مطالب مرتبط:
مراکز درمانی ملزم به خرید داروهای تولید داخل شدند
الزام مراکز درمانی به خرید داروهای تولید داخل
ابلاغیه وزیر | مراکز درمانی فقط داروهای تولید داخل را خریداری کنند
مراکز درمانی ملزم به خرید داروهای تولید داخل شدند
حمله سعودی ها به مراکز درمانی یمن
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 23 خرداد 1397 ساعت 10:002018-06-13سياسي

موج خشونت علیه پرستاران در مراکز درمانی


دکتر اصغر دالوندی در مراسم افطاری سازمان نظام پرستاری که شب گذشته با حضور معاون پرستاری وزارت بهداشت و تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی ، - اعضای شورای عالی و نمایندگان پرستاری کشور و میهمانان ویژه در هتل لاله تهران برگزار شد، به مقوله سلامت اشاره کرد و افزود: سلامت و سلامتی مفاهیم اصلی در حیات جامعه بشری است و به تعبیر WHO سلامتی یک نعمت بزرگ برای همه انسان هاست.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازملیت به نقل از مهر، وی اضافه کرد: سلامتی یک نقطه نیست، بلکه یک طیف است.

طیفی از ارتقاء سلامت، پیشگیری از بیماری ، حفظ سلامت ، اختلال در سلامت، بیماری و مرگ و میر است.

رییس کل سازمان نظام پرستاری با عنوان این مطلب که برای داشتن جامعه سالم باید برنامه مشخصی برای گروه های سنی مختلف جامعه داشته باشیم، به طرح این سئوال پرداخت که خدمات مربوط به ارتقاء سلامت، پیشگیری، غربالگری و توانبخشی در منزل و ارائه خدمات طولانی مدت در منزل توسط چه کسانی انجام می شود، ادامه داد:به تعبیری این بخش از طیف سلامت که پیش از خدمات بیمارستانی شروع و به حوزه توانبخشی ختم می شود.

کمتر بر روی آن تمرکز شده است.

دالوندی تاکید کرد: جامعه پرستاری با بیش از 200 هزار نفر ظرفیت، 180 دانشکده پرستاری، انجمن های علمی، معاونت پرستاری ظرفیت بزرگی برای پوشش این قبیل خدمات است، به شرط این که سیاستگذاران نظام سلامت در این حوزه به این نقاط و نکات در طیف سلامت اهمیت دهند و پرستاری و جامعه پرستاری کشور آماده است که سرویس های مراقبتی را در این دو طیف به مردم ارائه دهد.

وی افزود: متاسفانه در حال حاضر عمده خدمات سلامت مبتنی بر بیمارستان، بیمارستان مداری و بیمار محوری است و از مقوله ارتقاء سلامت و پیشگیری دور شده ایم و هزینه های بسیاری نیز برای مراکز درمانی صرف شده است .

دالوندی گفت: اگر پرداخت ها در نظام سلامت به سمت عدالت پیش رود باید در بحث توزیع درآمد و درآمد پرستاران در طرح هایی چون قاصدک از سهم 27.

5 درصدی سهم پرستاران از غیر پرستاران جدا شود که سازمان نظام پرستاری به جد این موضوع را پیگیری خواهد کرد، زیرا برای باز توزیع آن معیار و شاخص قابل قبولی وجود ندارد و به این دلیل دچار هرج و مرج و نارضایتی در بخش های درمانی شده ایم.

وی ادامه داد: بنابراین برای توزیع مناسبی که از محل این آورده ها داده می شود سهم پرستاران جدا و براساس شاخص های معینی بین آنها و بخش های متنوعی که دارند پرداخت شود.

اضافه کاری های اجباری برداشته شود و اضافه کاری از کارانه ها تفکیک داده شود زیرا پرستاران به دلیل این حجم کاری و معوقات، دچارفرسودگی شغلی می شوند و به نوعی این بار و فشار سبب دلزدگی از حرفه پرستاری می شود.

دالوندی افزود: قانون مصوب مجلس در خصوص اجرای تعرفه خدمات پرستاری که بیش از 12 سال از تصویب آن می گذرد باید مجدد به جریان بیفتد و با پیگیری نمایندگان مجلس و پیشنهاداتی که سازمان نظام پرستاری به دولت برای اجرای این قانون خواهد داد امسال امیدواریم بودجه لازم برای آن تعیین و تصویب و در خروجی بودجه سال 98 برای نخستین بار بتوان تعرفه خدمات پرستاری را اجرا کرد.

وی به موضوع خشونت ها علیه کادر پرستاری اشاره و گفت: اخیرا با موجی از خشونت علیه پرستاران روبرو هستیم و این ناشی از کمبود اطلاع و سواد سلامت مردم از یک سو و کمبود نیروی پرستاری است و این کمبود تعداد نیرو واقعی نیست و دلیل آن عدم امکان جذب نیروی پرستاری است زیرا در 30 استان نیروی طرحی آماده به کار وجود دارد اما امکان جذب آنها وجود ندارد و این امر نیاز به حمایت وزارت بهداشت دارد و طی نشستی با مراجع قانونی به دنبال کاهش این خشونت ها علیه پرستاران هستیم.

رییس کل سازمان نظام پرستاری کشور، افزود: در سه هفته اخیر که سه مورد خشونت علیه پرستاران رخ داده است ، نمایندگانی از سازمان نظام پرستاری برای بررسی و پیگیری اتفاقات به محل حادثه رفته و ضاربان را محکوم و زندانی کرده اند.

وی اظهارداشت: اجرای بند 10 تبصره ماده 68 قانون استخدام کشوری در زمره قوانین اجرایی برای پرستاری بوده است که براساس این قانون فوق العاده دستگاه های اجرایی را تا سقف 50 درصد افزایش می دهد و پرستاران در صف اول اجرای این قوانین قرار می گیرند زیرا پرستاران دارای بازارکار داخلی و خارجی ، حساسیت شغلی بالا، ریسک پذیری بالا و مواجهه با انواع بیماری ها هستند و وظایف تخصصی به مردم ارائه می دهند و با توجه به این مفاد و دلایل ذکر شده در قانون عملا پرستاران می توانند در اولویت این بند قرار گیرند وافزایش 50 درصدی که برای برخی از کارکنان نهادهاو سازمان ها تخصیص یافته، پرستاران از این نعمت برخوردار نبودند، جامعه پرستاری از دولت و نمایندگان مجلس انتظار دارند که به این بند نیز پرداخته و پیگیر حقوق پرستاران باشند.

وی افزود: امروزه کشورهای صاحب سبک سلامت به دنبال بیمارستان زدایی هستند اما متاسفانه در کشور ما روزانه در حال افتتاح بخش های مختلف بیمارستانی هستیم و با ورود بودجه و منابع مختلف به وزارت بهداشت با کمبودهای زیادی روبرو هستیم و این نشان دهنده این است که بهارتقا سلامت و پیشگری کمتر توجه شده است و ما انتظار داریم که شورای عالی بیمه منابع و یا بودجه ای را برای خدمات پرستاری در منزل و یا خدمات پرستاری جامعه نگر، تخصیص دهد.

دالوندی گفت: در تمامی صنوف اعطای پروانه بر عهده آن صنف است اما متاسفانه به رغم اقداماتی که سازمان نظام پرستاری با وزارت بهداشت داشته است تا کنون این مشکل برطرف نشده و خوشبختانه معاونت پرستاری در خصوص اعطای این پروانه به سازمان نظام پرستاری قول های مساعدی داده است و امیدواریم تا تابستان این امر اجرایی شود و با اعطای این امر به ارتقاء حیثیت و هویت حرفه پرستاری کمک نموده و یکی از انتظارات ما از وزارت بهداشت و معاونت پرستاری این است که به صدور پروانه صلاحیت حرفه ای توسط سازمان نظام پرستاری کمک نمایند زیرا با این وضعیت مردم از صحت خدماتی که از پرستاران دریافت می کند اطلاعی ندارند و با اعطای این پروانه می توان پرستار حرفه ای را از غیر حرفه ای تمایز داد و از نمایندگان خواستار پیگیری این موضوع هستیم.

وی افزود: در بیمارستان های هیات عاملی جایگاه پرستاری یک رده افول کرده و انتظار می رود که این جایگاه به سطح معاونت ارتقا پیدا کند و سهم پرستاران از سهام بیمارستان داده شود و این بخشی است که باید به آن توجه شود.

دالوندی در بخش دیگری از سخنان خود در مراسم افطاری سازمان نظام پرستاری، گفت: قانون ارتقاء بهره وری در اکثر بیمارستان ها اجرایی می شود اما متاسفانه در اکثر مرکز بخش خصوصی اجرا نشده است و امیداریم با پیگیری معاونت پرستاری این امر نیز اجرایی شود.

وی با اشاره به ایجاد معاونت پارلمانی و حقوقی سازمان نظام پرستاری کشور و استقبال نمایندگان مجلس از این تصمیم، افزود: پرستاران نیز همانند پزشکان نیاز به فلوشیب های مختلف دارند و باید مراودات علمی با کشورهای دیگر داشته باشیم تا مربیان بالین ما تقویت شوند.

دالوندی گفت: یکی از برنامه های اخیر سازمان نظام پرستاری ایجاد مرکز تحقیقات بالینی پرستاری است ، ایجاد مرکز کاریابی در پرستاری ، ایجاد مرکز توسعه و فناوری در پرستاری که رویکردی جدیدی است در حوزه خدمات و در حوزه لوازم و وسایل پرستاری باید به آن سمت پیش رفت که امیدواریم بتوانیم چندین شرکت دانش بنیان تاسیس نماییم.

وی در پایان، افزود: سازمان نظام پرستاری کشور آمادگی هر گونه همکاری با وزارت بهداشت و معاونت پرستاری است و دست یاری و کمک به سوی آنها دراز می کنیم.


کلید واژه ها: سلامت - پرستاری - سازمان نظام پرستاری - پرستاران - بیمار - بیمارستان - جامعه - پیشگیری - نظام - اضافه کاری - توانبخشی - مجلس شورای اسلامی - توزیع - نمایندگان مجلس - بیماری - وزارت بهداشت - درآمد - معاون - بیمارستانی - شورای - مرگ و میر - نارضایتی - کشور - شاخص - منزل - بزرگ - طولانی - بهداشت - اختلال - برنامه

آخرین اخبار سرویس:
فرماندار خرمشهر:فروش آب را تکذیب می کنم

صندوق توسعه ملی از اهداف تعریف شده فاصله گرفته است

روحانی پیروزی مجدد اردوغان در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه را تبریک گفت

اردوغان خود را پیروز انتخابات ترکیه اعلام کرد

دستورالعمل تجمیع خدمات بیماری ام اس به تمام دانشگاه ها ابلاغ شده است

قرارگاه جهادی پیشرفت و توسعه ی پایدار دلفان لرستان با مشارکت بنیاد برکت تشکیل می شود

نجات توله سگ از یک تصادف+تصاویر

پیروزی اردوغان در انتخابات ترکیه حاشیه های زیادی به دنبال داشت

آگاهی از سلامت خوراکی ها با اپلیکیشن

مدل جدید ارزی بانک مرکزی

عضو جدید خانواده «رضا صادقی»

سندرم کمدی گریبان سینمای ایران را گرفت/فروش دو برابری کمدی ها در بهار

سرمربی پرتغال: ایران و پرتغال برابر هم بازی دارند نه ایران و رونالدو

رفتار غیر انسانی پلیس با دختر دانشجو در امریکا

استعفای فتحی نماینده تهران فردا بررسی می شود/ باید شأن نمایندگان مجلس رعایت شود

آغاز طرح سنجش سلامت نوآموزان

اصلاح موی سر و صورت با اره برقی!

اختلال در خط 2 متروی تهران

دیدنی های امروز

عکس/ نوه های اردوغان پای صندوق رای

راه اندازی مرکز روان درمانی زندان بندرعباس

شان و جایگاه گزارش های برجامی مجلس باید در هییت نظارت بر برجام مشخص شود

رییس مجلس از پروژه آزادراه تهران - شمال بازدید کرد

نمی خواهیم به حاشیه رانده شویم/ دغدغه های یک استاد زن مسلمان در دانشگاه سیدنی

تعیین شعب ویژه دادگاه های انقلاب جهت رسیدگی به پرونده های قاچاق کالا و ارز

رییس مجلس شورای اسلامی از پروژه آزادراه تهران- شمال بازدید کرد

بلوار انرژی اتمی کرج به نام "مریم میرزاخانی" تغییر نام می دهد

اخذ مجوز برای ماهگیری از سد بارزو به منظور حفظ آب ذخیره شده

توازن منطقه ای باید در تمام نقاط شهری بجنورد لحاظ شود

برخورد دو هواپیمای حامل چتربازان با یکدیگر در آسمان

انتصاب جدید در شهرداری تهران تکذیب شد

معرفی کلاس های غیرحضوری و مجازی جامعهالقرآن

ضرورت ساخت جاده در روستای دهدلی/ مسئولان برای رفع مشکلات مناطق محروم تلاش کنند

دشمنان اتحاد و انسجام ایرانیان را نشانه گرفته اند

رییس مجلس از پروژه آزادراه تهران - شمال بازدید کرد

اجرای 318 هزار حکم به نفع مردم در استان تهران در سال گذشته/ بیش از 2 میلیون و 160 هزار رای و تصمیم قضایی صادر شد

تابستانی با طعم فلسفه

95 اثر به شانزدهمین جشنواره رضوی هرمزگان راه یافت

آیت الله شبیری زنجانی: اخلال در محیط زیست و زندگی عادی مردم جایز نیست

جلسه شورای حفظ حقوق بیت المال استان بوشهر

واکنش ها در مورد ترور روحانی سرشناس شیعی غرب افغانستان؛ترور شهید توکلی در راستای دامن زدن به درگیری های فرقه یی است

لزوم افزایش غرفه های بازیافت

حضور ایران در عراق و سوریه مشروع است/شهید دایی پور الگوی دانشگاه و عرصه جهاد است

طنزانه آب طعم دار رایگان !

نرم افزار موبایلی «ساجد همراه» منتشر شد

آخرین مهلت ارسال آثار به همایش کتاب سال حوزه

روحانی پیروزی مجدد اردوغان را تبریک گفت

آمار کلاهبرداری و خیانت در امانت در حال افزایش است

فرهاد سرخوش: برنامه ای برای انتقال آب از خارج از کشور به دریاچه ارومیه نداریم

برنامه های افشانی برای پرداخت مطالبات پیمانکاران شهرداری تهران

خانه نشینی یک مدیر کارآمد زن به دلیل استفاده از چادر

نشست « فلسفه میان فرهنگی» با حضور پروفسور گونتر برگزار می شود

مهمترین جرایمی که پزشکان مرتکب می شوند چه جرایمی هستند؟

جواد امام : توضیحات مدیرعامل بنیاد باران درباره دفتر بحث آفرین سید محمد خاتمی/ سرمایه هایی که خود ایجاد کردیم، نابود نکنیم

ایران حمله تروریستی در آدیس آبابا را محکوم کرد

برخورد وحشتناک دو هواپیمای حامل چتربازان با یکدیگر در آسمان

صحنه هایی از بازی تیم ملی ایران و پرتغال در سال 51

دستگیری عامل فروش گوشت گنجشک در قزوین

زاخاروا: غرب درحال تدارک سناریوی جدید علیه سوریه است

3500 مرکز متخلف بهداشتی در ماه مبارک رمضان تعطیل شدند

نامه جمعی از طلاب و اساتید حوزه خطاب به رییس جمهور

روحانی پیروزی اردوغان در انتخابات ترکیه را تبریک گفت

برگزاری مراسم بزرگداشت شهدای هفتم تیر در حرم رضوی

استاندار کرمانشاه به مناسبت هفته قوه قضاییه پیامی صادر کرد

اعزام 1500 زوج دانشجوی جاماندگان دوره های قبل به مشهد آغاز شد/ برگزاری این دوره تا پایان تابستان

فلاحت پیشه رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس و سیاست خارجی شد

اردوغان رسما برنده انتخابات ترکیه اعلام شد

بخشودگی جرائم بیمه ای کارفرمایان موثرترین اقدام تامین اجتماعی در جهت حمایت از تولید است

رییس جمهور به کارشناسان اقتصادی فراخوان دهد

نیازمند تفسیری هستیم که «واقعه» تلقی شود/ پاسخگویی به نیازهای رور تفاسیر

مرکز تشخیص پزشکی هسته ای سمنان به بهره برداری رسید

آیت الله نوری همدانی: مسئولان از تذکر برآشفته نشوند/ مدیریت ضعیف است/ طرح مذاکره مجدد با آمریکا خیانت است

رحیم صفوی: اجازه نمی دهند سپاه وارد خودروسازی شود/ اگر دولت نباشد کشور بهتر اداره می شود

استخدام منشی جهت صرافی در محدوده پاسداران تهران

استخدام نیروی ابرو کار و کوپ کار در یک سالن زیبایی

استخدام تعدادی راننده برای آژانس ایلیا در قم

استخدام کارمند خانم مسلط به کامپیوتر در محدوده جمهوری تهران

استخدام کارمند آشنا به زبان و مترجم در تهران

استخدام فروشنده آقا در فروشگاه علی مولا

راحت ترین صندلی ها در هواپیما کدامند؟

استخدام خدمتکار خانم جهت مزون لباس عروس در درختی کرج

مزار پیامبر اکرم (ص) چگونه از تخریب وهابیون در امان مانده است؟

آیت الله عیسی قاسم راهی بیمارستان شد

اعضای پنجم شورای شهر تهران لیست املاک و دارایی خود را منتشر می کنند؟

استخدام نیروی پذیرش در هتل تشریفات

استخدام نیروی نظافتچی برای یک مهمانپذیر در قم

مشکل شوری آب خرمشهر و آبادان به کجا رسید؟

پنجم تیر ماه؛ آخرین مهلت ثبت نام طلاب تهرانی در دوره «روزنامه نگاری»

رحیم صفوی: اجازه نمی دهند سپاه وارد خودروسازی شود/ اگر دولت نباشد کشور بهتر اداره می شود/ سپاه بود که آمریکا را در سوریه زمین گیر کرد/ عربستان دست از پا خطا کند هزار موشک به سمت شان شلیک می کنیم

خواننده لس آنجلسی در برنامه ای که علی انصاریان مجری اش بود!

برنامه های افشانی برای پرداخت مطالبات پیمانکاران شهرداری تهران

مدارس غیرانتفاعی نظام مند می شوند

زلزله شدید یونان را تکان داد

جمهوری خواهان در انتخابات محلی قبرس شمالی پیروز شدند

گرد و غبار وارد 3 استان کشور می شود

کاتیوشا بعد از دلم می خواد اکران می شود

مطمئنا اجازه ملاقات با زنان درویش زندانی را خواهندداد / بحث های داخلی کشور خیلی مهمتر از خارجی است

مشکل آب آشامیدنی شهرستان آبادان تا 8 روز آینده رفع می شود

قانونی که 4000 روز است خاک می خورد/ گلایه پرستاران از دولت و مجلس

افزایش استفاده از آرامبخش ها در جامعه/ مردم به جستجوی تکنیک های آرامش نیاز دارند

موج خشونت علیه پرستاران در مراکز درمانی

موج خشونت علیه پرستاران در مراکز درمانی