مطالب مرتبط:
گزارش فارس از یک پرونده مشکوک وزارت بهداشت با چه هدفی اعانه جمع می کند؟/ پشت پرده تحمیل «یاسمن اشکی» به ماه عسل
در گفت وگوی تصویری با فارس عنوان شد فیلم/ پشت پرده حضور جنجالی «یاسمن اشکی» در ماه عسل
گزارش فارس از یک پروژه مشکوک وزارت بهداشت با چه هدفی اعانه جمع می کند؟/ پشت پرده تحمیل یاسی اشکی به ماه عسل
ورود دادستان کل به مباحث مطرح شده در ماه عسل/بررسی ادعاهای یاسمن اشکی
ورود دادستان کل به مباحث مطرح شده در ماه عسل/بررسی ادعاهای یاسمن اشکی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 23 خرداد 1397 ساعت 22:512018-06-13پزشكي

یاسمن اشکی در گفتگو با فارس مطرح کرد نقش وزارت بهداشت در پروژه جنجالی یک واکسن/ سونامی hpv در ایران واقعیت ندارد


یاسی اشکی مهمان برنامه ماه عسل در گفت وگو با فارس از پشت پرده های حضورش در این برنامه تلویزیونی و حاشیه های ایجاد شده پس از آن گفت.

- نقش وزارت بهداشت در پروژه جنجالی یک واکسن/ سونامی hpv در ایران واقعیت ندارد یاسی اشکی مهمان برنامه ماه عسل در گفت وگو با فارس از پشت پرده های حضورش در این برنامه تلویزیونی و حاشیه های ایجاد شده پس از آن گفت.

خبرگزاری فارس"؛ گروه سلامت: موضوع واکسن Hpv و حضور یاسمن اشکی در برنامه ماه عسل چند هفته ای است که به موضوع اصلی بحث در رسانه ها و فضای مجازی تبدیل شده است.

از طرفی وزارت بهداشتی ها به حمایت تمام قد از این پروژه پرداخته و دائم در حال مصاحبه درباره فواید این واکسن هستند، به امید اینکه همراهی مردم را در این راه به دست بیاورند و از طرفی مردم و برخی از کارشناسان هستند که نسبت به این نوع رفتار و تبلیغ خوش بین نبوده و به مخالفت با آن پرداخته اند.

اما در این پروژه، حضور یاسی اشکی در برنامه ماه عسل بیشتر از همه نظر مخاطبان را جلب کرده است، فردی که به گفته خودش در آمریکا بیمار بوده و پس از مدتی تحت درمان قرار گرفته و در نهایت به شکل معجزه آسایی شفا پیدا کرده است.

عده ای هم معتقدند که هیچ مدرکی دال بر بیماری اشکی وجود ندارد.

همین حاشیه های ایجاد شد باعث شد تا جلسه ای با حضور یاسمن اشکی برگزار کنیم و با وی درباره ادعاهایش به گفت وگو بنشینیم که در ادامه مشروح آن را از نظرتان می گذرد   فارس: ابتدا خودتان را معرفی کنید و اینکه چه سالی متوجه شدید بیمار هستید؟ اشکی: من یاسمن (هدیه) اشکی متولد 24 تیر سال 1360 هستم و بیش از 20 سال از شروع بیماری من می گذرد.

علائم بیماری در 17 سالگی بروز کرد در 24 سالگی با ویزای دانشجویی به آمریکا رفتم و بعد از حدود 3 سال، بیماری تشخیص داده شد.

بعد از آن به مدت 3 سال و نیم غیر متناوب تحت درمانهای دوره ای شیمی درمانی بودم و در 6 سال اخیر به طور متمرکز دریک انجمن فعالیت کرده ام.

فارس: درباره بیماری تان توضیح دهید، علت اینکه در برنامه ماه عسل نام این بیماری را نبردید چیست؟ اشکی: بیماری من Myalgia and myositis, unspecified and Non-arthropod borne viral disease of CNS (Central Nervous System) نام دارد، از دسته بیماری های خود ایمنی است که دلیل عدم ذکر نام کامل آن جز کمبود وقت در برنامه زنده نبود.

این بیماری و  بیماری های خود ایمنی نظیر ام اس یا لوپوس، بیماری هایی با منشأ ناشناخته در علم پزشکی به حساب می آیند و علت فعال شدن ژن آنها در بدن بیمار کاملاً مشخص نیست.

من در بیمارستان Stanford و Open Medicine Clinic  زیر نظر Professor Jose Montaya  و Dr.

Andrias Kogelnik تحت درمان بوده ام.

 طبیعتا پرونده پزشکی من مثل سایر بیماران در ایران یا خارج از ایران در اینترنت موجود نیست.

در ضمن من و سایر داوطلبان انجمن، در طول سال های فعالیت خود موکداً، هیچ گونه مصاحبه ای با رسانه های معاند جمهوری اسلامی نداشته ایم.

البته ما علیرغم پیشنهادهای فراوان؛ در قوانین خود ملاحظات جدی در مصاحبه با برخی رسانه های خارجی را داریم.

همانطور که بارها از شبکه های معاند نظام درخواست مصاحبه داشته ام ولی هیچ وقت قبول نکردم.

من در کمپین دانشجویی ضد جنگ چهار دقیقه برای صلح در سال 91 در حمایت از ایران و علیه تحریم ها، در گفت وگو با یک پادکست دانشجویی مطلبی گفتم که در حال شیمی درمانی هستم اما آنها با تقطیع و تحریف حرفهایم آن را به شیمیایی   تغییر داده و منتشر کردند که فایل گفتگوی من موجود است.

فارس: با توجه به اینکه این واکسن سال هاست که در کشور موجود بوده و هست و در صورت لزوم و تشخیص پزشک متخصص زنان به فرد بیمار تزریق می شود، چه لزومی بر تبلیغ و مطرح کردن این موضوع در رسانه ملی بود؟ مگر تمام واکسن های تخصصی دیگر به این صورت در رسانه ملی تبلیغ می شود؟ اشکی: ماه عسل یک برنامه قصه محور است و ماهیت حضور من در این برنامه یک نکته بوده و آن هم به خاطر اینکه من یک بیمار بودم که شفا پیدا کردم و پس از آن یک نذری داشتم و الان هم پای نذرم مانده ام.

  ورود به این برنامه پیشنهاد وزارت بهداشت بود.

البته به خاطر اینکه تعریف درد و رنج زندگی خصوصی ام در بین بود زیاد راضی به انجام این کار نبودم اما به خاطر اینکه احساس کردم از این راه می توانم پیامم را برسانم پذیرفتم که در برنامه شرکت کنم.

اینکه موضوع واکسن مطرح شد اصلاً نیت اصلی من نبود.

قصد نداشتم که بیایم بیماری یا واکسن مطرح کنم، نقش انجمن ما فقط گلریزان برای یک امر خیر بود و این اقدام برای تولید یک واکسن ملی بود.

بنده متخصص نیستم اما درباره مسائلی که صحبت کردم اطمینان دارم.

البته یک موردی درباره انتقال بیماری HPV از مادر به جنین مطرح کردیم که اینجا این نکته را اصلاح می کنم، این بیماری در لحظه تولد ممکن است منتقل شود و البته در زایمان سزارین این اتفاق نمی افتد و می شود از آن پیش گیری کرد.

علت مطرح شدن این واکسن هم صرفاً یک امر خیر بود، البته انجمن ما نه تصمیم می گیرد چه واکسنی ضروری است و یا اینکه چه واکسنی تولید شود و نه تصمیمی درباره وضعیت واردات آن داشته و داریم.

ما فقط مسئول جمع آوری کمک های مردمی شدیم و این قصه از اینجا شروع شد و سامانه ای هم برای مشارکت های مردمی در بحث تولید این واکسن در اختیار ما قرار گرفت.

فارس: شما الان معتقدید که سیستم بهداشت و درمان کشور درگیر یک بیماری خطرناک است و حتی درباره سونامی آن نیز هشدار داده اید و در صحبت های خود گفتید اگر مردم واکسن تزریق کنند بیمارستان ها خالی می شوند آیا این مسئله ریشه علمی و تخصصی دارد؟ اشکی: من پیش از این هم نگفتم که سونامی این بیماری وجود دارد، الان هم می گویم اینطور نیست و تنها ممکن است در آینده با توجه به گسترش این بیماری در غرب این مشکل به ایران هم سرایت کند.

فارس: شما می دانید سالی چند نفر به HPV مبتلا می شوند و آماری از این بیماری و فراگیری آن در کشور دارید و آیا این نوع بیماری آن طور که هشدار دادید همه گیر و خطرناک هست یا خیر؟ اشکی: خیر، آمار دقیقی از بیماری HPV و تعداد مبتلایان به آن در کشور ندارم.

فارس: شما به عنوان کسی که متولی این موضوع معرفی شده اید و در حال تبلیغ و آموزش بیماری HPV هستید چطور از تعداد مبتلایان  و آمار این بیماری اطلاع ندارید؟ اشکی: از آمار مبتلایان در کشور خبر ندارم اما آمار جهانی را می دانم، من آماری ندارم ولی شاید وزارت بهداشت یا جامعه پزشکی داشته باشند، تعداد را دقیق نمی دانم ولی زیاد نیست و فکر می کنم 600 نفر در سال به بیماری سرطان رحم مبتلا شوند.

فارس: شما یک تفاهم نامه با وزارت بهداشت درباره این واکسن داشته اید در این باره توضیح دهید.

اشکی: این تفاهم نامه بین انجمن ما، وزارت بهداشت و انستیتو پاستور صورت پذیرفته است که طبق آن هر مبلغی که انجمن از پرداختی های مردم جمع آوری کند وزارت بهداشت نیز همان مقدار پرداخت می کند تا انستیتو پاستور ملزم به انجام تحقیقات برای تولید این واکسن در کشور شود.

این حساب مشترک بین انجمن راه و انستیتو پاستور است و تا این لحظه بیش از 2 میلیارد تومان در این حساب توسط مردم واریز شده است.

فارس: با توجه به اینکه فراگیری این بیماری سالیانه در حدود چند صدنفر هم نیست، آیا صلاح هست که در رسانه ملی موجی از استرس و تشویش ایجاد کنیم و مردم را از طریق اظهارات غیرکارشناسی بترسانیم؟ آن هم در شرایطی که واکسن تولید داخل وجود ندارد و مردم مجبور می شوند برای تزریق واکسن وارداتی هجوم بیاورند، سود این کار نصیب چه کسی خواهد شد؟ اشکی: بعضی از انواع این بیماری ممکن است به سرطان تبدیل شود، در کشورهای غربی با توجه به آمار بالای ایدز این بیماری هم آمار قابل توجهی دارد.

البته ما وقتی در ایران سونامی ایدز نداشته ایم و نداریم و مردم از باب رعایت مسائل فرهنگی و اخلاقی مراقب هستند، قطعاً این اتفاق هم نخواهد افتاد و سونامی این بیماری در کشور با مراقبت و پیشگیری رخ نخواهد داد.

من در رسانه ملی سه نکته را مطرح کردم که نخستین آن تعالیم معنوی و سلامت اخلاق خانواده بود، مسئله دوم بحث شناخت بیماری است و نحوه پیشگیری و انتقال آن.

اما مسئله سوم درباره واکسن بود که اگر مراقبت های رفتاری و تعالیم معنوی رعایت شود قطعاً پای این بیماری به کشور باز نشده و شایع نخواهد شد.

فارس: اولویت این بیماری در نظام سلامت بین 60-70 است از نگاه شما ضرورت پرداختن به این بیماری چیست و با توجه به اینکه واکسن HPV در بازار موجود بوده و در حال حاضر هم موجود هست فکر نمی کنید مطرح کردن بیماری های شایع و مهم ترین از این باید در اولویت قرار گیرد؟ اشکی: من مسئول جمع آوری مالی هستم، مسئول تشخیص اولویت واکسن نیستم، حضورم در ماه عسل نیز اول به عنوان یک فرد بود که یک داستان داشت و در درجه دوم به عنوان نماینده یک انجمن.

اما اینکه وزیر بهداشت این واکسن را مطرح می کند و می خواهد نصف هزینه را بپردازد انتخاب من نیست و باید از شخص وزیر سؤال کنید.

در حال حاضر وزیر بهداشت به عنوان بالاترین مقام در وزارت بهداشت تصمیم گرفتند که مردم کمک کنند و تولید این واکسن صورت پذیرد آیا من باید جوابگوی تصمیم وزیر بهداشت باشم.

الان فرد اول سلامت کشور این دستور را داده ما هم پذیرفتیم.

از دکتر هاشمی بپرسید چرا این تفاهم نامه را امضا کردند.

این صرفاً یک پیشنهاد بوده ولی ما نمی دانیم چرا مورد لطف وزیر قرار گرفتیم و این اعتماد را به ما کردند.

فارس: به نظر شما عجیب نیست که واکسنی که سه سال آینده قرار است تولید شود و قطعاً رقم قابل توجهی هم برای تولید آن نیاز نیست وارد چنین پروژه رسانه ای می شود و از حالا برای 3 تا 5 سال آینده تبلیغ می کنند داروهای دیگر در زمان راه اندازی خط تولید معرفی می شوند چرا وزارت بهداشت از فعالان فضای مجازی خواسته است تا درباره این واکسن صحبت کنند و آقای ایازی معاون اجتماعی وزیر دراین باره با آنها جلسات توجیهی گذاشته است؟ اشکی: من به نفس مشارکت اعتقاد دارم ولو اینکه مبلغ کمی جمع شود.

ما مدتها درباره مسائل خودمراقبتی با مردم صحبت می کردیم حالا اگر قسمت واکسن پررنگ شده آیا من دعوت کرده ام از مردم، باید از معاونت اجتماعی بپرسید که چرا با آنها جلسه گذاشته و چنین موضوعی مطرح شده است.

چراکه من درباره رعایت مسائل اخلاقی هم صحبت کردم اما به آنها پرداخته نشد و در جامعه فقط مسئله واکسن را مطرح کردند.

البته نادیده نگیرید که من هم دفعه اولی بود که در یک برنامه زنده تلویزیونی شرکت می کردم باید طبق زمان بندی هایی که به من گفتند درباره زندگی خودم صحبت می کردم و در آخر هم موضوع بیماری و جمع آوری کمک ها را مطرح می کردم.

البته نتوانستم مدیریت کنم و بحث از دستم در رفت و موضوع واکسن بزرگ نمایی شد.

من به واردات واکسن اعتقاد ندارم و قصدم هم در برنامه ماه عسل منتقل کردن این مفهوم نبود.

فارس: آیا قبول می کنید که اکثر صحبت های شما در برنامه ماه عسل باعث کمبود و افزایش قیمت این واکسن شده است؟ اشکی: بله، دقیقاً همینطور است من چندین مطلب را مطرح کردم ولی عواقب آن به عهده من نیست و توان کنترل این طوفان را ندارم.

انتهای پیام/ http://fna.

ir/bmogit
کلید واژه ها: بیمار - بیماری - برنامه ماه عسل - برنامه - وزارت بهداشت - ماه عسل - برنامه تلویزیونی - فارس - مهمان برنامه - پروژه - واکسن - بهداشت - حاشیه - درمان - وزارت - واقعیت - سونامی - آمریکا - برگزار - برنامه زنده - شیمی درمانی - ایران - سالگی - ایمنی - فضای مجازی - بیمارستان - پرده - خبرگزاری - مردم - دانشجویی

آخرین اخبار سرویس:
یک زن از هر 8 زن آمریکایی مبتلا به سرطان سینه است

یک زن از هر 8 زن آمریکایی مبتلا به سرطان سینه است

جزای استعمال سیگار در اماکن عمومی چیست؟

دردهای قاعدگی را با این ویتامین تسکین دهید

10 نکته که باید در مورد ریزش مو بدانید

ماسک های خانگی برای کاهش چروک دور لب

کمبود این ماده ضریب هوشی کودکان را به شدت کاهش می دهد

امکان تشخیص سرطان پروستات در بیمارستان مسیح دانشوری

هشدارهای پروفسور منوچهر جعفریان: عادات غذایی غلط ایرانیان علت اصلی بیماری هاست

کشوری که شادترین نوجوانان دنیا را دارد

چگونه از تولد نوزاد تالاسمی پیشگیری کنیم؟

پیش بینی زمان مرگ ممکن شد

چگونه بدون دارو فشار خون بالا را درمان کنیم؟

تشویق قرآن به انفاق پنهانی/ رسیدگی به محرومان یک وظیفه انسانی است

علل شایع سوزن سوزن شدن دست و پا

علل ریزش آب دهان در خواب

درمان قطعی پوکی استخوان

چگونه از تولد نوزاد تالاسمی پیشگیری کنیم؟

از علل تا درمان ریزش آب دهان در خواب

کمبود ید تا 13 درجه ضریب هوشی کودکان را کاهش می دهد

کمبود ید تا 13 درجه ضریب هوشی کودکان را کاهش می دهد

مجرد ماندن آدم را می کشد!

علاقه شدید به مصرف نمک از کجا می آید؟

فواید باور نکردنی طالبی

علت درد مچ دست و درمان آن

خطرناک ترین مضرات گوشت قرمز!

گوشت قرمز باعث سرطان می شود؟

این نوشیدنی اکسیر شفابخش صبحگاهی است

خواب آلودگی روزانه را با 5 نسخه کاملا رفع کنید

ناباروری؛ مشکلی قابل درمان

دردهای قاعدگی را با این ویتامین تسکین دهید

چگونه صبح با صورت زیبا بیدار شویم؟

چرا ژل رویال برای ناباروری مفید است؟

کمبود ید چه بر سر کودکان می آورد؟

برخورد با سودجویان در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی تشدید می شود

آیا با عرق کردن می توان کالری سوزاند؟

علائم عجیب سرطان ریه که باید بدانید

شناسایی 12 هزار مبتلا به سرطان طی 5 سال با تکنولوژی" pet-ct"

اینگونه شاد زندگی کنید!

چگونه با داروهای گیاهی ضرب دیدگی را درمان کنیم؟

برای تقویت حافظه این دمنوش ها را مصرف کنید

با یک نوشیدنی خوشمزه نفخ و یبوست را درمان کنید

زمان مرگ خود را پیش بینی کنید!

تخم بلدرچین ،بمب ویتامینی و تغذیه ای

بدترین و بهترین بخش های مرغ برای خوردن

5 عامل اصلی شوره سر را بشناسید

6 غذایی که قلب شما آرزو می کند دیگر آنها را نخورید

با خواص خواص فوق العاده آب پیاز آشنا شوید

خانم ها سردرد خود را با پوشیدن این روسری ها کاهش دهید

زمانی که شغلتان شما را نابینا می کند

آرتروز لگن و زانو در کمین کودکان چاق

8 روش برای دستیابی سریع به شکم شش تکه

دلایل سرمایی بودن برخی افراد چیست؟

چگونه بدون دارو فشار خون بالا را درمان کنیم؟

نقش لباس در سردردها و بروز برخی بیماریها

علائم عجیب سرطان ریه که باید بدانید

بهترین رژیم غذایی برای دیابتی ها + زمان مناسب مصرف

شستشوی گوش چیست و چه موقع باید به پزشک مراجعه کرد؟

با خواص خواص فوق العاده آب پیاز آشنا شوید

هرآنچه درباره وزوز گوش باید بدانید

چرا جنین باید در رحم مادر حرکت کند؟

دختران شین آبادی به خارج از کشور اعزام نمی شوند

روزیاتو: هر آنچه که باید درباره قارچ پوستی و راه های پیشگیری از آن بدانید

تامین آب شرب با استفاده از بذر

6 غذایی که قلب شما آرزو می کند دیگر آنها را نخورید

برخورد با سودجویان در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی تشدید می شود

دردهای قاعدگی را با این ویتامین تسکین دهید

6 غذایی که قلب شما آرزو می کند دیگر آنها را نخورید

5 عامل اصلی شوره سر را بشناسید

برگزاری کارگاه آموزشی راههای مقابله با تب کریمه کنگو در اندیمشک

دارویی که سلول های سرطانی را فریب می دهد

بدترین و بهترین بخش های مرغ برای خوردن

عقرب زدگی را جدی بگیریم

بدترین و بهترین بخش های مرغ برای خوردن

شرایط دریافت غرامت دستمزد ایام بیماری اعلام شد

بازیگر آمریکایی «ملانیا ترامپ» را تهدید کرد

تخم بلدرچین ،بمب ویتامینی و تغذیه ای

کشف و معدوم سازی حدود 2 تن مواد غذایی فاسد در اندیمشک

برگزاری کارگاه آموزشی ویژه سرپرستاران و رابطین آموزشی بیمارستان امام خمینی (ره)

توصیهای مدیر شبکه بهداشت و درمان اندیمشک در خصوص گرما زدگی

شرایط دریافت غرامت دستمزد ایام بیماری اعلام شد

جزییات مرگ کودک خرمشهری در بیمارستان

درخواست وزیر بهداشت از سازمان غذا و دارو: لیست و قیمت دارو های کشور را منتشر کنید

بشقاب غذای سالم حاوی چیست؟

برای تقویت حافظه این دمنوش ها را مصرف کنید

برگزاری کارگاه آموزشی تشریح کدهای 724 و 247 ویژه سرپرستاران و رابطین آموزشی بیمارستان امام خمینی (ره)

شرایط دریافت غرامت دستمزد ایام بیماری چیست؟

ساخت لیزر با الهام از آفتاب پرست

قلیه ماهی شمالی و نکات مهم و اصولی در تهیه آن

تشخیص سرطان پروستات در بیمارستان مسیح دانشوری فراهم شد

تاثیر آرتروز در بارداری و ریسک زایمان زودهنگام

راهکارهایی طلایی برای حفظ سلامت بعد از 40 سالگی

تامین آب شرب با استفاده از بذر

جزییات مرگ کودک خرمشهری در بیمارستان

کتاب نقش فوریت های اجتماعی در بلایا منتشر شد

دانستنی های جالب علمی

اعلام شرایط دریافت غرامت دستمزد ایام بیماری

جشن «ازدواج دانشجویی» دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی

چگونه با داروهای گیاهی ضرب دیدگی را درمان کنیم؟

کشف باکتری در اندام جنسی مردان

یاسمن اشکی در گفتگو با فارس مطرح کرد نقش وزارت بهداشت در پروژه جنجالی یک واکسن/ سونامی hpv در ایران واقعیت ندارد

یاسمن اشکی در گفتگو با فارس مطرح کرد نقش وزارت بهداشت در پروژه جنجالی یک واکسن/ سونامی hpv در ایران واقعیت ندارد