مطالب مرتبط:
نرخ تورم قطر 5 برابر شد
واقعی بودن نرخ تورم سالانه نسبت به ماهانه/ تاثیر اندک نرخ مسکن و کالای اساسی در تعیین نرخ
واقعی بودن نرخ تورم سالانه نسبت به ماهانه/ تاثیر اندک نرخ مسکن و کالای اساسی در تعیین نرخ
هشدار کارشناسان به مردم؛ دولت در خواب بهاریِ «من چقدر خوشبختم...»!/ «قیمت های فعلی خودرو هم حباب دارد، مردم فعلا برای خرید و فروش دست نگه دارند»
علت افزایش بی سابقه قیمت سکه و خودرو چیست؟ / 70 درصد ارز های غیردولتی هم در اختیار مدیران دولتی است؛ چه کسی ارز موردنیاز 13 میلیارد دلار کالای قاچاق را تامین می کند؟ / اینکه دولت می گوید «سرمان را در حساب مردم نمی کنیم» سوءمدیریت است / دارندگان پول های کثیف حداکثر چند هزار نفرند؛ از جها
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 22 خرداد 1397 ساعت 12:152018-06-12اقتصادي

فاصله آمار نرخ تورم با آنچه مردم از قیمت ها درک می کنند


هر ماه تورم در خروجی های بانک مرکزی و مرکز آمار زیر 10 درصد ثبت می شود؛ عددی که از استمرار دستاورد دستیابی به تورم تک رقمی دولت می گوید، اما از اینکه افزایش قیمت کالاهای مصرفی و گرانی مسکن و خوراکی ها در کجای این تورم تک رقمی ثبت می شود، - حرفی زده نمی شود و اعداد اعلامی به ارقام ناملموس برای مردم و کارشناسان تبدیل شده اند.

هر ماه تورم در خروجی های بانک مرکزی و مرکز آمار زیر 10 درصد ثبت می شود؛ عددی که از استمرار دستاورد دستیابی به تورم تک رقمی دولت می گوید، اما از اینکه افزایش قیمت کالاهای مصرفی و گرانی مسکن و خوراکی ها در کجای این تورم تک رقمی ثبت می شود، حرفی زده نمی شود و اعداد اعلامی به ارقام ناملموس برای مردم و کارشناسان تبدیل شده اند.

از زمستان سال گذشته تاکنون قیمت مسکن روند جهشی طی کرده، اما شیب افزایش قیمت این بخش در داده های تورمی همچنان ثابت است، در سه ماهه پایانی سال 96 قیمت مسکن 30 درصد افزایش پیدا کرد و در برخی کلان شهرها مانند تهران و شیراز این رقم به 40 درصد رسید، اما در آمارهای تورم هیچ نمودی از آن نیست؛ نرخ تورم 8.

8 درصدی بخش مسکن در دی و بهمن ماه سال گذشته ثابت مانده و در اسفندماه یک واحددرصد افزایش پیدا می کند و در فروردین ماه به همان نرخ 8.

88 درصد ابتدای زمستان بازمی گردد.

اکنون بسیاری از کارشناسان معتقدند تورم اعلامی در برابر دیگر شاخص های قیمت و اقتصادی نفوذ ناپذیر شده است، همچنان که نقدینگی به عدد بی سابقه هزارو 400هزارمیلیاردتومان رسیده و تورم همچنان تک رقمی است، نرخ خوراکی ها افزایش قیمت روزانه دارد و تورم همچنان تک رقمی است.

سنگ شدگی تورم زیر 10 درصد دیگر تنها برای مردم باورنکردنی نیست، بلکه کارشناسان اقتصادی هم نسبت به راستی آزمایی این ارقام دچار تردید شده اند و هشدار می دهند اگر مراجع آماری نتوانند میان آمارها و واقعیت موجود انطباق برقرار کنند، تجربه ازدست رفتن سرمایه اجتماعی در دولت نهم و دهم بار دیگر تکرار خواهد شد، کمااینکه درحال حاضر نیز برخی از کارشناسان خود دست به کار محاسبه آمارها شده اند؛ اتفاقی که در دوره ریاست جمهوری احمدی نژاد درباره محاسبه غیررسمی و از سوی اقتصاددانان در حوزه نرخ بی کاری رخ داد.

نرخ تورم؛ نفوذناپذیر؟ از ابتدای زمستان سال گذشته بازار مسکن دچار تکانه های قیمتی شد؛ تکانه هایی که در نهایت منجر به افزایش قیمت 30 تا 40 درصدی قیمت مسکن شد و این شیب افزایش قیمت همچنان ادامه دارد.

نرخ خوراکی ها نیز رو به گرانی رفته؛ هرچند آمار رسمی از اختلاف قیمت این کالاهای اساسی با مدت مشابه سال گذشته خبر می دهد، اما شواهد میدانی نشان می دهد موج گرانی ها به واسطه افزایش نرخ ارز و تورم انتظاری وضع تحریم های اقتصادی آغاز شده است، اما این شیب افزایش قیمت ها در تورم اعلامی از سوی مراجع آماری چه نمودی داشته است؟ براساس داده های بانک مرکزی تورم در بازه زمانی دی ماه سال گذشته تا پایان فروردین ماه روند کاهشی را پشت سر گذاشته است؛ تورم در ماه های دی تا پایان اسفند به ترتیب 9.

7، 9.

4 و 8.

3 درصد بوده است و در فروردین با افت چشمگیری به 7.

9 درصد رسیده است.

این اختلاف آمارها با واقعیت موجود و آنچه مردم از گران شدن کالاها و خدمات مصرفی احساس می کنند، نه تنها مردم بلکه کارشناسان اقتصادی را نیز در صحت و سقم آمارها دچار تردید کرده است.

سیدهادی موسوی نیک، عضو مرکز پژوهش های مجلس هم دلیل فاصله گرفتن آمار تورم از واقعیت معیشتی مردم را بیشتر از آنکه ناشی از دستکاری های محاسباتی بداند، حول تفاوت سبد درآمدی دهک های مختلف درآمدی آن توضیح می دهد؛ او دراین باره به شرق توضیح می دهد: در تعیین تورم به شکل بلندمدت شاخص هایی مانند حجم نقدینگی تأثیرگذار است، اما در کوتاه مدت عواملی مانند نرخ ارز، قیمت حامل های انرژی، شاخص قیمت واردات و وضعیت تولید تعیین کننده است.

در چند سال اخیر به دلایل مختلفی مانند ثبات نسبی نرخ ارز و انضباط مالی، رکود و کمبود تقاضای مؤثر تورم زیر درصد طبیعی بود، اما درحال حاضر هیچ کدام از این عوامل کارایی قبلی خود در تورم را ندارند و طبق قاعده های اقتصادی باید نرخ تورم در چنین شرایطی افزایش یابد.

تورم کم درآمدها 4 تا 5 درصد بیشتر از تورم پردرآمدها او می گوید اینکه بخواهیم بگوییم مراجع آماری با دستکاری محاسباتی نرخ تورم را کمتر از نرخ حقیقی اعلام می کنند، ادعای بزرگی است که نیاز به اثبات دارد اما واقعیت این است که افزایش بیش از 40درصدی نرخ ارز به عنوان یک متغیر تعیین کننده، نرخ تورم هر اقتصادی را جابه جا می کند.

موسوی نیک توضیح می دهد: عدد تورم یک عدد کلان است و این عدد را نمی توان برای تمامی گروه ها یکسان دانست.

درحال حاضر با افزایش نرخ ارز و تورم انتظاری، بیشترین آسیب اقتصادی را دهک های کم درآمد می بینند، افرادی که در سبد مصرفی آنها هزینه های خوراکی و مسکن سهم بیشتری دارد و در واقع عمده درآمد خود را باید برای هزینه کرد در این کالاها مصرف کنند.

تورم این گروه ها در حال حاضر چندین درصد بالاتر از تورم میانگین است.

این قاعده در تفاوت استانی هم صدق دارد و استان های کم درآمد و محروم نسبت به استان هایی مانند تهران با تورم بالاتری روبه رو هستند.

بنابراین این گروه ها شیب افزایش قیمت کالاهای اساسی و مصرفی را بیشتر از گروه های پردرآمد احساس می کنند و طبیعی است که نرخ تورمی اعلامی تک رقمی و کاهشی را باور نکنند.

مرتضی افقه، کارشناس اقتصادی نیز درباره چرایی اختلاف آمارها با قیمت جاری در بازارها دو احتمال را مطرح می کند.

او در گفت وگو با شرق می گوید: یک احتمال اشتباه آماری و دستکاری محاسباتی است اما این احتمال باتوجه به شرایط فعلی دولت کمی بعید است.

احتمال دیگر این است که سیمای کلان تورم موجب مسکوت ماندن واقعیت در برخی مناطق و دهک های درآمدی شده است.

برای مثال در چند ماه اخیر قیمت مسکن در تهران و دو شهر بزرگ دیگر افزایش داشته و حجم قابل توجهی از پول کشور در تهران است اما شهرهای دیگر کماکان با رکود دست وپنجه نرم می کنند.

اتفاقی که در محاسبات آماری می افتد، اثر قیمت مسکن در تهران و دیگر شهرهای بزرگ در سایر مناطق سرشکن می شود و نرخ تورمی میانگین را ثابت نگه می دارد اما آنچه به وضوح روشن است، تورم بخش مسکن با افزایش درصدی قیمت مسکن نباید ثابت می ماند.

او ادامه می دهد: هرکدام از این احتمال های بالا اگر در جریان باشد، واقعیت این است که نرخ های تورم را دیگر نه کارشناسان و نه مردم باور نمی کنند و دولت در مواجهه دقیق با این تفکر عمومی باید توضیح دهد چرا این اعداد برای جامعه ناملموس است.

چرا در چنین شرایطی که افزایش قیمت ها به وضوح احساس می شود، تورم نه تنها افزایش پیدا نمی کند بلکه روند کاهشی دارد.

چطور تورم در برابر گرانی ها جاخالی می دهد.

در اقتصاد امروز ما هم با رکود روبه رو هستیم، هم تورم.

افزایش نرخ ارز و ناتوانی دولت برای کنترل آن نیز منجر به تشدید رکود می شود.

نقطه شروعی برای برآوردهای غیررسمی مستقل به گفته مرتضی افقه، حسن روحانی از ابتدای دولت یازدهم تا اکنون وعده داده است که تورم تک رقمی باقی می ماند و همین تأکید دولت در شرایطی که قیمت کالاها و خدمات هرروز رو به گرانی بیشتر است، اذهان عمومی را نسبت به آمار رسمی مشکوک می کند.

برخی از کارشناسان اقتصادی معتقدند، دولت در محاسبه این آمارها دستکاری می کند یا با آمارها بازی می کند؛ نه اینکه آمار دروغ منتشر کند اما با تکنیک های فنی خود در جهت هدایت تورم موجب فاصله انداختن بین آمارها با واقعیت شده است.

او تأکید می کند: طبعا برای تحلیل وضعیت نیاز به آمار واقعی است، اقتصاددانان اگر به این احساس برسند که آمارها دستکاری می شوند، به سمتی خواهند رفت که در دولت نهم و دهم مجبور شدند.

اینکه خود آنها دست به کار محاسبه آمار شاخص های کلان اقتصادی شوند.

اکنون هم زمزمه های آن در میان اقتصاددانان شروع شده و اگر برای مثال همین افزایش قیمت مسکن در گزارش های آتی بانک مرکزی هم انعکاس پیدا نکند، موج برآورد آمارهای غیررسمی جدی تر هم می شود.

این اصلا اتفاق مثبتی نیست و نشانه فاصله گرفتن مردم از دولت، بی اعتمادی و کاهش سرمایه اجتماعی دولت است.

این ماجرا روی انتخابات بعدی هم تأثیر خواهد داشت و آن را به خطر می اندازد.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه شرق ، تاریخ انتشار 3خرداد 97، کدمطلب: 188153 ، www.

sharghdaily.

ir
کلید واژه ها: افزایش قیمت - تورم - قیمت - افزایش - درصد - آمار - مسکن - قیمت مسکن - خوراکی - نرخ تورم - بانک مرکزی - زمستان - مرکز آمار - کارشناسان اقتصادی - مردم - گرانی - اقتصادی - دستاورد - کالاهای اساسی - دولت نهم و دهم - دولت - ریاست جمهوری - باورنکردنی - مرکزی - بازار مسکن - احمدی نژاد - بانک - نقدینگی - اجتماعی - سرمایه

آخرین اخبار سرویس:
صف های خرید طولانی حاصل تلاش حافظ/ شاخص بیش از 9 هزار واحد رشد کرد+نمودار

60 درصد مراکز درمانی "غور افغانستان" ساختمان ندارند

دستگاه قضایی با سودجویی ها و سنگ اندازی های عرصه تولید مقابله می کند

قدرت باروری از چه سنی کاهش می یابد؟

اولین سری ریگان کوپا به مشتریان تحویل داده شد

خواص کاربردی این ترش خوشمزه شما را شگفت زده می کند

"حبس در خودرو" سالانه جان 37 کودک را می گیرد

قیمت نفت افزایش یافت/ چشم بازار نفت به نشست اوپک

متقاضیان وام اشتغال که چک برگشتی دارند بخوانند!

دولت در مسائل اقتصادی با مردم صادق باشد

این نقدینگی ها بالاخره تورم می آورد

کاهش هزینه های بیمه شخص ثالث در بیمه ایران

پورابراهیمی: دولت به بازار غیررسمی ارز رسیدگی کند

زمان افزایش 10 درصدی قیمت بلیت قطار

اختصاص ارز 4200 تومانی به تمام کالاها باعث ایجاد رانت می شود

وضعیت اقتصاد ایران در فصل بهار

مرحله ی جدید فروش اینترنتی محصولات ایران خودرو با قیمت قطعی/ طرح ویژه ی تیرماه 97

افزایش 10 درصدی قیمت بلیت قطار از اول تیر ماه

اوپک در نشست امروز به توافق نمی رسد

دستگاه قضایی با سودجویی ها و سنگ اندازی های عرصه تولید مقابله می کند

وزیران نفت اوپک پیش از نشست تاریخی چه گفتند؟

سکه و سود هم به داد نقدینگی نرسید

وزیران نفت اوپک پیش از نشست تاریخی چه گفتند؟

ثبت قیمت کالاهای بهره مند از ارز رسمی الزامی شد

فارس گزارش می دهد زنگنه جلسه کمیته نظارت بر بیانیه اوپک را به نشانه اعتراض ترک کرد/پیشنهاد افزایش تولید یک میلیون بشکه نفت مطرح می شود

قیمت گاز طبیعی 15 درصد گران شد+سند

تراول 50 هزار تومانی برای کرایه 750 تومانی/ لطف یک راننده تاکسی به مسافر

فارس گزارش می دهد تراول 50 هزار تومانی برای کرایه 750 تومانی/ لطف یک راننده تاکسی به مسافر

اوپک در نشست امروز به توافق می رسد؟

بومی سازی و الگوهای توسعه ای در علوم انسانی کاربردی

مرحله جدید فروش محصولات ایران خودرو با قیمت قطعی/ از ساعت 11 دوم تیرماه 97

دادستان کل: مگر می شود هزاران دستگاه خوردوی خارجی با قیمت بالا وارد کشور شود و شبکه ای نباشد/ در زندان ها آن چنان که باید کنترل نداریم/انتقاد از خرید 38 هزار سکه توسط یک نفر

دادستان کل: مگر می شود هزاران دستگاه خوردوی خارجی با قیمت بالا وارد کشور شود و شبکه ای نباشد/ در زندان ها آن چنان که باید کنترل نداریم/خرید 38 هزار سکه توسط یک نفر

واکنش بازار نفت به ابهام سرنوشت اوپک/افزایش یک درصدی قیمت

سکه و سود هم به داد نقدینگی نرسید

تولید انواع سواری در بیشتر خودروسازان داخلی با افزایش همراه بوده است

پد شارژ بی سیم AirPower اپل اواخر شهریور از راه می رسد

متقاضیان وام اشتغال که چک برگشتی دارند بخوانند!

افزایش 10 درصدی قیمت بلیت قطار از اول تیر ماه

قیمت پژو کارکرده در بازار + جدول

بعید است به توافق برسیم

آنالیز بورس در هفته پایانی خرداد ماه به روایت یک ویدئو

اعمال افزایش قیمت 10 درصدی در بلیت قطار از تیرماه / پیشنهاد فرصت دو ساله برای بازسازی واگن های بالای 30 سال

واکسن های ایرانی برای حجاج تولید شده است

هشدار فعالان اقتصادی به سرسختی رییس جمهور در نرخ ارز

افزایش تولید به میزان یک میلیون بشکه در روز

افزایش 10 درصدی قیمت بلیت قطار از اول تیر ماه

مصرف انرژی در ایران 6.2 برابر استاندارد جهانی

هوای آرام در بیشتر نقاط کشور

مصرف انرژی در ایران 6.2 برابر استاندارد جهانی

تابش: مسئولین موظفند سطح اعتماد مردم به حاکمیت را بالا ببرند

قیمت و شرایط فروش لیفان ایکس60 و ایکس50

هند تعرفه واردات کالاهای آمریکایی را افزایش داد

موضوع اشتغال زایی در دولت روحانی بدتر از گذشته شده است/ بی مهری دولت به موضوع اشتغال زایی و تحقق اقتصاد مقاومتی

کاهش عرضه مسکن خطرناک است

پیش بینی یک میلیون مشاوره تلفنی در خصوص آسیب های اجتماعی در سال جاری

برندگان صندوق های سرمایه گذاری 3 ماه اخیر

فارس گزارش می دهد از ورشکستگی صنعت هتلداری در کردستان تا اسکان مسافران در مدارس

تولید مجدد موتور سیکلت های کاربراتوری قانونی نیست

فارس منتشر کرد سپرده گذاری 237 هزار میلیارد ریال منابع صندوق توسعه ملی/ 49 درصد منابع به صنعت و معدن رسید

قیمت گاز طبیعی 15 درصد گران شد+سند

طرح های اشتغال زایی در اولویت برنامه های وزارت صنعت قرار دارد

پروژه های نیمه تمام دولتی جهت تکمیل به بخش خصوص واگذار می شود

راه مقابله با گرانی، پیوستن به کمپین نخریدن است/ مردم می خواهند ثروت خود را از کشور خارج کنند/دولت نام افرادی که دلار 4200تومان می گیرند را اعلام کند

قیمت گاز طبیعی 15 درصد گران شد

معدن گلیران از معادن ارزشمند ذغال سنگ ایران است

سرمایه گذاری سنگین رنو در بخش خودروهای الکتریکی

تعرفه اینترنت آزاد چقدر است؟

متقاضیان وام اشتغال که چک برگشتی دارند بخوانند!

57 درصد خریداران بلیت جام جهانی در چین را زنان تشکیل می دهند

افزایش قیمت نفت در آستانه نشست اوپک

مواد غذایی فاسد معدوم و متخلف نقره داغ شد

گرانی مسکن ناشی از انباشتگی فنر قیمتی در سال های رکود است/شناسایی خانه های خالی از طریق فیش اب و برق

برداشت 6 هزار تن عدس در استان زنجان

اختصاص 570 میلیارد تومان برای آزاد راه تبریز - بازرگان

افزایش 5/ 37 درصدی طرح های سرمایه گذاری جذب شده در انزلی‏

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در گفت وگو با فارس اعلام کرد پیش بینی یک میلیون مشاوره تلفنی در خصوص آسیب های اجتماعی در سال جاری

موضوع اشتغال زایی در دولت روحانی بدتر از گذشته شده است/ بی مهری دولت به موضوع اشتغال زایی و تحقق اقتصاد مقاومتی

گزارش « المانیتور» از کمک ایران به گردشگری ترکیه

تداوم کاسبی کارتن به دست ها در همدان

تحلیل وابستگی منابع در گردشگری سلامت

جزییات ادغام سه هلدینگ بزرگ پتروشیمی ایران

افزایش قیمت نفت در آستانه نشست اوپک

رقم خبر : آماری از هزینه های فرار مغزها

عکس / جواهرات ویژه جام جهانی

تولید سواری افزایش یافت

اتحاد روسیه و عربستان علیه ایران

تغییرات نرخ ارز عامل عدم ثبات در بازار

تورهای شهروندی بازدید از پروژه های عمرانی از سر گرفته شد

میز خدمت استانداری مازندران درروزشنبه 2 تیرماه 97 افتتاح خواهد شد

واکنش بازار نفت به ابهام سرنوشت اوپک/افزایش یک درصدی قیمت

بلیت قطار گران شد

رقم خبر : 38000 سکه برای یک نفر

محکومیت شرکت تولیدی مبل متخلف در ساری

70 درصد جمعیت روستایی زیرپوشش بیمه اجتماعی قرار می گیرد

محکومیت 1هزار و621 واحد صنفی در طرح رمضان

محکومیت 250 میلیونی شرکت تولیدی ایزوگام در ساری

بازرسی مدیر کل تعزیرات حکومتی مازندران از طرح دریا

با حضور گشت تعزیرات در یک مرکز خرید معروف مواد غذایی فاسد معدوم و متخلف نقره داغ شد

پشت پرده های دلار 7 هزار تومانی/ آیا نظارت بر بازار ارز «عمدا» ضعیف است؟

فاصله آمار نرخ تورم با آنچه مردم از قیمت ها درک می کنند

فاصله آمار نرخ تورم با آنچه مردم از قیمت ها درک می کنند