مطالب مرتبط:
سرمایه گذاری تا سقف 10 میلیارد دلار برای نوسازی ناوگان حمل و نقل
سرمایه گذاری تا سقف 10 میلیارد دلار برای نوسازی ناوگان حمل و نقل
سرمایه گذاری تا سقف 10 میلیارد دلار برای نوسازی ناوگان حمل و نقل
سرمایه گذاری تا سقف 10 میلیارد دلار برای نوسازی ناوگان حمل و نقل
سرمایه گذاری تا سقف 10 میلیارد دلار برای نوسازی ناوگان حمل و نقل
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 23 خرداد 1397 ساعت 12:322018-06-13اقتصادي

سرمایه گذاری تا سقف 10 میلیارد دلار برای نوسازی ناوگان حمل و نقل


مصوبه شورای اقتصاد درباره سرمایه گذاری 10 میلیارد دلاری برای جایگزینی و نوسازی ناوگان حمل و نقل درون شهری و برون شهری ابلاغ شد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازشما نیوز ، بر اساس اعلام سازمان برنامه و بودجه کشور، تصویبنامه شورای اقتصاد در مورد طرح جایگزینی و نوسازی ناوگان حمل و نقل درون شهری و برون شهری با شماره 128845 مورخ 20/ 3/ 1397 از سوی محمدباقر نوبخت معاون رییس جمهور برای اجرا به وزارت صنعت، معدن و تجارت ابلاغ شد.

متن تصویبنامه به این شرح است: اعضای شورای اقتصاد عضو هیأت وزیران در جلسه مورخ 27‏/12‏/1396 درخواست شماره 287581‏/60 مورخ 23‏/12‏/1396 وزارت صنعت، معدن و تجارت را درخصوص طرح جایگزینی و نوسازی ناوگان حمل و نقل درون شهری و برون شهری را به استناد ماده (12) قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور‏- 1394 و آیین نامه اجرایی آن به شماره 67573‏/ت52099هـ مورخ 27‏/5‏/1394 مورد بررسی و توجیه فنی، اقتصادی ، مالی و زیست محیطی طرح ، همچنین سقف تعهد دولت، زمان بندی اجرا و بازپرداخت اصل و فرع و دیگر هزینه های سرمایه گذاری طرح را در سقف ده میلیارد و ششصد و شصت و شش میلیون (000‏/000‏/666‏/10) دلار به شرح جدول ذیل و رعایت موارد زیر مورد تصویب قرار داد: 1- منابع حاصل از صرفه جویی سوخت به سرمایه گذاران عامل صرفه جویی ناوگان فرسوده درصورت برابر یا بیشتر بودن تعداد و مجموع ظرفیت کامیونت ها، کامیون ها و کشنده های اسقاط شده با تعداد و مجموع ظرفیت خودروهای جایگزین شده جدید (برای هر قرارداد منعقده) مشروط به آن که خودروهای فرسوده فوق با تأیید سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای، حداقل یک سال قبل از نوسازی در شبکه حمل و نقل عمومی فعال بوده باشند براساس جدول ذیل مصوبه قابل پرداخت است.

2- منابع حاصل از صرفه جویی سوخت به سرمایه گذاران عامل صرفه جویی ناوگان فرسوده اتوبوس و مینی بوس با تأیید سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای‏/ شهرداری های ذی ربط بر اساس جدول ذیل مصوبه قابل پرداخت خواهد بود.

3- ارزش صرفه جویی حاصل به ازای هرکیلومتر پیمایش که از طریق سامانه های مربوطه اندازه گیری و اعلام می شود، طبق الگوی جدول پیوست و با لحاظ کردن کل پیمایش برای ناوگان جدید نوسازی شده توسط بخش غیردولتی که در سیستم حمل و نقل جاده ای درون شهری و برون شهری مشغول به کار می شوند حداکثر 7 سال و حداکثر تا سقف کل جدول مذکور پرداخت می گردد.

4- مکانیزم پرداخت منابع حاصل از صرفه جویی سوخت: -پس از تحویل کامیون/ خودرو به خریدار، شرکت ملی نفت ایران مکلف است در مقاطع شش ماهه پس از آن، بسته به نوع خودرو، در سررسیدهای بازپرداخت، مبالغ ذکر شده در جدول پیوست را (معادل صرفه جویی سوخت حاصله) تا سقف کل مبلغ جدول مذکور، پس از تخصیص سازمان برنامه و بودجه کشور، از محل سرجمع درآمد حاصل از صادرات مجموع فرآورده های نفتی (نفت گاز) یا کاهش واردات فرآورده های نفتی، از طریق بانک مرکزی به حساب اعلامی از سوی خزانه داری کل کشور واریز کرده و به حساب بدهکار دولت منظور نماید و براین اساس با خزانه داری کل کشور تسویه حساب کند.

5‏- سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای‏/ شهرداری ها مکلفند ترتیبی اتخاذ نماید که معاینه فنی ادواری خودروهای جایگزین مطابق قوانین و مقررات انجام و گزارش مربوطه را به وزارتخانه های نفت، راه وشهرسازی و کشور اعلام نمایند.

6‏- آخرین سال پرداخت منابع ماده (12) در این مصوبه، سال 1406 و میزان تجمعی این منابع طی سال های 1406‏-1397 و سقف تعهد دولت حداکثر ده میلیارد و ششصد و شصت و شش میلیون (000‏/000‏/666‏/10) دلار و یا معادل ریالی آن به نرخ رسمی اعلامی توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران خواهد بود.

7‏- ناوگان جدید می بایست دارای فناوری روز بوده و به تأیید وزارت نفت برسد.

8‏- شرکت های تأمین کننده ناوگان، موظفند براساس قانون حمایت از مصرف کنندگان خودرو، نسبت به ارایه خدمات پس از فروش و تأمین قطعات اقدام نمایند.

9‏- انتقال بازپرداخت هر سال به سال بعد به دلایل عملیاتی بلامانع است، مشروط به آنکه از سال 1406 فراتر نرود.

10‏- وزارت نفت و سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای‏/ و شهرداری ها موظفند گزارش عملکرد طرح را در مقاطع زمانی سه ماهه به سازمان برنامه و بودجه کشور ارسال نمایند.

11‏- محاسبات میزان صرفه جویی در این مصوبه براساس قیمت نفت خام هر بشکه 60 دلار صورت گرفته است.

12‏- در اجرای این مصوبه رعایت قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تأمین نیازهای کشور مصوب 1‏/5‏/1391 مجلس شورای اسلامی الزامی است.

13‏- هزینه های عمومی پایش و صحه گذاری (مدیریت طرح و سامانه) به میزان حداکثر نیم درصد سرمایه گذاری تأمین می گردد و تأمین هزینه اختصاصی پایش و صحه گذاری (ارتقای فناوری و پژوهش، اندازه گیری و صحه گذاری صرفه جویی) هر طرح به عهده سرمایه گذار عامل صرفه جویی است که در سرمایه گذاری محاسبه خواهد شد.

14‏- بازپرداخت سرمایه گذاری انجام شده توسط دولت تضمین می گردد.

15‏- تعداد و نوع ناوگان حمل و نقل عمومی، میزان برآورد صرفه جویی و حداکثر یارانه قابل اختصاص مطابق جدول ذیل مصوبه است.

16- سرمایه گذار عامل صرفه جویی موظف است در قبال شماره گذاری هر دستگاه خودرو جدید حداقل یک دستگاه خودروی فرسوده را مطابق مواد (1) و (2) از رده خارج نمایند.

17‏- بازپرداخت سرمایه گذاری در طرح که به منظور اصلاح الگوی مصرف حامل های انرژی به اشخاص حقیقی و حقوقی صرفاً از محل صرفه جویی در مصرف سوخت پرداخت می گردد، به عنوان پرداخت بلاعوض دولت بابت جبران سرمایه گذاری و یا یارانه صرفه جویی حامل های انرژی محسوب گردیده و لذا از شمول قانون مالیات بر ارزش افزوده خارج و مأخذ محاسبه مالیات و عوارض ماده (14) قانون مالیات بر ارزش افزوده نخواهد بود.

18‏- رعایت مفاد مصوبه شماره 87610 مورخ 24‏/7‏/1395 ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی درخصوص نظامنامه پیوست فناوری و توسعه توانمندی های داخلی در قراردادهای بین المللی و طرح های مهم ملی در اجرای این مصوبه الزامی است.

19‏- بازپرداخت تعهدات سرمایه گذاری این طرح از محل افزایش فروش (صادرات) فرآورده های نفتی صرفه جویی شده ناشی از اجرای طرح مذکور یا کاهش واردات فراورده های نفتی، در سقف پیش بینی شده در قوانین بودجه سنواتی و پس از ابلاغ سازمان برنامه و بودجه صورت می گیرد و ایفای تعهدات مذکور نبایستی منجر به کاهش منابع هدفمندی یارانه ها (موضوع قانون هدفمند کردن یارانه ها) مندرج در قوانین بودجه های سنواتی شود.

20‏- این مصوبه از تاریخ ابلاغ جایگزین مصوبات شماره 283861 مورخ 2‏/10‏/1394 طرح جایگزینی 65 هزار دستگاه کامیون و کشنده فرسوده بالای ده تن با سن بالاتر از 35 سال و شماره 283903 مورخ 2‏/10‏/1394 طرح جایگزینی 17 هزار اتوبوس فرسوده دیزلی با اتوبوس های پایه گازسوز شورای اقتصاد و اصلاحات بعدی آنها می گردد.

21- کلیه قراردادهای منعقده در قالب مصوبات مذکور در ماده (20) به قوت خود باقی بوده و دستگاه اجرایی آنها (وزارت نفت) مجاز است قراردادهای صادره در قالب مصوبات یادشده را ظرف مدت شش ماه از ابلاغ، با این مصوبه تطبیق و اصلاح نماید.

جدول برآورد تعداد، انواع خودروها، یارانه صرفه جویی هر خودرو و حداکثر صرفه جویی قابل بازپرداخت از محل طرح *در صورت جایگزینی اتوبوس دیزلی درون شهری (مختص غیر کلان شهرها و تا تعداد 5000 دستگاه)، یارانه صرفه جویی متناسب با نوع سوخت مطابق یارانه صرفه جویی ردیف دوم و در سقف تعداد ناوگان، متوسط پیمایش سالانه و سرجمع ردیف اول جدول قابل بازپرداخت خواهد بود.


کلید واژه ها: حمل و نقل - صرفه جویی - وزارت صنعت، معدن و تجارت - ناوگان - نوسازی - شورای اقتصاد - سرمایه گذاری - سرمایه - سازمان راهداری - سرمایه گذاران - اقتصاد - میلیارد - جدول - کامیون - فرسوده - شرکت ملی نفت ایران - نامه - شورای - معاون رییس جمهور - خودرو - حمل و نقل عمومی - محمدباقر نوبخت - سازمان برنامه - جاده - دلار - اندازه گیری - وزارت - رییس جمهور - نفت ایران - معدن

آخرین اخبار سرویس:
نرخ های رزرو هتل مشهد در گرم ترین فصل سال

تا 21 ماه آینده چشم مان به پسته نمی افتد/130 هزار فرصت شغلی از دست رفت

شرایط بازار خودروهای وارداتی به زودی آرام و منطقی می شود

تولید و تامین کالاهای اساسی اولویت دولت است

مسئولان با دیدی ترمیمی به بخش کشاورزی بنگرند

فروش سهام در بازار بورس کیش پیشی گرفت

354 شغل در بخش کشاورزی خلخال ایجاد می شود

سرویس بهداشتی استاندارد عاملی موثر در اقتصاد گردشگری

354 شغل در بخش کشاورزی خلخال ایجاد می شود

فروش سهام در بازار بورس کیش پیشی گرفت

کورتانای مایکروسافت در صدر دستیاران شخصی مجازی در بخش انترپرایز

بازار دارویی ایران و تجهیزات پزشکی پس از تحریم ها چه شرایطی را تجربه می کنند؟

خاموشی گسترده در کشور نخواهیم داشت

جهش دوباره قیمت ها در کمین بازار موبایل

صعود دسته جمعی قیمت ها/ سکه از 2.500.000 تومان فراتر رفت

مصرف کنندگان نباید هزینه سودجویی عده ای را بپردازند

شوکه شدن بورس بازها از ورود پرقدرت نقدینگی تازه

بهره برداری بهینه بانک ملت از فرصت نیکوکاری در ماه رمضان

قیمت محصولات سایپا در بازار و نمایندگی (28.خرداد.97)

افزایش تعرفه برق سازمان های پرمصرف دولتی

افزایش رشد اقتصادی آلمان

به همت مسئولان راه و شهرسازی؛ همت جان دوباره گرفت

4 تن فرآورده خام دامی در خراسان جنوبی معدوم شد

2 طرح کشاورزی در سبزوار به بهره برداری رسید

دلایل اعلام جرم علیه مسئولان فعلی و سابق تعاونی فرشتگان، آرمان و کاسپین

سه گروه داخلی به دنبال بیرون کردن رنو از ایران!

نیمی از ثروت جهان در دستان میلیونرهاست!

بازار دارویی ایران و تجهیزات پزشکی پس از تحریم ها چه شرایطی را تجربه می کنند؟

کمپین "نخریدن" تاثیری بر قیمت طلا ندارد

تکذیب واردات آب به ایران

روحانی: تولید و تامین کالاهای اساسی مورد نیاز مردم، اولویت دولت است/ مصرف کنندگان نباید هزینه سودجویی عده ای را بپردازند؛ سودجویان اقتصادی آماده برخورد قاطع مالیاتی باشند

2 طرح کشاورزی در سبزوار به بهره برداری رسید

اهدای هدیه ایده برتر در استان خوزستان

تجمیع تولید و بازرگانی کشاورزی تجربه موفق آمریکا و اروپا/دولت از تجربیات جهانی درس نمی گیرد؟

تقدیر از عملکرد بانک قرض الحسنه مهر ایران در دستیابی به موفقیت رشد 82 درصدی منابع

بورس به صعود ادامه می دهد؟

روحانی: مصرف کنندگان نباید هزینه سودجویی عده ای را بپردازند

بانک مرکزی مقصر شکل گیری موسسات غیرمجاز است/ شکایت قضایی از 7 مدیر فعلی و سابق بانک مرکزی

اولویت های جدید تامین ارز ابلاغ شد

روحانی در جلسه ساماندهی بازار و بررسی نوسانات اخیر:سودجویان اقتصادی آماده برخورد قاطع مالیاتی باشند

اولویت های جدید تامین ارز ابلاغ شد

تحریم های ترامپ قیمت نفت را بالا برد

سه روش مدیریت ارز/ عرضه و تقاضا نرخ ارز را تعیین می کند

تشدید جنگ تجاری بین چین و آمریکا بورس های آسیایی را قرمزپوش کرد

کسر مالیات از کارتخوان های فروشگاهی صحت ندارد

نماینده همدان: نام 31 مفسد را به سران قوا دادم

آغاز برداشت 2 محصول کشت دیم در گیلان

4 تن فرآورده خام دامی در خراسان جنوبی معدوم شد

رشد اقتصادی انگلیس به کمترین میزان 10 سال گذشته رسید

از قیمت های نجومی تا رکود در بازار

دستگیری توزیع کنندگان دلار های تقلبی در شیراز

اعتبار 670 میلیارد ریالی به حوزه اشتغال

قیمت خودرو امروز 97/03/28| تب خرید و فروش خودرو خوابید

اولویت های جدید تامین ارز مشخص شد

بورس به صعود ادامه می دهد؟

فروش آخرین بوگاتی ویرون سوپر اسپورت ساخته شده

پرداخت دوهزار میلیارد تومان برای اجرای طرح ملی اشتغال پایدار روستایی

سیستم بانکی نیازمند تنوع الگوی کسب و کار

همکاری اپل و اپرا وینفری برای راه اندازی سرویس استریمی ارزاتنر از نتفلیکس

جدول/ مظنه خودروهای گازسوز بازار

تب خرید و فروش خودرو فروکش کرد + جدول

وضعیت حقوق بازنشستگی در شرق اروپا

شریعتمداری اختیاراتش را به معاونش تفویض کرد

قیمت خودرو امروز 97/03/28| تب خرید و فروش خودرو خوابید

اسب سرکش مصرف بنزین هنوز می تازد

ارائه خدمات بهتر در ناوگان حمل و نقل شهری با کارت شهروندی

ارز و شکل گیری نرخ سوم برای آن

حباب سکه به 400 هزار تومان رسید

میزان شوری منبع آب خرمشهر به شوری آب دریا رسید

کارخانجات آب معدنی در مرز تعطیلی

افتتاح 46 طرح حوزه کشاورزی در استان

کمپین "نخریدن" و تاثیر آن بر بازار طلا

اثر منفی سیستم دلالی در حوزه کاغذ

بودجه ده میلیون تومانی تبلیغات اسلامی و پزشکی قانونی

فعال سازی مناطق آزاد مغری و ارس میان ایران و ارمنستان

کشف و ضبط 370 میلیارد ریال کالای قاچاق در استان

بعد از گربه پیشگو، نوبت به مرغ پیشگو رسید! + فیلم

خطرنابودی باغات و نخیلات جنوب کرمان

شاخص بورس رشد کرد/قصد خرید آپارتمان در میدان فردوسی دارید بخوانند/سکه گران تر شد

بهای انواع ارز در بازار دوشنبه 28 خرداد

پرداخت 270 میلیارد تومان تسهیلات اشتغال روستایی در پنج ماه اخیر

عبور چراغ خاموش سکه از مرز2 میلیون وپانصدهزار تومان

حباب قیمت خودروهای خارجی به زودی می ترکد

نسخه پلاس گوشی ال جی Q8 در دو مدل عرضه می شود

تب خرید و فروش خودرو خوابید +جدول قیمت

جدیدترین قیمت طلا، سکه و ارز

رقم پاداشی که کی روش برای برد مقابل مراکش تقسیم کرد

کاهش خوراک واحدهای پالایشی و پتروپالایشی

بودجه تبلیغات اسلامی و پزشکی قانونی فقط 10 میلیون تومان

تاثیر افزایش تولید نفت عربستان و روسیه بر بازار ایران

ضرورت نظارت بیشتر بر بازار

رونق بازارهای رقیب به بورس لطمه میزند

اولویت های جدید تامین ارز ابلاغ شد

وضعیت واحدهای تولیدی قم به صورت میدانی بررسی می شود

560 طرح اشتغال در خراسان جنوبی به بانک معرفی شد

ماجرای نیمه تمام ماندن مراسم کلنگ زنی معاون وزیر نیرو در شوش

واردات 3000 خودرو طی دو ماه

واکنش های منفی نسبت به کمپین علی کریمی

آمریکا به دنبال فروش «معامله قرن» به کشورهای منطقه

لیست قیمت زمین های مسکونی در مناطق مختلف تهران

سرمایه گذاری تا سقف 10 میلیارد دلار برای نوسازی ناوگان حمل و نقل

سرمایه گذاری تا سقف 10 میلیارد دلار برای نوسازی ناوگان حمل و نقل