مطالب مرتبط:
بدهکارترین مشترک برق استان مرکزی حوزه صنعت است
سند توسعه فرهنگی، اجتماعی استان ایلام تدوین شد
بدهکارترین مشترک برق استان مرکزی حوزه صنعت است
بدهکارترین مشترک برق استان مرکزی حوزه صنعت است
مدیرکل بهزیستی استان مرکزی مطرح کرد کمک 30 میلیون تومانی فرد خیر برای حل مشکل مسکن خانواده پنج قلوها/ نماینده ولی فقیه 10 میلیون تومان کمک کرد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 28 خرداد 1397 ساعت 02:052018-06-17اقتصادي

تدوین طرح های هادی روستایی در استان مرکزی باید شتاب گیرد


مدیرکل امور روستایی و روستاهای استانداری مرکزی با بیان اینکه حمایت از اشتغال روستایی در استان مرکزی افزایش یافته است گفت: تدوین طرح های هادی روستایی در استان مرکزی باید تسریع شود.

- شعارسال": برای اثربخشی طرح های حمایتی و خدمات رسانی مؤثر به بخش روستایی، طرح ها باید در چارچوب برنامه های توسعه یک پارچه روستایی اجرا شوند، علی رغم سابقه زیاد برنامه های توسعه روستایی و طرح های خدمات رسانی، بعضا شاهد فقر و عقب ماندگی در بخش های روستایی هستیم و در نتیجه آن جمعیت روستایی به هدف کسب درآمد و معیشت به مرور زمان از روستاها مهاجرت کرده و متاسفانه به حاشیه شهرها پناه می برند.

با توجه به تجربیات گذشته و واقعیات کنونی، بازنگری در رویکردها و راهبردهای توسعه روستایی و تغییر گرایش در راستای خدمت رسانی هدفمند، از طریق مشارکت و توانمند سازی آنان، می تواند نقش مؤثری در تأمین نیازهای روستاییان و کشاورزان در نواحی روستایی داشته و علاوه بر آن همگام با توسعه روستا از به مراتب معضلات افزایش جمعیت حاشیه نشین شهرها کاسته می شود.

ضرورت توجه به توسعه روستایی به توسعه کشاورزی، توزیع بهینه جمعیت، استفاده از ظرفیت های تولیدی، بازسازی اقتصاد کشورهمچنین عدالت اجتماعی و رفع محرومیت زدایی به شکلی از زیرساخت های توسعه کشور محسوب می شود زیرا توسعه کشاورزی و رونق تولید در روستاها محور اصلی توسعه ملی تلقی شده و رشد بخش عظیم روستاها به عنوان موتور محرکه مهمی در کشور به شمار می آید که خوشبختانه استان مرکزی در بخش توسعه روستایی از استان های موفق بوده است.

در بحث اشتغال روستایی برای نخستین بار تسهیلات ویژه ای با شرایط مطلوب برای حوزه روستایی در نظر گرفته شده که به دو شکل تسهیلات با نرخ 8 درصد با همکاری بانک های عامل در حال پرداخت است، پیرو این طرح از روستاها بازدید به عمل آمده و موقعیت هرکدام با توجه به قابلیت ها و نقاط ضعفشان بررسی شده و سپس تسهیلات با توجه به امکانات هر روستا همسو با توانایی آن منطقه پرداخت می شود.

در این راستا، با هدف بررسی ابعاد مختلف بخش روستایی، تاثیر اشتغال در روستاها، طرح های کارآفرینی و توسعه اشتغال در استان مرکزی، نظارت ها و اقدامات انجام شده و برآورد اشتغال پایدار روستایی در سال 97 اقدام به برگزاری میزگرد تخصصی با حضور مدیران و کارشناسان حوزه روستایی و کار و تعاون استان مرکزی کردیم.

در این میزگرد "سعید فائض پور" مدیرکل دفتر امور روستایی استانداری مرکزی، "محمدتقی آبایی" مدیرکل تعاون، کارو رفاه اجتماعی، "مهرشاد افروز" معاون امور روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان مرکزی و "احمدرضا فتح آبادی" کارشناس اجتماعی و مدیر روابط عمومی بنیاد مسکن استان مرکزی حضور داشتند.

مشروح صحبت های "سعید فائض پور" مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری مرکزی در میزگرد تخصصی "اشتغال و توسعه روستا" در زیر می آید: اهمیت بخش روستایی را چگونه ارزیابی می کنید و در زمینه اشتغال روستایی چه اقداماتی انجام شده است؟ فائض پور:یکی از دغدغه های مسئولان و مردم بحث اشتغال در سطح کشور و روستاها است که در این راستا با همکاری دستگاه های مربوطه اقدامات خوبی انجام گرفته و همچنین دولت هم در سال گذشته در زمینه اشتغال روستایی اقدام قابل توجهی انجام داد.

باید در نظر داشت که تمام مشکلات در روستاها تنها مربوط به پرداخت تسهیلات نیست، این درحالی است که در گذشته هم تسهیلاتی دراختیار روستاها و شهرها قرار گرفته اما متاسفانه منجر به اشتغال و شغل در استان نشده است.

تلاش ما بر این است که پخش و توزیع پول نداشته باشیم و صرفا ارائه تسهیلات را در نظر نگیریم، بلکه برنامه ای را تدوین کنیم و با افرادی که به دنبال انجام کار هستند اقداماتی انجام دهیم که درنهایت منجر به ایجاد شغل پایدار مورد نظر مسئولان شود.

در سطح روستاها ظرفیت هایی داریم که بر اساس آن ظرفیت های روستایی هم خودمان برنامه ریزی انجام دادیم و هم تلاشمان بر این بوده که تسهیلات را به سمت این ظرفیت ها سوق دهیم و سعی داریم سرمایه گذاران هم به این سمت و سو حرکت کنند.

روستاهای استان مرکزی از چه ظرفیت های برای ایجاد اشتغال برخوردار هستند؟ فائض پور: یکی از مباحثی که در روستا خوب بوده و نتیجه مثبت دارد موضوع گردشگری است، گردشگری اقتصاد روستا را فعال و پویا می کند و حضور مردم سبب می شود که محصولات روستا هم توسط گردشگران به فروش برسد.

دومین موضوع در روستاها که بسیار کم به آن توجه شده موضوع گیاهان دارویی بوده که مورد مطالعه هم قرار گرفته و این درحالی است که استان مرکزی در این رشته یکی از استان های فاخر است و باید نسبت به استان های دیگر، در استان مرکزی اقدامات گسترده تری در این حوزه انجام شود.

از دیگر موارد می توان به صنایع دستی اشاره کرد، به ویژه فرش دست بافت که در بخش هایی از استان مرکزی دارای برند جهانی بوده و در این راستا با همکاری صنعت و معدن درحال انجام اقداماتی هستیم که در این زمینه هم شاهد موفقیت های بیشتری باشیم.

انرژی خورشیدی در سطح روستاها هم ظرفیت خوبی است و اشتغالزایی غیرمستقیم خوبی دارد، اما در رابطه با اشتغالزایی مستقیم خیلی تاثیرگذار نیست.

تولید میوه های خشک هم یکی دیگر از اقداماتی است که در آن می توان موفقیت هایی را شاهد بود، علاوه بر این از خشک شدن و خراب شدن میوه ها هم می توان جلوگیری به عمل آورد.

متاسفانه در گذشته همکاری لازم در استفاده از ظرفیت روستاها شکل نمی گرفت، این در حالی است که اگر همکاری لازم انجام شود می توان اقدامات خوبی در این راستا انجام داد که البته درحال حاضر این همکاری بهبود پیدا کرده است.

توجه به ظرفیت های روستایی چه نتایج مثبتی را می تواند به همراه داشته باشد؟ فائض پور: در بحث گیاهان دارویی هم افزایی وجود نداشت که اگر این هم افزایی و تعامل انجام شود با توجه به ظرفیت استان در این زمینه می توان شاهد نتایج خوبی باشیم.

طرح هادی یکی از مسائلی است که مردم روستا با آن درگیر هستند، از طرفی به روستایی می گوییم وارد شهر نشود و در روستا زندگی کند و از طرف دیگر سال ها است که محیط روستا را افزایش نداده ایم که درنهایت روستایی حاشیه نشینی در شهر را به ماندن در روستا ترجیح می دهد.

اگر بتوانیم تهیه و اجرای طرح های هادی روستاها را انجام دهیم اتفاق مهمی بوده و به رونق اقتصادی و اشتغال روستاها کمک خوبی می شود.

مدیرکل امور روستایی استانداری مرکزی: یکی از دغدغه های مسئولان و مردم بحث اشتغال در سطح کشور و روستاها است که در این راستا با همکاری دستگاه های مربوطه اقدامات خوبی انجام گرفته و همچنین دولت هم در سال گذشته در زمینه اشتغال روستایی اقدام قابل توجهی انجام داد هر زمان که کمیته برنامه ریزی در شهرستان ها تشکیل می شود در هر سال فرماندار برای پنج یا 6 روستا برای طرح هادی اعتبار قرار می دهد و در واقع بیشتر از آن هم نمی تواند و هرجا هم روستا بخواهد اقداماتی در بحث اشتغال و غیره انجام دهد به سبب عدم انجام بازنگری طرح هادی با مشکلات روبه رو می شود.

دیدگاه ما این است که با بنیاد مسکن یک همکاری انجام دهیم و با استفاده از منابع دراختیار، با یک اقدام صریح و انقلابی بتوانیم طرح هادی روستاها را ساماندهی کنیم که اگر این اقدام انجام شود، بزرگترین خدمت به روستاییان شکل گرفته است.

ایجاد اشتغال در روستاها برچه اساسی انجام می شود؟ فائض پور:بنای ما بر این نیست که یک شغل در روستا ایجاد کرده و در کنار آن آلایندگی ایجاد کنیم، شعار ما این است که براساس ظرفیت هر روستا آن منطقه را تقویت کنیم.

جشنواره ها در توسعه اقتصادی و فرهنگی روستاها موثر هستند که امسال هم این جشنواره را برگزار می کنیم زیرا این جشنواره ها در معرفی و فروش محصولات تاثیر بسیار زیادی دارند.

در این دوره از پرداخت تسهیلات ، با توجه به این که در گذشته مشاهده شده که بسیاری از تسهیلات پرداخت شده منجر به شغل نشده در نتیجه نظارت جدی انجام می شود.

شعارسال"، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری تسنیم ، تاریخ انتشار : 24 خرداد 1397، کد خبر: 1749479، www.

tasnimnews.

com
کلید واژه ها: روستا - روستایی - استان مرکزی - توسعه - استان - روستاها - مرکزی - اشتغال - تسهیلات - رسانی - جمعیت - اجتماعی - کشاورزی - محرومیت زدایی - افزایش - کشور - برنامه - افزایش جمعیت - حمایت - تعاون - حاشیه - تولید - روستاییان - کارآفرینی - روستاهای - کشاورزان - بازسازی - محرومیت - نخستین - اقتصاد

آخرین اخبار سرویس:
استخدام بازاریاب و مدیر فروش در شرکت معتبر مواد غذایی

شنبه های سینمایی با بلیت نیم بها

85 درصد سود بانکی برای 2.5 درصد سپرده گذاران

سه محدودیت جدید تجاری رییس سابق اتاق بازرگانی را شوکه کرد

پایان انحصار بانک مسکن در بافت های فرسوده

یارانه تیرماه به حساب سرپرستان خانوار واریز شد

استخدام خدمتکار خانم در شرکت معتبر محدوده تهرانپارس

درآمد یک میلیارد و 600 میلیون دلاری ترکیه از گردشگران ایرانی

صادرات کالاهای غیرنفتی از هرمزگان 6 درصد افزایش یافت

صادرات کالاهای غیرنفتی از هرمزگان 6 درصد افزایش یافت

شهریه آموزشگاههای آزاد سالانه 10درصد افزایش می یابد

اجرای طرح «نذر اشتغال» برای مددجویان

فیداکسپو، به چالش های صنعت دام و طیور می پردازد/ واردکنندگان نهاده ها، گران فروشی می کنند

آغاز پروازهای حج از صبح امروز

واریز 1800 تومان از هر دلار در جیب عده ای خاص!

تکمیل کارخانه تولید روتور برای رسیدن به 190 هزار سو غنی سازی

مجسمه مسیح منجی / نماد شهر ریودوژانیرو

عوامل موثر در ماندگاری ایمپلنت

شکست سناریوی «نفت برابر غذا» با رتبه تک‎رقمی ایران در تولید 21محصول کشاورزی/ فائو: ضریب خودکفایی غذایی ایران بالاست

واردات 55 تن باک بنزین موتورسیکلت به کشور

کلاه برداری یک میلیارد تومانی فقط با نشان دادن یک عکس

تحریم های آمریکا دلیل احتمالی کاهش واردات کلاف ورق گرم فولادی

استخدام طراح افترافکت، پیریمیر خانم در شرکت چتر گستران

اعلام جدول خاموشی روز سه شنبه در استان سمنان + عکس

ارائه تسهیلات به مؤسسات قرآنی با معرفی به اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی

سختگیری بیمه ها صنعتگران را خسته می کند

آبشار زیبای خَفر

سختگیری بیمه ها صنعتگران را خسته می کند

کف قیمت پروازهای داخلی مرداد

نرخ لحظه ای و آنلاین ارز/چهارشنبه 27 تیرماه 1397

بیش از 70 درصد مشکلات کشور ناشی از سوءمدیریت در حوزه داخلی است

چگونه می توان از شرکت های توزیع برق خسارت گرفت؟

85 درصد سود بانکی برای 2.5 درصد سپرده گذاران

مهمترین خبرهای جهان (7-19)

تجربه گذشته و تکلیف آینده کارت سوخت چیست؟

بی آبی، تراژدی مرگ رودخانه قزل اوزن در شهرستان طارم

بی آبی، تراژدی مرگ قزل اوزن در شهرستان طارم

بی آبی، تراژدی مرگ قزل اوزن در شهرستان طارم

استخدام کارشناس فروش حضوری در شرکت کیمیا سوشا

استخدام مدیر فروش،کارشناس فروش در شرکت کیمیا سوشا

چراغ روشن شایعات در جریان خاموشی ها

5058 واحد زلزله زده به بانک ها معرفی شدند

دولت و نابسامانی کنونی

فائو: ضریب خودکفایی غذایی ایران بالاست

اسباب بازی، صنعت فراموش شده اقتصاد

نفت بین 70 تا 80 دلار در نوسان می ماند

عرضه اولیه اوراق سلف 50 میلیاردی شرکت سیمانی در بورس کالا

نفت به پایین ترین قیمت خود در سه ماه گذشته رسید

مزیت رقابتی در فلزات غیرآهنی

استخدام استان البرز و شهر کرج – 27 تیر 97

از وزیر مالیه شدن معاون الدوله تا تصویب تحقیق و تفحص از اجرای قانون هدفمندی یارانه ها

قیمت پژو 405 کارکرده در بازار + جدول

برق تهران کجا هرز می رود؟ + عکس

تکنیک های ضد پیری که می توانید در خانه انجام دهید

استخدام تکنسین برق و ابزار دقیق در شرکت کولر هوایی آبان

افزایش آلاینده ازن در تهران

"گرانی" غبارِ جیبِ زحمتکشان را هم جارو کرده/دولت بر درآمدِ دلالان مالیات ببندد

پژمانفر در گفت وگو با فارس: بیش از 70 درصد مشکلات کشور ناشی از سوءمدیریت در حوزه داخلی است

جزییاتی از بسته پیشنهادی اروپا از زبان نایب رییس اتاق ایران

5058 واحد زلزله زده به بانک ها معرفی شدند

این مرد 150 میلیارد دلار پول دارد

استخدام استان هرمزگان و شهر بندرعباس – 27 تیر 97

استخدام قم – شهر و استان قم – 27 تیر 97

استخدام همدان – شهر و استان همدان – 27 تیر 97

استخدام اصفهان – شهر و استان اصفهان – 27 تیر 97

72 هزار هکتار بافت فرسوده در شهر ها

5058 واحد زلزله زده به بانک ها معرفی شدند

استخدام گرافیست در شرکت نگاران ساین تجارت پایدار در تهران

استخدام کارمند اداری در شرکت نگاران ساین تجارت پایدار در تهران

استخدام نماینده علمی در شرکت دارویی آرنا حیات دانش در کرمانشاه

استخدام سی ان سی کار در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام کارشناس فروش در یک شرکت تولیدی در تهران

استخدام مهندس تولید در یک شرکت تولیدی در تهران

استخدام کارشناس بازرگانی،کارشناس طراحی در یک شرکت تولیدی

استخدام منشی در یک شرکت تولیدی در تهران

ایرانی‎ها چه غذا هایی را بیشتر می‎خورند؟+جدول

سرویس های بهداشتی 14 میلیاردی در پایتخت!

بزرگترین مخفیگاه الماس های گران قیمت کره زمین کشف شد!+تصویر

اختلاف میان ترامپ و کنگره افزایش یافت

کاهش کانون های بیماری تب مالت و طاعون نشخوارکنندگان

دلیل عدم تخصیص ارز دولتی به فدراسیون ها از زبان معاون وزیر ورزش

وسیعترین گلخانه جهان در منطقه آزاد چابهار کلنگ زنی شد

استخدام انباردار در یک هلدینگ در حوزه لوازم خانگی/شیراز،عسلویه

استخدام 4 ردیف شغلی در شرکت کالیوز اصفهان

استخدام بازاریاب حضوری،طراح دکوراسیون داخلی در استان فارس

کاهش یک درصدی تلفات برق 10هزار میلیارد تومان هزینه دارد

ارزان قیمت ترین آپارتمان های فروخته شده پایتخت

استخدام صندوقدار خانم در مجموعه رستوران های معتبر محدوده مطهری

استخدام مدیر بازرگانی،کارشناس توسعه بازار در یک شرکت معتبر

استخدام مدیر پروژه،سرپرست کارخانه،سرپرست انبار دریک شرکت معتبر

استخدام مسئول دفتر مدیریت در یک شرکت معتبر پیمانکاری در تهران

استخدام سرپرست خط تولید آقا در یک شرکت معتبر در البرز

استخدام سرپرست فروش (سوپروایزر) در یک شرکت معتبر در البرز

استخدام کارشناس تحقیق و توسعه در شرکت فرآورده های غذایی سمیه

استخدام مدیر سیستم ها و روش ها در شرکت ارزش آفرینان فدک

استخدام آشپز آقا در شرکت نصام محدوده پاسداران

استخدام منشی خانم مسلط به کامپیوتر محدوده پاسداران

«کانادا» و خنثی کردن جنگ اقتصادی «ترامپ»

تاثیر اصلاح دستورالعمل توقف و بازگشایی نمادها بر شرکت ها

بازارهای اولیه، ثانویه، ثالثیه و رابعیه ارزی چیست؟

تدوین طرح های هادی روستایی در استان مرکزی باید شتاب گیرد

تدوین طرح های هادی روستایی در استان مرکزی باید شتاب گیرد