مطالب مرتبط:
باز تعریف جریان اصلاحات؛ دستور کار حزب ندای ایرانیان
باز تعریف جریان اصلاحات؛ دستور کار حزب ندای ایرانیان
اصلاحات، سرنوشت شوروی را برای کره شمالی رقم می زند
موسوی لاری: "پارلمان اصلاحات" نهاد بالادستی اصلاح طلبان می شود
آلمان خواستار اصلاحات و تشکیل جبهه واحد برای رویارویی با نظام جهانی جدید شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 24 خرداد 1397 ساعت 09:022018-06-14سياسي

"جریان اصلاحات" 2 پا دارد


ضعف عملکرد این نهادها که مطابق وعده ها و شعارهایی که در انتخابات ارائه کردند، نبوده، باعث شده تا مطالبه «اصلاح اصلاحات» گسترده شود.

با مصطفی تاج زاده درباره همین موضوع گفت وگو کرده ایم.

- ضعف عملکرد این نهادها که مطابق وعده ها و شعارهایی که در انتخابات ارائه کردند، نبوده، باعث شده تا مطالبه اصلاح اصلاحات گسترده شود.

با مصطفی تاج زاده درباره همین موضوع گفت وگو کرده ایم.

ضعف عملکرد این نهادها که مطابق وعده ها و شعارهایی که در انتخابات ارائه کردند، نبوده، باعث شده تا مطالبه اصلاح اصلاحات گسترده شود.

آرمان با مصطفی تاج زاده درباره همین موضوع گفت وگو کرده که در ادامه می خوانید.

همان طورکه در این یک سال گفته شده، به نظر می رسد جریان اصلاح طلبی در حال تهی شدن از مفاهیم و آرمان های خود بوده است.

علت هم ورود به عرصه قدرت و گرفتارشدن در این بازی است.

این روند از سال 92 آغاز شد و تا به امروز شدت گرفته است.

با این تحلیل موافق هستید؟اجازه دهید ابتدا مقدمه کوتاهی بگویم.

نامه صد نفر از اصلاح طلبان نسل دوم، مرا امیدوار کرد.

خوشبختم که جریان اصلاحی در کشور متوقف شدنی نیست.

باید روحیه نقادی نسل دوم اصلاح طلبان را به فال نیک گرفت و از آن حمایت کرد.

چنین تفکر و حرکتی در هیچ یک از جریان های سیاسی مخالف و موافق متأسفانه دیده نمی شود؛ یعنی نه جوانان اصولگرا چنین جایگاهی را برای خود قائل هستند و نه هواداران آقای احمدی نژاد.

حتی در اپوزیسیون خارج از کشور نیز چنین وضعی دیده نمی شود که نسل بعد، ضمن احترام گذاشتن به نسل پیشین خود و با تکریم دستاوردهایشان و البته در جهت تثبیت و تعمیق همان دستاوردها در دوره معاصر به نقد عملکرد آنان بنشینند و راهکار ارائه کنند و نور امید بپراکنند.

من به این دوستان بابت نوشتن چنین متن متین و منطقی و پر از نکات درست تبریک می گویم.

اگرچه ممکن است با برخی از موارد آن همدلی کامل نداشته باشم که مهم نیست.

حال پاسخ پرسش اول شما.

به نظر من حرکت اصلاحی در ایران در دو دهه گذشته جریانی دوپا بوده است؛ یک پا در قدرت و یک پا در جامعه مدنی داشته و باید به این شکل هم باقی بماند.

با این تأکید که زادگاه و تکیه گاه اصلاحات مردم و جامعه مدنی است، اما پیشبرد اصلاحات در گرو مشارکت جدی در قدرت است که دلایل آن را در سخنرانی اخیر خود برای اصلاح طلبان دماوند شرح دادم؛ یعنی دلایل حضور هواخواهان اصلاحات و بهبود اوضاع ایران را از امیرکبیر تاکنون برای حضور در عرصه حکومت برشمردم و به همین دلیل تکرار نمی کنم؛ ولی حضور در قدرت به هیچ وجه نباید باعث قطع یا تضعیف رابطه ما با جامعه مدنی شود و مردم خدای ناکرده احساس کنند که مسئله اصلاح طلبان رسیدن به قدرت و استفاده از مواهب و امتیازات آن است.

ما باید ارتباط خود را با جامعه حفظ کنیم و اگر چنین کنیم، به طور طبیعی مجبور خواهیم بود که گفتمان خود را به روز کنیم و اجازه تهی شدن و بی محتواشدن به آن ندهیم.

من البته موافق عملکرد اصلاح طلبان از 92 تا 96 هستم و فکر می کنم بهترین کار ممکن انجام شده است، اما با توجه به تغییر و تحولاتی که در ایران و نیز در سطح بین المللی رخ داده، بر این باورم که آن مشی به تنهایی جواب نمی دهد و باید اصلاحاتی در روند اصلاحات ایجاد شود.

به نظر می رسید ورود به قدرت باید به مثابه ابزاری برای تحقق اهداف و گفتمان اصلاح طلبی باشد، اما اکنون هدف به تنهایی ورود به قدرت و حفظ آن به هر قیمتی با توجیه شرایط حساس است.

نتیجه این روند تغییر چهره اصلاح طلبی به جریانی است که زمین بازی آن قدرت بوده و در حال تئوریزه کردن این رفتار است.

با شما کاملا همدلم و فکر می کنم هر جریانی که خود را به قدرت محدود کند، در نهایت و پس از رنج و تلاش بسیار به همان نتیجه ای خواهد رسید که سیدجمال الدین اسدآبادی در آخر عمر خویش گفت: بذرهای گران قیمت خود را در شوره زار پاشیدم و هیچ یک به ثمر ننشست.

به باور من اصلاح طلبان امروز باید صریح تر از همیشه، هم با مردم سخن بگویند و هم با مسئولان.

همچنین باید مواضع شفاف و روشن تری را درباره موضوعات مبتلابه جامعه به ویژه در عرصه سیاست خارجی و اقتصادی اخذ کنند و حقایق را با مردم که صاحبان اصلی کشورند در میان بگذارند تا با جلب احترام و مشارکت آحاد ایرانیان بتوانیم هم بر مشکلات غلبه کنیم و هم اجازه ندهیم که اصلاحات در افکار عمومی تضعیف شود.

نقد اصلاحات و به بیان دیگر اصلاح اصلاحات که به تازگی از سوی برخی فعالان این جریان مطرح شده است، باید ناظر به چه بخش هایی باشد؟نقد اصلاحات در همه زمینه ها لازم است؛ هم به لحاظ گفتمانی و اینکه باید به روز شود، هم به لحاظ ارائه برنامه برای اداره بهینه کشور و حرکت به سوی حکمرانی خوب و هم در زمینه تشکیلاتی و باز کردن دایره و جذب نیرو؛ در همه این موارد اصلاح طلبان نیازمند نقدند.

به نظر من نکاتی که در نامه صد نفره اصلاح طلبان آمد، تا حدود زیادی به این ابعاد پرداخته است، گرچه به یک نکته اصلی کم توجه کرده و آن مسئله تحزب است که باید این عزیزان به این مسئله توجه ویژه ای کنند.

درحقیقت مادام که سیاست ورزی در ایران حزبی نشود، سیاست ورزان ما مسئولیت پذیر نشده و شفافیت بر عرصه سیاست حاکم نخواهد شد، کادر پرورش نمی یابد و کشور با برنامه اداره نمی شود.

برای اصلاح اصلاحات تا چه اندازه موافق اید که باید تولید محتوای فکری و اندیشه ای شود.

آیا در این فضا لازم است اهداف جدیدی تصویر شود یا اینکه فقط لازم است پیرایه هایی که در این سال ها به گفتمان اصلاح طلبی چسبیده است، زدوده شود؟امروز فقط به رفع اتهام ها و ابهام ها و زدودن پیرایه ها نباید بسنده کرد.

تغییرات جدی در جامعه و جهان رخ داده است و ما متناسب با آنها باید دیدگاه های خود را به روز و نو کنیم.

از تبیین ضرورت احترام به حق انتخاب سبک زندگی تا تأمین حقوق زنان، از لزوم دفاع از تشکیل اتحادیه و سندیکای صنوف مختلف، به ویژه کارگران و کشاورزان تا اصلاح سیاست خارجی کشور و اینکه جهت گیری دیپلماسی کشور در خدمت رفاه میهن قرار گیرد.

در امور اجتماعی و فرهنگی هم باید شفاف تر از همیشه و با برنامه های روشن تر از پیش به جامعه نشان دهیم که اصلاحات در ایران هنوز گفتمان برتر در همه عرصه هاست؛ یعنی همچنان که اصلاحات، امنیت ایران را چه در زمان آقای خاتمی و چه در حال حاضر تأمین و ایران را از جنگ دور کرده، و با تحریم ها جنگیده است و کوشیده ایران جایگاه مناسب تری در عرصه بین المللی به دست آورد و همچنان که همه پذیرفته اند اصلاحات مدافع حقوق شهروندی آحاد مردم است و ایران را برای همه ایرانیان می خواهد، اما اینها دیگر به تنهایی کافی نیست و مردم انتظار دارند که برای رفع محدودیت از سوی دیگر تلاش بیشتری شود.

از نظر شما چه تغییرات تاکتیکی ای لازم است تا در تحرکات جریان اصلاح طلب برای بازگشت اعتماد عمومی به این جریان صورت بگیرد؟ نمونه واضح آن عملکرد شورای سیاست گذاری و نقدهایی است که به ترکیب و نحوه مدیریت این شورا مطرح است.

شورایی که تقریبا تصمیمات آن پشت درهای بسته گرفته شده و منافع جمعی محدود را تأمین می کند که حاصل آن کمک کردن به تهی شدن اصلاحات از معنی بوده است.

شورای سیاست گذاری باید به نامه صد نفر توجه جدی کند.

همچنان که آقای خاتمی نیز باید به آن بذل توجه کند و خوب است جلساتی با نمایندگان این عزیزان برگزار کند و از نزدیک انتقادها و پیشنهادهای آنان را بشنود.

صد البته شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان نیز لازم است که با این دوستان به مشورت بنشیند و راهی پیدا کند برای جلب مشارکت همه نیروهای اصلاح طلب، به طوری که شورای سیاست گذاری سخنگوی فقط بخشی از اصلاح طلبان نشود و همه احساس کنند که در روند اصلاحات نقش دارند و سهیم اند و می توانند فردایی بهتر را برای همه ایرانیان رقم بزنند.


کلید واژه ها: اصلاح - اصلاحات - مصطفی تاج زاده - اصلاح طلبان - انتخابات - مصطفی - جامعه - احترام گذاشتن - وعده - زاده - مدنی - مردم - ایران - آرمان - کشور - امیرکبیر - امید - هواداران - سخنرانی - راهکار - جوانان - دماوند - حمایت - حکومت - امروز - سیاسی - احمدی - رابطه - درست - نامه

آخرین اخبار سرویس:
انگیزه درخواست شخصیت های فرانسوی برای حذف آیات قرآن درباه یهود

یکی از طولانی ترین ازدواج های تاریخ هالیوود/تصاویر

علوی: برجام به مویی بند است

رحیم صفوی: گاهی به نظر می رسد اگر دولت نباشد کشور بهتر اداره می شود / اگر دولت راه اشتباه رفته، گناه حضرت آقا چیست؟ / خودروسازی یک اُختاپوس است که اصلاً سپاه را به بدنه خود راه نمی دهد / عربستان دست از پا خطا کند هزار موشک به سمت شان شلیک می کنیم

تندیس فرشته نگهبان از چارسو به تالار وحدت رفت

سازه های برخی ایستگاه های مترو مورد بازنگری قرار می گیرد

اختلاف شخصی و مالی با گروگانگیری گره خورد

پرش بورس به کانال 115 هزار واحد

اقتصاد دستوری جواب نمی دهد/ معاملات توافقی ارز اصلاحیه تصمیم قبلی بود

لاریجانی در جمع خبرنگاران: پروژه آزادراه تهران- شمال نیازمند سرمایه گذاری مردمی است/حجم اصلی کار پروژه روی دوش مهندسان و پیمانکاران داخلی

جدال بی پایان شرکت های سنتی با استارت آپ ها شرکت های استارت آپی الگوهای فعالی هستند که شرکت های سنتی به جای سنگ اندازی می توانند از آن ها استفاده کنند

طرح استیضاح وزیرکار با 50 امضا +متن کامل

وعده نوبخت برای پرداخت پاداش پایان خدمت فرهنگیان بازنشسته تا پایان شهریور

تخلف مالی حدود سه هزار میلیاردریالی در شهرداری ساری تایید شد

بدهی زندانیان جرایم غیرعمد درقم 500 میلیارد ریال است

بیش از 14 هزار البرزی سال جاری خون اهدا کردند

سفیر ایران: نُجَباء مایه افتخار ملت عراق است + تصاویر

چرا دوروزه شدن تعطیلات هفتگی برای اقتصاد و گردشگری ایران مهم است؟

1400 دفتر خدمات قضایی تا پایان سال ایجاد می شود

تشکیل جلسه شورای تامین برای تصمیم گیری در خصوص بازار تهران/مهمترین موضوع در حال حاضر کنترل اوضاع است

توضیحات رییس مجلس درباره نحوه و زمان پرداخت بدهی دولت به شهرداری تهران

نوش دارو پس از مرگ سهراب در جاده های فارس

این ترامپ و آمریکاست که حال خوشی ندارند

امکان ایجاد بانک و بورس خارجی در مناطق آزاد فراهم شد

جزییات درگیری مرزبانان با اشرار مسلح در مرز پیرانشهر

استخدام منشی خانم برای کلینیک دندانپزشکی واقع در تهران

استخدام مدرس زبان خانم برای کلاس کودک در تهران

استخدام کمک مربی خانم جهت یک مهدکودک واقع در تهران

استخدام آبدارچی خانم برای دفتر تالار در تهران

استخدام مدیر داخلی خانم برای یک مهدکودک در تهران

ابراهیم تاتلیسس شکست خورد+عکس

استخدام منشی خانم برای شرکت نرم افزاری در تهران

استخدام مراقب در آسایشگاه سالمندان

استخدام بهیار و کمک بهیار در درمانگاه شبانه روزی

استخدام کارشناس پرستاری جهت مسئول فنی آسایشگاه سالمندان

وعده نوبخت به فرهنگیان بازنشسته

استخدام تایپیست مسلط به فرمول نویسی و صفحه آرایی در تهران

استخدام اپراتور لیزر در مطب پوست و مو

استخدام نسخه پیچ ماهر در داروخانه

استخدام کارمند اداری در مهدکودک

سفر وزیر کشور به قرقیزستان

(تصاویر)مانکن های مرد در هفته مد در پاریس،شادمانی شبانه حامیان اردوغان از پیروزی او در انتخابات ،پوشیدن برگ های موز در جشنواره سنتی مانیل، فیلیپی و ... در عکسهای خبری روز

استخدام دو نفر نیروی آقا با حداقل مدرک دیپلم در کارخانه

شرط مجلس برای استیضاح زنگنه

سوءمدیریت ها و مشکلات را به حساب رهبری نگذارید/ قدرت موشکی ایران هیچ گاه حذف شدنی نیست

رشد جمعیت دانش آموزی سیستان و بلوچستان، بیشتر از میانگین کشوری

دولت 10 هزار میلیارد ریال تسهیلات برای خرید تضمینی و توافقی محصولات کشاورزی اختصاص داد

آخرین جزییات ازتحویل پیکر جانباختگان ATR یاسوج

مراکز هسته ای ایران میزبان مدیران ارشد اطلاعاتی کشور

روباتی که کار تختخواب را انجام می دهد

راه اندازی سامانه دارویی برای اطلاع مردم از قیمت داروها/ کمبودی در دارو های تولید داخل نداریم

ویژگی عجیب انسان ها با دلایل علمی عجیب تر

تا پایان سال 1000 دفتر خدمات الکترونیک دیگر راه اندازی می شود

اسامی واردکنندگان موبایل با ارز دولتی / زیان دیدگان خسارت بگیرند

اعلام آخرین مهلت ثبت نام در طرح سنجش نوآموزان

ورود روزانه پنج هزار بیمار غیربومی به یزد

آغاز واردات 80 مگاوات برق از جمهوری آذربایجان

پرونده 10 سلبریتی روی میز دادسرای سرپل ذهاب

ادعاهای یک عضو شورای شهر درباره املاک نجومی

دستور جلسات شورای هماهنگی قوا فقط موضوعات اقتصادی است

«تأدیب الأطفال» با شیوه ای جدید منتشر شد

مختومه شدن حدود 75 هزار پرونده در شعب تجدیدنظر و 1779 پرونده در هیات عمومی دیوان عدالت اداری

دستور جلسات شورای هماهنگی قوا فقط موضوعات اقتصادی است

مطالبه آیت الله مکارم شیرازی از نخبگان علمی جهان اسلام

حق شهروندان است که اعتراضشان شنیده شود

مجمع فعالان اوقافی در کشور تشکیل شود/مردم خدمات وقف را در جامعه احساس کنند

با چه کسی ازدواج کنیم؟

بازنشستگی در کسوت روحانیت معنای ندارد

بررسی طرح تشکیل سازمان مبارزه با مفاسد اقتصادی در نشست کمیسیون قضایی با لاریجانی

طرح استیضاح وزیرکار با 50 امضا (+ متن کامل)

ارسال کمک به اهالی کفریا

رشته زنان و زایمان در رده سوم خطای پزشکی

وزیر اطلاعات: به طرف های خارجی اعلام کرده ایم که برجام به مویی بند است

سامانه سخا منجر به سهولت دسترسی به خدمات دیوان عدالت اداری می شود

نماینده مجلس: ممنوعیت واردات خودرو تصمیمی بدون مطالعه است/ وزارت صنعت تصمیم پخته ای نگرفته است

هزینه های بیست و ششمین نمایشگاه قرآن کریم هنوز برآورد نشده/ضعف پوشش رسانه ای از طرف صداوسیما/برنامه ریزی برای گسترش دایره زمانی و مکانی نمایشگاه

بنیاد باران: دفتر خاتمی نه هبه است نه هدیه

دهدلی، روستایی با قطب تولیدی، کشاورزی، گردشگری و دامی است

استخدام کمک حسابدار خانم مجری در خراسان رضوی

استخدام با مدرک فوق دیپلم مامایی در یک مطب

استخدام دو نفر رویه کوب ماهر آقا در محدوده میدان مادر کرج

استخدام دوزنده و وردست خانم در تولیدی پوشاک زنانه

استخدام صندوقدار و فروشنده برای فست فود در همدان

تا پایان سال 1000 دفتر خدمات الکترونیک دیگر راه اندازی می شود

توضیح سخنگوی ناجا در مورد ویلای لواسان

استخدام منشی خانم و کارگر در رستوران محدوده عبدالرزاقِ اصفهان

استخدام راننده آقا جهت آژانس در کرج

احساس می شود روحانی کشور را رها کرده است

وزیر اطلاعات: برجام به مویی بند است

ترانه علیدوستی و دخترش در اکران افتتاحیه خاله قورباغه +عکس

برخی مدیران مرتبط با سقوط هواپیمای آسمان احضار شدند

در طراحی و اجرای موزه دفاع مقدس قم از ظرفیت صاحبنظران استفاده شود

پول کلانی که برای واردات تلفن همراه اختصاص داده شد

شکایت ایران درباره حادثه سانچی به دادگاه هنگ کنگ

شاهزاده مغضوب عربستان فیلم رانندگی دخترش را به اشتراک گذاشت

بخشی از بازار تهران تعطیل شد

مراسم تشییع سردار دایی پور برگزار شد

نژادبهرام: مردم انتظار داشتند روحانی به طور سرزده در وزارت اقتصاد یا بازار حاضر شود

حیدری: مقامات دولتی گزارش دقیقی از شرایط به رهبری ارائه کنند

مدیرکل فرهنگی دانشگاه تهران در گفت وگو فارس خبر داد برگزاری کارگاه آموزشی ورود حرفه ای به بازار کار/ دوره های مهارتی در برنامه دانشگاه گنجانده می شود

"جریان اصلاحات" 2 پا دارد

"جریان اصلاحات" 2 پا دارد