مطالب مرتبط:
شلیک مجاز شکارچیان خارجی بر پیکر نیمه جان سازمان حفاظت محیط زیست!
سفر رییس سازمان حفاظت محیط زیست به مشهد مقدس
واریز یک میلیارد و 200 میلیون تومان به صندوق ملی محیط زیست
مجوز شکار برای آنهایی صادر می شود که سود بیشتری نصیب محیط زیست کنند
پاسخ محیط زیست به ابهامات مجوزهای شکار
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 24 خرداد 1397 ساعت 15:552018-06-14اجتماعي

محیط زیست ایران به شدت در معرض فرسایش و تهدید است


ایرنا- رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: چون در توسعه کشور به خصوص پس از انقلاب اسلامی راهبرد نداشتیم و راهبردهایمان به هم پیوسته و در راستای توسعه پایدار نبود یکی از جوامعی هستیم که محیط زیستمان به شدت در معرض فرسایش و تهدید است.

- عیسی کلانتری روز پنجشنبه در مراسم تکریم و معارفه مدیران کل جدید و قدیم حفاظت محیط زیست خراسان رضوی در مشهد افزود: رتبه محیط زیستی ایران که جزو تمدنهای کهن روی زمین است و سابقه دولتمداری آن به بیش از هفت هزار سال می رسد در بین 180 کشور دنیا بالاتر از 100 است.

وی ادامه داد: حال محیط زیست کشور خوب نیست ولی باید بهتر شود.

شاید یکی از کشورهای سرافکنده در دنیا در راستای حفظ محیط زیست باشیم و جرات نکنیم شاخصهای واقعی محیط زیست خود را در مجامع جهانی بیان کنیم.

او گفت: وقتی به آمار و ارقام زیست محیطی کشور مراجعه می کنیم متوجه می شویم یکی از جوامع جهانی هستیم که به نسبت بیشترین ظلم را به محیط زیست خود روا داشته ایم.

بالاترین فرسایش خاک در واحد سطح در جهان، یکی از بالاترین فرسایشهای ژنتیکی در جوامع جهانی، بالاترین شدت انرژی و پایین ترین بازده انرژی در جهان، بالاترین فرسایش گیاهی جهان و بالاترین فرسایش آبی در جهان متعلق به ایران است.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: این اطلاعات انسان را غمگین می کند و جامعه ایرانی نمی تواند به آن افتخار کند و نشان می دهد در جامعه ای زندگی می کنیم که کمترین توجه را به مسائل زیست محیطی دارد.

از توسعه پایدار پیروی نکرده ایم و به علت جهل و ناآگاهیها همیشه توسعه را در مقابل محیط زیست قرار دادیم در حالی که دنیا مشکلش را با قرار گرفتن در راستای توسعه پایدار حل کرده است.

در راستای توسعه پایدار بودن یعنی هم توسعه و هم حفظ محیط زیست.

وی افزود: توسعه صنعت و حوزه های زیربنایی را در مقابل محیط زیست قرار دادیم که می توانستیم ندهیم و خود محیط زیست که باید پرچمدار توسعه پایدار باشد با سیاستهای غیرپایدارش یکی از موانع پایداری محیط زیست در سالیان گذشته بوده است.

راهبرد محیط زیست راهبرد توسعه پایدار و توسعه پایدار مبتنی بر چهار اصل است که عبارتند از اقتصادی بودن توسعه، ضد اجتماعی نبودن آن، ضد محیط زیست نبودن توسعه و این که تصمیماتی که در عرصه توسعه گرفته می شود نباید حق و حقوق نسلهای بعد را پایمال کند.

کلانتری ادامه داد: امروز 70 درصد جمعیت کشور در معرض بی آبی شدید قرار دارند یعنی امسال سرانه آب 70 درصد جمعیت کشور به زیر 500 مترمکعب رسیده و این در حالی است که در دنیا سرانه زیر هزار مترمکعب مساوی با وضعیت بحران است.

وی گفت: هم اینک در خراسان رضوی 130 درصد منابع آبی تجدید استفاده می شود که وحشتناکترین رقمی است که ممکن است در دنیا اتفاق بیافتد.

این رقم بالاترین ضریب استفاده از آب تجدیدپذیر در کشور است.

چون ما در دنیا بالاترین ضریب استفاده از آب تجدیدپذیر را داریم بطور قطع خراسان رضوی در راس بالاترین مناطق دنیا از این حیث است.

این در حالی است که طبق اعلام سازمانهای بین المللی هیچ کشوری نباید بیش از 40 درصد منابع آب تجدیدپذیرش را استفاده کند.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: میزان استفاده از منابع آب تجدیدپذیر در ایران رقم 110 درصد و کشور بعد از ما با بالاترین مصرف چاد است که 63 درصد منابعش را استفاده می کند.

وی ادامه داد: سازمان کوچک حفاظت محیط زیست با هفت هزار نفر نیرو که سه هزار نفرشان محیط بانا هستند باید وظیفه خطیرس را انجام دهد لذا باید از محیط زیست ایران 80 میلیون نفر پاسداری کنند.

از جمله نگرشهای جدید سازمان حفاظت محیط زیست این است که از پتانسیل تمام کشور برای حفاظت از محیط زیست و جبران خسارتهای گذشته بهره گیرد.

او گفت: نخستین وظیفه ما آموزش عمومی مردم از دبستان و کودکستان تا مساجد و شوراها و جاهای مختلف است.

حتی رییس قوه قضاییه به من پیغام داد که قضات به آموزش مسائل زیست محیطی نیاز دارند.

دانشگاههای هم در آموزش حفظ محیط زیست باید فعالتر باشند.

کلانتری افزود: خود مسئولان استانها هم باید فعالتر عمل کنند.

بطور مثال پارسال بدترین گازوییل کشور با نزدیک به 11 هزار دی.

پی.

ام سولفور در مشهد توزیع شد در حالی که استانداردش 50 است.

سئوال اینجاست اصلا محیط زیست ما کجاست که جلوی این توزیع سوخت را بگیرد؟ همه باید پاسدار باشند اصلا خود آن مدیرکل توزیع سوخت خراسان رضوی نباید چنین اجازه ای بدهد و این نیاز به آموزش دارد.

وی ادامه داد: معادن کشور یکبار مصرف شده اند یعنی معدن را تخریب، بهره برداری و رها می کنند و به سراغ جای دیگری می روند.

بر روی همه رودخانه های کشور سد بسته ایم بدون اینکه حق و حقوق زنده ماندن کشور را در نظر بگیریم و همین کار ما را مواجه کرده با اینکه خوزستانیها در سال بیش از 100 روز با گرد و غبار آنچنانی مواجه شوند وهمه جا تعطیل شود.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور گفت: چرا باید در استان فارس علاوه بر سد درودزن سدهای ملاصدرا و سیوند را بسازیم و دریاچه بختگان را خشک کنیم و مردم شیراز را با جهنم گرد و غبار مواجه سازیم؟ نه آمریکا، نه شوروی و نه اسراییل در ایجاد این وضعیت دخالتی نداشته اند و همه این وضعیت را خودمان با عدم رعایت اصول توسعه ایجاد کرده ایم لذا نباید مشکلات خودمان را گردن دیگران بیاندازیم.

وی ادامه داد: امروز 10 کلانشهر با آلودگی شدید هوا مواجهند، پسماند شمال کشور را غیرقابل زیست کرده است و سه استان کشور زیر پسماند در حال دفن شدن هستند.

شهر همدان دچار فرونشستهای چند 10 متری شده چون هر قدر توانسته ایم آب زیر زمینش را بیرون کشیده ایم در حالی که اگر رعایت اصول توسعه پایدار را می کردیم هیچکدام از این اتفاقات نمی افتاد و کشور هم از امروز ثروتمندتر و آبادتر بود.

کلانتری گفت: به تنهایی هیچ کاری نمی توانیم بکنیم جز اینکه در مرحله نخست باید همه سیاستگذاران و مدیران ارشد کشور را آگاه نمود که اگر جاده ای یا کارخانه ای ساخته و مزرعه ای راه می اندازند موظفند رعایت مسائل زیست محیطی را بکنند.

وی افزود: در دوره ای چون پول داشتیم و دولت هم متعهد به قانون نبود اجازه دادیم از الموت به تنکابن جاده بکشیم که هیچ درصدی از بار ترافیکی شمال کشور را برنمی دارد اما تمام جنگلهای شمال کشور را نابود کرده است برای اینکه یک وزیر اقتصاد و دارایی داشتیم که مال این منطقه بود، پدرش اهل الموت و مادرش اهل تنکابن بود لذا باید بین این دو شهر جاده کشیده می شد یعنی بدون بررسیهای زیست محیطی و با یک تصمیم شخصی چهار هزار میلیارد ریال اعتبار هم به این امر تخصیص داده شد و الان کشور درگیر این طرح غیرکارشناسی است.

رفتارهای این چنینی باعث تخریب کشور شده است.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور ادامه داد: سختترین کار ما در بخش تالابهاست چون هیچ آبی در رودخانه های کشور جاری نیست و وقتی آبی جاری نیست تالاب هم نداریم، وقتی رودخانه زاینده رود آبی ندارد تکلیف تالاب گاوخونی هم مشخص است.

وی گفت: در حوزه دریاچه ارومیه 69 درصد آب تجدیدپذیر مصرف می شود چون 37 سد بر روی رودخانه های دریاچه ساخته شده و مسیر تمامی آبهای ورودی به این دریاچه بسته شده اند و کل آب این دریاچه را مصرف کرده ایم بعد می گوییم چرا خشک شد.

کلانتری افزود: وظیفه سازمان حفاظت محیط زیست سخت است چون باید مسئولان را توجیه کنیم که از رفتارهای غیرتوسعه ای دست بردارند، مردم را باید توجیه کنیم که از حوزه های زیست محیطی خود حمایت کنند و با بیگانگان باید کلنجار برویم که با رفتارهایشان لطمه به محیط زیست داخلی ما نزنند و متقابلا خودمان هم رفتاری نکنیم که به آنها آسیبی برسانیم.

وی ادامه داد: از اول امسال دستور داده ام هیچ صنعت آب بری اعم از فولاد و پتروشیمی و هر صنعت دیگری در درون سرزمین ایران نباید رونق بگیرد و همه باید کنار ساحل ایجاد شوند.

نباید اینگونه باشد که چون فلان نماینده مجلس می خواهد برای شهر خودش فولاد بیاورد و آن دیگری پتروشیمی، محیط زندگی مردم را خشک کنند لذا اگر با راه اندازی صنعتی که آب بر هست در درون سرزمین موافقت شود تمام تشکیلات را تعطیل می کنیم.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: 80 درصد صنعت و جمعیت تمام دنیا در سواحل جا گرفته اما از آبادان تا چابهار و گواتر یعنی در طول مرزهای گسترده سواحل جنوبی ایران تنها 1.

7 میلیون نفر جمعیت یعنی کمتر از دو درصد جمعیت کشور سکنا دارند.

مکران، هرمزگان و جنوب خوزستان خالی هستند.

در این مراسم از خدمات حمید صالحی مدیرکل سابق حفاظت محیط زیست خراسان رضوی قدردانی و تورج همتی به عنوان مدیرکل جدید حفاظت محیط زیست این استان معرفی شد.


کلید واژه ها: محیط زیست - زیست - محیط - توسعه - رییس سازمان حفاظت محیط زیست - حفاظت محیط زیست - سازمان حفاظت محیط زیست - بالاترین - جهان - کشور - ایران - جهانی - جوامع - انقلاب اسلامی - آمار و ارقام - خراسان رضوی - انرژی - جمعیت - جامعه - درصد - پایداری - اقتصادی - اجتماعی - اطلاعات - مدیران - ایرانی - خراسان - اسلامی - معارفه - همیشه

آخرین اخبار سرویس:
آموزش و فرهنگ سازی راهکار مقابله با بیابانزایی است

اجرای برنامه های مرکز مطالعات راهبردی در اولویت ناجا/ مجموعه مطالعات راهبردی قوه عاقله نیروی انتظامی است

تعیین تکلیف 26 پلاک اراضی مورد اختلاف اوقاف و منابع طبیعی در فارس

هوای تهران برای گروه های حساس ناسالم شد

ورود موتورسیکلت ها به تونل های تهران ممنوع

آموزش و فرهنگ سازی راهکار مقابله با بیابانزایی است

هوای تهران برای گروه های حساس ناسالم است

عینک آفتابی تقلبی چه آسیب هایی به چشم میزند؟

کشف تمدنِ 7000 ساله در پس کرانه های خلیج فارس

صدوردستورالعملی درباره «یونیفرم» دانش آموزان؛ به زودی

برگزاری آزمون مسابقه ای برای دانشگاه های پرطرفدار

به زودی دستورالعملی درباره یونیفرم دانش آموزان صادر می شود

اعطای 20 درصد پست های مدیریتی آموزش و پرورش در استان ها به بانوان/ 6 درصد پست های کلیدی در اختیار بانوان است

ممنوعیت برگزاری اردو های خارجی برای دانش آموزان

طعمه گذاری 3 هزار زیستگاه موش در شمال تهران

بارش باران «غذاهای دریایی» در چین + عکس

ضریح حرم امام حسین(ع) عطرافشانی شد

مهد قرآن سجزی؛ میزبان دوره های آموزشی ترم تابستان

تشکیل کمیته برای تبادل زائران ایران و عراق

سواد حرکتی برای کودکان ضروری است

ممنوعیت ورود موتورسیکلت به تونل های تهران

پایان مرداد آخرین مهلت نام نویسی دانش آموزان ابتدایی استان

شناسایی بیش از 800 نوع نیت وقفی

تمدید مهلت ثبت نام شصتمین دوره «تربیت مربی مهد قرآن» در استان فارس

3000 آموزش دهنده سوادآموزی در آذربایجان غربی فعال است

برگزاری همایش کنکوری بدون مجوز آموزش و پرورش ممنوع است

راه اندازی مرکز سیار معاینه فنی خودرو در بوستان «شهید حججی»، به زودی

مرز پایان اشتباهات

دستی به سر جاده چالوس کشیده می شود

ورود موتورسیکلت به تونل توحید ممنوع

فرهنگ سازی جهت ورود دانش آموزان به رشته های مهارتی

فرهنگ سازی ورود دانش آموزان به رشته های مهارتی

صدوردستورالعملی درباره«یونیفرم» دانش آموزان؛ به زودی/ جلوگیری از اخذ شهریه ای بالاتر از حد مصوب

تمایلی به ایجاد مدارس خودگردان اتباع خارجی نداریم/دانش آموزان افغان نباید از ایرانی ها جدا شوند

دستورالعمل ترویج و نهادینه سازی فرهنگ امربه معروف و نهی از منکر در مدارس و ادارات

شهر زیر زمینی نوش آباد از عجیب ترین جاذبه های کاشان+عکس

اولین تصاویر از خودروی آفرودی 2019 سوزوکی

غفلت از اوقات فراغت استقبال از آسیب های اجتماعی

2 درصد دانش آموزان متوسطه زنجان مواد مخدر را تجربه کرده اند

غفلت از اوقات فراغت استقبال از آسیب های اجتماعی

مسابقه نقاشی کودک و نوجوان با عنوان «شکوفایی در فراغت» در کانون های مساجد شهرستان بیله سوار برگزار می شود

ترویج فرهنگ زیست محیطی در ورزش

دوچرخه سواران حامی محیط زیست راهی زنجان شدند

ملکه تهران به جنگ آلودگی می رود

2 درصد دانش آموزان متوسطه زنجان مواد مخدر را تجربه کرده اند

از چه سنی باید عذرخواهی کردن را به کودکان آموزش بدهیم؟

آمارهایی از فرزندان «پناهندگان» که در ایران به مدرسه می روند

ترویج فرهنگ زیست محیطی در ورزش

گرد و غبار محلی تا آخر هفته در خوزستان تداوم دارد

5 هزار مترمربع از زمین های بایر جنوب تهران پاکسازی شد

یک شات خوب

باد پرسرعت درالبرز وزیدن می گیرد

باد پرسرعت درالبرز وزیدن می گیرد

دوچرخه سواران حامی محیط زیست راهی زنجان شدند

باد پرسرعت درالبرز وزیدن می گیرد

هفت تیم ازفارس به مرحله کشوری جشنواره درس پژوهی راه یافتند

زیرساخت های پایانه مرزی "خسروی" برای اربعین آماده است

دستورالعمل ترویج و نهادینه سازی فرهنگ امربه معروف و نهی از منکر در مدارس و ادارات

آرامگاه دکتر علی شریعتی در زینبیه دمشق

گرد و غبار محلی تا آخر هفته در خوزستان تداوم دارد

ثبت شش وقف جدید در استان قزوین

عفت در فکر و رفتار اولیت تعلیم و تربیت باشد

گروه های حساس در شرایط آلودگی هوا، آب بیشتری بنوشند

چشمه شورسوی مراغه شفابخش بیماری های پوستی و رماتیسم

5 هزار مترمربع از زمین های بایر جنوب تهران پاکسازی شد

جوانان آموزش چهره به چهره پیشگیری از اعتیاد می بینند

دستورالعمل ترویج و نهادینه سازی فرهنگ امربه معروف و نهی از منکر در مدارس و ادارات

دانلود نمونه سوالات عمومی و تخصصی استخدام تامین اجتماعی

توضیحاتی درباره ادعای انتقال آب رودخانه کارون به بصره

هوای تهران با شاخص 102 ناسالم شد

جوانان آموزش چهره به چهره پیشگیری از اعتیاد می بینند

کانونهای فرسایش بادی خراسان رضوی تهدیدکننده نیست

کانونهای فرسایش بادی خراسان رضوی تهدیدکننده نیست

تجهیز 20 کتابخانه روستایی در فاروج

پیش بینی آسمانی صاف با افزایش سرعت وزش باد

آغاز کلاس تابستانی آموزش مهدویت دانش آموزی

چشمه شورسوی مراغه شفابخش بیماری های پوستی و رماتیسم

راه اندازی مرکز سیار معاینه فنی خودرو در بوستان «شهید حججی»، به زودی

افزایش آسم در خوزستان؛ پای گرد و خاک در میان است

صدوردستورالعملی درباره«یونیفرم» دانش آموزان؛ به زودی/ جلوگیری از اخذ شهریه ای بالاتر از حد مصوب

برنامه های انرژی بی توجه به آب و محیط زیست ناکارآمد است

بطحایی: مدارس دیگر نمی توانند «شهریه» ای بالاتر از حد مصوب دریافت کنند

سر دواندن دبیران بازنشسته، دستور کار جدید مسئولان آموزش و پرورش

کانونهای فرسایش بادی خراسان رضوی تهدیدکننده نیست

کانونهای فرسایش بادی خراسان رضوی تهدیدکننده نیست

اجرای ارتقاء ایمنی دانش آموزان در 25 مدرسه حاشیه راه استان همدان

سلفی کاوشگر ناسا از مریخ منتشر شد

آب سنگ زیبای توباتا + عکس

شهریه اتباع خارجی در مدارس داوطلبانه است

افزایش 10 درصدی دانش آموزان افغانستانی در کشور

شهر توریستی سی سخت

خدمات هلال احمر به زائران در حج رایگان است

دوره آموزشی توسعه کشت گیاهان دارویی کم آب بر در حوضه آبریز دریاچه ارومیه برگزار می شود

برگزاری اردوهای خارجی و حضور کارشناسان خارجی در مدارس غیر انتفاعی

جشن روز گل

جزییات دریافت کارت شرکت در کنکور سراسری 97

تب جدید در مدارس غیرانتفاعی؛ اردوهای خارجی و کارشناسان خارجی در مدرسه

هوای تهران آلوده شد

آموزش مهارت «دوست یابی» و «نحوه برقراری ارتباط موثر» در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان

بانوان 54 درصد کارکنان آموزش و پرورش را تشکیل می دهند

محیط زیست ایران به شدت در معرض فرسایش و تهدید است

محیط زیست ایران به شدت در معرض فرسایش و تهدید است