مطالب مرتبط:
اعتراض دانشجویی در حاشیه تشییع پیکر دکتر قانعی راد
قاسمی درگذشت دکتر قانعی راد را تسلیت گفت
وداع با استاد محمدامین قانعی راد
مراسم تشییع پیکر محمدامین قانعی راد
تشییع پیکر سید محمدامین قانعی راد جامعه شناس
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 28 خرداد 1397 ساعت 01:052018-06-17سياسي

بازشناسی چهره علمی و انجمنی دکتر محمدامین قانعی راد(قسمت اول)


پخش خبر درگذشت دکتر سیدامین قانعی راد در روز عیدفطر، شاید در هیاهوی شادمانی عید گم شده باشد.

حتی شاید بتوان گفت که بخشی از جامعه علمی کشور،کمتر آشنایی با این فرهیخته علوم انسانی، - در چند روز گذشته و خصوصا در مراسم تشییع دکتر قانعی راد، صحبت ها و یادبودهایی از این شادروان توسط همکاران ، دوستان و منصوبین وی مطرح شد.

واکاوی این بیانات با نظرداشت به کنارنهادن پیام های عاطفی و تعارفات مرسوم، نشانگان بسیار جالبی را جهت ترسیم منظومه فکری، منش رفتاری ، تعهدات و دغدغه های فردی و حرفه ای دکتر قانعی راد، ارایه می دهد.

برخی از مهمترین بخش های قابل ذکر در پیام های انتخاب گردیده، بشرح زیر می باشند:- دکتر سیدحسین سراج زاده،رییس انجمن جامعه شناسی ایران : دکتر قانعی از جامعه شناسان جامع الاطرافی محسوب شده که از دانش نظری عمیقی در حوزه جامعه شناسی کلاسیک و معاصر برخوردار بود.

دانش نظری او صرفاَ به خوب دانستن نظریه های جامعه شناسی محدود نمی شد، بلکه او نظریه ها را برای فهم مسائل اجتماعی ایران و مسائل جهان معاصر با احاطه و تسلط به خوبی به کار می بست.

او، علاوه بر اینکه به عنوان جامعه شناس آکادمیک به خوبی از عهده پژوهش و آموزش آکادمیک برآمده و بسیار موفق بود، بر اساس همان دغدغه روشنفکرانه، یک جامعه شناس انتقادی جدی بود.

با وجود این، انتقاد او نسبت به شرایط، ساختارها و روابط حاکم بر جامعه ایران همه انتقاداتی سازنده بود؛ به تعبیر دیگر، اگر ساختارها، روندها و حتی گروه ها و جریان های خاصی مورد نقد او قرار می گرفت، این نقد، نقد رادیکال مخرب و غیرمسئولانه نبود و سرمایه سوز نبود که منجر به ایجاد نوعی نفرت نسبت به نیروها و سرمایه های اجتماعی علمی و ملی شود؛ بلکه نقد متعهدانه ای بود برای تقویت انسجام اجتماعی، بهره گیری از همه سرمایه های علمی و اجتماعی و ارتقاء حتی کسانی که مورد نقد او قرار می گرفتند.

به این اعتبار، درکسوت یک جامعه شناس انتقادی مسئولیت پذیر ظاهر می شود.

- دکتر منصور غلامی،وزیر علوم،تحقیقات و فناوری(در پیام تسلیت ارسالی) : مرحوم دکتر قانعی راد مصداق حقیقی استادانی بود که به منزله یک جامعه شناس دردآشنا با درک رسالت اجتماعی خود توانست الگوی موثری از فرهیختگانی را عرضه کند که توانستند نقش جریان ساز خود را در انتشار آگاهی و بهره گیری از علم نافع ایفا کنند.

او سرمایه گران بهای دانایی خود را وقف توسعه فردی ننمود و خواه به عنوان رییس انجمن علمی جامعه شناسی ایران و خواه عضو هیئت علمی، برای اصلاح امور از هیچ کوششی دریغ نکرد.

- دکتر وحید احمدی،مشاور وزیر علوم و رییس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور : ایشان دانشمندی کم نظیر و جامعه شناسی نقاد، صریح اللهجه و دردآشنا بود.

به کار و جامعه علمی که در آن بود عشق می ورزید، اندیشمندی توانا و آزاده بود.

دکتر قانعی راد از معدود کسانی بود که حقیقتاً نگران آینده فرهنگی و علمی کشور بود و نسبت به مسائل روز مسئولانه، نقادانه و دردمندانه می نگریست.

- مهندس اسحاق جهانگیری،معاون اول رییس جمهور(در پیام تسلیت ارسالی): مطالعات و تحقیقات ارزنده و پردامنه دکتر قانعی راد و صراحت و شجاعت وی در ورود به حوزه مسائل مبتلابه و حیاتی جامعه، مقام او را در میان نخبگان و اندیشمندان ممتاز و برجسته کرده است .

- سرکار خانم اشرف بروجردی ، رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران(در پیام تسلیت ارسالی) : قانعی راد در زمره آکادمیسین هایی بود که هرگز میان وظایف آکادمیک و تعهدات اجتماعی جدایی نیفکند و همواره تلاش کرد به طور همزمان در قامت یک چهره علمی و همچنین یک روشنفکر اجتماعی فعالیت کند.

او در تمام طول دوره فعالیت علمی و اجتماعی خود، هیچ گاه جانب مردم و جامعه مدنی را رها نکرد، همواره به نقد ساختارهای سیاسی و فرهنگی و اجتماعی پرداخت و به خصوص در دوران سخت در مضیقه قرار گرفتن تشکل های مستقل علمی، نقشی بی بدیل در حفظ و اعتلای این تشکل ها ایفا کرد.

یکی از مهمترین ویژگی های فعالیت های علمی این استاد بزرگ، نگاه جامع نگر و کلان او به عنوان یک جامعه شناس در ارتباط با توسعه و مدیریت بود.

این مسئله را می توان در آثار به جامانده از این استاد فاضل مانند ناهمزمانی دانش: روابط علم و نظام های اجتماعی - اقتصادی در ایران و نظام علمی کشور در برنامه سوم توسعه به روشنی مشاهده کرد.

- مهندس سید محمدعلی افشانی،شهردار تهران(در پیام تسلیت ارسالی) : جامعه شناس آگاه، ژرف اندیش و پیشگام- سیدعباس صالحی،وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی(در پیام تسلیت ارسالی) : شخصیتی وارسته که در مسیر اعتلای ایران و ایرانی و بیان دغدغه های جامعه امروز تا جایی که در توانش بود، از هیچ تلاش و کوششی فروگذار نکرد.

او هم در عرصه اندیشه ورزی و پژوهش و هم در جایگاه مدیریت علمی، کارنامه درخشانی از خود به یادگار گذاشت.

افزون بر آن با باور قلبی به خرد جمعی و مشارکت پذیری، در تقویت نهادهای مدنی نیز فراتر از وسع خویش نقش آفرینی کرد.

- پیام نیکنام حسینی پور،مدیرعامل خانه کتاب(در پیام تسلیت ارسالی) : دکتر قانعی ، سال ها دغدغه مند ارتقای علمی کشور در حوزه های علوم انسانی و به ویژه علوم اجتماعی بود؛ استوار و وظیفه شناسانه در راه استقرار اخلاق علمی در حوزه های دانشگاهی کشور گام بر می داشت! ونظرات خود را صریح با اهل سیاست درمیان می گذاشت.

راه برون رفت کشور از وضعیت فعلی را توجه جدی به علوم انسانی می دانست؛ در برابر فسادهای علمی به شدت واکنش نشان می داد و آن را مانع از توسعه و سودمندی علوم انسانی در ایران می دانست و در همه این موضوعات، صاحب اندیشه و چهره ای موثر و تاثیرگذار بود.

- دکتر حسام الدین آشنا، مشاور رییس جمهور(در پیام تسلیت ارسالی): نام و یاد قانعی راد در سپهر جامعه شناسی ایرانی برجا خواهد ماند.

او خوب آموخت، سخت کوشید، فراوان احترام آفرید و صادقانه و شجاعانه هشدار داد.

- دکتر محمد فاضلی، عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی(در کانال تلگرامی خود): فعالانه اندیشید، نوشت، سخن گفت تا شاید گوش شنوایی پیدا شود.

کتاب های پرشمارش یادگارهای جاودانه اوست.

یادگارهای مردی که هم اخلاق و اصول دانشگاه را درونی کرده بود، هم در دفاع از استقلال و آزادی دانشگاه نوشت، هم برای اعتلای علم کوشید، و هم مسئولیت اجتماعی دانشگاهی بودن را یک لحظه از یاد نبرد.

- دکتر مقصود فراستخواه،عضو هیات علمی دانشگاه : قانعی راد را می توان از نحله جامعه شناسی درمانگر و سیاست ورز به حساب آورد و از اصحاب علم رهایی در مقایسه با علم ابزاری.

پابه پای رویدادهای ایران ونگونبختی های یک ملت، می دوید و یکان به یکان در حد توان به سر وقت مسأله های دشوار این سرزمین می رفت و موضع می گرفت و حرف می زد تا بدانند که دانشمندان تنها برای تئوری پردازی ساخته نشده اند.

قانعی راد مرد میدان حوزه عمومی علم و جامعه بود.

عزت نفس، از او دانشمندی مغرور (به معنای بلند کلمه) به بار آورْد.

هرکس به این عالم آمده است تا بلکه کاری متفاوت بکند و قانعی راد آمد بود تا نقد کند و به ستم و سیاهی و نابکاری اخم کند و نهیب بزند.

محترم بود و حرمت می داشت ولی اهل تعارف و مجامله نبود، بی پروا سخن می گفت.

یک عمر پربار در سنت انتقادی ایستاد و تکان نخورد، مصمم و استوار با قامتی بلند.

خوش سخن با طنزهای گزنده ، تلخ از جنس دارو.

این سرزمین، فرزندان دانشی خود را با خون جگر تربیت می کند و انتظار منشی گری دولتی یا تجمل گرایی تخصصی یا حتی برج عاج نشینی آکادمیک از آنها ندارد، قانعی راد از جنس فرزندان دانشی این سرزمین بود.

- سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی(در پیام تسلیت ارسالی) : او لحظه ای از گفتگو در مورد امر عمومی و اندیشه ورزی در این زمینه پا پس نکشید و امر عمومی را از کنشگری سلبریتی ها تا دیپلماسی فوتبال ، از فیلترینگ تلگرام تا فرار مغزها و …کاوید و تحلیل کرد و به گفت و گو گذاشت .

دغدغه هایی که لحظه ای او را رها نکرد و تا آخرین روز زندگی پربارش و در قالب نشست ” مسائل توسعه علوم انسانی در ایران ” آنها را برای جامعه ایرانی فریاد کرد و اندیشه ها و تحلیل های راهبردی اش را با نخبگان و اندیشه ورزان به اشتراک گذاشت .


کلید واژه ها: جامعه - دکتر - اجتماعی - سرمایه - انتقاد - علمی - ایران - پیام - مسئولیت پذیر - مراسم تشییع - علوم - کلاسیک - درگذشت - دانایی - انتخاب - تشییع - آموزش - توسعه - تسلیت - روابط - اصلاح - مراسم - حقیقی - حرفه - چهره - موفق - سراج - جهان

آخرین اخبار سرویس:
مردم باید احساس آرامش و ثبات کنند/ مواضع رییس جمهور در اروپا مقتدرانه بود؛ در مقابل بیگانگان باید اقتدار نشان داد

حوزه و روحانیت در دفاع از انقلاب و نظام اسلامی پیشگام هستند

حفظ اندیشه های علامه شهید عارف الحسینی مهم ترین وظیفه ما است

قصر محمود خاوری در کانادا+فیلم

ما برای همین اذان و نماز با دشمن می جنگیم

سیده محبوبه حسنی ابوالحسن کلایی، محمد محسنی دهکلانی، علی اکبر جهانی تأملی فقهی در مدلول ماده 440 قانون مجازات اسلامی

سید محمد فقیه، عبدالرسول کشفی ناتعین گرایی و فاعلیت الهی از منظر دیوید بارتالامیو

دچار تله آمار در آسیب های اجتماعی شده ایم

10 هزار زندانی رای باز در کشور وجود دارد

تشکر ترکیه از ایران

مراسم مذهبی باداراک در کلیسای تاتائوس

پالایشگاه ستاره خلیج فارس و دستاوردهای اجرایی آن

اصلاح طلبان برای روحانی ماشین انتخاباتی بودند/ بهتر است انتخاب رییس شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان دیگر از سوی سید محمد خاتمی صورت نگیرد

سید محمد رضا داودی، هدیه یگانگی شناسایی و رتبه بندی عوامل موثر بر اثر بخشی سیستم های مدیریت کیفیت

باز شدن پای مبارزه با بدحجابی به مغازه ها؛ راه حل چیست؟

«شفافیت در ارسال پارازیت» را از جهت حق الناسی که در رابطه با سلامت مردم بر گردن ماست، مطرح کردم/ برای نظارت شوراهای شهر بر روند اندازه گیریهای تشعشعات رادیویی آماده ایم

سید مصطفی طباطبایی، حسن علیدادی سلیمانی واکاوی مفهوم کعب در مسئله مسح پا از منظر فقه امامیه

محمد خسروی فارسانی، مهدی امام جمعه، علی ارشد ریاحی اصالت ماهیت و اعتباریت وجود از نگاه خیام

مروری تفصیلی بر کودتای نافرجام «نوژه»(5)؛ گسستن شیرازه ی کودتا

علی اکبر ایزدی فرد، علی صداقتی، مجید عباس تبار بررسی تطبیقی حمایت از خریدار با حسن نیت در فقه و حقوق تطبیقی

ماجرای نامه آیت الله مشکینی(ره) به امام راحل

رمز بقای شیعه از منظر آیت الله مکارم شیرازی

نگاه جهان شمول شرط پاسخگویی حوزه های علمیه به نیازهای دنیاست

سید علی محمد یثربی، جواد محمودی اثبات حکم با قاعده لاضرر

علی راد «نماز در معابد اهل کتاب» از نگاه فقه اسلامی دیدگاه ها و نظریه معیار امامیه

حمید مسجدسرایی، خالد نبی نیا، احمد باقری، سید محمد صدری اصل صرفه جویی کیفری مبنای تفسیر احکام و قوانین جزایی اسلام

دستگاه های فرهنگی الگوهای مناسبی برای حجاب معرفی کنند/لزوم پرهیز از سلیقه ای برخوردکردن در ترویج حجاب

ابطحی: از بسته پیشنهادی اروپا رونمایی شود

مجتبی جاویدی بکاریا؛ از اصالت عقل تا اصالت تجربه: تحلیل معرفت شناختی اندیشه های کیفری سزار بکاریا

چه چیزی مهمترین تدبیر برای شکست توطئه های دشمنان است؟

برخی با خصوصی سازی منافعشان به خطر می افتد

اجتماع حافظان حریم خانواده در همدان برگزار شد

در رابطه با همسرتان هرگز این کارها را نکنید!!

اگر بدانید چهره واقعی ربا خواران در قیامت چگونه است!

بازار ثانویه ارز در کوتاه مدت آثار مثبت دارد

روایت جالب علی جنتی از شهید بهشتی

اکرم عسکرزاده مزرعه، سید علی علم الهدی بررسی انتقادی جایگاه آگاهی در معرفت شناسی پلانتینگا (با تأکید بر نقش خدا)

اعلامیه آیت الله بروجردی در دفاع از مسلمانان فلسطین در سال 1327

دلیر:حجاب را با مقوله معرفت و شناخت ترویج بدهیم

برسد به دست مسیح علی نژاد!

مسعود حیدری، سید محمود میرخلیلی مبانی فقهی مدیریت خطر در مقابله با بزهکاری

پربیننده ترین اخبار خبرگزاری فارس در 24 ساعت گذشته

بازداشت عامل حیوان آزاری در اردبیل

نکته هایی برای کسب مهارت های ارتباطی بهتر

صداو سیما تصویر درست از دولت انتقال دهد

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | دوشنبه 25 تیر 97

اعیاد شعبانیه چیست؟

حذف حقوق تابستان معلمان؟

وضعیت ناصر خیرخواه پس از جراحی+عکس

حمایت 5000 نفر توسط بهزیستی پاکدشت

تتلو راه حسین تهی را می رود

کابلوف: داعش در نه ولایت افغانستان حضور دارد

تغییر در آرایش جهانی قدرت طی نیم قرن

نقوی حسینی: ایران معطل انگلیس و آمریکا نمی ماند

اس ام اس تبریک روز بهزیستی و تامین اجتماعی

رابطه اخلاق و رزق و روزی

نظریه مزلو : سلسله مراتب نیازها

صدور بیانیه هیات دولت خطاب به رهبر انقلاب

دشمن به دنبال الگوسازی از سبک زندگی غربی برای دختران ایرانی است/ راه اندازی شبکه «مادران فردا» راه حل برون رفت از مشکلات دختران کشور

وضع نامناسب ایمنی راههای آذربایجان شرقی

اگر برای احیای اسلام نبود، هرگز اسلحه به دست نمی گرفتم

متخلفان را معرفی می کنیم

فعالیت رسانه ای مستمر و تاثیرگذار، لازمه حمایت از کالای ایرانی است

تصاویر/ برنامه های روز دوم سفر آیت الله اعرافی به مازندران

پیشرفت 90 درصدی بخش زیارتی صحن حضرت زهرا(س)

محمد سعید اکبری دهقان، وحید پاشایی نگرشی تطبیقی به خوانش متن از دیدگاه شلایرماخر و سیدمرتضی

خاطره ای از ازدواج فرزند رهبر انقلاب

نمره 10 به نظارت مجلس

رسانه ملی پاسخ داد؛ از یاسی اشکی تا ممنوع التصویری حمید استیلی

مسیب داوری، محمد رسول آهنگران، کاظم رحمان ستایش تنوع معانی فقهی عدالت، چالش ها و پاسخ ها

برخی فرهنگیان شیراز مطالبات خود را بیان کردند

طومار حسین کلاه درهم پیچیده است

خاطره ای از ازدواج فرزند رهبر انقلاب

تمجید حجت الاسلام زائری از برنامه امروز رشیدپور

سلسله نشست های دوباره تهران با موضوع باغ های گم شده برگزار می شود

بازیگر سریال پایتخت کنار دخترش+عکس

مدافعان حریم خانواده در گرگان تجمع کردند

خودآگاهی اجتماعی لازمه تحقق شفافیت

فتوای رهبر معظم انقلاب درباره نسبت دادن برخی اظهارات به ایشان

دولت می تواند

پیدا شدن جسد سوخته یکی از دانشجویان بازداشتی اعتراضات دی ماه

شفافیت در همه نهادها باید نهادینه شود

10 درصد تهرانی ها استخرهایشان را با آب شرب پر می کنند

کاهش مهاجرت روستاییان با توسعه اقامتگاه های بومگردی

ستاره های سینما از صحنه چه می خواهند؟

ریشه فساد و رانت ها با ارز تک نرخی از بین می رود

افت50 درصدی معاملات مسکن تیرماه نسبت به خرداد

برخی فرهنگیان شیراز مطالبات خود را بیان کردند

برخی فرهنگیان شیراز رسیدگی به معیشت خود را خواستار شدند

مسؤولان با رفتار خود جوانان را از صحنه دور نکنند

صدور حکم حبس ابد برای 12 عضو اخوان المسلمین در مصر

باید از بانوان توانمند در مراکز تصمیم گیری استفاده کنیم

رنج بی وطنی در وطن فرهنگی

روزنامه استخدامی هرمزگان و بندرعباس | دوشنبه 25 تیر 97

روزنامه استخدامی استان قم | دوشنبه 25 تیر 97

پشت پرده لغو کنسرت خواننده های مشهور چیست؟/ منتی که سلبریتی ها بر سر مردم گذاشتند

ترامپ های داخل کشور بیش از رییس جمهور آمریکا به مردم فشار می آورند

در گفت وگوی مشروح با فارس مطرح شد پیشرفت 90 درصدی بخش زیارتی صحن حضرت زهرا(س)/ اتمام طرح تا پایان سال

امیرحسنخانی در گفت وگو با فارس: ترامپ های داخل کشور بیش از رییس جمهور آمریکا به مردم فشار می آورند

آنکارا در دوران تحریم باز هم کنار مردم ایران می ماند

بازشناسی چهره علمی و انجمنی دکتر محمدامین قانعی راد(قسمت اول)

بازشناسی چهره علمی و انجمنی دکتر محمدامین قانعی راد(قسمت اول)