مطالب مرتبط:
سپرده گذاران بانکی بیشتر سود کردن یا خریداران پیش فروش سکه؟
قیمت ارز، سکه و طلا در بازار آزاد / 23 خرداد
سپرده گذاران بانکی بیشتر سود کردن یا خریداران پیش فروش سکه؟ (+میزان سود)
مردم مستحق وضع اخیر در حوزه ارز، سکه، ماشین نیستند
رشد مجدد بهای سکه و طلا در بازار
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 23 خرداد 1397 ساعت 22:422018-06-13اقتصادي

باتلاقی به نام سکه


چرا مردم به سمت بازار سکه رفته اند؟ دلیل نوسانات قیمت سکه در چند روز اخیر چه بوده و چه آینده ای را می توان برای بازیگران اصلی این بازار متصور شد؟ براساس اعلام مسوولان بانک مرکزی، - تاریخ انتشار: 23 خرداد 1397 ساعت 22:30 چرا مردم به سمت بازار سکه رفته اند؟ دلیل نوسانات قیمت سکه در چند روز اخیر چه بوده و چه آینده ای را می توان برای بازیگران اصلی این بازار متصور شد؟ براساس اعلام مسوولان بانک مرکزی، مردم ایران از آذرماه گذشته تاکنون از طریق طرح پیش فروش سکه بیش ازهفت میلیون قطعه سکه تمام بهار آزاد ی خریده اند که معادل 60 تن شمش طلا ست.

سکه در اقتصاد ایران دارای چهار ویژگی است.

نقد شونده است، قابلیت خروج از کشور را دارد، قیمت دلار در آن مستتر است و ارزش پول در آن حفظ می شود.

تمامی این ویژگی ها سبب شده تا بازار سکه ریسک پذیری کمتری نسبت به سایر بازارها داشته باشد.

فعالیت در چنین بازاری برای همه بازیگران جذاب است.

چه آنها که قصد دارند ارزش دارایی های خود را حفظ کنند، چه کسانی که کسب و کارشان از این راه است و چه افرادی که فعالیت های سوداگرانه در بازار دارند.

در شرایطی که انتظارات تورمی در اقتصاد ایران افزایش یافته، هوش اقتصادی آحاد اقتصادی حکم می کند که دارایی شان به سمت بازارهای کم ریسک حرکت کند که در غیاب بازار ارز، سکه جذاب ترین بازار برای حفظ دارایی هاست.

در این میان اما یک خطر برای اقتصاد ایران در بلندمدت وجود دارد و آن اینکه با سرازیر شدن سرمایه ها به سمت بازار سکه، علاوه بر اینکه انتظارات تورمی افزایش می یابد، کاهش سرمایه گذاری در بخش تولید سبب خواهد شد تا در آینده، رکود بر اقتصاد کشور حاکم شود.

جنس این رکود تورمی خواهد بود و ممکن است بار دیگر اقتصاد ایران در معرض تورم های بالا و رشدهای پایین قرار گیرد که معنی آن کوچک شدن سفره مردم خواهد بود.

راه آرامش بازار سکه قیمت سکه ظرف سه ماه اخیر با روند صعودی مواجه شده است، هر چند در مقاطعی هم افت قیمت داشت اما چند هفته ای است که بار دیگر به شیب افزایش قیمت بازگشته است.

روند صعودی افزایش قیمت سکه از اواخر سال گذشته شروع شد، جایی که سکه تمام به یک میلیون و 600 هزار تومان رسید که تا آن زمان بالاترین رقم برای قیمت سکه تمام بود.

با شروع سال جدید روند صعودی قیمت سکه ادامه پیدا کرد و قیمت سکه تمام به یک میلیون و 900 هزار تومان رسید و پس از آن به دو میلیون تومان هم نزدیک شد.

اما به دنبال سیاست جدید ارزی و تعیین دلار 4200 تومانی به عنوان تک نرخی، قیمت سکه هم به یک باره 200 هزار تومان کاهش پیدا کرد.

اما در دو، سه هفته اخیر حرکت قیمت سکه دوباره افزایشی شده و به کانال دو میلیون و پانصد هزار تومان وارد شده است.

روز گذشته قیمت هر سکه بهار آزادی به قیمت 2 میلیون و412 هزارتومان رسید، قیمتی که نسبت به روز دوشنبه، تغییری 2,42 درصدی معادل با افزایشی 57 هزارتومانی را نشان می داد.

حال سوالی که وجود دارد این است که این افزایش قیمت ها ناشی از چیست و آیا درآینده نیز شاهد این روند افزایشی خواهیم بود؟اگر بخواهیم عوامل موثر بر تغییر ارزش سکه را بررسی کنیم به طور کل می توان به نرخ بهره، قیمت دلار و نرخ تورم اشاره کرد.

نرخ بهره با کاهش یا ثابت ماندن نرخ بهره و کاهش تدریجی ارزش پول نقد، افراد دیگر تمایلی به سپرده گذاری سرمایه های نقدی خود ندارند.

بنابراین با کاهش تمایل به نگهداری پول نقد و از آنجا که طلا از ویژگی های ثبات ارزش حتی در شرایط جنگ، بحران و تنش های بین المللی برخوردار است، افراد تمایل به خرید آن پیدا می کنند که خود باعث افزایش قیمت طلا می شود.

به صورت عکس، اگر نرخ بهره بانکی افزایش پیدا کند، افراد سپرده گذاری در بانک را جذاب دانسته و منابع خود را به سمت آن روانه می کنند.

حال اگر به بازارهای جهانی نگاهی بیندازیم، پیش بینی می شود بانک مرکزی اروپا برنامه خود برای پایان دادن به خرید اوراق قرضه را تا اواخر امسال اعلام کند.

اتفاقی که در صورت وقوع می تواند افزایش نرخ بهره را به دنبال داشته باشد، همچنین پیش بینی می شود فدرال رزرو امریکا در نشست چهارشنبه خود نرخ بهره را برای دومین بار در سال 2018 میلادی افزایش دهد.

در نتیجه اینکه روند سیاست های پولی و نرخ بهره امریکا و تصمیمات بانک مرکزی اروپا طی ماه های آینده چگونه خواهد بود، می تواند تاثیر مهمی بر نوسانات قیمت ارز و قیمت جهانی طلا داشته باشد.

نوساناتی که می تواند بازارهای داخلی را با بی ثباتی همراه کند.

در بازارهای داخلی نیز روند تغییر نرخ بهره، و اینکه درآینده چه تصمیمی برای آن گرفته می شود می تواند ارزش سکه طلا را دستخوش تغییر کند.

قیمت دلار قیمت طلا در بازارهای جهانی فلزات قیمتی، توسط دلار تعیین می شود، به نظر اکثر کارشناسان مهم ترین عامل افزایش ارزش طلا، ارزش دلار است که عوامل اثرگذار دیگر نیز از این عامل تاثیر می پذیرند.

هنگامی که ارزش دلار کاهش پیدا می کند، مقدار زیادی پول از بازار خرید و فروش ارز وارد بازارهای کالایی می شود که در بورس معامله می شوند.

در چنین شرایطی در بازار طلا نیز پول های بسیار زیادی ورود پیدا کرده که این خود می تواند دلیل اصلی افزایش قیمت در این بازار باشد.

از سوی دیگر تنزل ارزش دلار به کاهش ذخیره ارزی بانک مرکزی کشورهای مختلف منجر می شود و آنها برای جبران این مساله به دنبال افزایش ذخیره طلای خود می افتند که به رشد چرخش پول در بازار طلا و افزایش قیمت آن می انجامد.

بنابراین هم بانک های مرکزی و هم سرمایه گذاران در جهت جلوگیری از کاهش دارایی های خود طلا را بهترین گزینه به جای دلار می دانند.

طی ماه ها و هفته های گذشته ارزش دلار با نوساناتی همراه بوده است در نتیجه این تلاطمات، دیگر بازارها از جمله بازار سکه که عامل مهمی در تعیین ارزش قیمت دلار است، حال چون قیمت دلار روندی افزایشی داشته و تا زمانی که انتظار تغییرات ارزش دلار وجود داشته باشد، باید شاهد حاکم بودن بی ثباتی در بازار سکه بود.

به طور مثال اعمال تحریم ها از سوی امریکا و انتظار کاهش فروش نفت و به تبع آن کاهش عرضه ارز، می تواند خود انتظارات افزایش قیمت دلار را بالا ببرد در نتیجه قیمت سکه نیز روندی افزایشی داشته باشد.

نرخ تورم افزایش سطح قیمت ها و انتظار تداوم آن در آینده، تقاضا برای کالاهای فیزیکی را افزایش می دهد.

زیرا در شرایط تورم این کالاهای فیزیکی هستند که می توانند ارزش حقیقی پول نقد افراد را نگه دارند.

سکه و طلا نیز به عنوان دارایی های فیزیکی و البته عرضه محدود آنها، در شرایط تورمی با حجم بالایی از تقاضا روبرو هستند.

البته دیگر کالاها همانند مسکن نیز این پتانسیل را دارند تا پذیرنده افزایش تقاضا باشند ولی سکه به دلیل این ویژگی خود که با حجم کمی از منابع نیز قابل خرید و فروش است این پتانسیل را دارد که منابع خرد را نیز جذب خود کند در نتیجه مقصد بهتری برای تقاضاهای سوداگرانه و احتیاطی است.

نگاه به روند گذشته افزایش قیمت ها چه در بخش تولید کننده و چه مصرف کننده، حاکی از روند افزایشی است.

در نتیجه انتظارات حاکم بر بازار، افزایشی است؛ لذا می توان افزایش اخیر قیمت ها در بازار سکه و طلا را تا حدودی ناشی از رشد شاخص قیمت ها دانست و اگر این روند همچنان افزایش پیدا کند آنچه بر بازار سکه و طلا سایه انداخته ادامه روند افزایش قیمت ها است.

با توجه به مطالب بیان شده، مهم ترین تصمیمی که نهاد سیاست گذار بهتر است اتخاذ کند، ایجاد آرامش در بازار است.

آرامشی که از طریق کنترل انتظارات می تواند از بی ثباتی آینده جلوگیری کند.

چرا که انتظارات از آینده روابط سیاسی کشور قیمت دلار را به شدت متاثر از خود کرده است، همچنین انتظار افزایش قیمت در آینده نیز خود به دلیل نامشخص بودن آینده متغیرهای اقتصادی، بر بازار حاکم است.

لذا فرونشاندن این انتظارات از مهم ترین اولویت ها است.

در کنار این موضوع، تصمیم گیری در مورد تغییر نرخ بهره در جهت کنترل تورم و همچنین قیمت سایر دارایی ها از اولویت های پیش روی نهاد سیاست گذار است.

البته امکان معاملات به صورت قرارداد های آتی سکه نیز از گزینه های پیش روی بانک مرکزی است که البته هماگونه که مشاهده شد به رغم پیگیری این سیاست، به دلیل ضعف در اجرا و مدیریت، با حجم بالایی از تقاضا روبه رو شد که درنهایت متوقف شد.

لذا در ادامه می توان با درک شرایط حاکم براقتصاد به نحو بهتری از این ابزارها استفاده کرد تا بلکه التهابات از بازار خارج شود.


کلید واژه ها: قیمت سکه - بازار - قیمت - اقتصاد ایران - بازار سکه - اقتصاد - افزایش - ایران - بازیگران - افزایش قیمت - دارایی - مردم - تورم - آینده - اقتصادی - سرمایه - سرمایه گذاری - پیش فروش سکه - خروج از کشور - رکود تورمی - جذاب ترین - قیمت دلار - کشور - جدید - شروع - بالاترین - رکود - بانک - کاهش - دلار

آخرین اخبار سرویس:
آیا بازاریابی پادکست برای کسب و کار شما مفید است

اختلاس در اداره کل راه و شهرسازی کرمان/ / تحقیقات در حال انجام است

بازیکن تیم پُرهوادار لیگ برتری دستگیر شد

رشد ادامه دار شاخص بورس

بررسی بازار مسکن با حضور آخوندی در کمیسیون عمران مجلس

شما نظر بدهید/ برای موفقیت «کمپین نه به خرید» چه باید کرد؟

روایت ملکشاهی از جزییات کمیسیون قضایی مجلس رییس سازمان تعزیرات حکومتی: در یک سال گذشته موفق به وصول 400 میلیارد تومان جریمه شده ایم

اولویت انسداد چاه های غیرمجاز در استان تهران اعلام شد

اشتغال زایی در راه و شهرسازی فارس

سایپا 100 هزار خودرو به بازار عرضه می کند

الزام دریافت گواهینامه CE برای تجهیزات پزشکی و حمایت 2 نهاد از شرکت های دانش بنیان

بهره برداری 18 طرح هادی روستایی در میانه همزمان با هفته دولت

برنامه های ریلی امسال از زبان معاون راه آهن

29 هزار تن گندم در شهرستان مرند برداشت می شود

برنامه های ریلی امسال از زبان معاون راه آهن

29 هزار تن گندم در شهرستان مرند برداشت می شود

نرخ سوم ارز؛ از تکذیب مقام های دولتی تا ارسال جزییات به دولت!

تصویب بسته حمایت از صادرات غیر نفتی سال 97

استاندار: 50 درصد اعتبارات عمرانی آذربایجان شرقی تخصیص یافت

استاندار: 50 درصد اعتبارات عمرانی آذربایجان شرقی تخصیص یافت

امسال خبری از آیفون SE 2 نخواهد بود

استخدام وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی (خبر جدید)

پُرفروش ترین آیفون 2018 کدام خواهد بود؟

رکوردشکنی بورس تهران همچنان ادامه دارد

زمان عرضه و قیمت گوشی تاشو و انعطاف پذیر +عکس

رونمایی از مجسمه جدید رونالدو در فرودگاه مادیرا +عکس

واکنش معاون وزیر صنعت به موضوع هک سامانه ثبت سفارش

واکنش معاون وزیر صنعت به موضوع هک سامانه ثبت سفارش/شاید هک شده باشد

بخشنامه تعیین گروه بندی صاحبان مشاغل ابلاغ شد

افزایش 70 درصدی مصرف بنزین در خراسان شمالی

بررسی وضعیت مسکن با حضور آخوندی

قصرشیرین ظرفیت های مطلوبی برای سرمایه گذاری دارد

اختصاص 20 میلیارد تومان برای اجرای طرح های مدرسه سازی در فارس/ 1800 مدرسه در نوبت بهسازی

رهبری دستور داده اندکه مسائل کشاورزان درخصوص اسنادزمین ها رفع شود

سازمان های مردم نهاد، همراه مردم و مسئولان در کاهش آسیب های مواد مخدر

تشریح وضعیت بازار مسکن از زبان آخوندی

کاهش 51 درصدی اعتبارات امسال اصفهان

تعزیرات: پرونده جعل ثبت سفارش 6 هزار خودرو به مراجع قضایی می رود

تصمیم های نادرست موجب رکود برخی واحدهای صنعتی در کرمان شد

قصرشیرین ظرفیت های مطلوبی برای سرمایه گذاری دارد

نتیجه فروش سهم جزیی دولت از سهام عدالت !

استثناء اپل از تعرفه 25 درصدی آمریکا علیه کالاهای وارداتی از چین

شرط دست یابی به رشداقتصادی پایدار از دیدگاه مسعود نیلی/ جراحی بودجه ابعاد اقتصادی و سیاسی بزرگی دارد

قیمت سکه اندکی ریخت/ در بازار طلا و ارز چه گذشت؟

درگ مک لارن 720S و فراری 488 GTB [تماشا کنید]

95 درصد کارگران قرارداد موقت دارند/ امنیت شغلی کارگران چگونه تضمین می شود؟

رشیدپور: هیوندای 13000 دلار، پژو پارس 16000+عکس

نرخ اجاره مغازه در دروس چقدر است؟

تماشا کنید: معرفی بهترین خودروهای کوپه در سال 2018

مدیرکل نوسازی و تجهیز مدارس فارس خبرداد اختصاص 20 میلیارد تومان برای اجرای طرح های مدرسه سازی در فارس/ 1800 مدرسه در نوبت بهسازی

حذف ارز 4200تومانی کالاهای غیرضرور جدی شد

آخرین مهلت ارائه الکترونیکی اظهارنامه مالیاتی

هشت درصد مردم جهان به دلایل ژنتیکی نمی توانند قهوه را هضم کنند

قطعی گاز در برخی مناطق دوگنبدان

تصمیم های نادرست موجب رکود برخی واحدهای صنعتی در کرمان شد

25 طرح گردشگری درآذربایجان غربی اجرا می شود

اهالی ایلام 9میلیارد ریال زکات فطریه دادند

دستگیری قاتل 36 مامور پلیس در ایران

مفسد یا هکر

ژاپن به کمک اشتباه فاحش مدافع کلمبیا پیروز میدان شد.

مجلس از توسعه بخش کشاورزی حمایت می کند

نقد و بررسی تسلا مدل 3 مدل 2018

نشست نقش آفرینی زنان در اقتصاد انقلاب اسلامی برگزار می شود

نخستنی زن ایرانشهری آزار دیده به پزشکی قانونی رفت + جزییات

شرط دست یابی به رشداقتصادی پایدار از دیدگاه مسعود نیلی/ جراحی بودجه ابعاد اقتصادی و سیاسی بزرگی دارد

95 درصد کارگران قرارداد موقت دارند/ امنیت شغلی کارگران چگونه تضمین می شود؟

دولت این همه شرکت نمی خواهد!

284برنامه حمایت از کالای ایرانی در صدا و سیمای مهاباد پخش شد

6 درصد از کل اعضای کتابخانه های زنجان مربوط به ابهر است

نسل جدید آئودی A1 معرفی شد

میزان بدهی قطعی دولت به شهرداری

ضرورت نوسازی ناوگان آتش نشانی بوشهر

ترامپ به دنبال قانون «نه به اوپک»/ اوپک به سرنوشت راکفلر دچار می شود؟

تقویت زیرساخت های زایرپذیری قم به توسعه اشتغال می انجامد

هزینه قربانی حج تمتع 97 اعلام شد

افزایش کرایه تاکسی بیش از نرخ مصوب تخلف است

آیا میزبانی جام جهانی از نظر اقتصاد پذیرفتنی است؟

بوی آب ، بوی حیات است و خدا ؛ نه دلار کدخدا

نمایندگان از جزییات قراردادهای خودرویی بی اطلاع هستند

سقوط خودرو در عمق 15 متری در دوبی/ عکس

رشد اندک سکه تمام در کانال 2,500,000 تومانی

نمایشگاه تخصصی کشاورزی در میاندوآب گشایش یافت

روپایی زدن پشت فضای خالی

ایران صاحب چرخه کامل فناوری فضایی شد

رییس اتاق گرگان تسهیل صدور روادید به قزاقستان را خواستار شد

رییس کل بیمه مرکزی سفیر ایران در چین می شود

مهر و موم دو واحد تولیدی غیر استاندارد

نمایشگاه تخصصی کشاورزی در میاندوآب گشایش یافت

مدیرعامل شرکت ریلی: تحریم، فرصت مقاوم سازی برابر تهدیدهاست

شیراز میزبان چهار نمایشگاه برای خانواده ها شد

واکنش معاون وزیر صنعت به موضوع هک سامانه ثبت سفارش

واکنش معاون وزیر صنعت به موضوع هک سامانه ثبت سفارش

اجرای مانور تروریستی در جنوب تهران

سایپا 100 هزار خودرو به بازار عرضه می کند

با 300 میلیون کجا می توان خانه خرید؟ +جدول

شمارش معکوس برای مرگ بزرگترین باغ چای تنکابن + تصاویر

عقب ماندن جیپ از رقبا در شاسی بلندهای 3 ردیف

اسکورت خودرو رهبر کره شمالی در چین

"میوه" هم طلا شد!

تجهیز ناوگان راهداری استان به ردیاب خودرویی

باتلاقی به نام سکه

باتلاقی به نام سکه