مطالب مرتبط:
فارس گزارش می دهد واکاوی چرایی انصراف حاجی بابایی به نفع لاریجانی از نگاه نمایندگان مجلس
واکاوی چرایی انصراف حاجی بابایی به نفع لاریجانی از نگاه نمایندگان مجلس
با انصراف پرتغال برنامه «شب های گروه بی» تغییر کرد
انصراف حسن فتحی از ساخت «بامداد خمار»
انصراف پرتغالی ها، حضور ایرانی ها و اسپانیایی ها روی صحنه
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 28 خرداد 1397 ساعت 04:562018-06-18سياسي

واکاوی چرایی انصراف حاجی بابایی به نفع لاریجانی


در آخرین دور انتخاباتی که در 9 خردادماه سال جاری برای سومین اجلاسیه مجلس دهم شورای اسلامی برگزار شد حمیدرضا حاجی بابایی، علی لاریجانی، محمدرضا عارف کاندیداتوری خود برای ریاست اجلاسیه سوم مجلس دهم شورای اسلامی اعلام کردند.

- به گزارش سایت قطره و به نقل از 101 رای حمیدرضا حاجی بابایی 54 رای نمایندگان ملت را از آن خود کردند.

این نتیجه دو دوره ای شدن انتخابات هیأت رییسه را نشان می داد و نهایتا حاجی بابایی با انصراف از کاندیداتوری خود، لاریجانی با کسب 147 رای از مجموع 279 نماینده حاضر در جلسه، بار دیگر نام خود را در صفحه ریاست مجلس به ثبت رساند.

*در این رابطه به گفت وگو با برخی اعضای فراکسیون نمایندگان ولایی نشست که مشروح آن از نگاهتان می گذرد: *سالک: لاریجانی مدیون رأی فراکسیون اصولگرایان است/ حاجی بابایی برای شرایط کشور و مجلس ایثار کرد حجت الاسلام احمد سالک ارائه دهد.

نماینده مردم اصفهان همچنین تصریح کرد: فراکسیون به دنبال این بود که به جامعه بگوید اینگونه نیست که ما تنها در تمامی مسائل داخلی مجلس شریک باشیم و مردم باید از این موضوع آگاه باشند.

سالک به نشست امروز فراکسیون نمایندگان ولایی اشاره کرد و گفت: در نشست فراکسیون پس از ساعت ها بحث و بررسی به این نتیجه رسیدیم که ما باید لیست جداگانه برای هیأت رییسه ارائه و اعلام کنیم.

وی ادامه داد: زمانی که لیست مجزای فراکسیون اصولگرایان ارائه شد التهابی در صحن مجلس به وجود آمد و فراکسیون های مستقلان و امید نیز تلاش های گسترده ای کردند.

در گام اول ما به این نتیجه رسیدیم اعلام موضع فراکسیون چقدر دارای اهمیت است و بر معادلات تاثیر می گذارد و نکته دوم اینکه در کشیده شدن انتخابات دور دوم حاجی بابایی ایثار کرد زیرا وی می توانست کنار نکشد اما ترجیح داد برای منافع مجلس و ملت کنار بکشد وی در همین زمینه گفت: آقای حاجی بابایی می توانست در صحنه بماند اما شرایط مجلس را بررسی کرد و به این نتیجه رسید که به نفع ملت است که وی کنار بکشد، البته پیام خود را نیز به ملت داد.

سالک در خاتمه عنوان کرد که آقای لاریجانی در چنین وضعیتی مدیون رای فراکسیون اصولگرایان است.

*دهقان: لاریجانی با رأی نمایندگان فراکسیون ولایی توانست رییس شود/ نمایندگان نسبت به نحوه مدیریت مجلس اعتراض دارند همچنین محمد دهقان پارلمان برگزار شد، اظهار داشت: ما در این انتخابات چند دستاورد داشتیم که برخی از آنها قابل بیان است.

وی افزود: اولاً معلوم شد که آقای لاریجانی با رأی فراکسیون نمایندگان ولایی توانست رییس شود و به نظر من این موضوع در معادلات آینده مجلس می تواند بسیار مؤثر باشد.

نماینده مردم طرقبه و چناران در مجلس ادامه داد: همچنین یکی دیگر از اهداف پیش رو شفافیت بود چرا که در هر صورت معلوم می شود هر کسی چه نظری دارد چرا که باید وضعیت فراکسیون ها شفاف شود.

ما می خواستیم فراکسیون ها شفاف شوند و این شفافیت ایجاد شد.

دهقان بر همین اساس اضافه کرد: در این حالت معلوم شد هم فراکسیون به چه میزان جایگاه و رأی دارد و این به نظر ما لازم بود که رییس و سایر اعضاء چه جایگاهی دارند.

وی همچنین یادآور شد: به نظر من انتخابات امروز نشان داد که مجلس نیازمند این است که از همه جریانات موجود مجلس استفاده شود تا بتواند وضعیت نابسامانی که در دو سال گذشته داشتیم و مدیریتی که فاقد دستاورد بوده است تغییر پیدا کند و اصلاح شود تا در این صورت ما به سمت کارآمدی پیش برویم.

نماینده مردم طرقبه و چناران در مجلس با بیان اینکه در مجلس امروز یک رأی اعتراضی نسبت به رییس مجلس وجود داشت چرا که در ابتدا 171 رأی داشت اما امروز حائز 101 رأی شد و این نشان می دهد که نمایندگان نسبت به مدیریت رییس مجلس" فارغ از مسائل سیاسی اعتراض دارند و معتقدند که مدیریت باید بگونه ای اصلاح شود که یک دستاوردی هم در مجلس صورت گیرد فقط حرف زدن و جلسه گذاشتن که مشکل کشور را حل نمی کند.

دهقان ادامه داد: نمایندگان به ویژه اعضای فراکسیون نمایندگان ولایی نسبت به نوع مدیریت مجلس معترض بودند و بر این نظر بودند که مجلس کارآمدی لازم را ندارد.

وی بر همین اساس اضافه کرد: البته در پایان و پس از مرحله دوم انتخابات ریاست مجلس اگر نمایندگان فراکسیون ولایی تا کنون اعضاء را انتخاب کرده بودند اما دیگر اختیار آقای حاجی بابایی به عنوان نامزد بود که انصراف خود را اعلام کند چرا که زمانی وجود نداشت که ما بتوانیم جلسه برگزار کنیم و بر اساس آن تصمیم بگیریم.

نماینده مردم طرقبه و چناران در مجلس همچنین تصریح کرد: با توجه به اینکه زمان کافی برای برگزاری جلسه توسط نمایندگان ولایی وجود نداشت آقای حاجی بابایی به صورت شخصی انصراف داد.

*ترکی: هیأت رییسه مجلس در مسائل ریشه ای فعال تر عمل کنند و به نظر من فکر می کنم این پیام منتقل شده است.

وی در خاتمه ابراز امیدواری کرد که هیأت رییسه جدید این مسائل را رعایت کرده و بر مبنای آرمان های انقلاب و نظام هوشمندانه عمل کند.

*امیرآبادی: کار فراکسیون نمایندگان ولایی در انتخابات هیأت رییسه اقدامی انقلابی بود/ لاریجانی رفتارهایش را در مواجهه با نیروهای انقلاب اصلاح کند همچنین احمد امیرآبادی نماینده مردم اسلامی اظهار داشت: این انتخابات مسائل زیادی را نشان داد و نکاتی قابل توجه است که مردم باید بدانند.

*تعداد نیروهای انقلابی و ولایی در مجلس قابل توجه نیست وی افزود: این انتخابات نشان داد نیروهایی که به عنوان نیروهای انقلابی و ولایی شناخته می شوند تعدادشان در مجلس قابل توجه نیست به این معنا که نیروهایی که کارهای بسیاری را در رابطه با ارزش های انقلاب پیگیری می کنند تعدادشان در مجلس حدود 55 نفر است.

امیرآبادی تصریح کرد: دومین موضوعی که در انتخابات هیأت رییسه جدید مجلس مشخص شد اینکه خطوط مجلس شفاف شد بدین معنا که مشخص شد فراکسیون اکثریت مجلس دهم لیست امید است با تعداد حدود 115 تا 120 نفر، تعداد اعضای فراکسیون مستقلین نیز یکصد نفر هستند که در دور اول انتخاب رییس مجلس به آقای لاریجانی رأی دادند.

*لاریجانی در اردوگاه اصلاح طلبان جایگاهی ندارد و اصلاح طلبان او را قبول ندارند وی ادامه داد: نهایتاً آنچه مشخص شد این بود که آقای لاریجانی در اردوگاه اصلاح طلبان جایگاهی ندارد و اصلاح طلبان او را قبول ندارند، بنابراین آقای لاریجانی باید خط خودش را با آنان کاملاً مشخص و روشن کند، این انتخابات نشان داد که اصلاح طلبان به لاریجانی رأی نخواهند داد، رفتارهای اصولگرایانه آقای لاریجانی به خصوص در دوران مسئولیت وی در صدا و سیما" قطعاً از خاطر اصلاح طلبان فراموش نخواهد شد همانطور که روز چهارشنبه هم شاهد بودیم که آنان به آقای لاریجانی رأی ندادند.

*حاجی بابایی در انتخابات هیأت رییسه مجلس ایثارگری کرد این عضو هیأت رییسه مجلس با بیان اینکه انتخابات روز چهارشنبه گذشته هیأت رییسه مجلس آزمون بزرگی برای اصلاح طلبان در مواجهه با آقای لاریجانی بود، تصریح کرد: آقای حاجی بابایی نیز کار بسیار بزرگی انجام داد و در واقع یک ایثارگری کرد، به آقای حاجی بابایی پیشنهادات خوبی داده بودند، از هر دو فراکسیون به او پیشنهاد نایب رییسی اول مجلس را داده بودند.

وی اضافه کرد: نمایندگان ولایی مجلس در انتخابات هیأت رییسه تمام تلاش شان بر این بود که به مردم بگویند ما در مجلس در اقلیت هستیم و اینکه مجلس نمی تواند برای کشور کاری انجام دهد، به این دلیل است که تعداد ما در اقلیت است، بنده روز چهارشنبه به آقای عارف گفتم اکثریت مجلس لیست امید است و فراکسیون امید باید پاسخگوی مردم باشد، مجلس دهم در انتخابات سال سوم هیأت رییسه نشان داد اکثریت کُرسی های مجلس متعلق به لیست امید است و اگر مجلس هم ناکارآمد است باید فراکسیون امید پاسخگوی مردم باشد، چون آنان هستند که می توانند تأثیرگذار باشند.

امیرآبادی همچنین گفت: در خصوص انتخاب رییس مجلس نیز باید بگویم آقای حاجی بابایی ایثارگری کرد، با انصرافی که آقای حاجی بابایی در دور دوم انتخاب رییس مجلس داد، باعث شد آقای لاریجانی رأی بیاورد، به نظرم اگر آقای حاجی بابایی در دور اول هم کاندیدا نمی شد حتماً آقای عارف رییس می شد، یعنی اگر آقای حاجی بابایی نمی آمد قطعاً یکسری از اصولگرایان شاید رفتار انتخابی دور دوم را نداشتند و یا امکان داشت طوری رفتار کنند که آقای لاریجانی رأی نیاورد.

*لاریجانی باید رفتارهایش را در مواجهه با نیروهای انقلاب اصلاح کند وی خاطرنشان کرد: دوستان ما در فراکسیون ولایی مجلس در طول این دو هفته، به عملکرد آقای لاریجانی ایرادات و ملاحظاتی داشتند و تمام بحث شان این بود که آقای لاریجانی باید رفتارهایش را در مواجهه با نیروهای انقلاب اصلاح کند یا در بحث حمایت از دولت، آقای لاریجانی باید واقع بین باشد و در مواجهه با اصلاح طلبان باید واقع بین باشد، به همین جهت روز چهارشنبه این پیام به نوعی به آقای لاریجانی داده شد.

*کار فراکسیون نمایندگان ولایی در انتخابات هیأت رییسه مجلس اقدامی انقلابی بود نماینده قم در مجلس با بیان اینکه آقای حاجی بابایی هم معامله نکرد، گفت: آقای حاجی بابایی تا آخر ایستاد و الّا آقای حاجی بابایی به راحتی می توانست نایب رییس اول مجلس شود، ولی او ایثارگری کرد، از طرفی کار فراکسیون نمایندگان ولایی هم اقدامی انقلابی بود، یعنی خطوط را مشخص و شفاف کردند و همچنین در بحث کارآمدی مجلس کاملاً به مردم نشان دادند که اگر مجلس کارآمد هست یا کارآمد نیست، دلیلش چیست.

این عضو هیأت رییسه مجلس ادامه داد: در جریان انتخاب نواب هیأت رییسه هم به نظرم با توجه رأی 114 تایی آقای عارف و رأی 143 تایی آقای مطهری مشخص شد که حدود 30 نفر از نمایندگان فراکسیون مستقلانبه آقای مطهری رأی دادند چرا که نمایندگان فراکسیون ولایی به آقای مطهری که رأی نمی دهند، بنابراین برخی از نمایندگان فراکسیون مستقلان به آقایان قوامی و مصری رأی ندادند و اتفاقاً نکته همین جاست، این رفتار مجلس و رفتار برخی نمایندگان فراکسیون مستقلان، فراکسیون نمایندگان ولایی را آزار می دهد، این رفتار باید اصلاح شود.

*هر 2 تصمیم حاجی بابایی در انتخابات هیأت رییسه مجلس اقدام شایسته ای بود امیرآبادی همچنین گفت: اگر آقای حاجی بابایی دور اول انتخاب رییس مجلس کاندیدا نمی شد، آقای عارف رأی می آورد و اگر دور دوم هم کنار نمی کشید، باز هم آقای عارف رییس می شد، یعنی هر 2 اقدام آقای حاجی بابایی درست بود، هم آمدنش و هم کنار کشیدنش اقدام شایسته ای بود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: فراکسیون نمایندگان ولایی قطعاً بین آقای لاریجانی و عارف، آقای لاریجانی را انتخاب می کنند.

*شهریاری: مصلحت اندیشی فراکسیون نمایندگان ولایی نقش بسزایی در ریاست لاریجانی داشت حسینعلی شهریاری نماینده مردم زاهدان نیز عنوان کرد: آقای لاریجانی یکی از بهترین گزینه ها برای ریاست مجلس شورای اسلامی" بود.

وی افزود: احتمال اینکه کسی به جای وی برای ریاست مجلس انتخاب می شد وجود تنش را ایجاد می کرد.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی همچنین تصریح کرد: مصلحت در این بود که در روز انتخابات هیات رییسه زمانی که آقای حاجی بابایی دید ممکن است مجلس دچار مشکل و تنش شود به نفع آقای لاریجانی کنار کشید.

وی بر همین اساس اضافه کرد: بنابر مصلحت اندیشی اعضای فراکسیون نمایندگان ولایی آقای حاجی بابایی برای ریاست مجلس دهم در اجلاسیه سوم کاندیدا شد و براساس همان مصلحت هم کنار کشید.

بنابراین در دور دوم حداقل 50 نماینده از فراکسیون نمایندگان ولایی به علی لاریجانی رای دادند.


کلید واژه ها: حاجی بابایی - لاریجانی - مجلس - حمیدرضا حاجی بابایی - انتخابات - اصولگرایان - حاجی - کاندیداتوری - سالک - اسلامی - برگزار - محمدرضا عارف - ایثار - شرایط - شورای - احمد سالک - لیست - مردم - محمد - دستاورد - اعتراض - اصفهان - مدیریت - جامعه - امروز - اهمیت - رابطه - آینده - گزارش - نشان

آخرین اخبار سرویس:
وقتی این بار مردم واقعا به کمک کامیون واژگون شده می آیند +عکس

​تأکید گروه های فلسطینی بر ضرورت وحدت ملّی برای آزادی قدس شریف

قرارداد مشارکت عمومی خصوصی؛ برنامه ای برای مقابله با تحریم

اشاره تورات به چادر به عنوان حجاب برتر زنان / تأکید انجیل به رعایت عفت زنان

«جنگ جهانی غذا» |چرا سلبریتی های غرب، سوسک خور شده اند؟

پارازیت و تناقض های موجود؛ واکنش متولیان نظام سلامت

شورای اداری زنجان به ریاست وزیر اطلاعات

72 شرکت فعال در هرمزگان مالیات خود را در تهران واریز می نمایند

نقوی حسینی: دیدار پوتین و ترامپ باعث تقویت ایران می شود

100 پایگاه فرهنگی و تبلیغی در کشور ایجاد می شود

کریم مجتهدی: زبان فارسی هنوز قدرت بیان مفاهیم فلسفه جدید را ندارد

روزنامه استخدامی استان قم | چهارشنبه 27 تیر 97

اجرای برنامه های تابستانی در مدرسه علمیه شهر گرمه

کامران تفتی: تاکنون محتوای ارزشمندی در مورد ازدواج روی آنتن تلویزیون نرفته بود

شهریور، ماه مرگ در جاده ها

شلمچه لبریز از عطر دل انگیز شهدا

تحلیل سردار همدانی از پذیرش قطعنامه 598/ پیامد های پذیرش قطعنامه در فضای سیاسی اجتماعی کشور

لازمه گسترش محصولات فرهنگی تربیت فرهنگی مردم و مسئولان است

دلیل مشکلات معیشتی جامعه در بیان امام علی(ع)

راهکار تحلیلگر اصولگرا برای افزایش محبوبیت این گروه سیاسی نزد مردم

فال آنلاین دیوان حافظ چهارشنبه 27 تیرماه 1397

آزادی جنسی چه اشکالی دارد؟ مگر در اروپا که این آزادی وجود دارد چه اتفاقی افتاده است؟

صفحه اول روزنامه های کشوری و استانی؛ چهارشنبه 27 تیرماه 97 /تصاویر

محسن رضایی: رانت سازان هر سه قوه باید مجازات شوند +عکس

علت مشکلات معیشتی جامعه در بیان امام علی(ع)

راه اندازی مراکز مشاوره برای مطلقه های در آستانه ازدواج مجدد

دختر کرمانی جوایز خود را به سردار سلیمانی اهدا کرد

تکمیل کارخانه روتورسازی در فرایند تحقق 190 هزار سو غنی سازی

همایش ناظران شورای نگهبان در مشهد برگزار شد

سینمای خاموش لرستان چشم انتظار کمک مسئولان

همایش ناظران شورای نگهبان در مشهد برگزار شد

افتخارش نصیب قرمزها ، افتخاری اش نصیب آبی ها +تصویر

شادی مسافران هند علی رغم نرسیدن به مقصد!

100 پایگاه فرهنگی و اجتماعی در کشور ایجاد می شود

مشایی، 3عنوان اتهامی دارد

انتقاد روحانی سرشناس: قوانین مربوط به حجاب باید بازنگری شود

نهاد دستور دهنده پخش اعترافات مائده هژبری مشخص شد

در انتخابات تتلو را باب کردند، امروز مائده هژبری را!

درخواست نمایندگان کارگری برای بازنگری در مزد 97

شادی مسافران هند علی رغم نرسیدن به مقصد

اقدام باورنکردنی دختر چینی همه را بهت زده کرد

6 فایده انجام حرکت شنای سوئدی

سوپرایز عابدزاده برای هوادار پرتغالی+عکس

طرح تحول فرهنگی محلات نقطه عطف مقابله با آسیب های اجتماعی است

فعالیت آزمایشی کشتی اقیانوس پیمای مسافربری «سانی»

آیا بدون زبان می توان تفکر کرد؟

یک نرم افزار ویژه برای به روزرسانی درایورها

سرور تلگرام کجاست ؟

عکس جدید "نرگس محمدی" در خارج از کشور

روزنامه استخدامی استان خراسان جنوبی و شهر بیرجند | چهارشنبه 27 تیر 97

روزنامه استخدامی استان همدان | چهارشنبه 27 تیر 97

حوزه های علمیه مبانی و ارکان انقلاب را تبیین کنند/ 10 معرفت فقهی

نامه 180 نماینده مجلس برای ترمیم کابینه

شهریور، ماه مرگ در جاده ها

آیین بدرقه نخستین گروه زائران ایرانی خانه خدا برگزار شد

درخواست نمایندگان کارگری برای بازنگری در مزد 97

روزنامه استخدامی استان خراسان شمالی و شهر بجنورد | چهارشنبه 27 تیر 97

آن قدر مرا زجر می دهد که حتی پسر 30 ساله ام حاضر است علیه پدرش شهادت بدهد

دادستانی که صدای مردم را شنید

نامه 180 نماینده مجلس برای ترمیم کابینه

ستاد خنثی سازی کودتا

حکم لباس آستین کوتاهِ زنان

روزنامه استخدامی استان البرز و شهر کرج | چهارشنبه 27 تیر 97

موعود، اولین نشریه درباره امام زمان(عج) منتشر شد

بررسی لایحه افزایش عوارض خروج از کشور

دومین روز از چهل و یکمین دوره از مسابقات قرآن سازمان اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی

محافظ آفتاب شنی

بخشداران شهامت دفاع از دولت را داشته باشند

عکس زیرخاکی از «رضا عطاران» درکنار خانم بازیگر

بدقولی پدر و مادر به خداشناسی فرزند در آینده آسیب می رساند

دکتر علی صیادانی، سیامک اصغرپور ارزیابی فرآیند ترجمه واژگان نهج البلاغه

یادداشت/ محمود فرشیدی تصویری مقتدر از دولت

تشکر استاندار ایلام از ابراز همدردی مردم

چالش اساتید اصلاح طلب دانشگاه ها برای روحانی

تحلیل و بررسی توالی های گفتمان نماها در شش ترجمه معاصر فارسی و انگلیسی

جایگاه و نقش روایات در تفسیر اطیب البیان

ترامپ ادعای دخالت روسیه در انتخابات را پذیرفت

استعفای دسته جمعی در دولت ترامپ

یادداشت/ حسن رضایی نقش غفلت از تاریخ در خاموشی ها!

چاپ ترجمه تحت اللفظی «شیروانی» از قرآن/ تهیه بسته چهار جلدی با برگردان استاد انصاریان

چرا شمشیر رسانه ها در مبارزه با فساد کند است؟

نحوه خواندن نماز امام حسن عسکری (ع)

بررسی انتقادی نگره علم شناختی تفکیکی

پیشنهاد چند میلیون دلاری را از کشورها دیگر رد کردم/ برای درست کردن کلیپ رقص در شب شهادت امام صادق، میلیون ‎ها دلار خرج می شود/ حضرت آقا عشق و الگوی زندگی من هستند

تغییر رویه و ترمیم کابینه اولین انتظار از دولت برای حل مشکلات

بخیل ترین مردم در کلام مولاعلی(ع)

سفیران جدید ایران درهلسینکی، دوبلین و کی یف منصوب شدند

سازمان عقیدتی سیاسی ارتش: ترامپ توهم زده است

علیرضا قائمی نیا، شعبان نصرتی، سولماز ایرانی شبکه شعاعی معنای ایمان از دیدگاه اندیشمندان اسلامی

واکنش بسیج اساتید به بازرسی از دانشگاه ها

فاطمه وجدانی، آقای جواد آقایی نقش صبرِ مربی در فرایند تربیت دینی و راهکارهای تقویت آن

برنامه زمان بندی قطع برق در شهرستان های آذربایجان غربی 27 تیر

آمریکا مایل به پایان جنگ در یمن نیست

عدم تولید لباس متناسب با ذائقه مردم از نقاط ضعف است

حسین عبداللهی فر پیامهای فرااقتصادی یک دیدار اقتصادی

جریان مدیریت شده ای به دنبال ایجاد یاس و ناامیدی در مردم است/ تشکل های دانشجویی مانع تحقق اهداف این جریان شوند

اجبار و عدم اجبار حجاب در اختیار نظام اسلامی است

تشکل های دانشجویی در مقابل جریان مدیریت شده ای که به دنبال ناامیدی مردم هستند، بایستند

برنامه دانشگاه علم وصنعت برای افزایش "نشاط اجتماعی"/ بازسازی خوابگاه 180 نفری

تشکل های دانشجویی در مقابل جریان مدیریت شده ای که به دنبال یاس و ناامیدی مردم هستند بایستند

واکاوی چرایی انصراف حاجی بابایی به نفع لاریجانی

واکاوی چرایی انصراف حاجی بابایی به نفع لاریجانی