مطالب مرتبط:
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 23 خرداد 1397 ساعت 16:322018-06-13فرهنگي

جرح و تعدیل در بداهه نوازی آزاردهنده است


طعم اصلی آلبوم بداهه نوازی است اما دلیل و انگیزه اصلی برای این کار این بود که خیلی از بداهه نوازی هایی که انجام می شود با ویرایش و ادیت زیاد است و جرح و تعدیل های استودیویی روی آن ها صورت می گیرد - به گزارش سایت قطره و به نقل ازشما نیوز ،مقداد شاه حسینی موسیقی را از سال1369 با ساز سه تار آغاز کرد.

آواز را نزد افسانه رثایی ادامه داد و در ادامه مسیر هنری خود به دانشکده موسیقی دانشگاه هنر و معماری راه یافت.

شاه حسینی در این سال ها از آموزه های اساتیدی همچون فخرالدینی، پورتراب، اسعدی، عمران، کیانی و طلایی در زمینه موسیقی غربی و ایرانی بهره برد.

همچنین از آموزه های مرحوم سروستانی و سالک اصفهانی در زمینه آواز اصیل و طاهر یارویسی در زمینه تنبور یارسان بهره برد.

پیش تر از وی آلبوم هایی با نام های زبور تنهایی و در سایه سار مهتاب منتشر شده و در پروژه های تصویری متعدد با عیار هنری قابل توجهی حضور داشته است.

شاه حسینی به تازگی آلبوم اوقات که شامل چهار قطعه مفصل بداهه نوازی سه تار است را منتشر کرده است؛ آلبومی با حال و هوایی کاملا حسی و دوری از فضاهای معمول بداهه نوازی های این روزها که نوازندگان در آن ها سعی می کنند حداکثر توان تکنیکی خود را نشان دهند.

با مقداد شاه حسینی درباره این آلبوم گفت و گو کرده ایم.

چه شد که اقدام به تولید و انتشار آلبوم اوقات کردید و ایده اولیه آلبوم از کجا شکل گرفت؟ همان طور که در کاور آلبوم هم اشاره کرده ام طعم اصلی آلبوم بداهه نوازی است اما دلیل و انگیزه اصلی برای این کار این بود که خیلی از بداهه نوازی هایی که انجام می شود با ویرایش و ادیت زیاد است و جرح و تعدیل های استودیویی روی آن ها صورت می گیرد.

بسیاری از آن ها را شاید کسی به طور زنده نتواند اجرا کند یعنی اغلب آلبوم های به ظاهر بداهه نوازی حاصل ادیت و برداشت های متعددی است که در استودیو انجام گرفته است.

این موضوع برایم آزاردهنده بود و دوست داشتم اجرایی داشته باشم که بداهه به معنای واقعی باشد و در آن خبری از ادیت، جرح و تعدیل، روتوش و دوباره نواختن نباشد و همان وضعیت حال نوازنده در آن انعکاس یابد و بنابراین اگر به کار دقت کنید حتی یک ثانیه از قطعات را هم ویرایش نکرده ام؛ نه از چیزی کاسته و نه به چیزی افزوده ام یعنی پنج اجرا بوده که چهار اجرایش را در قالب چهار قطعه در آلبوم گذاشته ام.

تاکید خاصی روی تکنیک پردازی و انجام عملیات محیرالعقول روی ساز نداشته اید و چه بسا تاثیر همین بدون ویرایش بودن باشد، درست است؟ شاید نشود گفت کاملا اما تاحدودی تاثیر همان است.

بقیه هم تاثیر برخی اساتید است مثلا روی ترجمه انگلیسی اش خیلی کار کردیم چون دو قطعه که به استاد لطفی و استاد هرمزی تقدیم شده، اغلب برای این تقدیم ها می نویسند به یاد فلانی یا به یاد بهمانی اما ما نوشتیم با یاد استاد محمدرضا لطفی چون در لحظه خلق ذهنیتم درگیر نوازندگی ایشان هم بوده است و نه آن که قطعه ای را بزنم و بعد بگویم خوب درآمده پس به کسی تقدیمش کنم.

از سوی دیگر تفاوت در طول قطعات است.

وقتی ما پنج دقیقه سخن می گوییم با زمانی که 40دقیقه سخنرانی می کنیم در 40دقیقه است که بی برنامگی سخن مشخص می شود و در مدت پنج دقیقه خیلی کسی متوجه شلختگی و بی برنامگی نمی شود.

در بداهه نوازی هم این گونه است یعنی چون مدیوم های رسانه ای موسیقی هم خیلی کوتاه شده اند و یک دقیقه، سه دقیقه یا چهار دقیقه ای هستند، موسیقی سنتی را از فرم 20 تا 30 سال اخیر مثل بداهه نوازی های استاد علیزاده یا استاد لطفی خارج کرده اند.

این اساتید 40دقیقه می توانستند بداهه نوازی کنند و شلختگی هم در کارشان نباشد.

توجه نداشتن و فقدان توانایی گاهی باعث می شود هر دو جنبه از بین برود یعنی هم تکنیک تحت الشعاع قرار بگیرد و هم انتقال حس و حال.

وقتی شما قرار است 40دقیقه بداهه نوازی کنید طبیعتا باید تکنیک تان را طوری در طول 40دقیقه خرج کنید که متناسب باشد در صورتی که اگر بخواهید در پنج دقیقه ساز بزنید مجبور می شوید به ادیت و روتوش های استودیویی روی بیاورید.

گرایش که در این کار داشتم همین انتقال حس و حال به دلایلی که گفتم، بود؛ چون یکی از قسمت های دیگری هم که در حال آسیب خوردن است همین فدا شدن حس وحال به نفع تمیزی و تکنیک پردازی است.

این موضوع بسیار فراگیر شده است یعنی شما در بازار موسیقی با انبوهی از آثار مواجه می شوید که هیچ حسی به شما منتقل نمی کنند و نشنیدن یا شنیدن کار برای شنونده تفاوتی ندارد.

نوازندگی درواقع تبدیل به یک عمل مکانیکی می شود.

این طور نیست؟ می توانم بگویم غیرانسانی؛ نه به معنای اخلاقی.

منظور این است که دیگر رد پای انسان را در اثر حس نمی کنید و فقط اتکا به ماشین حس می شود.

خودم صدابردار هم هستم و این توانایی را داشتم و برایم خیلی راحت بود که با روش های مختلف روی صدادهی و بهبود مکانیکی اثر کار کنم اما درصد خطا خودش یک عامل انسانی محسوب می شود و اصلا می تواند عامل جذابیت باشد و باعث می شود مترونوم کار را که می شنوید و پایین و بالا رفتن های حسی نرم کار اجازه شنیده شدن پیدا می کنند، مخاطب هم خیلی راحت تر می تواند این فضای انسانی را درک کند و حس بهتری بگیرد.

بداهه نوازی فی نفسه این گونه باید باشد.

بله، دقیقا.

اکنون از این موضوع دور شده ایم.

بداهه نوازی یا تبدیل شده به یک سری کارهای عجیب و غریب و محیرالعقول که فقط باید همه را پشت سر هم انجام بدهند و این که این تکنیک با بعدی چه ارتباطی برقرار می کند و با بعدی ها دیگر مسئله ای برایشان نیست و محلی از اعراب ندارد، همین که سریع و پشت سر هم هر تکنیکی که بلدند را اجرا کنند کافی است.

دوم این که بی حس هم اگر بود اشکال ندارد و در ازایش می توانند بگویند ببینید چقدر کار تمیزی شده است؛ البته خیلی وقت ها این که کار تمیزی هم از آب درآمده باشد محل مناقشه است اما فرض می کنیم تمیز باشد که غالبا حسی ندارند.

نکته سوم هم این است که خط داستانی شکل نمی گیرد.

در بداهه نوازی روایت خیلی مهم است.

مثلا در کشورهای همسایه که بداهه نوازی رونق دارد به عنوان مثال تقاسیم موسیقی عرب یا موسیقی ترکیه اگر نگاه کنیم می بینیم که روایت و سیر داستانی عنصر مهمی در موسیقی آن هاست؛ سنت بداهه نوازی ما هم این روایت را دارد اما متاسفانه روز به روز در حال کم رنگ تر شدن است.

فرمی که با ایجاد روایت در آلبوم شکل می گیرد بسیار اهمیت دارد و فکر می کنم شما علاوه بر این که در بداهه نوازی به این موضوع التفات داشته اید، در نام گذاری قطعات و آلبوم هم سعی کرده اید آن را کامل تر کنید.

نکته ای که در نام گذاری مشهود است این که ما پیش زمینه ای از گاه در تاریخ موسیقی داریم و مترادفش نام قطعات آلبوم شماست اما شما از این پیش زمینه استفاده نکرده اید و مسیر دیگری رفته اید.

در این باره توضیح می دهید؟ بله، حتی شما اگر به کاور دقت کنید در ترجمه انگلیسی از واژه استفاده کردیم و نخواستیم کلمه را به کار ببریم.

چون نمی خواستم معنایش بشود وقت های زمانی یا پاره های زمانی.

بیشتر وقت درونی و انفسی بود.

مودز یا همان اوقات، معنایی تقریبا معادل احوال می دهد.

از گاه هم استفاده نکردم چون اولاً در این سال ها خیلی با این اسم کار کرده اند و دوم این که از فضای خصوصی تر، شخصی تر و درونی تر کمی فاصله می گرفت و تاریخی ترش می کرد.

مقصود من آن معنای تاریخی گاه و زمان نبود.

مقصود من درکی درونی از زمانی بود که حین بداهه نوازی اجرا می شود؛ نه لزوما زمان کرونولوژیک و نه لزوما زمان تاریخی که در موسیقی از آن استفاده می شود و سه گاه، چهارگاه و.

برگرفته از همان روایت ها تلقی می شود.

شما در نواختن سازهای دیگری هم مثل تار، تنبور و عود هم تبحر دارید.

در نواختن سه تار و به خصوص در این آلبوم، چقدر می توانید ردپای تاثیر تنبورنوازی، تارنوازی و یا حتی عودنوازی خودتان را حس کنید؟ قطعا بی تاثیر نیست.

البته چون تنبور ربع پرده ندارد و فواصل مخصوص موسیقی ایرانی را ندارد و نیم پرده است که البته اکسنت و لهجه خودش را دارد و ارتباط زیادی با نیم پرده موسیقی کلاسیک ندارد، تاثیر زیادی بر خود قطعات نمی گذارد اما تکنیک نوازندگی تنبور گاهی تاثیر می گذارد مثلا تکنیک های دست راست مثل شُر و دوتک یا تکنیک های دست چپ مثل برخی کندن ها تاثیر خودش را می گذارد یا حتی لهجه برخی مقام ها.

تار تاثیرش خیلی بیشتر است چون به هر حال تار و سه تار قرابت ذاتی با یکدیگر دارند و با تفاوت های تکنیکی و اجرایی از یک خانواده هستند.

عود هم تاثیرش ملموس است و پرداخت هایی که گاهی روی سیم های بم می کنم کاملا تاثیر نوازندگی ساز عود است.

همچنین استفاده از سه تارهای دسته بلندتر برای بهره گرفتن از صداهای بم تر تحت تاثیر عود است چون همه قطعات را روی سه تار دسته بلند زده ام که کوک پایین را بهتر می شود رویش اجرا کرد و نرم تر درمی آید.

سه تارهای کوک بالا و دسته کوتاه استفاده نکردم و به همین علت صدا بم تر می شود.

مخصوصا قطعه آخر که شور است و با یاد استاد لطفی این مسئله برجسته تر است.

به خصوص که شور، نوا و اصفهان یعنی همه دستگاه هایی که در این آلبوم زده اید به جز سه گاه کم و بیش روی فواصل نیم پرده تنبور قابل اجراست.

به طور کامل خیر.

مثلا شور را نمی شود اجرا کرد زیرا همه دستگاه ها و آوازها ربع پرده را دارند اما تنبور در جاهایی نزدیک می شود چون سیستم تنبور سیستم مقامی است نمی شود سیستم دستگاهی را روی آن پیاده کرد.

بعضی از دستگاه ها شباهت های گویشی باهم پیدا می کنند مثل ماهور، شور و یا آواز اصفهان و چهارگاه.

این ها هم فقط چند گوشه و فقط درآمدها را می شود استفاده کرد.

نکته ای درباره عود اشاره کردید که برای من پرسش به وجود آمد.

در خاورمیانه و حتی در شمال آفریقا ساز عود بسیار فراگیر است و عرب ها توانسته اند زبان موسیقی خودشان را بسیار تعمیم پذیر و بین المللی کنند.

این روزها شاهد هستیم در بسیاری از گروه های ورلدمیوزیک و جز از ساز عود و نوازنده های عرب یا ترک استفاده می شود.

چرا ضریب نفوذ موسیقی ایرانی در سطح بین المللی این میزان کمتر از عرب ها و ترک هاست؟ این درست است اما باید یک نکته را در نظر بگیریم؛ این که همه این وسعتی که اشاره کردید مساحت بسیار زیادی است که همه تحت یک تئوری و یک طبقه بندی بررسی می شوند.

مثلا اگر شما نزد یک نوازنده ترکیه ای بروید و از او بخواهید مقام حجاز را بزند، با همان پرده بندی و فواصلی می زند که یک عرب در مصر آن پرده بندی را می زند؛ درست است که زبان و یا لحن کلامشان متفاوت است اما سیستم موسیقی شان یکی است.

ما به علت جداکردن موسیقی مان از فضای پیشاصفوی، فقط با جمهوری آذربایجان اشتراکات تئوریک داریم.

ما در موسیقی ردیف دستگاهی به طور کامل یک چیدمان جدید به وجود آورده ایم.

یعنی ما یک کشور هستیم که تولید می کنیم و آن ها بیست کشور هستند که فعالیت می کنند.

البته که شکی نیست هم دولت ها و حکومت ها و هم رسانه هایشان به شدت از موسیقی شان حمایت می کنند اما ما به طور کامل از این امتیاز محروم هستیم.

کما این که اگر نگاه کنید دوره هایی ما حضورهایی در برخی مناطق داشته ایم.

ضمن این که نفوذهای نرمی هم داشته ایم مثلا با یک نوازنده معروف عود مکاتبه داشتم یعنی آقای علی جیهاد راسی که خیلی معروف هستند و در یوسی ال ای تدریس می کند.

او به مقامی که عرب ها به آن مقام عجم می گویند نمی گفت عجم و به آن می گفت مقام ماهور یعنی اسم درست را به کار می برد.

موسیقی ایرانی را گوش می کرد.

نور براهم که اصلا گفته بود موسیقی ایرانی را خیلی دوست دارم و ردیف گوش می دهم؛ مشکاتیان را می شناخت و شنونده اش بود.

تعداد آدم های خارج از ایران ما هم کم است؛ یعنی افرادی که بتوانند با فرهنگ های دیگر وارد گفت و گویی واقعی شوند تعداد زیادی نیستند.

معدود افرادی نظیر کیهان کلهر هستند که می توانند با یک کامیونیتی کاملا غیرایرانی در ارتباط باشند و حتی با موسیقی هایی که خیلی از ما دور هستند مثلا دیابَتی که موسیقی آفریقایی است و خیلی از ما دور است می بینیم که استاد کلهر به راحتی در کنار آن ها ساز می زند.

یا کسانی که از لحاظ جغرافیایی نزدیک هستند اما موسیقی هایمان دور است مثل شجاعت حسین خان.

تصور می کنم مراوده و تعداد زیاد کشورها خیلی مهم است.

همه کشورهای عربی مهرجان(فستیوال) های موسیقی برگزار می شوند که همه حوزه سیستمی موسیقایی شان را پوشش می دهند و حتی از ترکیه هم گروه و نوازنده دعوت می کنند.

ما حتی درباره خود عود در کشورمان مشکلی که داریم این است که اغلب نوازندگان عود، نوازندگان تار و سه تاری هستند که عود هم می زنند.

یعنی خیلی از امکانات همان عود را به کار نمی گیرند چون پس زمینه ذهنی شان از ابتدا آن ساز نبوده و اکنون دارند از همان ساز به صورت بم استفاده می کنند.

نکته خاصی هست که در پایان بخواهید درباره آلبوم به آن اشاره کنید؟ خیر.

تنها در پایان میل دارم از آرش وطن خواه تشکر کنم که واقعا زحمت کشید و بدون حمایت هایش این کار به سرانجام نمی رسید.


کلید واژه ها: آلبوم - حسینی - موسیقی - هایی - انگیزه - منتشر - زنده - هنری - صورت - اصفهانی - نوازنده - دانشگاه - انگلیسی - معماری - برداشت - تصویری - ایرانی - هوایی - تولید - پروژه - طلایی - ترجمه - گزارش - نیوز - نشان - درست - طاهر - سالک - اصیل

آخرین اخبار سرویس:
طراح تیتراژ فیلم های سوپرمن و ماتریکس از دنیا رفت

بزرگترین اشتباه زندگی بهنوش بختیاری + عکس

آفتی که تئاتر ایران را تهدید می کند

مارتین اسکورسیزی مدرک افتخاری آکسفورد را دریافت کرد

هنر دیروز به زبان امروز

باکس آفیس آمریکای شمالی در انتظار چند رکورد

حذف یک نام از فهرست اعضای آکادمی اسکار

دستاورد برپایی این نمایشگاه چیست؟

گل دوم سوییس به صربستان +فیلم

گل دیدنی سوییس به صربستان +فیلم

هدف جشنواره کتابخوانی رضوی ترویج فرهنگ مطالعه است

فراخوان هفتمین جشنواره موسیقی کُردی منتشر شد

دزفول میزبان جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی شد

دلنوشته/ به حکمتش دل بسپار ...

تک گل صربستان به سوییس +فیلم

هنرمند مهابادی تندیس جشنواره بین المللی کارتون را کسب کرد

جدیدترین خبر از «مصائب شیرین 2» داودنژاد + عکس

آیین گلاب گیری لاله زار بردسیر ثبت ملی شد

جشنواره اقوام، زمینه حفظ فرهنگ و سنن کشور را فراهم می کند

ثبت تعداد 23 کانون مساجد هندیجان در سامانه مساجد کشور

در این شهر فقط به زنان چاق جایزه می دهند

هنر نقش عمیقی در هدایت جامعه به سوی رشد و تعالی دارد

پلاتوهایی که به جشنواره ملی تئاتر اهواز نمی رسند

کشف قدیمی ترین اثر «لئوناردو داوینچی»!

جشنواره فرهنگ عشایر و اقوام در یاسوج آغاز بکارکرد

برگزاری نخستین جشنواره ملی کباب گلپایگان ثبت کباب در فهرست ناملموس آثار ملی

آقای هنر به همت امین حق ره راهی بازار کتاب شد

بررسی The Incredibles 2 ؛ بازگشت خانواده آقای شگفت انگیز

ده نمکی زندانی ها را به خط کرد

آخرین وضعیت گیشه ی سینماها

رنگ آواز های شاد

فیلم/ تلاش یک طلبه برای ایجاد اشتغال در روستا کوریجان

دیدار رییس کل دادگستری با مردم + فیلم

نمایش «سِرِ سوت کشدار سر آشپز» در قم بر روی صحنه رفت

قدیمی ترین اثر «لئوناردو داوینچی» کشف شد!+عکس

لیلا بلوکات و خواهرانش /عکس

10 فیلم طولانی اما بی نقص تاریخ سینما که از تماشای آن ها خسته نخواهید شد [قسمت اول]

فیلم/گل دوم نیجریه به ایسلند؛ دبل احمد موسی

فیلم هایی که دهه 90 را تعریف می کنند | فارست گامپ، تایتانیک، پالپ فیکشن و...

جدیدترین آمار فروش فیلم های سینمایی/ تگزاس در آستانه یازده میلیاردی شدن

گل اول نیجریه به ایسلند توسط احمد موسی + فیلم

کدام بازیگر معروف امشب مهمان «خندوانه» می شود؟

آغاز سومین جشنواره فرهنگ و هنر اقوام ایرانی

زندانی ها به خط شدند

راه اندازی و تشکیل 6 انجمن هنری جدید در کردستان

کشف قدیمی ترین اثر لئوناردو داوینچی

ترلان پروانه در «خندوانه»: با شایعات کنار آمده ام +عکس

فیلم/گل دیدنی موسی به ایسلند

ریچارد کلایدرمن وارد ایران شد

چالش عجیب جایزه ادبی قلم زرین/آب رفتن تعداد تیراژ کتاب ها با چه هدفی؟

جشنواره گل محمدی در لاله زار

لادن طباطبایی حضور منشوری در شبکه من و تو + عکس

یادی از عباس کیارستمی در آثار هنرمندان ایرانی

یک حکایت جالب از کتاب فارسی دبستان سال 1324

نهال کاری در دامغان برای جلوگیری از هجوم ماسه های روان + فیلم

خلاصه بازی برزیل 2 کاستاریکا 0 + فیلم

نهالکاری در دامغان برای جلوگیری از هجوم ماسه های روان + فیلم

ضعف اقتصادی زیرساخت های فرهنگی و ورزشی خراسان شمالی را ضعیف نگه داشته است

کشف قدیمی ترین اثر «لئوناردو داوینچی»!

تلاش برای بازگرداندن هیولای بازیگری

سردار آزمون؛ داداش کوچولوی بهاره افشاری + فیلم

اشک های نیمار پس از برد سخت مقابل کاستاریکا + فیلم

گریه نیمار + فیلم

توضیح پرویز پرستویی درباره خلف وعده اش/ عکس

لحظه ای که ویدئو چک پنالتی برزیل را سوزاند + فیلم

بازداشت فیلمساز قزاق در ایران

تردید در انتساب خودنگاره 550 ساله جبراییل امین به داوینچی

جام جهانی 2018 روسیه فیلم/ گل اول برزیل به کاستاریکا توسط کوتینیو و خوشحالی خنده دار تیته

گل و گلاب در لاله زار

گردهمای سینمایی به بهانه ی اکران «توران خانم»

طراحی اپلیکیشن جشنواره کتابخوانی رضوی در شیراز

ضرب و شتم شدید هوادار کروات از سوی 2 هوادار آلبی سلسته!فیلم

گردهمای سینمایی به بهانه ی اکران «توران خانم»

پخت گولاچو در مهدیشهر+ فیلم

جایزه ادبی «ارغنون» تحت تاثیر زادروز «عباس کیارستمی»

برگزاری نخستین جشنواره خربزه سفید

سقوط آزاد گیشه سینما همزمان با جام جهانی +تصاویر

تلاش برای بازگرداندن هیولای بازیگری

زندگی در همسایگی این ستاره ها، عذاب است+عکس

وضعیت موسیقی نواحی و فولکلور لایه دوم زندگی مردم بود

خدایان فوتبال آثار هنری کلاسیک

پل خشتی لنگرود مرمت اصولی خواهد شد

ناتالی پورتمن آشپزی یاد می دهد

حذف ورزشکار معروف از آکادمی اسکار

خدایان فوتبال آثار هنری کلاسیک

جایزه ادبی «ارغنون» تحت تاثیر زادروز «عباس کیارستمی»

کتاب سفر به ایران اثر مانولو اسپالیو در مادرید معرفی شد

گردهمای سینمایی به بهانه ی اکران «توران خانم»

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، گواهینامه درجه یک هنری خود را پس داد

پیام مدیر تئاتری ها برای درگذشت صدرالدین شجره

برگزاری جشنواره سالگرد جهانی شدن یزد، به زودی

برگزاری نخستین جشنواره ملی کباب گلپایگان/ ثبت کباب در فهرست ناملموس آثار ملی

عکس هایی از دیوار مجازی تا دیوار گالری

جدیدترین آمار فروش سینمای ایران/ جام جهانی به سینماگران خسارت زد

جدول آمار فروش فیلم های روی پرده سینما

موسیقی 15 قوم ایرانی در جشنواره فرهنگ و هنر عرضه می شود

جشنواره سارایوو از نوری بیلگه جیلان تجلیل می کند

پنجمین جشنواره آیین شیردوشان در دیباج برگزار شد

وقتی خطر مرگ از بیخ گوش این افراد گذشت! + فیلم

جدیدترین آمار فروش فیلم های سینمایی/ تگزاس در آستانه یازده میلیاردی شدن

جرح و تعدیل در بداهه نوازی آزاردهنده است

جرح و تعدیل در بداهه نوازی آزاردهنده است