مطالب مرتبط:
حبیبی در نشست دبیران حزب موتلفه: تصویب نامه های دولت ناظر به رفع مشکلات اقتصادی مردم باشد/ انتقاد از تعطیلی جلسات سه قوه درباره اقتصاد مقاومتی
تصویب نامه های دولت ناظر به رفع مشکلات اقتصادی مردم باشد
قدیری ابیانه در گفت وگو تفصیلی با فارس: دولت در اختصاص ارز مصالح کشور را در نظر نمی گیرد/ برخی رفتارهای مردم مشکلات اقتصادی را تشدید می کند
مصوبات دولت باید ناظر به رفع مشکلات اقتصادی باشد
مصوبات دولت باید ناظر به رفع مشکلات اقتصادی باشد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 28 خرداد 1397 ساعت 00:052018-06-17اقتصادي

اگر جهاد سازندگی بود، بسیاری از مشکلات اقتصادی نبود


شمایلی می گوید، روحیه جهادگران این گونه بود که خود به دنبال مشکل و حل آن می رفتند و منتظر نمی ماندند تا مشکلی پیش بیاید.

سرعت عمل جهادگران در حل مشکلات بی نظیر بود که در مهندسی جنگ نمونه های آن بسیار است.

- شعار سال:" فاطمه بیات، با آنکه 30 سال از پایان دوران دفاع مقدس و 40 سال از عمر فعالیت های جهادی می گذرد، اما همچنان طعم خوش خدمات رسانی خالصانه جهاد سازندگی در روستاها و مناطق محروم مانند برق رسانی، آبرسانی، راه روستایی و ایجاد واحدهای دامداری روستایی از یاد مردم نرفته است، امروز ضرورت وجود یک نهاد انقلابی برای خدمت رسانی به مناطق محروم بیش از پیش احساس می شود.

با ادغام وزارت جهاد سازندگی در وزارت کشاورزی وقت در سال 1379 و به اعتقاد برخی کارشناسان قبل از آن با تبدیل نهاد انقلابی جهاد سازندگی به وزارت جهاد سازندگی در سال 62 کلید انحلال این نهاد خدمتگزار زده شد و مدیریت با رنگ و بوی جهادی در وزارت جهاد کشاورزی و بلکه کشور هر روز کم رنگ تر شد.

برای اطلاع از خدمات جهادگران به سراغ یکی از بازمانده های جهاد سازندگی رفتیم، یدالله شمایلی مرد روزهای سخت ساخت خاکریز جنگ و مرد جهادی امروز که هم اکنون به عنوان مدیرعامل مؤسسه جهاد نصر و به تعبیری دیگر از مجموع محدود مؤسساتی که ته مانده جهاد سازندگی سابق است، احیای اراضی خوزستان و کنترل ریزگردها را در استان خوزستان مدیریت می کنند.

نکته جالب توجه اینکه اغلب جهادگران آن روزها چندان تمایلی به توصیف تلاش های بی چشم داشت خود در رسانه ها ندارند و با زحمت بسیار توانستیم این مدیر جهادی را پای میز مصاحبه بکشانیم.

مصاحبه ما در ظهر یکی از روزهای ماه مبارک رمضان در دفتر مدیرعامل موسسه جهاد نصر انجام شد.

سالروز تشکیل جهاد سازندگی بهانه ای شد تا بخواهیم با جهادگران پیش کسوت مصاحبه کنیم، اما رویکرد ما امسال فقط ذکر خاطره از روزهای جهادی نیست، بلکه می خواهیم بدانیم اگر جهاد سازندگی با همان روحیه انقلابی روزهای اول همین الان در همین برهه از زمان با مشکلات موجود اقتصادی وجود داشت، چه نسخه ای می توانست، اجرا کند.

شما به عنوان یکی از پیش کسوتان حوزه جهاد با توجه به شرایط فعلی کشور و اینکه دولت به دلیل بار زیاد هزینه ها چندان نمی تواند در بخش پروژه های عمرانی هزینه کند، آیا جهاد می توانست بار زیادی از این مشکلات را به دوش بکشد؟ شمایلی: ضرورت انقلاب اسلامی ایجاب می کرد، با توجه به اهدافی که انقلاب داشت، نظام جدیدالتأسیس جمهوری اسلامی یکسری کارها را انجام دهد که امکانش با ساختارهای موجود کشور و قبل از انقلاب فراهم نبود.

چون وقتی انقلابی در کشوری رخ می دهد، انتظار این است که یکسری کارها با فوریت و هزینه کمتر و کیفیت بالا انجام شود.

امام خمینی (ره) معمار کبیر انقلاب اسلامی دو جنبه مهم انقلاب را که یکی بخش نظامی و یکی بخش سازندگی بود، در قالب دو نهاد جهاد سازندگی و سپاه پاسداران از ابتدا تأسیس کرد.

چرا که ایشان معتقد بودند، باید بازوی اعتقادی برای حفظ دستاوردهای انقلاب داشته باشند.

به موازات آن به این نتیجه رسیدند که برای سازندگی و تحول در کشور در بخش تولید نهاد جهاد سازندگی تأسیس شود که جوشیده از بطن مردم بود که کار اصلی آن رفع محرومیت زدایی از روستاها و تمرکز بر بخش تولید روستایی بود و در طول دوران حیات این نهاد خدمات بسیار زیادی را به انقلاب ارائه کرد و شاید یکی از مراکز تأثیرگذار که انقلاب را به درون روستاها برد جهاد بود.

برخی عنوان می کنند که از زمانی که جهاد سازندگی تبدیل به وزارتخانه شد، از حالت جهادی خود فاصله گرفت و یکسری کارها از جهاد گرفته شد و به وزارتخانه های مختلف داده شد تا جایی که جهاد تبدیل به پیمانکار برخی وزارتخانه ها شد در مورد این موضوع هم توضیح می دهید؟ شمایلی: درست است اگر جهاد سازندگی به وزارتخانه تبدیل نمی شد و به عنوان نهاد اولیه باقی می ماند، قطعاً اثرگذاری و کارآمدی بیشتری داشت، ولی در هر صورت مسئولان آن وقت و مدیران آن زمان نظام به این نتیجه رسیدند، چه بسا که اگر به وزارتخانه تبدیل نمی شد، خیلی بهتر بود، اما در عین حال وزارت جهاد سازندگی هم کارایی بالایی داشت.

از سال 61-62 تا زمانی که ادغام صورت گرفت (1379) در این 17، 18 سال خدمات زیادی را در بخش تولید و موارد امنیت غذایی کشور انجام داد.

برجسته ترین کاری که جهاد سازندگی در این 17، 18 سال انجام داد چه بود؟ شمایلی: توجه به روستاها و بردن انقلاب اسلامی به روستاها، ترویج فرهنگ ایثار و فداکاری بود و وفادار بودن مردم روستایی به انقلاب بخش عمده اش برمی گردد، به کارهایی که جهاد در روستاها انجام داد.

مشارکت مردم در همه کارها در بخش روستایی یکی از کارهایی بود که جهاد به خوبی آن را انجام داد.

اکنون یکی از مشکلات کشور اشتغال زایی در بخش روستایی است، فکر می کنید، اگر جهاد همچنان با همان روحیه جهادی فعال بود، چقدر امکان اشتغال زایی در روستاها را فراهم می کرد؟ شمایلی: قطعاً اقدام جهاد سازندگی با کشاورزی یک سری محاسن و یک سری معایب داشت، شاید محاسن آن از دیدگاه مسئولان آن روز جلوگیری از موازی کاری بین دو وزارتخانه می توانست باشد، چه به لحاظ سبک کردن ساختار دولت و چه سرعت در انجام کارها.

اما کارهایی که جهاد با به کارگیری نیروهای مردمی و تولیدکنندگان به طور مستقیم انجام می داد، این از محاسن خوب جهاد سازندگی بود، تا حدی که در ابتدای فعالیت وقتی که مشاهده کردند، جهاد به خوبی از پس مسائل برمی آید، شیلات، منابع طبیعی و سازمان جنگل ها و معاونت امور دام و بخش تولید پروتیین کشور را به جهادی ها دادند و از طرف دیگر ارتباط مستقیم با امام خمینی - با وجود نمایندگی در جهاد سازندگی - همه باعث می شد که کارها بهتر پیش برود.

یعنی جهاد سازندگی در آن زمان بازوی مستقیم اقتصادی رهبر انقلاب در زمینه های مختلف بود؟ شمایلی: بله! تصمیمات سریع اجرایی می شد.

معمولاً حُسن نهادها در همین است که بروکراسی اداری و مسائل دست و پاگیر را به گونه ای دیگر حل می کنند.

پس ای کاش جهاد سازندگی به شکل نهاد همان طور باقی می ماند تا بتواند به سرعت در مسائل اقتصادی روز ورود کرده و آن را حل کند.

شمایلی: بله قطعاً اگر نهاد جهاد سازندگی به همان شکل اول تأسیس اش باقی می ماند، کارایی بیشتر داشت و شاید مشکلات اقتصادی کمتر.

همیشه ما در راه انقلاب با مشکلاتی مواجه بوده ایم، اما نهادهایی همچون جهاد سازندگی در برطرف کردن آن بسیار مؤثر بودند و اکنون تقریباً بسیاری از مسئولان کشور از فقدان نهادی مانند جهاد سازندگی اظهار نارضایتی می کنند و همه می گویند کاش آن روزها این ادغام صورت نمی گرفت و جهاد سازندگی هر چند در قالب یک وزارتخانه یا دستگاه دولتی باقی می ماند.

اگر وزارتخانه هم بود، دوباره می گفتند بودجه نداریم که کار انجام شود، مانند بسیاری از دستگاه های دولتی، ولی اگر نهاد مردمی باشد، کار سریع تر پیش می رود.

شمایلی: قطعاً همین طور است.

چرا که هر جا جهادگران چه در سازمان، نهاد یا تشکیلات هر جا که قرار می گرفتند، مسائل آن بخش به سرعت حل می شد، کما اینکه یکی از دستاوردهای بزرگ جهاد این بود که مدیر پرورش می داد، مدیران لایق، کارآمد و شایسته که بر اساس توانمندی شان با انگیزه انقلابی کار را پیش می بردند.

کما اینکه وزرای دوره پس از انقلاب از دل جهادگران بودند و بسیاری از استانداران.

الان هم اگر در بدنه دولت نگاه کنید، دستگاه هایی که وزیر جهادی داشته است، بهتر عمل کرده اند.

چه به لحاظ سلامت کار و چه به لحاظ کیفیت و هم به لحاظ جسارت.

یکی از خصوصیات فرزندان جهاد جسارت آنهاست و منتظر پیش آمدن کار نمی شوند، بلکه به دنبال حل مسأله می روند.

من همیشه این مثال را می زنم که در بخش نظامی فرمانده عقب می نشیند و دستور می دهد که بروید جلو، ولی در نهادهایی مانند جهاد خود فرمانده ابتدا جلو می رود و بعد به دیگران می گوید که وارد عمل شوند و در نتیجه بقیه نیروها انگیزه پیدا می کنند که وارد کار شوند.

یکی از موفقیت های سپاه، بسیج و جهاد سازندگی که در بخش نظامی به جنگ ورود پیدا کرد و سازمان خوبی را برای دوران دفاع مقدس راه اندازی کرد، این بود که مدیران و فرماندهان سپاه و جهاد خودشان مشکل را از نزدیک مشاهده می کردند و در خط مقدم حضور داشتند و بعد به نیروهای پایین دست خود فرمان می دادند، خیلی متفاوت است.

شما در سال های جنگ بین سال های 59 تا 68 مسئول قرارگاه کربلا بودید و پشتیبانی مهندسی جنگ جهاد را بر عهده داشتید.

جهاد در حوزه جنگ هم کارهای مهندسی زیادی را انجام داده کمی هم در این مورد توضیح دهید؟ چون شنیده ام که در شرایط سخت جنگ جهادگران کارهای مهمی از جمله ساخت خاکریز یا پل های معلق را بر عهده داشتند.

این کارها طی چه فرایندی اتفاق می افتد و بودجه آن از کجا تأمین می شد، چون الان هر کجای کشور که در بخش های عمرانی مشکل وجود دارد، می گویند بودجه نداریم و قطعاً در دوران جنگ هم به دلیل نحوه فروش نفت و سایر مشکلات شرایط خوبی نداشتیم، پس کارها چگونه پیش می رفت.

شمایلی: بحث دفاع مقدس و حضور جهاد یک ریشه عمیقی دارد که ابتدا به اعتقادات خود جهادگران برمی گردد که بلافاصله بعد از شروع جنگ و دستور امام مبنی بر اینکه باید جلوی دشمن را گرفت.

بچه های جهاد و نهاد جهاد سازندگی با این که هیچ وظیفه جنگی مثل ارتش و سپاه نداشتند، بر اساس ضرورت، نیاز و احساس تکلیف بلافاصله خودشان را به مناطق جنگی جنوب، غرب و شمال غرب رساندند و در کنار نیروهای مردمی و ارتش، آن موقع سپاه هم هنوز سازمان و سازوکار مناسبی نداشت و مانند یک طفل تازه به دنیا آمده بود، از جنگ پشتیبانی کرد.

روزهای اول کارهای تدارکات، رساندن مهمات، تعمیر ماشین آلات و ادوات جنگی را بر عهده گرفت، چرا که جهادگران در روستاها با ماشین آلات امر سازندگی را انجام می دادند و به این امور آشنا بودند.

جمع آوری کمک های مردمی و روستایی یکی از کارهای جهادی است.

ارتش هم به دلیل انقلاب که یکسری از نیروهایش را از دست داده بود به یک سازمان کلاسیک تبدیل شده بود که نمی توانست از نیروهای مردمی کمک بگیرد، در نتیجه سپاه و جهاد در این میان نقش به سزایی را ایفا کردند و به مرور در سال های بعد که این نیروها سازماندهی شدند، پیروزی حاصل شد و فتح خرمشهر و سایر فتوحات حاصل شد.

ما خیلی از ادوات و امکاناتمان را در سال های 59 تا 61 از خود عراقی ها به غنیمت گرفتیم و سازمان پشتیبانی مهندسی جنگ جهاد هم در این میان نقش بی بدیلی ایفا کرده است که هفت قرارگاه و 40، 50 تیپ و گردان مهندسی با توجه به شرایط جبهه ها ایجاد می کند و بسته به شرایط اقلیمی و جنگ و عمل کردن گردان ها در شمال و غرب کشور بیشتر به کارهای عمرانی و راهسازی اختصاص داشت که باید از دره ها، رودخانه های خروشان غرب راه عبوری ایجاد می کردند و در جنوب در یک دشت مسطح و بدون عارضه باید با دشمن می جنگیدیم که این موضوع تلفات ما را زیاد می کرد و نیاز به خاکریز داشتیم، عبور از اروند و هورالعظیم.

یا نیاز بود یک پل شناور تأسیس شود که ظرف یکی، دو ماه چنین پلی توسط جهادگران ساخته می شد، یا ما بحث جنگ آبی در جنوب داشتیم که یک نقاطی باید بر اساس محاسبات مسیر آب را تغییر می دادیم و آب را از یک منطقه ای تخلیه کنیم یا یک جاهایی بر سر راه دشمن آب بیندازیم که این آب از کیلومترها از پشت سرمان با پمپاژ به جلو رانده می شد، تا دشمن نتواند به نیروهای ما نزدیک شود و همه این کارها سبب می شد تلفات کاهش یابد.

ما در هر عملیاتی سه مرحله داشتیم که مرحله اول جهادگران باید منطقه را شناسایی و آماده می کردند، توپخانه، پدافندها، نیروهای خدماتی درمانی، بیمارستان ها، خاکریزها و جاده ها آماده می شد تا بتوان این عملیات را انجام داد سپس مراحل مقدماتی برای حضور نیروها و در زمان عملیات ایجاد خاکریزهای سریع الاحداث و جاده هایی که بتوانند زخمی ها و شهدای ما را تخلیه کنند، سنگرهایی که باید در خط مقدم ایجاد می شد که زیر آتش بمباران و خمپاره دوام بیاورد.

تازه بعد از اینکه عملیات انجام می شد و منطقه ای را فتح می کردیم، باید منطقه را تسطیح می کردیم.

در جنگ ها و نبردها معمولاً این گونه است که نیروهای حمله کننده بیشتر تلفات می دهند و چون ما ادوات جنگی زیادی در جنگ نداشتیم، مجبور بودیم با نیروی انسانی کمبود تجهیزات را جبران کنیم.

یک بخش از این مسأله هم با کارهای مهندسی جبران می شد.

خیلی از نقاط بود که به دلیل صعب العبور بودن دشمن فکر نمی کرد که ما از آن نقطه به او حمله کنیم، اما با کارهای مهندسی که انجام می شد این اتفاق می افتد و دشمن را غافلگیر می کردیم، مثلاً در حلبچه منطقه ای به نام دزلی مریوان بود که پس از انجام عملیات موفق فرمانده طرف عراقی را اسیر کردیم و او اذعان کرد که ما فکر نمی کردیم، نیروهای ایرانی از این ارتفاعات صعب العبور و کوهستانی بسیار سخت و در زمانی کوتاه به ما حمله کند.

مثلاً در آن منطقه چه کاری انجام شده بود؟ شمایلی: در یک زمان بسیار کوتاه و در سخت ترین شرایط زمستان و یخبندان سال 66 باید از یک ارتفاع بلند به دشت می رسیدیم، تا بتوانیم عملیات را انجام دهیم.

تا وقتی نیروهای رزمنده ما حمله کردند، بتوانیم آنها را پشتیبانی کنیم یا عبور از اروند یکی از شاهکارهای مهندسی جنگ در دنیاست و کسی تصور نمی کرد که جمهوری اسلامی از اروند عبور کند و پلی را احداث کند که هر چقدر هم بمباران شود، از بین نرود.

هواپیماهای عراقی مدام این پل را بمباران می کردند، اما یک ساعت بعد قطعات تخریب شده مانند یک پازل سر جایش قرار می گرفت و ظرف یک ساعت جاده و پل ارتباط برقرار شد.

حالا برگردیم به بخش فعالیت جهاد در عرصه دام و شیلات الان یکی از مشکلات کشور تأمین گوشت قرمز، قیمت بالای این محصول و واردات آن است، زمانی که جهاد مدیریت پروتیین کشور را بر عهده داشت، وضعیت به چه شکلی بود؟ شمایلی: قبل از انقلاب مردم به جز قسمت های شمالی کشور و یا آنهایی که دسترسی به رودخانه داشتند، ماهی مصرف نمی کردند وقتی که امام شیلات را به جهاد واگذار کردند و جهاد مصرف آبزیان و آبزی پروری را در کشور ترویج کرد و با وجود آنکه جمعیت کشور نسبت به اول انقلاب سه برابر شده، اما سرانه مصرف نیز سه تا چهار برابر افزایش یافته است و اکنون مؤسسه جهاد نصر که بقیه السلف بچه های جهاد است، الان به این مسأله و پرورش ماهی در قفس ورود پیدا کرده است.

ما در شمال و جنوب کشور بیشترین مرز آبی و در عین حال بیشترین آمار بیکاری را داریم که در این راستا می توانیم اشتغالزایی هم ایجاد کنیم.

باز تکرار می کنم زمانی که بخش تأمین دام و گوشت کشور بر عهده جهاد بود در اوایل انقلاب و دوران جنگ چه تمهیداتی در نظر گرفته می شد.

شمایلی: البته اطلاعات من در این حوزه خیلی کافی نیست، اما می دانم که در زمان جنگ جهادگران دعا می کردند، اگر قرار است موشکی بخورد به کشتی های پنیر وارداتی بخورد ما حتی پنیر هم از دانمارک، بلغارستان وارد می کردیم، چون تولید نداشتیم.

بخش عمده ای از شیر خشک برای مصرف نوزادان از خارج وارد می شد و بخشی از مرغ وارد می شد، اما امروز یکی از افتخارات جهاد سازندگی این است که روی خودکفایی مواد پروتیینی، گوشت قرمز و گوشت سفید کار کرد.

اگر چه وقتی بخش ها کامل به حد مطلوب نرسیده ایم، اما اگر آن کارها نبود الان بسیار وابسته بودیم و دچار مشکل بودیم.

الان اگر بازارهای منطقه اجازه بدهند، حتی می توانیم در این حوزه صادرات هم داشته باشیم.

شما فکر می کنید با توجه به وضعیت اقتصادی کشور اگر جهاد با همان روحیه آن زمان وجود داشت پاشنه آشیل بخش اقتصادی کشور که جهاد بتواند در آن وارد شود و در راستای اقتصاد مقاومتی یکسری مشکلات بعد از گذشت 40 سال را حل کند چه کار می کرد؟ شمایلی: قطعاً اگر جهاد سازندگی بود، وضعیت خیلی بهتر از این چیزی است که اکنون هست.

در موضوع تحریم ها و محدودیت ها هم همیشه جهادگران خط شکن بودند چه در بخش کارهای عمرانی، چه در بخش های تولیدی یا دفاع مقدس کما اینکه همین باقیمانده بچه های جهاد هستند که الان در همین بخش ها فعالیت می کنند.

الان به جز مؤسسه جهاد نصر که باقیمانده جهاد همان روزهاست چه بخش هایی هم باقی مانده است؟ شمایلی: الان توسعه آبزی پروری با روش پرورش ماهی در قفس با توجه به محدودیت منابع آب کشور یک کاری است که واقعاً در راستای اقتصاد مقاومتی در حال انجام است، همچنین برق دار کردن چاه های کشاورزان برای کاهش مصرف گازوییل و سوخت که این مأموریت در کل کشور به جهاد نصر سپرده شده در بخش کنترل ریزگردها نیز ورود پیدا کردیم و به دنبال حل آن به عنوان یک معضل کشوری هستیم.

یعنی بعد از آنکه وزارت جهاد سازندگی با وزارت کشاورزی ادغام شد، از باقی مانده آن فقط مؤسسه جهاد نصر باقی ماند؟ شمایلی: نه جهاد نصر قبل از ادغام جهاد هم بود، اما در اینجا نمود فعالیت های جهادی بیشتر است و همچنان بچه های جهاد جنگ در آن حضور دارند ولی خب در بدنه وزارتخانه هم خود آقای وزیر (حجتی) از جهادگران دفاع مقدس هستند، یا آقای زنگنه وزیر نفت، آقای هاشمی وزیر بهداشت، آقای آخوندی وزیر راه و مسکن همه اینها از جهادگران دوران جنگ تحمیلی هستند، و بسیاری از مسئولان کشور از جمله استانداران و بسیاری از نمایندگان مجلس هم جهادگر بوده اند.

به عنوان کسی که طی چهار دهه از انقلاب همواره در عرصه های مختلف جهاد فعالیت کرده اید، یکی از خاطره های شاخصی که در ذهن شما باقی مانده است به ویژه در عرصه اقتصادی که اکنون به کشور کمک ویژه ای کرده است چیست؟ شمایلی: در بحث امنیت غذایی در ابتدای انقلاب با توجه به تغییراتی که در کشور رخ داده بود، امام خمینی تأکید داشتند که گندم به عنوان قوت اصلی کشور که باید گندم را خودمان تولید کنیم و دستمان را به سمت دنیا دراز نکنیم.

جهاد در همان سال ها روی گونه های بذر مردم بسیار خوب کار کرد و کشت و ترویج آن را آموزش و توسعه داد و امروز گندم مورد نیاز کشور را خودمان تولید می کنیم.

در سال های اول وضعیت کشت گندم چگونه بود؟ شمایلی: بیشتر سطح زیر کشت مردم به روش دیم بود اما به مرور اراضی ما آبی شدند و با در اختیار قرار دادن بذرهای خوب و آموزش و ترویج و در نظر گرفتن قیمت تضمینی از جمله عواملی بود که کشاورزان انگیزه کشت گندم را پیدا کردند.

سایت شعار سال، با تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری فارس، تاریخ انتشار 26 خرداد 97، کد مطلب: 13970320000526، www.

farsnews.

com
کلید واژه ها: جهاد - مشکلات - مشکل - مدیر - وزارت - رسانی - مصاحبه - مدیرعامل - اقتصادی - ماه مبارک رمضان - روستایی - خوزستان - کشاورزی - مشکلات اقتصادی - جمهوری اسلامی - انقلاب اسلامی - اسلامی - قبل از انقلاب - کشور - مدیریت - مناطق - امروز - محروم - هزینه - دفاع مقدس - ریزگردها - روستاها - دامداری - انحلال - جمهوری

آخرین اخبار سرویس:
واردات 55 تن باک بنزین موتورسیکلت به کشور

استخدام کارمند اداری و منشی خانم در شرکت معتبر

کاهش 10 درصدی در هزینه مبادلات بین المللی

فروش مدت دار خودروهای وارداتی ممنوع شد

عربستان در حوزه نفت سیاست مستقلی ندارد

کارکنان صنعت نفت نروژ اعتصاب کردند

حذف دلار از مبادلات مالی روسیه سرعت گرفت

صنعت لوازم خانگی بلاتکلیف است

با غذاهای ممنوعه در دروان شیردهی آشنا شوید

باید توانمان را روی پروژه هایی که امکان احیا دارند متمرکز کنیم

مردم خودرویی که وجود نداشت خریدند

مراد کاویانی راد؛ حوا ولی زاده، ابراهیم ضرغامی جایگاه ذخیره راهبردی دریای مازندران در امنیت آبی ایران

لزوم تجدیدنظر جدی در معافیت های مالیاتی

برای خرید خودرو تویوتا چقدر باید هزینه کرد؟

دین پرست در نشست رفع موانع تولید کرمانشاه: باید توانمان را روی پروژه هایی که امکان احیا دارند متمرکز کنیم

افزایش واردات سنگ آهن به ترکیه

سنگ آهن صعود می کند

شناسایی خریداران عمده سکه

میانگین بارش سالانه ایران کمتر از یک سوم میانگین جهانی

کاهش آرام «تسه»ها در بازار اوراق مسکن

تورم آمریکا به بالاترین رقم در 6 سال و نیم اخیر رسید

زمان واریز یارانه نقدی تیرماه اعلام شد

بخش گردشگری البرز پویا می شود

تأیید درخواست 1/1 میلیون دلاری تیام از استقلال!

شکایت چین از تعرفه های 200 میلیاردی آمریکا در سازمان تجارت جهانی

صرفه جویی، فرهنگ فراموش شده

2000 میلیارد تومان تزریق اعتبار برای طولانی ترین آزادراه کشور

سفر وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به شهرستان رزن

درهای کاروانسرای تاریخی شاه عباسی کرج بر روی گردشگران باز شد

واردات 55 تن باک بنزین موتورسیکلت به کشور + جدول

جنگ تجاری آمریکا با یکی از فقیرترین کشورهای دنیا

ممنوعیت فروش نوشابه های الکلی در ترکمنستان

سقوط چشمگیر قیمت ها در بازار سکه و ارز

کاروانسرای تاریخی شاه عباسی کرج گشایش یافت

تولیدکنندگان به اصلاح سیستم مالیاتی نیاز دارند

برای کالاهای وارداتی افزایش قیمت فقط تا 17 درصد مجاز است

سردرگمی عجیب خریداران در بازار خودروهای وارداتی

سهام آسیایی با کاهش رشد اقتصادی چین افت کرد

بانک های روسی در حال کاهش سهم دلار در تراکنش ها

­تحویل 5 میلیون و 800 هزار تن گندم از کشاورزان

توقف کشت نیشکر برای زنده ماندن نخلستان ها

7 مدل آی پد جدید در راه است

سرمایه گذاری بخش خصوصی، رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال را در پی دارد

تحقق شعار حمایت از کالای ایرانی در اولویت برنامه هاست

شروع کار محمدرضا گلزار با تلویزیون از هفته آینده

قیمت آپارتمان در خیابان انقلاب تهران

پرداخت ارز دولتی متوقف نمی شود

ثروتمندترین افراد تاریخ؛ از کراسوس رومی تا معمر قذافی

پیشرفت 70 درصدی آزادراه اصفهان- شیراز/ احتمال افتتاح در سال 99

اینفوگرافیک/ آخرین آمار ازدواج و طلاق در ایران

واگذاری 19 شرکت صندوق بازنشستگی / فروش سهام شرکت های سودده

ویژه خواری و دلالی در نظام ارزی

ورق در بازار سکه و دلار برگشت

ویدئو / پولی که دولت می دهد تا به کشور ضرر بزنیم!

آب به نخیلات آبادان رسید

نروژ و ونزوئلا، دو مسیر نفتی متفاوت

تعطیلی شهربازی سبزوار بعد از تعطیلی کنسرت ها

نخستین مجوز سه ساله کار برای سرمایه گذار خارجی در استان صادر شد

افغانستانی ها بیشترین سرمایه گذاری در خراسان رضوی را دارند

فاجعه و بحران آبی در چهارمحال و بختیاری

تغییر تیم اقتصادی، نیازی فوری

اصابت ترکش دلار به گوشت قرمز

ماجدعلم الهدی: هیچ ارتباطی با بازار سکه و ارز نداشته و ندارم

شش باور اشتباه در مورد برق

تولید پتروشیمی کاویان در سال 98 به دو میلیون تن می رسد

نقش توافقنامه اقلیمی پاریس در خاموشی های امروزه ایران

صرفه جویی بیش از 100 میلیارد تومانی تعمیر 60 بوژی قطار شهری مشهد

پیشرفت 70 درصدی آزادراه اصفهان- شیراز/ احتمال افتتاح در سال 99

ادعای فیات؛ اعتصاب برای رونالدو دروغ بود

گوشی گلکسی گرند پرایم پلاس 2018 به اسکنر عنبیه مجهز می شود

قاچاق بنزین رونق گرفت/ خرید و فروش کارت سوخت با قیمت 30 تا 50 هزار تومان

مافیای پتروشیمی، فولاد و سیمان را دریابید

اعضای ستاد تشدید مبارزه با احتکار و اختفای کالاهای وارداتی منصوب شدند

نخستین آزمایشگاه تشخیص ژنتیک در گچساران افتتاح شد

3 میلیارد ریال کمک مردمی در کهگیلویه وبویراحمد جمع آوری شد

وزیر کار: «پول پاشی» شغل ایجاد نمی کند

151میلیارد دلار مجموع مبادلات تجاری ایران در سال 96

بوسه جالب وزیر کار بر گونه یک بیمار سندروم داون / عکس

خودروهای حمل بار شهر قم پروانه دار می شوند

بانک ها در پرداخت تسهیلات اشتغال، سرعت عمل به خرج دهند

سیلاب در قلعه گنج کرمان 2 میلیارد ریال خسارت بر جا گذاشت

حرکت لاک پشتی بیمه اجتماعی روستاییان در مازندران

استاندار تهران: باید جهادی مشکلات صنعت گران را حل کرد

صفحه اول روزنامه های سیاسی اقتصادی و اجتماعی سراسری کشور چاپ 26 تیر

مقاومت هوشمندانه در برابر تحریم ها را آغاز خواهیم کرد

در آشفته بازار خودرو چه می گذرد؟+فیلم

کاهش انتشار گازهای گلخانه ای در چین

غول 2 میلیاردی آمریکایی در تهران +عکس

واردکننده مواد اولیه پلاستیک، یک میلیون یورو ارز گرفت، کالا وارد نکرد!

جلوی ریزش 300 هزار نیروی کار در کشور گرفته شد

گیلان می تواند به قطب فولاد کشور تبدیل شود

شیوه نامه سرمایه گذاری در قم مورد بازنگری قرار گرفت

حرکت لاک پشتی بیمه اجتماعی روستاییان در مازندران

فنی و حرفه ای کارآفرینان را آموزش می دهد

ایرانی ها سال گذشته چقدر مالیات دادند؟

در سال گذشته درآمد دولت از مالیات چقدر بود؟

فنی و حرفه ای کارآفرینان را آموزش می دهد

قرارداد مشاور برای احداث قطار شهری در رشت منعقد شد

تلاش آمریکا برای جلوگیری از صادرات نفت خیالی واهی است

نظارت بر بازار، چالش ها و راهکارها

اگر جهاد سازندگی بود، بسیاری از مشکلات اقتصادی نبود

اگر جهاد سازندگی بود، بسیاری از مشکلات اقتصادی نبود