مطالب مرتبط:
جای خالی نمایشگاه قرآن کریم در اراک/بودجه نمایشگاه قرآن، فقط 3 میلیون تومان
افزایش چهار درصدی حمل و نقل ریلی در بندر امام خمینی
حمل ونقل ریلی برای سالمندان در پاکستان رایگان است
حمل ونقل ریلی رایگان در پاکستان به مناسبت عید فطر
سناریو های دولت درباره اصلاح «بودجه 97» دوهفته آینده بررسی می شود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 24 خرداد 1397 ساعت 10:052018-06-14اقتصادي

بودجه حمل و نقل ریلی پایتخت به جای تقویت 23 درصد کم شد


به رغم ادعای تیم جدید مدیریت شهری تهران که از سال گذشته سکان اداره پایتخت را به دست گرفت، تامین مالی تکمیل متروی تهران نه تنها در اولویت قرار ندارد، - بلکه با اتخاذ یک تدبیر وارونه، با کاهش بودجه در مقایسه با سال گذشته نیز روبه رو شده است.

بر این اساس طرح تکمیل خطوط ناتمام مترو، تجهیز خطوط درحال بهره برداری و جبران کسری شدید ناوگان و واگن در شبکه متروی پایتخت با مانع بی پولی مدیریت شهری برخورد کرده و به بن بست تامین مالی رسیده است.

شعار سال:" با وجود اینکه اعضای شورای شهر در دوره پنجم و مدیران جدید شهرداری تهران همواره داعیه اولویت بخشی به توسعه حمل و نقل عمومی به عنوان شاه کلید حل مشکلات اصلی پایتخت یعنی ترافیک و آلودگی هوا را داشتند، اما کارنامه عملی آنها در پیشنهاد و تصویب اولین بودجه رسمی پس از تغییر تیم اداره شهر نشان می دهد نه تنها تدبیری برای اولویت بخشی به مترو اتخاذ نشده، بلکه با عملکرد وارونه در این بخش، مترو شاید حتی بیش از سال های گذشته با چالش تامین مالی روبه رو است.

بودجه مصوب امسال شرکت متروی تهران و حومه که مسوولیت تکمیل خطوط و تامین واگن و توسعه آتی مترو را دارد، یک هزار و 765 میلیارد تومان است که این رقم در مقایسه با بودجه دو هزار و 300 میلیاردی مصوب سال گذشته، 23 درصد کاهش یافته است.

این ارقام نشان می دهد حرف و عمل مدیریت شهری جدید دست کم در مورد اهمیت و اولویت مترو که اکنون به نوعی حیاتی ترین پروژه عمرانی مورد نیاز شهر تهران به شمار می آید، سازگار نیست.

این رفتار دوگانه و تدبیر وارونه برای مترو در دولت نیز تکرار شده است.

با وجود اینکه مقامات ارشد دولت در سال های اخیر یکی از راهکارهای اصلی حل معضل آلودگی هوای تهران را توسعه مترو عنوان کرده اند، اما در عمل متضاد با آنچه مطرح کرده اند، عمل می کنند.

بودجه دولتی متروی تهران به انضمام پروژه هایی که برای ساخت متروهای اقماری پرند و اسلامشهر برای سال جاری پیش بینی شده معادل 113 میلیارد تومان است که این رقم در مقایسه با 160 میلیارد تومان بودجه مصوب سال گذشته، 30 درصد کاهش یافته است.

به این ترتیب با وجود اینکه امید می رفت همسویی دولت و مدیریت شهری در دوره جدید بتواند دست کم برای مترو راهگشا باشد و دولت سهم واقعی خود از هزینه هایی که به واسطه استقرار در تهران به شهروندان تحمیل می کند را به صورت کمک به تامین مالی مترو بپردازد، اما در عمل شاهد عدم اولویت بخشی به ضروری ترین نیاز حمل و نقلی پایتخت نشینان در بودجه های مصوب هستیم.

با وجود این محدودیت های مالی، شرکت متروی تهران و حومه در تلاش است تا تمام جبهه های کاری گوناگون مترو از تکمیل تجهیزات خطوط بهره برداری شده تا تکمیل خطوط در دست احداث، تامین واگن، احداث پایانه ها و ایجاد پارکینگ قطارها در خطوط مختلف را همزمان فعال کند تا عقب ماندگی سال های گذشته به تدریج جبران شود.

علی امام، مدیرعامل شرکت متروی تهران و حومه در یک نشست خبری با تشریح برنامه های پیش روی این شرکت، مشکل در تامین مالی را به عنوان عامل اصلی عقب ماندگی پروژه تجهیز خط هفت برای بهره برداری مجدد اعلام کرد.

20 کیلومتر از خط هفت متروی تهران با هشت ایستگاه در خرداد ماه سال گذشته توسط تیم قبلی مدیریت شهری افتتاح شد اما با استقرار مدیریت جدید مشخص شد خط مذکور به دلیل فقدان تجهیزات سیگنالینگ، هواکش کافی و برخی تجهیزات دیگر، فاقد ایمنی لازم بوده و قابلیت مسافرگیری را ندارد.

به همین خاطر این خط در آبان ماه تعطیل و وعده داده شد که پس از تجهیز آن در اردیبهشت 97 بازگشایی می شود.

اما نه تنها این وعده هنوز عملیاتی نشده، بلکه آن گونه که امام توضیح داد، مشکلاتی که در مسیر تامین مالی تجهیز این خط رخ داد، موجب شده تا پایان خرداد ماه تنها شش کیلومتر از این خط با پنج ایستگاه در بخش حدفاصل ایستگاه های شهید نواب صفوی و مهدیه آماده بهره برداری شود.

به گفته وی، شرکت مترو آمادگی دارد در صورت تامین مالی، ادامه این خط 27 کیلومتری را در دو فاز دیگر افتتاح کند که فاز اول شامل حدفاصل ایستگاه های نواب صفوی تا میدان صنعت برای افتتاح تا پایان شهریور و فاز دوم تکمیل بقیه خط تا پایان سال جاری خواهد بود.

تکمیل خط شش متروی تهران نیز در اولویت بعدی شرکت مترو قرار دارد.

در شش ماه دوم سال گذشته بخشی از منابع شرکت مترو روانه این خط شد تا مشکل مالی پیمانکاران تا حدی برطرف و بخشی از دستمزد معوق کارگران پرداخت شود.

به گفته مدیرعامل شرکت متروی تهران، پس از پرداخت بخشی از بدهی معوق به پیمانکاران در شش ماه دوم سال گذشته، وضعیتی که به ایجاد نارضایتی پیمانکاران و کارگران منجر شده بود، قدری بهبود یافت.

با این حال مترو همچنان حدود 170 میلیارد تومان به پیمانکاران بدهکار است؛ رقمی که معادل 10 درصد از بودجه مصوب شهرداری برای شرکت مترو در سال جاری است.

راهکاری که شرکت متروی تهران برای جبران کسری به آن متوسل شده، استفاده از ظرفیت انتشار اوراق مشارکت است.

به گفته امام مجوز انتشار دوهزار میلیارد تومان اوراق مشارکت دریافت شده که مراحل اداری عرضه 700 میلیارد تومان از این رقم با عاملیت بانک شهر طی شده و ظرف چند هفته آینده، انتشار عمومی خواهد یافت.

با این حال مسیرهای تامین مالی که نیازمند هماهنگی ارکان دولتی اعم از وزارت کشور، بانک مرکزی و دیگر نهادهای ذی ربط است، عموما کند پیش می رود.

نمونه این کندی را علاوه بر روند انتشار اوراق مشارکت مترو، می توان در پروسه تامین 1000 واگن توسط دولت برای متروی تهران مشاهده کرد که با وجود نهایی شدن موضوع از حدود هفت ماه قبل و برگزاری مناقصه 630 واگن از این تعداد در زمستان سال گذشته، مسیر انعقاد قرارداد با برنده مناقصه هنوز ادامه دارد.

این در حالی است که فرآیند ساخت و واگذاری 630 واگن هم بین یک تا دو سال از زمان انعقاد قرارداد به طول می انجامد.

عبور مترو از دانشگاه علوم و تحقیقات علی امام درباره برنامه توسعه آتی متروی تهران در پاسخ به پرسش دنیای اقتصاد درباره طراحی ادامه خط هفت مترو برای عبور از واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی نیز توضیح داد: این ایده از گذشته مطرح بوده و در سال 93 نیز به انعقاد تفاهم نامه ای میان شهردار وقت تهران و رییس وقت دانشگاه آزاد اسلامی منجر شد که طی آن شهرداری متعهد شد شاخه غربی خط هفت را تا جنت آباد شمالی ادامه دهد و دانشگاه آزاد نیز در تامین زمین برای این موضوع با شهرداری همکاری کند.

وی با بیان اینکه تا امروز عملیات اجرای این طرح صورت نگرفته است، گفت: گزینه های دیگری نیز درباره ادامه خط هفت مترو مطرح است اما به طور کلی تمام برنامه های قطعی توسعه آتی متروی تهران منوط به تکمیل بازنگری طرح جامع حمل و نقل و ترافیک تهران است.

این طرح آخرین بار در سال 86 توسط مشاور فرانسوی بازنگری شده بود و اکنون همان مشاور با همکاری یک شرکت مشاور ایرانی در حال بازنگری مجدد بر اساس نیازهای روز شهر هستند.

مدیرعامل شرکت متروی تهران با بیان اینکه بازنگری در این طرح تا پایان شهریور ماه امسال به سرانجام خواهد رسید، گفت: در آن زمان می توان درباره برنامه قطعی چگونگی امتداد خط هفت اطلاع رسانی کرد، هرچند با توجه به نیاز این محدوده از شهر به شبکه حمل و نقل عمومی، این برنامه تقریبا قطعی به نظر می رسد.

وی در عین حال با اذعان به کمبود جدی مترو در برخی مناطق به ویژه منطقه 22 که به کلی فاقد ایستگاه مترو است، گفت: در بازنگری طرح جامع حمل و نقل و ترافیک در این باره نیز تصمیماتی اتخاذ خواهد شد و علاوه بر مترو، برای بخش هایی از منطقه 22 قطار سبک شهری طراحی می شود.

سایت شعار سال، با تلخیص و اضافات برگرفته از سایت روزنامه دنیای اقتصاد، تاریخ انتشار 22 خرداد 97، کد مطلب: 3399391، www.

donya-e-eqtesad.

com
کلید واژه ها: مترو - تهران - متروی تهران - بودجه - پایتخت - میلیارد - تامین - مدیریت - حمل و نقل - دولت - مالی - آلودگی هوا - آلودگی هوای تهران - جدید - توسعه - اعضای شورای شهر - حمل و نقل عمومی - شهرداری تهران - آلودگی - کاهش - درصد - اداره - پروژه - هوای تهران - شورای شهر - شهر تهران - نشان - هایی - پیش بینی - پیشنهاد

آخرین اخبار سرویس:
دلایل اعلام جرم علیه مسئولان فعلی و سابق تعاونی فرشتگان، آرمان و کاسپین

سه گروه داخلی به دنبال بیرون کردن رنو از ایران!

نیمی از ثروت جهان در دستان میلیونرهاست!

بازار دارویی ایران و تجهیزات پزشکی پس از تحریم ها چه شرایطی را تجربه می کنند؟

کمپین "نخریدن" تاثیری بر قیمت طلا ندارد

تکذیب واردات آب به ایران

روحانی: تولید و تامین کالاهای اساسی مورد نیاز مردم، اولویت دولت است/ مصرف کنندگان نباید هزینه سودجویی عده ای را بپردازند؛ سودجویان اقتصادی آماده برخورد قاطع مالیاتی باشند

2 طرح کشاورزی در سبزوار به بهره برداری رسید

اهدای هدیه ایده برتر در استان خوزستان

تجمیع تولید و بازرگانی کشاورزی تجربه موفق آمریکا و اروپا/دولت از تجربیات جهانی درس نمی گیرد؟

تقدیر از عملکرد بانک قرض الحسنه مهر ایران در دستیابی به موفقیت رشد 82 درصدی منابع

بورس به صعود ادامه می دهد؟

روحانی: مصرف کنندگان نباید هزینه سودجویی عده ای را بپردازند

بانک مرکزی مقصر شکل گیری موسسات غیرمجاز است/ شکایت قضایی از 7 مدیر فعلی و سابق بانک مرکزی

اولویت های جدید تامین ارز ابلاغ شد

روحانی در جلسه ساماندهی بازار و بررسی نوسانات اخیر:سودجویان اقتصادی آماده برخورد قاطع مالیاتی باشند

اولویت های جدید تامین ارز ابلاغ شد

تحریم های ترامپ قیمت نفت را بالا برد

سه روش مدیریت ارز/ عرضه و تقاضا نرخ ارز را تعیین می کند

تشدید جنگ تجاری بین چین و آمریکا بورس های آسیایی را قرمزپوش کرد

کسر مالیات از کارتخوان های فروشگاهی صحت ندارد

نماینده همدان: نام 31 مفسد را به سران قوا دادم

آغاز برداشت 2 محصول کشت دیم در گیلان

4 تن فرآورده خام دامی در خراسان جنوبی معدوم شد

رشد اقتصادی انگلیس به کمترین میزان 10 سال گذشته رسید

از قیمت های نجومی تا رکود در بازار

دستگیری توزیع کنندگان دلار های تقلبی در شیراز

اعتبار 670 میلیارد ریالی به حوزه اشتغال

قیمت خودرو امروز 97/03/28| تب خرید و فروش خودرو خوابید

اولویت های جدید تامین ارز مشخص شد

بورس به صعود ادامه می دهد؟

فروش آخرین بوگاتی ویرون سوپر اسپورت ساخته شده

پرداخت دوهزار میلیارد تومان برای اجرای طرح ملی اشتغال پایدار روستایی

سیستم بانکی نیازمند تنوع الگوی کسب و کار

همکاری اپل و اپرا وینفری برای راه اندازی سرویس استریمی ارزاتنر از نتفلیکس

جدول/ مظنه خودروهای گازسوز بازار

تب خرید و فروش خودرو فروکش کرد + جدول

وضعیت حقوق بازنشستگی در شرق اروپا

شریعتمداری اختیاراتش را به معاونش تفویض کرد

قیمت خودرو امروز 97/03/28| تب خرید و فروش خودرو خوابید

اسب سرکش مصرف بنزین هنوز می تازد

ارائه خدمات بهتر در ناوگان حمل و نقل شهری با کارت شهروندی

ارز و شکل گیری نرخ سوم برای آن

حباب سکه به 400 هزار تومان رسید

میزان شوری منبع آب خرمشهر به شوری آب دریا رسید

کارخانجات آب معدنی در مرز تعطیلی

افتتاح 46 طرح حوزه کشاورزی در استان

کمپین "نخریدن" و تاثیر آن بر بازار طلا

اثر منفی سیستم دلالی در حوزه کاغذ

بودجه ده میلیون تومانی تبلیغات اسلامی و پزشکی قانونی

فعال سازی مناطق آزاد مغری و ارس میان ایران و ارمنستان

کشف و ضبط 370 میلیارد ریال کالای قاچاق در استان

بعد از گربه پیشگو، نوبت به مرغ پیشگو رسید! + فیلم

خطرنابودی باغات و نخیلات جنوب کرمان

شاخص بورس رشد کرد/قصد خرید آپارتمان در میدان فردوسی دارید بخوانند/سکه گران تر شد

بهای انواع ارز در بازار دوشنبه 28 خرداد

پرداخت 270 میلیارد تومان تسهیلات اشتغال روستایی در پنج ماه اخیر

عبور چراغ خاموش سکه از مرز2 میلیون وپانصدهزار تومان

حباب قیمت خودروهای خارجی به زودی می ترکد

نسخه پلاس گوشی ال جی Q8 در دو مدل عرضه می شود

تب خرید و فروش خودرو خوابید +جدول قیمت

جدیدترین قیمت طلا، سکه و ارز

رقم پاداشی که کی روش برای برد مقابل مراکش تقسیم کرد

کاهش خوراک واحدهای پالایشی و پتروپالایشی

بودجه تبلیغات اسلامی و پزشکی قانونی فقط 10 میلیون تومان

تاثیر افزایش تولید نفت عربستان و روسیه بر بازار ایران

ضرورت نظارت بیشتر بر بازار

رونق بازارهای رقیب به بورس لطمه میزند

اولویت های جدید تامین ارز ابلاغ شد

وضعیت واحدهای تولیدی قم به صورت میدانی بررسی می شود

560 طرح اشتغال در خراسان جنوبی به بانک معرفی شد

ماجرای نیمه تمام ماندن مراسم کلنگ زنی معاون وزیر نیرو در شوش

واردات 3000 خودرو طی دو ماه

واکنش های منفی نسبت به کمپین علی کریمی

آمریکا به دنبال فروش «معامله قرن» به کشورهای منطقه

لیست قیمت زمین های مسکونی در مناطق مختلف تهران

اولویت های جدید تامین ارز مشخص شد

روحانی: سودجویان اقتصادی آماده برخورد قاطع مالیاتی باشند/مصرف کنندگان نباید هزینه سودجویی عده ای را بپردازند

560 طرح اشتغال در خراسان جنوبی به بانک معرفی شد

برای عبور از بی ثباتی و بحران تغییر تیم اقتصادی دولت ضروری است؟ کارشناسان پاسخ می دهند

وضعیت واحدهای تولیدی قم به صورت میدانی بررسی می شود

اولویت های جدید تامین ارز ابلاغ شد

دستیابی به اهداف شعب با تسلط به خط مشی اعتباری

تکذیب خبر کسر مالیات از کارتخوان ها

یک روش جدید برای کلاهبرداری در بازار مسکن

مدیرعامل بانک قرض الحسنه مهر ایران: بیش از 5 میلیون ایرانی مشتری بانک قرض الحسنه مهر ایران

آپارتمان های متری 6 میلیون تهران کجاست؟ +جدول

کمپین نخریدن و تاثیر آن بر بازار طلا

این مرد خوش شانس 200 هزار میلیارد تومان به ارث برده+عکس

نشستی 6 ساعته برای تقسیم بودجه ی استانی آبادان

رشد حاشیه نشینی، افزایش آسیب های اجتماعی را به دنبال دارد

تولید محصولات کشاورزی کشور 25 درصد افزایش یافته است

روحانی:مصرف کنندگان نباید هزینه سودجویی عده ای را بپردازند

هشدار درباره وقوع فاجعه زیست محیطی ناشی از آتش سوزی مخازن نفت لیبی

واکنش روحانی به گرانی های اخیر: مصرف کنندگان نباید هزینه سودجویی عده ای را بپردازند

اولویت های جدید تامین ارز مشخص شد

طرح نهالکاری در جنوب شرق اهواز نتیجه بخش بوده است

آسان سازی روند پرداخت خسارت از سوی شرکت های بیمه

اجرای 125 هزار هکتار عملیات مالچ پاشی و نهالکاری در استان خوزستان/ امسال 100 میلیون دلار برای مهار ریزگردها اختصاص یافته است

تولید محصولات کشاورزی کشور 25 درصد افزایش یافته است

بودجه حمل و نقل ریلی پایتخت به جای تقویت 23 درصد کم شد

بودجه حمل و نقل ریلی پایتخت به جای تقویت 23 درصد کم شد