مطالب مرتبط:
مبلغ زکات فطره و کفاره در سیستان و بلوچستان اعلام شد
زکات فطره امسال در "افغانستان" 75 افغانی تعیین شد
اعلام میزان و مورد مصرف زکات فطره از سوی آیت الله وحید خراسانی
زکات فطره به ازای هر نفر 8 هزار تومان است
جمع آوری زکات فطره نیازمند مجوز
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 23 خرداد 1397 ساعت 20:452018-06-13سياسي

متولی مشروع زکات فطره کیست؟


متأسفانه بخاطر عدم راه اندازی زیرساختهای نهادی برای حکومت اسلامی و اصرار بر حفظ نهادهای لیبرالی، ظرفیت این فریضه الهی به شکوفایی نرسیده است؛ - داستان مهجور بودن زکات فطره، حقیقت دارد.

شاید این موضوع در نظر عده ای کم اهمیت جلوه کند، اما برای کسانی که با احادیث ائمه هدی مانوس هستند، اوضاع کاملاً متفاوت است.

برای مثال در باور امام صادق(ع)، اسلام سه سنگ زیر بنا دارد که درستی هر یک از آنها به دیگری وابسته است: نماز، زکات و ولایت! آن حضرت می فرمایند: أَثَا فِیُّ الْإِسْلَامِ ثَلَاثَهٌ الصَّلَاهُ وَ الزَّکَاهُ وَ الْوَلَایَهُ لَا تَصِحُّ وَاحِدَهٌ مِنْهُنَّ إِلَّا بِصَاحِبَتَیْه.

؛ (کافی(ط-الاسلامیه) ج 2، ص 18، ح4) در واقع شرط و لازم تحقق اسلام ناب و به دنباله آن هدایت و پیشرفت جامعه، درستی هر یک از این سه عنصر حیاتی است.

چنانچه یکی از آنها استحاله شود، قطعاً دو تای دیگری اصالت نخواهد داشت.

آنچه خداوند با عنوان زکات فطره، بر اجتماع مسلمین مقرر کرده با آن چیزی که امروز اجرا می شود یا آن چیزی که عرف درک کرده، بسیار فاصله دارد و این یعنی وجود مانعی برای تحقق اسلام ناب و به کار انداختن راه حل های ممتاز در عرصه اجتماعی.

برای همین ضرورت دارد تا پرونده این موضوع مهم باز شده و جزییات آن مورد بررسی دقیق قرار گیرد.

هر ساله وقتی به روزهای انتهایی ماه مبارک رمضان نزدیک می شویم موضوع زکات فطره یا همان فطریه نسبتاً داغ می شود؛ همزمان با فرار سیدن عید سعید فطر توجه به این مقوله به نقطه اوج خود می رسد و با گذشت آن روز هم التهاب داستان فروکش می کند.

به تعبیری با مجموعه دغدغه هایی از جنس موضوع زکات فطره، مواجه می شویم که در طول سال قمری توده مردم با آن درگیر نیستند، اما ناگهان چند روزی این حساسیت ها برجسته شده و سراغشان می آید.

مثلاً گروهی از مردم از یکدیگر در خصوص مقدار فطریه، زمان و شیوه پرداخت آن می پرسند، دفاتر مراجع تقلید مبتنی بر فتوای مرجع مربوطه، میزان فطره و کفاره را اعلام می کنند و در رسانه ها کم و بیش درباره احکام آن گفتگو می شود.

مثلاً سازمان بهزیستی، بر اساس ابلاغیه وزرات کشور طبق روال هر ساله، جمع آوری زکات فطره را در دستور کار خود قرار می دهد.

همان طور که گفته شد تعداد قابل توجهی از خیریه ها به جذب فطریه ها اقدام می کنند.

برخی از دفاتر مراجع تقلید، آسایشگاه ها، هیئت امناهای مساجد، پایگاههای بسیج، ائمه جمعه و جماعات، معتدمین محل و خلاصه هر کس که بگونه ای احساس تکلیف می کند وارد این عرصه شده است.

کمیته امداد نیز با ارائه شماره حساب و دایر کردن صندوقها سعی می کند سهم مددجویان خود را تأمین کند.

خب، مشکل کجاست؟! نگاهی که نسبت به زکات فطره وجود دارد و برخوردی که با آن می شود دقیقاً همان نگاه و برخوردی است که در قبال پرداخت های خیریه ای صورت می گیرد، مسأله ای که با اساس تشریع زکات فطره همخوانی ندارد.

زکات فطره یکی از تکالیف اجتماعی مردم مسلمان محسوب می شود و نباید آن را با تکالیف فردی اشتباه گرفت؛ این نکته را هم نباید فراموش کنیم که اسلام محصور به تکالیف فردی - همچون وضو و غسل - نیست؛ بخش اعظمی از احکام دین، برای اداره و سیاست جامعه است.

از زاویه ای می توان ادعا کرد که فطریه بخشی از نظام تأمین اجتماعی اسلام را تشکیل می دهد که حکومت اسلامی به واسطه این نهاد جامعه را اداره می کند.

از طرفی اگر سطح توقع و نگاه مان معطوف به اسلام ناب باشد، یعنی حالت مطلوب و تراز را در نظر بگیریم، فطریه در اصل یک امر الزامی و حکومتی است و بخشی از بودجه حاکمیت را تشکیل می دهد.

حکومت اسلامی به واسطه مأموران و زیرساخت های لازم اقدام به گردآوری فطریه می کند و آنها را طبق ترتیبات ویژه و تعریف شده تخصیص می دهد.

قاعدتاً به خاطر نوع برنامه، مردم به دو دسته اغنیا و فقرا قابل تقسیم هستند، بدین ترتیب کاملاً مشخص می شود چه کسانی باید فطریه بدهند و چه کسانی مستحق دریافت فطریه هستند، لذا اگر از اغنیاء افرادی باشند که زکات فطره را نپردازند به همان میزان بدهکارند و چنانچه از پرداخت حق خدا در اموالشان امتناع کنند به عنوان مجرم شناخته شده و طبیعتاً این انتظار می رود تا مانند سارق با آنها برخورد قانونی شود.

شاید کسی از خود بپرسد چرا در شرایط مطلوب خود افراد نباید زکاتشان را تخصیص دهند؟ می توان چنین پاسخ داد که آیا افراد عادی می توانند در تخصیص بودجه حکومتی دخالت کنند و آن را به صورت سلیقه ای در جای خاصی و با روش غیراصولی خرج کنند؟ آیا با این شیوه که نتیجه ای جز هرج و مرج در برنخواهد داشت، می توانیم جامعه را اداره کنیم؟ زمانی استقرار نظام طاغوت شاهنشاهی و عدم تحقق نظام اسلامی، دلیلی برای برنامه ریزی نکردن جهت تجربه وضعیت مطلوب زکات بود اما گویا عده ای فراموش کرده اند که قریب به چهل سال از فروردین 58 می گذرد! متأسفانه بخاطر عدم راه اندازی زیرساخت های نهادی برای حکومت اسلامی و اصرار بر حفظ نهادهای لیبرالی، ظرفیت این فریضه الهی به شکوفایی نرسیده است؛ و عوام تصور می کنند فطریه یک عمل اخلاقی صرف است که در امور خیریه ای خرد و فردی طبقه بندی می گردد.

در حالی که اصولاً حکومت اسلامی موظف است با گرفتن فطریه و اجرای درست احکام، مقاصد زیر را رقم بزند: نفوس را تزکیه کند تا مقدمه رستگاری آنها رقم بخورد؛ روزه های مردم قبول و تمام شود؛ سلامت و تندرستی مردم حفظ گردد، فقرا تأمین شوند و در یک کلام جامعه اداره شود.

فروکاست زکات فطره به یک عمل خیریه ای آن هم در سطح خرد، تلقی شدن به یک امر مناسکی آیینی و مقدس مآبی - یعنی از درون تهی کردن این نهاد متعالی که قطعاً مقاصد اصلی را نمی تواند محقق کند و ناکارآمدی را به دنبال دارد - خواهد بود.

ناگفته نماند متأسفانه بعضی غرض ورزان فرصت طلب هم این بهانه را پیدا کرده اند تا این ضعف و ناکارآمدی را به صدقه و زکات ربط دهند و این نتیجه گیری غلط را تا حد گفتمان عمومی پیش ببرند! به هر حال، همه ساله در این یوم الله عزیز، با یک هرج و مرج گسترده در رابطه با فطریه مواجه می شویم که با مقاصد و شأن دین همخوانی ندارد، با خطوط اصلی اسلام سازگار نیست اما به نام دین رخ می دهد.

هر چند معضل توزیع ناعادلانه زکات فطره (بسیاری از محرومان بی نصیب می مانند اما برخی چندین رأس بهشان می رسد)، بیشتر به چشم می آید اما حتی اگر کمی از موضعمان کوتاه بیاییم عدم وجود نظارت و شفافیت بر عملیات جمع آوری و توزیع و همچنین رعایت نشدن آداب تخصصی فرآیند اجرایی، واقعا آزار دهنده است.

به بیان ساده و بی تکلف: این اموال چگونه جمع آوری شده و کجا و چطور خرج می شوند؟ باید فکری اساسی شود وگرنه استمرار این هرج و مرج قطعاً حذف زکات فطره اصیل را به دنبال خواهد داشت و در کنار آن چهره دین نزد مردم مخدوش خواهد شد.

متولی مشروع زکات فطره در حال حاضر کیست؟ با توجه به اینکه با وضعیت آرمانی فاصله زیادی داریم و به دلایل مختلفی شرایط آن بعضاً مهیا نیست، اما قاعدتاً انتظار می رود اقدامات جهت رسیدن به مطلوب طراحی و عملیاتی شود و قطعاً این کار نیازمند یک برنامه گام به گام و با ضمانت اجرایی بالاست.

این طور نباشد که همین روال غیرمنطقی و کورکورانه فعلی را ادامه دهیم و توجهی به آرمان هایمان نداشته باشیم.

در قانون زکات مصوب 1390 آمده است: تبصره ماده 1 ـ دبیرخانه شورا در کمیته امداد امام خمینی (ره) تشکیل می شود.

همچنین وظیفه جمع آوری و رساندن زکات به موارد مصرف بر عهده آن نهاد است.

تبصره 1 ماده 4 ـ کمـیته امـداد امام خمینـی (ره) موظـف است مـعادل ریـالی زکـات جمع آوری شده در هر محل را به همراه کمک های دولت در صورت إذن ولیّ فقیه به مصرف همان محل برساند.

طبق قانون زکات کشور، وظیفه گردآوری و مصرف زکات به طور کلی به کمیته امداد امام(ره) محول شده است.

به عبارتی این نهاد به عنوان تنها مرجع قانونی اجازه تجهیز و تخصیص زکات فطره را دارد.

مفهوم مخالف این گزاره ها بدین معناست که دخالت سایر اشخاص حقوقی یا حقیقی دیگر در این صحنه بی تردید ممنوعیت قانونی دارد و انتظار می رود با متخلفان برخورد شود.

به همین جهت لازم است دبیرخانه شورای زکات مستقر در کمیته امداد امام(ره) به عنوان بازوی واحد اجرایی در حیطه زکات به مردم و مسئولین معرفی شود.

به نظر می رسد اواخر ماه مبارک رمضان، بهترین زمان برای معرفی این نهاد است.

دبیرخانه برای عمل به کارویژه اش، چند نکته را باید در نظر داشته باشد: 1ـ آموزش حرفه ای کارگزاران زکات و سپس سازماندهی قوی آنها.

2ـ شناسایی صحیح تمام محرومان و ضعفا اعم از مددجویان امداد امام(ره)، بهزیستی و .

در هر منطقه.

3ـ مستحق دریافت کننده فطریه، فقیر شرعی است و نه صرفاً کسی که به نان شبش محتاج باشد! فقراء از منظر قرائت اسلامی، کسانی هستند که معیشت طول سالشان، در حد کفایت تامین نمی شود.

کفایت معاش یعنی داشتن زندگی آبرومندانه متناسب با شان و منزلت افراد.

(شاخص غربی فقر مطلق، معرف فقر به معنای واقعی کلمه نیست.

4ـ توزیع زکات فطره، برخلاف وضعیت فعلی عادلانه باشد: اصل اول: فقرای هر محل (با مقیاس شهر، روستا و .

) به زکاتی که در همان محل جمع آوری می شود، استحقاق و اولویت بیشتری در نسبت با فقرای سایر مناطق دارند.

اصل دوم: زکات فطره باید بطور متوازن و عادلانه بین افراد مستحق تقسیم شود.

این طور نباشد که عده ای چند رأس زکات بگیرند و عده ای هم باشند که نصیبی نبرند! مثلاً به مناطق محروم و دورافتاده توجه شود، چرا که در آنجا دریافت کنندگان بر دهندگان زکات غلبه دارند.

5ـ دبیرخانه شورای زکات (امداد امام(ره)) از مسئولیتی که به او محول شده شانه خالی نکند.

منفعل نباشد مثلاً نگوید بهزیستی و خیریه ها با نظارت ما جمع کنند.

با توجه به نکات فوق، لازم است این نهاد مجری باشد.


کلید واژه ها: زکات - اسلام - مراجع تقلید - ماه مبارک رمضان - اسلامی - داستان - عید سعید فطر - کمیته امداد - مراجع - ائمه جمعه - هایی - مردم - پیشرفت - حساسیت - متفاوت - میزان - رمضان - مبارک - گفتگو - حکومت - امداد - اهمیت - امروز - رسانه - درگیر - احساس - امام - جمعه - سعید - کشور

آخرین اخبار سرویس:
مرحوم ابوترابی به تمام معنا به حفظ بیت المال پای بند بود

آیین بزرگداشت سالروز ارتحال سید آزادگان برگزار شد

رییس امور سلامت و رفاه اجتماعی سازمان برنامه و بودجه کشور: 150 هزار فرصت شغلی برای مددجویان روستایی و عشایر ایجاد می شود

فیلم/ جهانگیری: ورود کالاهای غیرضروری به کشور ممنوع خواهد شد

واکنش بی بی سی به انتقادات از رهبر انقلاب+ فیلم

غفاری؛ رییس شورای امر به معروف و نهی از منکر وزارت علوم شد

تبرئه معصومی نژاد از اتهامات واهی دولت ایتالیا

تشکیل سازمان توسعه و عمران روستایی

«فرحزاد» ساماندهی می شود

نشست نقش آفرینی زنان در اقتصاد انقلاب اسلامی برگزار می شود

روزنامه استخدامی هرمزگان و بندرعباس | چهارشنبه 30 خرداد 97

دیدار صالحی با وزیر مشاور خارجه آلمان

بررسی طرح کاهش تصدی دولت بر توزیع فرآورده های نفتی به جایگاه ها در کمیسیون انرژی

اعتراف وزیر اسراییلی متهم به جاسوسی در ایران

انتشار 105 میلیارد صکوک اجاره برای تولید لوکوموتیو بومی

درس وطن پرستی یک سلطنت طلب به اصلاح طلبان خودباخته +فیلم

30 هزار سوری- ترکیه ای در انتخابات ترکیه شرکت می کنند

ورود پژوهشگران برای حل معضلات شهری

مراسم ترحیم دکتر قانعی راد برگزار شد

قطارشهری کرمانشاه جان دوباره ای می گیرد

دور جدید رایزنی ها درباره کمیته قانون اساسی سوریه چند هفته دیگر در ژنو

پاسخ ایلدریم به تصمیم مجلس سنای آمریکا

وجود حفره امنیتی در محصولات گوگل

دور جدید رایزنی ها درباره کمیته قانون اساسی سوریه چند هفته دیگر در ژنو

بهره گیری از ظرفیت سازمانهای مردم نهاد ضروری است

جابری انصاری با برخی رهبران معارضه سوریه دیدار کرد

گل اول سنگال به لهستان

درآستانه تصویب ساماندهی اراضی فرحزاد

اعتراض جدی شورابه دادستانی مشهد

رفع مشکل صدورپایانکار تعاونی های هفتگانه

دیدار محمدجواد لاریجانی با هیأت بلندپایه حقوق بشری سوییس

ارکستر ملی ایران به باکو می رود

رییس جمهور یک قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

هم صدایی دولت و مجلس برای توقف تعامل مجدد با ایران، سیاست پوچی است

بخش ویژه همایش کتاب سال حوزه به انقلاب اسلامی اختصاص یافت

رعایت حقوق شهروندی تاکتیک نیست، تکلیف است

جابری انصاری با برخی رهبران معارضه سوریه دیدار کرد

توجه رسانه های جهان به اظهارات فرمانده کل سپاه درباره سیاست های موشکی ایران

مخالفت اساتید و دانشجویان دانشگاه تهران با صدور احکام ناعادلانه برای دانشجویان

پاسخ دادگستری به ماجرای تصرف ویلایی در لواسان

گوشی تاشو موتورولا در راه است

پنهان کاری و ابهام درباره وضعیت بیمه هواپیمای یاسوج/ بیمه ایران جوابگوی خانواده های قربانیان باشد/ پرواز خلاف قانون بوده است

راهپیمایی بازگشت جمعه آینده فلسطینیان با عنوان وفاداری به مجروحان نام گذاری شد

عکس/ برگی از یک کارنامه

دانلود آهنگ جدید آرش رضوی بنام چشات قاب میکنم

دشمنان در دوران کمال انقلاب برای براندازی آن خیز برداشته اند

جابری انصاری با برخی رهبران معارضه سوریه دیدار کرد

بهره گیری از ظرفیت سازمانهای مردم نهاد ضروری است

دیدار رییس سازمان انرژی اتمی کشورمان با نیلس آنن در اسلو

نمایندگان ایران، روسیه، ترکیه و دی میستورا توافق کردند دور جدید رایزنی ها درباره کمیته قانون اساسی سوریه چند هفته دیگر در ژنو

آیت الله موحدی کرمانی: نباید فضیلت های آزادگان و شهدا فراموش شود

30 هزار سوری- ترکیه ای در انتخابات ترکیه شرکت می کنند

صوت / بسته خبری 29 خرداد 97

محمد ضروری ابقاء شد

لاریجانی:صادرات محصولات کشاورزی لنگ می زند

دف نوازی و مولودخوانی مردم کُرد یکی از بهترین هنرهای نمایشی جهان است

1433 داوطلب کنکور در پلدختر به رقابت می پردازند

دشمنان در دوران کمال انقلاب برای براندازی آن خیز برداشته اند

رضایت مجلس و دولت برای تشکیل سازمان توسعه و عمران روستایی

آیت الله موحدی کرمانی: نباید فضیلت های آزادگان و شهدا فراموش شود

حجت الاسلام ابوترابی «سید اسرا» بود

دستگیری زوج سارق

سفر صالحی به اسلو/رایزنی درباره برجام

رضایت مجلس و دولت برای تشکیل سازمان توسعه و عمران روستایی

امیدواری استقلالی ها به ماندن حسینی

کی روش:می خواستم هیه رو بازیکنم باشد،جالب شد که حالارقیبم شده

مردم در روز قدس به وظیفه دینی و سیاسی خود عمل کردند

تو 21 نفر از بچه های ما را شهید کردی

بررسی KakaoTalk؛ پیام رسانی برخاسته از مشرق زمین

روابط عمومی در جهت دهی به نحوه عملکرد ادارات و سازمانها اثرگذارند

نشست اعضای ستاد ساماندهی سواحل کشور

بررسی سوالات نمایندگان از وزیر کشور در کمیسیون شوراها

استفاده از مترجم گوگل در آمریکا محدود می شود

هزاران سوری با تابعیت ترکیه ای در انتخابات ترکیه شرکت می کنند

راهکارهای نهادینه کردن آثار معنوی ماه رمضان در وجود انسان

بررسی چالش های موجود در بخش کشاورزی و تولید

ستاد اجرایی فرمان امام (ره) درباره ویلای لواسان شفاف سازی کند

پارک علم و فناوری کردستان از پیشتازترین مجموعه های کشور است

طرح تابستانه نشاط معنوی در امامزاده های قزوین برگزار می شود

مسیر ایلام - مهران به دلیل تعریض جاده مسدود شد

قدردانی از استادان نمونه بسیجی در سمنان

دانلود آهنگ جدید سجاد باذوقی بنام امام رضا

بررسی سوالات نمایندگان از وزیر کشور در کمیسیون شوراها

بررسی طرح کاهش تصدی دولت بر توزیع فرآورده های نفتی به جایگاه ها در کمیسیون انرژی

قتل مهاجران توسط پلیس آمریکا

امارات با استفاده از پول جوانان جنوب یمن را فریب می دهد

اسراییل چگونه نابود می شود؟

موافقت قوه قضاییه با طرح «اعاده اموال نامشروع مسئولان»

محمد ضروری ابقا شد

دی میستورا: به برخی تفاهم های متقابل در ژنو دست یافته ایم

توییت های ترامپ در دفاع از سیاست های مهاجرتی اش

هر که به اکثریت ایمان دارد شریک ما محسوب می شود

بخش خصوصی آماده مشارکت در بازسازی سوریه است

نشریه ایکوم به معرفی موزه دفاع مقدس پرداخت

انتشار 105 میلیارد صکوک اجاره برای تولید 50 لوکوموتیو بومی

موحدی کرمانی

استخدام بازاریاب حرفه ای آقا در شرکت معتبر

دشمن در نبرد "الحدیده" به اهداف خود دست نیافته است

ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در خصوص ویلای لواسان شفاف سازی کند

سند «تکامل دوران کودکی» تحت بررسی کارشناسی است

متولی مشروع زکات فطره کیست؟

متولی مشروع زکات فطره کیست؟