مطالب مرتبط:
توضیحات دانشگاه تهران در مورد طرح شهر دانش
ثبت نام اسکان تابستانی دانشگاه تهران از ابتدای تیرماه آغاز می شود/ آخرین مهلت تخلیه خوابگاه ها
دوره «مقدمات تدبر در قرآن» در دانشگاه تهران
رییس دانشگاه آزاد اسلامی در بازدید از مجتمع سوهانک دانشگاه آزاد ساختمان سوهانک را رسماً تحویل گرفت/ استقرار 30 هزار دانشجوی تهران مرکز در مجتمع جدید
دبیرکل شورای صنفی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی تهران خواستار بررسی سهمیه پنج درصدی ایثارگران شد/ در حال تهیه نامه ای به وزارت بهداشت هستیم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 23 خرداد 1397 ساعت 16:222018-06-13دانش

توضیحات دانشگاه تهران درموردطرح شهردانش


مسئولان دانشگاه تهران با اشاره به آغاز روند طرح شهر دانش پیرامون این دانشگاه از سال 1382 به انتقادات در مورد این طرح و وجود مجوزهای لازم در مورد آن پاسخ دادند.

- طرح شهر دانش یکی از طرح های مشترک دانشگاه تهران و دانشگاه علوم پزشکی تهران است که در محدوده دانشگاه و با هدف توسعه فضاهای علمی و پژوهشی آن اجرا می شود و اخیرا موجب انتقاداتی در رسانه ها شده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازروز چهارشنبه گروه علمی ایرنا از دانشگاه تهران، طرح شهر دانش چهره جدیدی به شهر تهران با مزایای علمی، فناورانه، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی می دهد.

فلسفه طرح شهر دانش تهران یک زیست بوم مبتنی بر دانایی است که با ایجاد ارزش در خود و پیرامون خود به توسعه علمی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی و بازنگاری برند شهر تهران منجر می شود.

این طرح اقدامی برای پاسخ به نیازهای جامعه با استفاده از توانمندی های علمی دانشگاه، ایجاد زیست بوم مناسب برای تبدیل طرح های دانشجویان و دانش آموختگان دانشگاه به کسب و کار جدید محلی برای اشتغال دانش بنیان بخشی از دانش آموختگان دانشگاه است.

طرح ساماندهی و توسعه دانشگاه تهران و دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تهران ابتدا در دولت سازندگی مطرح و کلیات و محدوده طرح به تصویب رسید.

در سال 1382 با تصویب هیأت وزیران منابع مالی اولیه طرح تأمین شد و به واسطه آن تا حد زیادی به اهداف خود در بخش تملک اراضی دست یافت، اما از سال 1384 تا 1392به کندی پیش رفت و از سال 1393 با هدف توسعه فضاهای آموزشی، پژوهشی و فناوری و تأکید بر همکاری متقابل میان شهر و دانشگاه در راستای ایجاد دانشگاهی کارآفرین، سبز و هوشمند احیا شد و از سال 1394 با طرح جدید، ایجاد شهر دانش روح تازه ای گرفت.

اجرای این طرح به نوعی مسئولیت پذیری دو دانشگاه نسبت به جامعه را نشان می دهد.

طرح محدوده پردیس مرکزی که در وضع موجود مساحتی بالغ بر 21 هکتار دارد، بر اساس مصوبه سال 1384 شورای عالی معماری و شهرسازی به حدود 52 هکتار درون محدوده ای منتهی به بلوار کشاورز در شمال، خیابان وصال در شرق، خیابان کارگر در غرب و خیابان انقلاب در جنوب افزایش می یابد که اکنون حدود 65 درصد از این هدف گذاری حاصل شده است.

این طرح مصوبه ها و مجوزهای لازم از نهادهای حاکمیتی مرتبط را دارد.

دولت ها و قانونگذاران و مراجع تصمیم گیری قانونی و صاحب نظران حقوقی ساعت ها در جلسات کارشناسی متعدد طرح را بررسی کردند و بر اساس روند تاریخی زیر مسئولان مربوط آن را بررسی و تصویب کرده اند.

مورخ 11/‏06/‏1375‬ درخواست پیشبرد طرح توسعه دانشگاه از رییس جمهور صورت گرفت.

مورخ 11/‏06/‏1375‬ موافقت رییس جمهور و ارجاع به سازمان برنامه و بودجه و پیش بینی اعتبار توسط مجلس، مورخ 31/‏01/‏1376‬ مصوبه کمیسیون ماده 5 و تغییر و تعریف کاربری کل محدوده ی طرح و تکلیف شهرداری تهران برای خرید برخی املاک محدوده طرح، مورخ 10/‏11/‏1377‬ مکاتبه رییس دانشگاه با وزیر کشور مبنی بر عدم تحویل املاک خریداری شده توسط شهرداری به دانشگاه، مورخ 02/‏09/‏1379‬ درخواست از مقام معظم رهبری جهت واگذاری 48 واحد ملک تحت اختیار معظم له، مورخ 10/‏11/‏1379‬ تکلیف شهرداری از سوی وزارت کشور مبنی بر لزوم واگذاری املاک خریداری شده، مورخ 09/‏11/‏1379‬ درخواست وزیر مسکن و شهرسازی وقت برای توسعه دانشگاه در خارج شهر، مورخ 09/‏11/‏1379‬ پاسخ رییس دانشگاه به وزیر مسکن و شهرسازی مبتنی بر تغییر چهره این بخش شهر و تبدیل آن به محیطی فرهنگی اجتماعی با کاهش آلودگی های صوتی، تصویری و آب و هوایی و اقناع وزیر وقت، مورخ 06/‏06/‏1380‬ ارسال طرح به کمیسیون ماده 5، مورخ 15/‏05/‏1382‬ تصویب نامه هیأت وزیران (به شماره ی 23308/ ت 29106 ه) و متعاقب آن تصویب شورای عالی شهرسازی، مورخ 05/‏08/‏1382‬ مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران به شماره ی 02/100/5731، مورخ 15/‏05/‏1382‬ به بعد انجام عملیات توسعه با خرید بیش از 900 ملک تا سال 1388 و سال 88 تا 93 پیشبرد کند روند عملیات خرید و تملک املاک و اراضی با منابع مختلف خود دانشگاه، مورخ 22/‏06/‏1394‬ تصویب مجدد محدوده ی طرح در شورای عالی شهرسازی و معماری ایران (به شماره 300/34053)، 1394 تا 1395 در مرحله اخذ مجدد مصوبه کمیسیون ماده 5 و استمرار خرید املاک از محل برخی منابع محدود، سال 96 مذاکره و برگزاری جلسات با مقامات ذی ربط نهاد ریاست جمهوری، همان سال تعامل با اعضا و دبیر محترم کمیسیون ماده 5 شهر تهران، تعیین تکلیف املاک محدوده ی طرح ساماندهی از منظر کمیسیون ماده 100 قانون شهرداری ها.

این طرح منافع ملی دارد و با توجه به پیشرفت 65 درصدی خرید املاک بازگشت آن ممکن نیست؛ از 1450 مورد املاک که مالکیت آن ها مربوط به اشخاص حقیقی بوده است تاکنون تملک قریب 1000 ملک که تقریباً 65 درصد مساحت عرصه کامل طرح را شامل می شود و تقریباً 450 پلاک ملک شخصی است که حدود 35 درصد مساحت کل عرصه املاک شخصی را شامل می شود.

با توجه به مصوبات متعدد طرح توسط دولت، مجلس، شورای عالی شهرسازی و کمیسیون ماده 5 شهرداری تهران و عزم ملی صورت گرفته برای پیاده سازی این طرح برای حرکت کشور به سمت اقتصاد دانش بنیان و حرکت دانشگاه تهران به عنوان نماد آموزش عالی کشور به سمت دانشگاه نسل سوم و چهارم، توقف یا بازگشت به نفع منافع ملی نخواهد بود.

نباید با تصوراتی که از دانشگاه نسل اول و دوم وجود دارد با این موضوع برخورد شود که به هیچ وجه به مصلحت آینده ایران و ایرانی نخواهد بود.

برخی منتقدان به احتمال انحراف طرح از اهداف خود در بهره برداری از املاک و نگاه درآمدی به املاک طرح اشاره دارند، اما همه املاک خریداری و تملک شده ، در راستای طرح شهر دانش بهره برداری شدند.

دیدگاه تجاری نسبت به املاک خریداری شده وجود ندارد و با الگوگیری از دانشگاه های نسل سوم و چهارم و مطابق با طرح شهر دانش بعضی ساختمان ها به عنوان پارک های علم و فناوری، بعضی برای افزایش سرانه فضای آموزشی و پژوهشی دانشگاه اختصاص داده و برخی به مؤسسات پژوهشی واگذار شدند.

وجود پارک های علم و فناوری در کنار دانشگاه های پیشرفته جهان بسیار مرسوم است و صرفاً معدود واحدهای مسکونی که در ساختمان های نیمه تملک شده قرار دارند و در حال حاضر برای متروکه نماندن چاره ای جز استفاده مسکونی ندارند، اجاره داده شدند با تملک کامل آن ساختمان ها از آنها نیز در جهت اهداف شهر دانش استفاده می گردد.

در مدیریت جدید در 3 سال گذشته تمام املاک خریداری شده احصا و ساماندهی شده اند و برای تمام املاک خریداری شده کاربری تعریف شده است.

با طرح ساماندهی که تحت بهره برداری املاک شهر دانش اجرا شده، امنیت کامل در محدوده طرح شهر دانش برقرار است.

در اتاق دفتر طرح ساماندهی (جز هشت سالی که طرح متوقف شده بود) همیشه روی مردم باز بوده است.

بازسازی ساختمان های تملیک نشده فعلی ازنظر قانونی مجاز است.

با مساعدت دولت و مجلس شورای اسلامی املاک به تدریج در حال خریداری هستند و درصد املاک مسکونی تملک نشده (حدود 250 ملک) به کل مسکونی هایی که از ابتدا که در محدوده طرح موجود بودند (حدود 1250 ملک)، کمتر از 20 درصد است.

شهر دانش نیاز به تأمین اعتبار دارد و در همین سه سال اخیر دولت، مجلس محترم شورای اسلامی، کمیسیون ماده 5 مصوباتی را در پشتیبانی از این طرح دادند و مجلس شورای اسلامی علاوه بر ردیف بودجه ای از سال 1393، در سال های 1396 و 1397 تبصره خاص نیز در قوانین بودجه برای تملک اراضی طرح اختصاص دادند.

طرح از تخصص مشاوران حرفه ای و بنام استفاده کرده است که از 57 دانشگاه بزرگ دنیا که رویکرد دانشگاه نسل سوم و چهارم داشتند، بازدید و مطالعه کرده اند و از تجارب دانشگاه های تراز اول جهان در این طرح استفاده شده است.

این طرح تمام دغدغه های میراث فرهنگی را به خوبی لحاظ کرده و بافت فرهنگی-تاریخی و ملاحظات ثبت جهانی دانشگاه تهران در یونسکو را در نظر گرفته است، همانطور که سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در سال 1386 تنها 4 قطعه ساختمان موجود در محدوده طرح را واجد ارزش میراث فرهنگی شناسایی کرد اما مشاوران طرح علاوه بر 4 قطعه موجود، 113 ساختمان دیگر را نیز واجد ارزش تاریخی (البته با درجات مختلف) شناسایی کردند که در نهایت 117 قطعه ضمن مقاوم سازی و بازسازی مورد نیاز در طرح شهر دانش حفظ خواهند شد.

طرح مصوبه تراکم 200 درصدی از کمیسیون ماده 5 دارد و مجریان طرح به مصوبات قانونی عمل می کنند.

هنگام تصویب در کمیسیون ماده 5، معاونت شهرسازی و ترافیک شهرداری به همراه مشاور طرح به این موضوع توجه ویژه داشتند.

همچنین با توجه به اینکه تراکم از 235 درصد فعلی به 200 درصد در طرح شهر دانش کاهش می یابد.

به علاوه با در نظر گرفتن دیگر تمهیدات ترافیکی و با توجه به ماهیت فعالیت ها در طرح جدید، وضعیت ترافیک بهتر از شرایط فعلی خواهد شد.

برای مرحله بعد از تملک طرح، برنامه ریزی مالی از طریق بنیادهای حامیان و خیرین برای تأسیس ساختمان های آموزشی، پژوهشی و تجهیز آنها شده و جلب مشارکت های لازم برای ایجاد پارک های علم و فناوری و سایر بخش های طرح با تلاش شبانه روزی مجریان طرح شهر دانش در حال پیگیری است.

منبع:ایرنا
کلید واژه ها: دانشگاه - دانشگاه تهران - تهران - دانشگاه علوم پزشکی - توسعه - دانشگاه علوم پزشکی تهران - علمی - خیابان - شهر تهران - اجتماعی - اقتصادی - مسئولان - خیابان انقلاب - فرهنگی - جدید - پزشکی - جامعه - رییس جمهور - تصمیم گیری - دانشجویان - چهارشنبه - علوم - زیست - دولت - شهرسازی - هوشمند - کشاورز - اشتغال - تاریخی - فناوری

آخرین اخبار سرویس:
راه اندازی بزرگ ترین مرکز ناباروری کشور در البرز

سکانس آخر...

بزرگترین مرکز ناباروری کشور در استان البرز راه اندازی شد

رییس دانشگاه علوم پزشکی البرز: بزرگ ترین مرکز ناباروری کشور در استان البرز راه اندازی شد

بزرگترین مرکز ناباروری کشور در استان البرز راه اندازی شد

رییس دانشگاه علوم پزشکی البرز: بزرگترین مرکز ناباروری کشور در استان البرز راه اندازی شد

نقد برنامه وزارت عتف در خصوص موزه علوم

ساخت لیزر با الهام از آفتاب پرست

ورود دوباره مجمع نمایندگان کردستان به بحث بومی گزینی دانشگاه ها

استعفای رییس دانشگاه آزاد ورامین-پیشوا

ابوریحان مثال دانش طلبی در تاریخ علم است

راه اندازی بزرگ ترین مرکز ناباروری کشور در استان البرز

رییس دانشگاه علوم پزشکی البرز خبر داد راه اندازی بزرگ ترین مرکز ناباروری کشور در استان البرز

رایزن فرهنگی عراق در ایران: ایران در مسائل آکادمیک و فرهنگی یک ضرورت استراتژیک و اجتناب ناپذیر است

اساتید دانشگاه آزاد تبریز با سیره ائمه اطهار آشنا می شوند

سرعت مجاز 130 کیلومتری در آزادراه جنوبی تهران

انتخاب رحیمی به عنوان رییس هیات تنیس اصفهان

2500 دانشجوی مازندرانی به مناطق محروم اعزام می شوند

البرز ظرفیت های علمی تحقیقاتی مناسبی دارد

هشتادمین گفت وگوی نوین پژوهشی برگزار شد

دکتری برای انجام مصاحبه به چه نکاتی باید توجه کنند؟

134 طرح علمی تحقیقات پزشکی در کشور تصویب شد

ناو بالگردبر «خارگ» گزینه اصلی ایران برای اعزام به اقیانوس اطلس خواهد بود

ناو بالگردبر «خارک» گزینه اصلی برای اعزام به اقیانوس اطلس است

تجلیل از 6 پژوهشگر جوان در فرهنگستان علوم

تأسیس گروه زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه کوت عراق توسط دانشگاه فردوسی

وقف زمین کار خداپسندانه خیر تالشی

در معرفی آثار ابوریحان به مردم و بیگانان موفق نبوده ایم

می توانیم 20 درصد از ظرفیت خود را به جذب دانشجویان خارجی اختصاص دهیم

آثار «نشریات دانشجویی» در جشنواره ابوذر خراسان رضوی شرکت داده می شود

سامانه تسهیلات ارزی ویژه اعضای هیأت علمی راه اندازی شد

طی حکمی محمدصابر باغخانی مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه شهیدبهشتی شد

ستاری خبر داد ایران جزء 5 کشور برتر دارای بیشترین رشد کارآفرینی جهانی

فعالیت 3500 شرکت دانش بنیان در کشور

رتبه نخست سلول درمانی ایران در منطقه

نشست مطالبه گری تخصصی «به وقت مردم» در گیلان برگزار می شود

این علامت ها نشانه ترکیدن آپاندیس است

سامانه تسهیلات ارزی ویژه اعضای هیات علمی دانشگاهها راه اندازی شد

تشکیل کمیته پیگیری وضعیت 5 دانشجوی دانشگاه تهران

آموزش های بالینی لازم به داروسازان ارایه نمی شود/ فعالیت 150 داروساز بالینی در کشور

جشنواره ورزشی دانشجویان بین الملل دانشگاه فردوسی مشهد آغاز شد

رشته های دانشگاهی باید بر اساس نیازهای شغلی کشور راه اندازی شود

دانشگاه علم وصنعت با دانشگاه فرانسوی در پاریس تفاهم نامه همکاری امضا کرد

افتتاح آزمایشگاه مرکزی در راستای مهارت آفرینی دانشجویان بوده است

نمایندگی انجمن اقتصاددانان ایران در دانشگاه ایلام راه اندازی شد

درخشش تیم ام آرال دانشگاه آزاد اسلامی قزوین در مسابقات جهانی کانادا 2018

اس ام اس تابستان و گرما

دانشگاه باید دانشجو را در تمام ابعاد هدایت کند/ اقدامات خوب دانشگاه آزاد بجنورد در حوزه پژوهش

دانشجویان مهمترین معیار برای ارزیابی سلامت جامعه هستند/فاصله بین سیاستگذاران و نسل جوان هر روز بیشتر می شود

صدای قاریان و حافظان دانشجو در «اسراء بین المللی»

اقدامات خوب دانشگاه آزاد بجنورد در حوزه پژوهش/ دانشگاه باید دانشجو را در تمام ابعاد هدایت کند

قرائتی: خاک حوزه و دانشگاه را باید عوض کرد

آموزش علوم قرآن و حدیث در مؤسسه آلمانی

گفتگوی ویژه خبری 97/03/30

رصد لکه های خورشیدی در فریمان

ثبت نام بدون آزمون استعدادهای درخشان دکتری تخصصی شروع شد

‍ جزییات پاسخگویی به سوالات آزمون 97 اعلام شد

بیمه 200 هزار نفر که کارگر ساختمانی نبودند، قطع شد/جایگزینی 83 هزار نفر در مرحله اول

مهلت ثبت نام دهمین جشنواره بین المللی فارابی امروز به پایان می رسد

باقی ماندن سامانه ناوبری ماهواره دانشگاه خواجه نصیر در فاز آزمایشگاهی!

جزییات پاسخگویی به سوالات آزمون 97 اعلام شد

جشنواره ملی و کنگره بین المللی علوم و فناوری های سلول های بنیادی و پزشکی برگزار می شود

ضرورت راه اندازی رشته های دانشگاهی بر اساس نیازها

عکس های خیره کننده فضانورد ناسا از زمین

تراشه ای برای هدایت پهپادهای مینیاتوری

نشست وزیر علوم با دانشجویان و استادان در پاریس

گزارش تصویری سفر قائم مقام وزیر علوم به لرستان

موقعیت عالی طارمی از دست رفت

جزییات طراحی سوالات تمام گروه های آزمایشی کنکور سراسری 97 اعلام شد

صدور حکم اولیه برای 5 دانشجوی مربوط به تجمعات دانشگاه تهران

حضور وزیر علوم در مقر یونسکو و دیدار با مدیر کل یونسکو

متوقف شدن اعتراض ها منوط به اعلام نتایج اثر بخش وزارت علوم است

بیست وسومین جشنواره قرآن و عترت دانشگاه علوم پزشکی کردستان برگزار شد

ولایتی: اروپا باید آمریکا را وادار کند دست از خرابکاری بردارد

شرایط اسکان تابستانی در خوابگاه های دانشگاه یزد اعلام شد

توسعه فعالیت های بین المللی در دانشگاه لرستان یکی از اهداف وزارت علوم است/ مهم ترین اهداف سفر وزیر علوم به فرانسه

آخرین وضعیت پیگیری احکام دانشجویان معترض

نسل جدید ساندویچ پنل ها برای ساخت سوله های صنعتی

نشست وزیر علوم با دانشجویان و استادان در پاریس

رویکرد حوزه فرهنگی وزارت علوم، حرکت به سمت فعالیت های دانشجو محور است

صدور حکم اولیه برای 5 دانشجوی مربوط به تجمعات دانشگاه تهران

قائم مقام وزیر علوم خبر داد صدور حکم اولیه برای 5 دانشجوی مربوط به تجمعات دانشگاه تهران

شکل دهی تمدن نوین اسلامی، وظیفه اساتید بسیجی است

تصمیم سازی بسیج اساتید در حل مسائل جامعه/ باید به جنگ مشکلات مردم برویم

ظرفیت پذیرش دانشجوی خارجی در کشور به 80 هزار نفر می رسد

انتصاب سرپرستان دانشگاه آزاد شاهرود و کاشمر

اشتغال به تحصیل 450 هزار دانشجو در مراکز علمی کاربردی کشور+ مصاحبه

رتبه دوم جهانی در ارائه مقاله علمی به ایران رسید

رتبه دوم جهانی در ارائه مقاله علمی به ایران رسید

مجتمع آزمایشگاهی دانشکده کشاورزی لرستان بهره برداری شد

بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد محمودآباد تصدی محمد احمدی به ریاست واحد نور را تبریک گفت

می خواهند یأس و ناامیدی را به جوانان القا کنند/ دشمن معیشت و اشتغال مردم را نشانه گرفته است

رتبه های برتر نخستین رویداد ملی شتاب معرفی شدند

افتتاح آزمایشگاه مرکزی در راستای مهارت آفرینی دانشجویان کشاورزی بوده است

آغاز ثبت نام بیست وچهارمین جشنواره تحقیقاتی علوم پزشکی رازی از تیرماه

بررسی مشکلات تحقیقات در زمینه دریا ها و اقیانوس ها

اعتراض دانشجویان دانشگاه تهران در چهارمین روز

ابراهیم فرشیدی به عنوان رییس دانشگاه صنعتی شهدای هویزه انتخاب شد

آغاز ثبت نام بدون آزمون استعدادهای درخشان دکتری تخصصی دانشگاه آزاد اسلامی

خواب فتنه گران برای دانشگاه آزاد با وجود مدیران انقلابی تعبیر نمی شود

توضیحات دانشگاه تهران درموردطرح شهردانش

توضیحات دانشگاه تهران درموردطرح شهردانش