مطالب مرتبط:
وزیر کشور عراق: آتش سوزی در انبار صندوق های رأی ریشه جنایی دارد
سازمان دفاع شهری عراق: چهارشنبه نتیجه تحقیقات آتش سوزی مرکز نگهداری آراء انتخابات در بغداد اعلام می شود
بازداشت 4 مظنون آتش زدن انبارهای صندوق انتخابات در عراق
هشدار مقتدی صدر نسبت به آغاز جنگ داخلی
آتش بر جان دمکراسی نوپای عراق
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 22 خرداد 1397 ساعت 11:152018-06-12بين الملل

آتش در رأی مردم عراق؛ از هشدار درباره جنگ داخلی تا درخواست تجدید انتخابات


اغلب سیاستمداران عراقی با ابراز تعجب از آتش سوزی روی داده در انبار محل نگهداری آرای انتخابات، خواستار تحقیق فوری و محاکمه عوامل حادثه شدند و برخی سیاسیون از جمله رهبران ائتلاف سنی «الوطنیه» خواستار برگزاری مجدد انتخابات شدند.

- اغلب سیاستمداران عراقی با ابراز تعجب از آتش سوزی روی داده در انبار محل نگهداری آرای انتخابات، خواستار تحقیق فوری و محاکمه عوامل حادثه شدند و برخی سیاسیون از جمله رهبران ائتلاف سنی الوطنیه خواستار برگزاری مجدد انتخابات شدند.

در پی آتش سوزی در بزرگترین مرکز نگهداری صندوق های رأی در بغداد، در آستانه بازشماری دستی آراء، مقامات سیاسی عراق واکنش نشان دادند.

رییس پارلمان عراق که به پارلمان جدید راه نیافته است، بلافاصله خواستار برگزاری مجدد انتخابات شد اما اغلب گروه های سیاسی خواستار تحقیق درباره این حادثه برای روشن شدن کلیه ابعاد پنهان مربوط به انتخابات اخیر شدند.

در چنین شرایطی، کمیساریای عالی انتخابات عراق نیز تاکید کرد که این آتش سوزی تاثیری بر نتایج انتخابات نخواهد داشت زیرا این کمیساریا علاوه بر برگه های موجود در صندوقها، در بایگانی دفتر مرکزی خود، یک نسخه ذخیره دیگر از آراء را نگهداری می کند.

مقتدی صدر طی نامه ای درباره آغاز جنگ داخلی در عراق هشدار داد مقتدی صدر رییس ائتلاف سائرون و رهبر جریان صدر عراق، بامداد امروز (دوشنبه 11 ژوئن) در واکنش به آتش سوزی در مرکز نگهداری آراء انتخابات اخیر که 12 می گذشته برگزار شده بود، طی نامه ای درباره خطرناک شدن اوضاع در کشور و آغاز جنگ داخلی هشدار داد.

صدر در عین حال تاکید کرد که پستهای حکومتی نزد او بی ارزش تر از آب بینی بز است.

(اشاره به خطبه سوم نهج البلاغه که حضرت علی (ع) در بخشی از آن می فرماید: دنیای شما نزد من، از آب بینی بز بی ارزش تر است).

وی در این نامه که در پایگاه خبری السومریه" منتشر شد، خطاب به همه مقامات عراقی، آنها را به کلیه مقدسات عراق و درهای ملت این کشور سوگند می دهد و با اشاره به اینکه عراق هنوز زخمی است و هنوز از این زخم خون می چکد، تاکید کرد که این کشور نیازمند همکاری و همبستگی است زیرا هنوز از اشغالگری، تروریسم و فساد رنج می برد.

وی با اشاره به اینکه عراق مملو از فقیر، مظلوم، یتیم، زخمی، مادر داغدیده، بیوه، سالمند، ناتوان و معلول است، به مشکلات آب، برق، کشاورزی، صنعت، کمبود بودجه، فقدان زیرساخت ها و خدمات، مشکلات محیط زیستی و عدم فقدان مرزهای ایمن گریزی زد و اعلام کرد که در کنار تمامی این مشکلات دشمنانی وجود دارند که از هر طرف به آن هجوم آورده اند.

هنوز در این کشور آثار بعث، ظلم و دیکتاتوری باقی مانده است.

رهبر جریان صدر در ادامه خطاب به شخصیت های سیاسی این کشور می گوید: درگیری برای پست و کرسی و نفوذ و قدرت و حکومت کافی است.

آیا زمان آن نرسیده که اشغالگری و نفوذ خارجی متوقف شود؟ آیا زمان توقف بمب گذاری ها، انفجارها و تروریسم فرا نرسیده است؟ آیا هنوز زمان توقف درگیری ها و ترورها نیامده است؟ آیا زمان آن نشده که با شرافت، عفت، برادری و صلح در عراق گرد هم آییم؟ آیا زمان آن فرا نرسیده که به جای آتش زدن صندوق های رای یا برگزاری انتخابات برای کسب یک یا دو کرسی، در یک صف برای سازندگی و آبادانی کشور قرار گیریم؟ آیا زمان آن فرا نرسیده که سلاح را کنار بگذاریم و آن را به جای انبار کردن در مساجد و حسینه ها و انفجار و کشتن افراد بی گناه، به دولت تحویل دهیم؟.

تا کی باید برخی در عراق در برابر اراده خارجی پشت مرزها خوار و ذلیل باشند؟وی در ادامه با اشاره به آرزوهایش برای عراقی شکوفا و قدرتمند تاکید کرد که نمی خواهد مانند کسانی که زمانی دو سوم عراق را فروختند، به دنبال جنگ داخلی در عراق باشد.

صدر افزود: نه، ما طرفی در آن نخواهیم بود .

گفتم که پستها و مناصب را بگیرید و میهن را برای من بگذارید.

هرگز میهن را به خاطر کرسی ها[ی پارلمان] نخواهم فروخت.

هرگز ملت را به خاطر قدرت نخواهم فروخت و تنها عراق است که برای من اهمیت دارد و پستها برای من از آب بینی بز هم بی ارزش تر است.

رییس دفتر سیاسی جریان صدر: این حریق بازی با سرنوشت عراق بود ضیاء الاسدی مسئول دفتر سیاسی رهبر جریان صدر عراق در واکنش به این حادثه اظهار داشت: حریق انبارهای کمیساریای انتخابات در الرصافه تلاش برای هدف قرار دادن آرای فقیران و محرومان است و بازی با سرنوشت عراق به شمار می رود.

هر کس عامدانه اقدام به آتش زدن این مرکز کرده است هدفش یا ابطال انتخابات بوده یا از بین بردن برگه های حشوی که در پروسه انتخابات وارد شده بود.

برگه های که رییس برکنار شده کمیساریای عغالی انتخابات عراق دو روز پیش درباره آنها هشدار داده بود.

وی در گفت وگو با الجزیره اظهار داشت: درست است که تخلفاتی در این انتخابات صورت گرفته بود اما نیازی به برگزاری مجدد آن نیست.

سلیم الجبوری : این حادثه عمدی و جنایتی برنامه ریزی شده بود سلیم الجبوری رییس پارلمان عراق این حادثه را اقدامی عامدانه و جنایتی برنامه ریزی شده توصیف کرد و خواستار برگزاری مجدد انتخابات پارلمانی شد.

وی طی بیانیه ای که در السومریه منتشر شد گفت: جنایت آتش سوزی در انبارهای ویژه نگهداری آراء در منطقه الرصافه ، عامدانه و جنایتی برنامه ریزی شده بود که هدف از آن، پنهان کردن تخلفات و تقلب های صورت گرفته در پروسه انتخابات و فریب ملت عراق و تغییر خواست و انتخاب آنها بود.

رییس پارلمان عراق در ادامه از کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق و نهادهای نظارتی و رسانه ها خواست تا جزییات این حادثه را پیگیری کنند و به مردم ارائه دهند با شفافیت و بی طرفی تمام جزییات را ارائه دهند.

الحکیم: نباید فرصت و اجازه دستکاری نتایج انتخابات را دادسید عمار الحکیم رییس ائتلاف ملی شیعیان عراق و رییس جریان حکمت ملی این کشور، با ابراز نگرانی شدید از حادثه آتش سوزی انبار کمیسیون انتخابات، درباره از دست رفتن آرای شهروندان عراقی هشدار داد و خواستار محاکمه مسببان آتش سوزی انبار کمیسیون انتخابات شد.

وی با اشاره به این موضوع که رأی دهندگان تمام سختی ها را پشت سر گذاشتند تا نمایندگان خود را انتخاب کنند، از مسئولان بلند پایه کشوری خواست تا برای بررسی دلایل این نقض حقوق آشکار کمیته تحقیقاتی تشکیل دهند.

ایاد علاوی خواستار تشکیل دولت پیشبرد امور برای برگزاری مجدد انتخابات شد ایاد علاوی رییس ائتلاف انتخاباتی الوطنیه و معاون رییس جمهور عراق از طرف های سیاسی عراق خواست تا دولت پیشبرد امور را تشکیل دهند تا انتخاباتی جدید به دور از هرگونه تقلبی برگزار کند.

درخواست اسامه النجیفی از حیدر العبادی اسامه النجیفی رییس ائتلاف القرار نیز از حیدر العبادی نخست وزیر عراق خواست تا تحقیق درباره آتش سوزی در مراکز نگهداری آراء انتخابات در الرصافه را به وظایف کمیته عالی وزارتی کشور بیافزاید زیرا این اقدام صورت گرفته خطرناک است و باید با این خطر مقابله و پیامدهای آن را مهار کرد.

وی طی بیانیه ای تاکید کرد که این اقدام صورت گرفته، اهانت به رای مردم عراق است و راس بحرانی خواهد بود که می تواند پیامدهای خسارت بار و منفی زیادی به همراه داشته باشد.

نجیفی در ادامه از نخست وزیر عراق خواست تا هر چه سریعتر نتایج تحقیق درباره این حادثه را به اطلاع مردم برساند و راه را بر روی کسانی که منافع کشور عراق برایشان اهمیتی ندارند و در راستای رسیدن به منافعشان از هیچ اقدامی فروگذار نمی کنند، ببندد.

وی همچنین خواستار اتخاذ تدابیر لازم برای حفظ سلامت صندوق های رای در سایر استانهای عراقی شد.

حیدر العبادی دستور تشدید تدابیر امنیتی در سایر مراکز نگهداری آراء در کشور را صادر کردنخست وزیر عراق نیز در واکنش به این حادثه، دستوراتی را به کلیه فرماندهی های عملیاتی در استان های عراق ابلاغ کرد و خواستار تشدید تدابیر لازم برای حفاظت از انبارهای نگهداری آراء انتخابات اخیر عراق شد و تاکید کرد که وی تمامی گروه های تروریستی را که می خواهند با امنیت و انتخابات عراق بازی کنند، تحت پیگرد قرار می دهد.

وی طی بیانیه ای افزود که به متخصصان در اداره شواهد کیفری و اداره دفاع مدنی دستور داده تا درباره این حادثه تحقیق کنند و با تدوین گزارشی مفصل، به بررسی این حادثه و خسارات وارده بپردازند.

العبادی تاکید کرد: آتش سوزی در انبارهای نگهداری آراء انتخابات که امروز با سالگرد اشغال موصل از سوی داعش همزمان شده است، بیانگر یک برنامه ریزی برای هدف قرار دادن عراق و شیوه دموکراتیک آن است.

ما تصمیمات لازم را اتخاذ خواهیم کرد و با مشتی آهنین با تمام کسانی که با امنیت کشور و شهروندان عراقی بازی می کنند، برخورد خواهیم کرد.

کمیساریای عالی انتخابات: آتش سوزی تاثیری در نتایج انتخابات نداردکمیساریای عالی انتخابات عراق با انتشار بیانیه ای درباره این آتش سوزی عمدی اعلام کرد: ما خبر آتش سوزی در دفتر انتخابات بغداد - الرصافه را از سوی طرف های امنیتی دریافت کردیم و مستقیما به همراه وزیر کشور، رییس کمیته عالی امنیتی انتخابات، فرماندهی عملیات بغداد و تیم های دفاع مدنی، شواهد کیفری و تحقیقات کیفری به محل حریق اعزام شدیم.

به نوشته عراق پرس" بر اساس این بیانیه ، حریق کاملا مهار شده و تحقیقات از طریق سرویس های امنیتی برای بررسی دلیل این آتش سوزی در جریان است.

اما این حریق بر نتایج انتخابات اثری نخواهد داشت زیرا ما صفحه ها و برگه هایی احتیاطی علاوه بر برگه های ریخته شده در صندوق های رای گیری، داریم که در دفتر اصلی و دفتر انتخابات الرصافه نگهداری می شوند.

این اقدام در راستای سیاست کمیساریای عالی انتخابات برای حفظ آراء مردم و دستاوردهای انتخابات صورت گرفته بود.

نظارت مستقیم وزیر کشور عراق بر تحقیقات مربوط به پرونده آتش سوزی قاسم الاعرجی وزیر کشور عراق، امروز برای دومین بار پس از گذشت کمتر از 12 ساعت از بازدید اولیه اش، از محل حادثه آتش سوزی بازدید و تدابیر امنیتی اتخاذی در این مکان را از نزدیک بررسی کرد.

وی دیروز در نخستین بازدیدش اعلام کرد که تحقیقات لازم درباره این پرونده آغاز شده است.

واکنش جنبش عصائب اهل الحق به درخواست برای برگزاری مجدد انتخابات قیس الخزعلی دبیرکل جنبش عصائب اهل الحق ضمن مخالفت با برگزاری مجدد انتخابات طی پستی در توییتر نوشت: کسانی که خواستار برگزاری مجدد انتخاباتند، دغدغه ای جز دستیابی به منافع شخصی خود علیه منافع کشور و وارد کردن آن در مسیری نامعلوم ندارند.

نعیم العبودی سخنگوی فراکسیون عصائب در گفت وگو با شفق نیوز نیز گفت: برگزاری مجدد انتخابات به دلیل اقدامات حقوقی و قانونی غیرممکن است.

وی افزود : ما به همراه سایر فراکسیون های سیاسی تلاش می کنیم تا حکم دادگاه فدرال و تدابیر قانونی آن، فصل الخطاب باشد.

رییس کمیته حقیقت یاب پارلمان عراق: این آتش سوزی یک رسوایی بود عادل النوری رییس کمیته حقیقت یاب پارلمانی عراق درباره این آتش سوزی به العربی الجدید گفت: این حریق عمدی بود و آن دسته از اعضای کمیساریای عالی انتخابات که فعالیتشان تعلیق شده بود، پشت آن قرار دارند.

این جنایت؛ یک جرم گذرا نیست بلکه یک رسوایی است و ما از نخست وزیر و دستگاه قضایی می خواهیم که با این موضوع مانند یک پرونده مربوط به حاکمیت و تهدید امنیت ملی و روند سیاسی عراق برخورد کند.


کلید واژه ها: انتخابات - عراق - آتش سوزی - جنگ داخلی - برگزار - مرکز نگهداری - سیاستمداران - سیاسی - ائتلاف - مشکلات - مقتدی صدر - هشدار - حادثه - رهبر جریان صدر - کشور - محاکمه - رهبر - نامه - پارلمان عراق - واکنش - صندوق - کلیه - بینی - بزرگترین - جدید - همبستگی - تروریسم - خطرناک - امروز - مرکزی

آخرین اخبار سرویس:
روزنامه های دوشنبه، 4 تیر 1397

فروپاشی شورای همکاری خلیج فارس

شادی مردم ترکیه در پی اعلام پیروزی اردوغان/عکس

صفحه اول روزنامه های امروز /عکس

چین؛ رکورددار تعداد خبرنگاران/ رشد فزاینده صنعت رسانه در این کشور

آغاز فروپاشی «ائتلاف سعودی»

مشکل اقتصاد کشور، نقص های ساختار داخلی است نه تحریم ها

انصارالله: اهداف حکومتی ریاض را با چند موشک هدف قرار دادیم

اعتراض سوریه به اقدامات آمریکا

راه هموار کرواسی برای تاریخ سازی در روسیه

رکابزنان کوهستان عازم اسلوونی می شوند

اردوغان پیروز انتخابات است

اردوغان با 52 درصد آرا پیروز انتخابات ترکیه شد

آمریکا به زودی "جدول زمانی" درخواست های خود از کره شمالی را اعلام می کند

احتمال افزایش سن بازنشستگی در روسیه

وحشت از چنددستگی در قاره سبز

درگیری مرگبار نیروهای امنیتی افغان و طالبان

عکس/ وضعیت ترافیک تهران

فیلم/ شوخی با گزارش جواد خیابانی در بازی ایران و اسپانیا

شادی مردم ترکیه در پی اعلام پیروزی اردوغان (+عکس)

اصفهان در آیینه مطبوعات

شورای عالی انتخابات ترکیه اردوغان را پیروز انتخابات اعلام کرد

ترامپ درصدد برچسب زنی امنیتی به پناهجویان است/ وضعیت وخیم انسانی، موجب عقب نشینی دولت آمریکا شد

«سگ دیوانه» راهی چین و کره شد

وزیر پیشین مخابرات افغانستان: دفتر من هم توسط پی. پی. اس مهر و لاک شده بود

آمریکا مانع فروش فناوری به چین می شود

ترلان پروانه در انگلیس+عکس

لمس جنگ از نزدیک

فیلم/ با مخالفت های غیرمنطقی پدر و مادرم چه کنم؟

شهید نوروزی؛ سر سلسله شهدای مدافع حرم کرمانشاه

اردوغان با 52 درصد آرا پیروز انتخابات ترکیه شد / محرم اینجه: نتایح را می پذیرم

شورای عالی انتخابات ترکیه: اردوغان را پیروز انتخابات اعلام کرد

علی اف به اردوغان تبریک گفت

صفحه نخست روزنامه های فارس دوشنبه 4 تیر

خاویر سولانا مجوز ورود به آمریکا دریافت نکرد

برای اولین بار از سال 2011؛ ایست و بازرسی های اطراف شهر دمشق برداشته شد

ترلان پروانه در انگلیس+عکس

خشونت ها در نیجریه جان 70 نفر را گرفت / اعلام حکومت نظامی در ایالت پلاتو

امریکا و تکرار جنایت های گذشته

اردوغان با 52 درصد آرا پیروز انتخابات ترکیه شد / محرم اینجه: نتایح را می پذیرم

لشکرکشی ناگهانی و مشکوک نظامیان آمریکایی به مرز سوریه و عراق

فیلم/ خلاصه والیبال ایران 3 - آلمان 2

کوشنر: طرح صلح آمریکا برای خاورمیانه به زودی منتشر می شود

تا شهر ساحلی "سوچی "در روسیه، فقط 2 ساعت پرواز دارید (اطلاع رسانی تبلیغی)

اردوغان رییس جمهور ترکیه ماند

60 ثانیه با عکس خبر/ تصاویر منتخب جهان در هفته ای که گذشت

مردم ترکیه در پی اعلام پیروزی اردوغان به خیابان ها ریختند

گفت وگو با آمریکا از نظر اسد

صائب عریقات: آمریکا به شدت برای سرنگونی عباس تلاش می کند

تحریم «خاویر سولانا» به دلیل سفر به ایران

اعدام روزنامه نگار مشهور تهران در باغ شاه/عکس

پاکستان از ساخت یک ماهواره جدید خبر داد

وضعیت جسمانی رهبر شیعیان بحرین وخیم است

اردوغان رییس جمهور جدید

بوی خوبی از «بسته برجامی اروپا» استشمام نمی کنم

آیت الله شیخ عیسی قاسم به بیمارستان منتقل شد

عصبانیت مجری شبکه سعودی از شبکه های ایرانی

ترامپ: مهاجران به خاک آمریکا حمله کرده اند

حدیث فولادوند در کنار دکتر معروفش

انتقاد تند نیوشا ضیغمی از وضعیت اقتصادی

نتایج اولیه انتخابات ترکیه: اردوغان پیروز انتخابات است

بولوار اکستریور: مرکل تحت فشار احزاب راستگرا

پنبه کاران وشمگیر در انتظار آب هستند

انصارالله: حملات موشکی ما به جاهایی خواهد رسید که دشمن فکرش را نمی کند

صفحه نخست روزنامه های امروز دوشنبه 4 تیر

ننگی تازه بر دامان ارتجاع عرب

شب عالی پرتغالی + تصویر

جدول زمانی آمریکا برای کره شمالی با درخواست های مشخص

معامله قرن هیچ تاثیری در واقعیت های میدانی نمی گذارد

واکنش شهروندان ترکیه به پیروزی اردوغان در انتخابات ریاست جمهوری+ فیلم

مقابله ائتلاف سعودی با رسانه انصارالله

تشدید تنش نظامی میان چین و آمریکا

برندها نیازمند هوش بحرانی

پنبه کاران وشمگیر در انتظار آب هستند

مهمترین اخبار جهان (7-19)

روسیه: غرب برای سناریو جدید در سوریه آماده می شود

نخست وزیر کانادا بخاطر عینک های آفتابی 100 دلار جریمه شد

ایران حمله به گردهمایی حامیان نخست وزیر اتیوپی را محکوم کرد

فانتوم های ایران تهدید قابل توجهی هستند

ارتش سوریه کنترل مناطق گسترده ای در شرق کشور به دست گرفت

آمریکا مانع فروش فناوری به چین می شود

خاکستر ویکو؛ روایتی از جنایت دولت آمریکا علیه گروه داودی ها

روزنامه های دوشنبه 4 تیر 97

ترامپ با پوتین دیدار می کند

ادامه آتش سوزی ها در شهرک های صهیونیست نشین

مذاکره با آمریکا؛ بایدها و نبایدها

اسراییل از پس پهباد خارجی برنیامد

روزنامه های اقتصادی دوشنبه 4 تیر 97

اردوغان: ترکیه به پیشروی خود در سوریه ادامه می دهد

قاسمی حمله به گردهمایی حامیان نخست وزیر اتیوپی را محکوم کرد

سریال «کرکس آمریکایی»؛ تلاش دوباره هالیوود برای اشاعه اسلام ستیزی

دردسر سولانا برای رفتن به آمریکا به خاطر ایران!

هاآرتص: نه ترامپ استراتژی منسجمی علیه ایران دارد نه اسراییل

ویدئویی تکان دهنده از اقدامات کثیف سعودی ها + فیلم

روزنامه های ورزشی دوشنبه 4 تیر 97

دستگیری سه تبعه آلمانی در جریان برگزاری انتخابات در ترکیه

صندلی نخست وزیر ترکیه به مزایده گذاشته می شود!

اردن: ظرفیت پذیرش موج جدید پناهجویان را نداریم

رامین حسین آبادیان فروپاشی «ائتلاف سعودی» آغاز شده است؟

سونالی کولهتکر طرف چه کسی هستید؟ کودکان یا آزاردهندگان آن ها؟

آتش در رأی مردم عراق؛ از هشدار درباره جنگ داخلی تا درخواست تجدید انتخابات

آتش در رأی مردم عراق؛ از هشدار درباره جنگ داخلی تا درخواست تجدید انتخابات