مطالب مرتبط:
بیش از 20 هزار نفر از زلزله زدگان تحت مشاوره تخصصی روانشناسان بهزیستی قرار می گیرند
سردرگمی زلزله زدگان توسط دولت و استانداری
سردرگمی زلزله زدگان توسط دولت و استانداری
سردرگمی زلزله زدگان توسط دولت و استانداری
ارسال کمک به زلزله زدگان سرپل ذهاب تداوم خواهد داشت
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 22 خرداد 1397 ساعت 13:102018-06-12حوادث

بهبود وضعیت روحی زلزله زدگان با مداخلات بهزیستی


ایرنا - مداخلات بهزیستی به منظور بهبود وضعیت روحی و روانی زلزله زدگان که از آبان سال گذشته و پس از وقوع زلزله آغاز شد، تا پایان امسال نیز در قالب 53 تیم روانشناسی ادامه می یابد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایرنا، مداخلات روانشناسی به منظور کمک به وضعیت روحی و روانی زلزله زدگان با محوریت بهزیستی پس از وقوع این حادثه در مناطق زلزله زده آغاز شد و اکنون نیز پس از گذشت هفت ماه نتایج امیدوارکننده ای از این مداخلات به دست آمده است.

متخصصان حوزه روانشناسی معتقدند که در حوادث بزرگی مانند بلایای طبیعی و جنگ اگر تا سه درصد جمعیت مردم این مناطق اقدام به خودکشی کنند طبیعی است که در ارتباط با زلزله کرمانشاه به عنوان یک حادثه بزرگ این رقم در حد نیم درصد بوده است.

مدیرکل بهزیستی استان کرمانشاه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا به تشریح اقدام های انجام شده توسط گروه های روانشناسی اعزامی به مناطق زلزله زده پرداخت و گفت: فعالیت این گروه ها تا پایان امسال ادامه دارد.

**مداخلات روانشناسی تاثیرگذار بودمدیرکل بهزیستی استان کرمانشاه در ارتباط با فعالیت گروه های روانشناسی در مناطق زلزله زده گفت: پس از وقوع زلزله بهزیستی 53 تیم مشاوره را به مناطق زلزله زده اعزام کرد و مداخلات آنها از آن زمان آغاز شد و روانشناسان براساس علم روانشناسی اعلام کردند که نتایج این مداخلات به صورت علمی پس از گذشت 6 ماه از حادثه خود را نشان می دهد.

دکتر امید قادری، از غربالگری روانشناسی 75 هزار و 380 نفر در مناطق زلزله زده خبر داد و افزود: از این تعداد پنج هزار و 800 نفر به عنوان اولویت اول و 13 هزار نفر نیز به عنوان اولویت دوم شناسایی شدند.

او توضیح داد که افراد دارای اولویت اول افراد حساسی هستند که نیاز به مراقبت بیشتری دارند و باید زیرنظر باشند و اولویت دوم هم اگرچه وضعیت بهتری نسبت به اولویت اول دارند اما این افراد نیز باید زیرنظر روانشناسان باشند.

وی با بیان اینکه براساس شاخص های علم روانشناسی، مداخلات برای افراد آسیب دیده روحی روانی بعد از 6 ماه تاثیر خود را نشان می دهد، گفت: براساس نتایج این مداخلات، وضعیت روحی روانی زلزله زدگان نسبت به حوادث مشابه در سطح دنیا و ایران بهتر است.

** فعالیت 106 روانشناس در مناطق زلزله زدهمدیرکل بهزیستی کرمانشاه در ادامه گفت: پس از وقوع زلزله، 106 روانشناس در قالب 53 تیم 2 نفره شامل خانم و آقا به مناطق زلزله زده اعزام شدند که مدیران علمی این تیم ها از اعضای هیات علمی دانشگاه رازی بودند و توسط این اساتید آموزش دیدند.

قادری افزود: برای هر منطقه روانشناسان بومی انتخاب کردیم تا با فرهنگ مناطق آشنایی داشته باشند و بتوانند بهتر و بیشتر ارتباط برقرار کنند.

او گفت: روانشناسان در ابتدای حضور خود در مناطق زلزله زده هفت سوال کلیدی را در قالب طرح غربالگری از همه ساکنان پرسیدند تا براساس متدهای علمی به این نتیجه برسند که فرد در چه مرحله ای از آسیب است و آیا استرس، اضطراب، استرس پس از سانحه، افکار خودکشی دارد و یا نه.

وی در ادامه با بیان اینکه در مرحله اول 75 هزار و 380 نفر فرم غربالگری را پر کردند، گفت: این مرحله از ابتدای وقوع زلزله یعنی در آبان آغاز و در نیمه اول اسفند 96 به پایان رسید.

مرحله دوم این طرح از نیمه دوم اسفند شروع شده و مراحل اجرای آن به این صورت است که از میان پنج هزار و 800 نفری که براساس نتایج غربالگری نیاز به مداخله بیشتری دارند شناسایی شده و در این مرحله بر روی آنها اقدام های بیشتری انجام می شود.

قادری تاکید کرد که این افراد نیاز به مداخلات و حمایت بیشتری دارند چرا که با اضطراب روبرو هستند و سوگ دیده اند و از آنجایی که گروه های آسیب پذیری هستند و ممکن است از قبل نیز دچار بیماری های روانی خاصی بوده باشند باید حمایت بیشتری شوند.

** ادامه مداخلات تا پایان امسالمدیرکل بهزیستی استان کرمانشاه با بیان اینکه مداخلات روانشناسی با محوریت بهزیستی به دستور استاندار تا پایان امسال ادامه دارد، گفت: سال گذشته هشت میلیارد ریال اعتبار برای این موضوع اختصاص دادیم و امسال نیز اعتبار مورد نیاز را تامین خواهیم کرد.

قادری به برگزاری پنجمین جلسه بازسازی روانی - اجتماعی مناطق زلزله زده با حضور معاون سیاسی و امنیتی استانداری کرمانشاه در هفته گذشته اشاره کرد و افزود: در این جلسه مقرر شد برنامه های روانی - اجتماعی در مناطق زلزله زده با همکاری سایر دستگاه های عضو، کماکان با محوریت بهزیستی انجام شود و در بازه زمانی 15 روز یک بار مسائل مورد بررسی قرار بگیرد.

وی اظهار داشت: بهزیستی برای ادامه اجرای این طرح مشکلی از نظر نیرو و اعتبار ندارد و طرح را امسال نیز اجرا می کنیم.

وی یادآوری کرد که تیم های اورژانس اجتماعی با شماره تماس 123 در مناطق زلزله زده فعال هستند و آماده انتقال افراد دارای مشکلات روحی روانی می باشند.

او همچنین از مردم خواست اگر موردی را مشاهده کردند با این شماره تماس بگیرند تا توسط تیم های اورژانس اجتماعی مورد بررسی قرار گیرد.

وی گفت: تمام فعالیت های تیم های اورژانس اجتماعی و تیم های روانشناسی فعال در مناطق زلزله زده به صورت رایگان ارائه می شود.

وی افزود: مناطق زلزله زده را به 9 منطقه تقسیم کرده ایم و تیم های روانشناسی در هر یک از این مناطق مستقر شده اند و مشغول ارائه خدمات هستند.

** آمار خودکشی در مناطق زلزله زده بالا نیستمدیرکل بهزیستی کرمانشاه در ادامه سخنان خود با تاکید بر اینکه مداخلات تخصصی در حوزه مسائل اجتماعی را باید به دست روانشناس داد، گفت: نمی شود گفت که زلزله باعث شده در منطقه سرپل ذهاب افسردگی زیاد شده و به تبع آن افراد دست به خودکشی می زنند چرا که براساس آمارهای استخراج شده از طرح غربالگری این موضوع تایید نشده است.

قادری با بیان اینکه آمار خودکشی در سال 96 در استان با وجود وقوع حادثه زلزله 16 درصد نسبت به سال 95 کاهش داشت، افزود: این آمارها نشان می دهد که برخلاف شایعات مطرح شده در شبکه های اجتماعی فضای مجازی، آمار خودکشی در مناطق زلزله زده استان افزایش نیافته است.

وی از رسانه ها خواست از انتشار اخبار ناامید کننده خودداری کنند و مردمی را که دچار مصیبت و مشکلات فراوانی شده اند به آینده امیدوار نمایند.

وی تصریح کرد که آمار نشان می دهد که واقعا مشکل آنچنان جدی و حادی در مناطق زلزله زده وجود ندارد و همه مسائل زیر رصد و کنترل بهزیستی است.

مدیرکل بهزیستی کرمانشاه اظهار داشت که شدت، وسعت و میزان خرابی های ناشی از زلزله استان بالا بود و مشابه آن در دنیا کمتر اتفاق افتاده است که به تناسب این شدت و وسعت و براساس آمارهای استخراج شده از طرح غربالگری مواردی مانند افکار خودکشی در این زلزله از نرم استاندارد آن هم کمتر بود.

قادری تصریح کرد در بلایای مشابه در کشورهای مختلف دنیا و ایران که این غربالگری انجام شده تا سه درصد جمعیت غربالگری شده اگر افکار بسیار خطرناک مانند افکار خودکشی داشته باشند می گویند از نرم نگذشته و طبیعی است که در حادثه زلزله کرمانشاه کمتر از نیم درصد بود.

وی تصریح کرد: کاهش خودکشی 2 دلیل داشت که یک دلیل اصلی آن به باورهای فرهنگی مردم بر می گشت و دوم هم همدلی ملت و مسئولان با مردم مناطق زلزله زده بود که در روزهای اول به کمک آنها شتافتند و آنها را تنها نگذاشتند که این کمک ها نوعی تسکین بود و بیشتر مردم از نظر روانی بازسازی شدند و احساس کردند تنها نیستند.

او گفت: براساس نتایج غربالگری و در مقایسه با حوادث و بلایای مشابه در دنیا نه تنها افکار خودکشی در مناطق زلزله زده استان اضافه نشده بلکه کمتر هم شده است.

وی با اشاره به فعالیت گسترده شبکه های اجتماعی در زمان وقوع زلزله و بعد از آن گفت: این شبکه ها آثار مثبت و منفی داشتند و از یک طرف به نگرانی های مردم اضافه می کردند و مباحثی مانند خودکشی افراد را مطرح می کردند که صحت نداشت و بزرگنمایی بود.

وی همچنین اضافه کرد: بهزیستی به موقع با اعزام گروه های روانشناسی، به یاری زلزله زدگان شتافت و توانست وضعیت مردم را به کنترل خود در آورد و این حضور سریع و به موقع مانع از بروز آسیب های بیشتر شد.

قادری با بیان اینکه طرح سیستم ارجاع و غربالگری تعریف شده است، گفت: از طریق اورژانس اجتماعی به افراد نیازمند به مداخلات کمک می کنیم و اگر هم مشکل حادی داشته باشد در مراکز درمانی بستری می شود.

مدیرکل بهزیستی کرمانشاه در ادامه سخنان خود با بیان اینکه مسائل روحی روانی چند عاملی است، گفت: موضوعی مانند خودکشی در افراد تنها به یک دلیل انجام نمی شود بلکه براساس متدهای روانشناسی فرد باید چندین عامل داشته باشد که براثر آنها افکار خودکشی به ذهن او خطور کند.

زمین لرزه 7.

3ریشتری 21 آبان سال 96 که در 11 کیلومتری بخش ازگله و 32 کیلومتری شهرستان سرپل ذهاب در غرب کرمانشاه به وقوع پیوست 620 کشته و 12 هزار و 386 مصدوم برجا گذاشت.

علاوه بر خسارات جانی، این زلزله به 10 شهرستان و یک هزار و 930 روستای استان کرمانشاه خسارت وارد کرد و براساس ارزیابی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی حدود 100 هزار واحد مسکونی شهری و روستایی آسیب کلی و جزیی دیدند.


کلید واژه ها: روانشناس - مناطق زلزله زده - زلزله - بهزیستی - زلزله زدگان - مناطق - کرمانشاه - استان کرمانشاه - علم روانشناسی - اعزام - حادثه - ایرنا - خبرنگار - اقدام به خودکشی - علمی - بلایای طبیعی - استان - طبیعی - حوادث - هیات علمی - بزرگ - درصد - امید - نشان - دانشگاه - مدیران - مراقبت - انتخاب - خودکشی - گزارش

آخرین اخبار سرویس:
توقیف 4 میلیارد ریالی قارچ قاچاق در مازندران

این مرد 3300 سال سن دارد! +عکس

مرگ کارگر کارخانه سیمان مهریز بر اثر حادثه

سیل و رانش زمین در ویتنام قربانی گرفت

دستگیری قاتل پیر زن روستایی

اخاذی از زنان و دختران با تهدید اسیدپاشی

خشم زمین در شاهرود

رفتار غیر انسانی پلیس با دختر دانشجو +فیلم

4 کشته در پی آتش سوزی مرموز خودرو در بزرگراه اصفهان - تهران

6 مصدوم در پی تصادف شدید تریلی و مگان در مسیر اهواز - اندیمشک

محموله میلیاردی اسکیت قاچاق لو رفت

جاری شدن مواد شیمیایی اسیدی در خیابان شوش +عکس

ربات ها جایگزین خواهر و برادر برای تک فرزند ها (+عکس)

پیکر 66 مسافر سانحه هوایی یاسوج آماده تحویل به خانواده ها/ پایان 4 ماه تلاش شبانه روزی

تبرئه مأمور پلیس از اتهام قتل عمد

ممنوعیت استفاده از خودرو توقیفی در پرونده های قاچاق، تا صدور حکم

پلیس: برخورد پلیس با نگهداری سگ در آغوش رانندگان

انفجار در یک مجتمع آپارتمانی در غرب آلمان

احمقانه ترین طلاق های تاریخ معاصر

آتش سوزی خودرو در بزرگراه اصفهان - تهران

متهم هنگام بازسازی صحنه جنایت غش کرد!

4 کشته در پی آتش سوزی خودرو در جاده اصفهان به تهران

قاتلان 2 کودک اعدام می شوند

کندلوس، ییلاق چندین هزار ساله مازندران+ عکس

2 نوجوان در ساحل تالش غرق شدند

زلزله پنج و نیم ریشتری یونان را لرزاند

پیکر تمامی جانباختگان سانحه هوایی تهران- یاسوج در شرایط تحویل به خانواده ها قرار گرفت

عامل فروش گوشت 90 قطعه گنجشک در قزوین دستگیر شد

ادعای2 متهم به قتل:قبول داریم که دزدیم،اما جلال را به خاطر توهین به مقدسات کشتیم

6 مصدوم در پی تصادف شدید تریلی و مگان در مسیر اهواز - اندیمشک + عکس

ساخت ماشین مسابقه ای با صدها بطری فلزی+ ویدئو

مقررات فسادزا عامل اصلاح بسترهای وقوع جرم

از سرگیری فعالیت پتروشیمی جم و آریاساسول

پلمپ مراکز فروش مواد مخدر حاشیه کلانشهر مشهد

پسرهمسایه پیرزن مغازه دار را در حیاط خانه اش به قتل رساند

اعترافات زن خیانتکار:بعد از قتل همسرم،مردی که با او رابطه داشتم مرا رها کرد،حتی خرج زندگی ام را نداد

4 کشته در پی آتش سوزی مرموز خودرو در بزرگراه اصفهان - تهران

زمین لرزه 4.2 ریشتری زنگی آباد کرمان خسارتی نداشت

مگان مارکل کلاهی شبیه به آدری هپبورن پوشید+تصویر /نیمه شب وقتی بیدار شدم، شوهرم و یک زن غریبه را در حمام دیدم! ( برگزیده )

«مغول» حتی اجازه نمی داد من پیش شوهرم لباس راحتی بپوشم /رابطه شیطانی با دوست همسر

انجام 69 ماموریت توسط اورژانس هوایی در هفته گذشته

فارس، مازندران و هرمزگان در صدر جرائم سایبری امروز

کلکسیون مرد شیطان صفت از انواع جرم/ تجاوز و تهیه فیلم از قربانیان +عکس

تصادف خودرو سبب مرگ یک نفر در کرج شد

پیامکهای عاشقانه دختر و پسر جوان،ناگهان روی مانیتورهای قطار تهران-مشهد مشاهده شد!

ایران به لحاظ کیفیت جاده ها در کجای دنیا ایستاده است؟

پیامکهای عاشقانه دختر و پسر جوان، ناگهان روی مانیتورهای قطار تهران-مشهد مشاهده شد/ متهم که هرگز تصور نمی کرد شناسایی شود

پیامک های عاشقانه دختر و پسر روی مانیتور قطار رفت

برانکو صغیر و کبیر را قربانی کرد/ ستاره هایی که به خاطر فرشاد احمدزاده سوختند

حادثه در مسیر اهواز - اندیمشک 6 مصدوم بر جا گذاشت

37نفر در شهرستان شوشتر از غرق حتمی نجات یافتند

37هزارآسیب دیده توسط هلال احمرخوزستان امدادرسانی شدند

4 کشته بر اثر آتش سوزی خودرو در بزرگراه اصفهان - تهران

پیامکهای عاشقانه دختر و پسر جوان،ناگهان روی مانیتورهای قطار تهران-مشهد مشاهده شد!

37 هزارآسیب دیده توسط هلال احمرخوزستان امدادرسانی شدند

نزدیک ترین گسل به شهر کرمان فعال شد؟

درگیری پلیس با سرنشینان مسلح خودروی لندکروز/ کشف 500 کیلوگرم تریاک در این عملیات

شلیک شبانه افسر پلیس تهران کار دستش داد

پرداخت غرامت به خسارت دیدگان "سانچی" قطعی است

سقوط از آبشار 18 متری با قایق کایاک!

انجام 337 ماموریت ویژه توسط اورژانس 115 در هفته گذشته

شاهرود لرزید

دستگیری حفاران آثارتاریخی در بردسیر

آتش سوزی در منابع طبیعی آذربایجان غربی را به 1504 اطلاع دهید

پیامک های عاشقانه دختر و پسر روی مانیتورهای قطار مشهد- تهران رفت!

مراکز فروش مواد مخدر در مشهد پلمپ شدند

آتش سوزی در منابع طبیعی آذربایجان غربی را به 1504 اطلاع دهید

انحراف خودرو از جاده در جهرم، جان راننده را گرفت

سیل و رانش زمین در ویتنام با 7 کشته و 12 ناپدید

قتل فجیع پیرزن مغازه دار به دست 2 جوان

محموله 500 کیلوگرمی تریاک به مقصد نرسید/ دستگیری متهم پس از تعقیب و گریز نفسگیر

نجات معجزه آسای سگ خوش شانس از تصادف مرگبار + عکس ها

توقیف محموله میلیاردی اسکیت قاچاق در شهرضا

آتش سوزی خودرو در بزرگراه اصفهان - تهران چهارکشته برجا گذاشت

هفت کشته و دوازده ناپدید بر اثر وقوع سیل و رانش زمین در ویتنام

غش کردن مرد هوسران هنگام بازسازی صحنه جنایت

دستگیری شکارچی متخلف در بیله سوار

آتش سوزی خودرو در بزرگراه اصفهان - تهران چهارکشته داشت

ارتفاعات تفتان پاکسازی شد

پرونده 10 سلبریتی روی میز دادسرای سرپل ذهاب

آتش سوزی در ایالت کالیفرنیا

توقیف محموله 47 راسی دام قاچاق در نهبندان

پیامکهای عاشقانه دختر و پسر جوان، ناگهان روی مانیتورهای قطار تهران-مشهد مشاهده شد!

تصادم دریایی در هندیجان 2 مصدوم برجا گذاشت

دختر 20 ساله آبادانی به خاطر آبروی طایفه جلوی چشم شوهرش کشته شد !

4 سال زندان برای 2 غواصی از یک کشتی سرقت کرده بودند

غش کردن قاتل بی حیا در صحنه قتل دوستش!

الگوی ترافیک تهران تغییر می کند

تجاوز به زنان و دختران و اخاذی از آنان با تهدید به انتشار فیلم رابطه با آنها

پیامکهای عاشقانه دختر و پسر جوان، ناگهان روی مانیتورهای قطار تهران-مشهد مشاهده شد!

4 سال زندان برای 2 غواصی از یک کشتی سرقت کرده بودند

تغییر الگوی ترافیکی پایتخت در فصل تابستان

مأمور پلیس از اتهام قتل عمد تبرئه شد

نقش بستن پیامکهای عاشقانه دختر و پسر جوان روی مانیتورهای قطار تهران-مشهد!

کشت ذرت در رودبار، خیانت به نسل کنونی و آینده/وضعیت آب شرب مردم، بحرانی است

محموله عتیقه های سنگی قاچاق در ارومیه کشف شد

پیامکهای عاشقانه دختر و پسر جوان، ناگهان روی مانیتورهای قطار تهران-مشهد مشاهده شد!

اعترافات زن خیانتکار: بعد از قتل همسرم،مردی که با او رابطه داشتم مرا رها کرد،حتی خرج زندگی ام را نداد

یک کشته و 5 مصدوم در جاده صفاشهر

کارگر کارخانه سیمان مهریز بر اثر حادثه فوت کرد

بهبود وضعیت روحی زلزله زدگان با مداخلات بهزیستی

بهبود وضعیت روحی زلزله زدگان با مداخلات بهزیستی