مطالب مرتبط:
راهکارهای فرهنگی گرایش مردم به کالاهای ایرانی اجرایی شود
راهکارهای فرهنگی گرایش مردم به کالاهای ایرانی اجرایی شود
راهکارهای کاهش مصرف آب
تاکید بر راهکارهای عملی گسترش ارتباطات برای فهم بهتر از اسلام و مسیحیت
تاکید بر راهکارهای عملی گسترش ارتباطات برای فهم بهتر از اسلام و مسیحیت
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 24 خرداد 1397 ساعت 04:022018-06-13سياسي

راهکارهای ایجاد خشوع در نماز


حوزه/ «آیت الله بهجت;»، معتقد بودند یکی از امور مؤثر در تحصیل خشوع، اجتناب از لغو است و در این باره، به آیات سوره مؤمنون استناد می کردند که بعد از بیان صفت خشوع در نماز می فرماید: - به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری حوزه ، معاونت فرهنگی و تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، در شماره 156 کتاب ره توشه راهیان نور ویژه ماه رمضان 1439، به ارائه مقالات در موضوعات گوناگون پرداخته که در شماره های گوناگون تقدیم حضور علاقه مندان می گردد.

اشاره نماز ، یکی از ارکان دین و دارای اهمیت ویژه است؛ از این رو خداوند به اهل ایمان دستور می دهد که در مسائل زندگی، از نماز کمک بگیرند: وَ اسْتَعینُوا بِالصَّبْرِ وَ الصَّلاهِ.

همچنین نماز، انسان را از فحشا و منکر بازمی دارد.

بازدارندگی نماز از گناه، مطلق نبوده و به شرایطی چند بستگی دارد؛ از جمله مهم ترین شرایط اثربخشی نماز، خشوع در آن است.

در این نوشتار، به راهکارهایی برای ایجاد خشوع در نماز پرداخته ایم.

مفهوم خشوع خشوع ، مصدری عربی از ریشه خشع است؛ به معنای پایین آوردن .

علامه طباطبایی در تفسیر این کلمه می فرماید: خشوع به معنای تأثر خاصّی ست و به افراد مقهور دست می دهد که در برابر سلطانی قاهر قرار گرفته اند؛ طوری که همه توجه شان معطوف او گشته و از هر جای دیگر قطع می شود.

[4]" جایگاه خشوع در نماز اگر اذکار و اعمال نماز را به منزله جسم و ظاهر آن بدانیم، این ظاهر، باطن و روحی دارد که اهمیت بسزایی در ارزش گذاری نماز دارد؛ حضور قلب و خشوع.

جایگاه ویژه خشوع در نماز را، می توان در این آیه دید: قَدْ أَفْلَحَ الْمُؤْمِنُونَ الَّذینَ هُمْ فی صَلاتِهِمْ خاشِعُونَ.

[5]" خداوند با این استناد، رستگاری را منوط به خشوع در نماز می داند؛ بنابراین از عوامل سعادت دنیایی و اخروی و به عبارتی مادی و معنوی، با تمام جوانب آن که مطلق آمده، خشوع در نماز است.

از پیامبر اکرم9، درباره معنای خشوع در نماز پرسیدند؛ حضرت فرمودند: التَّواضُعُ فِی الصَّلاهِ وَ أَنْ یُقْبِلَ الْعَبْدُ بِقَلْبِهِ کُلِّهِ عَلَی رَبِّه؛[6]" فروتنی در نماز است و این که بنده با تمام قلب، به پروردگارش روی آورد.

امام علی7 فرمودند: .

لِیَخْشَعِ الرَّجُلُ فی صَلاتِهِ فَإنَّهُ مَنْ خَشَعَ قَلْبُهُ لِلّهِ عَزَّ وَ جَلَّ خَشَعَتْ جَوارِحُهُ؛[7]" انسان باید در نمازش خاشع باشد.

به راستی قلبی که برای خدا خاشع (و رام) باشد، با چیزی بازی نمی کند (و جوارحش حالت خضوع خواهد گرفت.

) ممکن است عده ای به ظاهر نماز بسنده کرده باشند؛ اما باید دانست آنچه ضرورت کسب خشوع را بر انسان روشن می سازد، فرمایش امیرالمؤمنین7 خطاب به کمیل است که فرمودند: ای کمیل، مهم این نیست که (زیاد) نماز بخوانی، روزه بگیری و صدقه بدهی! مهم این است که نماز با عمل پاک و خداپسندانه و خشوع راستین صورت گیرد.

[8]" شخصی از امام علی7 سؤال کرد: چرا ما در هر رکعت نماز، دوبار سجده می کنیم؟ همین طور که یک بار رکوع می کنیم، یک بار هم سجده نماییم.

چه خصوصیتی در خاک است؟ امیرالمؤمنین7 این آیه را خواند: مِنْها خَلَقْناکُمْ وَ فیها نُعیدُکُمْ وَ مِنْها نُخْرِجُکُمْ تارَهً اُخْری.

[9]" یعنی حضرت او را متوجه این مضامین کرد که وقتی سر بر سجده می گذاریم و برمی داریم، یعنی همه از خاک آفریده شده ایم و تمام پیکرمان از خاک است.

باری دیگر که سر بر خاک می نهیم، باید یادمان بیاید که خواهیم مرد و باز به خاک برخواهیم گشت.

دوباره که سرمان را برمی داریم، بدین معناست که یک بار دیگر از همین خاک محشور و مبعوث خواهیم شد.

[10]" امام صادق7 فرمود: خداوند به حضرت موسی وحی کرد که ای موسی، آیا می دانی چرا تو را برای هم کلامی خود برگزیدم و به کلیم الله ملقب شدی؟ موسی عرض کرد: نه؛ راز این مطلب را نمی دانم.

خداوند به او وحی کرد که بندگانم را بررسی کامل کردم و در میان آنان، هیچ کس را به اندازه تو در برابر خود متواضع و فروتن نیافتم.

ای موسی، تو هرگاه نماز می گزاری، گونه ات را روی خاک می نهی و چهره­ات را بر زمین می گذاری.

[11]" راهکارهای ظاهری ایجاد خشوع خشوع درونی ست و از درون به بیرون سرایت می کند؛ اما درونی بودن خشوع با اسباب ظاهری داشتن هیچ مغایرتی ندارد و تأثیر ظاهر و باطن بر یک دیگر غیرقابل انکار است؛ یعنی همان گونه که باطن بر ظاهر اثر می کند، ظواهر هم می توانند آثار مثبت یا منفی بر روح نماز داشته باشند.

1.

مکان مناسب باید دانست که مستحبات مکان نمازگزار و رعایت آن ها، در حالت روحی نمازگزار تأثیر مستقیم دارد.

توصیه شده است که مکان های نماز و مساجد مسلمانان، از زرق و برق خالی بوده و بدون تشریفات باشند.

امام خمینی; در توضیح المسائل شان آورده اند که خواندن نماز در چند جا مکروه است؛ از آن جمله: .

مقابل انسان، مقابل دری که باز است، در جاده و خیابان و کوچه اگر برای کسانی که عبور می کنند زحمت نباشد و چنانچه زحمت باشد، حرام است؛ ولی باطل نیست، مقابل آتش و چراغ، در آشپزخانه و هرجا که کوره آتش باشد، مقابل چاه و چاله ای که محل بول باشد و روبه روی عکس و مجسمه چیزی که روح دارد.

[12]" در نتیجه نمازخواندن نهی شده است در برابر چیزهایی که ذهن انسان را به خود مشغول می کنند.

رعایت این موارد، باعث می شود که نمازگزار از تمرکز روحی و فکری بهتری برخوردار شده و بتواند با خشوع بیشتری نماز را اقامه کند.

2.

نشاط نشاط جسمی، از عوامل ایجاد شور و شوق به نماز و در نتیجه، یکی از زمینه های خشوع در آن است.

بی گمان کسی که در حالت خستگی یا گرسنگی مفرط نماز می خواند، از توجه کافی برخوردار نیست.

در تفسیر آیه یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا لاتَقْرَبُوا الصَّلاهَ وَ أَنْتُمْ سُکاری حَتَّی تَعْلَمُوا ما تَقُولونَ؛[13]" ای کسانی که ایمان آورده اید، در حال مستی به نماز نزدیک نشوید تا بدانید چه می گویید درمی یابیم نمازخواندن، در حالاتی که انسان از هوشیاری کامل برخوردار نباشد، ممنوع است؛ خواه حالت مستی باشد یا باقی مانده حالت خواب.

بنابراین باید گفت که شرایط بدنی انسان، تأثیر مستقیم بر روح او و چگونگی نمازش دارد.

راهکارهای باطنی ایجاد خشوع از آن جا که خشوع امری باطنی ست و از درون انسان مؤمن سرچشمه می گیرد، راهکارهای باطنی جایگاه ویژه ای دارد که در این بخش به آن ها می پردازیم.

1.

درک حضور خدا شایسته است که نمازگزار در نمازش، چنان غرق در عبادت و توجه باشد که غیر از خدا را هیچ بداند و اگر به این مقام دست نیابد، حداقل باید خود را در محضر خداوند متعال یافته و مخاطب خویش را وجود ذی جود حضرت احدیت بیابد.

رسول اکرم9 به ابوذر فرمودند: کَأَنَّکَ تَراهُ فَإنْ لَمْ تَکُنْ تَراهُ فَإنَّهُ یَراکَ؛[14]" خدا را آن گونه عبادت کن که گویا او را می بینی.

پس اگر تو او را نمی بینی، او تو را می بیند.

2.

توجه به عظمت الهی نماز با الله اکبر شروع می شود و در جای جایش، این ذکر شریف تکرار می شود تا نمازگزار را متوجه عظمت الهی و معترف به آن نماید.

نمازگزار باید سعی کند که عظمت خدای متعال را درک کرده و کوچکی و ناچیزی خویش را در درگاه الهی بسنجد؛ این درک، می تواند در او حالت انکسار و فروتنی ایجاد کرده و خاشعش نماید.

در این جا سؤال اصلی این است که چگونه می توان به این درک دست یافت و راه عملی چنین خشوعی چیست؟ تفکر در عظمت و مخلوقات هستی، برای دریافت بزرگی آفریننده آن، اولین گام است.

باید جایگاه خود را در خلقت خداوند بررسی کرد.

خداوند متعال چقدر مخلوق دارد؟ چه تعداد انسان در کره خاکی زندگی می کنند؟ زمین در مقایسه با انسان چه اندازه بزرگ تر است؟ چه تعداد ستاره و سیاره در منظومه شمسی وجود دارد؟ ستارگان دیگر در مقایسه با زمین، چقدر بزرگ تر هستند؟ خارج از کهکشان، چه مقدار ستاره یا سیاره وجود دارد؟ و.

یافتن جواب های علمی برای این سؤالات یا حتی جواب های تاحدودی علمی (غیردقیق)، انسان را در درک عظمت هستی که گوشه ای از خلقت خداوند است، یاری خواهد کرد و از عظمت مخلوقات، به عظمت و قدرت خالق پی خواهد برد.

وقتی زینب عطاره (عطرفروش) از رسول گرامی اسلام9 درباره بزرگی خداوند سؤال کرد، آن حضرت برای به تصویر کشیدن عظمت پروردگار متعال، از خلقت آسمان ها و زمین فرمودند: إنَّ هذِهِ الأرْضَ بِمَنْ عَلَیْها عِنْدَ الَّتی تَحْتَها کَحَلْقَهٍ مُلْقاهٍ فی فَلاهٍ قِیٍّ وَ هاتانِ بِمَنْ فیهِما وَ مَنْ عَلَیْهِما عِنْدَ الَّتی تَحْتَها کَحَلْقَهٍ مُلْقاهٍ فی فَلاهٍ قِیٍّ وَ الثّالِثَهُ حَتَّی انْتَهَی إلَی السّابِعَه.

؛[15]" به راستی که این زمین و هرچه در زیر آن قرار دارد (ستارگان و کواکب) مانند حلقه ای (کوچک) است که در بیابان پهناوری افتاده باشد و آن دو باهم و هرچه با آن هاست، در برابر آنچه در زیر آن دو قرار گرفته، چون حلقه ای است که در بیابان تهی و پهناور افتاده و سومی نیز (این چنین است)، تا برسد به هفتمین زمین.

حضرت پیامبر9 در ادامه حدیث، آیه ای را شاهد آورده و فرمودند: اللهُ الَّذی خَلَقَ سَبْعَ سَماواتٍ وَ مِنَ الأرْضِ مِثْلَهُنَّ یَتَنَزَّلُ الأمْرُ بَیْنَهُنَّ لِتَعْلَمُوا أنَّ اللهَ عَلَی کُلِّ شَیْءٍ قَدیرٌ وَ أنَّ اللهَ قَدْ أحاطَ بِکُلِّ شَیْءٍ عِلْماً.

[16]" سپس آن حضرت باز به وصف آسمان ها پرداختند که هر آسمان در برابر آسمان بعد از خودش، مثل حلقه کوچکی در برابر بیابان پهناور است و این روش، در درک عظمت هستی و درک خالق هستی، یکی از بهترین روش هاست.

بعد از معرفت به عظمت خداوند متعال، شناخت دیگری در اثر این تفکر در انسان مؤمن ایجاد می شود و آن، آگاهی بر کوچکی و ناچیزی بنده در برابر مولا و کوتاهی او در امر بندگی خداوند متعال است که این شناخت، موجب انکسار و شکستگی دل شده، او را خاشع می نماید.

3.

ترس از مقام خداوند یکی از راه های خشوع در نماز، رسیدن به حالت خوف از خداست؛ البته خوف افراد از خداوند، برحسب مراتب ایمان و معرفت آن ها بسیار متفاوت است.

بالاترین مرتبه خوف، خوف از فراق الهی ست.

کسانی که مرتبه ای از محبت الهی را چشیده باشند، هیچ چیز دیگری برای آن ها ارزش ندارد، می خواهند به وصال محبوب برسند و در مقابل بالاترین ترس شان نیز، این است که به فراقش مبتلا شوند.

خوف از این که به آرزوی دیرینه خود نرسند که مراتبی از آن را در دنیا تحصیل کرده اند؛ اما مرتبه کاملش در آخرت حاصل می شود.

برای همین مولا امیرالمؤمنین7، در دعای کمیل می فرمایند: صَبَرْتُ عَلَی عَذابِکَ فَکَیْفَ أَصْبِرُ عَلَی فِراقِکَ؛ گیرم که بر عذاب تو صبر کنم، چگونه بر فراقت صبر نمایم؟ نوع دیگر خوف این است که فرد، می ترسد از نعمت های الهی و آخرت موعود مؤمنین محروم شود.

پایین ترین مرتبه خوف نیز، آن است که فرد از عواقب کارهای خود و گناهانش بترسد و در دل، خوف از عذاب الهی داشته باشد.

توجه به آیات و روایات در مرحله اول، تأثیر بسزایی خواهد داشت.

سالک باید در آیات و روایات بهشت و جهنم و ثواب و عقاب تدبر نماید و آن ها را صادق دانسته و خطاب آن ها را بر خود بعید نداند.

کم کم با توجهات بیشتر و حصول مقدمات دیگر، انسان به مراحل بالاتر نیز دست می یابد و روز به روز بر خشوع نمازگزار اضافه می شود.

4.

افزایش محبت بهترین راه برای عموم مؤمنان که ابتدای راه تحصیل خشوع هستند و مایل اند به محبت الهی دست پیدا کنند، همان راهی ست که خداوند متعال آموزش داده است.

در حدیث قدسی، خداوند خطاب به موسی7 می فرماید: حَبِّبْنی إلَی خَلْقی وَ حَبِّبْ خَلْقی إلَیَّ؛[17]" ای موسی، مرا پیش خلقم محبوب ساز و خلقم را نزد من محبوب نما.

گفت: چگونه؟ خداوند فرمود: ذَکِّرْهُمْ آلایی وَ نَعْمایی؛ مواهب و نعمت های مرا به یادشان بیاور.

توجه به نعمت های الهی و بزرگ ترین آن ها که همان هدایت انسان به سبیل بندگی ست، باعث می شود که انسان در عبادت الهی شاکر خداوند متعال گردد تا او را در درگاه خود راه داده و به او اجازه سخن گفتن در برابر مقام کبریایی خویش را عنایت کرده است و این شکرگزاری با شوق و عشق آمیخته شده، نمازگزار را خاشع می گرداند.

5.

پرهیز از گناه و امور لغو دست یافتن به حضور قلب و خشوع برای انسان گناه کاری که توبه نمی کند، چیزی نزدیک به محال است؛ چراکه ظرف آلوده وجود، با نورانیت و انکسار، هماهنگی و نسبتی ندارد.

هرچه انسان در ترک معاصی موفق تر گردد، جلوه رحمت پروردگار در دلش بیشتر، قلبش صاف تر و خشوعش بیشتر خواهد شد.

آیت الله بهجت; ، معتقد بودند یکی از امور مؤثر در تحصیل خشوع، اجتناب از لغو است و در این باره، به آیات سوره مؤمنون استناد می کردند که بعد از بیان صفت خشوع در نماز می فرماید: وَ الَّذینَ هُمْ عَنِ اللَّغْوِ مُعْرِضُونَ؛ عوامل دیگری همچون خواندن دعاهای پیش از نماز، توجه به معانی الفاظ نماز، کم کردن مشغله ها و دل مشغولی ها، پرهیز از وسواس، توسل به حضرات معصومین: و.

، در ازدیاد خشوع نقش دارند که ما برای رعایت اختصار به آن نپرداخته ایم؛ ان شاءالله خداوند متعال ما را از خاشعان قرار دهد! 6.

آخرین نماز توجه به این نکته که شاید این آخرین نماز ما باشد، برای ایجاد خشوع در نماز نقش بسزایی دارد.

در این باره امام صادق7 می فرماید: إذا صَلَّیْتَ صَلاهً فَریضَهً فَصَلِّها لِوَقْتِها صَلاهَ مُوَدِّعٍ یَخافُ أَنْ لایَعُودَ إلَیْها أَبَداً؛[20]" اگر نماز واجبی خواندی، آن را در وقتش بخوان و آن گونه بخوان که گویا نماز آخر توست و هرگز به آن برنمی گردی.

یعنی مانند کسی باش که بعد از این نماز، می میرد.

پس گویا لازم است تا نهایت تلاش خود را برای تقرب به خداوند متعال بنماید که این، آخرین توشه او از این دنیا خواهد بود.

نویسنده: .

سوره بقره، آیه 45 و ر.

ک: ناصر مکارم شیرازی و دیگران، تفسیر
کلید واژه ها: نماز - انسان - علامه طباطبایی - خبرگزاری حوزه - شرایط - اهمیت - راهیان نور - حوزه علمیه - ماه رمضان - خبرگزاری - طباطبایی - تبلیغات - اسلامی - فرهنگی - مقالات - تحصیل - گزارش - رمضان - بازی - سوره - کتاب - امام - دفتر - عربی - فحشا

آخرین اخبار سرویس:
آغاز فرآیند پاکسازی زباله های فضایی

کفش های ساده فرزند رهبر معظم انقلاب + عکس

رونمایی از ناوشکن دنا در آینده ای نزدیک

تصاویر/ نشست خبری سازمان قضایی نیروهای مسلح

قدیمی ترین فرهنگ روستانشینی ایران کجاست؟+عکس

سفر صالحی به روابط ایران و جمهوری آذربایجان تحرک می بخشد

امروز بازار تهران چه خبر بود

دومین جلسه هم اندیشی دانشجویان دافوس ارتش برگزار شد

حضور رسایی در دادسرا به علت شکایت فریدون، معاونت حقوقی ریاست جمهوری و ستاد انتخاباتی روحانی

نقش ایران در حمایت از عراق و مبارزه با تروریسم قابل تقدیر است

کارنامه آمریکا از ترامپ شخصیتی ساخته که در دادگاه های بین المللی قابل محاکمه است

افتتاح مرکز فرهنگی، گردشگری دفاع مقدس تا پایان امسال

جزو کدام طبقه جامعه هستید؟

غیبت وزیر خارجه انگلیس در رأی گیری پارلمان خبرساز شد

شوراهای حل اختلاف آذربایجان غربی رتبه پنجم کشوری را داراست

مجلس جدید ترکیه دو هفته دیگر شروع به کار می کند

لبخند رضایت از تغییر بعد از 14 سال

پیام تسلیت نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی در پی درگذشت "پدر شهید عدالت اکبری"

ولایتی: آمریکا و حامیانش نقشی در آینده منطقه ندارند

شوراهای حل اختلاف آذربایجان غربی رتبه پنجم کشوری را داراست

تشکیل کمیته درآمدی در منطقه 4 شهرداری کرج

اختصاص 300 تابلوی تبلیغات شهر اصفهان به موضوع اعتیاد

روحانی:پیروزی شما تحقق رویای یک ملت است

دانلود آهنگ جدید علی حداد بنام بده دستاتو

شهید «دایی پور» الگوی دانشگاه و جهاد است

دانلود آهنگ جدید حمید حدادی بنام آوران

سرنوشت تألیف مشترک آیت الله خامنه ای و شهید مطهری چه شد؟

لبخند رضایت از تغییر بعد از 14 سال

بخش کالپوش میامی دادگاه عمومی ندارد

اساتید و رؤسای دانشگاه های سوریه از دانشگاه مذاهب بازدید کردند+ عکس

تعدادی از زندانیان ایرانی در ترکمنستان به کشور منتقل شدند

شهرداری با فروش زمین و تراکم فروشی درآمد کسب می کند/ افزایش چک های برگشتی شهرداری

کنسرت خواننده سرشناس پاپ پس از دو سال

رشد 9 درصدی صادرات گاز در بهار امسال

عزیزی در گفت وگو با فارس خبر داد افزایش میزان حداقل حقوق رانندگان درون شهری و برون شهری در کمیته رسیدگی به مطالبات رانندگان

روحانی در تماس تلفنی با رییس جمهور ترکیه: برگزاری انتخابات باشکوه و همراه با آرامش و امنیت کامل در ترکیه موجب خوشحالی دولت و ملت ایران است

دیدار کارکنان قضایی و اداری دادگستری شهرستان مهریز با امام جمعه به مناسبت هفته قوه قضاییه

ابتکار: دولت ازتحقق مطالبات عقب نشینی نکرده/ مردم دولت را همراهی کنند

کدام محبت؟!+ فیلم

حمایت فعال اپوزیسیون از مدافعان حرم/ سلفی عزت+ عکس

سازمان نظام مهندسی ساختمان به عنوان مجموعه تخصصی ، فرصت بی نظیر در بخش غیردولتی است

ابتکار: دولت ازتحقق مطالبات عقب نشینی نکرده/ بهترین راه شفافیت است

عضو دفتر سیاسی حماس: با همکاری روسیه اجازه نمی دهیم جبهه ضد ایران تشکیل شود

ثبت نام 110دانش آموز بوشهری در جشنواره مشاعره رضوی

تشکیل کمیته درآمدی در منطقه 4 شهرداری کرج

رد یا تایید شهردار کرج درهاله ای از ابهام

تخلف مالی3هزارمیلیاردریالی شهرداری ساری

معصومه ابتکار: از ممنوعیت واردات کیف و کفش چرم خوشحال شدم /عکس

تکذیب انتصاب جدیددرشهرداری تهران

ادعاهای وکیل ثلاث خلاف واقع است/سلبریتی ها دخالت و اظهارنظرهای بی جا می کنند/ترویج نافرمانی مدنی در دستور کار مقامات آمریکا است

اجرای50طرح توسعه متوازن شهری دربوشهر

فائزه هاشمی: باید با آمریکا مذاکره کرد/ ارتباط نداشتن با ابرقدرت هزینه بر است/ احساس می شود روحانی کشور را رها کرده

ولایتی با مشاور امنیت ملی عراق دیدار کرد

گفت وگوی تلفنی ظریف و لاوروف در مورد برجام

معاون اول رییس جمهور به منطقه آزاد انزلی سفر می کند

مصاحبه با یکی از سازندگان Ghost of Tsushima | زیمرمن از جهان بازی،سختی آن، موارد مخفی و … می گوید

یادداشت توییتری روحانی در آستانه بازی ایران و پرتغال

تماس تلفنی روحانی با رییس جمهور ترکیه

پرداخت شهریه دانشگاه با دزدی از پدربزرگ

بازگشت آرامش به بازار پایتخت/ آسیب زدن به اموال عمومی در اعتراضات امروز

تشکیل چهار کمیته ویژه حل مشکلات اصناف/آرامش به بازار بر می گردد

تمامی مناطق پدافندی به صورت مداوم آسمان کشور را رصد می کنند

هیچ فردی در تجمع کسبه مقابل مجلس دستگیر نشده

سایه روشن...

دانلود آهنگ جدید علی مرتضوی بنام دلربا

18 ساحتمان ماندگار در کشور ساخته می شود

دانلود آهنگ جدید کارن فکوری بنام تظاهر

دستیابی به ظرفیت 190 هزار سو قابل تحقق است

سفر صالحی به روابط ایران و جمهوری آذربایجان تحرک می بخشد

صدور حکم مدیرکل متخلف یکی از دستگاه های سمنان تا یک ماه آینده

پهنه فرهنگی رودکی در بافت تاریخی شهر تهران ایجاد شد

توضیح مدیر عامل بنیاد باران درباره دفتر سیدمحمد خاتمی/ دفتر، نه هبه است نه هدیه

پیکر مرحوم اسفندیار رنجبری، خواننده بختیاری در اهواز به خاک سپرده شد

نبود زیرساخت های فرهنگی، عامل مهم زمان بری پرونده ها در شورای حل اختلاف است/ مشکلات خانوادگی در رأس پرونده های ارجاعی

مجازات حبس سربازان فراری در هفته قوه قضاییه بخشیده می شود

بررسی لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان در مجلس کلید خورد

کمبود نیرو در حوزه های گفتاردرمانی و کاردرمانی

ثبت نام 110 دانش آموز بوشهری در جشنواره مشاعره رضوی

تأکید بر اجرای توافقات تهران - آنکارا

گزارش ایکنا از آیین رونمایی طرح ملی حفظ قرآن کریم بشارت 1452

شورای عالی اسلامی الجزایر فتوای آیت الله خامنه ای را تصویب کرد

نشست خبری طرح ملی حفظ قرآن بشارت 1452

ماجرای تابلو خط دفتر رهبر انقلاب چیست و توسط چه کسی نوشته شده است؟

پهنه فرهنگی رودکی در بافت تاریخی شهر تهران ایجاد شد

سپاه چگونه در گروهک ضدانقلاب نفوذ کرد؟

شیوه های بهره برداری کاربردی از فضای مجازی به طلاب آموزش داده شود

نتایج قطعی انتخابات ترکیه 14 تیرماه اعلام می شود

تاریخ، خیانت خائنان به وطن را فراموش نخواهد کرد

ولایتی با مشاور امنیت ملی عراق دیدار کرد

وظیفه امروز حوزه تربیت طلاب نخبه، مهذب و انقلابی است/ حوزویان فرصت سوزی نکنند

کوهکن: منتظر بسته پیشنهادی اروپایی ها درباره برجام هستیم

سارقان طلای بوشهری ها، زن و شوهر بودند

طرح عملیاتی برای پاسخ به هر تهدید فرا منطقه ای داریم

اینفوگرافیک/ روزشمار پسابرجام؛ روز چهل وهفتم

ایجاد 10000 شغل در مازندران

دستیابی به ظرفیت 190 هزار سو غنی سازی قابل تحقق است

مدیرعامل ایرنا: جشنواره امام رضا(ع) وحدت آفرین است

دستیابی به ظرفیت 190 هزار سو غنی سازی قابل تحقق است

پیمانکاران توزیع برق اهواز خواستار مطالبات خود شدند

نتایج اولیه از انتخابات ترکیه؛ اردوغان پیشتاز است/عکس

راهکارهای ایجاد خشوع در نماز

راهکارهای ایجاد خشوع در نماز