مطالب مرتبط:
ماه مبارک رمضان بهترین فرصت برای احیای نماز صبح به صورت دایمی در طول سال است
حجت الاسلام والمسلمین حاجی صادقی: عمق بخشی و تقویت انقلاب بر عهده پاسداران انقلاب اسلامی است/پاسداری یعنی رفع و دفع خطر از انقلاب در همه عرصه ها
«بصیرت دینی» و «روحیه جهادی»؛ ویژگی های برجسته پاسدار تراز انقلاب اسلامی
"بصیرت دینی" و "روحیه جهادی و انقلابی" ویژگی های برجسته پاسدار تراز انقلاب اسلامی
«بصیرت دینی» و «روحیه جهادی و انقلابی» ویژگی های برجسته پاسدار تراز انقلاب اسلامی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 7 خرداد 1397 ساعت 14:152018-05-28سياسي

شب شعر نیمه ماه رمضان؛ تحویل سال نوی شعر انقلاب اسلامی


مهمترین ویژگی جلسه نیمه ماه رمضان شعرا با رهبر انقلاب اسلامی را باید مرور شاعرانه آرمان های انقلاب تعبیر کرد و نسبت دادن عنوان تحویل سال نو شعر انقلاب به این جلسه نیز چنین تفسیری داراست.

- به گزارش سایت قطره و به نقل از، رمضان سال 1369، یک طلبه جوان و خوش آتیه خراسانی که پیگیر برگزاری و اجرای کنگره شعری برای طلاب شاعر سراسر کشور است، با سماجت معروف طلاب جوان پایه گذار جریانی می شود که بعد ها نقشه راه ادبیات و شعر کشور در طول سال را ترسیم می کند.

نام حجت الاسلام سید عبدالله حسینی؛ در تاریخ ادبیات ایرانی نامی گمشده و مغفول است.

اما تاثیرات این سماجت او هم اکنون به وضوح قابل مشاهده است.

عبدالله حسینی طلبه جوان آن روز ها و شاعر و فعال فرهنگی این روز ها این ماجرا را چنین روایت می کند: از سال 63-64 آقا که هر سال مشهد می آمدند یکی از برنامه هایشان دیدار با شاعران مشهد بود وقتی ایشان رهبر شدند ما با همین دید خدمت آقای محمدی گلپایگانی رییس دفتر آقا رفتیم و به ایشان گفتیم ما امسال چه زمانی شاعران را بیاوریم.

ایشان گفتند که آقای خامنه ای رهبر شده اند و سرشان به شدت شلوغ است.

ما هم گفتیم، چون رییس دفتر آقا می گویند، حتما نیست دیگر.

در آن جلسه صحبت آقای محمدی گلپایگانی را قبول کردیم و هیچ نگفتیم.

تا این که فردای این جلسه فضلای مشهد و نخبگان حوزه مشهد را خدمت آقا بردند و در آن دیدار هم من حضور داشتم و ایشان ایستاده بودند و بقیه هم در صف بودند تا آنان ملاقات کنند.

تا چشم ایشان به من افتاد، فرمودند: جلسه دیدار با شاعران امسال چه شبی است؟ من صحبت آقای گلپایگانی را گفتم.

آقا ایشان را صدا کردند و گفتند آقای گلپایگانی! جلسه دیدار با شعرای امسال چه زمانی است؟ آقای گلپایگانی جواب دادند: آقا! من فکر کردم شما دیگر تمایل به برگزاری این جلسات ندارید، به همین دلیل ما برای آن برنامه ریزی نکردیم.

آقا فرمودند:.

حتما این جلسه را بگذارید.

بعد از آن جلسه ما مجددا خدمت آقای گلپایگانی رفتیم و جلسات را پیگیری کردیم و آقای گلپایگانی به شوخی می گفتند که آقای حسینی این جلسات برگزار نمی شود، چون ادخال الدار من الباب شده است! یعنی از در وارد نشده اید واز پنجره آمده اید! البته شوخی می کردند و جلسه برگزار شد.

در سال 69 کنگره شعر طلاب برگزار شد و از مقام معظم رهبری خواهش کردیم که شاعران برگزیده را به حضور بپذیرند که ایشان قبول کردند و یک وقت دیدار برای آن تعیین شد که زمان آن 15 رمضان بود.

در آن دیدار آقای زم و دوستان حوزه هنری نیز حضور داشتند که بعد از آن دیدار من به آفریقای جنوبی رفتم و حوزه هنری خودش پیگیر این قضیه شد و ماجرا ادامه یافت؛ و به این ترتیب جلسات مشهور رمضانیه رهبر انقلاب با شعرا بنیان نهاده می شود و این ماجرای دنباله داری است که هر سال با شوق فراوان تری دنبال می شود.

نشستی برای تحویل سال ادبیاتجلسات شب شعر پانزده رمضان در محضر رهبر انقلاب اسلامی امسال به بیست و هفتمین دوره برگزاری خود وارد می شود؛ جلساتی که می توان از آن به عنوان نشست تبیین نقشه راه ادبی انقلاب برای مواجهه با بسیاری از پدیده های اجتماعی سیاسی و فرهنگی جامعه یاد کرد و از قضا در زمره طولانی ترین نشست های سالانه رهبر انقلاب اسلامی با اقشار مختلف جامعه نیز هست.

این جلسه به طور معمول ساعاتی پیش از نماز مغرب و با حضور شاعران در حیاط مشرف به حسینیه امام خمینی (ره) شروع می شود و مطلع آن حضور رهبر انقلاب در صف نماز جماعت مغرب و عشا و پیش از آن تقدیم تازه ترین کتاب های شعرا به معظم له است.

پس از افطار، اما مهمترین بخش جلسه آغاز می شود که شامل شعرخوانی شاعران در محضر رهبر انقلاب و پس از آن استماع بیانات ایشان درباره دغدغه هایشان درباره شعر و ادبیات می شود و اینگونه است که شب های مشرف به نیمه ماه مبارک رمضان و میلاد کریم اهل بیت (ع) به یکی از پربرکت ترین اتفاقات ادبی هر ساله کشور مبدل می شود.

در خلال سال های گذشته در این نشست موضوعات مختلفی از زبان رهبر انقلاب اسلامی به عنوان رسالت و مسئولیت شعر و شاعران در این نشست عنوان شده است که شاید مرور برخی از مهمترین آن ها بتواند مسیری که ایشان در نزدیک به سی سال گذشته انتظار داشته اند که شعر و شاعر فارسی در آن طی طریق کند را پیش رو ترسیم کند و از چنین رهگذری است که می توان به راه های نرفته شعر فارسی در سال های اخیر مشرف و برای طی طریق در این مسیر های ناآزموده و کم آزموده برنامه ریزی کرد.

شعر فارسی در قله موفقیترهبر انقلاب اسلامی در سال های گذشته و در خلال بیانات خود در دیدار با شعرای کشور برخی از موفقیت های جریان شعر فارسی در سال های اخیر را در موارد زیر برشمرده اند:1- رویش شاعران جوان و پرنشاط در کشوراین جوان هایی که دارم میبینم، حقیقتاً من را شگفت زده میکنند.

شعرای جوان بعضی از شهرستان ها که می آیند اینجا و شعر میخوانند، وقتی من این ها را با شعرای آن شهر - در دوره ی جوانی خود من - مقایسه میکنم، میبینم این ها از آن ها بهترند؛ با اینکه آن ها بعضاً نام های معروف و شعرای معروف و صاحب نامی هم بودند؛ اما وقتی من نگاه میکنم، میبینم این ها بهتر از آن ها شعر میگویند.

؛ بنابراین این یک آزمونی است برای شعر انقلاب؛ شعر انقلاب یک حرکت مستمرِ رو به جلوی دارای اوج داشته (دیدار با شعرا در ماه رمضان 1388)2- شعر؛ رویش دهنده حکمت در جامعهاین شعری که شما برای بحرین میگویید، یا برای یمن میگویید، یا برای لبنان میگویید، یا برای غزّه میگویید، برای فلسطین میگویید، برای سوریه میگویید، هر شعری که شما برای اهداف امّت اسلامی میگویید، در هر نقطه ای این شعر کاربرد دارد و از آن استفاده میشود.

این شعر اگرچنانچه در این جهت ها به راه بیفتد، آن وقت انَّ مِنَ الشِّعرِ لَحِکمَه (5) درباره ی شعر شما صدق میکند، که حتماً شعر حکمت است.

(دیدار با شعرا در ماه رمضان 1394)3- شعر ابزار موقعیت شناسیاز جمله ی کار هایی که خیلی خوب است در کشور ما که بحمدالله در این جلسه هم آثارش دیده شد و قبلاً هم دیده شد و من خیلی از این راضی هستم، واکنش سریعی است که شعرای جوان ما به حوادث نشان میدهند، این خیلی با ارزش است، این خیلی خوب است.

مبادا کسی خیال کند که این چیز منفی است؛ نه، این بسیار مثبت است.

ما در طول تاریخ و در زمان معاصرِ نزدیک به خودمان هم داشتیم مواردی را که همین واکنش های سریع بهترین آثار را به وجود آورد.

(دیدار با شعرا در ماه رمضان 1394)4- شعر؛ زبان گویای جامعهامروز زبان شاعران ما، زبان گویایی است؛ حقایق خوبی هم با این زبان دارد بیان میشود.

اگر بخواهیم امروز را با مثلاً ده سال قبل - که همین جلسه هر سال در همین شب یا شبیه این شب تشکیل میشده - مقایسه کنیم، واقعاً حرکت به جلو کاری کرده که امشب با آن شبهایی که ما داشتیم، قابل مقایسه نیست؛ یعنی حقاً و انصافاً شعر انقلاب ما، شعر جوان های ما، شعر عزیزان شاعر متعهد و مسئول ما، شعر پیشکسوت های ما، شعر کسانی که در میدان تربیت جوان ها حضور دارند و نقش ایفا میکنند، به نظر من خیلی پیشرفت های خوبی کرده (دیدار با شعرا در ماه رمضان 1392)5- تبدیل شعر به ثروتی ملیشکی نیست که شعر یک ثروت ملی است.

اگر کسی در این تردید بکند، در یکی از بدیهی ترین مسائل تردید کرده.

شعر یک ثروت برای هر کشور است؛ یک ثروت بزرگ و پرثمری است.

اولاً باید این ثروت را ایجاد کرد، ثانیاً باید این را روز به روز افزایش داد که دچار خسران و کم آمدن و کاهش نشود.

ثالثاً باید از آن برای نیاز های کشور استفاده ی بهتر و برتر کرد.

(دیدار با شاعران در ماه رمضان 1387) 6- قرار گرفتن در دوره اوجمن دو شباهت مییابم بین شعر امروز کشورمان و شعر فارسیِ یک دوره ی دویست ساله ی بسیار مهم و برجسته، یعنی دوره ی رواج و شکوفایی سبک هندی؛ که از اواسط قرن دهم تا اواسط قرن دوازدهم، شعر سبک هندی رواج داشته و گسترش پیدا کرده و اوج گرفته.

ه.

یک شباهت امروز ما با آن دوره، همین کمیت است.

تعداد شاعری که امروز در کشور ما هست، در هیچ دوره ای - حالا آن دوره که خود ما بودیم و دیدیم و با شعرا هم مرتبط بودیم، و همچنین آنچه که از گذشته شنیدیم - سابقه ندارد.

امروز تعداد شاعران ما در کشور، از لحاظ کمیت، شبیه همان دوره ی دویست ساله است.

البته این به برکت انقلاب است.

ت.

شباهت دوم بین این دوره و آن دوره ی دویست ساله، نوآوری در مضمون است.

در هیچ دوره ی دیگری اینجور سابقه ندارد که این همه مضامین نو و حرف های تازه در شعر راه پیدا کند؛ که وقتی مضمون نو آمد، به تبع وجود مضمون نو، ترکیب نو هم می آید.

(دیدار با شاعران در ماه رمضان 1390) تولد سبک شعر انقلاب اسلامییکی از مهمترین ایده های رهبرانقلاب درباره فضای ادبی کشور اشاره ایشان به تولد سبک شعری جدید در تاریخ ادبیات ایران بعد از انقلاب است.

این سبک شعر با ویژگی های خاصی از سوی ایشان تعریف می شود.

از خلال چنین بیاناتی است که می توان دریافت رهبر معظم انقلاب اسلامی به جریان شعر جوان و تولید اثر ادبی شاعرانه در فضای انقلاب اسلامی در سال های اخیر بسیار امیدوار و حرکت آن را حرکتی مترقی و روبه جلو می پندارند.

در کنار این مساله حرکت هوشمند به سمت خلق سبک ادبی انقلاب اسلامی در شعر و توان کمی و کیفی بالای شعر امروز فارسی که می توان آن را با دوره های درخشان تاریخی آن مقایسه کرد و نیز درایت این جریان در زمان شناسی و خلق شعر نه صرفا شخصی که متعهد و اجتماعی در زمره مهمترین حرکت های شکل گرفته در بطن جریان شعر انقلاب اسلامی است.

در کنار این موضوع رهبر معظم انقلاب اسلامی در بسیاری از فراز های بیانات خود در دیدار با شعرای کشور در این جسله سالانه برخی از مهمترین راه های پیش روی جریان شعر انقلاب نیز اشاراتی داشته و از شاعران جوان کشور خواسته اند تا برای رسیدن به افق مطلوب به مواردی از این دست توجه نشان دهند.

رهبر انقلاب درباره این سبک می گویند:سبک جدیدی در شعر پدید آمده که غالباً هر کدام از دوستان که شعر میخوانند، انسان میبیند که همان سبکِ برخاسته یا نشأت گرفته ی از شرائط روزگار - که شاید به این آسانی هم کسی نتواند این شرائط را بشناسد و بشمرد - کم و بیش در همه ی این اشعاری که خوانده می شود، مشترکاتش دیده می شود.

تّی من میبینم گاهی بعضی از شعرای ورزیده ی قدیمی خودمان که سبک کارشان مشخص و معلوم است و سال های متمادی با آن سبک شعر گفته اند، این اواخر دارند گرایش پیدا میکنند به همین سبک شعری که امروز وجود دارد؛ من این را توی اشعار بعضی از رفقای قدیمی خودمان که شعرای برجسته ی خوبی هستند، مشاهده میکنم.

(دیدار با شاعران در ماه رمضان سال 1389)1- شعر در خدمت مفاهیم انقلابانقلاب یک مجموعه ای از ستاره های درخشان آرمانی را بالای سر ما قرار داده و ما را به حرکت و پرواز و جهش به سمت این نقاط نورانی دعوت کرده.

بسیاری از این آرمان ها هنوز بالای سر ماست؛ ما باید حرکت کنیم: به سمت عدالت باید برویم، به سمت اخلاق باید برویم، به سمت استقلالِ به معنای حقیقی کلمه - شامل استقلال فرهنگی که از همه عمیقتر و دشوارتر است - باید برویم، به سمت بازیابی حقیقی هویت اسلامی- ایرانی خودمان باید برویم.

(دیدار با شعرا در ماه رمضان 1388)2- شناخت صحیح شعر انقلابمقصود من از شعر انقلاب شعری نیست که در دوران انقلاب گفته میشود ولو ضدّ انقلاب، این مراد از شعر انقلاب نیست.

بعضی ها خیال میکنند شعر جنگ آن شعری است که درباره ی جنگ گفته شده است ولو ضدّ جنگ! این شعر جنگ نیست، این شعر ضدّ جنگ است.

شعر انقلاب یعنی آن شعری که در خدمت هدف های انقلاب است؛ این شعر انقلاب است، نه شعر دوران انقلاب؛ این منظورم نیست.

منظورم از شعر انقلاب شعری است که در خدمت اهداف انقلاب است.

در خدمت عدالت، در خدمت انسانیّت، در خدمت دین، در خدمت وحدت، در خدمت رفعت ملّی، در خدمت پیشرفت همه جانبه ی کشور، در خدمت انسان سازیِ به معنای واقعی کلمه در کشور؛ این میشود شعر انقلاب که در جهت اهداف انقلاب است.

(دیدار با شعرا در ماه رمضان 1394)3- دشمن شناسی و آگاهی شاعرمهمترین وظیفه (شاعر) تبلیغ و تبیین است.

حقیقتی را که درک میکنید، آن را تبیین کنید.

کسی انتظار ندارد برخلاف آنچه که میفهمید حرف بزنید.

نه، آنچه را که میفهمید، بگویید.

البته برای اینکه آنچه میفهمید درست و صواب باشد، باید تلاش و مجاهدت کنید؛ چون در حوادثِ فتنه گون، شناخت عرصه دشوار است، شناخت اطراف قصه دشوار است، شناخت مهاجم و مدافع دشوار است، شناخت ظالم و مظلوم دشوار است، شناخت دشمن و دوست دشوار است.

اگر بنا باشد یک شاعر هم مثل دیگران گول بخورد، فریب بخورد و بی بصیرتی به سراغش بیاید، این خیلی دون شأن یک انسان هنری و یک انسان فرهنگی است.

پس باید حقیقت را فهمید؛ بعد هم باید همان حقیقت را تبلیغ کرد.

نمیشود با شیوه های سیاسی - شیوه های سیاستگران و سیاستمداران - در عالم فرهنگ حرکت کرد، این خلاف شأن فرهنگ است.

در عالم فرهنگ بایستی گره گشایی کرد؛ بایستی حقیقت را باز کرد، بایستی گره های ذهنی را باز کرد؛ و این تبیین لازم دارد (دیدار با شعرا در ماه رمضان 1388)4- توجه به مسئولیت آوری شعرشعر نقش برانگیزاننده دارد، در جایی که جای برانگیختن است؛ نقش راهنما دارد، نقش خط دهنده دارد، نقش جهت دهنده دارد به مستمع و به کسی که شعر را برای خودش میخواند؛ خب این میشود مسئولیّت آور.

وقتی شما یک ثروتی، یک امکانی در اختیار دارید که از آن میتوان برای کار های بزرگ استفاده کرد، اگر استفاده نکردید، خلاف مسئولیّت عمل کردید، خلاف تعهّد رفتار کردید.

(دیدار با شعرا در ماه رمضان سال 1394)5- شاعر بی طرف نیستشاعر نمیتواند در جنگ حق و باطل بی طرف باشد.

اگرچنانچه شاعر، هنرمند بی طرف بود، تضییع نعمت خدا را کرده؛ اگر خدای نکرده طرف باطل را گرفت، آن وقت خیانت کرده، جنایت کرده؛ بحث اهمال دیگر نیست، بحث جنایت است.

خب، شما ملّتتان مظلومیّتهای زیادی در این سال های متمادی داشته، این مظلومیّتها گفتن دارد، این برای دنیا منعکس شدن دارد.

(دیدار با شعرا در ماه رمضا سال 1394)6- تبیین مسائل انسانی و اسلامی برای کودکان با شعروجه به شعر کودک که متضمن مفاهیم حکمت اسلامی و حکمت سیاسی باشد، به نظر ما یکی از کار های لازم است و امروز یک مقداری جایش خالی است.

شعر کودک و کتاب کودک و نوجوان از جمله ی بخش های مهمی است که امروز مورد توجه است.

شعرایی که توانایی دارند، زبان رسایی دارند، باید مفاهیم حکمت آمیز را، یعنی حکمت اسلامی و ایرانی را در شعر های فارسی بگنجانند.

(دیدار با شعرا در ماه رمضان سال 1392)7- مسئولیت پذیری شاعرشما با شعر خودتان خلوت مخاطب را اشغال میکنید.

انسان ها خلوتی دارند این از ممیّزات انسان است، خلوتی دارند، درونی دارند، حیطه بندی اسراری دارند، خودی دارند؛ شما با شعرتان در این خلوت حضور پیدا میکنید، بر روی این خلوت اثر میگذارید، آن را غنی میکنید.

این، یکی از مهم ترین کارکرد های شعر است.

میتوانید این خلوت را، این خصوصی ترین لحظات یک انسان را که حالا مخاطب شما واقع شده است، این مرحله، سرمنزل، یا این جایگاه وجود انسانی را، با شعر خودتان تروتازه نگه دارید؛ منزّه، پاکیزه، لطیف، پر نشاط و پر امید نگه دارید؛ میتوانید به او فکر تغذیه کنید، میتوانید به او رهنمود بدهید؛ چون خلوت انسان ها درواقع اتاق فکر شخصی انسان است.

هر انسانی در درون خودش یک اتاق فکری دارد که شما با شعرتان - اگر چنانچه این شعر قدرتِ نفوذ پیدا کرد و توانست در خلوت ذهن انسان ها و خلوت دل انسان ها و مخاطبین حضور پیدا کند - پای ثابت اتاق فکر مخاطبتان هستید.

این یکی از مهم ترین کارکرد های شعر شما است؛ و این چیز مهمّی است؛ چون این خلوت، در واقع تأثیرگذار و سازنده ی شکل جَلوَتها (3) است.

(دیدار با شعرا در ماه رمضان سال 1393)8- توجه به وظیفه ای جز شاعری برای شعراشعر به عنوان یک هنر والا، یک هنر برتر، به عنوان یک نعمت بزرگ الهی، یک مسئولیتی دارد؛ وظیفه ای هم دارد.

غیر از بیان احساسات، شعر مسئولیتی هم دارد.

به نظر من آن مسئولیت عبارت است از اینکه باید در خدمت دین و انقلاب و اخلاق و معرفت باشد.

اگر چنانچه شعر این مسئولیت را انجام داد، حق تحقق پیدا کرده است؛ یعنی کاری بحق انجام گرفته، کاری عادلانه صورت گرفته.

(دیدار با شعرا در ماه رمضان 1391)9- تزریق معرفت دینی دقیق در شعر فارسیشاعر زمان ما با این ویژگیهایی که این زمان دارد، احتیاج دارد به معرفت دینیِ عمیق.

امروز شما چه بخواهید، چه نخواهید، چه خودتان بدانید، چه ندانید، چه تصدیق بکنید یا نکنید، برای بسیاری از ملت ها الگو و اسوه شده اید.

این بیداری اسلامی که مشاهده میکنید، چه بگوییم، چه نگوییم، چه به رو بیاوریم، چه نیاوریم، چه دیگران به رو بیاورند، چه نیاورند، اثرگرفته ی از حرکت عظیم ملت ایران است.

این انقلاب عظیم .

ملت ایران را به یک اسوه تبدیل کرد.

شما اگر بخواهید به لوازم اسوه بودن و الگو بودن عمل کنید، بایستی معرفت دینی و معرفت اسلامی خودتان را عمق ببخشید؛ و این در گذشته ی شعر ما وجود داشته.

(دیدار با شعرا در ماه رمضان 1390)توجه به شکل دهی به ایجاد انجمن های ادبیمن چند سال پیش توی همین جلسه ی شب نیمه ی ماه رمضان گفتم و اصرار کردم که انجمن ادبی درست کنید.

خبر نشدم که مثلاً یک عدد قابل توجهی انجمن ادبی درست شده باشد.

خوب، میپرسیم چرا؟ میگویند پشتیبانی نکردند.

کأنّه انتظار دارند که حالا حوزه ی هنری و وزارت ارشاد و دستگاه های دولتی بیایند پشتیبانی کنند تا انجمن ادبی درست شود.

تشکیل انجمن ادبی که اینجوری نیست.

انجمن ادبی یعنی یک پنج نفر، ده نفر شاعر روی همان انگیزه های شعری دور هم جمع شوند، برای همدیگر شعر بخوانند، برای هم شعر بگویند؛ تدریجاً کسان دیگری اگر خواستند، به این ها ملحق شوند؛ نخواستند هم ملحق نشوند؛ این می شود یک انجمن ادبی .

این که دیگر احتیاج به این ندارد که حالا فلان دستگاه ها کمک کنند.

البتّه اگر دستگاه ها کمک کنند، بهتر است؛ اما کمک نکردن دستگاه ها به هیچ وجه نباید بهانه ای باشد به اینکه خود این انگیزه ها به کار نیفتد.

(دیدار با شاعران در ماه رمضان 1389)هرچند که مرور این بیانات را نمی توان منظومه کامل مورد توجه و انتظار معظم له از جریان شعر انقلاب اسلامی و شعرای آن به شمار آورد، اما مرور این بیانات بار دیگر این مساله را در ذهن متبادر می سازد که جریان غالب در فضای ادبی کشور به ویژه در زمینه شعر تا چه اندازه در راستای پاسداشت میراث و اندیشه های انقلاب اسلامی در حال حرکت بوده و تا چه اندازه با رسیدن به نقطه مطلوب فاصله دارد.

شاید مهمترین خاصیت جلسه نیمه ماه مبارک شعرا با رهبر انقلاب اسلامی را بتوان مرور و تلنگری شاعرانه در این زمینه دید و شاید نسبت دادن عنوان تحویل سال نو شعر انقلاب اسلامی به این جلسه با توجه به طرح چنین مفاهیمی در آن و لزوم توجه به آن چندان بی ربط نباشد.


کلید واژه ها: دیدار - شاعران - برگزار - شاعر - انقلاب اسلامی - رمضان - رهبر انقلاب اسلامی - ماه رمضان - رهبر - مشهد - حسینی - عبدالله - مقام معظم رهبری - آفریقای جنوبی - جوان - اسلامی - ادبیات - برنامه - طلاب - برنامه ریزی - رهبر انقلاب - کنگره - دفتر - هنری - شوخی - کشور - نخبگان - فرهنگی - ایرانی - آرمان

آخرین اخبار سرویس:
کمیسیون اصل 90 مجلس چه وظایفی دارد؟

احمد آقایی زاده ترابی تحلیل سیر اندیشه مفسّران در تفسیر «وَ عَلَّمَ آدَمَ الأَسْماءَ کُلَّها»

50 پرونده تسهیلات اشتغال در روستاهای گچساران تشکیل شد

تجمع دانشجویان در اعتراض به احکام سنگین

درخواست 100 میلیاردی مدیرعامل سروش!

پشت پرده ائتلاف مقتدی صدر با رقیب سرسختش/ آیا العبادی، مقتدی صدر و هادی العامری را دور می زند؟

دکتر مسلم آقایی طوق نگاه تطبیقی به صلاحیت هیأت عمومی دیوان عدالت اداری نسبت به ابطال مقررات

مادر خبرنگار شهید سوری: راه فرزندم را ادامه می دهم/ همچنان در مسیر مقاومت زندگی می کنیم

با جداسازی منابع درمان تامین اجتماعی موافق نبودم/تضمین می دهم که پول کارگران به تامین اجتماعی بازگردد

محمد نصیری، محسن اسماعیلی پذیرش قول امین در فقه امامیه و آیین دادرسی مدنی

حکم استفاده از تافت و مواد نگه دارنده مو برای وضو

50 پرونده تسهیلات اشتغال در روستاهای گچساران تشکیل شد

لست بدترین طیارت جنگی امریکایی

مجری معروف و محبوب تلویزیون در گذر زمان/عکس

خیابان فرشته در قُرق بچه پولدارها/ عکس

عناوین روزنامه های سیاسی 29 خرداد 97/ عطش حقارت 100 نفره +تصاویر

چهارمین تیم عربی که امشب طعم شکست چشید

عناوین روزنامه های سیاسی 29 خرداد 97/ خروج از پروتکل الحاقی و NPT +تصاویر

عضو جدید شورای اسلامی رشت تحلیف شد

اتباع خارجی در شهرری هم فرصت هستند هم تهدید

تکرار اعتراض و تجمع فرهنگیان بازنشسته 96

جزییات برگزاری مراسم بزرگداشت شهدای هفتم تیر

راننده "بن لادن" گرفتار شد

جا شدن در دل خواستگار با ترفندهای زیر

آیا پیش از بارداری باید داروهایی را که مصرف می کنم تغییر بدهم؟

انتقال فرهنگ ایثار راه موفقیت کشور در همه عرصه هاست

خبرهای خوب مجلس برای رانندگان

مهمترین نکات قبل از ازدواج

عثمان محمدپرست+ زندگینامه

دیگر نیازی به ارائه کپی مدارک در ادارات نیست

اگر خفه ام کنند سازش نخواهم کرد

پاسخ به شائبه ها پیرامون تلگرام طلایی

اشکالی که سید جمال خوانساری را عالمی بنام کرد

خانم مجری در جشن تولد خودمانی «بهنوش بختیاری»/عکس

مروری بر نقش مفاخر فرهنگی در خلق فرصت های اقتصادی در گردشگری

901 کانون مساجد گیلان؛ میزبان طرح غنی سازی اوقات فراغت

فتحی: استعفای خود از نمایندگی را تقدیم هیات رییسه مجلس کردم

نگاهی به مهمترین عملیات موشکی برون مرزی سپاه

روزنامه نگار و مترجم پیشکسوت درگذشت

جدال روزنامه کیهان با روزنامه جمهوری اسلامی

اعتیاد به بازی های کامپیوتری اختلال رفتاری است؟

سورپرایز تیم امنیتی بولتون برای ایران چیست/ هشدار در باره همکاری تازه مریم رجوی و یاران ترامپ

برد سه شیرها در لحظه آخر

نشست فرهنگی ایران و ایتالیا در رم

گزارش تصویری: بزرگداشت حجت الاسلام والمسلمین دکار احمد احمدی در مسجد اعظم قم

اعتراض فرهنگیان بازنشسته 96 / دلایل تاخیر طولانی در پرداخت پاداش پایان خدمت

بازیگر ایرانی، داماد شد! /عکس

مجری معروف رقیب اوباماها می شود

بیانیه انجمن متخصصان روابط عمومی استان یزد در باره بازگشت جایگاه اداره کلی روابط عمومی استانداری یزد

سخنان دکتر علی شریعتی (5)

اس ام اس دلتنگی (5)

پربیننده ترین اخبار خبرگزاری فارس در 24ساعت گذشته

موردی خاص به نام «تبصره ماده 48»

دکتر باقر درویشی، دکتر مهدی امیدی، بهاره جانی تجزیه پویای فقر در طی چهار برنامه توسعه ایران: بر اساس روش جدید تجزیه شش جزیی

پربحث ترین اخبار خبرگزاری فارس در 28 خردادماه

بررسی چگونگی نصب گنبد جدید حرم امام حسین(ع)

محمدمهدی عبد خدایی در گفت وگو مشروح با فارس: خاطره رهبر انقلاب از دکتر علی شریعتی/ نقش شریعتی در آشنا کردن دانشجویان با مبارزه

فتحی: استعفای خود از نمایندگی را تقدیم هیات رییسه مجلس کردم

ضرورت بازگشت به استراتژی «همه با هم» امام/ بخش ششم: «جامِ جهان نما»ی امام و خاطره ای مهم از توصیه ایشان به مدیران مطبوعات

معرفی حجت الاسلام تدینی به عنوان مدیرکل اوقاف کرمان

تربیت 50 هزار حافظ قرآن در استان کرمان

افتتاح و کلنگ زنی پروژه های آستان مقدس امامزاده محمد کرمان

تصاویر/ مراسم بزرگداشت حجت الاسلام والمسلمین احمد احمدی در مسجد اعظم قم

حجت الاسلام و المسلمین احمدی معلمی به تمام معنا بود

گام هایی برای داشتن ذهن خلاق

خیزش حوزه و دانشگاه به سمت تمدن سازی نوین اسلامی باشد/ مکتبی که نتواند فرهنگ ساز باشد نمی تواند تمدن سازی کند

ملانیا از دست شوهرش شاکی شد

فوری/ اولین سانحه در آسمان جام جهانی روسیه/ خطر مرگ از بیخ گوش بازیکنان عربستان گذشت

البرز ظرفیت برپایی آیین افتتاحیه کشوری اوقات فراغت ویژه کانون های فرهنگی مساجد را دارد

دو خاطره درس آموز از برخورد امام با جوانان

بزرگداشت حجت الاسلام والمسلمین احمدی در قم برگزار شد

پیدا شدن اعضای بدن یکی از مفقودان حادثه سیل اشکورات رودسر

عملی که فقر و ذلت در پی دارد

لوسیانو پریرا به فولاد پیوست

فرهاد جعفری آزاد شد

تصاویر/ آیین بزرگداشت علمی و معرفتی استاد احمد احمدی در تهران

25 برنامه موسیقی توسط حوزه هنری آذربایجان غربی اجرا شد

33 سال پیش در چنین روزی بررسی اختیارات رییس جمهور در مجلس

محمدمهدی عبد خدایی در گفت وگو مشروح با فارس: خاطره رهبر انقلاب از دکتر علی شریعتی/ نقش شریعتی آشنا کردن دانشجویان با مبارزه

مهاجرانی: در آنالیزهای کی روش نباید شک کرد

ترتیل صفحه 384 قرآن باصدای استاد پرهیزکار+صوت و متن آیات

دادستان عمومی و انقلاب زاهدان در گفت وگو با فارس: انتشار خبر تعرض به 41 دختر ایرانشهری بدون انجام تحقیق و بررسی درست نبوده است/ عاملان انتشار خبر تحت پیگرد قضایی قرار می گیرند

اعلام خبر تعرض به 41 دختر ایرانشهری بدون انجام تحقیق و بررسی درست نبوده است/ عاملان انتشار خبر تحت پیگرد قضایی قرار می گیرند

جزییات سفر اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس به اردبیل

افتتاح طرح اوقات فراغت در کانون های مساجد 7 شهرستان

فضای سبز کالبد خشک شهر را زنده می کند

صفحه اول روزنامه های سیاسی اقتصادی و اجتماعی سراسری کشور چاپ29 خرداد

برای شرطی ها

تصاویر/ تشییع پیکر مرحوم حجت الاسلام والمسلمین توسلی در قم

ایرانیان خارج نشین در صورت بازگشت به کشور عفو می شوند

نماینده سازمان ملل با شروط امارات به صنعاء آمد

عضو هیأت رییسه اتاق ایران تشریح کرد جزییات سفر اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس به اردبیل

دادستان عمومی و انقلاب زاهدان در گفت وگو با فارس: اعلام خبر تعرض به 41 دختر ایرانشهری بدون انجام تحقیق و بررسی درست نبوده است/ عاملان انتشار خبر تحت پیگرد قضایی قرار می گیرند

شرکت صالحی در اجلاس "اسلوفروم"

سلبریتی ها از واقعیت ها دور هستند

اجرای حکم محمد ثلاث/ تکذیب هک شدن سایت وزارت صنعت/ دیدار نمایندگان با رهبری/ تعقیب قضایی عامل انتشار خبر تجاوز در ایرانشهر/ پاسخ «نایک» به اعتراض مردم ایران و پخش بازی با اسپانیا

به هزار دلیل ببخش!

هرگونه اطلاع رسانی در مورد پرونده اخیر در ایرانشهر منوط به تکمیل تحقیقات است

مراسم بزرگداشت حجت الاسلام و المسلمین احمد احمدی برگزار شد

امارات به اتباع کشورهای درگیر جنگ اقامت می دهد

شب شعر نیمه ماه رمضان؛ تحویل سال نوی شعر انقلاب اسلامی

شب شعر نیمه ماه رمضان؛ تحویل سال نوی شعر انقلاب اسلامی