مطالب مرتبط:
نمایی زیبا از خیابان «شانزلیزه»
آیس برگ زیبا + فیلم
12 ضربه ایستگاهی زیبا از دروگبا در چلسی
نمایی زیبا از بازار مسگرهای اصفهان
سخن نگاشت | اهمیت تربیت معنوی در بین دانشجویان
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 24 خرداد 1397 ساعت 06:022018-06-14سياسي

چگونه با دیگران زیبا سخن بگوییم؟


حوزه/ آهنگ صدا و لحن کلام نیز در دلنشین شدن سخن و تأثیر آن در شنونده نقش بسزایی دارد، آهنگ صدا هر چه ملایم تر باشد سخن دلربا خواهد بود.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری حوزه ، تربیت اسلامی از توصیه های بزرگان دین برای مسلمانان است که در شماره های گوناگون، بخش های مختلفی را تقدیم حضور مخاطبان گرامی خواهیم کرد.

* جذابیت گفت و گو در خانواده از بهترین و پرشکوه ترین تجلیات زندگی متعادل، داد و ستد عاطفی بین زوجین است.

در هیچ مرحله ای از مراحل زندگی نمی توان احساس بی نیازی از عواطف نمود.

داد و ستد عاطفی در آغاز ازدواج با شور و حرارت خاصی، حضور وافر و موثری دارد، لیکن پس از مدتی به لحاظ عدم آگاهی و غفلت یکی از زوجین یا هر دو، نبض زندگی کند می شود و عواطف سرشار و با حرارت، فروکش می کند و لحظه های ملال از راه می رسد و گله ها و شکوه ها، هر آن چه بر پیکره زندگی تازیانه می زند و زن و شوهر، مستأصل و درمانده، متحیرند که چرا زندگی شیرین و جذاب گذشته به این مرحله تنزل نموده است.

آن ها از این حقیقت غافلند که عاطفه به همان اندازه که برای یک شروع خوب ضروری است، برای ادامه زندگی خوب نیز لازم است.

پویایی هرچه بیشتر تبادل عاطفی، نیاز به شناخت شیوه های موثر مبادلات عاطفی دارد.

حال به بیان برخی از این روش ها می پردازیم: الف) شیوه قلبی و باطنی زیربنایی ترین و اولین شیوه مبادلات عاطفی، شیوه قلبی و باطنی است.

قلب و درون خاستگاه و محل رویش تمامی ارتباطات و مناسبات انسانی است.

آن چه که بر زبان جاری می شود و یا از اعضا و جوارح آدمی صادر می شود، از نهان گاه دل و قلب بر می خیزد.

قلب سرچشمه فیاض احساسات و تمایلات است.

بنابراین: اولا: نباید به احساسات عواطف منفی اجازه داد که به قلب آدمی نفوذ کنند و آن را تحت تأثیر قرار دهند.

چه، در این موقعیت، عواطف نامطلوب نسبت به یک فرد به تدریج رشد نموده و به نفرت و خصومت علیه وی مبدل می گردند.

اگر انسان در کشتزار قلب خود بذر بی میلی، بد بینی و نفرت کاشت.

خشونت و بد زبانی و بی مهری را درو خواهد کرد.

ثانیاً: بر همسران است که زمینه قلبی و باطنی را برای پرورش احساسات مثبت و عواطف سازنده نسبت به همسر فراهم نموده و همان دست احساسات و عواطفی را که مایلیم همسرمان نسبت به ما ابراز نماید ما نیز در کانون قلب خویش آن ها را پرورش دهیم.

وقتی دل نورانی است آن چه می پراکند نور و روشنایی است و به فرمایش امیر سخن حضرت علی ـ علیه السلام ـ دل خزینه دار زبان است.

[1] ب) روش کلامی دومین روش مبادلات عاطفی، روش کلامی است.

یکی از تجلیات قلب پر عاطفه و با جذبه شخصیت آدمی، ابراز محبت و علاقه به همسر به صورت کلام و گفتار است.

در این جا به برخی از عوامل جذابیت در کلام می پردازیم: 1.

شروع زیبا و ادب در کلام: همه دوست دارند که کلام شان نافذ و گیرا باشد.

رسیدن به این مقصود میسر نیست مگر این که سخن با کلماتی دلنشین و لحنی آرام، شروع شود.

آغاز زیبای سخن، دعوت همسر است به باغچه ای پرشکوفه و معطر، شروع زیبا هم چون بوی مطبوع غذا است، قبل از پهن نمودن سفره و تناول غذا.

آهنگ صدا و لحن کلام نیز در دلنشین شدن سخن و تأثیر آن در شنونده نقش بسزایی دارد، آهنگ صدا هر چه ملایم تر باشد سخن دلربا خواهد بود.

به قول پل رینو: انسان وقتی بلند حرف می زند صدایش را می شنوند اما وقتی آرام و ملایم سخن می گوید به گفته اش گوش می دهند.

بنابر این بجا و دلنشین است که همسران با کلمات خوشایند و خوش آهنگ به استقبال یکدیگر روند.

عادت به این روش سخن گفتن و ملکه شدن آن احتیاج به تمرین و تکرار دارد و همسران دوراندیش و دارای طبع لطیف می بایست آن را به صحنه عملی زندگی روزانه خویش بکشانند.

حضرت علی ـ علیه السلام ـ می فرمایند: هر کس نیکو سخن گوید (دز نزد دیگران) از هیبت و عظمت برخوردار است [2] و از آن حضرت است: سخن نیکو، دلیل بر فراوانی عقل و خرد، و نرمی کلام از روش نیکان است.

[3] حضرت در کلام دیگری می فرماید: زبانت را به زیباگویی عادت بده تا از سرزنش در امان بمانی[4] و می فرماید: زیبا سخن بگویید تا پاسخ زیبا بشنوید.

[5] این گونه سخن بگوییم الف) از نشانه های زیبایی سخن آن است که هنگام صحبت با همسرتان دقت کنید مطابق با طبع او سخن بگویید، حساسیت های او را در نظر بگیرید و به جای الفاظ کنایه ای و غیر شفاف و خنثی که احیاناً بوی بی مهری یا سرزنش از آن استشمام می شود، از کلمات صریح، متین و خوشایند بهره ببرید.

و در یک کلمه سعی کنید طوری با همسرتان حرف بزنید که جذب حرف هایتان شود و از مطالب و سخنانی که بر زبان می آورید به وجد آید.

به فرمایش امام سجاد ـ علیه السلام ـ خوب حرف زدن، مرد را محبوب زن و فرزند می سازد.

[6] نکته: ذکر این نکته نیز لازم است که برخی از رفتار های کلامی همسران نشان از محیطی است که آن ها در آن پرورش یافته اند.

به خصوص همسرانی که با دو فرهنگ و در دو محیط متفاوت رشد یافته اند، نوع سخن گفتن و برخی اصطلاحات و تکیه کلام های آن ها ناشی از بی ادبی و تمسخر همسر نیست و نباید از او دلخور شوید، در این گونه موارد لازم است به نحوی مسالمت آمیز به او بفهمانید که در فرهنگ ما چنین کلماتی پیام منفی به همراه دارد.

ب) از نشانه های دیگر سخن زیبا و پرجاذبه این است که در زندگی روزمره و امور عادی زندگی از زبان امری و نهی کمتر استفاده گردد.

وقتی در خواستی دارید که همسر می بایست آن را عملی کند بسیار نیکوست از کلمات و جملاتی از این قبیل استفاه کنید: لطفا، بی زحمت، ببخشید، خواهش می کنم، اگر زحمتی نیست، ممنون می شم اگر.

حتی گاهی بهتر است با خیره کردن چشم یا اشاره دست، مقصود خود را بفهمانید، مثلا با نگاه ممتد به نمکدان که آن طرف سفره قرار دارد، خانم را آگاه کنید که نیاز به نمکدان دارید یا صرفاً دست را به طرف آن دراز کنید تا همسرتان متوجه شود و آن را به شما برساند و گاهی ممکن است با جمله خبریه یا سوال در خواست خود را مطرح کنید.

در زندگانی حضرت امام خمینی (ره) آمده است وقتی ایشان خود نمی توانست سراغ یخچال برود می فرمود: این جا ها آب پیدا نمی شود؟ تذکر: بهتر از همه این موارد این است که عادت کنیم تا جایی که امکان دارد، خودمان نیازهای خود را بر طرف کنیم.

2.

صحبت به زبان دل: جذابیت کلام تنها در صلابت و استحکام آن نیست، بلکه از عمق جان برخاستن و به گونه ای لطیف و دلنشین بر زبان جاری کردن نیز شرط دیگر جذابیت کلام است.

این ویژگی به خصوص برای آقایان هنگام سخن گفتن با همسرشان بسیار لازم و کار گشاست.

بر مردان است که به زبان دل با همسرشان به گفت و گو بنشینند و دل او را تسخیر کنند و به اعماق جان و دل او نفوذ کنند؛ چرا که زنان از قلبی پرعاطفه و به سرعت تأثیر پذیر، برخوردارند لذا باید به زبان دل آن ها سخن گفت.

حضرت امیر ـ علیه السلام ـ فرمود: سخن چون از دل بر آید بر دل نشیند و آن گاه که از زبان بر آید از گوش فراتر نرود.

وقتی گوش دل بسیار قوی تر از گوش عقل است، چرا مرد این قوت و قدرت را به نفع خویش و زندگی جمعی خود مصادره نکند؟ توجه به این نکته برای مردان اهمیت دارد که بدانند اکثر اوقات نمی توان نسبت به زن با خشکی و خشونت رفتار نمود، مرد از طریق برخوردهای عاطفی و احساسی است که می تواند نظر زن را به خود جلب کند و او را شیفته خود گرداند.

از همین رو حضرت امیر المومنین ـ علیه السلام ـ در سفارش حکیمانه خود به فرزندش محمد بن حنفیه می فرماید: فرزندم، اگر می خواهی زندگی ات گوارا و لذت بخش باشد، در هر حال با همسرت مدارا و سازش داشته باش و با او به نیکی معاشرت کن.

[7] شهید مطهری در کتاب نظام حقوق زن در اسلام می نویسد: خداوند مرد را مظهر طلب عشق و تقاضا آفریده است و زن را مطهر مطلوب و معشوق بودن طبعیت، زن را گل و مرد را بلبل، زن را شمع و مرد را پروانه قرار داده است.

بنابر این، مقام و جایگاه مرد و نقش متقاضی و طالب بودنش، ایجاب می کند که در ارتباط کلامی با همسرش، به زبان دل سخن گوید و گوش دل او را آماده شنیدن و پذیرش سخنانش نماید.

البته این ویژگی گرچه رعایتش برای مرد نیکوتر و ضروری تر است، چون زن در عواطف و احساسات قوی تر است، لکن مخصوص مرد نیست، زن شایسته و خردمند نیز به زبان دل با همسرش سخن می گوید؛ مثلا وقتی مرد دیر به منزل می آید ممکن است بگوید: چرا دیر آمدی؟ تا حالا کجا بودی؟ چرا به فکر زن بچه هات نیستی؟ عکس العمل این گونه سخن گفتن چیزی نیست جز شبیه همین کلمات؛ ولی اگر بگوید، آقا مرا دلواپس کردی، نگران حالت شدم، اگر می خواهید دیر بیایی حتی الامکان ما را با خبر کن؟ این گونه مرد را مخاطب قرار دادن، عواطف و احساسات او را بر می انگیزاند و او را به عکس العملی مناسب و آرام فرا می خواند و در رفتارهای آینده او تأثیر به سزایی خواهد داشت.

ـ از نشانه های صحبت به زبان دل آن است که از تمایلات قلبی همسر خود نسبت به چیزهای مختلف آگاه شوید.

این آگاهی به شما کمک می کند که به موقع دل او را بربایید و به این وسیله توجه وی را به سخن خویش جلب کنید.

علی ـ علیه السلام ـ می فرماید: دل میلی دارد و بی میلی، دل ها را از ناحیه میل آن ها به دست آورید.

[8] و به فرمایش آن حضرت، بهترین و صحیح ترین سخن آن است که به زبان حال و دل باشد.

[9] 3.

کم گویی و گزیده گویی از عوامل و نشانه های دیگر جذابیت و اثر گذاری سخن آن است که به حداقل اکتفا و بهترین سخن برگزیده شود.

پرگویی و طولانی سخن گفتن، علاوه بر این که به تدریج انسان را از مقصود و غرض اصلی دور می کند، همسر را خسته، دلزده و کسل می کند؛ چون فرد غالباً دچار تکرار می شود و تکرار ـ به فرمایش حضرت امیر ـ علیه السلام ـ ـ ملال آور است.

[10] وقتی سخن کوتاه باشد، مرد یا زن قادر است تک تک کلماتش را حساب شده انتخاب نماید؛ لذا هر طبع لطیفی در این انتخاب و گزینش، بهترین، جذاب ترین و تأثیر گزارترین کلمات را بر می گزیند.

4.

زمان و مکان مناسب زمان، مکان و موقعیت مناسب گفتگو و انتخاب روش صحیح به کلام جذابیت، طراوت و نفوذ می بخشد.

یک کلام ممکن است در دو زمان و مکان متفاوت، دو گونه اثر و بازتاب داشته باشد.

شما با انتخاب بهترین زمان و مکان می توانید حرف خود را نشان بر دل همسر خود کنید و به کلام خود نفوذ بخشید.

بهترین زمان گفتگو: الف) به طور کلی، بهترین زمانی که می توانید به کلام خویش جذابیت ببخشید، وقتی است که با همسر خود همدلی می کنید و برای سخنان و خواسته های او ارزش قایل می شوید.

ب) زمان خستگی، ملالت و بیماری، وقت مناسبی برای درد دل و پذیرش سخنان یکدیگر نیست.

به فرمایش حضرت امیر ـ علیه السلام ـ دل همیشه آمادگی پذیرش سخن و گفتگو را ندارد، وقتی به سراغش روید که حالت نشاط و پذیرش دارد.

[11] ج) بهترین زمان برای صحبت و درد دل همسران، اول صبح و بعد از خواب کافی است.

5.

آسان و قابل درک بودن کلام کلامی جذاب و گیرا است که پیامش آسان و درک آن برای همسر راحت و عملی کردن آن سخت و دشوار نباشد.

عامل اصلی عدم انتقال و دریافت پیام آن است که کلام پیچیده و پیامش دشوار و عملی ساختن آن طاقت فرسا باشد، که این از آفت های ارتباط سالم بین همسران است و آن را به ارتباطی خشک، بی روح و شکننده قبیل می نماید.

منابع کمکی: 1.

سید مصطفی موسوی حرمی، افسون سخنی.

2.

محمد رضا شرفی، خانواده متعادل.

3.

غلامعلی افروز، روانشناسی خانواده؛ همسران برتر.

4.

عزت السادات میرخانی، رویکردی نوین در روابط خانواده.

[1].

جلوه های حکمت، ص 492.

[2].

جلوه های حکمت، ص 514.

[3].

همان، ص 516.

[4].

غرر الحکم.

[5].

همان.

[6].

خصال باب پنج گانه، حدیث 90.

[7].

وسایل الشیعه، ج14، ابواب مقدمات النکاح، باب 94.

[8].

نهج البلاغه، حکمت 193.

[9].

غرر الحکم، شماره 476.

[10].

الاکثار اضجار، غرر الحکم، ج2، ص 331.

[11].

نهج البلاغه، حکمت 193.

منبع: مرکز مطالعات و پاسخگویی به شبهات حوزه علمیه قم
کلید واژه ها: زندگی - احساس - همسر - خبرگزاری حوزه - زبان - عاطفه - انسان - خبرگزاری - ارتباطات - مسلمانان - خانواده - بهترین - اسلامی - ازدواج - جذابیت - توصیه - خشونت - گزارش - اولین - تربیت - بینی - زیبا - صورت - لحظه - منفی - شروع

آخرین اخبار سرویس:
غیبت وزیر خارجه انگلیس در رأی گیری پارلمان خبرساز شد

شوراهای حل اختلاف آذربایجان غربی رتبه پنجم کشوری را داراست

مجلس جدید ترکیه دو هفته دیگر شروع به کار می کند

لبخند رضایت از تغییر بعد از 14 سال

پیام تسلیت نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی در پی درگذشت "پدر شهید عدالت اکبری"

ولایتی: آمریکا و حامیانش نقشی در آینده منطقه ندارند

شوراهای حل اختلاف آذربایجان غربی رتبه پنجم کشوری را داراست

تشکیل کمیته درآمدی در منطقه 4 شهرداری کرج

اختصاص 300 تابلوی تبلیغات شهر اصفهان به موضوع اعتیاد

روحانی:پیروزی شما تحقق رویای یک ملت است

دانلود آهنگ جدید علی حداد بنام بده دستاتو

شهید «دایی پور» الگوی دانشگاه و جهاد است

دانلود آهنگ جدید حمید حدادی بنام آوران

سرنوشت تألیف مشترک آیت الله خامنه ای و شهید مطهری چه شد؟

لبخند رضایت از تغییر بعد از 14 سال

بخش کالپوش میامی دادگاه عمومی ندارد

اساتید و رؤسای دانشگاه های سوریه از دانشگاه مذاهب بازدید کردند+ عکس

تعدادی از زندانیان ایرانی در ترکمنستان به کشور منتقل شدند

شهرداری با فروش زمین و تراکم فروشی درآمد کسب می کند/ افزایش چک های برگشتی شهرداری

کنسرت خواننده سرشناس پاپ پس از دو سال

رشد 9 درصدی صادرات گاز در بهار امسال

عزیزی در گفت وگو با فارس خبر داد افزایش میزان حداقل حقوق رانندگان درون شهری و برون شهری در کمیته رسیدگی به مطالبات رانندگان

روحانی در تماس تلفنی با رییس جمهور ترکیه: برگزاری انتخابات باشکوه و همراه با آرامش و امنیت کامل در ترکیه موجب خوشحالی دولت و ملت ایران است

دیدار کارکنان قضایی و اداری دادگستری شهرستان مهریز با امام جمعه به مناسبت هفته قوه قضاییه

ابتکار: دولت ازتحقق مطالبات عقب نشینی نکرده/ مردم دولت را همراهی کنند

کدام محبت؟!+ فیلم

حمایت فعال اپوزیسیون از مدافعان حرم/ سلفی عزت+ عکس

سازمان نظام مهندسی ساختمان به عنوان مجموعه تخصصی ، فرصت بی نظیر در بخش غیردولتی است

ابتکار: دولت ازتحقق مطالبات عقب نشینی نکرده/ بهترین راه شفافیت است

عضو دفتر سیاسی حماس: با همکاری روسیه اجازه نمی دهیم جبهه ضد ایران تشکیل شود

ثبت نام 110دانش آموز بوشهری در جشنواره مشاعره رضوی

تشکیل کمیته درآمدی در منطقه 4 شهرداری کرج

رد یا تایید شهردار کرج درهاله ای از ابهام

تخلف مالی3هزارمیلیاردریالی شهرداری ساری

معصومه ابتکار: از ممنوعیت واردات کیف و کفش چرم خوشحال شدم /عکس

تکذیب انتصاب جدیددرشهرداری تهران

ادعاهای وکیل ثلاث خلاف واقع است/سلبریتی ها دخالت و اظهارنظرهای بی جا می کنند/ترویج نافرمانی مدنی در دستور کار مقامات آمریکا است

اجرای50طرح توسعه متوازن شهری دربوشهر

فائزه هاشمی: باید با آمریکا مذاکره کرد/ ارتباط نداشتن با ابرقدرت هزینه بر است/ احساس می شود روحانی کشور را رها کرده

ولایتی با مشاور امنیت ملی عراق دیدار کرد

گفت وگوی تلفنی ظریف و لاوروف در مورد برجام

معاون اول رییس جمهور به منطقه آزاد انزلی سفر می کند

مصاحبه با یکی از سازندگان Ghost of Tsushima | زیمرمن از جهان بازی،سختی آن، موارد مخفی و … می گوید

یادداشت توییتری روحانی در آستانه بازی ایران و پرتغال

تماس تلفنی روحانی با رییس جمهور ترکیه

پرداخت شهریه دانشگاه با دزدی از پدربزرگ

بازگشت آرامش به بازار پایتخت/ آسیب زدن به اموال عمومی در اعتراضات امروز

تشکیل چهار کمیته ویژه حل مشکلات اصناف/آرامش به بازار بر می گردد

تمامی مناطق پدافندی به صورت مداوم آسمان کشور را رصد می کنند

هیچ فردی در تجمع کسبه مقابل مجلس دستگیر نشده

سایه روشن...

دانلود آهنگ جدید علی مرتضوی بنام دلربا

18 ساحتمان ماندگار در کشور ساخته می شود

دانلود آهنگ جدید کارن فکوری بنام تظاهر

دستیابی به ظرفیت 190 هزار سو قابل تحقق است

سفر صالحی به روابط ایران و جمهوری آذربایجان تحرک می بخشد

صدور حکم مدیرکل متخلف یکی از دستگاه های سمنان تا یک ماه آینده

پهنه فرهنگی رودکی در بافت تاریخی شهر تهران ایجاد شد

توضیح مدیر عامل بنیاد باران درباره دفتر سیدمحمد خاتمی/ دفتر، نه هبه است نه هدیه

پیکر مرحوم اسفندیار رنجبری، خواننده بختیاری در اهواز به خاک سپرده شد

نبود زیرساخت های فرهنگی، عامل مهم زمان بری پرونده ها در شورای حل اختلاف است/ مشکلات خانوادگی در رأس پرونده های ارجاعی

مجازات حبس سربازان فراری در هفته قوه قضاییه بخشیده می شود

بررسی لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان در مجلس کلید خورد

کمبود نیرو در حوزه های گفتاردرمانی و کاردرمانی

ثبت نام 110 دانش آموز بوشهری در جشنواره مشاعره رضوی

تأکید بر اجرای توافقات تهران - آنکارا

گزارش ایکنا از آیین رونمایی طرح ملی حفظ قرآن کریم بشارت 1452

شورای عالی اسلامی الجزایر فتوای آیت الله خامنه ای را تصویب کرد

نشست خبری طرح ملی حفظ قرآن بشارت 1452

ماجرای تابلو خط دفتر رهبر انقلاب چیست و توسط چه کسی نوشته شده است؟

پهنه فرهنگی رودکی در بافت تاریخی شهر تهران ایجاد شد

سپاه چگونه در گروهک ضدانقلاب نفوذ کرد؟

شیوه های بهره برداری کاربردی از فضای مجازی به طلاب آموزش داده شود

نتایج قطعی انتخابات ترکیه 14 تیرماه اعلام می شود

تاریخ، خیانت خائنان به وطن را فراموش نخواهد کرد

ولایتی با مشاور امنیت ملی عراق دیدار کرد

وظیفه امروز حوزه تربیت طلاب نخبه، مهذب و انقلابی است/ حوزویان فرصت سوزی نکنند

کوهکن: منتظر بسته پیشنهادی اروپایی ها درباره برجام هستیم

سارقان طلای بوشهری ها، زن و شوهر بودند

طرح عملیاتی برای پاسخ به هر تهدید فرا منطقه ای داریم

اینفوگرافیک/ روزشمار پسابرجام؛ روز چهل وهفتم

ایجاد 10000 شغل در مازندران

دستیابی به ظرفیت 190 هزار سو غنی سازی قابل تحقق است

مدیرعامل ایرنا: جشنواره امام رضا(ع) وحدت آفرین است

دستیابی به ظرفیت 190 هزار سو غنی سازی قابل تحقق است

پیمانکاران توزیع برق اهواز خواستار مطالبات خود شدند

نتایج اولیه از انتخابات ترکیه؛ اردوغان پیشتاز است/عکس

برجام به مویی بند است/اراده دانشمندان ایرانی هرگز تحت تأثیر ناامید آفرینان قرار نمی گیرد

120 سمن کردستان در حوزه مبارزه با مواد مخدر فعالیت می کنند

تجلیل قضات و کارمندان نمونه دادگستری گیلان

برگزاری انتخابات با شکوه ترکیه موجب خوشحالی ملت ایران است

تغییر سرنوشت کشور در گرو استفاده درست از مولفه های انقلاب است

رهبر انقلاب برای خطبه های نماز جمعه چندساعت مطالعه می کنند؟

وقتی فرزند رهبر انقلاب روحانی کاروان می شود

دانلود آهنگ جدید مهدی عابد بنام جای من نیست

دانلود آهنگ جدید سامان دولتشاهی بنام درد

کفش های فرزند رهبر انقلاب

مدیرعامل ایرنا: جشنواره امام رضا(ع) وحدت آفرین است

دستیابی به ظرفیت 190 هزار سو قابل تحقق است

آغازی بر دنیای کوانتوم: اتم و مدل های اتمی

چگونه با دیگران زیبا سخن بگوییم؟

چگونه با دیگران زیبا سخن بگوییم؟