مطالب مرتبط:
آخرین وضعیت "طرح توسعه دانشگاه تهران" و "شهر دانش"
اعتراف جالب عضو سابق انجمن دانشگاه تهران
تایید تعرض جنسی به دانش آموزان مدرسه پسرانه تهران:متهم اعتراف کرد
رییس کمیسیون آموزش مجلس: تعرضی به دانش آموزان مدرسه غرب تهران نشده است
گزارش مراجع ذیصلاح از عدم تعرض به دانش آموزان غرب تهران
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 23 خرداد 1397 ساعت 11:402018-06-13دانش

توضیحات دانشگاه تهران در مورد طرح شهر دانش


ایرنا- مسئولان دانشگاه تهران با اشاره به آغاز روند طرح شهر دانش پیرامون این دانشگاه از سال 1382 به انتقادات در مورد این طرح و وجود مجوزهای لازم در مورد آن پاسخ دادند.

- طرح شهر دانش یکی از طرح های مشترک دانشگاه تهران و دانشگاه علوم پزشکی تهران است که در محدوده دانشگاه و با هدف توسعه فضاهای علمی و پژوهشی آن اجرا می شود و اخیرا موجب انتقاداتی در رسانه ها شده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازروز چهارشنبه گروه علمی ایرنا از دانشگاه تهران، طرح شهر دانش چهره جدیدی به شهر تهران با مزایای علمی، فناورانه، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی می دهد.

فلسفه طرح شهر دانش تهران یک زیست بوم مبتنی بر دانایی است که با ایجاد ارزش در خود و پیرامون خود به توسعه علمی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی و بازنگاری برند شهر تهران منجر می شود.

این طرح اقدامی برای پاسخ به نیازهای جامعه با استفاده از توانمندی های علمی دانشگاه، ایجاد زیست بوم مناسب برای تبدیل طرح های دانشجویان و دانش آموختگان دانشگاه به کسب و کار جدید محلی برای اشتغال دانش بنیان بخشی از دانش آموختگان دانشگاه است.

***ماهیت راهبردی طرح شهر دانشطرح ساماندهی و توسعه دانشگاه تهران و دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تهران ابتدا در دولت سازندگی مطرح و کلیات و محدوده طرح به تصویب رسید.

در سال 1382 با تصویب هیأت وزیران منابع مالی اولیه طرح تأمین شد و به واسطه آن تا حد زیادی به اهداف خود در بخش تملک اراضی دست یافت، اما از سال 1384 تا 1392به کندی پیش رفت و از سال 1393 با هدف توسعه فضاهای آموزشی، پژوهشی و فناوری و تأکید بر همکاری متقابل میان شهر و دانشگاه در راستای ایجاد دانشگاهی کارآفرین، سبز و هوشمند احیا شد و از سال 1394 با طرح جدید، ایجاد شهر دانش روح تازه ای گرفت.

اجرای این طرح به نوعی مسئولیت پذیری دو دانشگاه نسبت به جامعه را نشان می دهد.

طرح محدوده پردیس مرکزی که در وضع موجود مساحتی بالغ بر 21 هکتار دارد، بر اساس مصوبه سال 1384 شورای عالی معماری و شهرسازی به حدود 52 هکتار درون محدوده ای منتهی به بلوار کشاورز در شمال، خیابان وصال در شرق، خیابان کارگر در غرب و خیابان انقلاب در جنوب افزایش می یابد که اکنون حدود 65 درصد از این هدف گذاری حاصل شده است.

***مساعدت ها، مجوزها و مصوبات طرحاین طرح مصوبه ها و مجوزهای لازم از نهادهای حاکمیتی مرتبط را دارد.

دولت ها و قانونگذاران و مراجع تصمیم گیری قانونی و صاحب نظران حقوقی ساعت ها در جلسات کارشناسی متعدد طرح را بررسی کردند و بر اساس روند تاریخی زیر مسئولان مربوط آن را بررسی و تصویب کرده اند.

مورخ 11/‏06/‏1375‬ درخواست پیشبرد طرح توسعه دانشگاه از رییس جمهور صورت گرفت.

مورخ 11/‏06/‏1375‬ موافقت رییس جمهور و ارجاع به سازمان برنامه و بودجه و پیش بینی اعتبار توسط مجلس، مورخ 31/‏01/‏1376‬ مصوبه کمیسیون ماده 5 و تغییر و تعریف کاربری کل محدوده ی طرح و تکلیف شهرداری تهران برای خرید برخی املاک محدوده طرح، مورخ 10/‏11/‏1377‬ مکاتبه رییس دانشگاه با وزیر کشور مبنی بر عدم تحویل املاک خریداری شده توسط شهرداری به دانشگاه، مورخ 02/‏09/‏1379‬ درخواست از مقام معظم رهبری جهت واگذاری 48 واحد ملک تحت اختیار معظم له، مورخ 10/‏11/‏1379‬ تکلیف شهرداری از سوی وزارت کشور مبنی بر لزوم واگذاری املاک خریداری شده، مورخ 09/‏11/‏1379‬ درخواست وزیر مسکن و شهرسازی وقت برای توسعه دانشگاه در خارج شهر، مورخ 09/‏11/‏1379‬ پاسخ رییس دانشگاه به وزیر مسکن و شهرسازی مبتنی بر تغییر چهره این بخش شهر و تبدیل آن به محیطی فرهنگی اجتماعی با کاهش آلودگی های صوتی، تصویری و آب و هوایی و اقناع وزیر وقت، مورخ 06/‏06/‏1380‬ ارسال طرح به کمیسیون ماده 5، مورخ 15/‏05/‏1382‬ تصویب نامه هیأت وزیران (به شماره ی 23308/ ت 29106 ه) و متعاقب آن تصویب شورای عالی شهرسازی، مورخ 05/‏08/‏1382‬ مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران به شماره ی 02/100/5731، مورخ 15/‏05/‏1382‬ به بعد انجام عملیات توسعه با خرید بیش از 900 ملک تا سال 1388 و سال 88 تا 93 پیشبرد کند روند عملیات خرید و تملک املاک و اراضی با منابع مختلف خود دانشگاه، مورخ 22/‏06/‏1394‬ تصویب مجدد محدوده ی طرح در شورای عالی شهرسازی و معماری ایران (به شماره 300/34053)، 1394 تا 1395 در مرحله اخذ مجدد مصوبه کمیسیون ماده 5 و استمرار خرید املاک از محل برخی منابع محدود، سال 96 مذاکره و برگزاری جلسات با مقامات ذی ربط نهاد ریاست جمهوری، همان سال تعامل با اعضا و دبیر محترم کمیسیون ماده 5 شهر تهران، تعیین تکلیف املاک محدوده ی طرح ساماندهی از منظر کمیسیون ماده 100 قانون شهرداری ها.

این طرح منافع ملی دارد و با توجه به پیشرفت 65 درصدی خرید املاک بازگشت آن ممکن نیست؛ از 1450 مورد املاک که مالکیت آن ها مربوط به اشخاص حقیقی بوده است تاکنون تملک قریب 1000 ملک که تقریباً 65 درصد مساحت عرصه کامل طرح را شامل می شود و تقریباً 450 پلاک ملک شخصی است که حدود 35 درصد مساحت کل عرصه املاک شخصی را شامل می شود.

با توجه به مصوبات متعدد طرح توسط دولت، مجلس، شورای عالی شهرسازی و کمیسیون ماده 5 شهرداری تهران و عزم ملی صورت گرفته برای پیاده سازی این طرح برای حرکت کشور به سمت اقتصاد دانش بنیان و حرکت دانشگاه تهران به عنوان نماد آموزش عالی کشور به سمت دانشگاه نسل سوم و چهارم، توقف یا بازگشت به نفع منافع ملی نخواهد بود.

نباید با تصوراتی که از دانشگاه نسل اول و دوم وجود دارد با این موضوع برخورد شود که به هیچ وجه به مصلحت آینده ایران و ایرانی نخواهد بود.

برخی منتقدان به احتمال انحراف طرح از اهداف خود در بهره برداری از املاک و نگاه درآمدی به املاک طرح اشاره دارند، اما همه املاک خریداری و تملک شده ، در راستای طرح شهر دانش بهره برداری شدند.

دیدگاه تجاری نسبت به املاک خریداری شده وجود ندارد و با الگوگیری از دانشگاه های نسل سوم و چهارم و مطابق با طرح شهر دانش بعضی ساختمان ها به عنوان پارک های علم و فناوری، بعضی برای افزایش سرانه فضای آموزشی و پژوهشی دانشگاه اختصاص داده و برخی به مؤسسات پژوهشی واگذار شدند.

وجود پارک های علم و فناوری در کنار دانشگاه های پیشرفته جهان بسیار مرسوم است و صرفاً معدود واحدهای مسکونی که در ساختمان های نیمه تملک شده قرار دارند و در حال حاضر برای متروکه نماندن چاره ای جز استفاده مسکونی ندارند، اجاره داده شدند با تملک کامل آن ساختمان ها از آنها نیز در جهت اهداف شهر دانش استفاده می گردد.

در مدیریت جدید در 3 سال گذشته تمام املاک خریداری شده احصا و ساماندهی شده اند و برای تمام املاک خریداری شده کاربری تعریف شده است.

با طرح ساماندهی که تحت بهره برداری املاک شهر دانش اجرا شده، امنیت کامل در محدوده طرح شهر دانش برقرار است.

در اتاق دفتر طرح ساماندهی (جز هشت سالی که طرح متوقف شده بود) همیشه روی مردم باز بوده است.

بازسازی ساختمان های تملیک نشده فعلی ازنظر قانونی مجاز است.

با مساعدت دولت و مجلس شورای اسلامی املاک به تدریج در حال خریداری هستند و درصد املاک مسکونی تملک نشده (حدود 250 ملک) به کل مسکونی هایی که از ابتدا که در محدوده طرح موجود بودند (حدود 1250 ملک)، کمتر از 20 درصد است.

***تأمین اعتبار برای پیشبرد طرح در حال انجام استشهر دانش نیاز به تأمین اعتبار دارد و در همین سه سال اخیر دولت، مجلس محترم شورای اسلامی، کمیسیون ماده 5 مصوباتی را در پشتیبانی از این طرح دادند و مجلس شورای اسلامی علاوه بر ردیف بودجه ای از سال 1393، در سال های 1396 و 1397 تبصره خاص نیز در قوانین بودجه برای تملک اراضی طرح اختصاص دادند.

طرح از تخصص مشاوران حرفه ای و بنام استفاده کرده است که از 57 دانشگاه بزرگ دنیا که رویکرد دانشگاه نسل سوم و چهارم داشتند، بازدید و مطالعه کرده اند و از تجارب دانشگاه های تراز اول جهان در این طرح استفاده شده است.

این طرح تمام دغدغه های میراث فرهنگی را به خوبی لحاظ کرده و بافت فرهنگی-تاریخی و ملاحظات ثبت جهانی دانشگاه تهران در یونسکو را در نظر گرفته است، همانطور که سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در سال 1386 تنها 4 قطعه ساختمان موجود در محدوده طرح را واجد ارزش میراث فرهنگی شناسایی کرد اما مشاوران طرح علاوه بر 4 قطعه موجود، 113 ساختمان دیگر را نیز واجد ارزش تاریخی (البته با درجات مختلف) شناسایی کردند که در نهایت 117 قطعه ضمن مقاوم سازی و بازسازی مورد نیاز در طرح شهر دانش حفظ خواهند شد.

طرح مصوبه تراکم 200 درصدی از کمیسیون ماده 5 دارد و مجریان طرح به مصوبات قانونی عمل می کنند.

هنگام تصویب در کمیسیون ماده 5، معاونت شهرسازی و ترافیک شهرداری به همراه مشاور طرح به این موضوع توجه ویژه داشتند.

همچنین با توجه به اینکه تراکم از 235 درصد فعلی به 200 درصد در طرح شهر دانش کاهش می یابد.

به علاوه با در نظر گرفتن دیگر تمهیدات ترافیکی و با توجه به ماهیت فعالیت ها در طرح جدید، وضعیت ترافیک بهتر از شرایط فعلی خواهد شد.

***جلب نظر بنیادهای خیرین و حامیان و سایر مشارکت کنندگان در مرحله اجرای طرحبرای مرحله بعد از تملک طرح، برنامه ریزی مالی از طریق بنیادهای حامیان و خیرین برای تأسیس ساختمان های آموزشی، پژوهشی و تجهیز آنها شده و جلب مشارکت های لازم برای ایجاد پارک های علم و فناوری و سایر بخش های طرح با تلاش شبانه روزی مجریان طرح شهر دانش در حال پیگیری است.


کلید واژه ها: دانشگاه - دانشگاه تهران - تهران - دانشگاه علوم پزشکی - دانشگاه علوم پزشکی تهران - علمی - توسعه - خیابان - شهر تهران - مسئولان - اجتماعی - اقتصادی - خیابان انقلاب - جدید - فرهنگی - پزشکی - ایرنا - جامعه - تصمیم گیری - دانشجویان - دولت - چهارشنبه - علوم - زیست - شهرسازی - معماری - هوشمند - دانایی - فناوری - کشاورز

آخرین اخبار سرویس:
زادروز ویکتور هس، کاشف پرتو کیهانی

زیباترین عکس های هفته اسپوتنیک

تشییع پیکر گوینده اسبق خبر صدا و سیما و استاد دانشگاه

همکاری های علمی ایران و فرانسه

دانشگاه از محل دوره های تخصصی آزمایشگاهی و کارگاهی درآمدزایی می کند

اتمام احداث بیمارستان امام خمینی(ره) شهریار تا پایان سال 97

آمادگی پاریس برای اعزام دانشجو به دانشگاه های ایران

دانشجویان فرانسوی برای تحصیل به ایران اعزام می شوند

دانشگاه آزاد جویبار در 6 رشته کارشناسی ارشد دانشجو می پذیرد

دانشمندان در آستانه کشف نوع جدیدی از نوترینو

آمادگی پاریس برای اعزام دانشجو به دانشگاه های ایران

گسترش همکاری های علمی دانشگاه فردوسی با دانشگاه های فرانسه

78 رشته گرایش جغرافیا در سه مقطع منسوخ شد

گسترش همکاری های علمی دانشگاه فردوسی با دانشگاه های فرانسه

مهدی ابطحی، رییس شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان شد

اشتغال 33هزار دانش آموخته در مراکز رشد و کارآفرینی+فیلم

3 رشته هدفگذاری شده فرانسوی ها برای اعزام دانشجو به ایران

4 تیر؛ آخرین مهلت ثبت نام بدون آزمون دکتری دانشگاه آزاد

9 رشته محل پردیس علوم و تحقیقات کرمان دانشجو پذیرش می کند

گسترش همکاری های علمی دانشگاه فردوسی با دانشگاه های فرانسه

آمادگی پاریس برای اعزام دانشجو به دانشگاه های ایران

شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان باید سدشکن مشکلات در کشور باشد

کارت آزمون سراسری از فردا قابل دریافت است

اعزام دانشجویان فرانسوی به ایران برای تحصیل در سه رشته

دانشجویان علامه با تهرانی ها همراه شدند/ تجمع و امضا طومار در اعتراض به احکام سنگین برای دانشجویان

مینی رایانه ای کوچک تر از دانه برنج/ عکس

توسعه همکاری های دو جانبه، اعطای بورس های دانشجویی و انجام تحقیقات مشترک

میزان تولید اشتغال به فناوری بستگی دارد/ شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان خط شکنی کند

کشمیری تأکید کرد ضرورت ادغام دو مجوز فناوری و دانش بنیان و تعیین رویه واحد برای اعطای مجوز دانش بنیان

مهلت ثبت نام بدون آزمون دکتری دانشگاه آزاد تمدید شد

آمادگی فرانسه برای اعزام دانشجو به دانشگاه های ایران

ماراتن علمی بیش از 43 هزار مازندرانی

افتتاح پروژه های دانشکده کشاورزی، گام مهمی در راستای تقویت مهارت آفرینی است

تطبیق و پیوند اساسنامه سازمان دانش آموزی با سند تحول بنیادین آموزش و پرورش

پراکندگی آشفته دانشگاه در جغرافیای ایران

سرپرست دانشگاه آزاد واحد ورامین منصوب شد

انتصاب سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی واحد ورامین

عضو هیأت علمی واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد تهران عنوان کرد تقویت سیستم ایمنی و مقابله با آلرژی با مصرف پروبیوتیک

تمدید زمان ثبت نام بدون آزمون دکترای دانشگاه آزاد

سقف وام های پرداختی دانشگاه آزاد اسلامی افزایش یافت

دومین کنفرانس بین المللی «آینده زنان- 2019» سریلانکا برگزار می شود

دومین کنفرانس بین المللی «آینده زنان- 2019» در کلمبو- سریلانکا برگزار می شود

فعال سازی مرکز کارآفرینی دانشگاه شیراز در آینده ای نزدیک/ بیش از 50 درصد فارغ التحصیلان صنعتی شیراز مشغول به کار شدند

تأثیرات جریان مدینه محوری در گسترش و ترویج برخی قرائات قرآنی بررسی شد

هدف از تاسیس مرکز نوآوری نصیر تشویق دانشجویان به راه اندازی کسب و کار دانش بنیان است/ مستقرشدن تیم های تحقیقاتی درمرکز نصیر

تمدید ­مهلت نام نویسی در دوره های بدون آزمون دکتری 97 دانشگاه آزاد

مرکز کارآفرینی دانشگاه شیراز نقطه اتصال دانشجویان و مراکز صنعتی خواهد بود

دست مصنوعی با قدرت احساس درد ساخته شد

مهلت ثبت نام بدون آزمون دکتری دانشگاه آزاد تمدید شد

وزیرعلوم: دانشگاه ها برای حل چالش های کشور ورود کرده اند

ابطحی رییس شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان شد

حضور اساتید زبان فرانسوی در دانشگاه های ایران

تمدیدمهلت ثبت نام بدون آزمون دکتری دانشگاه آزاد

جلسه اعضای هیأت امنای سازمان دانش آموزی با حضور وزیر آموزش و پرورش

مهلت ثبت نام بدون آزمون دکتری دانشگاه آزاد تمدید شد

نتیجه استعلام شهردار کرج به رییس شورا ارسال شد

آخرین فرصت دانشگاه ها برای شرکت در رتبه بندی آشپزخانه ها

دستاوردهای علمی محققان شیلاتی

ماجرای خانه 1000 متری ولایتی چیست؟

چاپ دو مقاله استاد دانشگاه شریف در نشریات نیچر و ساینس

دانشجویان فرانسوی برای تحصیل به ایران اعزام می شوند

ثبت نام بدون آزمون استعدادهای درخشان دکتری دانشگاه آزاد تمدید شد

تفاهم نامه همکاری بین دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل و کانون های مساجد منعقد شد

دانشگاه ها تا فردا برای شرکت در رتبه بندی آشپزخانه ها فرصت دارند

دستاورد های علمی محققان شیلاتی

تمدید ثبت نام بدون آزمون استعدادهای درخشان دکتری تخصصی دانشگاه آزاد

چاپ مقاله استاد دانشگاه شریف در مجله نیچر

چاپ مقاله استاد دانشگاه شریف در یکی از معتبرترین مجلات علمی دنیا

احیای عکس های قرن نوزدهمی توسط پژوهشگران کانادایی

مدیران مراکز تحقیقاتی دانشگاه آزاد تبریز معرفی شدند

مهلت ثبت نام در ترم تابستان مدرسه رباتیک دانشگاه امیرکبیر تمدید شد

فرصت مجدد ثبت نام آزمون دانشنامه دندانپزشکی تعیین شد

راه اندازی 2 رشته جدید در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

ولایتی موفقیت تیم رباتیک ایران در مسابقات جهانی کانادا را تبریک گفت

تمدیدمهلت ثبت نام مدرسه رباتیک دانشگاه امیرکبیر

کارت شرکت در آزمون سراسری فردا یکشنیه 27 خرداد ماه 97 بر روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور قرار خواهد گرفت

اعلام شرایط دانشگاه فنی وحرفه ای برای جذب متقاضیان کارشناسی ارشد

مهلت دانشگاه ها برای شرکت در رتبه بندی آشپزخانه ها فردا به پایان می رسد

با حکم وزیر علوم سیدمهدی ابطحی رییس شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان شد

ماجرای خانه 1000 متری ولایتی چیست؟

بازنگری آیین نامه ترفیع اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد

شرایط جذب فارغ التحصیلان دانشگاه فنی حرفه ای برای متقاضیان کارشناسی ارشد اعلام شد

افزایش سقف وام های پرداختی دانشگاه آزاد به کارکنان و اعضای هیات علمی

گروه جهادی علویون مناطق محروم را آبرسانی می کنند

ناسا خود را برای مقابله با سیارک ها آماده می کند

ابطحی بر مسند ریاست شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان

مهلت ثبت نام مدرسه رباتیک دانشگاه امیرکبیر تمدید شد

شرکت استرالیایی موفق به ارائه روشی نو برای تولید گرافن شد

تریبون آزاد با موضوع FATF به همت دانشجویان یزد برگزار شد/ هوشیاری و درایت مردم قابل تحسین است

ماجرای خانه 1000 متری ولایتی چیست؟

رییس شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان منصوب شد

دانشگاه آزاد در توسعه شهرهای آذربایجان غربی همکاری می کند

اعدام برای ربایندگان دختر دانشجو

دانشمندان می گویند پول همه چیز نیست و پول زیاد منجر به قضاوت اشتباه می شود

تعداد ثبت نام کنندگان جشنواره قرآن و عترت وزارت بهداشت به 64 هزار نفر رسید

مینی رایانه ای کوچک تر از دانه برنج+ عکس

بابلسر میزبان کارگاه توانمندسازی سخنوران

ماجرای خانه 1000 متری ولایتی چیست؟ + جزییات

کارت شرکت در آزمون سراسری از فردا توزیع می شود

پیام تسلیت دکتر ولایتی در پی درگذشت حجت الاسلام والمسلمین حسینی

توضیحات دانشگاه تهران در مورد طرح شهر دانش

توضیحات دانشگاه تهران در مورد طرح شهر دانش