مطالب مرتبط:
مرکل : سیاست مهاجرتی آزمونی دشوار برای اروپا است
کارنامه ننگین آمریکا در جامعه تشریح شود
کارنامه ننگین آمریکا در جامعه تشریح شود
مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت:
نرخ ارز جامعه را دچار التهاب کرده است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 24 خرداد 1397 ساعت 09:552018-06-14سياسي

آزمونی به منظور سلامت جامعه


مساله آزار دانش آموزان توسط ناظم مدرسه در غرب تهران دوباره این سوال را در میان افکار عمومی ایجاد کرد که جایگاه گزینش سلامت روان برای معلمان و کادر اداری مدارس کجاست؟ - هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است.

لذا انتشار این مطلب به معنای تایید محتوای آن نیست آزمونی به منظور سلامت جامعه مساله آزار دانش آموزان توسط ناظم مدرسه در غرب تهران دوباره این سوال را در میان افکار عمومی ایجاد کرد که جایگاه گزینش سلامت روان برای معلمان و کادر اداری مدارس کجاست؟ چندی پیش نیز خبر اقدام غیراخلاقی نیروی خدماتی در یکی از مدارس ارومیه سر و صدای زیادی به پا کرد و موجبات ناخرسندی ساکنان این منطقه را فراهم کرد.

هرچند همهمه فضای مجازی به موضوع آزار جنسی دانش آموزان منطقه 2 تهران بسیار شاخ و برگ داد، اما این فاجعه به خودی خود نیز بسیار ترسناک و قابل تأمل است.

جایگاه آموزش و پرورش در تربیت فرزندان نسل آینده کجاست و این سازمان اساسا چگونه در شکل گیری شخصیت و همچنین موقعیت دانش آموزان در آینده تاثیرگذار است؟ در واقع مربی، معلم، ناظم و کادر اداری مدارس طی فرآیندی کامل قانونی و مشخص وارد مهم ترین موضوع یعنی تربیت و آموزش کودکان و دانش آموزان می شوند و بنابراین رعایت اصول اخلاقی و هنجارهای اجتماعی از سوی آنها مساله بسیار مهمی است.

به گفته مسئولان آموزشی مجرم مدرسه غرب تهران از نیروهای غیررسمی در مدرسه بوده است.

به نظر نگارنده این گزارش، توجیه غیررسمی بودن این نیرو تنها نوعی عذر بدتر از گناه است که نبود روش گزینش های اصولی معلمان و کادر اداری را روشن تر از قبل روبه روی دیدگان مردم قرار می دهد.

در حال حاضر نیروی های رسمی آموزش و پرورش نیز هیچ گونه آزمونی به منظور ارزیابی سلامت روان طی نکرده اند و تنها به ارزیابی میزان دانش و همچنین انگیزه ها و ارزش های اعتقادی - مذهبی آنها توجه شده است.

حال پرسش آن است که آیا التزام معلمان به ارزش های اعتقادی- مذهبی دلیل خوبی برای تایید سلامت روان آنهاست یا خیر.

در واقع تایید اخلاق مندی کادر اداری مدارس چقدر به تایید سلامت روانی آنها مرتبط است و آیا این دو رابطه لازم و ملزومی با یکدیگر دارند.

مشکل اساسی که آموزش و پرورش سال هاست با آن مواجه است بی توجهی به سلامت روان معلمان است.

در واقع دانش آموزان تحت آموزش و تربیت افرادی قرار می گیرند که هیچ تضمینی برای سلامت روان در آنها وجود ندارد.

بنابراین در اثر خروج معلمان از یک فرآیند گزینش غیراستاندارد هر چند سال یکبار شاهد اخبار ناخوشایندی از برخورد خشونت آمیز معلم یا کادر اداری با دانش آموزان هستیم.

گاهی برخورد خشونت آمیز معلم با دانش آموز به حدی در شخصیت او تاثیرگذار است که آثار منفی خود را در آینده او نیز به نمایش می گذارد و آسیب جدی به روان و شخصیت او وارد می کند.

**اخلاقیات رنگ باختهاخلاقیات در جامعه امروز رو به انحطاط رفته است و جامعه از مسائل مهم اخلاقی رنج می برد.

آنچه امروز می تواند کلید حل مشکلات متعدد اخلاقی باشد توجه به نقش اصول تربیتی و پرورشی کودکان و نوجوانان به منظور ایجاد اخلاق مداری و جامعه پذیری در آنهاست.

نقش معلم در این راستا ارزشمند و انکارناپذیر است و باید برای آن برنامه ریزی های دقیق و اصولی داشت.

در واقع نقش او تکمیل کننده وظایف والدین است تا اگر به هر علت والدین آن چنان که باید در زمینه آموزش اصول اخلاقی و تربیتی موفق عمل نکردند معلم بتوانند خلأهای تربیتی را در کودکان و نوجوانان بپوشاند و آنها را برای انتخاب زندگی سالم و اخلاقی در آینده ای نزدیک رهنمون باشد.

اگر کادر اداری در مدارس از معیارها و هنجارهای اخلاقی جامعه به دور باشند یا به هر نحو براساس اصول جامعه قدم برندارند در این صورت آینده دانش آموزان نیز چندان روشن نخواهد بود و به عنوان مثال از طریق افرادی مانند ناظم خاطی به سوی آینده ای رو به انحطاط و نابودی قدم برمی دارند.

از سوی دیگر بی اعتمادی به فضای آموزشی مدارس تبعات بسیار مخربی را بر جامعه می گذارد.

هر چند تا امروز مدارس یکی از سالم ترین محیط های اجتماعی بوده اند، اما این سابقه روشن دلیل کافی برای ادامه این روند نیست.

در واقع اگر بپذیریم که ارزش های اخلاقی در جامعه روزبه روز کمتر شوند و ناهنجاری ها جای خود را به هنجارها دهند این پرسش ایجاد می شود که مدارس تا چه زمانی قادر به مقاومت در مقابل سیل بی اخلاقی های رایج در جامعه هستند و این بی اخلاقی ها تا چه برهه ای پشت دیوار مدارس کشور باقی می مانند.

در حال حاضر به گفته مسئولان آموزش کشور مسائلی مانند اعتیاد، مصرف مشروبات الکلی و همچنین روابط پرخطر جنسی از پشت دیوارهای بلند مدارس به داخل آنها راه یافتند.

هر چند هیچ مسئولی معلمان و کادر آموزشی را در ارتباط با راهیابی این ناهنجاری ها به مدارس مقصر قلمداد نکرده است، اما باید پرسید تاکنون نقش آنها در کنترل و کاهش این آسیب ها در مدارس چه میزان بوده است؟**لزوم سلامت روان معلمانمعلمان و کادرآموزشی- اداری مدارس تنها زمانی می توانند دانش آموزان را از گزند آسیب های اجتماعی موجود در جامعه نجات دهند که خودشان با آنها دست به گریبان نباشند.

امروز علاوه بر مدارس دولتی بسیاری از مدارس غیرانتفاعی نیز در بسیاری از مناطق و شهرهای ایران وجود دارند و غالب نیروهای آموزشی آنها را نیروهای غیررسمی تشکیل می دهند.

برخی نیروهای غیررسمی آموزشی در کشور مصاحبه های کاری منسجمی را پشت سر نمی گذارند و همچنین برای استخدام آنها مراحل قانونی به صورت کامل طی نمی شود، بنابراین شاید بتوان آنها را مانند هندوانه دربسته ای دانست که مشخص نیست در نهایت به کام دانش آموزان شیرین و خوش گوار می آیند یا نارس و بدمزه.

معلم ها هم مانند دیگر اقشار جامعه خطاهایی دارند و ممکن است در محل کارشان دچار خطاهایی شوند که جرم باشد.

باید سازمانی وجود داشته باشد تا به این جرائم رسیدگی کند و برای معلمان خطاکار حکم انفصال ازخدمت صادر کند اما مشکل اینجاست که اصلا آموزش و پرورش هیچ برنامه و پروتکلی برای برخورد با جرائم معلم ها در محیط های آموزشی و در ارتباط با دانش آموزان ندارد.

بنابراین اگر معلم با دانش آموز برخورد فیزیکی داشته باشد یا او را تحت آزار کلامی و در موارد نادر آزار جنسی قرار دهد والدین دانش آموز هیچ راهکار قانونی جز شکایت در مراجع قضایی برای اثبات جرم معلم و همچنین محکومیت آن پیش رو ندارند.

این درحالی است که پرونده های قضایی متعدد و مفتوح در قوه قضاییه گواه روشنی بر پرکاری و ازدیاد وظایف در این قوه است و رسیدگی به این پرونده ها فرآیندی زمانبردارد.

بنابراین راهکار بهتر برای جلوگیری از تکرار اینگونه حوادث تلخ الزام بر آزمون ها و گزینش های سلامت روان برای معلمان و کادر اداری در مدارس است.

در این صورت می توان به شدت به وجود نسلی سالم و پرنشاط امیدوار بود.

**لزوم انجام آزمایشات معتبر سلامت روانیک کارشناس آموزش در گفت وگو با آرمان با تاکید بر لزوم گزینش سلامت روان برای معلمان می گوید: معلمان نقش موثری در آموزش دانش آموزان دارند و یکی از اضلاع مثلث آموزش دانش آموز- مدرسه و معلم را تشکیل می دهند.

باتوجه به آنکه آنها با دانش آموزان در ارتباط مستقیم هستند، ممکن است گاهی برخوردهای آنها با دانش آموزان درست نباشد.

محمدرضا نیک نژاد می افزاید: معلمان باید نسل آینده را آموزش دهند، بنابراین نه تنها معلمان بلکه مربیان پیش دبستانی یا پرستاران کودک نیز با روش های مختلف افزون بر آزمون های سنجش علمی مورد سنجش رفتاری و روحی نیز قرار بگیرند تا مشکلی از نظر سلامت روان نداشته باشند.

او خاطرنشان می کند: امروز معلمان در دو سطح و در زمان استخدام مورد سنجش اعتبار علمی و اعتقادی قرار می گیرند، اما هیچ گونه گزینشی در مورد سلامت روانی پشت سر نمی گذارند.

نیک نژاد می گوید: در واقع بحث توجه به سلامت روان معلمان و کادر اداری هیچ گاه به صورت جدی مدنظر مسئولان آموزشی کشور نبوده و تنها به مانند یک موج و پس از بروز اتفاقات ناگوار در برخی مراکز آموزشی سر زبان آنها افتاده است.

امروز برخی شروط در مورد ویژگی های جسمانی مانند چهره، رنگ چشم، جثه، قد و .

برای معلمان وجود دارد، درحالی که جای این میزان تمرکز بر ویژگی های جسمانی معلمان باید بر ویژگی های اخلاقی و مسائل روانی آنها تمرکز داشت.

او تاکید می کند: امروز به دلیل شرایط اقتصادی و بیکاری در جامعه هجوم زیادی از سوی مردم برای استخدام در آموزش وپرورش وجود دارد و بسیاری از افراد در آزمون های استخدامی شرکت می کنند، بنابراین به میزان زیادی نمی توان افراد را در زمینه های مختلف جداسازی کرد.

نیک نژاد می افزاید: معلمان دوره ابتدایی و متوسطه اول باید در بدو استخدام و هنگام آموزش تحت گزینش و مصاحبه قرار بگیرند، زیرا آنها با کودکان و نوجوانی در تماس هستند که هنوز شخصیت آنها به درستی شکل نگرفته است.

او خاطرنشان می کند: سنجش در این مورد می تواند به صورت غیرمستقیم باشد، در واقع مدیر مدرسه می تواند توسط روش هایی مانند هیات ناظر بر عملکرد معلمان در مدارس پایش های روانی معلمان را انجام و آنها را همواره تحت نظارت قرار دهد.

البته در کنار این پایش ها سنجش های فوق الذکر نیز به صورت سازمان مند باید وجود داشته باشد.

نیک نژاد تاکید می کند: این پایش ها صرفا نباید برای معلمان باشد و تمام افرادی که در سطوح مختلف با دانش آموزان و کودکان در تماس هستند باید آنها را انجام دهند.

او می گوید: آموزش و پرورش یکی از نهادهای به شدت بیمار در کشور است و گرفتاری های بسیاری دارد و بیماری های اقتصادی، ساختاری و ایدئولوژیک آن دیده نمی شود.

یکی از مهم ترین آنها اقتصاد و بی توجهی به بودجه این وزارتخانه است.

فشارهای روانی و اقتصادی معلمان گاهی آنها را درگیر انواع خشونت می کند و بخشی از مساله بی توجهی به معلم و آموزش و پرورش است.

هنوز آنگونه که انتظار می رود آموزش و پرورش در اولویت نیست.

در فرآیندی چند ساله باید به مسائل اقتصادی و معیشتی و همچنین ویژگی های اخلاقی معلمان رسیدگی کرد و یکی از موارد مهم، رسیدگی به سلامت روان معلمان و کادر آموزشی است.


کلید واژه ها: دانش آموزان - سلامت روان - سلامت - آموزش و پرورش - معلمان - معلم - اداری - آموزش - روان - غرب تهران - مدارس - گزینش - تهران - مدرسه - نیرو - برخورد خشونت آمیز - تربیت - تربیت فرزندان - ناظم - آموزش کودکان - سلامت روانی - اطلاع رسانی - جامعه - آینده - منطقه - خشونت - فضای مجازی - آزار جنسی - اجتماعی - فرزندان

آخرین اخبار سرویس:
« مساجد» یکی از بهترین مکان ها برای بومی سازی طرح های اقتصاد مقاومتی

عباس بیات جلوگیری از خلاءبحران آفرین در آموزش وپرورش

برای نخستین بار 140 سمن استان فارس کار درمان و پیشگیری از اعتیاد را به عهده دارند

دهقانی: مجلس در بررسی مجدد CFT عاقلانه، با تدبیر و انقلابی عمل می کند

یادداشت/ داوود مهدوی زادگان بنای دانشگاه ما از ابتدا غلط گذاشته شد

فعالیت کمیته امداد همچون موسسات خیریه محدود نیست

سرخط مهمترین خبرهای لرستان در 24 ساعت گذشته

نظر رییس دولت اصلاحات درباره مذاکره با امریکا

جدول اوقات شرعی

سیاست مهاجرتی آمریکا جالب نیست/ رفتار ایران در قبال پناهجویان قابل تحسین است

مرور برخی از نخستین اقدامات آمریکا در جنگ تحمیلی علیه ایران

پیاده کردن مفاهیم قرآنی در زندگی فردی و اجتماعی

جذب نشدن تسهیلات اشتغال علت یابی شود

استخدام کارشناس فنی آقا و خانم در شرکت خدمات انفورماتیک

استخدام سیزده ردیف شغلی در مجموعه غذایی بل باسی

احتمال تغییر نحوه محاسبه حقوق بازنشستگی

قصور وزارت آموزش و پرورش در موضوع آزار و اذیت دانش آموزان محرز شد

ابهام در انتخاب مدیرعامل بانک شهر به دلیل اختلاف شهرداران

استخدام آشپزخانه ریحون

فرمانده نیروی زمینی ارتش: ارتش و سپاه یک نیروی واحد هستند

شیطان، چه زمانی و چگونه خواهد مُرد؟

درگفتگو با اساتید وصاحب نظران مطرح شد: پژوهش،اصل و زیر بنای فعالیت های یک روابط عمومی حرفه ای

تقویت بانک اطلاعاتی برای برخورد با متخلفان

پرواز های یکشنبه 3 تیرماه فرودگاه شیراز

اموال ثبت شده خاوری را اعلام کرده ایم

اوقات شرعی امروز به افق یاسوج

جذب نشدن تسهیلات اشتغال علت یابی شود

دومین جلسه شورای هماهنگی بزرگداشت دهه کرامت استان فارس برگزار می شود

همه ایران پشت سردار است +تصویر

دبیر هیات موسس اقامتگاه های بوم گردی کشور در گفت و گو با فارس عنوان کرد اقامتگاه های بوم گردی را مسیر بی راهه تهدید می کند/ فعالان بوم گردی در انتظار برگزاری انتخابات

ترکیه - گردهمایی انتخاباتی در استانبول

جدول پخش برنامه های صدای چهارمحال و بختیاری

پیشنهاد حسین شریعتمداری به رییس جمهور

بلای خانمانسوز مواد مخدر را جدی بگیریم

لزوم تعیین سهم آذربایجان شرقی در تربیت 10 میلیون حافظ قرآن

استخدام انباردار با مهارت رانندگی در فارس

استخدام رستوران الف

شوخی "علی اوجی" با همسرش و "الناز حبیبی" + عکس

"آزاده صمدی" و ست جدیدش + عکس

استخدام مجتمع لیزر گیل تاب

استخدام صندوقدار، آشپز و نیروی ساده در رستوران

شوخی سردار و رامین با پرتاپ اوت میلاد محمدی

صفحه اول روزنامه های کشوری و استانی؛یکشنبه سوم تیرماه 97 /تصاویر

250بیمار البرزی در انتظار پیوند کلیه

توقف تولید پتروشیمی آبادان به علت شوری آب

پاکسازی لیزری گلسنگ های تخت جمشید و پاسارگاد

مجموعه ای از سخنان امام موسی صدر منتشر شد

جدول پخش برنامه های سیمای چهارمحال و بختیاری

تشریح آخرین پیشرفتهای کشورمان در زمینه مقابله با جرائم سازمان یافته

برگزاری نمایشگاه هفته حجاب و عفاف با معرفی مدل های اسلامی پوشش بانوان

ارزیابی عملکرد دستگاه قضا در سال 96/رسیدگی به 12 میلیون و 300 هزار پرونده

رتبه ادارات فارس در زمینه شکایات مردم مشخص شد

کلاهبرداری اینترنتی، معضل جدی فضای سایبری است

آشنایی با اداره کل امور ایثارگران شهرداری تهران

موزه دفاع مقدس در تازه ترین شماره نشریه تخصصی "ICOMAM" معرفی شد

مقابله با تبعات اقتصادی اقدامات خصمانه آمریکا در دستور کار پارلمان ایران

استخدام نیرو جهت انجام امور اداری و مالی در شرکت راهسازی

مستند «پدر معنوی» ساخته شد

محتوا یعنی اینکه روابط عمومی حرفی برای گفتن داشته باشد!

جزییات نامه ای با امضای 5000 پرستار

سرنوشت مصادره های پس از انقلاب

مهمترین اخبار جهان (7-19)

تعیین تکلیف دانشگاهها در طرح تحول تا سال آینده/تقویت ارتباط با فارغ التحصیلان

برگزاری دومین پیش نشست کنفرانس بین المللی گردشگری و معنویت در جمکران

در گفت وگو با فارس تبیین شد روش های مختلف آشنایی پیش از ازدواج/ آیا در زندگی پایدار عشق اولیه اهمیت دارد؟

انجمن‎های میراث فرهنگی اهواز تجلیل می‎شوند/ دوشنبه‎‎های گردشگری اهواز به راه می‎افتد

مقابله با تبعات اقتصادی اقدامات خصمانه آمریکا در دستور کار پارلمان ایران

ظرفیت های مازندران با برگزاری جشنواره های منطقه ای معرفی شود

اشتغال 20 هزار نفری سخت تر از جذب اعتبار راه آهن نیست

از آلماتی تا آستانه؛ مدل قزاقی تغییر پایتخت

ظرفیت های مازندران با برگزاری جشنواره های منطقه ای معرفی شود

83 سال پیش چه کسانی زنده به گور شدند؟ + عکس ها

غایبان بزرگ جلسه مجمع تشخیص چه کسانی بودند؟ (عکس)

حماسه کویر نشینان در تاریخ ثبت شد/ ایران، طرح نفتی آمریکایی ها را ناکام گذاشت/ ترامپ خودروهای اروپایی را تهدید کرد/ جنگ سنگین اینستاگرام با یوتیوب و توییتر بر سر «ویدیو، پادشاه آینده» کلید خورد

برخی اعتدالیون نمی خواهند "اصلاح طلبان" حامی روحانی باشند/ از اینکه به آقای روحانی رأی دادیم پشیمان نیستم

سه نگرانی پیامبر(ص) در مورد امتش

دفاع یک سینماگر از حضور جواد یساری در فیلم خویش

اخراج سخنگوی کاخ سفید از یک رستوران

انتخابات زودهنگام ترکیه؛ رقابت دو دیدگاه نظام پارلمانی و ریاستی

انتخابات ترکیه 2 415 ناظر بین المللی بر انتخابات سراسری ترکیه نظارت می کنند

ایران همیشه با سربلندی از زیر فشارها و توطئه های دشمنان خارج شده است

یادداشت/ حسن رضایی اصلاحات چیزی که نیست!

استحکام دوستی بین ایران و گرجستان در گرو ارتقای روابط اقتصادی

سرنوشت مصادره های پس از انقلاب

دیدار لاریجانی و روحانی با رهبر انقلاب درباره لایحه FATF / مجلس هنوز تصمیم قطعی نگرفته است

ظرفیت های مازندران با برگزاری جشنواره های منطقه ای معرفی شود

چالشهای کسب پیروزی اردوغان در انتخابات امروز

6 نام و یک کرسی

انتخابات زودهنگام ترکیه؛ ماراتنی نفسگیر

انتقال پای شهیدبا ساک !

نمایشگاه بین المللی تهران باید تعطیل شود

به فرموده امام صادق(ع) با انجام این 3 عمل دیگر ضرری به انسان نمی رسد

لحظه زیبا که دختر هنرمند ایرانی جایزه اش را با مادرش تقسیم می کند+ عکس

احتمال تغییر نحوه محاسبه حقوق بازنشستگی/فعلا، ملاک 2 سال آخر بیمه پردازی است

آتش و خشم در کاخ سفید ترامپ (قسمت 116) / طلب اتحاد برای حزب پر اختلاف

وفاداری والاتر (قسمت 24)/ رویارویی با قلدرهای مدرسه

واکنش سید محمد خاتمی به نامه مذاکره مستقیم با امریکا

جشن عروسی 2 بازیگر در یک سریال+ تصویر

عکس تکان دهنده و حمله یک بازیگر به مدیران امور آب

واکنش رییس قوه قضاییه به ماجرای ویلای لواسان

آزمونی به منظور سلامت جامعه

آزمونی به منظور سلامت جامعه