مطالب مرتبط:
میزگرد «دانش آموختگان بیکار و الزامی به نام مهارت»/ بخش 2 و پایانی برخی رویه های دولتی تعدادی از جوانان بیکار را به بیکاران بدهکار تبدیل کرد
استخدام تعدادی رویه کوب ماهر و نیمه ماهر مبل استیل در مشهد
استخدام تعدادی رویه کوب ماهر و نیمه ماهر در مشهد
استخدام تعدادی رویه کوب ماهر و نیمه ماهر در خراسان رضوی
باشگاه استقلال میلیاردها تومان بدهکار است ؛ استقلال از لحاظ ساختار اداری صد درصد خصوصی است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 24 خرداد 1397 ساعت 13:162018-06-14اجتماعي

برخی رویه های دولتی تعدادی از جوانان بیکار را به بیکاران بدهکار تبدیل کرد


شمار زیادی از جوانان دانش آموخته دانشگاه ها امروز در کشور بیکار هستند و این مشکل آنجا حادتر می شود که برخی رویه های دولتی ها نیز تعدادی از «جوانان بیکار» را به «بیکاران بدهکار» تبدیل می کند.

- میزگرد دانش آموختگان بیکار و الزامی به نام مهارت / بخش 2 و پایانیبرخی رویه های دولتی تعدادی از جوانان بیکار را به بیکاران بدهکار تبدیل کرد شمار زیادی از جوانان دانش آموخته دانشگاه ها امروز در کشور بیکار هستند و این مشکل آنجا حادتر می شود که برخی رویه های دولتی ها نیز تعدادی از جوانان بیکار را به بیکاران بدهکار تبدیل می کند.

خبرگزاری فارس- سپیده سیر: بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی در سال های اخیر به یکی از دغدغه های اصلی خانواده ها تبدیل شده است؛ این معضل آنجا بیشتر نمود بیرونی می یابد که معاون پژوهشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری هم نرخ بیکاری دانش آموختگان دانشگاهی را بیش از 18.

5 درصد اعلام می کند.

این عدد چیزی بیش از دو برابر نرخ بیکاری در استان هایی با قابلیت بالای اشتغال، نظیر استان سمنان بوده و در متوسط کشوری نیز این میزان از نرخ عمومی بیکاری بیشتر اعلام شده است.

اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی که در برهه کنونی باید مورد توجه و تمرکز قرار گیرد، نیازمند پیش شرط هایی ازجمله اصلاح نظام آموزشی و عنایت خانواده ها و نسل جوان و نوجوان کشور به مهارت آموزی است؛ مواردی که به تفصیل، در بخش نخست میزگرد دانش آموختگان بیکار و الزامی به نام مهارت در دفتر خبرگزاری فارس استان سمنان به آن پرداخته شد و می توانید مشروح آن را با کلیک روی عنوان میزگرد (مقاومت عجیب خانواده ها برابر مهارت آموزی/ واحدهای تولیدی نیروی ماهر می خواهند و نداریم!") مطالعه کنید.

مشکل اساسی امروز جامعه ایرانی که منجر به افزایش مستمر نرخ بیکاری دانش آموختگان دانشگاهی می شود، نداشتن مهارت و بی توجهی به این امر است.

اما فاصله موجود امروز بین بخش صنعت، خانواده ها، آموزش های عمومی و دانشگاهی و نیز الزاماتی که برای انطباق آموزش ها با نیازهای بازار در برهه کنونی حس می شود، را در کنار راه های حمایت از اشتغال زایی برای نسل جدید در بخش دوم این میزگرد با حضور فاطمه منصوری مدیرکل فنی و حرفه ای استان سمنان، سعیده سادات قدمی مدرس فنی و حرفه ای و مرتضی مزینانی صفابین کارشناس ارشد مدیریت آموزشی مورد بررسی قرار داده ایم که از منظرتان می گذرد.

برخی رویه ها تعدادی از جوانان بیکار را به بیکاران بدهکار تبدیل کرد فارس: شاید بخشی از این عدم تمایل به آموزش های فنی و حرفه ای، به این دلیل باشد که مخاطبان امیدی به آینده آن ندارند.

یعنی گذراندن یا عدم حضور در دوره ها برایشان فرقی نداشته باشد.

با این مسأله موافق هستید؟ منصوری: در راستای افزایش انگیزه ها در این بخش، با اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان تفاهم نامه ای را منعقد کرده ایم تا نمایشگاهی را در راستای بهره برداری از فرصت های مهارت آموزی برای کسانی که در این عرصه فعالیت دارند و در بخش تولیدات خانگی قوی هستند، راه اندازی کنیم تا بتوانند محصولات خود را به فروش برسانند.

همچنین در حال رایزنی با سازمان خدمات شهری شهرداری تهران هستیم تا برای ورود مهارت آموزان به بازارهای فرا استانی و به خصوص بازار پایتخت فعالیت ها و رایزنی هایی انجام شود.

در بخش ساخت انیمیشن با موضوع مهارت آموزی کارهایی را شروع کرده ایم که با همکاری دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری سمنان انجام می شود و درمجموع همه این اقدامات در این راستاست که جدای از ارائه آموزش های موردنیاز بازار کار، فرهنگ سازی نیز به خوبی انجام شود و انگیزه ها را تقویت کنیم.

مزینانی: دقیقاً درست است.

بخشی از بی انگیزگی ها در جوانان و نوجوانان امروزی برای مهارت آموزی به طور مشخص به نبود امید به آینده شغلی بازمی گردد.

زمانی در گذشته، مهارت آموختگان فنی و حرفه ای از تسهیلات ایجاد شغل در مبالغ مختلف بهره مند می شدند و به همین انگیزه هم که بود، به سمت فنی و حرفه ای می آمدند.

گرچه نوع ارائه این وام ها هم مشکلاتی داشت و تعدادی از جوانان بیکار را به بیکاران بدهکار تبدیل کرد اما به هر حال عاملی انگیزشی بود که در بخش هایی هم کارهای بزرگی با آن صورت گرفت.

بعدها، این تسهیلات به سمت صندوق کارآفرینی امید سوق داده شد و بعدتر هم دیگر خبری از آن نشد.

رویه ها را باید اصلاح کرد.

قدمی: توان مضاعفی در این حیطه باید گذاشت که نه تنها بر دوش مسؤولان، بلکه بخشی از آن متوجه خیران، واقفان و مؤثران اجتماعی خواهد بود تا با تغییر نگرش قرن بیستمی به مقوله آموزش های مهارتی، رویکرد جدید جامعه در قبال آموزش های مهارتی را درک کرده و به کمک این آموزش ها بشتابند.

در استان سمنان نیز می توان با تغییر نگرش های منطقه ای، آینده پژوهی مشاغل را در دستور کار قرار داد تا صرفاً نگاه ما به مقوله اشتغال، ایجاد هر شغلی بدون در نظر گرفتن نیاز و عزت نفس مخاطبان و خصوصاً جوانان نباشد.

توجیه سرمایه گذاران و کارآفرینان و هدایت آنان به سمت ایجاد مشاغل نوین و بااهمیت و از طرفی تربیت نیروی متخصص با این رویکرد می تواند نقش مؤثری در کاهش معضل اشتغال استان داشته باشد و در این حوزه نباید از به روزآوری مربیان سازمان فنی و حرفه ای هم غفلت کرد.

رهگیری اشتغال؛ در دستور کار فنی و حرفه ای فارس: آیا پیگیری وجود دارد برای اینکه بدانیم آن هایی که مهارتی را فرامی گیرند، شاغل می شوند یا خیر؟ منصوری: رهگیری اشتغال در دستور کار فنی و حرفه ای قرار دارد تا بدانیم که چه تعداد از مهارت آموختگان شاغل می شوند و چه تعداد از آن ها شغلشان مرتبط با مهارت است که بر اساس همان هم برنامه ریزی آموزشی باید داشته باشیم.

اما در بخش حمایت از اشتغال، اینکه بخواهیم برای ورود به بازار کار تسهیلات پرداخت کنیم، جزو مأموریت های فنی و حرفه ای نیست؛ اما جز اعتقادات ماست.

در این راستا، کمیته جلب مشارکت های مردمی را تشکیل دادیم و به دنبال این هستیم تا اقداماتی برای تأسیس مجمع خیران مهارت و اشتغال انجام شود تا خیران کمک کنند و به مقوله مهارت آموزی و اشتغال افراد نیز پرداخته شود.

با اداره کل اوقاف و امور خیریه استان سمنان هم تفاهم نامه ای منعقد کردیم تا برخی از موقوفه ها را در خدمت اشتغال قرار دهند تا مهارت آموختگانی که طرحی دارند، از این مکان ها بتوانند استفاده کنند و شغل ایجاد شود.

مزینانی: ببینید برای این کار و رهگیری ایجاد اشتغال هم شاید ساده ترین کاری که بتوان کرد، بررسی کارجویان مراکز کاریابی باشد.

به طور طبیعی، بخشی از افرادی که مهارت دیده اند و در کاریابی ها پرونده ثبت نامی ندارند، جایی مشغول شده اند و این به ویژه در مردان بیشتر قابل استناد خواهد بود؛ اما اینکه بدانیم چند درصد از افراد دقیقاً در شغلی که مهارتش را گذرانده اند، شاغل شده اند، کمی سخت است.

قدمی: بله.

مهارت آموختگان فنی و حرفه ای رهگیری شغلی می شوند.

در سازمان فنی و حرفه ای هم حرفه ها بر اساس همین رهگیری ها تنظیم می شود.

نیاز به آموزش ها بر اساس درصد جذب مهارت آموختگان در بازار کار خواهد بود.

مفهوم کارآموزی مادام العمر؛ در حال شکل گیری/ آموزش سنتی کافی نیست فارس: طرح های سنتی تر نظیر استاد-شاگردی تا چه اندازه می تواند مفید باشد؟ منصوری: طرح های مختلفی نظیر استاد- شاگردی و کارآموزی در محیط کار در دستور کار بوده و البته مهم است.

در این زمینه، نزدیک به 600 نفر در سال گذشته زیرپوشش آموزش های فنی و حرفه ای قرار گرفته اند و این آموزش ها در بنگاه های اقتصادی کوچک و کارگاه هایی که به نیروی کار ماهر نیاز داشته اند، ارائه شده است.

مهارت آموزی در محیط کار واقعی این فرصت را فراهم می کند که افرادی که در خدمت استادکار هستند، هم کار یاد بگیرند و هم مشکلات مسؤولیت بیمه بدنی از دوش استادکار برداشته می شود و به دوش سازمان فنی و حرفه ای می افتد.

این افراد هم بر اساس استانداردها آموزش می بینند و تعداد قابل توجهی از افراد نیز در همان کارگاه ها مشغول به کار می شوند.

قدمی: امروزه آموزش در معنای سنتی آن نمی تواند کافی باشد و مفهوم کارآموزی مادام العمر در حال شکل گیری است که این امر را می توان در اقتصاد در حال تغییر به وضوح مشاهده کرد.

مزینانی: طرح های سنتی هم قطعاً در بخش هایی مفید هستند؛ اما باید توجه کرد که شیوه های آموزش امروز در جهان دستخوش تحولات اساسی شده است.

نظام آموزشی امروز به روش استاد- شاگردی نوین نیاز دارد که بسیاری از کشورها ازجمله آلمان، ترکیه، ایتالیا و شماری از کشورهای منطقه خاورمیانه هم به آن توجه داشته اند و البته توفیقاتی هم کسب کرده اند.

در آموزش، هیچ شیوه ای منسوخ و الزاماً از کارافتاده نیست؛ اما روش ها همواره درگیر تغییراتی برای بهبود یادگیری می شوند.

برای اینکه شایستگی های مربوط به یک شغل، از استادکار به شاگرد منتقل شود، باید برنامه ریزی مطلوبی برای طی یک دوره آموزش در محل کارگاه داشت و این امر هم می تواند مؤثر باشد.

راهبری آموزش های مهارتی امروز متولی می خواهد فارس: راهبردهای آموزش مهارت امروز در کشور هماهنگی لازم را با بازار کار ندارد.

این دغدغه را باید چطور برطرف کرد؟ منصوری: ما در مجموعه آموزش فنی و حرفه ای به عنوان متولی آموزش های غیررسمی مهارتی، وظیفه تربیت نیروی کار ماهر را برای فرصت های شغلی و ارتقای مهارت شاغلان بر عهده داریم.

فراتر از آن، از راهبردهای اصلی ما این است که راهبری آموزش های مهارتی را در استان سمنان بر عهده داشته باشیم و به نحوی عمل کنیم که آموزش های مهارتی که چه توسط ما و چه دستگاه های مختلف به فراخور اسناد بالادستی شان در حال ارائه است، با نیازهای بازار کار همسو و هماهنگ باشد و تحت لوای یک استاندارد واحد حرکت کند.

قدمی: راهبرد اساسی سازمان آموزش فنی و حرفه ای در اثربخشی آموزش ها را می توان در دو حوزه بیان کرد.

نخست ارائه آموزش هایی که سبب سازگاری نیازهای فزاینده کارآموزان با پیشرفت شغلی شود و به لحاظ فنی آن ها را آماده فرصت های استخدامی آینده کند.

و دوم، برنامه ریزی و ارائه آموزش های لازم به منظور افزایش مهارت های استدلال، ارتباطات، حل مسأله، کار گروهی و سایر دروس مرتبط با این حوزه است که به افزایش صلاحیت شغلی و حتی کارآفرینی مخاطبان کمک خواهد کرد.

مزینانی: راهبری آموزش های مهارتی امروز متولی می خواهد و بدون شک، فنی و حرفه ای در این راه باید میدان دار باشد؛ گرچه نظام آموزش و پرورش و آموزش عالی هم باید تکانی به خود بدهند و ذیل سازمان فنی و حرفه ای و به صورت مستمر و با سرفصل های مدون حرکت کنند.

وضع کشورمان امروز در آموزش های مهارتی به علت پراکنده کاری ها یا بهتر است بگوییم برخی موازی کاری هایی که وجود دارد، چندان خوب نیست.

همه دستگاه های اجرایی و فعالان نظام آموزشی کشور باید به این اجماع برسند که امروز نیاز است با محوریت یک مرجع حرکت تعلیمی و تربیتی داشته باشند.

فارس: چه اقداماتی در راستای همسو کردن آموزش های دستگاه های مختلف با فنی و حرفه ای باید انجام شود؟ منصوری: استانداردسازی آموزش ها و همسو کردن آن با استفاده از ظرفیت های متقابل از اهم مواردی است که در حال پیگیری آن هستیم و در راستا در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی، طرح تجمیع آموزش های مهارتی مصوب شد.

به زودی نخستین جلسه شورای مهارت با حضور تمام دستگاه هایی که در آموزش و اشتغال دخیل هستند، برگزار می شود تا به واسطه این شورا بتوانیم شرایط همسو و همراه شدن هر چه بیشتر و پرهیز از موازی کاری و هم افزایی را فراهم کنیم.

مزینانی: بهترین کاری که می توان در این بخش انجام داد، این است که همه دستگاه های اجرایی برای آموزش با فنی و حرفه ای هماهنگ شود؛ این امر می تواند در صدور گواهینامه ها و مدارک طی دوره تا استفاده از مربیان و استادان آموزش یا بیش از آن لحاظ شود.

به هر حال، باید ترتیبی اتخاذ کرد تا هر دستگاهی بدون درک از شرایط بازار کار و محیط اجتماعی، صرفاً برگزارکننده چندین دوره آموزشی به اسم مهارت آموزی نباشد؛ چراکه اثری در بهبود اوضاع شغلی جامعه ندارد.

قدمی: تجمیع آموزش های مهارتی و نگاه فرابخشی به این آموزش ها امروز لازم است و قدم های خوبی در این زمینه در استان سمنان برداشته شده است.

این امر می تواند راهگشای بن بست های موجود باشد و از طرفی از موازی کاری و صرف توان مضاعف بخش های مختلف جلوگیری به عمل آورد.

تشکیل شورای مهارت در سمنان؛ به زودی فارس: سند راهبردی آموزش های مهارتی هم گویا قرار است تدوین شود.

این کار به کجا رسیده است؟ منصوری: سند راهبردی آموزش های مهارتی استان سمنان در حال تدوین است و با همکاری همه دستگاه های شریک و دانشگاه ها انجام می شود.

در این سند، احصا می شود که در پنج سال آینده دقیقاً در هر شهرستان، هر بخش و هر روستا چه نیروهای کار ماهری را باید تربیت کنیم؛ چه بخشی را فنی و حرفه ای و چه بخشی را دستگاه های مختلف و بخش خصوصی می توانند انجام دهند.

از خروجی این سند، دانشگاه ها هم می توانند برای توسعه و تعریف رشته های خود استفاده کنند و همین طور آموزش و پرورش در رشته های کار و دانش می تواند برنامه مدون تری داشته باشد و از آن بهره برداری کند.

مصوبه تجمیع آموزش های مهارتی را گذرانده ایم و تشکیل شورای مهارت در هفته های آینده در استان سمنان انجام خواهد شد.

مزینانی: سند راهبردی آموزش های مهارتی بیشتر به رفع نارسایی های موجود باید اهمیت دهد.

عدم وجود اطلاعات کافی از نیاز بازار کار امروز مهم ترین مسأله در ارائه آموزش های مهارتی است و تدوین سند راهبردی مهارت آموزی در استان سمنان باید ایجاد اشتغال در فضای مطلوب کسب وکار را هدف قرار دهد.

آموزش های مهارتی باید در این سند رتبه بندی شود و البته به نوعی عمل کنیم که باز دچار افراط در آموزش در چند بخش خاص و افزایش تعداد مهارت آموختگان در این بخش ها و اشباع بازار کار نشویم.

قدمی: آنچه به عنوان یکی از چالش های اصلی در امر آموزش های غیررسمی با عنوان آموزش های مهارتی در جامعه مطرح است، عدم توجه به مقوله تغییرپذیری مداوم آموزش ها به دلیل تغییرپذیری نیاز بازار کار است.

در تدوین سند راهبردی مهارت آموزی در استان سمنان بدون تردید به این موارد باید توجه شود.

هر هم استانی؛ یک مهارت تنها کار فنی و حرفه ای نیست/ تفاهم ضمانت هم می خواهد فارس: عده ای عقیده دارند که تفاهم بین دستگاهی در بخش های مختلف و در حوزه آموزش، عمدتاً صوری و نمایشی یا تبلیغاتی است.

در حوزه مهارت آموزی، چه راهکاری برای اجرای تفاهم نامه های منعقده اندیشیده شده است؟ منصوری: فنی و حرفه ای راهبری امور و بخش قابل توجهی از آموزش های مهارتی را بر عهده دارد و دستگاه های اجرایی دیگر نیز باید همکاری های لازم را با آن داشته باشند.

در این راستا، تفاهم نامه هایی را منعقد می کنیم یا منعقد کرده ایم که برخی از دستگاه ها، دانشگاه ها و مراکز مهم نظیر اداره کل فناوری اطلاعات و ارتباطات، جهاد دانشگاهی، میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان و.

وارد عمل شوند.

همه این تفاهم نامه ها به این منظور است که ظرفیت های خود را جمع کنیم و برای تحقق این شعار که هر جوان هم استانی یک مهارت را فرابگیرد، همه باید پای کار باشند و همسو و هدفمند فعالیت کنند.

به این اعتقاد داریم که آری به اتفاق جهان می توان گرفت و اگر قرار باشد که در استان ما اتفاق جدیدی در حوزه مهارت آموزی بیفتد، می طلبد که همراه و همدل باشیم و به معنای واقعی کلمه با اتحاد می توانیم حرکت قابل توجهی را در استان انجام دهیم؛ وگرنه اگر هر کسی بخواهد صرفاً بر اساس اسناد بالادستی خود اقدام کند، همان مسیرهای قبلی طی می شود؛ یعنی کار انجام و خدمت ارائه می شود، اما خروجی حداکثری نخواهد داشت.

تفاهم نامه ای را با استاندار سمنان هماهنگ کردیم که منعقد خواهد شد؛ با عنوان هر هم استانی؛ یک مهارت و قطعاً اگر این کار بخواهد انجام شود، تنها کار فنی و حرفه ای نیست.

قدمی: با توجه به رایگان بودن آموزش های فنی و حرفه ای در بخش دولتی، متأسفانه تاکنون اعتبار خاص و ویژه ای برای آن در نظر گرفته نشده است.

واگذاری آن به بخش خصوصی نیز با توجه به عدم توان مالی غالب مخاطبان، نتوانسته است این مشکل را برطرف کند و به همین خاطر، باید با تفاهم دوجانبه، بخشی از مشکلات را رفع کرد.

مزینانی: تصور عامه بر این است که تفاهم نامه ها هیچ وقت اجرایی نمی شود و نمایشی بیش نیست؛ شاید این تلقی از رویه برخی مدیران در گذشته به ارث مانده باشد.

تفاهم بین دستگاهی مسأله بدی نیست؛ اما باید ضمانت اجرایی برای تفاهمات فی مابین در نظر گرفت تا مفاد مندرج در تفاهم نامه ها عملیاتی و متعاقب آن، بخشی از مشکلات رفع شود.

فارس: ضمن قدردانی از هر سه کارشناس محترم حاضر در این میزگرد.

به عنوان پرسش آخر، نبود امکانات و تجهیزات همواره یکی از مواردی بوده که در راه آموزش خلل وارد می ساخته است.

وضع امروز به ویژه در حوزه آموزش های مهارتی که نیازهایش بیشتر هم هست، چگونه است؟ منصوری: در حال حاضر به روزرسانی تجهیزات کارگاهی را در دست اقدام داریم؛ مانند کارگاه های اتومکانیک، برق، تأسیسات، جوشکاری و .

و در حال به روزرسانی کارگاه ها هستیم.

در هر مرکز فنی و حرفه ای در استان سمنان، حداقل 10 حرفه جدید باید ایجاد شود.

البته حرفه اضافه می شود؛ نه رشته.

رشته به معنای این است که کارگاه جدیدی باید راه اندازی شود و این را به خروجی صنعت منوط کرده ایم که مطمئن باشیم هزینه هایی که قرار است انجام شود و برنامه ریزی هایی که صورت می گیرد، پشتوانه محکمی دارد.

مزینانی: آموزش امروز به امکانات، تجهیزات، اعتبارات، نیروی انسانی کارآزموده و متخصص و بیش از همه تغییر نگرش ها نیاز مبرم دارد.

هر یک از این موارد اگر نباشد، فرایند آموزش با مشکل مواجه خواهد شد و در این میان، امکانات و تجهیزات هم جایگاه خاص خود را دارد که متأسفانه همواره با گیر کمبود اعتبارات دولتی همراه بوده است.

مشکل اینجاست که در آموزشگاه های خصوصی هم که تجهیزات بهتری عمدتاً مستقر می شود، به دلیل شهریه های بالا، استقبال اندک است و این دور تسلسل ادامه می یابد.

قدمی: نیاز تجهیزاتی، مواد مصرفی، به روزرسانی نیروی آموزشی و .

ازجمله مواردی است که ضرورت توجه به آن بیش از پیش احساس می شود.

از طرفی لزوم ترویج آموزش های مهارتی در لایه های مختلف جامعه نیز خود نیازمند صرف هزینه در این بخش است.

سیاست هایی برای اشتغال با وجود همه مطالبی که گفته شد، تردیدی وجود ندارد که نباید از نقش دولت در ایجاد، باثبات سازی و حمایت از اشتغال گذر کرد؛ امری که در سیاست های کلی اشتغال ابلاغ شده از سوی مقام معظم رهبری نیز بدان تأکید شده است.

برنامه اشتغال فراگیر مصوب ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی هم ورودی جدی مسؤولان برای ایجاد فرصت های شغلی در کنار ارتقای مهارت آموزی فارغ التحصیلان دانشگاهی مورد تأکید قرار می دهد.

امروز باید به گونه ای عمل شود تا همکاری دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی با مراکز حرفه آموزی، فنی و حرفه ای و به خصوص مدارس و واحدهای مسؤول آموزش های عمومی و پایه به بهترین شکل برقرار شود تا بتوان برگزاری دوره های مهارت آموزی را از سنین ابتدایی آغاز تحصیل پیگیری کرد.

بر اساس اعلام مسؤولان وزارت علوم، امروز 2.

2 درصد فارغ التحصیلان دانشگاهی در مقطع دکتری تخصصی، 15.

5 درصد دانشجویان در مقطع فوق لیسانس و دکتری حرفه ای، 19.

4 درصد دانشجویان در مقطع لیسانس و 14.

1 درصد دانشجویان در مقطع فوق دیپلم در کشور بیکار هستند و توزیع نرخ بیکاری با توجه به میزان تحصیلات فارغ التحصیلان دانشگاهی نمودار خوبی را پیش روی ما قرار نمی دهد.

انتهای پیام/ح http://fna.

ir/bmovru
کلید واژه ها: دانشگاه - فارغ التحصیلان دانشگاهی - جوانان - جوان - بیکاری - نرخ بیکاری - خانواده - فارغ التحصیلان - آموزش - خبرگزاری فارس - استان - امروز - اشتغال - کشور - خبرگزاری - سمنان - حرفه - فارس - مشکل - نظام آموزشی - هایی - مزینانی - کارشناس - مدیریت - ایرانی - مطالعه - فناوری - نوجوان - افزایش - بازار

آخرین اخبار سرویس:
فارس از وضعیت آب وهوا گزارش می دهد افزایش دمای پایتخت به 40 درجه/ آسمان صاف و بدون بارش در اغلب شهرها تا پایان هفته

ضرب الاجل سه ماهه به اتوبوس های دودزا

روزهای آلوده بهار 97 به 14 رسید

شماره گذاری موتورسیکلت های کاربراتوری ممنوع!

آب یزد دیگر گوارا نیست/ عطشی که با آب شور فرو نمی نشیند

80 مهد کودک در قم از بهزیستی مجوز فعالیت دارند

پلیس با کاهش سرعت در تمام بزرگراه های کشور مخالف است

اهداء 20 سرویس جهیزیه به مددجویان بی بضاعت زندان های استان اصفهان

غربالگری بیماری نادر برای دانش آموزان/بیمارانی که آب هم نمی توانند بنوشند

دما در آذربایجان غربی 6 درجه افزایش می یابد

دمای هوای تهران به 40 درجه می رسد

تعیین تکلیف 6 هزار هکتار از زمین های اختلافی اوقاف و منابع طبیعی

هنوز برای باغات تهران پروانه ساخت صادر می شود/چرا شهردار تهران با متخلفان برخورد نمی کند؟

بیش از12 میلیون تردد وسیله نقلیه در محورهای مواصلاتی استان

نقش پدر در تربیت کودک کمرنگ است

برگزاری دوره «تربیت معلم» در مؤسسه پیروان آل یاسین

دستور فرمانده ناجا برای برخورد با بی حجابی، دور دور، شیشه دودی غیرمتعارف در خودروها

تشخیص به موقع رفتارهای پر خطرموثر درکاهش آسیب های اجتماعی

متولی اصلی ثبت نام از زائران عتبات، حج و زیارت است

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران: تردد تمامی اتوبوس های دودزا و فاقد معاینه فنی معتبر در تهران ممنوع می شود

تهیه نقشه ریسک پذیری استان ها در زمینه شیوع مواد مخدر

هشدار هواشناسی درباره افزایش سرعت وزش باد

توزیع بیش از 20 هزار کفش بین نیازمندان خراسان جنوبی

خدمات فوق برنامه در مدارس غیردولتی البرز اختیاری است

طرح پایش شهری مهم ترین گام در پیشگیری از وقوع جرم است

ممنوعیت تردداتوبوس های دودزاازاول مهر

ارایه خدمات شهری بهتر با درآمدهای پایدار

کیفیت هوا تهران با شاخص 89 سالم است

برخورد با حمل حیوان در خودروها

اخطاریه جوی هواشناسی سیستان و بلوچستان

رویداد های نجومی اولین ماه تابستان 97

نتایج اولیه رشته های خاص و بورسیه آزمون ارشد اعلام شد

سنجش سلامت 75 هزار نوآموز تحصیلی آذربایجان شرقی

بانکت بندی مراتع روستای "ملقرنی" سقز

آسمان کشور آفتابی است/خیزش گرد و غبار در شش استان گرما

بهار 97، آلوده ترین بهار تهران در سال های اخیر + جدول

راه اندازی اولین هتل کپری هرمزگان

عربستان؛ مقصد بزرگ گردشگری یا تخریب کننده بزرگ میراث تاریخی؟!/ گزارش سی ان ان از کشف هزاران سایت باستان شناسی در «ال اولا»+ تصاویر

آغاز توزیع کارت کنکور 97

ماجرای عجیب دانش آموزانی که معلمان خود را گاز می گیرند!

افتتاح میز خدمت در اداره کل منابع طبیعی+مصاحبه

لغو پروازهای مسافربری در فرودگاه های مسکو

احداث بلوار ساحلی شرق بندرعباس نقش موثری در توسعه فضاهای گردشگری و تفریحی دارد

دمای 40 درجه در پایتخت

عجیبت ترین بازارچه محلی دنیا + عکس ها

هشدار؛ منتظر موج شدید گرمای هوا باشید

آغاز ثبت نام مدارس شاهد

تردد اتوبوس های دودزا از اول مهر در پایتخت ممنوع است

رباتی که بوی ردپای افراد را ردیابی می کند

صدور 250 هزار سند تک برگی در قم

افتتاح دو دفتر خدمات الکترونیک قضایی در تبریز

نخستین زنان راننده در عربستان

ممنوعیت تردد اتوبوس های دودزا و فاقد معاینه فنی در تهران از مهر ماه

راه اندازی بخش ویژه کودک و نوجوان در کتابخانه های عمومی

گرامیداشت روز المپیک توسط دوچرخه سواران شهرستان بردسکن

ستاد پروژه مهر 97 در آموزش و پرورش البرز آغاز به کار کرد

ستاد پروژه مهر 97 در آموزش و پرورش البرز آغاز به کار کرد

انتقاد دانش آموزان شین آبادی ؛ بعد از 6 سال می گویند خوب نمی شوید!

پیگیری فارس به نتیجه رسید/ مدیرکل محیط زیست استان اصفهان: فعالیت معدن تراورتن موته متوقف است

برخورد با بی حجابی و حمل حیوان در خودروها

پیش بینی دمای 40 درجه برای پایتخت

خشت های آسمانی برای تکمیل زائرسرای سمنان در مشهد مقدس+ فیلم

آماده باش منابع طبیعی گیلان برای مقابله با آتش سوزی در جنگل ها

بروز گرد و خاک در نیمه جنوب و جنوب غرب کشور

هوای تهران امروز برای گروه های حساس ناسالم است

ژیمناستیک ورزشی مناسب برای کودکان

تردد اتوبوس های دودزا از اول مهر در پایتخت ممنوع است

پنهان کردن بیماری کودکان توسط والدین آثار منفی در جامعه دارد

اجرای طرح میز خدمت در استانداری خراسان رضوی

موضوعات قرآنی جزو دغدغه های جامعه نشده است

دستور فرمانده ناجا برای برخورد با بی حجابی، دور دور، شیشه دودی غیرمتعارف در خودروها

ورود مصالح غیرمجاز به منطقه مازیچال کلاردشت منجربه درگیری شد

ارائه 51 هزار نفر-ساعت آموزش های فنی و حرفه ای به معتادان بهبود یافته سیستان و بلوچستان

قصه کودکان کار در خراسان جنوبی هیچگاه تمام نمی شود

تردد اتوبوس های دودزا ار اول مهر ممنوع می شود

مؤسسه سراج رحمت کلاس «فلسفه کودکان» برگزار می کند

سه توله روباه به موزه دارآباد تحویل داده شد

رویدادهای نجومی اولین ماه تابستان 97

"بلاکینگ اروپا" باران را به ایران آورد

پیش بینی دمای 40 درجه برای پایتخت

ورود مصالح غیرمجاز به منطقه مازیچال کلاردشت منجربه درگیری شد

هنرستان ها ظرفیتی برای مهارت آموزی هستند

کاهش دمای هوا در خراسان جنوبی

اجرای طرح تابستانه «نشاط معنوی» در بقاع متبرکه خراسان شمالی

بررسی راهکارهای جبران کمبود 1500 معلم در پایه دوازدهم آموزش و پرورش تهران

ثبت نام کلاس هفتمی ها در مدارس شاهد شروع شد

دمای هوای پایتخت به 40 درجه می رسد

بارش های رگباری خفیف در خراسان رضوی

دمای 40 درجه در پایتخت

هنرستان ها ظرفیتی برای مهارت آموزی هستند

تردد اتوبوس های دودزا از اول مهر در پایتخت ممنوع است

ضرورت ارائه گزارش شفاف دستگاه ها در خصوص زمین های قابل واگذاری

اهدای کفش به دانش آموزان و دانشجویان نیازمند

هوا گرم تر می شود

اعلام آمادگی آموزش و پرورش برای غربالگری بیماری نادر در مدارس

نشست مدرسان تشکیلات پیشتازان سازمان دانش آموزی خراسان رضوی

پنهان کردن بیماری کودکان توسط والدین آثار منفی در جامعه دارد

طرح پایش سلامت روان کودکان در بیرجند اجرا شد

آموزش 700 بانوی خانه دار در طرح کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی

زندانیان بندرانزلی همیار محیط زیست شدند

برخی رویه های دولتی تعدادی از جوانان بیکار را به بیکاران بدهکار تبدیل کرد

برخی رویه های دولتی تعدادی از جوانان بیکار را به بیکاران بدهکار تبدیل کرد