مطالب مرتبط:
تشییع پیکر سید محمدامین قانعی راد جامعه شناس
پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پی درگذشت محمدامین قانعی راد
بازشناسی چهره علمی و انجمنی دکتر محمدامین قانعی راد(قسمت اول)
پیام تسلیت جهانگیری به مناسبت درگذشت قانعی راد
تجمع اعتراضی در حاشیه وداع با پیکر «قانعی راد»
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 28 خرداد 1397 ساعت 08:152018-06-18سياسي

به یاد محمدامین قانعی راد


محمدامین قانعی راد جامعه شناسی برجسته و همیشه همراه مطبوعات بود.

او را علاوه بر فعالیت آکادمیک، فردی صلح طلب و فعال حقوق بشر می شناختند.

قانعی راد در دوران ریاستش بر انجمن جامعه شناسی، - دوران تازه ای را برای این انجمن علمی و خصوصی رقم زد.

این مطلب، ادای دینی به جامعه شناس فقید است که سه روز پیش به دلیل بیماری سرطان از دنیا رفت.

شعار سال: "حمیدرضا جلایی پور : دکتر محمدامین قانعی راد جامعه شناسی برجسته بود و مثل باقی جامعه شناسان وظایف علمی-تحقیقی خود را به خوبی انجام می داد و کتاب های درخور توجهی به ویژه در زمینه جامعه شناسی علم در ایران نوشته است؛ ولی ویژگی ای که قانعی راد را برجسته می کند، این است که او در کنار جامعه شناس آکادمیک بودن و در کنار یک محقق برجسته بودن، جامعه شناس حوزه عمومی بود؛ یعنی جامعه شناس صرفا دانشگاهی یا جامعه شناس به عنوان کارشناس دولت نبود.

ایشان جامعه شناس حوزه عمومی بود؛ یعنی حوزه ای که در نفوذ دولت یا خانواده یا بخش خصوصی نیست.

ایشان واقعا جامعه شناس حوزه عمومی بود و در این زمینه یا در عرصه آزاد نقد و بررسی، مهم ترین مسائل جامعه را به بحث می گذاشت و از آنها گفت وگو می کرد و در نشست های مربوط به آنها شرکت می کرد.

به عنوان مثال، قانعی راد درباره نظام علمی-دانشگاهی ایران و معضلاتش در حوزه عمومی، بحث و در این حوزه از استقلال دانشگاه ها دفاع می کرد.

در حوزه عمومی بود که برخلاف کسانی که دید تقابلی داشتند، او از ضرورت همکاری و گفت وگوی نخبگان دانش حمایت می کرد.

مثلا او به شدت طرفدار گفت وگوی روحانیون، دانشگاهیان و روشنفکران بود و واقعا در جلسات گوناگون شرکت می کرد و فقط خود را در دانشگاه نگاه نداشته بود.

قانعی راد در همین اواخر حسابی به بحث تجاری شدن دانشگاه پرداخت یا به طور عمیق و جامعه شناختی به بحث فرسایش اقلیمی ایران و بحران آب می پرداخت.

او با اینکه بیماری سرطانش حاد شده بود، بی توجه به این مریضی جانکاه، مشارکتی فعال در بررسی اعتراضات دی ماه 1396 داشت.

این حرکت او؛ یعنی مشارکت در مباحث عمومی جامعه، او را برجسته می کرد.

یعنی هم مشارکت می کرد و هم عمیق بررسی و بحث می کرد.

همین باعث شد که مرحوم قانعی راد را برجسته می کرد.

مرحوم قانعی راد در کنار تحقیق و کار دانشگاهی اش 30 سال در خدمت انجمن جامعه شناسی بود و 30 سال به گروه های علمی این انجمن کمک می کرد.

خودش دو دوره رییس انجمن بود و وقتی هم که نبود، باز در خدمت انجمن بود.

به عبارت دیگر پاتوق اصلی او در درجه اول همین انجمن جامعه شناسی بود و بی جهت نبود که در رنکینگ های وزارت علوم، انجمن جامعه شناسی، به عنوان اولین انجمن علمی کشور شناخته می شد.

اینها باعث می شد که مرحوم قانعی راد به درستی در میان جامعه شناسان برجسته باشد.

همه آثار مرحوم قانعی راد درخور توجه است، ولی توجه کنید، کار مهم او این بود که یک سری مفاهیم را به حوزه عمومی آورد؛ مثلا مفهوم جامعه علمی، مفهوم ضرورت ارتباطات علمی، مفهوم استقلال دانشگاه ها، مفهوم همکاری نخبگان دانش، ضرورت گفت وگو بین نخبگان، ضرورت تعامل بین بخش های مختلف جامعه و.

.

می شود گفت مرحوم قانعی راد از دموکراسی عمیق و کیفی در ایران دفاع می کند، خصوصا از دموکراسی گفت وگویی و مشارکتی؛ یعنی آقای قانعی راد فقط از دموکراسی پارلمانی دفاع نمی کرد و ساماندهی نظام سیاسی ایران را فقط از منظر دموکراسی پارلمانی نمی دید، هرچند او دموکراسی پارلمانی را به شدت قبول داشت و از این نظر جامعه شناس وبری شناخته می شد، ولی فراتر آمده بود.

او متأثر از اندیشه های هابرماس بود و کتاب بسیار خوبی را به همراه دکتر علی پایا در مورد هابرماس تهیه کرد.

قانعی راد از دموکراسی گفت وگویی و اهمیت گفت وگو، خصوصا در بخش های فعال جامعه دفاع می کرد.

از مشارکت مردم دفاع می کرد.

به عبارت دیگر او اصلا به دنبال یک دموکراسی ظاهری، باسمه ای و دموکراسی ای که از کالبد آن پوپولیسم بیرون بیاید نبود و به این معنا خیلی آشکار منتقد پوپولیسم بود و چند سخنرانی درخشان در نقد ترامپیسم داشت.

من خاطرات مشترکی به اندازه 30سال با مرحوم قانعی راد دارم.

اولین باری که با وی آشنا شدم، قانعی راد و من در دانشگاه تهران در مقطع فوق لیسانس تحصیل می کردیم.

او در درس دکتر توسلی درباره جامعه مدرن از دیدگاه پارسونز کنفرانس داد.

هیچ وقت از خاطرم نمی رود که این کنفرانس به قدری عالی بود که دکتر توسلی دو ساعت به او وقت داد که در دو نوبت بحثش را ارائه دهد.

از همان جا می شد فهمید که جامعه شناسی ایران با فردی جدی روبه رو می شود.

خاطره دیگرم با او این بود که در طول 20 سال هروقت برای من یا پسرم مشکل درست می شد، او از اولین جامعه شناسانی بود که به منزل ما می آمد و با خانواده ما همراهی و همدلی می کرد.

بسیار فرد جوانمردی بود.

همین اواخر خود قانعی راد بیمار بود، اما خودش با وجود آن بیماری، دوستان جامعه شناس را گرد هم جمع کرد که همه با هم به خدمت استاد غلامعباس توسلی برای بازدید عید برویم یا هروقت برهه های سخت از راه می رسید؛ مثل سال های 84 و 88 و 92، مرحوم قانعی راد مشارکت جدی در مباحث داشت، بدون اینکه بهانه و توجیه بیاورد، به طور فعال در جلسات شرکت و بحث می کرد.

مرحوم قانعی راد جامعه شناسی حوزه عمومی و مردم مدار را در ایران به شدت تقویت کرد و من اعتقاد دارم راه ایشان با نسل جدید جامعه شناسان پرقدرت ادامه پیدا خواهد کرد.

کشاندن دانش جامعه شناسی به عرصه اجتماعی عباس عبدی: به نظر من، مهم ترین ویژگی دکتر قانعی راد این بود که او دانش جامعه شناسی را به یک عرصه اجتماعی کشانده و در ارتباط با مسائل مردم قرار داده بود؛ هم از حیث مشارکت در انجمن جامعه شناسی و تأسیس آن و هم از نظر طرح مسائل مهم اجتماعی.

این دو حوزه، همان موضوعات مورد نیاز جامعه ماست و مرحوم قانعی راد به خوبی در این دو زمینه فعال بود.

حوزه تخصصی مرحوم قانعی راد جامعه شناسی علم بود؛ ولی آنچه برای من به عنوان کسی که علاقه مند به او و فعال در حوزه جامعه شناسی است، در درجه اول اهمیت قرار دارد، همین دو نکته پیش گفته؛ یعنی کشاندن دانش جامعه شناسی به عرصه اجتماع و مسائل مردم و نیز مشارکت در تأسیس نهاد مدنی علم بود.

او جامعه شناس کنشگر به این معنا بود که اعتقاد داشت جامعه شناسی علمی است که با مسائل جامعه ارتباط دارد.

روشن است الزامات توجه به مسئله اجتماعی برای یک جامعه شناس، امری ضروری برای دانش او است؛ ولی برای یک دانشمند فیزیک و شیمی امری اخلاقی است.

بنابراین، همین وجهه علمی او برای ما اهمیت داشت و در همه حوزه هایی که برای یک جامعه شناس حائز اهمیت بود، وارد می شد.

شما می توانستید با عقاید او موافق یا مخالف باشید، این مسئله مهمی نبود؛ مهم این بود که او انرژی زیادی در پیشبرد این هدف علمی صرف می کرد.

به خاطر دارم همان اولین باری که سال گذشته مرحوم قانعی راد از بیمارستان مرخص شد، با چند نفر از دوستان به منزلش رفتیم، نکته جالب برای من این بود که مرحوم قانعی راد بیش از آنکه بخواهد درباره بیماری اش که برای ما هم مهم بود، حرف بزند، از مسائل جامعه شناسی و این نوع حوزه ها گفت وگو می کرد و خیلی در بند بیماری نبود.

جلسه دیگری که حدود دو، سه ماه پیش دوستان برای تقدیر و تشکر از ایشان ترتیب داده بودند نیز همین منوال را داشت؛ آنجا هم با اینکه از نظر جسمی تکیده شده بود، اما هنوز با انرژی و پرروحیه عمل می کرد و همین روحیه قوی و انرژی و کوشش او برای شکل گیری یک نهاد مدنی علمی و از همه مهم تر چالشی که با مسائل اجتماعی پیدا می کردند، جزء ویژگی های منحصربه فرد او بود.

به هرحال مرگ حق است و می آید و دوستان دیگری هستند که باید کوشش کنند تا جایی که می توانند جای خالی او را پر کنند.

جامعه شناس مردم مدار دکتر هادی خانیکی: شناختی که من از دکتر قانعی راد دارم، شامل این ویژگی هاست: اول اینکه جامعه شناسی عمیق در حوزه های کلاسیک و نظری بود؛ یعنی مجموعه ای از دانسته های پراکنده و سطحی نظریه ها و رویکردهای او را تشکیل نمی داد، به اندیشه و آرای جامعه شناسان کلاسیک به خوبی وقوف داشتند و این وقوف او همراه با تأمل و تفکر در اجزای این نظریه ها بود.

به عبارت دیگر، قدرت تلفیق و کاربرد نظریه های بنیادین جامعه شناسی را داشت و با قوت و قدرت می توانست آن را به دانشجویانش در سطوح عالی منتقل کند.

دوم اینکه در عین حال یک تمرکز جدی بر حوزه جامعه شناسی داشت، به عبارت دیگر نسبت به استقلال و توانمندی جامع شناسی در برابر دانش های دیگر نظیر فلسفه و روان شناسی می اندیشید و ابایی هم از طرحش نداشت.

در عین حال که به مفهوم واقعی کلمه جامعه شناس بود، اما از حوزه علوم دیگر هم مطلع بود، اما زاویه نگاهش جامعه شناسانه بود.

شاید بشود گفت که در کنار این دو ویژگی که تسلط و تبحر او را در جامعه شناسی نشان می داد، وقوف و آگاهی های نسبتا جامعی از فرهنگ و تاریخ و تمدن ایرانی و اسلامی داشت و از آنجایی که اصلا شاید بشود گفت یکی از مهم ترین مبانی ورود او به جامعه شناسی، جامعه شناسی علم بود و پیگیر دلایل زوال اندیشه علمی بعد از شکوفایی در تمدن ایرانی و اسلامی بود، به همین دلیل در تاریخ و ادبیات و فرهنگ ایران مطالعه و مداقه درخوری داشت.

قانعی راد بر سنت داری و تبارداشتن جامعه شناسی ایرانی هم تمرکز داشت.

به این اعتبار در اهتمام به گردآوری و تبیین داشته های جامعه شناسان معاصر ایرانی یا کسانی که در حوزه تغییرات اجتماعی و تحولات اجتماعی کارهای ارزنده ای داشتند، فکر می کرد و چه در قالب کار انجمن جامعه شناسی ایران و گروه های مختلفش و چه در قالب تحقیقات شخصی، به این مسائل اهتمام ویژه داشت.

برخورد همدلانه در عین نقد علمی با چهره های شاخص و روشنفکران مؤثر معاصر مثل مرحوم دکتر علی شریعتی در کار قانعی راد کاملا گویاست.

علاوه بر این در حوزه عمل کنشگری دکتر قانعی راد و ورود او به حوزه فعالیت در جامعه مدنی و تقویت نهادهای مدنی مثل انجمن های علمی و تخصصی و تلاش برای مسئله محورکردن دانش، آموزش و پژوهش علوم اجتماعی و ترغیب جامعه شناسی ایرانی به ورود صریح و مؤثر به حوزه مسائل و دغدغه های ملی و اجتماعی هم از ویژگی های ممتاز او بود.

در واقع دفاع از جامعه شناسی مردم مدار و مسئله محور و پرداختن هزینه های لازم برای نگاه به جامعه شناسی از این منظر که طبیعتا فعالیت در حوزه عمومی، فعالیت در فضای رسانه ای، فعالیت بر سر مسائل حتی سخت و دشوار اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی ازجمله فعالیت های کم نظیر، شجاعانه و در عین حال مؤثر او در سال های اخیر بود.

عاشق شو ار نه روزی کار جهان سرآید دکتر مسعود فراستخواه: یک ویژگی مرحوم قانعی راد، تمایز او به معنای بوردیویی (جامعه شناس فرانسوی) کلمه بود؛ یعنی قانعی راد اهل علمی مایل به تمایزداشتن بود.

درواقع این تمایزداشتن به این صورت در وی متبادر می شد که مباحث را از آن خودش می کرد، حتی وقتی از نظرات دیگران استفاده می کرد، می کوشید که نقش خود را به آن بزند و این ویژگی سبب می شد که او فرد متمایزی باشد و این تمایز اهمیت او را به عنوان یک جامعه شناس شکل می داد.

او حتی وقتی کتابی را می خواند، به جای اینکه صرفا راوی آن کتاب شود، اقتباس و تعبیر خود را از کتاب می پروراند.

درواقع راوی دیگران نبود، بلکه بیشتر مفسر دیگران و تلفیق کننده بود.

این ویژگی اهمیت او را برای جامعه شناسی ایران شکل داد.

البته حافظه نیرومند او، گفتار و نوشتار روان او، بیانی که خشک نبود و وسواس نداشت، از ویژگی های بارز او بود و به نظر می رسد ذهن خسته امروز نیازمند زبانی شبیه به زبان قاطع او باشد و همین ها باعث می شد او بتواند با مخاطب خود ارتباط خوبی برقرار کند.

دومین ویژگی که اهمیت مرحوم قانعی راد را می تواند برای ما توضیح دهد، اجتماع سازی او بود که از قضا چیز کوچکی هم نبود.

بسیاری از کنشگرانی که در حوزه جامعه شناسی کار می کنند، وظیفه شان صرفا تولید معنا نیست، بلکه شاید رابطه مهم تر از تولید معنا باشد.

یکی از ویژگی های او اجتماع سازی بود.

او می توانست اجتماع علمی ایجاد کند.

او می توانست گروه و حلقه و ارتباط ایجاد کند و این سبب می شد او برای جامعه شناسی ایران مهم شود و این را می شد در انجمن جامعه شناسی و دیگر اماکن علمی نشان داد.

البته این مسئله از ویژگی دیگر او ناشی می شود که همان برون گرایی بود.

میل به موفقیت در قانعی راد بسیار بالا بود.

او می خواست موفق شود، در انجمن جامعه شناسی وارد شد و تا ریاست انجمن پیش رفت.

او علاقه داشت موفق شود و یک دانشمند برون گرا بود که میل به موفقیت داشت.

با اینکه اهل معرفت بود و نشانه های عرفانی در خانواده پدری او بود، اما روحیه اعتزال و گوشه گیری و درون گرایی در وی نبود.

مخصوصا من از نزدیک حس می کردم که در یکی، دو سال گذشته که متوجه بیماری شده بود، با روحیه بالایی سعی می کرد بر محدودیت های بدنی خود فائق آید و درگیری و فعالیتش با علم بیشتر شده بود.

گاهی که تماشایش می کردم، احساس می کردم که به این شعر حافظ رسیده که می گوید: عاشق شو ار نه روزی کار جهان سرآید.

نقش او را در موفقیت انجمن جامعه شناسی نیز نمی شود انکار کرد.

بزرگانی در تأسیس انجمن تلاش کردند و قانعی راد نیز جزیی از آنها بود.

میل به اجتماع سازی در قانعی راد سبب می شد که در انجمن جامعه شناسی نقش بسزایی داشته باشد و در دوره هایی که در انجمن مسئولیت برعهده گرفت، با علاقه بسیار تمام فرصت خود را وقف کار در انجمن کرد و شبکه اجتماعی انجمن را بیش از پیش توسعه داد.

او در کنار زنده یاد دکتر عبداللهی و همچنین دکتر معیدفر و دکتر سراج زاده، دکتر توسلی و پیشینیان، این کار را توسعه دادند.

ارتباط انجمن جامعه شناسی با بیرون از این انجمن و سازمان های دولتی و غیردولتی و مخاطب های عادی از تلاش های او بود و درواقع ارتباطات انجمن جامعه شناسی را توسعه داد و این همان چیزی بود که مرحوم قانعی راد در آن نظریه داشت.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه شرق، تاریخ انتشار 27 خرداد 97، شماره: 3171:
کلید واژه ها: جامعه - دانشگاه - بیماری سرطان - علمی - ایران - بیماری - سرطان - اعتراضات - دولت - بحران آب - حقوق بشر - کارشناس - مطبوعات - استقلال - خانواده - نخبگان - حمایت - وزارت - همیشه - همراه - بحران - آزاد - کتاب - دکتر - نظام - حقوق

آخرین اخبار سرویس:
واکنش بسیج اساتید به بازرسی از دانشگاه ها

فاطمه وجدانی، آقای جواد آقایی نقش صبرِ مربی در فرایند تربیت دینی و راهکارهای تقویت آن

برنامه زمان بندی قطع برق در شهرستان های آذربایجان غربی 27 تیر

آمریکا مایل به پایان جنگ در یمن نیست

عدم تولید لباس متناسب با ذائقه مردم از نقاط ضعف است

حسین عبداللهی فر پیامهای فرااقتصادی یک دیدار اقتصادی

جریان مدیریت شده ای به دنبال ایجاد یاس و ناامیدی در مردم است/ تشکل های دانشجویی مانع تحقق اهداف این جریان شوند

اجبار و عدم اجبار حجاب در اختیار نظام اسلامی است

تشکل های دانشجویی در مقابل جریان مدیریت شده ای که به دنبال ناامیدی مردم هستند، بایستند

برنامه دانشگاه علم وصنعت برای افزایش "نشاط اجتماعی"/ بازسازی خوابگاه 180 نفری

تشکل های دانشجویی در مقابل جریان مدیریت شده ای که به دنبال یاس و ناامیدی مردم هستند بایستند

حسین محققیان, محمد کاظم رحمان ستایش تأثیر ویژگی های زمانه بر صدور، فهم و تبیین روایات

مروری تفصیلی بر کودتای نافرجام «نوژه»؛ بخش ششم ستاد خنثی سازی کودتا

مصطفی سلیمانی اصل ، محمدهادی امین ناجی ارزیابی انتقادی اخلاف خوارج و سلفی های معاصر بارویکرد اخلاق فضیلت گرا

مروری تفصیلی بر کودتای نافرجام «نوژه»؛ بخش هفتم کودتای نوژه برای ضربه زدن به جمهوری اسلامی و ارتش بود!

به مناسبت سالروز تأسیس شورای نگهبان؛ این فریادها طبیعی است!

دریادارسیاری: ارتش ایران هر روز آماده تر از روز قبل است

بازتاب اظهارات مجید انصاری درباره جریان سوم در توییتر

تبیین بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار کارگزاران حج تلخی حج خونین 94 همچنان باقی است!

جملات تبریک تولد خاص و زیبا

علی خیاط بررسی شیوه های اثبات استنادپذیری نهج البلاغه

33 سال پیش در چنین روزی بررسی لایحه افزایش عوارض خروج از کشور

حضور سخنگوی دولت بر بالین جمشید مشایخی/عکس

کلان شهر ها خالی از سکنه‏ می شوند؟

حسن رضا زین آبادی، سهیلا احمدیانفر تاملی بر مشکلات مدیران تازه کار در مدارس ابتدایی

علی نصرتی بررسی تبدیل إلی جدّکم به إلی أخیک در زیارت جامعه کبیره

حضور 2 بازیگر زن ایرانی در شوی لباس+عکس

هشدار صریح اساتید بسیجی به وزارت خارجه

ادامه حواشی نشست هلسینکی؛ این بار دستکاری ترامپ در متن صحبت هایش

محمد میرزایی پژوهشی دربایسته های راهبردی زندگی ایمانی با تأکید بر حدیث «لایستکمل العبد حقیقهالایمان حتی...»

نشست کمیته پیگیری برنامه های 40 سالگی انقلاب

"فریبا نادری" و ظرف سبزیجات + عکس

ملا احمد نراقی از آثار پرخوری و شکم پرستی می گوید

7 مانع استجابت دعا از زبان امام سجاد(ع)

نظارت شورای نگهبان از همان سال 59 استصوابی بود

بررسی مشکلات ساختار نظام بانکی با حضور اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس

راه اندازی اورژانس تخصیص عضو

گزارش 21 هزار تخلف ساختمانی در پایتخت

جایگاه محیط زیست در FATF

مشکل بی هویت ها با طرح نمایندگان هم حل نشد

بازتولید مناسبات قدرت در دانشگاه

جهانگیر موذن زاده، میر سعید موسوی کریمی دفاع از واقع گرایی هستی شناختی بدون التزام به واقع گرایی معرفت شناختی

اهمیت بوردیو برای پسامدرنیسم

بازدید سرلشکر باقری از مناطق عملیاتی و مرزی شمال پاکستان

مُد ایران، خانه ندارد

آیا میدانید طبقات ارث چگونه است ؟

دشمن تا تسلیم کامل دست از فشار بر نمی دارد| تنها راه پیروزی مقاومت است

دکتر کاووس روحی، دکتر علی حاجی خانی، محسن فریادرس واکاوی و ارزیابی ترجمه مفردات قرآن

پاسپورتی پر از مُهر سوریه

آذر کراچیان، علی اکبر خسروی بابادی بررسی تاثیر عناصر برنامه درسی موجود فیزیک1 و آزمایشگاه در پیشرفت تحصیلی دانش آموزان

‏ مریم رشیدی، دکتر سیده مریم روضاتیان تبیین کارکرد مقاربه «خواستن» به عنوان معادلی گویا برای فعل مقاربه «کاد» در ترجمه فارسی قرآن کریم‎ ‎

علی محمد میرجلیلی, حسن رضایی هفتادر, سمیرا دهقان شخصیت رجالی سَماعهبن مِهران حضرمی

خلاصه داستان نماز باران امام رضا (ع)

شرایط ارز دیجیتال تا دو ماه آینده اعلام می شود

سخن امام صادق(ع) درباره یکی از راه های استجابت دعا

عکس/ رییس جمهور در منزل جانباز 70 درصد

تیپ جدید زلیخای سینمای ایران/عکس

ابراهیم دادجو ذات گرایی جدید در فلسفه علم معاصر (جریانی مهم، اما ناآشنا در ایران معاصر)

آخرین وضعیت پرونده اسفندیار رحیم مشایی

رضا خاتمی: وقت گفت و گوی منصفانه با مردم است/اصلاح طلبان ابایی از این ندارند که بگویند ما سوپاپ اطمینان نظامیم

کرامت انسانی پشتوانه حجاب و عفاف است

صفحه رسمی فاطمیون مجدداً توسط اینستاگرام مسدود شد

برگزاری مراسم عید پاک صابیین مندایی در اهواز+تصاویر

عکس/ اولین گورستان مسلمانان ایران کجاست؟

عابد بدریان تعریف نظری سواد شیمی از نگاه مدرسان شیمی دانشگاه ها و دبیران مدارس دوره متوسطه

علی قربان نژاد، محمد محمدی پور، علی اکبر سلیمانیان اثربخشی روش آموزش ذهن آگاهی بر باورهای هوشی و راهبردهای مطالعه در دانش آموزان پسر

فخرفروشی آلمانی سواران در تهران!/عکس

ترامپ: ناتو تنها به خاطر من وضعیت مالی بهتری دارد

کلید حل مشکلات در کلام «حضرت علی علیه السلام»+عکس

محمد پاک نژاد، دکتر الخاص ویسی، دکتر محمود نقی زاده تحلیل و بررسی توالی های گفتمان نماها در شش ترجمه معاصر فارسی و انگلیسی

جایزه منفورترین شخصیت سال به ترامپ رسید+عکس

برنامه دانشگاه علم و صنعت برای افزایش"نشاط اجتماعی"/بازسازی خوابگاه 180 ظرفیتی

صهیونیست ضدایرانی، همکار سازمان محیط زیست جمهوری اسلامی ایران! +عکس

جلال مصطفایی اجلالیه, داود معماری جایگاه و نقش روایات در تفسیر اطیب البیان

آیت الله نوری همدانی: حوزه های علمیه باید انقلابی باشند

پشت پرده «قرارداد کرسنت» چه بود؟

بررسی نگرانی دانش آموزان از تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور 98

FATF گامی در راستای از بین بردن انقلاب است| با حفظ استقلال حوزه و مرجعیت حامی نظام اسلامی هستیم| تا تسلیم کامل نشویم دشمن قانع نخواهد شد

شوخی استقلالی ها با سنگربان پرسپولیس

دکتر کیومرث کلانتری، خانم فاطمه نوری، سید ابراهیم قدسی پیشگیری از جرایم غیر عمدی: رویکردی اخلاق مدار

راه حلی برای عبور از پل صراط/عملی که صورت را نورانی می کند

تشریح آخرین اقدامات انجام شده برای خانواده شهدای سانچی

حمیدرضا شاکرین بررسی انتقادی نگره علم شناختی تفکیکی

محمد اسلامی ، دکتر سید حسین شرف الدین لایه ها و سطوح معنایی فیلم و سنجش تأثیرات اخلاقی آن بر تماشاگر

عراقچی: ایران و هند برای پیشبرد روابط جدی هستند

معامله پرسودی که حجت الاسلام قرائتی به مردم پیشنهاد داد+فیلم

مشکل شوری آب حفار شرقی خرمشهر تا مرداد ماه برطرف می شود

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | چهارشنبه 27 تیر 97

بازگشت پیکر 75 شهید دوران دفاع مقدس

مرگ عجیب دختر 6 ماهه در همدان

نمایشگاه نقاشی کودکان سرطانی برپا شد+عکس

پیشکسوتان، موزه تاریخی نیستند

اصلاح اصلاحات

روایتی از تقابل ادبیات متعهد و روشنفکرانه

فعالیت آزمایشی کشتی اقیانوس پیمای مسافربری "سانی"

وجود 100 هزار نیروی مازاد صحت ندارد/ 17هزار پست مصوب آموزش و پرورش بلاتصدی اند

موضع گیری عمار حکیم درباره اعتراضات عراق

‏ زهره باقری، دکتر یحیی معروف، دکتر جهانگیر امیری، دکتر تورج زینی وند آسیب شناسی ترجمه فارسی محمّد یزدی از قرآن کریم‎ ‎

انگلیس به دنبال بهترین راه ها برای همکاری با ایران است

عمل به قرآن مهم تر از حفظ آن است/ نباید ما یک قرآنی تنها باشیم

به یاد محمدامین قانعی راد

به یاد محمدامین قانعی راد