مطالب مرتبط:
287 نفر در حوزه صنایع دستی اردستان اشتغال دارند
287 نفر در حوزه صنایع دستی اردستان اشتغال دارند
حداکثر حمایت از حوزه صنایع دستی به عمل می آید/ بیمه هنرمندان صنایع دستی یکی از مهم ترین مصوبات مجلس است
عوامل کسب رتبه نخست وزارت اقتصاد در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات
رژه دریایی دوستداران محیط زیست در خلیج گرگان
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 20 خرداد 1397 ساعت 09:452018-06-10اقتصادي

زیست فناوری دریایی یکی از پردرآمدترین حوزه های صنایع دریایی است


توسعه بهره برداری از دریا مستلزم توسعه فناوری های دریایی است.

به کارگیری علم و فن ‏آوری، علاوه بر توسعه کمی بهره برداری از دریا در زمینه‏های گوناگون از جمله صنعتی، - اقتصادی، پژوهشی، نظامی، گردشگری و .

، باعث افزایش کیفیت استفاده و نیز کاهش هزینه‏های بهره برداری نیز می ‏شود.

یک استاد حوزه دریا در گفت وگو با ایسنا، در خصوص نقش دانشگاه ها و مراکز علمی و پژوهشی در توسعه علوم و فناوری های مرتبط با دریا گفت: جذب دانشجو در رشته‏ های دانشگاهی می ‏بایست با توجه به سیاست‏‏ های کلان دریا محور کشور برنامه ‏ریزی شود تا پاسخگوی نیازهای توسعه ‏ای و در راستای چشم انداز بلندمدت کشور باشد.

نرگس امراللهی اضافه کرد: همچنین دانشگاه‏ها می‏ توانند با معطوف کردن تحقیقات خود بر روی موضوعات مرتبط با دریا و سوق دادن پایان‏ نامه‏ های دانشجویی در رشته‏ هایی نظیر مکانیک، الکترونیک، عمران، متالورژی، فن‏ آوری اطلاعات و .

به سمت فن‏آوری‏ های دریایی، نقش به سزایی در توسعه فن‏ آوری ‏های دریایی داشته باشند.

عضو هیئت علمی دانشگاه هرمزگان با اشاره به ظرفیت های دانشگاه ها عنوان کرد: از سوی دیگر دانشگاه‏ها با به کارگیری ظرفیت‏های پژوهشی و تخصصی خود و مشارکت در طرح ‏ها و پروژه‏ های مرتبط با فن ‏آوری‏ های دریایی از جمله در حوزه زیست فناوری، صنایع دریایی، دریانوردی و .

که در مراکز صنعتی و تحقیقاتی دریایی تعریف می ‏شوند، می ‏توانند پشتوانه علمی و دانشی مناسبی برای این‏گونه طرح ‏ها فراهم آورند.

وی تصریح کرد: علاوه بر این، دانشگاه ‏ها و دانشکده‏ های علوم و فنون دریایی که وظیفه اصلی پرورش متخصصین حوزه علوم دریایی را بر عهده دارند، می ‏بایست با بالا بردن کیفیت آموزشی و پژوهشی خویش موجب جذب دانشجوهای برتر کشور و تحویل فارغ‏ التحصیلانی با بنیه علمی قوی‏تر به حوزه مسائل دریایی شوند.

دانشگاه و صنعت نیازمند یکدیگر هستند استاد دانشکده علوم و فنون دریایی دانشگاه هرمزگان در خصوص تحقیقات کاربردی این دانشکده اظهار کرد: در ارتباط با وضعیت تحقیقات کاربردی در دانشکده علوم و فنون دریایی دانشگاه هرمزگان باید به پایان‏ نامه ‏ها و رساله ‏های دانشجویی چند سال اخیر گروه زیست شناسی دریا در زمینه زیست فناوری دریا اشاره کرد که شناسایی و استحصال محصولات زیست فن ‏آورانه از جانوران و گیاهان دریایی مانند مواد دارویی و آرایشی، آنزیم ها، مکمل‏ های تغذیه ‏ای و درمانی و ترکیبات دارای خاصیت آنت ی‏اکسیدانی، ضدفولینگ ‏های زیستی، پاکسازی زیستی ( Bioremediation ) با استفاده از جلبک‏ های دریایی و میکروارگانیسم‏ ها از جمله دستاوردها و تحقیقات کاربردی این دانشکده است.

امراللهی با تأکید بر اینکه دانشگاه و صنعت نیازمند یکدیگر هستند و باید تعامل دوسویه برقرار کنند، خاطرنشان کرد: در ایران ارتباط بین دانشگاه و صنعت در همه حوزه ها بسیار محدود است که صنایع دریایی و بیوتکنولوژی دریایی نیز از این قاعده مستثنی نیستند.

ارتباطات پژوهشی مستمر و نظام ‏مندی بین دانشگاه‏ ها و صنایع دریایی وجود ندارد وی در ادامه افزود: در حال حاضر ارتباطات پژوهشی مستمر و نظام ‏مندی بین دانشگاه ‏ها و صنایع دریایی وجود ندارد و همکاری های علمی مشترک به ندرت انجام می شود.

هرچند که با توجه به موقعیت جغرافیایی استراتژیک دانشگاه هرمزگان که همان نزدیکی به دریای عمان و خلیج فارس است و همچنین وجود دانشکده علوم و فنون دریایی و براساس برنامه استراتژیک دانشگاه که توسعه در بخش دریایی است، در سال های اخیر قدم‏ های مؤثری در برقراری ارتباط کارآمدتر با صنایع برداشته شده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه هرمزگان با بیان اینکه در جهان بخشی از فعالیت های پژوهشی دانشگاه ها بر اساس پروژه هایی است که از سوی صنایع تعریف می شود، اظهار کرد: اما این مسأله در کشور ما به خوبی تعریف نشده است که یکی از دلایل تعامل کمرنگ این دو نهاد، عدم اعتماد صنعت به دانشگاه است.

دانشگاه می تواند بخش زیادی از مشکلات و نیازهای صنعت را شناسایی و برطرف کند امراللهی ادامه داد: علاوه بر آن صاحبان صنایع در برخی موارد به دلیل اینکه بخشی از نیازهای آن ها به راحتی از طریق شرکت های خارجی تأمین می شود، دیگر به دنبال توانمندی های داخلی نمی روند.

این در حالی است که دانشگاه این ظرفیت را دارد که بخش زیادی از مشکلات و نیازهای صنعت را شناسایی و برطرف کند.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه امروزه یکی از رموز ماندگاری در عرصه رقابت جهانی، توجه به دانش است،عنوان کرد: این امر در اغلب صنایع مغفول مانده است.

تمرکز دانشگاه ‏ها بر آموزش، ناهمخوانی برنامه‏ ها و متون درسی دانشگاه ‏ها با مقتضیات صنعت و بازار کار، زمان بر بودن تحقیقات دانشگاهی و نبود مهارت از دیگر دلایل عدم ارتباط کافی و مؤثر دانشگاه و صنعت است.

وی خاطرنشان کرد: از جمله راه‏های افزایش ارتباط دانشگاه‏ها با صنایع می ‏توان به تعریف پایان نامه های مرتبط با صنایع و حمایت صنایع از این پایان نامه ها اشاره کرد.

همچنین فعال نمودن واحد تحقیق و توسعه در صنایع راهکار عملی دیگری است که به تعمیق روابط دانشگاه و صنعت کمک می‏ کند.

زیست فناوری دریایی یکی از پردرآمدترین حوزه های صنایع دریایی است امراللهی ادامه داد: بهبود ساختار پژوهشی، طرح پسادکتری صنعتی، فرصت مطالعاتی اساتید و دانشجویان دکتری در صنایع، طرح کارورزی دانش آموختگان دانشگاه‏ ها، افزایش توان علمی دانشگاه‏ه ا و رویکرد به فناوری های نو در دانشگاه و صنعت از دیگر راهکارهای بهبود رابطه صنعت و دانشگاه است.

استاد دانشکده علوم و فنون دریایی با تأکید بر زیست فناوری دریایی به عنوان یکی از پردرآمدترین حوزه های صنایع دریایی بیان کرد: زیست فناوری یا بیوتکنولوژی به زبان ساده یعنی تولید کالا و خدمات با روش های علمی و فنی و با کمک عوامل بیولوژیک.

تعریف دقیق‏تر این رشته عبارت است از کاربرد روش های علمی و فنی در تبدیل بعضی مواد به کمک عوامل بیولوژیک (میکروارگانیسم ‏ها، یاخته های گیاهی و جانوری و آنزیم‏ ها و.

) برای تولید کالا و خدمات در صنایع مختلف به ‏ویژه کشاورزی، صنایع غذایی، آرایشی، دارویی و پزشکی.

وی تصریح کرد: بیوتکنولوژی دریایی یکی از حوزه های جدید و در حال رشد است که به کشف و استفاده از فرآورده ها و فرآیندهای برگرفته از موجودات دریایی اختصاص دارد.

امراالهی اضافه کرد: جانوران و گیاهان دریایی منبع ترکیبات منحصربه فردی هستند که دارای پتانسیل های صنعتی در زمینه هایی همچون تولید مواد دارویی، آرایشی، افزودنی های غذایی، کاوشگرهای مولکولی، آنزیم ها، مواد شیمیایی ویژه و مواد شیمیایی مورد استفاده در کشاورزی هستند.

مدیر گروه زیست شناسی دریا دانشگاه هرمزگان با اشاره به مهم ترین فواید بیوتکنولوژی دریایی اظهار کرد: مهم ترین فواید بیوتکنولوژی دریایی تولید فرآورده های جدید و اصلاح شده از منابع دریایی، فراهم آوردن تکنیک های جدید جهت ردیابی، ارزیابی ذخیره، حفاظت و مدیریت اکوسیستم های دریایی و در نهایت پرورش آبزیان به صورت پایدار و مطمئن است.

این استاد دانشگاه در خصوص فعالیت های دانشگاه هرمزگان در این خصوص عنوان کرد: از جمله اقدامات دانشگاه هرمزگان در زمینه توسعه زیست فناوری دریا می‏ توان به برگزاری اولین همایش ملی زیست فناوری دریا در اواخر سال 96 اشاره کرد.

امراللهی اضافه کرد: اخذ مجوز پذیرش دانشجو در گرایش زیست فناوری دریا در مقطع کارشناسی ارشد از سال تحصیلی 98-97 و نیز برگزاری هرساله مسابقه ایده بازار دریایی که نقش مهمی در برقراری ارتباط فناوری زیستی و صنعت دریایی دارد، از دیگر اقدامات صورت گرفته در این حوزه است.

وی ادامه داد: همچنین کسب مجوز رشته زیست فناوری صنعت و محیط زیست، و تجهیز آزمایشگاه مرکزی زیست فناوری دانشگاه از برنامه ‏های آتی این دانشگاه است.

عضو هیئت علمی دانشگاه هرمزگان با اشاره به ایجاد قطب علمی در این حوزه خاطرنشان کرد: با توجه به مزیت‏ های جغرافیایی، علمی و زیرساختی دانشگاه هرمزگان، این دانشگاه ایجاد قطب علمی با عنوان تولید ترکیبات طبیعی دریایی را در برنامه دارد.

مدیر گروه زیست شناسی دریا دانشکده علوم و فنون دریایی در خصوص ضرورت اصلاح برنامه آموزشی این رشته و متناسب کردن آن با نیازهای صنعتی و کاربردی گفت: در حال حاضر رشته زیست فناوری دریا از گرایش های مقطع کارشناسی ارشد رشته زیست شناسی دریا در دانشگاه هرمزگان محسوب می شود که البته با توجه به اهمیت مقطع کارشناسی در زمینه تربیت و پرورش نیروی انسانی علاقه مند و مستعد و ترغیب دانشجویان به منظور ادامه تحصیل در حوزه زیست فناوری دریا تلاش شده تا برخی از دروس اختیاری ارائه شده به دانشجویان مقطع کارشناسی رشته زیست شناسی دریا با رویکرد زیست فناوری باشد.

مجهز بودن به دانش و فن‏آوری در زمینه علوم زیستی نقش مهمی در افزایش توان کشورهاست عضو هیئت علمی دانشگاه هرمزگان تصریح کرد: البته شایان ذکر است که از گذشته بین برنامه‏ های آموزشی تمامی حوزه ‏های تحصیلی در کشور و نیازهای صنعتی و کاربردی فاصله چشمگیری وجود داشته و دارد، اما اعضای هیئت علمی گروه زیست شناسی دریا دانشگاه هرمزگان در چند سال اخیر تلاش مضاعفی برای کاهش این فاصله کرده و سعی کرده‏ اند با به‏ کارگیری روش‏ها و متدهای نوین در حوزه زیست فناوری پژوهش ‏های خویش را کاربردی کنند.

امراللهی در پایان با تأکید بر اهمیت علوم زیستی خاطرنشان کرد: امروزه مجهز بودن به دانش و فن‏آوری به خصوص در زمینه علوم زیستی نقش مهمی در افزایش توان کشورها ایفا می‏ کند، چرا که در جهانی که با رشد جمعیت روبروست، دانشی همچون زیست فناوری دریایی می تواند تأثیر چشم‏گیری در تأمین غذای نسل حاضر و نسل‏ های آینده و کنترل و بهبود وضعیت سلامت انسان‏ها و محیط زیست شان داشته باشد.


کلید واژه ها: دریا - دریایی - دانشگاه - توسعه - فناوری - زیست - دانشجو - هرمزگان - علوم - دانشجویی - علمی - کاربردی - کشور - صنعت - نامه - پردرآمدترین - هیئت علمی - اطلاعات - پاکسازی - گردشگری - برنامه - گیاهان - افزایش - تغذیه - وظیفه - هایی - کاهش

آخرین اخبار سرویس:
بیشترین صادرات و واردات عراق با ایران است

احیای وزارت بازرگانی، بازی دو سر باخت دولت/جدول

کاهش صادرات تسلیحات آلمان

داوجونز برای هشتمین جلسه متوالی افت کرد / سهام آمازون سقوط کرد

فشارها در روابط بلگراد با تهران تاثیری ندارد

فشارها در روابط بلگراد با تهران تاثیری ندارد

افزایش 15 درصدی قیمت گاز طبیعی ابلاغ شد

واردات 12 میلیون دلار تیغ و خودتراش +جدول

دلیل حقوق 500 میلیونی برخی از پزشکان

شناسایی 900 پلاک خطرناک در بازار/ استقرار آتش نشان مقیم در پاساژها

صربستان و ایران سه تفاهم نامه همکاری امضا کردند

صربستان و ایران سه تفاهم نامه همکاری امضا کردند

پیشنهاد تاسیس بانک مشترک ایرانی – سوری

طرح بلیچر ریپورت از لوکا مودریچ به مناسبت درخشش او مقابل آرژانتین

استخدام مدیر لجستیک و حمل و نقل در رژیمی کالا در تهران

استخدام حسابدار،گرافیست،مهندس نرم افزار و IT،مدیر اجرایی

استخدام حسابدار در یک شرکت معتبر حمل و نقل بین المللی در تهران

امره چان به یوونتوس پیوست

متقاضیان وام اشتغال که چک برگشتی دارند بخوانند!

متقاضیان وام اشتغال که چک برگشتی دارند بخوانند!

کرواسی 3 - آرژانتین صفر/ کابوس آرژانتین در نیژنی

سامسونگ پتنت گوشی بدون حاشیه با نمایشگر دوم را ثبت کرد

متقاضیان وام اشتغال که چک برگشتی دارند بخوانند!

استخدام مدیر تولید آقا در یک شرکت تولیدی و صنعتی در تهران

کشوری که عامل بی ثبات شدن بازار نفت است

زنگنه جلسه اوپک را یکساعت پس از شروع ترک کرد

نسل جدیدی از موتورهای سنگین دیزلی در کشور شکل گرفته است

خودروهای پرنده به بازار می آیند؟

جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی از مشاغل خانگی حمایت می کند

زنگنه درباره مذاکرات افزایش سطح تولید نفت اوپک: فکر نمی کنم به توافق برسیم

بام منازل و تولید انرژی سبز

بهترین استراتژی برای بازاریابی شرکت شما چیست

تصاویر/ تماشای بازی ایران و اسپانیا

اقدامات انگلیس برای حمایت از تولید داخل + فیلم

وضعیت نامناسب آذربایجان غربی از نظر درآمد سرانه

قیمت خرید ظروف چوبی

صید ماهی خاویار در خزر به صفر رسیده است

گزارش NPD از پرفروش ترین های ماه مه | پلی استیشن 4 و بازی State of Decay 2 در صدر

230 میلیارد تومان به توسعه زیرساخت های گردشگری اختصاص یافت

عراق بیشترین صادرات و واردات را با ایران دارد

مرزهای خراسان شمالی از امنیت خوبی برخوردار است

نشست صندوق توسعه بین المللی اوپک

حمایت یک طنزپرداز از سردار آزمون

سیاست های حمایتی چین بورس های آسیایی را سبزپوش کرد

سرمایه گذاری سنگین جی ام برای کادیلاک های جدید

کشاورزی میانه 5500 میلیارد ریال درآمدزایی دارد

ارتقای کیفیت آرد و پخت نان مردم در قزوین ضروری است

شروع تعطیلات و تکاپو در بازار اجاره

سازمان غذا و دارو لیست و قیمت داروهای کشور را منتشر کند

کوالیشن از کیفیت اجرایی Gears 5 می گوید

لذت شنا و قایقرانی را در دریاچه تار و هویر از دست ندهید

خودروهای مسافر بر شخصی غیر مجاز توقیف می شوند

تکلیف «شادی» را مشخص کنید

فراخوان مردم سمنان به مدیریت مصرف برق + فیلم

مردم هنوز خودرو نخرند

شوارتزنگر در میان خودروهای روسی

صادرات غیرنفتی با رشد 21 درصدی از 11 میلیارد دلار گذشت

عصبانیت کاستا از خبرنگار ایرانی

توسعه زیرساخت های گازرسانی در آینده نزدیک

دردسرهای بروکراسی در استان کرمانشاه

علت افزایشی 4 برابری قیمت گیلاس

تعطیلات عید فطر در کشورهای اسلامی چند روز است؟

آب یزد سالم است اما ...

فلسطین عضو سازمان منع سلاح های شیمیایی شد

توسعه خودروهای پرنده ایرباس و آئودی توسط دولت آلمان

کاهش 2.5 دلاری قیمت طلا با سیگنال رییس بانک مرکزی آمریکا

بحران هایی که «شهرک سازی بدون برنامه» به جامعه وارد می کند

کشور های مختلف چگونه با کمبود آب مقابله می کنند؟

حزب یارانه بگیر به چه دردی می خورد؟

بانک مشترک ایران و سوریه تاسیس می شود

صادرات غیرنفتی با 21 درصد رشد به 11.2 میلیارد دلار رسید

بازگشت روزهای بدون بارش/کسری 60 میلیمتری باران در ایران نسبت به سال قبل

همکاری فائو با ایران برای مقابله با خشکسالی و چالش های بیابان زایی

واردات غیرضروری ترین کالاها با ارز دولتی/ تقاضا برای واردات 20 برابر افزایش یافته است

کدام اعضای اقتصادی دولت در معرض تغییر هستند؟

وزیر نفت: آمریکایی ها خیلی زود به اشتباه های خود پی می برند

بحران هایی که «شهرک سازی بدون برنامه» به جامعه وارد می کند

سامسونگ تولید انبوه SSDهای 8 ترابایتی مبتنی بر رابط PCIe 4 را آغاز کرده است!

نماینده مردم آمل: دریای خزر در حال تبدیل شدن به باتلاق است

سه بازیکن ایرانی در تیم منتخب روز

حجت الاسلام حسینی، استاد اخلاق درگذشت

زنگنه: علائمی از کمبود عرضه در بازار نفت مشاهده نمی‎شود

کمک 10 میلیون دلاری به زنان عشایری

افزایش قابل توجه محصولات کشاورزی گلخانه ای

اقدامات بانک مرکزی ایران، مردم را به سوی بازار های بانکی خارجی و یا بازار طلا کشانده؛ این عامل افزایش قیمت دلار و طلاست / 2 عاملی که آثار تحریم ها علیه ایران را قوت می بخشد

استخدام خیاط در یک شرکت معتبر تولیدی پوشاک در البرز

ایران با اوپک توافق می کند

توقع داشتید مدیران نجومی بگیر اقتصاد را آباد کنند؟!

بالارفتن تقاضای صدور کارت بازرگانی عواقب دارد

افت ارزش 20 ارز بانکی در آخرین روز بهار +جدول

ایران مخالف قیمت های بالای نفت است

وزیر بهداشت: امسال افزایش قیمت دارو بیش از 9 % نخواهد بود

برای خرید ظروف چوبی چقدر باید هزینه کرد؟+جدول

رشد آرام قیمت اوراق تسهیلات مسکن

ابراز اطمینان وزیر انرژی روسیه درباره دستیابی به توافق افزایش تولید نفت

موارد وابستگی صنایع یزد به خارج پس از جمع بندی ارایه می شود

تصویر/ اولین مهدکودک در ایران

قیمت ارزهای دولتی امروز 97/03/31| دلار 3 تومان گران شد

زمینه صادرات بیشتر محصولات ایرانی به اسلواکی باید فراهم شود

تعیین تکلیف سپرده های ثامن الحجج تا سقف 3 میلیارد ریال

زیست فناوری دریایی یکی از پردرآمدترین حوزه های صنایع دریایی است

زیست فناوری دریایی یکی از پردرآمدترین حوزه های صنایع دریایی است