مطالب مرتبط:
چرا معلمان مانند پزشکان صنفی برای پیگیری مطالبات یا تخلفات خود ندارد؟/ «نظام معلمی؛ درد یا درمان؟»
چرا معلمان مانند پزشکان صنفی برای پیگیری مطالبات یا تخلفات خود ندارد؟
پاسخ دانشگاه علوم پزشکی شیراز به مطالبات پزشکان خانواده
پیگیری تحرکات اشرار و معاندین نظام در مرز ها از طریق دستگاه های دیپلماسی/ برقراری امنیت پایدار در مرز های شمال غرب کشور/کشف 8 تن و 805 کیلوگرم انواع مواد مخدر توسط مرزبانان طی یک ماه اخیر
پیگیری تحرکات اشرار و معاندین نظام در مرز ها از طریق دستگاه های دیپلماسی/ کشف 8 تن و 805 کیلوگرم انواع مواد مخدر توسط مرزبانان در یک ماه اخیر
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 24 خرداد 1397 ساعت 00:552018-06-13سياسي

چرا معلمان مانند پزشکان صنفی برای پیگیری مطالبات یا تخلفات خود ندارد؟/ نظام معلمی؛ درد یا درمان؟


موافقان تشکیل نظام صنفی معلمی بر این باورند که این ساختار میتواند تحت نظارت دولت زمینه را برای سالم سازی محیط های آموزشی فراهم کند.

- چرا معلمان مانند پزشکان صنفی برای پیگیری مطالبات یا تخلفات خود ندارد؟/ نظام معلمی؛ درد یا درمان؟ " موافقان تشکیل نظام صنفی معلمی بر این باورند که این ساختار میتواند تحت نظارت دولت زمینه را برای سالم سازی محیط های آموزشی فراهم کند.

شعارسال": از همان چند هفته پیش که ماجرای آزارجنسی دانش آموزان در مدرسه ای در غرب تهران سروصدا به پا کرد، مجددا در برخی محافل بحث بر سر روند نظارت بر گزینش معلمان به ویژه در مدارس خصوصی مطرح شد.

گروهی مستقیما راس هرم ساختار عریض و طویل آموزشی کشور را هدف قرار دادند و برخی دیگر از نبود یک نظام صنفی کارآمد برای نظارت بر روند گزینش معلمان و کادر آموزشی سخن گفتند.

برای گروه دوم، طرح یک مطالبه در الویت بود و آن بحث تشکیل نظام صنفی معلمی است.

سازوکاری که به باور آنها می تواند مانند سایر نظام های صنفی (مهندسی، پزشکی و .

) روند فعالیت معلمان، مشکلات و مطالبات و در عین حال تخلفات آنها را مورد رصد و پیگیری قرار دهد.

موافقان تشکیل نظام صنفی معلمی بر این باورند که این ساختار حاکمیتی میتواند تحت نظارت دولت زمینه را برای سالم سازی محیط های آموزشی فراهم کند.

با این حال گروهی نیز هستند که تشکیل نظام معلمی را نه تنها راه چاره نمی دانند بلکه رایزنی ها برای ایجاد چنین سازوکاری را مغایر با اصل آزادی انجمن ها و قدرت گیری نهادهای مستقل صنفی ( در حوزه معلمان و دانش آموزان) می دانند.

امیدی به اثربخشی نظام معلمی نداریم آیا تشکیل نظام معلمی میتواند راه چاره ای برای حل مشکلات زمینه ای آموزش و پرورش در کشور باشد؟ این سوالی است که با توجه به ماهیت دولت ساخته این نهاد ظاهرا صنفی، برخی به آن پاسخ منفی می دهند.

موضوع تشکیل ساختاری به نام سازمان نظام معلمی سالها پیش مطرح شد اما دولت حسن روحانی خود را مجاز دید که بر اساس قانون مدیرت خدمات کشوری که ناظر بر ایجاد سازمانهای تنظیم گر صنفی - تخصصی است به طور جدی و در قالب لایحه، دستور العملی هم برای تاسیس سازمان نظام معلمی ارائه کند.

در لایحه ای که به همین منظور تدوین شده ، ماموریت سازمان نظام معلمی عبارت است از: مشارکت فعال و موثر معلمان در تحقق اهداف و اعتلای آموزش و پرورش ، توانمند سازی معلمان و سنجش نظام مند صلاحیت های تخصصی و حرفه ای و حمایت از حقوق صنفی و ارتقای منزلت اجتماعی آنان .

مواردی که به گفته بسیاری از فعالان صنفی گرچه در قالب لایحه با عناوینی چون غیردولتی ،صنفی و مستقل تعریف شده اما در عمل به دلیل ماهیت دولت ساخته آن نمی تواند ضامن استقلال و اثربخشی نخبگان این صنف بر روند جاری در آموزش و پرورش و حواشی آن باشد.

در همین رابطه مهدی بهلولی فعال صنفی و عضو کانون صنفی معلمان معتقد است حتی اگر در درون آموزش وپرورش نظام صنفی شکل بگیرد بازهم بعید است که به نخبگان این صنف اجازه داده شود که به طور مستقل در روند گزینش نقش اثرگذاری بازی کنند.

بهلولی در این رابطه به خبر آنلاین می گوید: با توجه به حساسیت ایدئولوژیکی که نظام سیاسی کشور ما به آموزش و پرورش و شغل معلمی دارد، اگر هم در درون آموزش و پرورش،سازمان نظام معلمی شکل بگیرد احتمال این که به نهادی صوری تبدیل شود خیلی زیاد است؛ نهادی که در عمل کارکردی مفید در زمینه تمرکززدایی در آموزش و پرورش و به ویژه نظارت بر گزینش آموزگاران نخواهد داشت.

یعنی خیلی بعید است که نظام سیاسی کشور، به سازمانی مستقل از معلمان،اجازه بدهد که در گزینش معلمان، نقشی جدی و اثرگذار بازی کند.

پس من شخصا امید چندانی به سازمان نظام معلمی و نقش عملی آن در انتخاب معلمان ندارم.

اکنون تشکل های صنفی هم قدرتی ندارند این فعال صنفی با اشاره به محدودیتهای محیطی و ساختاری نهادهای صنفی، ادامه می دهد: فکر نمی کنم تشکل ها و اتحادیه های صنفی آموزگاران در حال حاضر، توان ورود جدی و اثرگذار به این مساله را داشته باشند، طوری که گزینش آموزگاران از فیلتر آنها رد شود.

بهلولی با اشاره به واقعه آزار جنسی دانش آموزان در مدرسه ای در غرب تهران، و نظارت اثربخش بر روند گزینش معلمان می گوید: آموزش و پرورش ما، به دلایلی چند و در حال حاضر از وجود تشکل های صنفی گسترده و نیرومند بی بهره است.

بنابراین اگر به دنبال تغییر در سیستم گزینش آموزگاران هستیم که با توجه به وقایعی که هر از چندی در آموزش و پرورش رخ می دهد ( که نمونه آخرش آزار جنسی تاسف بار چند دانش آموز بود که توسط یکی از نیروهای آزاد یکی از مدرسه های پولی غرب تهران اتفاق افتاد) در حال حاضر باید به فشار افکار عمومی، از جمله فشاری که از سوی خود فرهنگیان و تشکل های صنفی و مدنی و سیاسی موجود آنها به حاکمیت وارد می کنند، حساب کرد تا در زمینه گزینش آموزگار،بر شاخص های علمی و حرفه ای نسبت به شاخص های ایدئولوژیک، تاکید بیشتری کند.

به نظر من حاکمیت باید تغییر در شیوه گزینش آموزگاران را بپذیرد و به کسانی اجازه ورود به پیشه آموزگاری دهد که از نظر دارا بودن شاخص های روانی مخصوص این شغل،مشکلی نداشته باشند.

بحث ابترکردن تشکلهای صنفی مطرح است جعفر ابراهیمی فعال صنفی معلمان و بازرس شورای هماهنگی تشکلهای صنفی معلمان نیز با مروری بر روند تشکل یابی گروهها و انجمنها در سالهای پس از انقلاب ، گرچه نیمه دوم دهه هفتاد را دوره ی شکل گیری نهادهایی می داند که همچون کانون صنفی معلمان به خاطر خصلت صنفی بودنشان بیشتر به بدنه نزدیک شدند و جایگاه قابل قبولی در بین فرهنگیان پیدا کردند اما این روند در یک دهه ی اخیر با فراز و فرودهای بسیاری همراه بوده است که عملا فعالیت مستقل نهادهای صنفی معلمان را هدف قرار داده است.

ابراهیمی در این باره به خبرآنلاین میگوید: پاسخ احمدی نژاد به این تشکل ها محدودیت و ممنوعیت بود اما چون جنبش معلمان پویایی و دینامیسم خود را مطالبات واقعی و عینی می گیرد این محدودیت کار ساز نیافتاد با این حال به گفته این فعال صنفی، برخورد دولت روحانی با این پدیده بسیار متفاوت است .

به گونه ای که هم زمان هم تشکل ها فعال می شوند و هم محدودیت هایی بر سر راه فعالیت آنها ایجاد می کند و می کوشد با طرح نظام صنفی هم زمان موازی سازی را نیز انجام دهد.

او معتقد است بحث تشکلیل نظام صنفی در اصل برای ابتر کردن تشکل های صنفی مستقل است که مطرح می شود.

این فعال صنفی ادامه می دهد: در نظام صنفی، مسئله صنفی به امر معیشت صرف و مسائل بخشنامه ای و بوروکراتیک کاسته می شود.

عملاً نظام صنفی به جایی برای ارتباط دولت برای ارسال ابلاغیه به کارکنان است.

در این قالب، مشارکت فعالانه دیده نمی شود و رابطه، یک رابطه معیوب و بالا به پایین است.

به گفته ابراهیمی، بررسی تجربه نظام صنفی ، اصناف مختلف نشان می دهد که این شکل از سازمان یابی برای طرح و پیگیری مطالبات موفق نبوده است و بیشتر کسانی که از گردانندگان چندین ساله نظام صنفی هستند از مواهب رانتی و رانت وفاداری به دولت ها بهره مند شده اند و نه بدنه صنف.

او با اشاره به اتفاقات رخ داده در دبیرستانی در غرب تهران می گوید: مدرسه نیازمند ساز و کاری است که بتواند منافع عالیه کودکان و معلمان را تامین کند.

محتوای درسی ما اصلا تناسبی با نیاز کودکی ندارد و سوگیری ایدئولوژیک آن کاملا مشهود است.

از سویی در حالیکه کودکان دانش آموز با انواع آسیب ها ، خشونت ، طلاق ، ازدواج زود هنگام ، اعتیاد و طرد از مدرسه و خیابانی شدن روبرو هستند، از خدمات مشاوره ای و مددکاری خبری نیست و تنها مشاوره محدود در پایه نهم ارایه می شود و کودکان با انبوهی از سوالات رها شده اند و مهارت زندگی در مدرسه بدست نمی آورند و از سوی دیگر دوره تربیت دبیر یک دوره بی روح و خالی از محتوای مشارکتی و خلاقانه است.

در چنین شرایطی، طرح نظام معلمی برای کاستن از این بحران ها منحرف کردن قضیه است.

تشکل های دانش آموزی باید قدرتمند شوند در این میان آنچه به گفته ابراهیمی نیاز آموزش و پرورش است، برداشتن موانع تشکل یابی مستقل است.

بازرس کانون هماهنگی تشکل های صنفی معلمان ادامه می دهد: دولت باید با صدور پروانه فعالیت ، تشکل ها را گروگان نگیرد، اما باید توجه داشته باشیم که معلم و مدرسه تنها یک بُعد قضیه است و آموزش دانش آموز و والدین نیز بُعد دیگر ماجرا و به همان نسبت دارای اهمیت است.

او به وضعیت فرمالیته فعالیت تشکل های دانش آموزی در مدارس نیز اشاره می کند و می گوید: در حال حاضر در مدارس چندین گروه و تشکل دانش آموزی هستند که یا فرمالیته اند یا کارکرد آموزشی ندارند.

از انجمن اسلامی تا بسیج دانش آموزی و سال های اخیر شورای دانش آموزی فرم هایی هستند که با محتوای نیازهای دانش آموزان نسبتی ندارند و در بهترین حالت ، دانش آموزان منتخب در شورا به عنوان نیروی مدیر و معاونان مدرسه عمل می کنند و نهاد موثری مانند انجمن اولیا و مربیان ماشین امضا مدیران مدارس است و وسیله ای که به اسم مشارکت دولت دستش را در جیب مردم می کند تا اصل 30 را به محاق ببرد.

ابراهیمی یکی از راههای برون رفت از نقاط بحرانی در روند فعالیت آموزش و پرورش را تشکل یابی مستقل معلمان و دانش آموزان می داند و می گوید: به نظر من وقتی تشکل ها بصورت شورایی و از پایین به بالا از شورای دبیران هر مدرسه تا شورای معلمان سراسر کشور شکل بگیرند قادر هستند به سمت نظارت درست و تحقق مطالبات معلمان و دانش آموزان حرکت کنند.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از خبرگزاری خبرآنلاین، تاریخ انتشار: 23خرداد 1397 ، کدخبر: 783401 ،www.

khabaronline.

ir
کلید واژه ها: معلمی - نظام - معلمان - آموزش - ساختار - نظارت - آموزش و پرورش - مطالبات - دانش آموزان - دولت - تخلفات - دولت حسن روحانی - محیط - سالم - کشور - پزشکان - مشکلات - گزینش - حسن روحانی - غرب تهران - آزارجنسی - اجتماعی - روحانی - صلاحیت - قانون - کشوری - آزادی - حمایت - پزشکی - تهران

آخرین اخبار سرویس:
جدیدترین عکس "بهاره رهنما" و حاجی

بررسی، تحلیل و ارزیابی مبانی معرفت شناختی سلفیه اخوانی - بخش دوم و پایانی قرآن و سنت در معرفت شناختی سلفیه اخوانی

لایحه برگزیت دولت انگلیس تصویب شد

رضا نیکخواه سرنقی ، محمدرضا یزدان یار بررسی نظارت اخلاقی متقابل دولت و ملت در نظام حقوقی ایران و اسلام

تابش: نامه به سران نظام برای مذاکره با ترامپ موضع اصلاح طلبان نیست

اجرای طرح حیات شبانه شهر از 15 تیرماه

منطق می گوید اول گردشگری داخلی را رونق دهیم

سرنوشت 6 برادر چمران از کارگاه بافندگی تا قله های علم و جهاد/ اقدام هوشمندانه شهید مصطفی گام بزرگی در تولید کالای داخلی بود

تیپ عجیب خانم بازیگر در آمستردام/عکس

محمدجعفر حبیب زاده، محمود صابر، حسین سمیعی زنوز مسئولیت کیفری مؤسسه های اعتباری در حقوق ایران

مطمئنم با تدابیر رهبری با سرافرازی از چالش ها عبور خواهیم کرد

فهیمه بیکدلو، فرج اله رهنورد سنجش هماهنگی میان سازمانی و شناسایی عوامل مؤثر بر آن در سازمان های عمومی

محمود قیوم زاده، طاهره پور نعمتی شمس آباد ضمانت بر تقسیط مهریه، میانکشی فقهی، حقوقی و اخلاقی

جزای استعمال سیگار در اماکن عمومی چیست؟

حسرت عادل از عدم حضور پویول در برنامه 2018

مهریه و نفقه، رانت زنان نیست

جدیدترین عکسی که "هانیه توسلی" منتشر کرد

خودروهای ناب کلاسیک/ عکس

عشق از نگاه بچه ها

اسراییل چگونه نابود می شود؟

سید مرتضی حسینی مطلق، رحیم میردریکوندی ویژگیهای زندگی مطلوب در روانشناسی مثبت و مقایسه آن با زندگی مطلوب در منابع اسلامی

سخن پیامبر(ص) درباره کسانی که تمام نعمت دنیا را دارند

معاون رییس جمهور: موضوع ربایش دختران در ایرانشهر باید پیگیری شود

کنایه حاج رضایی و خیابانی به لایی خوردن پیکه

معمای پیچیده قتل زن باردار وپرداخت دیه از بیت المال

محسن ایزانلو، بابک شید تسری موافقت نامه داوری به اشخاص ثالث بر مبنای نظریه استاپل

اعمال سهمیه می تواند عدالت آموزشی را در کشور زیر سئوال ببرد

حسنعلی موذن زادگان، نرجس روستا دادرسی الکترونیکی در رویارویی با جرایم رایانه ای: چالش ها و بایسته ها

این افراد از تمام نعمت های دنیا و آخرت برخوردارند

رهایی از قصاص

معاون موگرینی: به زودی 100 شرکت وارد مذاکرات کاری با طرف ایرانی می شوند

انتقاد ​معاون رییس جمهور از خروج شتابزده برخی شرکت های اروپایی از ایران

روشهایی برای درمان حسد

حافظ خشم و کینه انقلابی در موضع گیری های خود باشید

در دیدار با وزیر خارجه نروژ صالحی: اروپا با درک حساسیت شرایط به اجرای تعهداتش در زمان مورد انتظار اقدام کند

آخرین وضعیت 12 پرونده مهم اقتصادی

اوقات شرعی سی و یکم خرداد شیراز

سی ان ان: جهان سیاست "تحمل صفر" ترامپ را محکوم کرد

فیلم/ بازدید نماینده ولی فقیه در کردستان از رسانه رسمی حوزه

شرط معافیت 20 ساله مالیاتی مناطق آزاد تجاری

دولت نباید حقوق عمومی مردم را تضییع کند

دستور رهبری برای رفع مشکلات اسناد زمین کشاورزان

گستاخی نمایندگان مجلس رژیم باکو علیه ملت ایران

محسن امامی قشلاق، سید محمد هاشمی، محسن محبی، ولی رستمی حق بر محیط زیست سالم در پرتو اصول فقهی و اخلاقی

تیپ متفاوت "بهاره افشاری" در روسیه/عکس

نماینده ولی فقیه در لرستان از آیت الله عباسعلی صادقی عیادت کرد

انتقاد همراه با انصاف امری سازنده و مفید است/ پویایی جامعه در گرو تضارب افکار و حضور همه سلایق است

حامیان ایتام و محسنین کمیته امداد در فارس و در ماه رمضان گل کاشتند

وقتی تمام وجودشان صدا می شود

درگذشت شجریان تکذیب شد

آیت الله موسوی بجنوردی: نهادینه شدن اندیشه امام خمینی(ره) در حوزه عدالت باید در عمل زنده شود /امام (ره) همواره بر عفو تاکید داشتند

ایرانی ها معنوی ترین مردم جهان

پنجمین نشست شب یزد درمحل دفتر شهیدمحراب آیت الله صدوقی

سوره دهر یا انسان (شان نزول، خواص و متن عربی)

تصاویر/ تشییع پیکر شهید مدافع حرم حضرت زینب (س) در قم

نکوداشت بسطامی و خرقانی بدون مشکل برگزار می شود

محمود باقری، ابراهیم نوشادی چالش های تعیین صلاحیت قضایی و قانون حاکم بر قراردادهای الکترونیکی بین المللی

صوت کامل بیانات رهبری در دیدار نمایندگان مجلس شورای اسلامی

عکس/کشف محموله شامپوی تریاک در کامیون

تصاویر/ دیدار نمایندگان و کارکنان مجلس شورای اسلامی با رهبر انقلاب

مجلس در مواردی مثل مبارزه با تروریسم وپولشویی مستقل قانون بگذارد/ قانون باید حلّال مشکل طبقات ضعیف و متوسط باشد، نه آلت دست صاحبان زر و زور

صدا و سیما در خط مقدم مقابله با جنگ روانی دشمن است/ نمی گذاریم مردم در تامین ضروریات با مشکل مواجه شوند

ظهیر علی مرادی، عبدالحمید شمس، علی جهانگیری، مهدی رسولی قهرودی، علیرضا علوی تبار طراحی مدل خودگردانی استان های جمهوری اسلامی ایران

خطیب جمعه این هفته تهران کیست؟

اتفاق جالب در پایان بازی/ رهبر تیم اسپانیا به تیم ایران ادای احترام کرد

نشست خبری کمیته های شورای هماهنگی مبارزه بامواد مخدر یزد

طالع بینی تیر ماه 97

لایی دیدنی وحید امیری به پیکه

اجرای برنامه های فرهنگی و قرآنی تابستانه در مدارس علمیه

عناوین روزنامه های سیاسی 31 خرداد 97/ اشرافی گری بلای بزرگ کشور است +تصاویر

جلیل قنواتی، اسلام مندنی اخلاق و دادرسی عادلانه در پرتو قابلیت پیش بینی بودن قواعد دادرسی

صدرالدین شجره درگذشت

⁠⁠⁠⁠⁠وزیر اطلاعات: امنیت حق مردم است

مزیت عفو عمومی

آخرین وضعیت حریفان تیم ایران + جدول

حضور حجت الاسلام مجتبی خامنه ای در جنگ تحمیلی + فیلم

اهواز- آیین استقبال از پیکر مطهر شهید مدافع حرم

نهضت سوادآموزی فردوس مقام نخست خراسان جنوبی را کسب کرد

بی اخلاقی در حوزه نشر بیداد می کند

حیرت و شگفتی محافل خبری جهان از بازی یاران کی روش

یادداشت/ سید محمدرضا میرتاج الدینی ایرانی ها معنوی ترین مردم جهان

عزت الهی: باید تمام تلاشمان را برابر پرتغال انجام دهیم

تحلیل سیاسی هفته

صدا و سیما نشانه حیات سیاسی و اجتماعی نظام است / وظیفه رسانه ملی تقویت وحدت، اعتماد عمومی و امید به آینده است

دروغ بزرگ در پوشش جان بولتون

تجهیز اتوبوس های شهری اردبیل به وای فای رایگان

حمید بهره مند چالش های مقررات تعدد جرم در جرایم سایبری

31خرداد سالروز شهادت دکتر مصطفی چمران

رحیم نوبهار، یزدان صیقل ویژگی ها و راهبردهای کیفرشناسی ریسک مدار

اروپا مصمم تر از همیشه برای حفظ برجام است

جایگاه بی بدیل مادر در کلام رسول خدا(ص)

اروپا مصمم تر از همیشه برای حفظ برجام است

­مهدی چمران : شهید چمران اعتقاد داشت که ما می توانیم

اندیشه های مفاخر و بزرگان به نسل جوان منتقل شود

محمد حکاک، علی شریعت نژاد، عبداله ساعدی شناسایی الگوهای ذهنی مدیران در راستای توانمندسازی روانشناختی کارکنان

در پاسخ به پامپئو ظریف فهرست بخشی از مطالبات ایران از آمریکا را منتشر کرد

بازتاب لایی خوردن پیکه از امیری و از دست رفتن بهترین شانس ایران در سایت آس اسپانیا

اشمید: به زودی 100 شرکت وارد مذاکرات کاری با طرف ایرانی می شوند

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | پنجشنبه 31 خرداد 97

فیلم/ نمایی دیدنی از لایی وحید امیری به پیکه

چرا معلمان مانند پزشکان صنفی برای پیگیری مطالبات یا تخلفات خود ندارد؟/ نظام معلمی؛ درد یا درمان؟

چرا معلمان مانند پزشکان صنفی برای پیگیری مطالبات یا تخلفات خود ندارد؟/ نظام معلمی؛ درد یا درمان؟