لایحه افزایش مناطق آزاد چرا به اولویت اقتصاد ایران تبدیل شده است؟

سخنگوی سازمان تعزیرات :​ افزایش قیمت آب معدنی مصداق گرانفروشی است

پنجمین جلسه کمیته ساماندهی کاغذ مطبوعات با حضور نماینده وزارت صنعت برگزار شد

فرهنگ مهارت آموزی در خانواده ها توسعه یابد

تکمیل 40 پروژه ریلی در دست اجرا است

استخدام مسئول امور اداری در یک شرکت معتبر در مازندران

استخدام کارشناس بازرگانی خارجی،منشی، کارشناس فروش در تهران

فرهنگ مهارت آموزی در خانواده ها توسعه یابد

مسوولان بورس کالا از فشار و تهمت رانت خوارها خسته نشوند

پیشگیری از اعتیاد باید به فرهنگ عمومی تبدیل شود

بزرگترین کارخانه تولید مداد خاورمیانه در یزد

متوقف شدن کامل بازار آتی سکه کذب است

90 درصد جایگاههای سی.ان.جی در خراسان رضوی استاندارد هستند

5 درصد خاموشی در هرمزگان اعمال می شود

5 مرکز معاینه فنی خودروهای سنگین در آذربایجان غربی فعال است

اصلاح فرایند صدور پروانه ساخت و ساز رویکرد مهم شورای پنجم در شهر تهران

استخدام دو نفر فروشنده در آبمیوه فروشی

استخدام کارگر باطریسازی برق اتومبیل در تهران

استخدام پیک موتوری جهت پخش پوشاک در تهران

سکه بازهم رکورد زد؛ 3 میلیون و 345 هزار تومان

ساعت معاملات بازار آتی سکه تغییر کرد

تمام محصولات M الکتریکی می شوند

چه کسانی از بانک مرکزی می‎روند؟

مهلت ترخیص خودرو 6 ماه شد

قیمت سکه آتی به مرز 4 میلیون تومان رسید

افزایش تولید حدود 72 هزار بشکه نفت در واحدهای بهره برداری اهواز 2، 3 و 5

پاتک ایران به تحریم ها در خلیج فارس

اطلاعات «فرزندان غیرشاغل بازنشستگان» ثبت می شود

2 نرخی شدن قیمت بنزین در دولت تصویب نشده است

ضرب الاجل 10 روزه به وزارت صنعت برای انتشار لیست ارزبگیران

انعقاد قرارداد واگذاری اولین بسته EPCF/D شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب

دور جدید تنش های تجاری/ کابوس سقوط قیمت مس

صادرات مشروط پورشه های قاچاق

استخدام بازاریاب خانم در شرکت سُک سُک در کرمان

مصر قیمت گاز طبیعی را 75 درصد افزایش داد

شکار پرنده ها و ریزپهپادهای مزاحم در فضای شهری با پهپاد عمود پرواز ساخت داخل

تاکید استاندار بر اقتصادی کردن باغستان قزوین

آغاز برداشت مکانیزه برنج از شالیزار های جویبار

جزییات بیشتری از" فکور"

سکه به بالاترین قیمت رسید

آغاز به کار شعب تجدیدنظر تعزیرات حکومتی از امروز/افزایش 30 درصدی پرونده های قاچاق کالا و ارز در سه ماهه امسال

تماس با مرکز فوریت های اجتماعی آستارا افزایش یافت

نرخ سود 21 درصدی در بانکهای خصوصی

ادغام تمام بانک های نظامی در یک بانک دولتی

استخدام راننده پایه 2،موزع در شرکت صنایع بسپار تحریر آسیا

آزادراه سهند- تبریز تا پایان امسال به بهره برداری می رسد

استخدام نیروی اداری خانم دارای تحصیلات لیسانس در گیلان

قیمت سکه به مرز 4 میلیون تومان رسید!

سامانه ثبت اطلاعات فرزندان بازنشستگان کشوری راه اندازی شد

عراقچی: اولین خواسته ایران فروش نفت و بازگشت پول آن است

افتتاح پایگاه سلامت مرحوم دکتر علی پارسا

اختصاص 680 میلیارد ریال اعتبار برای طرح های زیربنایی

لزوم انجام سونوگرافی دام ها پیش از ذبح

بررسی ظرفیت تولید گاز هلیوم در ایران

5 مرکز معاینه فنی خودروهای سنگین در آذربایجان غربی فعال است

5 درصد خاموشی در هرمزگان اعمال می شود

90 درصد جایگاههای سی.ان.جی در خراسان رضوی استاندارد هستند

ایجاد بورس بین المللی در مناطق آزاد

ایجاد بورس بین المللی در مناطق آزاد