مطالب مرتبط:
نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی در گفت وگو با فارس: ارائه پیشنهاد برای تشکیل نهاد مردمی جهاد سازندگی/ مسئولان اشرافی درد مردم را احساس نمی کنند/ کشور نیازمند مدیریت جهادی اول انقلاب است
پرونده ویژه عصر روح الله-18| آیت الله موحدی کرمانی در گفت وگوی تفصیلی با فارس: رهبر انقلاب امام جوان هستند/حمایت های فرهنگی و اقتصادی سپاه به حفظ دستاوردهای انقلاب کمک می کند
ناصر ایمانی: مقایسه کنندگان برجام با ترکمنچای، رهبر معظم انقلاب را زیر سوال می برند/ اگر اظهارات و رفتارهای ما موجب سوءاستفاده دشمنان شود، مغایر با وحدت است
پایگاه اطلاع رسانی آثار رهبری منتشر کرد قدرت موشکی جمهوری اسلامی به روایت رهبر انقلاب+ نماهنگ
ناصر ایمانی: مقایسه کنندگان برجام با ترکمنچای، رهبر معظم انقلاب را زیر سوال می برند/ اگر اظهارات و رفتارهای ما موجب سوءاستفاده دشمنان شود، مغایر با وحدت است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 23 خرداد 1397 ساعت 22:452018-06-13سياسي

کشور نیازمند مدیریت جهادی اول انقلاب است


نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی گفت: جهاد سازندگی یکی از نهادهای مهم اول انقلاب بود که به بهانه ادغام و کوچک سازی دولت منحل شد، - اما با توجه به نیاز روز جامعه پیشنهاد تشکیل نهاد مردمی انقلابی جهاد سازندگی با رویکرد جدید ارائه می کنیم.

حجت الاسلام سیدرضا تقوی دامغانی نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی، در مورد تشکیل نهادهای انقلابی از جمله جهاد سازندگی اظهار داشت: بعد از اینکه انقلاب اسلامی پیروز شد، نیازهایی که در جامعه وجود داشت نهادها و سازمان های خاص انقلابی شکل گرفت که از جمله آنها می توان به تشکیل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، کمیته های انقلاب اسلامی و جهاد سازندگی برای آبادانی روستاها و خدمت به مردم مستضعف در مناطق محروم اشاره کرد که البته در سال های بعد بنابر نیاز جامعه و ضرورت های روز به بهانه های افزایش تعداد کارمندان دولت و در راستای کوچک سازی حجم دولت نهاد جهاد سازندگی منحل شد و با ادغام در وزارت کشاورزی آن روز وزارتخانه جدید جهاد کشاورزی تشکیل شد، اما امروزه با توجه به نیاز کشور به مدیریت انقلابی با رویکرد جهادی، ایجاد اشتغال، خدمت رسانی به مناطق محروم و مردم مستضعف، نیاز به تشکیل یک نهاد انقلابی با رویکرد مردمی و غیردولتی برای ادامه خدمت رسانی به مستضعفان احساس می شود.

در این زمینه با حجت الاسلام سیدرضا تقوی دامغانی نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی مصاحبه ای انجام شده که تقدیم خوانندگان می شود.

لطفا بفرمایید چه ضرورت هایی در ابتدای انقلاب اسلامی وجود داشت که حضرت امام خمینی در 27 خرداد 1358 فرمان تشکیل جهاد سازندگی دادند و بعد چه اتفاقی افتاد که این نهاد انقلابی در سال 79 حذف و در وزارت کشاورزی آن زمان ادغام شد؟ تقوی: انقلاب اسلامی که پیروز شد بر اساس نیازهایی که جامعه آن روز داشت نهادها و سازمان هایی شکل گرفت که رسالت آنها در واقع پاسخ به نیاز موجود مردم در آن زمان بود که خلایی احساس می شد و با ساختار سازمانی حاکمیت گذشته نمی توانست این نیازها پاسخ داده شود.

اولین نهاد انقلابی کمیته های انقلاب اسلامی بود که بخش حفاظت و امنیت و انتظامات را داشت.

چون نظام شاهی در کشور شکسته شده بود و خدمات سازمان ها و تشکیلات موجود فلج شده بود بنابراین نیاز به یک سازمان جهادی بود که کار انتظامی انجام دهد.

پس از آن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بود که رسالت این نهاد امنیت و حفاظت از انقلاب اسلامی بود.

همچنین بنیاد مسکن که با فرمان امام خمینی تشکیل شد و برای خانه سازی و ساخت سرپناه برای محرومان و مستضعفان جامعه بود.

نهاد جهاد سازندگی به فرمان امام خمینی در 27 خرداد 58 شکل گرفت که از نهادهای بسیار مؤثری بود که همزمان با پیروزی انقلاب اسلامی متولد شد و در آن نهاد مجموعه ای از نیروهای انقلابی، مومن و متخصص جمع شدند.

آنها به سراغ نقاط محروم کشور رفته و هر جا که بار انقلاب بر زمین مانده بود آنها رفتند و این بار را برداشتند.

جهاد سازندگی کارهای مهمی انجام داد و در واقع این نهاد نوپا و انقلابی به کمک 13 وزارتخانه موجود کشور رفت و کارهای بر زمین مانده و خلا ها را پر می کرد.

از جمله خدمات کشاورز، بهداشت و درمان، مسکن، راه وشهرسازی و ترابری و نیز خدمات رسانی اب و برق روستاها را انجام می داد و جهاد سازندگی به کمک همه وزارتخانه ها رفت.

در مدتی که جهاد سازندگی فعال بود کارهای ارزشمندی انجام داد و مردم با حضور جهادگران در میدان خدمت رسانی احساس آرامش و تعلق به انقلاب داشتند.

در واقع تشبیه اینکه جهاد سازندگی و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی دو بال انقلاب بودند، آنقدر این دو نهاد مؤثر بودند که همای انقلاب با این دو بال به پرواز درآمد و بعد از اینکه جنگ تحمیلی پیش آمد نیروهای جهاد سازندگی وارد جنگ شدند و به عنوان سنگرسازان بی سنگر حماسه ها آفریدند.

جهادگران حتی از نیروهای عملیاتی جنگ جلوتر بودند.

آنها می فتند با لودر و بولدوزر خاکریز، پل و موانع خاکی ایجاد می کردند تا زمینه عملیات برای رزمندگان را فراهم کنند و وقتی میدان برای جهاد و مبارزه آماده می شد، نیروهای رزمنده در آن حضور پیدا می کردند و در واقع جهاد سازندگی شاید به اندازه سپاه پاسداران در اداره جنگ تحمیلی مؤثر بود.

درست است که نیروهای جهاد سازندگی عملیاتی و پشتیبانی بودند و در واقع نظامی نبودند، اما آنها در تیررس دشمن روی بولدوزر و لودر سنگر می ساختند و چقدر از نیروهای مخلص جهاد بر روی همین ماشین های سنگرسازی شهید شدند.

واقعا جهاد سازندگی یکی از پدیده های دوران اول انقلاب بوده و البته خود انقلاب اسلامی هم یک پدیده است.

انقلاب اسلامی را همین فعالیت های جهاد سازندگی شاداب کرد و خدمات آنها بر مبنای اندیشه انقلاب بود.

همه نیروهای انقلابی و مومن در جهاد سازندگی جمع شده بودند و کسی برای شغل و کار و اداره زندگی خود به جهاد سازندگی نیامده بود، بلکه براساس نیاز انقلاب با فکر و جهت گیری انقلابی جهاد سازندگی را تشکیل دادند و ویژگی دیگر ایمان واعتقاد بود که انسان های مومن به شعارهای انقلاب و رهبری انقلاب اسلامی دور هم جمع شدند و نیروهایی بودند که فراتر از تشکیلات سازمانی کار می کردند و زمان و نیروی خود را صرف خدمت می کردند.

برای آنها ساعت و وقت مهم نبود.

شب و روز، تابستان وزمستان نمی شناختند و با تخصص های مختلف به مردم خدمت رسانی می کردند.

به نظر شما چرا جهاد سازندگی منحل شد و به بهانه کوچک سازی حجم دولت در وزارت کشاورزی آن زمان ادغام شد و آیا روحیه جهادی در مدیران وزارتخانه جهاد کشاوزی ادامه پیدا کرد؟ تقوی: موجی در کشور بود که می گفتند بار دولت سنگین شده، تعداد کارمندان زیاد شده و باید بار دولت را سبک کنیم و تعداد نان خوران دولت کم شوند.

سفره دولت آنقدر گسترده شده بود و تعداد کارمندان زیاد شده بودند که هر چه نفت صادر می کردیم، به جای اینکه پول آن صرف کارهای عمرانی شود، صرف پرداخت حقوق و دستمزد کارمندان می شد و به کارهای عمرانی کمتر می رسید.

چنین موجی ایجاد شد که باید کارمندان را کم کنیم، لذا به فکر ادغام وزارتخانه ها و نهادها افتادند.

مثلا کمیته های انقلاب اسلامی را در ژاندارمری، شهربانی ادغام کرده و نیروی انتظامی جمهوری اسلامی تشکیل شد.

بنیاد مسکن به عنوان یک نهاد انقلابی تبدیل به شعبه ای از وزارت مسکن شد و نهاد جهاد سازندگی در وزارت کشاورزی ادغام شد و وزارت جهاد کشاورزی تشکیل شد.

همیشه یک مشکل داشتیم که آن بحث فکری است که اگر حرکت های انقلابی تبدیل به یک نهاد شود و بعد از آن خوب هدایت نشود و نهاد مناسب به خوبی تغییر پیدا نکند آن حرکت انقلابی متوقف می شود و اگر حرکت انقلابی در نهادی قرار گیرد که متناسب آن نباشد خود آن نهاد از حرکت جلوگیری می کند.

تنظیم حرکت انقلابی با یک نهاد، کار هنرمندانه است اگر ساختار تشکیلاتی مناسب فکر انقلابی نباشد، خود ساختار، بازدارنده خواهد بود و علت اینکه موفق نبودیم این بود که هر جا انقلاب در چارچوب نهاد محبوس کردیم موفق نشدیم که حرکت انقلاب را پیش ببریم.

در واقع تنظیم حرکت انقلابی با یک نهاد، کار هنرمندانه است و روش ویژه ای برای آن لازم است که حرکت انقلابی نباید تبدیل به ایستایی در یک نهاد و ساختار شود.

جهاد سازندگی یک حرکت انقلابی بود که در یک چارچوب نهاد و پس از آن تبدیل به وزارتخانه جهاد سازندگی شده بود که تعریف خاص و ضوابط و مقررات خاصی داشت که باید با نظارت سازمان بازرسی کل کشور و دیوان محاسبات کار می کرد و به این طریق حرکت جهادی متوقف می شد، در حالی که یک نهاد انقلابی باید ساختار مناسب خود را داشته باشد.

حرکت انقلابی با ساختار و آیین نامه متوقف می شود نمی توان یک حرکت را در یک نهاد جای داد چون حرکت از آن گرفته می شود و تبدیل به یک اداره معمولی شده و بالای سرش آیین نامه ها، دیوان محاسبات، سازمان بازرسی قرار می گیرد و این آفت یک حرکت است.

وقتی جهاد سازندگی در کشاورزی ادغام شد و جهاد کشاورزی تشکیل شد، دیگر توقع نداریم، آنهایی که ادغام شدند، همان کار جهاد سازندگی اول انقلاب را انجام دهند.

جهادگران اول انقلاب به نقاط محروم و خدمت به مردم مستضعف می رفتند که وقتی ادغام صورت گرفت مناطق محروم بی سرپرست ماندند و متولی پیگیری مسائل نقاط محروم دیگر وجود ندارد.

در حال حاضر خلا بسیار زیادی احساس می کنیم.

البته برخی افراد نگاه دیگری به ادغام دارند و با حسن نیت می گویند ادغام با نیت خوب انجام شد که جهاد کشاورزی تشکیل شود، بار دولت سبک شود.

اما سؤال این است که آیا اکنون پس از حدود 18 سال از این ادغام به این اهداف رسیده اند؟ آیا کارمندان دولت کم شده اند که البته کم نشدند.

امکانات محدود نشد، ولی در عوض جلوی عده ای از جهادگران که سراغ مردم مستضعف می رفتند را گرفتیم.

نه بودجه کم شد و نه امکانات.

همان امکانات و همان کارمندان وجود دارد ولی حرکت انقلابی وجود ندارد، یعنی هدف ادغام انجام نشد.

حذف جهاد سازندگی با نیت خوب یا نفوذ جریان غیر انقلابی عده ای با حسن نیت این کار را انجام دادند، اما عده ای معتقدند همان جریان نفوذ که امام خمینی (ره) هشدار داده بود، به بهانه ادغام و کوچک سازی دولت قصد داشتند، نهادهای انقلابی را یکی یکی کنار بزنند و منحل کنند.

معتقدان به جریان نفوذ می گویند برای اینکه حرکت های انقلابی تبدیل به یک نهاد ایستا شود و جریان متوقف شود آمدند به بهانه کوچک سازی دولت، جهاد سازندگی را در کشاورزی ادغام کردند.

چون جهاد سازندگی به مردم امید می دهد، پیام انقلاب اسلامی را به مردم مستضعف و صاحبان انقلاب می رساند.

نمایانگر روحیه انقلابی بود.

فقط کار اقتصادی نمی کرد.

هم با جهت گیری انقلابی بود و هم مشکلات فراوان را به صورت چراغ خاموش حل می کرد.

ادغام حتی اگر با 5 واسطه باشد کار نفوذی ها است که حرکت انقلاب را جلوگیری کند و چه برنامه ای بهتر از اینکه با ابزار قانونگذاری از یک حرکت انقلابی جلوگیری کنند.

بر اساس این تحلیل دست هایی در پشت صحنه بود که می گفت باید حرکت جهاد سازندگی را متوقف کنیم و خود مقام معظم رهبری در زمان ادغام نامه ای دارند و مخالفت خود را با اینکه جهاد سازندگی در کشاورزی ادغام شود، صریحا اعلام کردند.

بنده از آن زمان که حضرت آیت الله خامنه ای حکم دادند که به عنوان نماینده ایشان در وزارت جهاد کشاورزی خدمت کنم، ضمن احترام به وزیر جهاد کشاورزی و همه دست اندرکاران این وزارتخانه که تلاش می کنند، اما خلاء وجود جهاد سازندگی را کاملا احساس می کنند.

در وزارت جهاد کشاورزی،نیروهای جهادی و انقلابی وجود دارند اما کار جهاد سازندگی را نمی کنند.

آن نهاد خاص انقلابی باید ضوابط خاص خود را داشته باشد و اکنون خلاء جهاد سازندگی را به شدت در جامعه احساس می کنیم.

آیا به نظر شما جهاد سازندگی که بخواهد در سال 1397 تشکیل شود با همان روحیه اول انقلاب خواهد بود و آیا نیروی مخلص به آن اندازه وجود دارد؟ تقوی: به نظر من باید جهاد سازندگی متناسب با شرایط سال 1397 را تشکیل دهیم و جهاد سازندگی را زنده کنیم.

نیروهای مومن و انقلابی از سراسر کشور در این نهاد جمع کنیم و شور انقلابی اول انقلاب اسلامی را دوباره به وجود آوریم.

البته از صاحب نظران کمک می گیریم که جهاد سازندگی جدید جنبه مردمی و غیر دولتی داشته باشد.

نمی خواهیم به تشکیلات دولت اضافه کنیم، بلکه با کمک خود مردم و امکانات مردم تشکیل شود.

الان چقدر گروه های جهادی در کشور هستند که برا ساس تعهد و ابتکار خود به مناطق محروم می روند و خدمت می کنند.

چقدر نهادهای خیریه و سازمان های مردم نهاد NGO وجود دارد که هر کدام خدماتی بدون چش مداشت به مردم مناطق محروم ارائه می کنند.

جامعه اسلامی ما این گونه است.

نیروهای زیادی وجود دارند که اگر یک تشکیلات به وجود آید با روحیه انقلابی می تواند اینها را جهت دهد.

به این ها فکر دهد و اینها به دولت کمک می کنند حتی می توان نهادی به وجود آوریم که طرف قرارداد دولت باشد و امکانات جامعه ضمیمه امکانات دولت کنیم و در خدمت رسانی به مردم و آبادانی کشور کمک کنیم.

این نهاد جهاد سازندگی جنبه انقلابی خواهد داشت و انگیزه خدمت به انسان ها شکل خواهد گرفت.

دنبال این کار هستیم که نهاد انقلابی جهاد سازندگی را زنده کنیم.

برخی از شعارها و مفاهیم اول انقلاب کم کم در حال تغییر هستند.

مثلا واژه مستضعفان که از سوی رهبر انقلاب مطرح می شد کم کم تبدیل به محروم و مناطق محروم می شود یا نهادهای انقلابی در قالب وزارتخانه جدید شکل گرفته اند.

آیا می توان آن رویکرد اول انقلاب را دوباره زنده کرد؟ تقوی: بسیاری از روستاها و مردم مستضعف در نقاط محروم اکنون متولی ندارند.

البته در برخی ارگان ها یک مدیریت مختصر به عنوان مناطق محروم وجود دارد ولی اینها جوابگوی کل کشور نیستند.

چگونه جهاد سازندگی که یک نهاد وابسته به انقلاب بود و به مردم مناطق محروم امید و نشاط می داد منحل شد و باید با احیای دوباره آن شور و نشاط انقلابی و کار و فعالیت مثل اول انقلاب احیا شود و امروز جهاد سازندگی سال 57 با جهاد سازندگی که در سال 97 تشکیل شود البته با هم فرق دارند.

در آن زمان روستاها بدون آب و برق، گاز و جاده بود.

امروز اکثر زیرساخت های یاد شده در تهران احداث شده و باید محور فعالیت جهاد سازندگی جدید تولید و اشتغال و احیای کار باشد.

در حال حاضر نهادهای مختلفی ادعای خدمت به روستاها دارند اما بعضی از روستاها تاکنون خدمات بسیار اندکی دریافت کرده اند.

آیا می توان عدالت خدمت رسانی به مناطق محروم را ایجاد کرد؟ تقوی: الان خلا وجود دارد.

اگر بعضی از روستاها به ویژه در مناطق سیستان و بلوچستان و جنوب کرمان وجود دارند که هنوز بوی محرومیت در آن وجود دارد، پس هنوز مشکل آنها حل نشده و اگر حل شده باشد که نیازی نیست.

الان مشکل کشاورزی، بهداشت را ایجاد اشتغال و کار برای روستاییان به شدت احساس می شود.

اگر وزارت کار در روستاها حضور دارند پس این همه بیکار چه می گویند؟ یعنی ما می خواهیم نهاد انقلابی جهاد سازندگی احیا شود که بستری بسازند و در جاهایی حضور پیدا کنند که وزارتخانه ها اصلا خبری از آنها ندارند.

آنقدر زمینه اشتغال و کار وجود دارد ومی توان امکانات مردم را به کار گرفت.

همین نیاز را احساس می کنیم که مفاهیم انقلابی جایگزین مفاهیم جدید شده اند.

مثلا امام خمینی (ره) به شدت معتقد بود مستضعفان صاحبان اصلی انقلاب هستند و باید به آنها خدمت دهیم.

بعد از اینکه جهاد سازندگی ادغام شد، متاسفانه تشکیلات دولتی نتوانست به مردم مستضعف پاسخ مناسب دهد و محرومان را پوشش دهد.

باید از افراد جامعه و امکانات مردمی استفاده کنیم و فکر احیاء جهاد سازندگی به خاطر وجود همین محرومیت ها در کشور است.

روستاهایی بر روی چاه نفت و محروم از همه چیز الان در خوزستان روستاهایی وجود دارد که روی دریایی از طلا یعنی نفت خام قرار دارد، ولی مردم آن نان شب ندارند.

بهداشت ندارند، خانه و امکانات فرهنگی ندارند.

متاسفانه مشکل کشور ما این است که اکثر مسئولان پولدار شدند، خانه دارند، ماشین دارند، مشکل بهداشت و درمان ندارند، بنابراین نمی توانند درد فقرا را احساس کنند.

باید سراغ نیروهایی برویم که درد را احساس کنند.

ما نمی خواهیم هیچ کسی در کشور فقیر باشد، حتی نمی خواهیم مسئول در کشور ما فقیر باشد.

ولی امکانات بیش از حد و اشرافی گری مسئولین را از مردم جدا می کند.

حمله به روحیه اشرافی گری مقام معظم رهبری چقدر به اشرافی گری پرخاش و حمله می کند.

روحیه اشرافی گری نمی گذارد انسان برود و وضع محرومان را ببیند.

مشکل اشتغال و تولید وجود دارد.

اگر به مستضعفان و محرومان توجه و رسیدگی نشود و زندگی آنها روبه راه نشود به اهداف خود نمی رسیم.

معتقدم باید جریان های نفوذی را جدی گرفت.

بسیاری از کارهایی که مسئولان کشور می خواهند انجام دهند، اما سرانجام به بن بست می رسد.

دشمن از راه های مختلف برای ضربه زدن به انقلاب اسلامی وارد شده و بحث نفوذ را باید جدی گرفت.

بسیاری از کارهای خوب و طرح های مطالعه شده می بینیم، متوقف شده است.

چرا مهاجرت از نقاط محروم و حاشیه شهرها مرتب در حال افزایش است و حاشیه نشینی در حال گسترش است که مشکلات فرهنگی، اقتصادی و آسیب های اجتماعی فراوان به دنبال دارد.

باید با حرکت انقلابی جلوی این معضل اجتماعی و فرهنگی را گرفت.

نمی شود فقط نگاه کرد.

مقام معظم رهبری برای مشکلات و آسیب های اجتماعی چقدر فریاد زدند.

البته مسئولان دولت کار کردند، ولی پاسخگوی نیاز جامعه نیست.

خیلی از مشکلات را حل کردند و مدیران مخلص زحمت هایی کشیدند که آنها را نادیده نمی گیریم، اما اینها کافی نیست، زیرا جامعه انقلابی دشمن زیاد دارد و دردهای تاریخی وجود دارد که با حرکت انقلابی باید درمان شود.

ساختار فعلی جوابگوی آن نیست.

رهبری انقلابی نهیب می زند، اما پاسخگو نیست.

از این جلساتی که با دولت می گذارد دردی درمان نمی شود.

نمی توان امید داشت و نتیجه چشم گیری به وجود نمی آید.

باید نهادهای انقلابی و حرکت های انقلابی مشکلات را حل کند.

با تعارف کردن هم نمی شود مسائل را حل کرد.

البته به این معنا نیست که عده ای می خواهند بی قانونی کنند، بلکه نمی خواهیم یک حرکت انقلابی با بی قانونی جلو رود، اما حرکت های انقلابی قانون انقلابی هم می خواهد.

با ضابطه انقلابی می توان نیروهای انقلاب و بسترها و امکانات موجود را استفاده کرد.

انباشت قوانین دست و پاگیر برای تولید و فعالیت یکی از مشکلات کشور این است که انباشتی از قوانین مختلف از مجلس بیرون آمده که برای هر وزارتخانه کلی مصوبه مجلس وجود دارد.

طرح و قانون مطرح می شود اما چقدر از آن اجرا شده است.

برخی از مصوبات کنونی دست و پای انسان را بسته و اجازه کار نمی دهد.

در حالی که قانون انقلابی فضای کار و تلاش را روان می کند و به انگیزه ها توجه می کند.

فضای انقلابی به مستضعفان و محرومان که صاحبان اصلی انقلاب هستند توجه می کند.

الان هر چه امکانات وجود دارد، در شهرها است، ولی نقاط محروم کسی را ندارند و مدیریتی وجود ندارد.

مناطق محروم صاحبی ندارند مناطق محروم صاحبی ندارند و برای اینکه بتوان تحریم ها را خنثی کرد و مقابل تهاجم بی رحم دشمن ایستادگی کنیم، نیاز به یک حرکت انقلابی شبیه اول انقلاب داریم.

اگر نهادهای انقلابی شکل بگیرد، خرج کمتری هم دارند.

آدم های معتقد هم زیاد هستند.

در حال حاضر این همه ساختمان، وزارتخانه و انباشت کارمند وجود دارد که هر چه نفت صادر می شود صرف حقوق کارمندان می شود اما کار عمرانی انجام نمی شود.

باید نهاد انقلابی جهاد سازندگی با مشورت خبرگان و افراد باتجربه به وجود آید و مدیران جهادی طرحی آماده کنند که در خارج از چارچوب دولتی ولی به کمک مردم و با جهت گیری انقلابی و طبق رهنمودهای مقام معظم رهبری شکل گیرد و به دولت هم کمک کند.

برخی از شعارهای اول انقلاب مانند خودکفایی که امام خمینی آن را سرمنشا استقلال قضایی و اقتصادی می دانست امروز به وسیله برخی افراد به بهانه صرفه جویی در آب و یا به وسیله واردات ارزان از خارج زیر سؤال می رود.

به نظر شما آیا می توان دوباره به خودکفایی اصرار کرد؟ تقوی: ما نمی خواهیم همه نیازهای کشور را از خارج وارد کنیم.

این فکر در زمان شاه وجود داشت که هویدا نخست وزیر وقت در تلویزیون می گفت روزی 7 میلیون بشکه نفت صادر می کنیم.

نفت داریم، پول داریم و خارجی ها کارگر ما هستند و برای ما یخچال، تلویزیون و اتوموبیل می سازند و ما به عنوان ارباب مصرف می کنیم.

کشورهای خارجی کارگران ما هستند اما این استدلال شاهنشاهی و غلط بود.

اگر همه چیز را بخواهیم وارد کنیم روزی می آید که جلوی آن را می گیرند و اگرچه پول داشته باشیم، می توانیم چه کار کنیم؟ مگر می شود کشور را با این تفکر نفوذی اداره کرد؟ مگر می شود کشور را با این تفکر نفوذی اداره کرد؟ برخی چیزها در هر کشوری بر اساس نیاز داخلی روی یک یا چند محصول سرمایه گذاری می کنند و برخی کالاهای غیرضروری را وارد می کنند اما محصول استراتژیک مانند گندم که غذای اصلی مردم به شمار می رود باید سرمایه گذاری کنیم وحتی یارانه و سوبسید بدهیم و روی پای خود باشیم.

در برخی چیزها که ضروری نیست، می توان وارد کرد، اما بعضی از کالاهای ضروری را باید صفر تا صد خودمان تولید کنیم.

البته نمی توان همه کالاها را در کشور تولید کرد اما بر اساس شعار استقلال هر چیزی که بخواهد استقلال کشور را خدشه دار کند روی آن حساسیت داریم و اصرار بر این است که در داخل تولید شود.

اگر بخواهیم وارد کنیم پس باید نفت خام را بیش از حد صادر کنیم و چون این یک ثروت بین نسلی است.

با فروش نفت خام به آیندگان ظلم می کنیم ما الان به نسل آینده ظلم می کنیم چون نفت پایان پذیر است.

مثل برخی استان ها که اکنون آب ندارند، آن قدر چاه زده اند که آب زیرزمینی آنها تخلیه شده و اگر نفت را هم بی ضابطه و به صورت خام بفروشیم، آن هم مثل آب تمام می شود.

مگر ما ملت انتخاب شده خدا هستیم که همه ثروت ها را آتش بزنیم، باید بودجه نفت تبدیل به سرمایه گذاری و تولید زاینده شود و گرنه نفت روزی تمام می شود.

باید از هم اکنون به فکر یک انرژی جایگزین نفت باشیم.

بحث اشتغال را چه می شود کرد.

اگر بخواهیم همه چیز وارد کنیم این همه جوان دانشگاه رفته باید کجا کار کنند؟ اگر متکی به واردات باشیم ممکن است، اگر هم پول داشته باشیم به ما کالا ندهند.

بزرگترین خطر سیاسی همین بیکاری جوانان است.

چرا ما نباید تولید کننده باشیم؟ چرا باید وارد کننده و تنبل باشیم؟ چرا به جای آن صادرکننده کالا با ارزش افزوده نباشیم؟ این تفکر را به هیچ وجه قبول نداریم که محصول استراتژیکی مثل گندم که امروزه به عنوان سلاح غذایی از آن یاد می شود، را نیازمند به واردات باشیم بلکه حتما باید در تولید گندم خودکفا باشیم.

بستر تولید و خودکفایی وجود دارد البته زمینه و بستر هم وجود دارد.

برای تولید بیشتر با همین کم آبی، کم بارشی که وجود دارد اگر به خوبی از آب استفاده کنیم می توان در گندم به خودکفایی رسید و حتی صادرکننده گندم باشیم.

یک ملت مصرف گرا مومن و معتقد نیست.

تفکر مصرف گرایی انسان را بی تعهد و فشل می کند اما بر عکس تولید و اشتغال به انسان نشاط می بخشد و با فطرت انسان سازگارتر است.

شخصیت انسان می خواهد ادامه دار و کشدار باشد.

نمی خواهد ایستا باشد.

مثلا کسی که یک ساختمان می سازد یا کتاب می نویسد یا بچه ای به دنیا می آورد او را دوست دارد چون تولید به انسان نشاط می دهد و ادامه دار می شود.

عقل آدم را کامل می کند، آثار فرهنگی دارد، در تولید جنبش و حرکت است، اما در مصرف گرایی وادادگی، خواب آلودگی و بی تفاوتی است.

آیا شان ملت ما اقتضا می کند، فقط مصرف کننده و وارد کننده باشیم و نیازمند تولید دیگران باشیم؟ اینها با شخصیت ملت ما سازگاری ندارد.

آیا به نظر شما ایجاد یک نهاد جهاد سازندگی بعد از 40 سال از انقلاب آرمانی به نظر نمی رسد؟ آیا افراد کافی و با انگیزه وجود دارند؟ تقوی: طرحی که در دست داریم می خواهد مجموعه ای از انسان های انقلابی و دردمند مراجعه کردند و دردها را منعکس کردند، خلا را احساس کردند و راه حل دادند که چگونه این مشکل را حل کنند.

البته این طرح هنوز در حد رایزنی و صحبت کردن و مشورت کردن است و از همه صاحب نظران می خواهیم اگر طرحی برای احیای جهاد سازندگی دارند، به حوزه نمایندگی ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی ارائه کنند، تا روی آن بیشتر کار شود.

در حال حاضر نهادهایی مانند بسیج سازندگی، بنیاد برکت، ستاد اجرایی فرمان امام، اردوهای جهادی وجود دارند، آیا به نظر شما نیاز به تشکیلات جدیدی هم هست؟ تقوی: در اردوهای جهادی گروه هایی ایجاد شدند و اینها بهترین دلیل است که جامعه ما به چنین حرکت های انقلابی و مردمی نیاز دارند.

سپاه که ماموریت خود را حفاظت از مردم انقلاب اسلامی می داند بر اساس نیاز روز جامعه تشخیص داده که می توان با سازندگی در مناطق محروم به انقلاب اسلامی خدمت کند.

وقتی می بیند بخشی از مردم بدبین و نا آرام شدند بسیج سازندگی ایجاد کرد و این خلا وجود داشته با بچه های سپاه صحبت کردیم که اگر جهاد سازندگی ایجاد شود، آنها امکانات خود را در اختیار می گذارند و در حال حاضر گروه های جهادی پزشکی، سازندگی، وجود دارند.

همچنین بنیادهای خیریه مانند خیران سلامت، خیران مسجدساز و مدرسه ساز کار جهادی می کنند که اگر جهاد سازندگی شکل بگیرند می تواند به عنوان محور این کارها قرار گیردو سیاست ها را مشخص کند که در فلان جا چه کار تولیدی می خواهد؟ اگر اشتغال و کار روستاییان فراهم شود خودشان مسجدسازی می کنند و مدرسه هم می سازند، ولی اگر بیکار باشند، باید برایشان هم مسجد و هم مدرسه بسازیم.

البته نهاد جهاد سازندگی می تواند حالت مرکزیت داشته باشد که از مجموعه افراد خبره و انقلابی تشکیل شود و ما نمی خواهیم جلوی کار کسی را بگیریم.

در حال حاضر بنیاد برکت، ستاد اجرایی فرمان امام، بنیاد مستضعفان و بسیج سازندگی هم دارند خدمت می کنند، اما باید یک جایی محور همه این خدمات باشد.

آیا جهاد سازندگی 97 می تواند مثل جهاد سال 58 مؤثر باشد و آیا آن قدر نیروی مخلص وجود دارد که بدون چشم داشت خدمت کنند؟ تقوی: آن قدر نیرو وجود دارد به ویژه جوانان که نیروهای خوب و جهادی وجود دارند که در اردوهای جهادی داوطلبانه شرکت می کنند و گاهی جان خود را در این راه از دست می دهند و جهاد سازندگی می تواند یک علم بلند کنند که همه زیر چتر او قرار بگیرند و مجموعه ای شوند که نیروهای مومن و انقلابی با انگیزه و روحیه انقلابی دور آن جمع شوند و به مردم خدمت کنند.

الان به نظر من نیروهای مومن و انقلابی از اول انقلاب هم بیشتر هستند.

اما جایی که اینها را بتوانند گرد هم جمع کند وجود ندارد و اگر نهاد جهاد سازندگی با رویکرد انقلابی جدید شکل بگیرد مطمئن باشید همه می آیند.

منبع: فارس
کلید واژه ها: انقلاب اسلامی - جهاد - سپاه پاسداران انقلاب اسلامی - اسلامی - نماینده ولی فقیه - کشاورزی - وزارت - سپاه پاسداران - جامعه - مردم - امام خمینی - دولت - هایی - محروم - ادغام - حضرت امام خمینی - کارمندان دولت - تقوی - کشور - فقیه - مدیریت - مدیریت جهادی - خمینی - امنیت - احساس - مناطق - رسانی - بنیاد مسکن - خوانندگان - جدید

آخرین اخبار سرویس:
یادداشت/ سید حسین نقوی حسینی اولویت رفع فقر در خانه ملت

موشکافی پرونده های یک سال جرم و جنایت در فارس

اصناف در خط مقدم جنگ اقتصادی هستند تاکید بر مهار گرانی توسط دولت

17 ملوان زندانی در سومالی به تهران بازگشتند

حذف تصاویر ایتام از طرح های مشارکت مردمی کمیته امداد به زودی/آثار منفی انتشار تصاویر فقرا

چگونه فرزند پروری صحیح داشته باشیم؟

گزارشی اجمالی از سوابق دیکتاتوری در ایران؛ سالهای بدون جمهوری!

حکیم: تشکیل دولت اکثریت ملی در عراق بهترین راهکار است

مروری بر داستان پرهیجان زندگی شهید مصطفی چمران/ یک روایت برادرانه

یادداشت/ حامد حاجی حیدری اصلاح مسیرها

زمزمه ترمیم کابینه به گوش می رسد

مقصران موسسات مالی نباید آزادانه بگردند

مردم عادی هم می توانند نسبت به برگزاری تجمع در محلات تعیین شده اقدام کنند

وزیر خارجه موظف به اعلام مواضع جمهوری اسلامی با صراحت است

برگزاری مراسم تشییع یکی از شهدای مرزبان در زابل

گزینه های هیئت رییسه مجلس برای ریاست کمیسیون اصل 90+ اسامی

2030 در آموزش وپرورش موضوعیت ندارد

روحانی با مردم، شفاف سخن بگوید

2030 در آموزش وپرورش موضوعیت ندارد / طرح پیوند مسجد و مدرسه

استبداد دانشگاهی بزرگ ترین مانع توسعه کشور

بررسی مفهوم جهاد ابتدایی فقه شیعه اصالت را به جنگ داده یا صلح؟

مسائل مربوط به ساکنین مناطق مرزی در سطح ملی پیگیری می شود

راست ها و دروغ ها در مورد FATF

محبت حضرت مهدی(عج) چگونه در قلبمان ایجاد کنیم؟

عدم پیشرفت و توسعه و جهت گیری دانشگاه

نمایندگان با استفاده از حق تحقیق و تفحص به عاملین ارسال پیامک ها برسند

کوتاهی در اجرای سیاست های ابلاغی در حوزه خانواده

عدم کنترل زندان ها به دلیل افزایش جمعیت کیفری

چرا «مأمور بدرقه» متهم از کلانتری ها حذف می شوند؟

پلاسکوی جدید باید تا دو ماه دیگر مجوز بگیرد

عناوین روزنامه های سیاسی 2 تیر 97/ عراقچی بر بالین برجام +تصاویر

ارائه بیش از 85 میلیون خدمت ثبتی به مردم در سال گذشته

تخلف40هزارمتری دانشگاه علوم پزشکی ایران درمجاورت برج میلاد

تبعات توقف فعالیت تعاونی های سهام عدالت

دشمن شکست مفتضحانه ای در ساحل غربی خورده است

قبل از روشن شدن چراغ، هیئت را ترک می کرد

برای نسرین ستوده وثیقه 650 میلیونی صادر شده است

پیام تسلیت آیت الله هاشمی شاهرودی در پی درگذشت حجت الاسلام حسینی

رایزنی برجامی عراقچی در مسکو

اجرای آهنگ حنابندون توسط جناب خان + فیلم

نقش دانشگاه در ناکارآمدی نظام

زمان مجلس ترحیم مرحوم حجت الاسلام حسینی

حواس پرت کن ها

مراقبت از گزند آن کس که از انسان می ترسد

متن های زیبا و آموزنده (3)

اس ام اس زیبا در مورد خداوند (9)

کدام خمینی؟

حضور با برنامه در فضای مجازی با رویکرد آفندی و پدافندی/ ساخت 150 خانه عالم در استان بوشهر

اگر مسلمانی وصیت کند از جسدش برای تحقیقات استفاده کنند/پاسخ حضرت آیت الله خامنه ای

شعر کارت عروسی جالب و متنوع

صالحی: با فرو ریختن برجام، جهان با ناامنی بی سابقه مواجه می شود

مدارک پزشکی پسر جوان را از اتهام قتل عمد نجات داد

هجوم برج سازان به شمال پایتخت/ دستور توقف ساخت مراکز تجاری صادر شد

انصارالله گفتگوبرای تحویل بندر الحدیده به سازمان ملل را تکذیب کرد

دیدار استاندار اصفهان با شورای المپیک آسیا

محمدباقر عباسی تهدیدهای نظام سلطه علیه جمهوری اسلامی ایران

عملکرد نهادهای حمایتی درارائه تسهیلات رضایت بخش است

برقراری پرواز ازمیر- تبریز و بالعکس در فرودگاه تبریز

کارتونیست ها به حمایت از کالای ایرانی می پردازند

دانلود آهنگ جدید گروه بوم زاد بنام اشارت

دانلود آهنگ جدید راوش بنام دلخوری

دانلود آهنگ جدید عابد آوا بنام یار

قاضی عسکر: حج را از روابط سیاسی جدا کرده ایم

ترور عالم سرشناس دینی در هرات

8 دستور برای خوشبختی در زندگی زناشویی

اشتباهات نامزدهای صفرکیلومتر

دیده بانی کنید اما با تعادل

ترامپ مساله ای برای انتخابات آتی کنگره آمریکا

اعدام مجازات عاملان تعرض شیطانی به دختر دانشجو

«آزادی بیان» از نظر مخالفان دولت چیست؟

اولین شلیک کاخ سفید به پیمان صلح با کره شمالی/ بازتاب تمدید تحریم پیونگ یانگ توسط ترامپ

یکی از پیوست های خروج آمریکا از برجام

دانلود آهنگ جدید حسین محمدیان بنام بمون باهام

دانلود آهنگ جدید محمدرضا عزیزی بنام قدم زدنامون

پربحث ترین اخبار خبرگزاری فارس در روز اول تیر

مسابقات کشتی نونهالان کشور در لرستان برگزار می شود

طرح های عمرانی استان تهران با روش BIM اجرا می شود

احداث زیرگذر جاده ای در بهشهر آغاز شد

ورود دادستانی به پروژه کمربندی جنوبی مشهد قابل قبول نیست

دانلود آهنگ جدید دانیال الهیان بنام دل دل

برای نسرین ستوده وثیقه 650 میلیونی صادر شده است

برای نسرین ستوده وثیقه 650 میلیونی صادر شده است

چهار هزار نشریه دانشجویی در دانشگاهها منتشر می شود

خلق ثروت ؛ مهم ترین رویکرد استانداری آذربایجان شرقی در سال جاری

آماده استفاده از ظرفیت وزارت دفاع هستیم

25 هزار تبعه افغانستان در گلستان سکونت دارند

نیشابور به فرودگاه نیاز دارد

سلاح نیروهای مسلح مسیر بصیرت را روشن می کند

تشریح برنامه های سالروز تاسیس سازمان تبلیغات اسلامی در میناب

فرهنگ مصرف غذای سالم محور فعالیت های جهاد کشاورزی یزد باشد

تا حد توان مراسم مرا ساده برگزار کنید

بازیکن ایرانی به پیشنهاد وسوسه انگیز شرق آسیا نه گفت

سعد حریری: به زودی دولت جدید را تشکیل می دهم

انصار الله هرگونه گفتگو برای تحویل کنترل بندر الحدیده به سازمان ملل را تکذیب کرد

مجلس نظام صیانتی را برای کشور تدوین کند فرصت حضور تندروها را در استان نمی دهیم

عینالی به یکی از مقاصد مهم گردشگری تبریز تبدیل شده است

20هزار افاغنه درکلاس نهضت سوادآموزی قم شرکت کردند

114 کلاس برای اسکان مسافران در مینودشت آماده شد

مردم آبادان خواستار حل معضل شوری آب شدند

ورود دادستان کل کشور به ماجرای واردات غیرقانونی 5 هزار خودرو: مگر می شود هزاران خودروی خارجی با قیمت بالا وارد شود، شبکه ای از قاچاق نباشد؟ / با ریشه هایی که در بخش های مختلف می دوانند و پول هایی که خرج می کنند، این شبکه ها را به وجود می آورند

کشور نیازمند مدیریت جهادی اول انقلاب است

کشور نیازمند مدیریت جهادی اول انقلاب است