مطالب مرتبط:
تاثیر کسری بودجه دولت بر تحولات بازار ارز
مطهری: تحریم های آمریکا دیگر تاثیر قبل را در ایران نخواهد داشت
علی مطهری: صدور حکم های سنگین برای دانشجویان بازداشتی دی ماه را پیگیری می کنم / تحریم های آمریکا نمی تواند تاثیر قبل را داشته باشد
تاثیر فرهنگی یهود بر جامعه اسلامی
اروپایی ها تحت تاثیر تیم ملیِ شیک ایران
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 23 خرداد 1397 ساعت 17:222018-06-13فرهنگي

اگر اثری نتواند مخاطب خود را تحت تاثیر قرار دهد، موفق نیست


نمایش «تله موش» که اقتباسی از نمایشنامه ای به همین نام نوشته آگاتا کریستی است، این روزها هر روز به غیر از شنبه ها 21:30 در سالن شماره3 شهرزاد روی صحنه می رود.

- اگر اثری نتواند مخاطب خود را تحت تاثیر قرار دهد، موفق نیست " نمایش تله موش که اقتباسی از نمایشنامه ای به همین نام نوشته آگاتا کریستی است، این روزها هر روز به غیر از شنبه ها 21:30 در سالن شماره3 شهرزاد روی صحنه می رود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازشما نیوز ،نمایش تله موش که اقتباسی از نمایشنامه ای به همین نام نوشته آگاتا کریستی است، این روزها هر روز به غیر از شنبه ها 21:30 در سالن شماره3 شهرزاد روی صحنه می رود.

به بهانه این اجرا با سیاوش اسد؛ نویسنده، بازیگر، طراح و کارگردان اثر و سحر نظام دوست، الیزا اورامی، حسین پرستار، سمیه مهری و اردلان شجاع کاوه گفت وگو کرده ایم که در ادامه می خوانید.

در شرایط امروز تئاتر ما، اجرای آثار پلیسی و جنایی، کمی ریسک ندارد؟ سیاوش اسد: سال هاست که در حوزه تئاتر جنایی فعالیت می کنم.

پیش از این، نمایشنامه مرد بالشی اثر مارتین مک دونا را اجرا کردم و برنامه بعدی ام هم اجرای نمایش جمجمه ای در کانه مارا همین نویسنده است.

احساس کردم تله موش نمایشنامه خوبی است که می توان با بازنویسی و اعمال برخی تغییرات، تماشاگر را به آن جذب کرد.

الیزا اورامی: سبک و سیاق آگاتا کریستی بیشتر نوع ترس و وحشت و معمایی و جنایی پلیسی است.

از آن جا که سریال های زیادی هم تلویزیون نشان داده و مردم اگر این اثر را نخوانده باشند، می دانند که خانم مارپل، پوآرو و.

چه خصوصیاتی داشته اند و تاحدی با این ژانر آشنا هستند.

حسین پرستار: اگر اثری نتواند مخاطب خود را تحت تاثیر قرار دهد، موفق نیست.

من هم سعی می کنم به تماشاگر لذت ببخشم.

سعی کرده ام تمام آدم ها را باور کنم.

سمیه مهری: واقعا اجرای نمایش برای من ترس داشت چون ژانر پلیسی و جنایی در ایران بسیار ضعیف است و در ترجمه هم بسیار ضعیف عمل کرده ایم.

آنچه در برادوی برای مردم جذاب است، باتوجه به فرهنگ شرق، جذابیت ندارد، در نتیجه ورود کردن به این مسئله، یک ریسک بسیار بزرگ بود و ممکن بود جواب ندهد چون این نوع قتل ها برای ما تعریف نشده است.

حتی افرادی در ایران که به آثار پلیسی علاقه مند هستند، شرلوک هولمز، هرکول پوآرو و.

را می پسندند.

از سویی دیگر چون این متن ترجمه شده است، مخاطب با برخی از تغییرات مواجه می شود.

روند تغییر هم شاید برای مخاطبان، کمی عجیب باشد که ریسک اجرا را بالاتر می برد.

شما تغییرات بسیار زیادی در متن آگاتا کریستی به وجود آوردید.

چه کردید که این تغییرات بتواند به چفت وبست داستان اصلی خللی وارد نکند؟ سیاوش اسد: پیش از این نمایش های دیگر را هم با بازنویسی روی صحنه برده ام.

برای تله موش از فیلم هشت نفرت انگیز کوئنتین تارانتینو، فیلم اتاق زیر شیروانی به کارگردانی اریک ون لوی و سری فیلم های اره استفاده کرده ام.

تمام این آثار داستان جنایی و تعلیق خاص خود را دارند.

البته به داستان اصلی وفادار بودم چون رمان را بارها و بارها خوانده بودم و می خواستم تنها اجرای مدرنی از این متن داشته باشم.

البته در این میان شاهد حضور آگاتا که می تواند خود نویسنده نمایشنامه تعبیر شود هستیم.

از دید شما این شخصیت چه کارکردی در پیشبرد نمایشنامه دارد؟ سیاوش اسد: می خواستم پیرزنی را به نمایش وارد کنم و این وجه را از فیلم دنباله دار اره دریافت کردم.

در اره شاهدیم که جیگ ساو، مشکلات روحی و روانی دارد و بنده های خدا را با به وجود آوردن داستان، شکنجه می کند.

آگاتا را به عمارتم وارد کردم و این شخصیت قتل های زنجیره ای را در این ساختمان سازمان بندی می کند.

خانم اورامی، شخصیت خانم بوی بسیار به متن وفادار بود و این شخصیت با همان پایانی که نمایشنامه برایش در نظر گرفته بود، مواجه شد.

آیا برای رسیدن به شخصیت، از رمان آگاتا کریستی استفاده کردید یا براساس متن جدید پیش رفتید؟ الیزا اورامی: در داستان تله موش خانم بوی جایگاه بسیار محکمی دارد و شاید بهانه ای می شود برای کاراکتر اصلی داستان که در این نمایش از آن، اقتباس شده است.

این خانم هم بنا به گذشته ای که در سرنوشت این افراد در آینده داشته و ایجاد شده، یکی از مهره هایی است که شالوده اصلی داستان را پی ریزی می کند.

شخصیت مت کالیف در نمایشنامه اصلی وجود داشته است اما این شخصیت کاملا با آنچه در بازخوانی سیاوش اسد می بینیم، متفاوت است و می توان گفت تنها نام مشترک وجود دارد.

شما چگونه این شخصیت را ساختید؟ حسین پرستار: من نتوانستم رمان یا نمایشنامه آگاتا کریستی را در کتابفروشی ها پیدا کنم.

درنتیجه نتوانستم باتوجه به متن اصلی، روی این شخصیت کار کنم.

چیزی که از مت کالیف می دانم این است که این سرگرد یک نویسنده است که خانواده خود را از دست داده است و سال ها در جنگ بوده است.

شاید همین مسئله باعث شده است نوعی عقده اودیپ در او به وجود بیاید و انگار همین مسئله به او ضربه می زند.

برای رسیدن به مت کالیف، به ارنست همینگوی رجوع کردم چون از دید من بسیار به هم شباهت دارند.

البته تلاش کردم شخصیت پیچش داشته باشد.

شخصیت مولی یکی از شخصیت هایی است که می توان گفت چندان نسبت به شخصیت اصلی، تغییر نکرده است.

چه میزان از شرایط نمایشنامه برای رسیدن به شخصیت استفاده کردید و چه میزان متن اصلی را مد نظر قرار داده بودید؟ سحر نظام دوست: متن آگاتا کریستی را مطالعه کرده بودم اما مولی شخصیتی چندبعدی دارد و این برای من بسیار جذاب بود.

به همین دلیل سعی کردم به دنبال بعدهای متفاوت این شخصیت بگردم.

او عاشق، مرموز، شیطان و حتی قاتل است.

البته در این میان واقعا در وجه هایی با این شخصیت هم ذات پنداری هم داشته ام چون هر بازیگری می تواند در بخش هایی با نقش خود هم ذات پنداری داشته باشد.

شخصیت الیزا در داستان تله موش نوشته آگاتا کریستی حضور ندارد.

چگونه این شخصیت را ساختید؟ سمیه مهری: شناسنامه ای که سیاوش اسد به من داده، این است که الیزا در نمایشنامه آگاتا کریستی، یک زن والیبالیست بسیار درشت جثه است که در روند تمرین ها، این شخصیت کاملا تغییر کرده است.

پیش از این که به گروه اضافه شوم، بازیگری ریزجثه تر از من این شخصیت را برعهده گرفته بود و درنتیجه به خاطر این که فیزیک بازیگر به والیبالیست بودن نمی خورد، الیزا را تنیسور در نظر گرفته بودند و من هم همان تغییرات را ادامه دادم.

آقای شجاع کاوه شخصیت تراتر در متن اصلی وجود داشته است اما در نمایش اقتباس شده، شاهد هستیم تغییراتی در پایان بندی و حتی شخصیت پردازی صورت گرفته است.

باتوجه به این که در تله تئاتر تله موش همین نقش را بازی کرده اید، چه میزان باتوجه به نمایشنامه جدید شرایط بازی خود را تغییر دادید؟ اردلان شجاع کاوه: کاراکتری که من بازی می کنم، جزو اشخاص نمایشنامه اصلی است اما در این اقتباس جدید، بازی جدیدی را به انجام رساندم که از شخصیت نمایشنامه فاصله دارد.

در نمایشنامه اصلی، این شخصیت می خواست یک قهرمان کلاسیک بعد از یک رویداد باشد و تغییر ایجاد کند، در عین حال شخصیت جدید من، یک قهرمان وارونه است، یک شخصیت وارونه است، یک شخصیت پارادوکس است، تغییر ایجاد می کند و اتفاقات تازه ای را در نمایش رقم می زند.

رویکرد خوانش سیاوش اسد از تله موش این بوده است که روابط انسانی و کارما سبب مشکلاتی عدیده می شود.

چه شد که کارما را به نمایشنامه آگاتا کریستی افزودید؟ سیاوش اسد: کارمای زندگی گذشته انسان ها در آینده زندگی آن ها تاثیرگذار است.

فکر نمی کنم انسان بدی روی زمین وجود داشته باشد، انتخاب های افراد انسان های خوب و بد را می سازد؛ انتخاب های اشتباه آدم ها را بد و انتخاب های خوب انسان ها را خوب می کند.

رویکرد من در نمایش این بوده است که تمام انسان ها براساس شرایط و ضوابطی که در زندگی آن ها حکم فرماست، می توانند قاتل باشند.

تله موش را براساس همین کارما نوشتم، تله موشی ها کسانی هستند که خطا کرده اند در گذشته شان و حالا در این تهدید گیر کردند که هیچ راه برگشتی وجود ندارد.

آن دنیا هم همین داستان است، ما در جهان دوقطبی زندگی می کنیم.

وقتی جهان دوقطبی از بین می رود، زمان و مکان از بین می رود و به جهان بعدی رجعت می کنیم تا برسیم به آن چیزی که از آن آمدیم.

یعنی انا لله و انا الیه راجعون که در قرآن به آن پرداخته شده است.

الیزا اورامی: خانم بوی به قول خود نمایشنامه نویس در سال1940، سال های جنگ قاضی بوده، کارهایی را انجام داده است که سرنوشت بچه های جنگ زده را تعیین می کرده و برحسب تصادف سه تا بچه ای که آن ها هم به خاطر جنگ با قضاوت این خانم که بهانه ها و توجیهات خودش را دارد، سرنوشتشان خیلی بد رقم خورده است و یکی از کاراکترها، بنا به کودکی تلخش می آید که انتقام جویی کند.

این کارما نیست و دموکراسی شخصی است و من به عنوان بیننده این را حس کردم.

از سویی دیگر آگاتا کریستی همیشه قضاوت را به عهده تماشاگر یا خواننده آثارش می گذارد.

این که رفتار قاتل داستان از نگاه مردم چگونه قضاوت می شود خیلی مهم است، یعنی همین بخش خیلی جذابیت دارد؛ این بازنگری گذشته های آدم ها در این نمایش.

سحر نظام دوست: مولی در یکی از دیالوگ های خود می گوید: شما نمی تونین به خاطر گناهی که در کودکی انجام داده ام، مرا مجازات کنین اتفاقا در این بخش، معصومیت شخصیت کاملا دیده می شود اما کارما، برای مولی اتفاق می افتد اما حرف نمایش این است که همه ما انسان ها چه معصوم و چه غیرمعصوم، در بخشی از زندگی مان، کاری خطا انجام داده ایم و این زمان می تواند به پیش از سه سالگی ما مربوط باشد.

حسادت از برخی عقده ها و کمبودها ناشی می شود و برخی می توانند از روی حسادت آدم بکشند.

سمیه مهری: اتفاقا از دید من الیزا، فری بی گناه است و اصلا بحث کارما درباره این شخصیت جایی ندارد.

همچنین شخصیت مت کالیف که نویسنده است، گذشته ای را با افراد حاضر در نمایش نگذرانده است و بی گناه است.

احساس می کنم بحث متن این است که در آتش انتقام، تنها آدم های گناه کار آسیب نمی بینند بلکه ممکن است این مسئله، زندگی بی گناهان را هم تحت تاثیر قرار دهد.

درواقع نظر شخصی من راجع به کلیت کار این است که همیشه کارمای آدم ها نیست که به آن ها برمی گردد.

حسین پرستار: مت کالیف، عاشق صلح است و من هم به همین دلیل در تله موش حضور پیدا کردم که معتقدم هیچ چیز نمی تواند جای صلح را بگیرد و حرف نمایشنامه هم همین است.

دکور نمایش شما به شدت رئال در نظر گرفته شده است و فضای ویکتوریایی حاضر در نمایشنامه اصلی را به مخاطب منتقل می کند.

آیا باتوجه به رئال بودن موقعیت و بازی ها این دکور را در نظر گرفتید؟ سیاوش اسد: در ابتدا تمایل داشتم دکور نمایش را سوررئال طراحی کنیم و صحنه کاملا انتزاعی باشد.

تمایل داشتم تمام اشیاء در فضا معلق باشند اما به مرور دیدیم وقتی بازی ها رئال هستند و فست فوروارد در بازپرسی ها صورت می گیرد، با دکور رئال می توانم فضایی لامکان به مخاطبان ارائه دهم.

در نمایش شما صحنه تغییر چندانی نمی کند و تنها میزانسن ها تغییر می کنند اما در جریان نمایش، تعداد بسیار زیادی تاریکی را شاهد هستیم.

چه شد که تصمیم گرفتید با این تناوب صحنه تاریک و روشن شوند؟ سیاوش اسد: زمانی که به شهربازی کیش وارد می شوید، بهترین ژانر وحشت را شاهد هستیم.

زمانی که به این مکان رفتم، دریافتم هرچقدر تاریکی بیشتر باشد، انسان ها بیشتر می ترسند چون هنوز هم تاریکی برای بشر پر از ناشناخته ها است.

تاریکی ها هم به این منظور به وجود آمده است که مخاطبان خفقانی که یک انسان در تنهایی های خود تجربه می کند را حس کنند.

واقعا ژانر وحشت در تئاتر ایران بسیار کم مورد توجه قرار گرفته است.

واقعا کسی سراغ این ژانرها نمی رود چون واقعا نگاه داشتن مخاطب کار دشواری است.

الهه حاجی زاده- مینا صفار
کلید واژه ها: آگاتا کریستی - نمایش - مخاطب - تماشاگر - نویسنده - شنبه - سالن - موفق - هرکول پوآرو - ایران - ترجمه - پوآرو - تئاتر - کارگردان - مردم - تلویزیون - برنامه - جذابیت - شرایط - جمجمه - سریال - احساس - امروز - گزارش - فرهنگ - عجیب - بزرگ - آشنا - نشان - نظام

آخرین اخبار سرویس:
طراح تیتراژ فیلم های سوپرمن و ماتریکس از دنیا رفت

بزرگترین اشتباه زندگی بهنوش بختیاری + عکس

آفتی که تئاتر ایران را تهدید می کند

مارتین اسکورسیزی مدرک افتخاری آکسفورد را دریافت کرد

هنر دیروز به زبان امروز

باکس آفیس آمریکای شمالی در انتظار چند رکورد

حذف یک نام از فهرست اعضای آکادمی اسکار

دستاورد برپایی این نمایشگاه چیست؟

گل دوم سوییس به صربستان +فیلم

گل دیدنی سوییس به صربستان +فیلم

هدف جشنواره کتابخوانی رضوی ترویج فرهنگ مطالعه است

فراخوان هفتمین جشنواره موسیقی کُردی منتشر شد

دزفول میزبان جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی شد

دلنوشته/ به حکمتش دل بسپار ...

تک گل صربستان به سوییس +فیلم

هنرمند مهابادی تندیس جشنواره بین المللی کارتون را کسب کرد

جدیدترین خبر از «مصائب شیرین 2» داودنژاد + عکس

آیین گلاب گیری لاله زار بردسیر ثبت ملی شد

جشنواره اقوام، زمینه حفظ فرهنگ و سنن کشور را فراهم می کند

ثبت تعداد 23 کانون مساجد هندیجان در سامانه مساجد کشور

در این شهر فقط به زنان چاق جایزه می دهند

هنر نقش عمیقی در هدایت جامعه به سوی رشد و تعالی دارد

پلاتوهایی که به جشنواره ملی تئاتر اهواز نمی رسند

کشف قدیمی ترین اثر «لئوناردو داوینچی»!

جشنواره فرهنگ عشایر و اقوام در یاسوج آغاز بکارکرد

برگزاری نخستین جشنواره ملی کباب گلپایگان ثبت کباب در فهرست ناملموس آثار ملی

آقای هنر به همت امین حق ره راهی بازار کتاب شد

بررسی The Incredibles 2 ؛ بازگشت خانواده آقای شگفت انگیز

ده نمکی زندانی ها را به خط کرد

آخرین وضعیت گیشه ی سینماها

رنگ آواز های شاد

فیلم/ تلاش یک طلبه برای ایجاد اشتغال در روستا کوریجان

دیدار رییس کل دادگستری با مردم + فیلم

نمایش «سِرِ سوت کشدار سر آشپز» در قم بر روی صحنه رفت

قدیمی ترین اثر «لئوناردو داوینچی» کشف شد!+عکس

لیلا بلوکات و خواهرانش /عکس

10 فیلم طولانی اما بی نقص تاریخ سینما که از تماشای آن ها خسته نخواهید شد [قسمت اول]

فیلم/گل دوم نیجریه به ایسلند؛ دبل احمد موسی

فیلم هایی که دهه 90 را تعریف می کنند | فارست گامپ، تایتانیک، پالپ فیکشن و...

جدیدترین آمار فروش فیلم های سینمایی/ تگزاس در آستانه یازده میلیاردی شدن

گل اول نیجریه به ایسلند توسط احمد موسی + فیلم

کدام بازیگر معروف امشب مهمان «خندوانه» می شود؟

آغاز سومین جشنواره فرهنگ و هنر اقوام ایرانی

زندانی ها به خط شدند

راه اندازی و تشکیل 6 انجمن هنری جدید در کردستان

کشف قدیمی ترین اثر لئوناردو داوینچی

ترلان پروانه در «خندوانه»: با شایعات کنار آمده ام +عکس

فیلم/گل دیدنی موسی به ایسلند

ریچارد کلایدرمن وارد ایران شد

چالش عجیب جایزه ادبی قلم زرین/آب رفتن تعداد تیراژ کتاب ها با چه هدفی؟

جشنواره گل محمدی در لاله زار

لادن طباطبایی حضور منشوری در شبکه من و تو + عکس

یادی از عباس کیارستمی در آثار هنرمندان ایرانی

یک حکایت جالب از کتاب فارسی دبستان سال 1324

نهال کاری در دامغان برای جلوگیری از هجوم ماسه های روان + فیلم

خلاصه بازی برزیل 2 کاستاریکا 0 + فیلم

نهالکاری در دامغان برای جلوگیری از هجوم ماسه های روان + فیلم

ضعف اقتصادی زیرساخت های فرهنگی و ورزشی خراسان شمالی را ضعیف نگه داشته است

کشف قدیمی ترین اثر «لئوناردو داوینچی»!

تلاش برای بازگرداندن هیولای بازیگری

سردار آزمون؛ داداش کوچولوی بهاره افشاری + فیلم

اشک های نیمار پس از برد سخت مقابل کاستاریکا + فیلم

گریه نیمار + فیلم

توضیح پرویز پرستویی درباره خلف وعده اش/ عکس

لحظه ای که ویدئو چک پنالتی برزیل را سوزاند + فیلم

بازداشت فیلمساز قزاق در ایران

تردید در انتساب خودنگاره 550 ساله جبراییل امین به داوینچی

جام جهانی 2018 روسیه فیلم/ گل اول برزیل به کاستاریکا توسط کوتینیو و خوشحالی خنده دار تیته

گل و گلاب در لاله زار

گردهمای سینمایی به بهانه ی اکران «توران خانم»

طراحی اپلیکیشن جشنواره کتابخوانی رضوی در شیراز

ضرب و شتم شدید هوادار کروات از سوی 2 هوادار آلبی سلسته!فیلم

گردهمای سینمایی به بهانه ی اکران «توران خانم»

پخت گولاچو در مهدیشهر+ فیلم

جایزه ادبی «ارغنون» تحت تاثیر زادروز «عباس کیارستمی»

برگزاری نخستین جشنواره خربزه سفید

سقوط آزاد گیشه سینما همزمان با جام جهانی +تصاویر

تلاش برای بازگرداندن هیولای بازیگری

زندگی در همسایگی این ستاره ها، عذاب است+عکس

وضعیت موسیقی نواحی و فولکلور لایه دوم زندگی مردم بود

خدایان فوتبال آثار هنری کلاسیک

پل خشتی لنگرود مرمت اصولی خواهد شد

ناتالی پورتمن آشپزی یاد می دهد

حذف ورزشکار معروف از آکادمی اسکار

خدایان فوتبال آثار هنری کلاسیک

جایزه ادبی «ارغنون» تحت تاثیر زادروز «عباس کیارستمی»

کتاب سفر به ایران اثر مانولو اسپالیو در مادرید معرفی شد

گردهمای سینمایی به بهانه ی اکران «توران خانم»

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، گواهینامه درجه یک هنری خود را پس داد

پیام مدیر تئاتری ها برای درگذشت صدرالدین شجره

برگزاری جشنواره سالگرد جهانی شدن یزد، به زودی

برگزاری نخستین جشنواره ملی کباب گلپایگان/ ثبت کباب در فهرست ناملموس آثار ملی

عکس هایی از دیوار مجازی تا دیوار گالری

جدیدترین آمار فروش سینمای ایران/ جام جهانی به سینماگران خسارت زد

جدول آمار فروش فیلم های روی پرده سینما

موسیقی 15 قوم ایرانی در جشنواره فرهنگ و هنر عرضه می شود

جشنواره سارایوو از نوری بیلگه جیلان تجلیل می کند

پنجمین جشنواره آیین شیردوشان در دیباج برگزار شد

وقتی خطر مرگ از بیخ گوش این افراد گذشت! + فیلم

جدیدترین آمار فروش فیلم های سینمایی/ تگزاس در آستانه یازده میلیاردی شدن

اگر اثری نتواند مخاطب خود را تحت تاثیر قرار دهد، موفق نیست

اگر اثری نتواند مخاطب خود را تحت تاثیر قرار دهد، موفق نیست