مطالب مرتبط:
دعای وداع ماه رمضان (صحیفه سجادیه)
شرح دعای روز بیست ونهم ماه مبارک رمضان+صوت
شرح دعای روز بیست ونهم ماه مبارک رمضان
شرح دعای روز بیست ونهم ماه مبارک رمضان
دعای وداع با ماه مبارک رمضان
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 24 خرداد 1397 ساعت 15:322018-06-14سياسي

شرح دعای چهل و پنجم صحیفه سجادیه وداع با ماه رمضان


حوزه/ حجت الاسلام و المسلمین احمد شیخ بهایی، استاد حوزه علمیه کرمان به تفسیر دعای چهل و پنجم صحیفه سجادیه در وداع با ماه مبارک رمضان پرداخت.

- حجت الاسلام و المسلمین احمد شیخ بهایی استاد حوزه علمیه کرمان در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری حوزه" در کرمان به تفسیر دعای چهل و پنجم صحیفه سجادیه در وداع با ماه مبارک رمضان پرداخت و گفت: احکام دین از یک جنبه مصلحت و مفسده ظاهری شروع می‎شوند و بعد برای جذب انسان به سمت مصلحت و دوری از مفسده، پای عقل به میان می‎آید و در آخر به مرحله عشق می‎رسد.

تا وقتی که انسان اهل حساب و کتاب باشد با زبان عقل با او صحبت می شود، ولی کم کم دل وابستگی پیدا می کند و عشق می‎آید و در مرحله عشق نحوه صحبت کردن متفاوت می‎شود.

وی افزود: دعا در حقیقت در مرحله عشق است و معارف دین در قالب دعا که عرضه می شوند در حقیقت عشق میان انسان و خدا را به وسط می‎کشند.

اگرچه بعضی دعاها در خلالشان استدلال‎های عقلی هم مطرح می‎شود، ولی اساسشان بر عشق و محبت است.

عاشقانه ترین دعاها در این ماه رمضان بیان شده است دعای افتتاح، دعای ابوحمزه از این نمونه هستند.

زبان عاشقانه با زبان استدلال و منطق متفاوت است و سطحش بالاتر است.

دعاهای صحیفه نیز از این باب هستند و در ضمن اینکه در خلال آن مسائل عقلی هم وجود دارد، ولی عمدتا مثل همه دعاها به بحث عشق کشیده می‎شوند.

وی در رابطه با دعاهای صحیفه سجادیه افزود: دعاهایی که در صحیفه سجادیه است گاهی دعاهایی است بر موضوعات مختلف و گاهی دعاهایی به مناسبت‎های مختلف.

یکی از دعاهای مناسبتی دعای چهل و پنجم است که در وداع با ماه مبارک رمضان می‎باشد.

این دعا ابتدا با خطاب به خداوند و ذکر مناسب صفات خدای متعال شروع می‎شود.

شروعش با این است که: ای خدایی که در برابر احسان به بندگان پاداش نخواهی.

و از عطا و بخشش پشیمان نمی گردی.

ای کسی که مزد بنده خود را بیش از عمل او می دهی این خودش یک مقدمه است که در رابطه با لطف و عنایت خدا به بندگان است.

استاد حوزه علمیه کرمان ادامه داد: بعد می فرماید: نعمتت بی استحقاق به بندگان رسد، و عفوت تفضل، و مجازاتت عدالت، و قضایت عین خیر است یعنی همه الطاف تو ابتدایی است و کسی استحقاقی ندارد.

در ناحیه عفو هرچه اتفاق می‎افتد همه تفضل است ولی در ناحیه مجازات بحث از عدالت است و ما عدل خدا را در بحث کیفر و مجازات مطرح می‎کنیم که خداوند بیشتر از گناه انسان، مجازات نمی‎کند، ولی در ناحیه لطف و عنایت همیشه لطف و عنایت خداوند بالاتر است از آنچه انسان انجام داده است.

وی به بیان صفات الهی در ادامه فرائض این دعا اشاره کرد و گفت: در ادامه بر دیگر صفات الهی همچون بی منت بخشیدن بندگان، پوشاندن گناهان و مهلت دادن به بندگان برای بازگشت اشاره می‎کند و با این مقدمه چینی وارد بر این موضوع می‎شود که تو ای خدا با این صفاتت دری به روی بندگانت باز کردی به نام توبه و می‎فرماید: پس خود - که نامت والا و مبارک است - فرمودی: به سوی خدا توبه خالص و بی پیرایه آورید، باشد که پروردگارتان گناهان شما را محو کند، و شما را داخل بهشت هایی نماید که نهرها از زیر آن روان است .

حجت الاسلام و المسلمین شیخ بهایی ادامه داد: حضرت در اینجا از یک دید احساسی وارد می‎شود و می‎فرماید وقتی در باز شد کسی که غفلت کند در ورود به درگاه الهی چه عذری در پیش تو دارد.

پس این یک اصل است نزد پروردگار به نام سنت پذیرش توبه.

وی افزود: سنت دیگری که با استفاده از آیات قرآن مطرح می شود، نسبت به اعمال خوب است که اجر آن چندین و چند برابر داده می‎شود.

امام سجاد (ع) به آیه قرآن اشاره می کند که می‎فرماید: هر کس که یک کار نیک کند ده برابر آن پاداش دارد، و هر کس یک کار بد کند جز به مانند کارش عقوبت نبیند پس اینجا سخن از ده برابر است.

و در آیه دیگر می‎فرماید: مثل آنان که اموالشان را در راه خدا انفاق می کنند مانند دانه ای است که هفت خوشه رویانده، در هر خوشه صد دانه باشد یعنی هفتصد برابر.

پس این ضریب درحال بالاتر رفتن است و در مرحله بعدی اصل رقم را برمی‎دارد و اولاً تعبیر به قرض می‎کند: کیست آن که به خداوند قرض الحسنه دهد تا خدا آن را چندین برابر سازد؟ چندین و چند بار برابر دیگر آمار ندارد و هر چه می تواند افزایش پیدا می‎کند.

این دو سه آیه و آیات مشابه با این نشان می‎دهند که خداوند متعال در برخورد با اعمال خوب انسان مساوات برقرار نمی‎کند بلکه هرچه بیشتر فضیلت بیشتر می‎دهد.

استاد حوزه علمیه کرمان تصریح کرد: مرحله اول توبه بود، مرحله دوم پاداش عمل به شکل مضاعف، در مرحله سوم می‎فرمای خداوند انسان را به کاری راهنمایی کرده است که اگر راهنمایی نکرده بود ، هیچ چشم و گوش و قدرت تصوری نمی‎توانست آن را تصور کند که خداوند متعال چه به انسان می‎خواهد بدهد و آن چیزی نیست جز سنت ذکر و شکر.

خداوند فرمود: اذکرونی اذکرکم مرا یاد کنید تا شما را یاد کنم یعنی در مقابل یاد خدا که انسان خدا را یاد کند خداوند یاد خودش را قرار داده است و در مقابل شکرش فرموده است لان شکرتم لازیدنکم اگر مرا شکر کنید چندین و چند برابر به شما می‎دهم.

پس ما در مقابل ذکر و در مقابل شکر خدا از آن طرف ذکری در دستان ما خواهد بود که خداوند ما را یاد خواهد کرد.

وی درباره مرحله بعدی که در دعا اشاره شده است گفت: بعد یک پله بالاتر یعنی سنت دعا را مطرح می‎کند که فرمود ادعونی استجب لکم یعنی مرا بخوانید تا جواب بدهم.

این مرحله به مرحله انسان را رشد می دهد.

اول می‎گوید توبه کن، بعد می‎گوید پاداش عمل صالح تو بالاتر است، بعد می‎فرماید من خودم به یاد تو خواهم بود و بعد از آن می‎فرماید مرا بخوانید من جواب می‎دهم و استجابت می‎کنم و از این بالاتر این است که تهدید کرده است که اگر کسی خودش را بزرگ بخواند و نیایند و مرا نخوانند و صدا نزنند با خواری وارد جهنم خواهند شد.

بنابراین دعا عبادت است، ترک دعا استکبار است و تهدید بر ترک دعا هم دخول در جهنم و خواری است.

خداوند متعال مرحله به مرحله مسیر کمال را در اختیار انسان قرار داده است.

وی افزود: در ادامه امام سجاد (ع) یک استدلال عقلی می‎کند و می‎فرماید: و اگر مخلوقی مخلوق دیگر را از سوی خود به مثل آنکه حضرت تو بندگانت را از سوی خود راهنمایی نمودی هدایت می کرد موصوف به احسان، و موصوف به امتنان و بخشش بود وقتی مخلوقات نسبت به هم همچین قضاوتی دارند نسبت به تو هم، ما همچین قضاوتی خواهیم داشت که پس سپاس توراست تا آنجا که در سپاس تو راهی وجود داشته باشد، و تا آنجا که برای سپاس کلمه ای که تو به آن ستوده شوی، و معنایی که به سپاس منصرف گردد باقی باشد و بعد از آن دوباره وارد تعبیرات عاشقانه می‎شود و به حمد و ستایش خداوند می‎پردازد.

وی ادامه داد: تا این فراض که می‎فرماید: خداوندا تو از خالص ترین آن وظایف، و برگزیده ترین آن فرائض، ماه رمضان را قرار دادی که آن را از میان سایر ماه ها برگزیدی ببینید با چه مقدمه چینی حضرت به بحث ماه رمضان رسید و چگونه به توصیف این ماه می‎پردازد: آن را از میان سایر ماه ها برگزیدی، و از میان همه زمان ها و عصرها اختیار کردی، و بر تمام اوقات سال ترجیح دادی، به خاطر آنکه در آن قرآن و نور نازل نمودی، و ایمان را در این ماه چند برابر ساختی، و روزه گرفتن را در آن واجب فرمودی، و به شب زنده داری در آن ترغیب کردی، و شب قدر را در آن که از هزار ماه با ارزش تر است بزرگ داشتی .

حجت الاسلام والمسلمین شیخ بهایی تصریح کرد: تا اینکه به این بخش از فراض می‎رسد که گویای حال وضعیت امروز است که روز آخر ماه است و می‎فرماید: همانا این ماه در نزد ما ستوده زیست، و با ما همنشینی پسندیده بود بعد می‎فرماید باید با این ماه وداع کنیم اما چگونه وداعی وداع کسی که هجرانش بر ما غم انگیز است، و روی گرداندنش ما را به اندوه و وحشت دچار کرده و بعد از آن به خداحافظی می‎پردازد.

این بحث یک بحث عاشقانه است یعنی این مابحث با اینکه عقل و عشق با هم در آمیخته‎اند اما چینش آن بگونه‎ای است که ما را به یک بحث عاشقانه می‎رساند یعنی ما با یک واجبی که تکلیف الهی بوده و علی القاعده کار تکلیف کار سختی است و انسان باید خوشحال باشد از اینکه دوره تکلیف دارد می‎گذرد اما رابطه را طوری عاشقانه می‎کند که انسان احساس تنهایی و فراغ می‎کند.

استاد حوزه علمیه کرمان اظهار داشت: وداع با رمضان با تعبیر از السلام علیک آغاز می شود که اعراب این تعبیر را گاهی برای سلام کردن و گاهی برای خداحافظی بکار می‎برند.

خداحافظی با ماه مبارک رمضان نشان از این دارد که در تربیت الهی انسان به جایی می‎رسد که یک کاری که ابتدا به شکل تکلیف مطرح می‎شود و زحمت دارد برای انسان در آخر عاشقانه با آن کار برخورد کند و وقتی این ایام تکلیف به پایان می رسد ابراز ناراحتی می کند.

این رشد انسان‎ها است که از مرحله تکلیف به مرحله عشق برسد.

وی ادامه داد: حال امام سجاد (ع) با چه صفاتی از رمضان خداحافظی می‎کند.

اول می‎فرماید: سلام بر تو ای بزرگ ترین ماه خدا و ای عید عاشقان حق عید روزی است که به خاطر اینکه لطفی یا احسانی و عنایتی عظیم در آن رخ داده و آن یک روز کفاف اهمیت دادنش را نمی‎کند هر سال آن روز دوباره مطرح می شود تا حقش ادا شود.

لذا در امت‎ها و کشورها بعضی روزها را به عنوان عید قرار می‎دهند و هرسال آن را جشن می‎گیرند.

حجت الاسلام والمسلمین شیخ بهایی بیان داشت: این برای اولیای خدا ماه رمضان عید است یعنی هر سال این ماه که می‎رسد شادی و نشاط آن‎ها را فرا می گیرد.

بعد جلوتر می‎فرماید: سلام بر تو ای ماهی که در طی تو برآورده شدن آمال نزدیک گشته، و اعمال در آن پخش و فراوان است یعنی اولا انسان‎ها به خاطر حالت دعا و تضرع احساس کردند که زودتر به آرزوهایشان می‎رسند و بعد هم اعمال منتشر شد یعنی همه جا همه مشغول اعمال صالح شدند.

سلام بر تو ای همسایه ای که دل ها نزد تو نرم شد به خاطر روزه دعاها قلب انسان از آن حالت قصاوت بیرون می‎آید و وقتی چنین شد دل می‎شکند و اشک جاری می‎شود.

و گناهان در تو نقصان گرفت که شاهد هستیم که در این ماه آمار جرم چگونه کاهش پیدا می‎کند.

وی گفت: در فراضی دیگر می‎فرماید: سلام بر تو ای ماهی که از هر نظر مایه سلامتی و از شیاطین و از هرگونه گزندی در امان بودی، همانطوریکه در سوره قدر خداوند می فرماید: سلام هی حتی مطلع الفجر این سلام و سلامتی به کل این ماه سرایت می کند.

فرایض بعدی را که می‎خوانیم متوجه می‎شویم که این وداعی است با ماه مبارک که شکایت این وداع را به درگاه الهی مطرح می کند.

ببینید وقتی انسان نسبت به عبادات عاشق باشد چه برخورد متفاوتی دارد و آن عینکی که به چشم انسان است چقدر تغییر می کند و چگونه درخواست بقای تکلیف را می‎کند.

استاد حوزه علمیه کرمان تصریح کرد: در ادامه می‎فرماید: خداوندا پس تو را سپاس همراه با اقرار به بدی هامان، و اعتراف به سهل انگاریمان، در حالی که در قلوبمان ندامت قطعی، و بر زبانمان عذر صادقانه داریم، پس ما را با توجه به اعتراف به تقصیری که در این ماه داشتیم مزدی عنایت کن که تدارک کننده فضیلت های دلخواهمان، و جایگزین ذخیره هایی که مورد علاقه ماست باشد نگاهش به کوتاهی در انجام تکالیف نگاه مصیبت است.

بعد می‎فرماید همانطور که مصیبت زدگان را اجر می‎دهی ما را بخاطر مصیبتمان اجر بده که این اجر جبران کند آنچه را که در مقابل عملمان باید دریافت می‎کردیم.

وی افزود: عذر ما را در کوتاهی از ادای حقّت قبول کن، و آینده عمرمان را به ماه رمضان آینده که در پیش داریم برسان از حالا برای 11 ماه بعد برنامه ریزی می‎کند.

یعنی از حالا به فکر رمضان سال بعد است.

برنامه ریزی خداوند جوری است که انسان را به عبادت مشتاق می کند.

در نماز هم همینطور است فرموده وقتی نماز را خواندی تا نماز بعدی مثل ماهی بیرون افتاده از آب باش.

در نماز انقدر لذت وجود دارد.

در روزه ها نیز همینگونه است و حضرت ما را به ماه رمضان سال دیگر توجه می‎دهد.

حجت الاسلام والمسلمین شیخ بهایی گفت: باز بعد از ذکر صلوات حضرت می‎فرماید: و ضایعه دردآور از دست رفتن رمضانمان را جبران کن پس یک مصیبت بخاطر کوتاهی‎ها بود و یک مصیبت هم بخاطر از دست دادن این ماه عزیز است و ایشان دعای جبران این مصیبت را می‎کنند و می‎فرمایند: و روز عیدمان و فطرمان را بر ما مبارک گردان، و آن را از بهترین روزهایی قرار ده که بر ما گذشته، که بیشترین عفو را موجب، و بیشترین معاصی را محو کننده باشد .

یعنی این ماه یک دوره آموزشی بود، این ماه یک مانور بود که در آن تقویت شدیم و قدرت پیدا کردیم و حالا و باید خودمان این تقوایی که بدست آوردیم را حفظ کنیم.

وی ادامه داد: بار الها هر کس که این ماه را آن طور که بایسته است رعایت کرده، و احترامش را آنچنان که باید حفظ نموده، و حدودش را به بهترین صورت بپاداشته، و از گناهانش به نحو صحیح پرهیز کرده در این قسمت از دعا بحث مقایسه است فرمودند در مسائل مادی همیشه خودتان را با پایین دست مقایسه کنید و در امور معنوای همیشه خودتان را با بالادست مقایسه کنید تا هیچوقت به آنچه دارید قانع نشوید و همیشه رشد کنید.

وی گفت: حال حضرت از خداوند چه پاداشی می‎خواهد؟ پس مانند آنچه به او بخشیدی از توانگری خود به ما ببخش، و چندین برابر آن را از فضل خود به ما عطا فرما، زیرا که فضلت کاستی نگیرد، و خزائنت نقصان نپذیرد بلکه افزون می شود، و معادن احسانت از بین نمی رود، و همانا عطای تو گوارا عطایی است و می‏فرماید و همانند پاداش آنان که تا روز رستاخیز این ماه را روزه گرفته اند ببینید حضرت چه دیدی دارند یعنی از این ماه که گذشت به ماه آینده نگاه می‎کند، از روزه خودش به روزه افراد بهتر نگاه می‎کند و در پایان روزه و اجر پاداش همه انسان هایی که تا روز قیامت این روز را روزه می‎گیرند، همه را می‎خواهد.

استاد حوزه علمیه کرمان افزود: بعد می‎فرماید بارالها در این روز فطر که آن را برای اهل ایمان عید و شادی، و برای اهل آیین خود روز اجتماع و گردهمایی قراردادی به درگاهت توبه می کنیم پس در نتیجه در روز عید فطر ما به دنبال توبه هستیم.

توبه‎ای که دیگر بازگشتی به گناهان بعد از آن نباشد.

توبه خالص باشد و بعد از خدا می‎خواهیم که این توبه را قبول کند و از ما راضی شو و مارا بر این توبه ثابت قدم قرار بده.

انتهای پیام.


کلید واژه ها: ماه مبارک رمضان - حوزه علمیه - انسان - رمضان - مجازات - کرمان - ماه رمضان - وداع - پنجم - مبارک - عاشقانه - شروع - متفاوت - زبان - حساب و کتاب - رابطه - خبرگزاری - ابتدایی - خبرنگار - وابستگی - همیشه - گفتگو - کتاب - بخشش

آخرین اخبار سرویس:
مدارس غیردولتی فرزندخوانده آموزش و پرورش نیستند/نظارت بر مدارس با طراحی «نظام نظارت»

چند روایت معتبر از زنان قلعه گنج

عدم حمایت از گروه های تئاتر دانشجویی

درباره مذاکره مستقیم با آمریکا

اتاق بازرگانی تهران: ستاد مقابله با تحریم تشکیل شود

پروازهای فرودگاه رشت

مانیفست دلالان تحریم/ همه این اتفاقات طی 3 روز رخ داد! / ابعاد نبرد الحدیده

شنا و ماهیگیری در سدهای خراسان شمالی ممنوع است

از منافع ملی به نحو احسن دفاع می کنیم

نقش مشهد در این روزهای سیاست ایران!

گفت وگو با یک نانوای مبتکر و خلاق زنجانی

استخدام صندوقدار در شهرک رشدیه تبریز

استخدام طراح و تعدادی بازاریاب جهت کار دفتری در اهواز

استخدام مجتمع صنعتی انقلاب

استخدام چند نفر پیک موتوری در اصفهان

استخدام برنامه نویس PHP در موسسه فرزان

استخدام آشپز حرفه ای جهت رستورانی در محدوده مهرشهر کرج

یک قانون عجیب برای ازدواج دختران

استخدام تعدادی پیک موتوری در تبریز

آرین منش:تریبون نمازجمعه سخنگوی همه مردم مشهد نیست/انتخابات شوراها نشان دادجبهه پایداری جایگاه ندارد

استخدام دانشجوی مسلط به اکسل و فتوشاپ در اصفهان

استخدام برقکار ساختمان ماهر و نیمه ماهر در تبریز

امروز آخرین مهلت تکمیل مدارک ثبت نام آزمون دستیاری تخصصی پزشکی

مجلس با درخواست اولویت لایحه اصلاح ساختار دولت مخالفت کرد

دانستنی های جالب از دنیا/ 97

برگزاری یک کارگاه تخصصی در انجمن ویراستاران

استخدام فروشنده خانم در محدوده خیابان کمالِ اصفهان

پیش فروش نوزاد در تهران!

روزنامه اصولگرا:روزنامه های اصلاح طلب با سیاه نمایی، در جامعه ایجاد یاس می کنند!

معرفی اپلیکیشن و بازی

سوسن 23 ساله چرا شلاق خورد؟

استخدام منشی آشنا به کامپیوتر جهت امور دفتری در تبریز

طرح استیضاح وزیر اقتصاد کلید خورد

مدیر حوزه های علمیه: خطابه های تبلیغی و جلسات جذاب مرحوم حجتی رکن آبادی فراموش نخواهد شد

گرم و صمیمی مانند خنده و کلمه

حاجی بابایی: مجلس عصاره فضایل ملت است/ افراطیون مجلس در اقلیت هستند/ رفتارهای برخی نمایندگان ارتباطی به فراکسیون آنها ندارد

دیدار بعیدی نژاد با رهبر حزب کارگر بریتانیا

نهاوندیان: اعلام تصمیمات جدید ارزی دولت تا دو هفته آینده/برخورد با اخلالگران اقتصادی

لوکس ترین قطار دنیا

سفر حج این بار با طعم "کالای ایرانی"

حمید بعیدی نژاد با رهبر حزب کارگر انگلیس دیدار کرد

انتقاد سازمان ملل از سیاست ضدمهاجرتی آمریکا

مسی: هنوز ناراحتم، آن پنالتی می توانست برتری حیاتی به ما بدهد

نمایندگان استقلال خود در انجام وظایف را حفظ کنند

کیفیت فعلی هوای تهران در شرایط سالم قرار گرفت +نمودار

حمایت از پایان نامه های دانشجویی با موضوعات دفاع مقدس و راهیان نور

علیرغم ایراد شورای نگهبان طرح تمدید مهلت جذب اعتبارات عمرانی به مجمع تشخیص مصلحت ارسال شد

ویانا با چشم های خندان اما منتظر...

"ایرانیان خارج نشین در صورت بازگشت به کشور مشمول عفو عمومی می شوند"

تعامل فرهنگی با کشورها در ارائه آثار قرآنی و ایران شناسی

امروز؛ بیست و هشتمین همایش سیاست های پولی و مالی

حمایت از کالای ایرانی/کارخانه تولید فرآورده های زیتون در مشهد

اراده مقامات سوریه حل بحران این کشور از طریق سیاسی است /باید به آینده سوریه خوش بین باشیم

ارسال طرح دوفوریتی «تمدید مهلت جذب اعتبارات عمرانی سال 96» به مجمع تشخیص/ 54 نماینده غایب بودند/ 29 نماینده در رای گیری شرکت نکردند

برگزاری مسابقات ملی قرآن «جایزه کربلا»

فتحی از نمایندگی مجلس استعفا داد

شش دلیل کمیسیون مشترک مجلس برای رد کلیات لایحه تفکیک بازرگانی از صنعت

مجلس به دنبال تشکیل وزارت آب است

عکس جالب علی اوجی و نرگس محمدی در آسانسور

ارجاع طرح تمدید مهلت جذب اعتبارات تملک دارایی های 1396 به مجمع تشخیص مصلحت

دیدار بعیدی نژاد با رهبر حزب کارگر انگلیس

تابش: پیشنهاد مذاکره با امریکا موضع اصلاح طلبان نیست

پاسدار آقا جواد (شهید حمله تروریستی مجلس)

اصفهان؛ میزبان سوگواره سالگرد تخریب حرم ائمه بقیع(ع)

نشست شورای امنیت درباره اوضاع یمن/ "فعالیت بندر الحدیده باید ادامه یابد"

نکات قابل بهره برداری از «ان للمتقین مفازا» برای دیگر رقابت ها

دفاع در مسیر پیشرفت

استخدام حسابدار آقا برای شرکت معتبر در زمینه تجهیزات آشپزخانه

استخدام همکار با مدرک کارشناسی کامپیوتر در آموزشگاه رانندگی

این از انگشت شمار حرف های درست آقای قالیباف است؛ آن هم با حداقل 12سال تاخیر

استخدام حسابدار در شرکت صنعتی

انتخاب رییس کمیسیون اصل نود/ بررسی طرح یک فوریتی حقوق و دستمزد مدیران

جزییات تصرف 25ساله یک ویلای10000متری در لواسان توسط یک مسئول سابق

عروس به خاطر قتل مادر شوهر محکوم به مرگ شد

روزنامه استخدامی استان خوزستان و اهواز | دوشنبه 28 خرداد 97

برنامه ریزی عنوان «Cyberpunk 2077» برای نسل فعلی کنسول ها

مافیای واردات غیر قانونی 6500 خودرو کیست؟

«الناز حبیبی» و «نرگس محمدی» در حال گیس و گیس کشی+عکس

باید روان و روشن نوشت

دیدار بعیدی نژاد با رهبر حزب کارگر انگلیس

کاهش 40 درصدی معاملات مسکن در خرداد

رسیدگی به طرح حقوق و دستمزد مدیران و مقامات کشور در دستور کار مجلس

نقد و بررسی تبصره ماده 48 قانون آیین دادرسی کیفری

2040،زنگ هشدار بحران وخیم آبی را برای ایران به صدا درآورد/ اورست، مرتفع ترین زباله دانِ جهان نام گرفت/ اشکی،سونامی HPV در ایران را تکذیب کرد/ تاریخ یهودیان در دمشق ناپدید شد

رژیم صهیونیستی یک برج دیدبانی مقاومت فلسطین هدف موشک قرار داد

بازداشت مسافر هلند به اتهام قتل پیرمرد

مطهری: درحالی که ما شاهد زورگویی و قلدری آمریکا هستیم، اکنون مذاکره با این کشور مصلحت نیست

اجرای شاهنامه خوانی کردی و نقالی در ساختمان آرشیو ملی

روزی که ژنرال روس ستاره اش را به احترام سرباز ایرانی کند

اولین سانحه در آسمان جام جهانی روسیه

صفحه نخست روزنامه های امروز سه شنبه 29 خرداد

برگزاری نخستین مجمع عمومی انجمن پیشکسوتان مطبوعات ایران

ترامپ چین را تهدید به افزایش مجدد تعرفه ها کرد

نحوه طراحی و روش پاسخگویی به سوالات کنکور سراسری اعلام شد

مجمع تشخیص مسئول تعیین تکلیف تمدید مهلت جذب اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای سال 96

معاون منابع انسانی سازمان حج و زیارت: 53 درصد زائران خانه خدا بانوان هستند/ اعزام تیم های ارزیابی حج 97 به عربستان

تاکید امام جمعه رضوانشهر بر آموزش قرآن کریم

قاضی پور: کارت های سوخت احیا شود

پاسدار آقا جواد (یادواره شهدای حمله تروریستی مجلس)

فتحی از نمایندگی مجلس استعفا داد

شرح دعای چهل و پنجم صحیفه سجادیه وداع با ماه رمضان

شرح دعای چهل و پنجم صحیفه سجادیه وداع با ماه رمضان