مطالب مرتبط:
اجرای طرح امنیت غذایی برای نیازمندان کشور تعطیل بردار نیست
پیگیری تحرکات اشرار و معاندین نظام در مرز ها از طریق دستگاه های دیپلماسی/ برقراری امنیت پایدار در مرز های شمال غرب کشور/کشف 8 تن و 805 کیلوگرم انواع مواد مخدر توسط مرزبانان طی یک ماه اخیر
وزیر امنیت داخلی اسراییل توییتر را تهدید کرد
بازدید رییس خدمات دولتی امنیت ازبکستان از نیروگاه «راغون» تاجیکستان
اهواز- تشییع پیکر مطهر شهید نظم و امنیت در خوزستان
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 24 خرداد 1397 ساعت 05:252018-06-14پزشكي

اهمیت سواد تغذیه ای در دستیابی به امنیت غذایی پایدار


سواد تغذیه ای نقطه تلاقی بین دو حوزه امنیت غذایی اجتماعی و مهارت های غذایی است و در هر حوزه با روش های پیچیده ارتباط برقرار می شود.

این حوزه ها در تعامل با یکدیگر بر افزایش سلامتی و رفاه عمومی افراد تأثیر می گذارند.

- غذا برای رشد و نمو سالم ضروری است و نقش مهمی در بهبود کیفیت زندگی دارد؛ به ویژه در پیشگیری و درمان بسیاری از بیماری های مزمن مؤثر است.

پیشگیری از بیماری مزمن نیاز به همگنی در انتخاب مواد غذایی مناسب و نگهداری طولانی مدت عادات غذایی سالم دارد.

حفظ کیفیت رژیم غذایی نیازمند بازبینی منظم و سازگاری با عادات غذایی در پاسخ به این تغییرات است.

سواد تغذیه ای یک اصطلاح برای توصیف فرآیند روزمره مرتبط با مرور سیستم غذا و استفاده از آن به منظور اطمینان از مصرف منظم غذا مطابق با توصیه های تغذیه ای است.

سواد تغذیه ای یک اصطلاح در حال ظهور برای توصیف آنچه ما به عنوان یک جامعه در مورد غذا و نحوه استفاده از آن برای پاسخگویی به نیاز خود می شناسیم، است.

سواد تغذیه ای نقطه تلاقی بین دو حوزه امنیت غذایی اجتماعی و مهارت های غذایی است و در هر حوزه با روش های پیچیده ارتباط برقرار می شود.

این حوزه ها در تعامل با یکدیگر بر افزایش سلامتی و رفاه عمومی افراد تأثیر می گذارند.

بیماری های مزمن ازجمله سرطان CVD، بیماری های تنفسی مزمن و دیابت، علل اصلی مرگ ومیر و ناتوانی در جهان هستند (1).

خطرات رژیم غذایی در حال حاضر به عنوان بزرگ ترین عامل مرگ ومیر در سرتاسر جهان شناخته شده است (2).

افزایش فروشگاه های بزرگ خرده فروشی مواد غذایی و غذاهای فوری، همراه با صنعتی شدن سیستم غذای جهانی، عرضه مواد غذایی را از لحاظ فراهمی مواد غذایی، مفاهیم دسترسی، تخصیص و کیفیت غذا تغییر داده است (3).

این تغییر مفاهیم برای کیفیت کلی رژیم غذایی با افزایش دسترسی به غذاهای ارزان قیمت، کم انرژی و مواد غذایی و نوشیدنی کم مغذی صدق می کند (4).

به طرز یادشده، غذا برای رشد و نمو سالم ضروری است و نقش مهمی در بهبود کیفیت زندگی دارد؛ به ویژه در پیشگیری و درمان بسیاری از بیماری های مزمن مؤثر است (5).

پیشگیری از بیماری مزمن نیاز به همگنی در انتخاب مواد غذایی مناسب و نگهداری طولانی مدت عادات غذایی سالم دارد.

افزایش بی سابقه بیماری های مرتبط با رژیم غذایی مربوط به عادات خوردن غذای کم مغذی و کاهش درک و مهارت در مورد غذا و استفاده از آن است (6، 7 و 8).

غذا و خوردن بخشی از زندگی روزمره هستند و ازاین رو، به تغییرات روزانه در محیط های فردی، خانوادگی، جامعه، ملی و جهانی پاسخ می دهند و با آن مواجه می شوند (9، 10 و 11).

حفظ کیفیت رژیم غذایی نیازمند بازبینی منظم و سازگاری با عادات غذایی در پاسخ به این تغییرات است.

سواد تغذیه ای یک اصطلاح برای توصیف عملیات روزمره مرتبط با مرور سیستم غذا و استفاده از آن به منظور اطمینان از مصرف منظم غذا مطابق با توصیه های تغذیه ای است (12).

امروزه، حفظ کیفیت رژیم غذایی اهمیت شایانی یافته است و دولت ها و نهادهای مسئول بین المللی نظیر فائو برنامه هایی را برای توسعه سواد غذایی جوامع طراحی و اجرا کرده اند از جمله؛ مرکز سواد غذایی استرالیا، کانادا، امریکا.

ازآنجاکه در ایران این موضوع هنوز چندان شناخته شده نیست، در این نوشتار، سعی شده با تبیین مفهوم سواد غذایی زمینه برای طراحی چنین برنامه هایی در کشور فراهم گردد.

تعریف سواد تغذیه ای سواد تغذیه ای ظرفیت یک فرد برای به دست آوردن، پردازش و درک اطلاعات اولیه در مورد غذا و توانایی استفاده از آن اطلاعات برای تصمیم گیری های بهداشتی مناسب است.

این تعریف همچنین ظرفیت فرد برای به دست آوردن، تفسیر و درک اطلاعات و خدمات اساسی غذا و توانایی استفاده از آن برای افزایش سلامت هست.

سواد تغذیه ای اصطلاحی در حال ظهور برای توصیف آنچه ما به عنوان یک جامعه در مورد غذا و نحوه استفاده از آن برای پاسخگویی به نیازهایمان است، توضیح می دهیم و به این ترتیب، قادر به انتخاب غذای سالم می شویم (13).

در همین راستا، Cullen و همکاران (2012م) در یک تعریف جامع، سواد تغذیه ای را توانایی یک فرد برای درک غذا به نحوی که ارتباط مثبتی با آن برقرار کند از جمله؛ مهارت ها و شیوه های غذایی در طول عمر به منظور حرکت و مشارکت در یک سیستم غذایی پیچیده می دانند.

(14) این توانایی تصمیم گیری برای حمایت از دستیابی به سلامت شخصی و یک سیستم غذایی پایدار با توجه به اجزای محیطی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی است.

این تعریف شامل کسب دانش در زمینه های زیر است: آگاهی از تأثیر غذا در سلامت و رفاه شخصی؛ دانش سیستم غذایی از تولید تا دسترسی و تبدیل به ضایعات؛ و دانستن زمینه گسترده سیستم غذا ازجمله عوامل اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، محیطی و سیاسی (15).

بر اساس آنچه گفته شد در توافق با برخی صاحب نظران می توان استدلال کرد که سواد تغذیه ای ظرفیت افراد برای کسب، تفسیر و درک خدمات و اطلاعات تغذیه ای و غذایی پایه است.

سواد تغذیه ای همچنین دربرگیرنده صلاحیت استفاده از اطلاعات و خدمات به شیوه ای است که سلامتی را تضمین و بهبود بخشد (16).

همراستا، توانایی سازمان دهی تغذیه روزانه به شیوه ای لذت بخش، مسئولانه و آزادانه است (17).

چارچوب عملی: ادغام CFS و مهارت های غذایی در حمایت از تعریف سواد تغذیه ای، گروه امنیت غذایی جهانی چارچوبی را برای سواد تغذیه ای (شکل 1) توسعه داد که در آن سواد تغذیه ای هنگامی حاصل می شود که امنیت غذایی اجتماعی و مهارت های غذایی درهم آمیخته شوند.

سواد تغذیه ای نقطه تلاقی بین دو حوزه امنیت غذایی اجتماعی و مهارت های غذایی است و در هر حوزه با روش های پیچیده ارتباط برقرار می شود، درحالی که در تعامل با یکدیگر برای افزایش سلامتی و رفاه عمومی افراد تأثیر می گذارد.

مهارت های فردی شامل دانش، دسترسی، ارزش ها، فرهنگ و باورهایی است که با عوامل اجتماعی امنیت غذایی از جمله؛ سیستم غذایی، برنامه ها، دسترسی، فراهمی و تخصیص ارتباط برقرار می کنند.

این موضوع منجر به درک جامع از سیستم های غذا و مواد غذایی درون فرهنگ و جامعه می شود که همه این ها نشان می دهد که چگونه انتخاب غذا بر سلامت و تندرستی تأثیر دارد.

که در آن امنیت غذای جامعه و مهارت های غذایی فردی درهم تنیده شده است.

چه هنگام سواد تغذیه ای اهمیت دارد؟ مسائلی در زندگی پیش می آید که باعث می شود درک و سواد تغذیه ای اهمیت پیدا کند.

به طور مثال، بیماری که باید رژیم غذایی خاصی مصرف کند، باعث می شود مواد غذایی که از قبل مصرف می کرد، محدود یا حذف شود.

برای نمونه، پناهندگی در کشوری دیگر که انسان را مجبور به تغییر نوع مصرف غذا می کند؛ مستقل زندگی کردن نیز باعث تغییر نوع مصرف غذا می شود.

در نتیجه، نیاز به سواد تغذیه ای احساس می شود (9).

سواد تغذیه ای مانند یک منبع پایدار سبب می شود که کیفیت رژیم غذایی حفظ شود، درحالی که عوامل دیگر در حال تغییر هستند.

تغییرات ممکن است در سطح فردی یا خانوادگی مانند ساختار خانواده، درآمد، سلامت یا تغییرات در سطح اجتماع مانند عرضه مواد غذایی، بازاریابی مواد غذایی، ساعت کاری و نقش زنان باشد.

سواد تغذیه ای ممکن است عامل اصلی یا عامل محافظتی باشد که باعث فراهم آوردن دید کافی برای تغذیه سالم شود که افراد و جوامع از این طریق تغییر می کنند.

سواد تغذیه ای در بین جوانان، زنان باردار و والدین جوان که در معرض خطر ابتلا به بیماری به خاطر فقر سلامت هستند، اهمیت دوچندان دارد.

برای کمک در این زمینه باید موارد زیر را یاد بگیریم: تهیه غذا برای این گروه ها به چه صورت است؟ آن ها در مورد آن حسی دارند؟ چه نوع غذاهایی مناسب هستند؟ آن ها به راحتی آماده می شوند؟ چگونه مهارت های غذایی را یاد می گیرند؟ آن ها میل به یادگیری دارند؟ در تهیه غذا با چه چالش هایی روبرو می شوند؟ چه استراتژی هایی استفاده می کنند؟ چه نوع حمایتی می تواند به آن ها کمک کند؟ در محیط غذایی کنونی ما که در آن غذاهای فرآوری شده گران و اغلب ناسالم به راحتی در دسترس است، یادگیری سواد تغذیه ای مهارت زندگی است که توانایی انعطاف را افزایش می دهد.

از طریق آموزش سواد تغذیه ای به جوانان و والدین جدید، فرصتی برای تأثیر بر نسل جدید برای ترویج غذای سالم داریم.

این آموزش مجموعه ای از مهارت ها و ویژگی هایی است که به مردم کمک می کند تا روزانه غذاهای سالم، خوشمزه و مقرون به صرفه برای خود و خانواده هایشان تهیه کنند.

همچنین، انعطاف پذیری را ایجاد می کند؛ زیرا شامل مهارت های مواد غذایی (فن ها، دانش و توانایی برنامه ریزی)، اعتمادبه نفس برای حل مشکل و توانایی دسترسی و به اشتراک گذاری اطلاعات است (18).

توسعه و ترویج سواد تغذیه ای؛ راه کارها رویکردها و روش های مختلفی برای توسعه و ترویج سواد تغذیه ای در سراسر دنیا به کار رفته و می رود که در همه آن ها واحدهای بهداشت عمومی نقش مهمی در ایجاد ظرفیت جامعه برای برنامه های سوادآموزی مواد غذایی و مشارکت داشته اند.

برخی از استراتژی های این مرکز و نهادها در زمینه توسعه سواد تغذیه ای عبارتنداز: ادغام سواد تغذیه ای در نظام برنامه ریزی درسی آموزش مدارس: - کلاس درس - فوق برنامه ها - استفاده جامعه از مدارس برای برنامه های آشپزی.

برای مثال، آموزش معلمان و تسهیل کنندگان برای ترویج برنامه های سواد تغذیه ای تشویق والدین/ معلمان برای آموزش کودکان به تهیه غذای سالم از سن نوجوانی حمایت از بودجه کافی و امکانات مناسب برای آشپزخانه در تنظیم بودجه جامعه.

سیاست عمومی و سواد تغذیه ای کراک بیان می کند سیاست های عمومی این است که مقامات دولتی و نمایندگان ملت در مجلس در مورد مشکلات عمومی تصمیم گیری کنند یا خیر.

همچنین، تأکید می کند که سیاست عمومی فرایندی خطی نیست.

از دیگر نکات مهمی که کراک بیان می کند این است که بیشتر محققان در زمینه سیاست غذایی و تغذیه وقت خود را صرف تفکر درباره این پرسش ها می کنند: مشکل غذا از چه چیزی نشات می گیرد؟ آیا مشکل چربی است؟ آیا شکر است؟ آیا نمک است؟ آیا ناامنی غذایی یا چاقی است؟ کراک خواستار توجه بیشتر به ایجاد تعامل و گفت وگو شد (19).

او تأکید کرد که بسیاری از ذینفعان در سطوح مختلف با منافع مختلف در خصوص غذا و تغذیه و با سطوح مختلف قدرت باید تعامل داشته باشند (20).

در پایان، کراک تأکید کرد سیاست های عمومی و بخش خصوصی بر غذا، تغذیه، بهداشت و سواد رسانه ای تأثیر می گذارد (شکل 2).

وی گفت: بخش سیاست های عمومی مهم هستند، اما ما نیز باید به بخش خصوصی بگوییم: شما می توانید با تلاش های داوطلبانه خود برای انجام بازاریابی محصولات غذایی و نوشیدنی هایی که از رژیم غذایی سالم حمایت می کنند، تلاش بسیار بیشتری انجام دهید.

نتیجه سیاست های تغذیه ای و برنامه های غذایی نشان داده حمایت از افراد، خانواده ها، جوامع و ملت ها برای توسعه مهارت ها، دانش و رفتارهای غذایی می تواند در جلوگیری از افزایش بیماری های مرتبط با رژیم غذایی و بهبود رابطه ما با غذا و به طورکلی، سلامت و ایمنی غذا مؤثر باشد.

این نوشتار آرای طیف وسیعی از متخصصین از بخش های مختلف علم غذا را انعکاس داده است.

هم افزایی بین آرای ارائه شده سبب شکل گیری زبانی مشترک در توصیف سواد تغذیه ای شده است.

مفهوم سازی گسترده سواد تغذیه ای شامل برنامه های ملی، اجتماعی/ سازمانی، خانوار و فردی است و در آن عوامل محیطی و رفتار فردی وابسته به یکدیگر هستند.

این مفهوم سازی با درنظرگرفتن گستره ای از تلاش های سوادآموزی موجود در مورد مواد غذایی و نقش بالقوه آن ها در توانمندسازی ملل، جوامع، خانواده ها و افراد برای تعیین کیفیت رژیم غذایی مفید است.

منابع 1- Forouzanfar MH, Alexander L, Anderson HR et al.

(2015) Global, regional, and national comparative risk assessment of 79 behavioural, environmental and occupational, and metabolic risks or clusters of risks in 188 countries, 1990– 2013: a systematic analysis for the Global Burden of Disease Study 2013.

Lancet 386, 2287–2323.

2- Institute for Health Metrics and Evaluation (2010) GBD Profile: Canada.

Global Burden of Diseases, Injuries, and Risk Factors Study 2010.

Seattle, WA: Institute for Health Metrics and Evaluation; available at https://www.

healthdata.

org/sites/ default/files/files/country_profiles/GBD/ihme_gbd_country_ report_canada.

pdf.

3- Health Canada (2013) Measuring the Food Environment in Canada.

Ottawa, ON: Health Canada; available at http://www.

foodsecuritynews.

com/resource-documents/ MeasureFoodEnvironm_EN.

pdf.

4- Vandevijvere S, Chow CC, Hall KD et al.

(2015) Increased food energy supply as a major driver of the obesity epidemic: a global analysis.

Bull World Health Organ 93, 446–456.

5- World Health Organisation (2004).

Global strategy on diet, physical activity and health.

Geneva: World Health Organisation.

6- Berry, W.

(1990).

What are people for? Retrieved 21.

05.

10.

7- International Union of Nutrition Sciences (2005).

The Giessen declaration.

Retrieved 22.

09.

10.

8- Lang, T.

, & Caraher, M.

(2001).

Is there a culinary skills transition? Data and debate from the UK about changes in cooking culture.

Journal of the Home Economics Institute of Australia, 8(2), 2–14.

9- Bisogni, C.

A.

, Jastran, M.

, Shen, L.

, & Devine, C.

M.

(2005).

A biographical study of food choice capacity.

Standards, circumstances, and food management skills.

Journal of Nutrition Education and Behavior, 37(6), 284–291.

10- Poulain, J.

P.

(2002).

The contemporary diet in France.

‘‘De-structuration’’ or from commensalism to ‘‘vagabond feeding’’.

Appetite, 39(1), 43–55.

http://dx.

doi.

org/ 10.

1006/appe.

2001.

0461.

11- Devine, C.

M.

(2005).

A life course perspective.

Understanding food choices in time, social location, and history.

Journal of Nutrition Education and Behavior, 37(3), 121–128.

http://dx.

doi.

org/10.

1016/S1499-4046(06)60266-2.

12- Cullen T, Hatch J, Martin W, Higgins JW, Sheppard R.

(2015).

Food Literacy: Definition and Framework for Action.

13- Frisch, A.

-L.

, Camerini, L.

, Diviani, N.

, & Schulz, P.

J.

(2012).

Defining and measuring health literacy.

How can we profit from other literacy domains? Health Promotion International, 27(1), 117–126.

14- Vidgen HA, Gallegos D.

Food literacy: time for a new term or just another buzzword? J Home Economics Institute of Australia.

2010;17(2):2–8.

15- Wharf Higgins J, Begoray D.

Exploring the borderlands between media and health: Conceptualizing ‘critical media health literacy’.

J Media Lit Educ.

2012;(4):136–48S.

16- Kolasa KM, Peery A, Harris, Shovelin K.

Food literacy partners program: a strategy to increase community food literacy.

Top Clin Nutr.

2001;16(4):1.

17- BEST Institut fur berufsbezogene Weiterbildung und Personaltraining GmbH, 2004.

The project consortium comprises 12 partners from 9 countries.

http://www.

best.

at/en/international-projects/projects/finished-projects/food-literacy.

18- Nutbeam, D.

(2008).

The evolving concept of health literacy.

Social Science and Medicine, 67(12), 2072–2078.

19- European Union Committee (2011).

Innovation in EU agriculture.

19th Report of session 2010–12.

.

20- Schubert, L.

(2008).

Household food strategies and the reframing of ways of understanding dietary practices.

Ecology of Food and Nutrition, 47, 254–279.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از شبکه مطالعات سیاستگذاری عمومی ، تاریخ انتشار 19خرداد 97، کدمطلب: 182201 ، www.

npps.

ir
کلید واژه ها: غذای - مواد غذایی - بیماری - رژیم غذایی - عادات غذایی - تغذیه - افزایش - پیشگیری و درمان - پیشگیری - بیماری مزمن - سواد - سالم - رژیم - جهان - امنیت - زندگی - اجتماعی - طولانی - انتخاب - خوردن - جامعه - جهانی - درمان - بزرگ ترین - رفاه - بزرگ - فروشگاه - همراه - فروشی - سرطان

آخرین اخبار سرویس:
یک زن از هر 8 زن آمریکایی مبتلا به سرطان سینه است

یک زن از هر 8 زن آمریکایی مبتلا به سرطان سینه است

جزای استعمال سیگار در اماکن عمومی چیست؟

دردهای قاعدگی را با این ویتامین تسکین دهید

10 نکته که باید در مورد ریزش مو بدانید

ماسک های خانگی برای کاهش چروک دور لب

کمبود این ماده ضریب هوشی کودکان را به شدت کاهش می دهد

امکان تشخیص سرطان پروستات در بیمارستان مسیح دانشوری

هشدارهای پروفسور منوچهر جعفریان: عادات غذایی غلط ایرانیان علت اصلی بیماری هاست

کشوری که شادترین نوجوانان دنیا را دارد

چگونه از تولد نوزاد تالاسمی پیشگیری کنیم؟

پیش بینی زمان مرگ ممکن شد

چگونه بدون دارو فشار خون بالا را درمان کنیم؟

تشویق قرآن به انفاق پنهانی/ رسیدگی به محرومان یک وظیفه انسانی است

علل شایع سوزن سوزن شدن دست و پا

علل ریزش آب دهان در خواب

درمان قطعی پوکی استخوان

چگونه از تولد نوزاد تالاسمی پیشگیری کنیم؟

از علل تا درمان ریزش آب دهان در خواب

کمبود ید تا 13 درجه ضریب هوشی کودکان را کاهش می دهد

کمبود ید تا 13 درجه ضریب هوشی کودکان را کاهش می دهد

مجرد ماندن آدم را می کشد!

علاقه شدید به مصرف نمک از کجا می آید؟

فواید باور نکردنی طالبی

علت درد مچ دست و درمان آن

خطرناک ترین مضرات گوشت قرمز!

گوشت قرمز باعث سرطان می شود؟

این نوشیدنی اکسیر شفابخش صبحگاهی است

خواب آلودگی روزانه را با 5 نسخه کاملا رفع کنید

ناباروری؛ مشکلی قابل درمان

دردهای قاعدگی را با این ویتامین تسکین دهید

چگونه صبح با صورت زیبا بیدار شویم؟

چرا ژل رویال برای ناباروری مفید است؟

کمبود ید چه بر سر کودکان می آورد؟

برخورد با سودجویان در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی تشدید می شود

آیا با عرق کردن می توان کالری سوزاند؟

علائم عجیب سرطان ریه که باید بدانید

شناسایی 12 هزار مبتلا به سرطان طی 5 سال با تکنولوژی" pet-ct"

اینگونه شاد زندگی کنید!

چگونه با داروهای گیاهی ضرب دیدگی را درمان کنیم؟

برای تقویت حافظه این دمنوش ها را مصرف کنید

با یک نوشیدنی خوشمزه نفخ و یبوست را درمان کنید

زمان مرگ خود را پیش بینی کنید!

تخم بلدرچین ،بمب ویتامینی و تغذیه ای

بدترین و بهترین بخش های مرغ برای خوردن

5 عامل اصلی شوره سر را بشناسید

6 غذایی که قلب شما آرزو می کند دیگر آنها را نخورید

با خواص خواص فوق العاده آب پیاز آشنا شوید

خانم ها سردرد خود را با پوشیدن این روسری ها کاهش دهید

زمانی که شغلتان شما را نابینا می کند

آرتروز لگن و زانو در کمین کودکان چاق

8 روش برای دستیابی سریع به شکم شش تکه

دلایل سرمایی بودن برخی افراد چیست؟

چگونه بدون دارو فشار خون بالا را درمان کنیم؟

نقش لباس در سردردها و بروز برخی بیماریها

علائم عجیب سرطان ریه که باید بدانید

بهترین رژیم غذایی برای دیابتی ها + زمان مناسب مصرف

شستشوی گوش چیست و چه موقع باید به پزشک مراجعه کرد؟

با خواص خواص فوق العاده آب پیاز آشنا شوید

هرآنچه درباره وزوز گوش باید بدانید

چرا جنین باید در رحم مادر حرکت کند؟

دختران شین آبادی به خارج از کشور اعزام نمی شوند

روزیاتو: هر آنچه که باید درباره قارچ پوستی و راه های پیشگیری از آن بدانید

تامین آب شرب با استفاده از بذر

6 غذایی که قلب شما آرزو می کند دیگر آنها را نخورید

برخورد با سودجویان در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی تشدید می شود

دردهای قاعدگی را با این ویتامین تسکین دهید

6 غذایی که قلب شما آرزو می کند دیگر آنها را نخورید

5 عامل اصلی شوره سر را بشناسید

برگزاری کارگاه آموزشی راههای مقابله با تب کریمه کنگو در اندیمشک

دارویی که سلول های سرطانی را فریب می دهد

بدترین و بهترین بخش های مرغ برای خوردن

عقرب زدگی را جدی بگیریم

بدترین و بهترین بخش های مرغ برای خوردن

شرایط دریافت غرامت دستمزد ایام بیماری اعلام شد

بازیگر آمریکایی «ملانیا ترامپ» را تهدید کرد

تخم بلدرچین ،بمب ویتامینی و تغذیه ای

کشف و معدوم سازی حدود 2 تن مواد غذایی فاسد در اندیمشک

برگزاری کارگاه آموزشی ویژه سرپرستاران و رابطین آموزشی بیمارستان امام خمینی (ره)

توصیهای مدیر شبکه بهداشت و درمان اندیمشک در خصوص گرما زدگی

شرایط دریافت غرامت دستمزد ایام بیماری اعلام شد

جزییات مرگ کودک خرمشهری در بیمارستان

درخواست وزیر بهداشت از سازمان غذا و دارو: لیست و قیمت دارو های کشور را منتشر کنید

بشقاب غذای سالم حاوی چیست؟

برای تقویت حافظه این دمنوش ها را مصرف کنید

برگزاری کارگاه آموزشی تشریح کدهای 724 و 247 ویژه سرپرستاران و رابطین آموزشی بیمارستان امام خمینی (ره)

شرایط دریافت غرامت دستمزد ایام بیماری چیست؟

ساخت لیزر با الهام از آفتاب پرست

قلیه ماهی شمالی و نکات مهم و اصولی در تهیه آن

تشخیص سرطان پروستات در بیمارستان مسیح دانشوری فراهم شد

تاثیر آرتروز در بارداری و ریسک زایمان زودهنگام

راهکارهایی طلایی برای حفظ سلامت بعد از 40 سالگی

تامین آب شرب با استفاده از بذر

جزییات مرگ کودک خرمشهری در بیمارستان

کتاب نقش فوریت های اجتماعی در بلایا منتشر شد

دانستنی های جالب علمی

اعلام شرایط دریافت غرامت دستمزد ایام بیماری

جشن «ازدواج دانشجویی» دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی

چگونه با داروهای گیاهی ضرب دیدگی را درمان کنیم؟

کشف باکتری در اندام جنسی مردان

اهمیت سواد تغذیه ای در دستیابی به امنیت غذایی پایدار

اهمیت سواد تغذیه ای در دستیابی به امنیت غذایی پایدار