مطالب مرتبط:
«حسن روحانی» همان «محمود احمدی‎نژاد» است
موسوی لاری: همه ارکان نظام با برجام موافق بود/ مخالفان روحانی حاضرند از احمدی نژاد هم سوال کنند؟
روحانی هم به سرنوشت احمدی نژاد دچار می شود
روزنامه اصولگرا:مردم فردین وملک مطیعی رادوست داشتند/موسوی وخاتمی به او بد کردندامادولت احمدی نژاد...
روزنامه اصولگرا:مردم فردین وملک مطیعی رادوست داشتند/موسوی وخاتمی به او بد کردندامادولت احمدی نژاد...
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 7 خرداد 1397 ساعت 14:022018-05-28سياسي

حسن روحانی همان محمود احمدی‎نژاد است


نگاهی به نظرات و تحلیل های اقتصاددانان و کارشناسان حامی دولت و منتقدان نشان می دهد، آقای حسن روحانی رییس جمهور همان سیاست های اقتصادی غلط دولت های گذشته به ویژه دولت قبل را در پیش گرفته است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازشمانیوز، دولت دوازدهم به جای بسترسازی برای اقتصاد و توجه به مؤلفه های کلیدی مدیریت اقتصاد از نگاه صاحب نظران به دخالت در امور اقتصادی می پردازد و برخی دستگاه ها وظایف ذاتی شان را فراموش کردند، در این میان بروز اختلافات میان دولتمردان هم سبب شده که گره حل مشکلات کورتر شود.

یکی از وظایف دولت ها توجه به مسئله سیاستگذاری، نظارت و بسترسازی برای فعالیت های اقتصادی است.

اما در دولت دوازدهم به خلاف این وظایف ذاتی مسئولان امر گاهی بی توجهی می کنند و به طور مستقیم به حمایت از بعضی از بخش ها می پردازند، به عنوان مثال تسهیلاتی را به برخی از فعالان بازار می دهند، که این نحوه عملکرد هرچند ممکن است در کوتاه مدت دارای اثرات مثبتی باشد، اما در بلندمدت چنین نخواهد بود.

مسیر غلط دولت دوازدهم در اقتصاداز هنگامی که دولت دوازدهم سر کار آمده است سیاست های اقتصادی این دولت همواره از سوی صاحب نظران و حتی برخی حامیان اصلی این دولت در معرض اعتراض قرار داشته است، در این خصوص می توان به اعتراض موسی غنی نژاد که در قالب یادداشتی منتشر شد، اشاره کرد.

این متن در همان ماه های نخست فعالیت این دولت به برخی از اقدامات مسئولان دولتی انتقاد تندی کرد و مسیری را که دولت دوازدهم در بخش اقتصاد می رود غلط توصیف کرد.

این اقتصاددان در بخشی از این یادداشت نوشت: نگاهی به برخی از تصمیم گیری ها و اقدامات دولت دوازدهم در هفته های نخستین آغاز به کار حاکی از حرکت در مسیر نادرست یا بهتر بگوییم تداوم حرکت در مسیری است که نزدیک به نیم قرن اقتصاد ما را از پویایی انداخته است.

گویا پس از این همه تجربه شکست خورده، مسئولان در تصمیم گیری ها و اقدامات عملی خود هنوز در پی اولویت دادن به مصلحت های اجتماعی و سیاسی بر منطق اقتصادی و کارکرد های آن هستند .

این اقتصاددان برخی تصمیم های دولت در آن مقطع همچون ساماندهی برند ها و تشکیل جلسه شورای رقابت برای بررسی فعالیت و قیمت گذاری خدمات تاکسی های اینترنتی را مصداقی بر حمایت بخشی دولت می داند و آن ها را مورد انتقاد قرار داد.

گلچین انتقادات غنی نژاد در این جمله خلاصه می شود که دولت بدون توجه به تجربیات شکست خورده گذشته می خواهد با سیاست های دستوری و اعطای یارانه مسائل اقتصادی را حل کند.

تداوم کج فهمی سیاسیون در دولت هاسید فرشاد فاطمی، اقتصاددان اصلاح طلب اقدامات دولت روحانی در بخش سیاست های پولی دولت را مدنظر قرار می دهد و مکانیسم تسهیلات تکلیفی را که دولت به شبکه بانکی تحمیل کرده است نادرست می داند.

این اقتصاددان می گوید سیاست های غلط پولی در دولت های مختلف تکرار شده است، به این شکل که در قانون بودجه بانک ها مکلف می شدند وام هایی پرداخت کنند که از نرخ تورم پایین تر بوده است.

به نظر می آید که در کل سیاست مداران در دولت های مختلف درباره بانک کج فهمی دارند.

این کج فهمی ها در برخی دولت ها بیشتر بوده است.

تفاوتی هم ندارد خطا در دولت احمدی نژاد صورت گرفته باشد یا روحانی؛ هر خطای مقامات دولتی به نظام بانکی صدمه می زند.

یکی از نقد های وارد به دولت ها از نگاه این اقتصاددان اصلاح طلب که به مسعود نیلی، دستیار ویژه رییس جمهور در مسائل اقتصادی هم نزدیک است شامل این موضوع می شود که دولت ها بعد از اینکه سر کار می آیند از سیاست های درست پیشینیان خود استفاده نمی کنند، بلکه با نقد آن ها را کنار می گذارند این موضوع در خصوص اعمال سیاست های بانکی زیاد به چشم می خورد، دولت روحانی هم همچون اسلاف پیشین خود است، بعد از اینکه دولت یازدهم هم فعالیتش به اتمام رسید در دولت دوازدهم تغییری ایجاد نشد.

آزموده را آزمودن خطاستفرشاد مؤمنی دیگر اقتصاددان اصلاح طلب معتقد است که "در 25 سال گذشته همواره در حال آزمون مجدد آزموده های شکست خورده بودیم".

او می گوید شاید بزرگترین خطای دولت روحانی که در دولت های قبل هم دیده شده است، بها دادن به نظرات افرادی است که دغدغه ای به جز رانت خواری و رانت جویی ندارند.

این افراد با روحانی آمرانه حرف می زنند، در حالی که آن ها بیشترین فشار را به مردم می آورند و تنگنای زیادی برای تولیدکننده ها به وجود آورده اند.

مؤمنی می افزاید در اثر توصیه رانت جو ها به دولت نرخ ارز افزایش پیدا کرد، آزادسازی اقتصادی رقم خورد قبل از اینکه بسترسازی برای آن رقم بخورد، با این حال این گروه ها به روحانی فشار می آورند و به او امر و نهی می کنند.

اما دولت باید بداند مسئولیت قوه مجریه در چنین مسائلی بیش از سایر قواست.

بزرگترین کانون اندیشه ورزی علمی در اختیار دولت است، اما این گرفتاری همیشگی ماست که مسائل به صورت اصیل و عالمانه دیده نمی شود بلکه در تنگنا ها دستاویزی برای عوام فریبی و فرصت طلبی پیدا می شود.

بی توجهی دولت به ابزار های مدیریت اقتصادوحید شقاقی، کارشناس مسائل اقتصادی نقد خود به دولت روحانی را به این شکل مطرح می کند که وظیفه دولت در اقتصاد بسترسازی، سیاستگذاری و نظارت است، وقتی وارد بحث حمایت می شود مثلاً تسهیلات به بازار می دهد، یا برندسازی می کند این ها موجب بر هم خوردن تعادل بازار می شود.

این نحوه ورود دولت ممکن است در کوتاه مدت تأثیرات مثبتی بگذارد، اما در میان مدت و بلند مدت آثار مخربی دارد.

وی تصریح می کند که دولت اگر می خواهد اقتصاد رونق پیدا کند می بایست مؤلفه ها و سیاست های کلیدی اقتصادی همچون نرخ ارز، نرخ سود بانکی و نرخ تعرفه واردات را سامان دهی کند.

این ها ابزار های دولت برای مدیریت اقتصاد هستند.

اما در عمل نرخ سود بانکی و ارز بالاست و نرخ تعرفه تقویت کننده تولید نیست.

دولت وظیفه دارد شرایط کسب وکار را بهبود دهد، بستر ها را آماده کند، امنیت سرمایه گذاری را برقرار کند و نظارت کند که سیاست های اقتصادی به درستی اجرا شود.

دخالت های نابجای دولتاین اقتصاددان معتقد است که دخالت دولت می بایست با هوشمندی همراه باشد، اما عملکرد شورای رقابت در دخالت های نابجا میان بنگاه های اقتصادی را مصداقی بر رفتار های غلط دولتی می داند.

وی می گوید شورای رقابت وظیفه اصلی خود را که ایجاد شرایط عادلانه رقابت بین بنگاه های اقتصادی است کنار گذاشته است.

این شورا باید بسترسازی کند تا بنگاه های اقتصادی بتوانند بدون دغدغه کار اقتصادی کنند.

وظیفه شورا به جای دخالت در امور بسترسازی عادلانه است.

شقاقی تأکید دارد که دولت دوازدهم استراتژی مشخصی برای توسعه صنعت و خدمات ندارد و این موضوع را نشان نداده است، در این خصوص بسترسازی، تنظیم و هماهنگی مؤلفه های کلیدی هستند و در مرحله آخر اگر امکان آن وجود داشت می تواند حمایت های محدودی از بخش های آسیبب پذیر انجام دهد.

در حالی که وضعیت کسب وکار در ایران اسفناک است، سرمایه گذاری ها متزلزل است، امنیت اقتصادی برقرار نیست، حقوق مالکیت رعایت نمی شود و تولیدی هم صورت نمی گیرد، در این شرایط دولت پارا فراتر گذاشته و بدون عمل به مأموریت های اصلی اش وارد فاز دخالت شده است.

اختلافات دولتمردان گره کور مشکل اقتصادکنار همه اشتباهاتی که صاحب نظران اقتصادی معتقدند طی 5 سال گذشته از سوی دولت روحانی اتفاق افتاده است و ناکارآمدی دولت های یازدهم و دوازدهم را به رخ کشیده است، یکی از موضوعاتی که در دولت دوازدهم بیشتر به چشم می آید بروز اختلاف ها میان دولتمردان و تیم اقتصادی این دولت است، در حالی که حسن روحانی از ابتدا تلاش کرد نشان دهد مشکلات دولت یازدهم در این دولت تکرار نخواهد شد و کابینه ای منسجم معرفی خواهد کرد.

سعید اسلام بیدگلی، اقتصاددان در خصوص اختلاف های موجود میان تیم اقتصادی دولت دوازدهم می گوید این موضوع در بحران ارزی اواخر سال 96 به خوبی خود را نشان داد؛ در حالی که دوقطبی شکل گرفته میان دولتمردان حکایت از این داشت که برخی دولتی ها ریشه مسائل را اقتصادی می بینند، مشاوران و نزدیکان این دولت نگاهی به مسائل سیاسی داشتند.

اما بیدگلی می گوید سهم عوامل اقتصادی و سیاسی توأم و مشخص است.

اینکه دیدگاه های متضاد میان دولتمردان بروز کرده است به این موضوع برمی گردد که مسئولان نگاه بخشی دارند و مسائل را با عینک جایگاه خودشان می بینند، اما باید مشکلات اقتصادی از طریق درست شدن ساختار اقتصاد حل شود.

محمد حسین ادیب، استاد دانشگاه هم به بروز این اختلاف میان دولتمردان تأکید می کند و آن را عاملی برای بروز مشکلات کلان اقتصادی می داند، از طرفی چنین اختلافاتی را باعث کور شدن گره مشکلات و درنتیجه عدم حل می داند.

او در مورد یکی از اشتباهات دولت دوازدهم پیرامون مسائل پولی می گوید روحانی نقدینگی را افزایش داد و خودش قربانی این اشتباه شد.

راهبردی ترین اشتباه روحانی هم در این گزاره خلاصه می شود که در تیم اقتصادی دولت متبوعش فردی را که سابقه اداره موفق بانک مرکزی داشته باشد، وارد نکرده است، در حالی که سیف نگاه شعبه ای به بانکداری دارد و بانک مرکزی را همانند یک بانک تجاری اداره می کند، بنابراین حساسیتی نسبت به افزایش نقدینگی ندارد.

سیف در عمل هم اشتباه های خود را به روحانی آموزش می دهد، نتیجه این شده است که در هیچ سخنرانی از سوی رییس دولت حساسیت نسبت به افزایش نقدینگی ابراز نمی شود.


کلید واژه ها: اقتصاد - دولت - اقتصادی - اقتصاددان - مسئولان - حسن روحانی - تصمیم گیری - روحانی - انتقاد - جلسه شورای رقابت - تصمیم - اعتراض - امور اقتصادی - شورای رقابت - دولت روحانی - حمایت - سیاسی - رییس جمهور - اصلاح طلب - شکست - دولت قبل - اجتماعی - منتقدان - مدیریت - یارانه - نخستین - مشکلات - شورای - اصلاح - تاکسی

آخرین اخبار سرویس:
برآشفتن دشمنان نظام از اعدام محمد ثلاث +عکس

نشست خبری رییس خانه احزاب

هشدار اندیشکده شورای آتلانتیک: بسیاری از مناطق ایران ممکن است به زودی غیرقابل سکونت شود / کشاورزی نادرست در حال نابودی ایران است

حرکت از آموزش به خلق فناوری در دانشگاه ها نیازمند فعالیت گروهی است

نتایج رتبه بندی دانشگاه ها و موسسات پژوهشی کشوردر سال 96-95 منتشر شد

فرصت 3 ماهه برای رانندگانی که نتوانستند حق بیمه خود را پرداخت کنند

متصدی قصابی متخلف بجنورد به 6 ماه حبس محکوم شد

جوانی که دستور «حاج قاسم» را اطاعت نکرد

سرداری که در دوران سربازی از سوی «صیاد شیرازی» تشویق شد

تقویت اعتماد اجتماعی وظیفه رسانه است

انتقاد پرهزینه، انتقاد بی هزینه

دو نکته مشترک میان دیدارهای ایران و اسپانیا و فرانسه و استرالیا!/ داور کیست؟

پرتغالی ها انصراف دادند

سه روش مدیریت ارز

ما گلادیاتور نیستیم

جزییات تازه از تلاش نافرجام گروه های معاند برای انجام اقدامات تروریستی در شب های قدر

تعقیب قضایی عامل انتشار خبر کذب تجاوز به دختران در ایرانشهر/ صاحبان تریبون قبل از بیان اخبار، صحت و سقم آن را بررسی کنند

درخواست عفو بین الملل برای آزادی بی قید و شرط شیخ علی سلمان

ادبیات انقلاب باید مروج مفاهیم انقلاب باشد

سامانه اینترنتی جشنواره کتابخوانی رضوی به بهره برداری رسید

بزرگداشت مرحوم آیت الله احمد احمدی

ورود ضد انقلاب ممنوع

صدور بالغ بر 3000 رای جایگزین مجازات حبس در استان گلستان

مانعی برای گسترش روابط نیست/ تهران همچنان در کنار دوحه خواهد بود

عامل انتشار خبر کذب تجاوز به تعدادی از بانوان در ایرانشهر تحت تعقیب قضایی قرار می گیرد

مبارزه با فساد در راس برنامه های دولت آینده عراق باشد

وضعیت نامناسب پسته رفسنجان

استعدادهای جوان ادبیات به ارغوان می روند

اعتراض اسراییل به تصمیم شاهزاده ویلیام برای سفر به قدس شرقی

برقراری عدالت در متناسب سازی دریافت ها را پیگیری کنید

از توزیع 2.5 میلیاردی بن میان سمن ها تا کمک به هیات های مذهبی و ایستگاه های صلواتی

انصار النبی که با خلیفه اول و دوم بیت نکرد

از سوی رییس سازمان محیط زیست صورت گرفت ابلاغیه اصول 40گانه محیط زیستی

در گفت وگو با فارس قاسمی: از وجود دفتر حافظ منافع حجاج ایرانی در عربستان اطلاعی ندارم

ای نشسته صف اول !

ویژگی های معرفتی و رفتاری استاد فقید دکتر احمدی

اظهارات اروپایی ها مبنی بر باقی ماندن در برجام یک بازی سیاسی است/ توتال از ترس آمریکا زیر قرارداد پرسود خود با ایران زد

اطلاعات جدید عضو شورای شهر تهران در باره پرونده واگذاری املاک

عزیزی در گفت وگو با فارس خبر داد پرداخت حق بیمه رانندگان تا سقف 3 ماه مشمول جریمه دیرکرد نمی شود

معاون فرهنگی دانشگاه تهران خبر داد فراخوان شرکت در یازدهمین دوره جشنواره ملی حرکت

اعتراض نماینده مجلس: منع کشاورزان خوزستان از کشاورزی بدون جایگزینی

پلاسکو را با هماهنگی همه نهادهای مسئول می سازیم

بررسی گرانی ها در فرصتی دیگر

گفت وگوی تلفنی روحانی و امیر قطر: هیچ مانعی برای گسترش روابط نیست

تمرین تزکیه نفس

گزارشی از سرداب مقدس امام زمان (عج) در سامرا +تصاویر

گفت وگوی تلفنی روحانی و امیر قطر: هیچ مانعی برای گسترش روابط نیست

دشمن تغییر در سبک زندگی ایرانیان را هدف قرار داده است

واکنش رییس کمیسیون آموزش به احکام صادر شده علیه دانشجویان

نشست «بازی های رایانه ای، چیستی، ضرورت ها و چالش های فقهی» برگزار می شود

حمایت وزیر احمدی نژاد از دانشجویان بازداشت شده در اغتشاشات دی ماه

پاسخ نماینده مجلس به درخواست 100میلیاردی پیام رسان سروش

اقتصاد مقاومتی و مدیریت جهادی باطل السحر نقشه های آمریکا

محمد هاشمی: مذاکره در دوره ترامپ بی معناست

دبیرکل موتلفه:درخواست مذاکره مستقیم با آمریکا رودررویی با منافع ملت/ نامه خائنانه مدعیان اصلاح طلبی

همایش بین المللی «انتطار در اندیشه آیت الله العظمی خامنه ای» برگزار می شود

تاکید عراقچی و همتای سوییسی اش بر حفظ برجام

خشکسالی باغ ها و نخیلات جنوب کرمان را تهدید می کند

ماجرای واژه های 12 میلیونی چیست؟

عامل انتشار خبر کذب بانوان ایرانشهری تحت تعقیب قرار می گیرد

توضیحات آموزش و پرورش درباره اجرای سند تحول بنیادین

برگزاری آیین بزرگداشت دکتر شریعتی در مزینان

افزایش25 درصدی تولید محصولات کشاورزی کشور

از آموزش کشاورزان تا توسعه معیشت جایگزین در روستاها

تصاویر/ انتخابات ریاست جمهوری ترکیه در تهران

/اختصاصی فارس/ جزییات جدید از تلاش نافرجام گروه های معاند برای اقدامات تروریستی در شب های قدر

دکتر احمدی یک روحانی به معنی واقعی کلمه بود

سازمان های مردم نهاد در توانمندسازی محلات موثر هستند

اصلاح طلبان افراطی از مردم عذرخواهی کنند

ارائه خدمات کنسولی به حجاج ایرانی حج 97

بیانیه دولت سوییس درباره سفر روحانی

سازمان های مردم نهاد در توانمندسازی محلات موثر هستند

دبیرکل موتلفه:درخواست مذاکره مستقیم با آمریکا رودررویی با منافع ملت/ نامه خائنانه مدعیان اصلاح طلبی

برگزاری نخستین مراسم سالگرد شهید حمید قنادپور در اهواز

برگزاری یادواره شهدای مدافع حرم در تهران

محکوم به قصاص در گلستان بخشیده شد

چه شد که منافقین علیه نظام اسلحه به دست گرفتند؟

انتصاب حجت الاسلام ادیانی به ریاست سازمان عقیدتی سیاسی ناجا

عضو موتلفه: احمدی نژاد رنگ عوض کرد/دیروز مقابل رهبری ایستاد، امروز به عنوان مدافع ولایت جلو می آید

نماهنگ | غربت علوم پایه

نماهنگ | شش تجربه ی فراموش نشدنی

گمانه زنی روزنامه اعتماد: حسین دهقان کاندیدای ریاست جمهوری 1400

ذره بین 1 | سه برنامه آمریکا برای ایران چیست؟

سخن نگاشت | دیدار مسئولان نظام و سفرای کشورهای اسلامی

تاکید عراقچی و همتای سوییسی اش بر حفظ برجام

محمدرضا تاجیک: ما تنها کشوری هستیم که مرگ بر آمریکا می گوییم، بیشترین نخبه را هم به آمریکا می فرستیم

دیدار مسئولان نظام و سفرای کشورهای اسلامی

مخالفان اف ای تی اف در مجلس چه تحصیلاتی دارند؟

خطبه های نماز عید فطر

وداع جامعه شناسان با استاد علم و اخلاق/ آخرین حضور قانعی راد در دانشگاه

سلیمی نمین: مداح عیدفطر نماینده اصولگرایان نبود/ انتقاد از دولت کم هزینه تر از انتقاد از قوه قضاییه

مدیریت خانه احزاب ایلام به اصلاح طلبان رسید

آتشکده پارسیان در احمد نگر هندوستان

بیانات در دیدار مسئولان نظام و سفرای کشورهای اسلامی

عکس / دیدار خانواده های شهدای هسته ای

دیدار خانواده های شهدای هسته ای با رهبر انقلاب

حاشیه نشینی بلای جان ارومیه

ارومیه، دومین شهر پر خودرو کشور

آذربایجان غربی کمبود فضای آموزشی و معلم دارد

بازیگرمشهورهندی تهیه کنند فیلم آمیتاب باچان شد

حسن روحانی همان محمود احمدی‎نژاد است

حسن روحانی همان محمود احمدی‎نژاد است