مطالب مرتبط:
محمود واعظی: جلسه روز دوشنبه رییس جمهور برای تصمیم گیری نهایی درباره گرانی خودرو/ خودروسازان خودروها را با قیمت مصوب در اختیار مردم قرار دهند
`ظرفیت تکمیل شد` بازی تکراری خودروسازان
ظرفیت تکمیل شد بازی تکراری خودروسازان
بازی تکراری خودروسازان؛ ظرفیت ثبت نام شروع نشده، تکمیل شد
«ظرفیت تکمیل شد» بازی تکراری خودروسازان
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 23 خرداد 1397 ساعت 22:212018-06-13اقتصادي

خودروسازان، دنده گرانی را جا زدند


درحالی که تازه ترین گزارش ها از وضعیت بازار خودروهای داخلی از شکل گیری حاشیه بازار 10تا 90میلیون تومانی برای برخی خودروهای داخلی و خودروهای تولید مشترک حکایت دارد، - دیروز رییس شورای رقابت با بیش از یک ماه تأخیر، از صدور مجوز رسمی قیمت خودروهای مشمول قیمت گذاری این شورا تا سقف 18/7درصد خبر داد.

رییس شورای رقابت در گفت وگوی اختصاصی با همشهری از نهایی شدن دستورالعمل تعیین ضوابط قیمت گذاری خودروهای مشمول قیمت گذاری این شورا خبر داد و گفت: براساس دستورالعمل شورای رقابت محصولات ایران خودرو به طور متوسط تا حداکثر 18/7درصد، سایپا 01/7درصد و مدیران خودرو 62/5درصد مجوز افزایش قیمت ها را بنابر نوع خودروهای خود از ابتدای تیرماه امسال دریافت کرده اند.

رضا شیوا، تأخیر در تعیین ضوابط قیمت امسال خودروهای داخلی را ناشی از تأخیر بانک مرکزی در اعلام نرخ تورم بخشی دانست و افزود: براساس روال سال های گذشته با دریافت اطلاعات نرخ تورم بخشی از بانک مرکزی و روند بهبود کیفیت خودروهای تولید داخل از وزارت صنعت، روز دوشنبه هفته جاری نشست شورای رقابت برای تعیین ضوابط و دستورالعمل تنظیم قیمت خودروهای داخلی برگزار شد و با مشخص شدن این دستورالعمل، مرکز ملی رقابت یا دبیر خانه شورا محاسبات لازم را انجام داده و ریز میزان افزایش قیمت خودروهای داخلی را مشخص و اعلام خواهد کرد.

او با اشاره به اینکه در این نشست شورای رقابت، اجرای دستورالعمل قبلی تنظیم قیمت خودروهای داخلی را برای سال 97نیز تصویب کرد، افزود: 3متغیر تأثیر گذار در تعیین ضوابط قیمت گذاری خودروهای داخلی درنظر گرفته می شود.

نخستین متغیر نرخ تورم بخشی خودرو است که بانک مرکزی این رقم را به طور متوسط و بین 11تا 14درصد برای خودروهای مختلف اعلام کرده است، دومین متغیر نرخ بهره وری است که برای همه خودروهای داخلی در تعیین قیمت ها 5/2درصد تأثیر منفی داشته است.

به گفته او محقق نشدن بهره وری به نفع مصرف کننده در تعیین قیمت ها بوده است و متغیر سوم کیفیت است که با اطلاعات دریافتی از شرکت بازرسی و کیفیت تعیین شده است.

پایان شائبه های گرانی خودرو رییس شورای رقابت با بیان اینکه در چند هفته گذشته شائبه هایی مبنی بر عرضه نشدن خودرو توسط شرکت های خودروسازی به امید افزایش قیمت ها مطرح شده که اکنون با تعیین قیمت ها این شائبه ها از بین رفته است، گفت: با تعیین دستورالعمل مذکور به شایعات مختلف مبنی بر افزایش 25درصدی قیمت خودروهای داخلی توسط شورای رقابت یا خودداری از عرضه برای اعمال افزایش قیمت های جدید پایان داده است.

شیوا با بیان اینکه شورای رقابت بازار خودرو را رصد خواهد کرد، گفت: یکی از شروط شورای رقابت برای اعمال افزایش قیمت های جدید خودرو از ابتدای تیر ماه امسال حذف کامل حاشیه بازار خودروهای داخلی است.

خودروسازان قول داده اند با افزایش عرضه، حاشیه بازار خودروهای داخلی را حذف کنند و امیدواریم که بازار خودروهای داخلی به ثبات لازم برسد.

او بخشی از افزایش قیمت خودروهای داخلی را ناشی از فرصت طلبی، سودجویی و دلال بازی برخی افراد دانست و گفت: این شرایط اکنون در بازار سکه و مسکن نیز باعث رشد حبابی قیمت ها شده است.

این افراد با ورود به بازار و ایجاد تقاضای کاذب موجب افزایش بی رویه قیمت ها در حاشیه بازار شده اند.

دولت برنامه هایی برای ساماندهی وضعیت اینگونه بازارها دارد و امیدواریم تا چند هفته آینده شاهد بازگشت ثبات به اینگونه بازارها باشیم.

دلال بازی و رشد تقاضای کاذب شیوا با اشاره به اینکه باید بپذیریم توان تولید و عرضه خودرو توسط شرکت های خودروسازی داخلی محدود بوده و اینگونه نیست که به هر میزانی که بازار بخواهد، خودرو تولید و با نرخ مصوب در بازار عرضه شود، افزود: رشد تقاضای کاذب در بازار خودرو علت اصلی شکل گیری حاشیه بازار است اما خودروسازان قادر به عرضه محصولات خود مثلا تا 3برابر و بر مبنای تقاضای کاذب در بازار نیستند.

او با بیان اینکه در نشست دیروز شورای رقابت با شرکت های خودروسازی، مدیران خودروساز کاهش عرضه خودرو را رد کردند، گفت: در بلندمدت نیز خودروسازان به نقدینگی نیاز دارند و برای جبران آن نیازمند فروش نقدی و کوتاه مدت هستند.

استنباط نشست شورا آن بود که اکنون تقاضای کاذبی در برخی بازارها مانند خودرو، سکه و.

ایجاد شده که تعادل عرضه و تقاضا را بر هم زده و باید برای رفع این معضل چاره اندیشی شود.

شیوا با بیان اینکه در این نشست خودروسازان آمار تولید و عرضه محصولات خود طی چند ماه اخیر را ارائه کردند، افزود: علاوه بر این شرکت های خودروسازی تعهد و برنامه زمانبندی تولید و عرضه سالانه با وزارت صنعت، معدن و تجارت دارند و اعلام کردند براساس تعهدات مذکور محصولات خود را تولید و عرضه می کنند و اصرار داشتند که این آشفته بازار به هیچ وجه به نفع شرکت های خودروسازی نیست.

او اظهار داشت:خودروسازان قول داده اند تا حداکثر تولید سالانه خودرو را اجرا کنند و اعلام کردند اگر به دلیل تحریم ها با مشکلی در تأمین قطعات مواجه نشوند میزان تولید سالانه خود را به سطح اعلام شده سالانه برسانند.

به گفته شیوا، اگر تقاضای کاذبی در بازار نباشد و تأمین قطعات با مشکل مواجه نشود، خودروسازان نیز به تعهدات تولید و عرضه عمل خواهند کرد اما درصورتی که این روند با اختلال مواجه شود امکان تکرار سناریوی قبل از برجام و تولید و دپوی تعداد زیادی از خودروهای ناقص در شرکت های خودروسازی وجود دارد.

رییس شورای رقابت در مورد تحویل خودروهای جایگزین به مشتریانی که برای خودروهای تولید مشترک ثبت نام کرده اند، گفت: در این زمینه شورا بحثی با شرکت های خودروسازی نداشته اما برخی خودروها به صورت فول سی کی دی(اجزا و قطعات منفصله) وارد کشور می شوند که بدیهی است درصورت اعمال محدودیت توسط شرکت های خودروسازی عرضه کننده، خودروسازان نیز چاره ای جز ارائه خودروی جایگزین نخواهند داشت.

افزایش عرضه خودروهای داخلی کاهش عرضه خودروهای داخلی در حالی یکی از متهمان اصلی رشد قیمت ها در حاشیه بازار است که درچند ماه گذشته شرکت های خودروسازی تلاش کرده اند تا با اعلام طرح های فروش نقدی و پیش فروش به تقاضای موجود در بازار خودرو پاسخ دهند.

پس از اعلام طرح فروش سایپا و پارس خودرو برای عرضه برخی محصولات تولید داخل و مونتاژ چینی دیروز معاون بازاریابی و فروش ایران خودرو از شرایط فروش ویژه برخی محصولات پرتقاضای این شرکت به مناسبت عید سعید فطر از چهارشنبه هفته جاری خبر داد و اعلام کرد: این عرضه در راستای تأمین نیاز مصرف کنندگان حقیقی و جلوگیری از فعالیت واسطه ها در بازار خودرو صورت گرفته و در این بخشنامه هر کد ملی صرفا مجاز به خرید یک دستگاه خودرو است.

به گفته مصطفی خان کرمی، در ثبت نام فروش اقساطی ویژه عید سعید فطر، مشتریانی که هر یک از محصولات ایران خودرو را در 6 ماه گذشته خریداری کرده اند، امکان نام نویسی نخواهند داشت و امکان صلح نامه حذف شده تا صرفا مشتری نهایی نسبت به خرید اقدام کند و فعالیت واسطه ها کاهش یابد.

او با بیان اینکه اعمال کنترل ممکن است سبب کندی فرایند نام نویسی شود، افزود: قیمت محصولات در تمامی نمایندگی های ایران خودرو در سراسر کشور یکسان خواهد بود، هیچ نمایندگی ای مجاز به فروش خودرو با قیمت بالاتر از کارخانه نبوده و درصورت مشاهده یا دریافت گزارش از سوی مشتریان طبق قوانین برخورد خواهد شد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازهمشهری، خان کرمی در مورد روند تولید و عرضه محصولات این شرکت به بازار، گفت: از ابتدای سال97 تا روز بیستم خرداد ماه، 114هزار دستگاه انواع خودرو تولید شده که از این تعداد 112هزار دستگاه روانه بازار شده و میزان فروش در اردیبهشت ماه سال97 نسبت به مدت مشابه سال 96رشد 27درصدی داشته است.

همچنین به مشتریان توصیه می شود تا نیاز خود به محصولات ایران خودرو را با خرید مستقیم از شرکت تأمین کرده و به هیچ وجه به خرید خودرو از سود جویان و واسطه ها در بازار آزاد اقدام نکنند.

وعده بازگشت ثبات به بازار خودرو شکاف قیمت کارخانه و بازار خودروهای تولید و مونتاژ داخلی روزبه روز در حال افزایش است و دیروز این اختلاف قیمت در مورد برخی خودروهای مشترک تولیدی به 90 میلیون تومان نیز رسید به نحوی که قیمت کارخانه مزدا3 تیپ3 معادل 131 میلیون تومان اما قیمت آن در حاشیه بازار به 215 میلیون تومان افزایش یافته است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، همچنین قیمت کارخانه ای پژو 2008 معادل 115 میلیون و قیمت بازار آن 206 میلیون، قیمت کارخانه ای سراتو 113 میلیون و قیمت بازار آن 164 میلیون و قیمت کارخانه ای هیوندای اکسنت 115 میلیون تومان و قیمت بازار آن 153 میلیون، قیمت کارخانه ای پژو 207 اتوماتیک 54 میلیون و قیمت بازار آن 73 میلیون تومان و قیمت کارخانه ای ساندرو استپ وی اتوماتیک 61 میلیون تومان و قیمت بازار آن 91 میلیون تومان است.

علاوه برآن قیمت خودروهای پرتیراژ داخلی نیز با افزایش همراه بوده است.

به عنوان مثال پراید سایپا 111 در حالی در کارخانه به قیمت 21 میلیون و 300 هزار تومان عرضه می شود که قیمت بازار آن به 24 میلیون و 200 هزار تومان رسیده است.

سمند LX نیز در حالی در کارخانه به قیمت 31 میلیون و 500 هزار تومان عرضه می شود که قیمت بازار آن 36 میلیون و 800 هزار تومان است.

به رغم این شرایط دیروز مدیرکل صنایع خودروی وزارت صنعت، معدن و تجارت، افزایش قیمت ها در بازار خودرو را بیشتر مربوط به خودروهای وارداتی دانست و اعلام کرد: با اقداماتی که در مورد پیش فروش خودرو شده، تا کمتر از یک ماه دیگر بازار خودرو آرام می شود و قیمت های حاشیه بازار از بین خواهد رفت.

امیرحسین قناتی، در یک برنامه تلویزیونی افزود: مشکلی در عرضه خودرو به وجود نیامده، بلکه هجوم نقدینگی سرگردان به بازار خودرو و افزایش تقاضا این حاشیه افزایش قیمت ها را به وجود آورده است.

امسال بالغ بر 260هزار دستگاه خودرو تولید شده که در مقایسه با تولید در مدت مشابه سال قبل بیش از 35درصد بیشتر شده، حدود 225هزار دستگاه خودرو سند فروش خورده است و این نابسامانی حاشیه بازار، کار واسطه ها و دلالان است.

او با اشاره به اینکه خودروساز برای تأمین مالی خود باید خودرو را به فروش برساند، افزود: شرکت های خودروسازی براساس نیاز بازار، خودرو تولید می کنند و اجازه نمی دهیم، برای افزایش قیمت خودرو در بازار خودروها را دپو کنند.

این شرکت ها سالانه براساس نیاز بازار یک میلیون و 500هزار دستگاه خودرو تولید می کنند.

تأثیر متغیر کیفیت در افزایش قیمت برخی خودروها رییس شورای رقابت در مورد تأثیر متغیر کیفیت در تعیین ضوابط قیمت گذاری خودروهای داخلی گفت: از نظر متغیر کیفیت در تعیین قیمت خودروهای داخلی، ایران خودرو بهتر از 2شرکت خودروساز دیگر بوده است؛ به نحوی که در تعیین ضوابط قیمت خودروهای داخلی این عامل موجب افزایش بیشتر قیمت محصولات این شرکت خودروسازی نسبت به 2شرکت دیگر شده است اما تأثیر متغیر کیفیت در تعیین قیمت محصولات سایپا و به خصوص مدیران خودرو منفی بوده است.

شیوا، با بیان اینکه در تعیین ضوابط قیمت خودروهای داخلی حداکثر(سقف) افزایش قیمت ها مشخص شده است، افزود: این امر به معنای افزایش قیمت همه محصولات خودروسازان تا این میزان نیست و خودروسازان می توانند بنابر ضوابط مشخص شده برای هر خودرو از صفر تا حداکثر 18/7درصد در محصولات ایران خودرو، 01/7درصد در محصولات سایپا و 62/5درصد در محصولات مدیران خودرو قیمت ها را افزایش دهند.

به گفته او دستورالعمل شورای رقابت سقف افزایش قیمت محصولات خودروسازان را مشخص کرده است و مرکز ملی رقابت در حال محاسبه دقیق افزایش قیمت برای هر یک از محصولات 3شرکت خودروسازی مذکور است، خودروسازان نیز می توانند افزایش قیمتی در محصولات خود نداشته باشند اما درصورت درخواست افزایش قیمت به رعایت سقف قیمت های تعیین شده ملزم هستند.


کلید واژه ها: خودروهای داخلی - خودرو - شورای رقابت - قیمت خودروهای داخلی - قیمت - رییس شورای رقابت - شورا - افزایش قیمت - شورای - افزایش - بانک مرکزی - نرخ تورم - بازار خودرو - خودروهای تولید داخل - محصولات ایران خودرو - شرکت های خودروسازی - مرکزی - بازار - بهره وری - اطلاعات - اعلام نرخ تورم - بانک - تورم - مدیران خودرو - گرانی خودرو - ایران خودرو - گرانی - تولید - مجوز - هایی

آخرین اخبار سرویس:
استخدام کارشناس فروش مسلط به زبان انگلیسی در اصفهان

استخدام کارشناس فروش با حقوق ثابت و آموزش رایگان در خراسان رضوی

استخدام کارگر ماهر آقا جهت آشپزخانه کترینگ در البرز

کاهش 80 درصد آنفلوآنزای طیور/ ریشه کنی تا پایان امسال

استخدام کارگر ساده در آشپزخانه سلطانی

رییس سازمان برنامه و بودجه مطرح کرد: صدور احکام جدید همزمان با پرداخت معوقات حقوق کارمندان دولت

استخدام مربی و کمک مربی ژیمناستیک نمایشی خانم در تهران

ارائه اظهارنامه مالیاتی شرط برخورداری از معافیت و نرخ صفر مالیاتی

وان پلاس 6 رکورد سرعت فروش وان پلاس را به نام خود ثبت کرد

امکان دریافت سود سهام عدالت متوفیان از 16 تیر فراهم می شود

بانک مرکزی: 1.4 میلیون فقره چک در اردیبهشت برگشت خورد

همراه اول: خبر اینترنت رایگان 120 گیگابایتی جعلی بود؛ هزینه ها را برمی گردانیم

تاثیر افزایش تولید نفت عربستان و روسیه بر بازار ایران

جنگ چین علیه آمریکا کارساز شد

جزییات تازه از کارتخوان های جدید سوخت

آخرین مهلت دریافت چک های صیادی

استخدام رزرویشن آقا مسلط به کامپیوتر حهت کار در باربری ساقدوش

استخدام سرپرست فنی و تراشکار در صنعت پلاستیک بانی نو در البرز

استخدام یکنفر خانم مسلط به WORD و Power Point در تهران

استخدام تعدادی پرسشگر آقا جهت کار در یک شرکت مطالعاتی تحقیقاتی

استخدام کارشناس منابع انسانی،مدیر بازاریابی در تیم یار/کرج

استخدام یکنفر خانم مسلط به کامپیوتر جهت کار در فروشگاه

نوع دوستی مردم استان اردبیل در اهدا خون زبانزد است / تولید 20 فرآورده خونی مطابق با استاندارد جهانی در استان

اجرای طرح بیابان زدایی در گچساران

چه کسانی غیرقانونی خودرو وارد کردند؟

سهم 30 درصدی مسکن از سبد خانوار

جزییات تازه از کارتخوان های جدید سوخت

کمپین تحریم برخی کالاها عقلانی نیست و به نتیجه نمی رسد/ اندازه مردم اروپا کار نمی‎کنیم

کسب رتبه برتر استان مرکزی در کاهش پیک مصرف برق

مدیران بانک های دولتی خواستار افزایش حقوق بازنشستگان بانکی شدند

چراغ سبز دولت، بورس را متحول کرد

جزییات تازه از کارتخوان های جدید سوخت

امسال سال رونق منطقه ویژه اقتصادی قصرشیرین است

علل گوناگون گرانی خودرو

اتلاف آب در بیخ گوش باغات سمنان

استخدام کارشناس فروش و بازاریابی در یک شرکت مهندسی در تهران

استخدام نیروی خانم و آقا جهت آماربرداری در یزد

استخدام آژانس مسافرتی شاهسون سیر در تهران

استخدام نیروی خانم جهت کار دفتری در یزد

استخدام خانم مسلط به زبان انگلیسی جهت دفتر هواپیمایی

استخدام مشاور ثبتی در موسسه حقوقی ثبتی آینده در تهران

استخدام کارشناس و پشتیبان نرم افزار و شبکه در انتشارات فرهوش

امسال سال رونق منطقه ویژه اقتصادی قصرشیرین است

تصمیم جدید دولت برای واردکنندگان/ تخصیص ارز 4200 تومانی محدود شد

استخدام کارشناس کنترل کیفی آقا در یک شرکت معتبر در تبریز

قانون مالیات بر ارزش افزوده یک قانون ملی - محلی است

استخدام کارشناس فروش در یک شرکت معتبر محدوده تبریز

طرح بخشودگی جرائم بیمه ای بهترین ظرفیت برای تقویت کارگاه ها است

بدعتی جدید در بازار لوازم خانگی/ قیمت ها دوباره گران می شود؟

​واکنش سخنگوی دولت به عدم افزایش حقوق برخی کارمندان

تلاش خودروسازان داخلی برای خروج اجباری رنو از ایران

جریمه نقدی و ضبط خودروی قاچاقچی کالا

"وقوع سیل" از مهمترین مخاطرات ناشی از تغییر اقلیم در ایران است

پرداخت زکات خوشه های طلایی گندم در ایرانشهر

خواسته بانکداران از وزارت اقتصاد

گاز دار شدن 325 واحد تولیدی قزوین

هیات اقتصادی اندونزی در راه استان مرکزی

استخدام حسابدار خانم مسلط به کامپیوتر در اصفهان

استخدام یکنفر چرخکار ماهر در خراسان رضوی

استخدام یک سرایدار جهت باغسرا در خراسان رضوی

اخبار استخدام سازمان تامین اجتماعی

استخدام راننده پایه دو جهت کار با کامیونت در مشهد

استخدام مدیر فروش با سابقه کار در حوزه طراحی سایت

تنش های پکن و واشنگتن قیمت نفت را کاهش داد

نمایش فوتبال در رستوران های سالن های سینما ممنوع است

اضافه کار بازنشستگان بعد از سال 95 در مستمری محاسبه می شود

استخدام راننده با وانت پیکان، مزدا و نیسان در مشهد

کاهش 80 درصد آنفلوآنزای طیور/ ریشه کنی تا پایان امسال

عجیب ترین مغازه دنیا در ایران

تلاش خودروسازان داخلی برای خروج اجباری رنو از ایران

قیمت جهانی طلا امروز 28 خرداد 97

نظرسنجی بورسی؛ انتظار رشد رویایی

جدول قیمت انواع گوشی موبایل در بازار / 28 خرداد

جدول کامل قیمت انواع تبلت در بازار/ 28 خرداد

کمبود 3 میلیون واحد مسکونی در کشور

هشدار رشد گازهای گلخانه ای و افزایش دما و تاثیر آن بر اقلیم دنیا

قیمت جهانی طلا افزایش یافت

استخدام مسئول روز خوابگاه دخترانه در تهران

استخدام نصاب ماهر دوربین مدار بسته بصورت تمام وقت

استخدام دانشجوی بومی جهت کار در سالن ورزشی در شهر یزد

استخدام 4 ردیف شغلی در شرکت تولیدی پرتو باران آسیا در شیراز

23 درصد تهرانی ها در بافت فرسوده زندگی می کنند

استخدام کانون تبلیغات همای قلم در شهر یزد

استخدام موم کار ماهر یا نیمه ماهر خانم در تهران

استخدام کارگر ماهر لوله کش فاضلاب سرد و گرم بصورت روزمزد

استخدام حسابدار در یک شرکت معتبر در حوزه تولید و پخش/تهران

استخدام نیروی خانم آشنا به کامپیوتر در دفتر پیشخوان دولت-یزد

استخدام کارگر نجار ماهر و نیمه ماهر در تهران منطقه سازمان آب

بارش در حوضه آبریز فلات مرکزی 35 درصد کاهش یافت

افزایش صادرات به ایتالیا

خانواده ها به هنر گرافیک نگاه مثبت تری داشته باشند

آخوندی از پیشنهاد راه اندازی سامانه قیمت گذاری مسکن استقبال کرد

مردم خوزستان در موضوع ریزگردها صبور باشند

کاهش خاموشی در آمل با تکمیل 2پست فوق توزیع

عملیات اجرایی طرح انتقال آب کارون به جراحی آغاز شد

تغییر الگوی کشت راهی برای مدیریت منابع محدود آب

اختصاص مشوق های سرمایه گذاری در شهرک های صنعتی سروستان

چالش جدید دلار برای مسافران

جزییات تازه از کارتخوان های جدید سوخت

وقتی مرکزنوآوری «نصیر» فقط یک متروکه بود/اختصاص بخشی از بودجه دانشگاه به تجاری سازی ایده ها

خودروسازان، دنده گرانی را جا زدند

خودروسازان، دنده گرانی را جا زدند