مطالب مرتبط:
شمار قربانیان ویروس نیپا در هند به 13 نفر رسید
شمار قربانیان ویروس نیپا در هند به 13 نفر رسید
شمار قربانیان ویروس نیپا در هند به 13 نفر رسید
معاون تحقیقات وزیر بهداشت هشدار داد شمار افراد چاق در ایران به 29 میلیون نفر رسید/ مرگ های منتسب به اضافه وزن و چاقی در کشور دو برابر شد
شمار افراد چاق در ایران به 29 میلیون نفر رسید
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 7 خرداد 1397 ساعت 13:452018-05-28پزشكي

فرایند طبیعی ای که هنوز تابو به شمار می رود


قاعدگی، سیکل طبیعی بدن هر زن است؛ دوره ای که از اهمیت بسیاری برخوردار است، زنان و مردان باید درباره این سیکل طبیعی اطلاعات کافی داشته باشند؛ - حال آن که گاه شاهد هستیم متاسفانه این اطلاعات به درستی و آن گونه که باید به افراد داده نمی شود.

ممکن است این نقص ریشه در فرهنگ نادرست یک خانواده داشته باشد اما به هر علتی این نا آگاهی عواقب خوبی نخواهد داشت.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، رعایت بهداشت در دوران قاعدگی (عادت ماهانه یا پریود) و غلبه بر یک سری باورهای غلط بی شک جزء مهم ترین مسائلی است که باید به آن توجه شود هم چنین درباره این سیکل طبیعی باید خانواده، مدرسه، مراکز مربوطه و.

با دادن آگاهی های لازم به جامعه مانع رشد باورهای غلط و فرهنگ نادرستی شوند که باعث لطمه خوردن به سلامت روان زنان می گردد.

28 مه روز جهانی بهداشت قاعدگی نام گذاری شده؛ به همین انگیزه گزارشی با موضوع قاعدگی تهیه کرده ام؛ در این گزارش به سلامت جسمی و روانی زنان پرداخته شده؛ از سویی به اهمیت آگاهی جامعه نسبت به این دوره طبیعی اشاره شده است.

به این سوال پاسخ داده شده که چگونه باید به بهداشت قاعدگی توجه کرد؛ چرا باید پدران، همسران و یا دیگر اعضای یک خانواده درباره پریود آگاه باشند؛ فرهنگ نادرست و تابو ساختن از این سیکل طبیعی در خانواده ها چه اثرات نامطلوبی را به بار خواهد آورد.

پیش از آن که صحبت های کارشناسان را بخوانیم، باید بگویم طی صحبتی که با برخی افراد داشته ام، هنوز زنانی هستند که هنگام بروز این سیکل طبیعی احساس شرمندگی می کنند؛ بعضی نیز از اصطلاحات نادرست برای این دوره طبیعی استفاده می کنند؛ گاه حتی در فضای مجازی یا صحبت کردن روزمره شاهد تمسخر زنان در این دوره هستیم مانند جوک هایی که شنیده می شود؛ گاه به دختران اطلاعات کافی داده نشده و البته اطلاعات نادرست سنتی بر بهداشت این دوران سایه انداخته است.

من در مصاحبه با برخی زنان شاهد بودم که خودشان را در این دوران نجس تلقی می کنند و با اصطلاحات نادرست، باعث تحقیر خودشان می شوند؛ حتی زنی پایان دوره قاعدگی خود را پاک شدن می دانست؛ گو این که در این دوران نجس است؛ مردی که با این فرآیند طبیعی آشنا نیست، چگونه تغییرات خلقی همسرش را در این دوره درک کند و یا حتی احیانا در مقابل سندرم قبل از قاعدگی که در بعضی از زنان رخ می دهد، از همسرش حمایت روحی داشته باشد؟ همه این ها مرا بر آن داشت که این گزارش را تهیه کنم که در ادامه خواهید خواند.

نگاه منفی به قاعدگی زنان ناشی از نگاه منفی به خود زنان است ناهید مهروش کارشناس ارشد روانشناسی و فعال حقوق زنان است، وی در گفت وگو با خبرنگار ایسنا عنوان کرد: بروز قاعدگی به عنوان واضح ترین علامت بلوغ در دختران قدمتی حدودا سیصد هزار ساله دارد و با تغییرات تاریخ و تمدن این موضوع بیولوژیکی و طبیعی دستخوش برداشت های متفاوت و حتی متضاد زیادی شده و باعث بروز برخوردهای متفاوت با "قاعدگی" زنان گردیده که از "الهه" قرار دادن زنان تا "نجس" شمردن آنان را در بر می گیرد.

زمانی انسان ها قاعدگی را ارج می گذاشتند زیرا شگفت آور بود که زنان در اثر قاعدگی در هر ماه بدون هیچ زخم و آسیبی زنده می ماندند ولی مردان در جنگ ها در اثر خونریزی کشته می شدند.

وی ادامه داد: در گذشته این باور وجود داشت که قدرت آفرینش در خون زن نهفته است.

واژه Menstrution (قاعدگی) از واژه Menus گرفته شده که هم به معنی قدرت و هم به معنی ماه است.

مشکلات امروز زنان در مورد قاعدگی ریشه در پنج هزار سال پیش دارد، زمانی که جامعه انسانی شکل مرد سالار به خود گرفت، زن از مقام الهی خود سقوط کرد و در جایگاه دوم قرار گرفت و هم زمان با گسترش پدر سالاری، خوارشماری قاعدگی و پلید دانستن آن چه در اساطیر و چه در روابط اجتماعی آغاز شد.

مهروش گفت: بنابراین نگاه منفی به قاعدگی زنان ناشی از نگاه منفی به خود زنان است، وقتی به خود زن نگاه مثبتی وجود ندارد چگونه به فرآیندهای بدنش که متفاوت با مردان است می توان نگاه مثبت داشت.

وگرنه پسران هم دچار تغییرات بیولوژیکی بلوغ مانند تغییر تن صدا و درآوردن ریش و سبیل و احتلام و.

می شوند ولی این تغییرات به آن ها غرور و سرمستی می دهد، در حالی که بارزترین شاخص بلوغ در دختران یعنی "قاعدگی" گاه موجب شرمساری و خودکم بینی در آنان می شود.

واضح است که تابوی قاعدگی وابسته به تابوی بزرگ تری است که در مورد بدن زن وجود دارد.

صحبت از قاعدگی هم از تابوهای ریشه دار در حافظه فرهنگی اکثر کشورهاست که گفت وگو از آن دست کم مجازات اجتماعی را به دنبال دارد، به همین دلیل این موضوع با مخفی نگه داشتن، انکار می شود ولی قاعدگی به ویژه برای اولین بار یکی از مهم ترین حوادث زندگی هر زن است که جزییات این رخداد و واکنش اطرافیان تا پایان عمر از ذهن او زدوده نمی شود؛ از این رو ضروری است طوری با آن برخورد شود که منجر به انکار زنانگی نشود.

انکار زنانگی در عصر تکنولوژی این فعال حقوق زنان اظهار کرد: در این مورد بد نیست از تجارب قبایل بومی که هنوز از تمدن مردسالارانه رنگ نگرفته اند بهره مند شویم؛ آپاچی ها که گروهی از بومیان آمریکا هستند برای دختری که اولین بار پریود می شود رقص آفتاب می گیرند و این جشن 4 روز به طول می انجامد و به این شکل می فهمند که دخترشان از کودکی گذشته و بعد از این باید با او همانند یک زن برخورد کنند، عملا با این جشن تنش و استرس را از وجود دختر دور می کنند و باعث می شوند دختر از بدن خودش احساس غرور کند نه احساس شرمساری.

وی ادامه داد: حال آن که از برخی زنان هم وطنم در عصر تکنولوژی و ارتباطات می شنوم که بعد از گزارش بروز قاعدگی به مادرشان به آنان تذکر داده شده که باید گوش به زنگ باشند و همواره به یاد داشته باشند که مراقب عفت خود باشند، این یعنی "انکار زنانگی"! با انکار زنانگی فقط می توان به دختران آموخت که از بدن خود کابوس بسازند و همیشه نسبت به پسران احساس حقارت کنند.

این روان شناس اظهار کرد: هر زن به طور متوسط هفت تا هشت سال از عمرش را در دوران قاعدگی به سر می برد و تصور این که در این دوران "نجس" است و تاکید بر نجسی با واژه "پاک شدن" بعد از اتمام قاعدگی و احساس شرم و گناه برای رسیدگی های بهداشتی به بدنش و یا تقاضای کمک برای مهار دردهای جسمانی و یا بی حیا خوانده شدن برای ابراز قاعده بودن، خود کابوس وحشتناکی است که سال های سال زنان را به چالش می کشد.

به این کابوس، فقر و محرومیت مالی و فرهنگی و یا محبوس بودن را بیفزایید تا عمق درد یک زن در چنین شرایطی ملموس تر شود.

وی افزود: این نوع نگاه نه تنها برای زنان آزارنده و مانع رشد است که مردان را نیز درگیر آموزش های توام با تعصب و تبعیض می نماید.

مثلا مانع صمیمیت پدر با دختر و مانع درک مردان از همسران شان و تشدید نابرابری جنسیتی می گردد.

حتی گاهی از برخی زنان شنیده ام که می گویند: شاید در جامعه مردسالار اگر مردان پریود می شدند این موضوع با تشریفات ویژه و زیر یک نماد بسیار مهم برگزار می شد و زنان به خاطر عدم برخورداری از چنین معجزه ای در وجود خود مورد شماتت واقع می شدند! این نگاه ها که ناشی از نابرابری است طبیعتا شکاف جنسیتی را عمیق تر می کند.

مهروش تصریح کرد: خوب است که در تقویم جهانی یک روز را برای اثبات طبیعی بودن این موضوع در زنان و جلب حمایت های روانی و بهداشتی و از همه مهم تر "تابوشکنی" اختصاص داده اند.

هر چند شکستن چنین تابویی با قدمت تاریخی چند هزار ساله، بسیار دشوار است اما گامی هر چند کوچک غنیمت است برای فریاد زدن ظلمی که از بروز این رویداد زیستی بر زنان رفته و می رود.

اهمیت بهداشت جسمی و روانی در این دوره در ادامه سراغ یک متخصص زنان رفتم، دکتر زهره سالاری عضو هیات علمی و مدیر گروه زنان دانشکده علوم پزشکی نیشابور نیز در این باره توضیح داد: تمام هورمون هایی که باعث می شود قاعدگی به صورت منظم برقرار شود از مغز بازخورد می گیرند و در واقع یک فرماندار در مغز دارند؛ پس قطعا استرس ها و مشکلات روحی و روانی روی پریود اثر می گذارند از طرفی در دوران قاعدگی هورمون هایی که باعث سرخوشی درونی می شوند در زمانی که می خواهد سیکل پریود شروع شود به حداقل می رسد و همین باعث می شود که فرد در این دوره حساس شود.

وی افزود: ایران جزء کشورهایی است که زنان آن بیماری های فقر آهن دارند و این بیماری های کم خونی و.

در آسیا و خاورمیانه زیاد است؛ به زنانی که در این دوره خونریزی زیادی دارند، توصیه می کنم مکمل های آهن استفاده کنند؛ این مکمل ها صرفا قرص آهن نیست و شامل مکمل های غذایی مثل حبوبات، گوشت قرمز، پروتیین و سبزیجات را که حاوی آهن است، در بر می گیرد.

زنان حتما در یک رژیم غذایی همراه ویتامین C که جذب را بالا می برد؛ از این مکمل ها استفاده کنند.

سالاری عنوان کرد: رعایت بهداشت در این دوره بسیار مهم است، استحمام و بهداشت همچون روال عادی باید حفظ شود.

برخی به خانم هایی که این دوره را سپری می کنند، می گویند "در این دوره استحمام مضر است"، که این کاملا باور غلطی است؛ در دوره پریود همچون روزهای عادی به طور کامل بهداشت باید رعایت شود.

هم چنین بی نظمی های پریود خیلی شایع است و سردسته آن ها استرس ها، عوامل تغذیه ای، چاقی، لاغری و کم تحرکی است که باید به آن توجه شود.

وی هم چنین در رابطه با آگاهی زنان و مردان و تغییرات خلقی احتمالی در این دوره اظهار کرد: اگر مردان آگاهی داشته باشند و بدانند این یک فرآیند طبیعی است و بیماری تلقی نمی شود و زن در این مورد قصد تمارض ندارد، در نتیجه حساس بودن و تغییرات خلقی وی را درک می کنند، همین که خانواده و همسر نسبت به این موضوع آگاهی داشته باشند و بدانند که این موضوع کاملا طبیعی است، کافی است و از طرفی آن زن نیز خود را بیمار تلقی نخواهد کرد.

آنچه در این گزارش خواندید درباره یک سیکل و فرآیند طبیعی بود.

آگاهی، حق هر زن و مردی است و باید خانواده و نهادهای مربوطه این آگاهی را در اختیار جامعه قرار دهند تا زندگی سالم تر و بهتری در کنار تفاوت های زیستی و بیولوژیکی که با یکدیگر داریم، داشته باشیم؛ روز جهانی بهداشت قاعدگی تلنگری است تا به یاد آوریم نباید به این فرآیند طبیعی به دید یک تابو نگاه کنیم، چرا که نا آگاهی و سکوت در برابر باورهای غلط سلامت جامعه را به مخاطره می اندازد.

گزارش از: سیمین سلیمانی ایسنا- منطقه خراسان انتهای پیام
کلید واژه ها: طبیعی - زنان - اطلاعات - خانواده - بهداشت - باورهای غلط - گزارش - فرهنگ - کارشناس - روان - پریود - اهمیت - سلامت - جامعه - سلامت روان - فضای مجازی - حقوق زنان - منفی - مصاحبه - دختران - انگیزه - مردان - مجازی - خوردن - جهانی - حمایت - احساس - سندرم - تمسخر - هایی

آخرین اخبار سرویس:
شیوه های درمانی عجیب وغریب در غرب/خانم دکتر زیبا که برای درمان بیمارانش لخت می شود

نکته بهداشتی: بازیابی اشتها

بزرگترین اشتباه زندگی بهنوش بختیاری +عکس

شیمی درمانی حافظه بیماران را کاهش می دهد

ارتقای کیفیت آموزش دندانپزشکی از مهمترین اهداف حوزه آموزش

می دانید نشانه خون در ادرار چیست؟

مرگ حتمی انسان با خوردن هسته زردآلو

با این داروها افسرده می شوید!

بازگشت به دوران کمبود دارو/ دارو چقدر گران شده است؟

برخورد با سودجویان در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی تشدید می شود

بهترین روش های کاهش استرس و اضطراب

غربالگری ژنتیکی زوجین هنگام ازدواج اجباری است

خون ایرانیان؛ از سالم ترین خون های اهدایی در جهان

مشکلات بر زمین مانده پرستاری/گلایه از بیمارستان های خصوصی

قرص های اورژانسی یا قرص های ضد بارداری

قرص های تاخیری مصرف کنید آلت تناسلیتان از دست می رود!

چه کسانی نباید از فلفل سیاه استفاده کنند؟

چرا دچار وزوز گوش می شویم؟

بعد از خوردن غذا این کارها را انجام ندهید

با 10 خاصیت درمانگر سرکه بالزامیک آشنا شوید!

5 ماده غذایی که هنگام بیماری باید دور آن ها را خط قرمز بکشید!

آیا می توان بدون کبد زنده ماند؟

فریز تخمک و اسپرم برای حفظ باروری دختران و پسران مجرد

راه های جلوگیری از نیش پشه

روزیاتو: 10 جای نیش حشرات که هر کسی باید آنها را بشناسد

نقش ویروس "هرپس" در بیماری آلزایمر

آیا می توان بدون کبد زنده ماند؟

فریز تخمک و اسپرم برای حفظ باروری دختران و پسران مجرد

بیماری های قلبی در کمین بد اخلاق ها!

چند فرمول ساده برای چکاپ شخصی بدن

شیمی درمانی حافظه بیماران را کاهش می دهد

ورق زدن گران ترین کتاب دنیا

طرز تهیه فینگر فود به 4 روش مختلف

چند نکته بهداشتی در خصوص محافظت از میکروب ها در مکان های عمومی!

سرطان را با ورزش از پا درآورید

واقعیتی عجیب و حیرت انگیز درباره درختان که شگفت زده تان می کند

4 روش کنترل نگرانی و اضطراب خود را بدانید

با خواص شگفت انگیز برگ مو آشنا شوید

چند راهکار خانگی و ساده برای سفت کردن پوست های شل شده

بهترین روش برای یاد دادن مسواک زدن به کودکان

علل ریزش آب دهان در خواب

حتی در گرمای شدید هم این نوشیدنی را نخورید

چای زردچوبه و 10 خاصیت باورنکردنی آن+ طرز تهیه

نوشیدنی پرطرفداری که سلول های قلب تان را ترمیم می کند!

بهترین روش مسواک یاد گرفتن کودکان

پیش بینی مرگ با هوش مصنوعی

چرا پلک چشممان می پرد؟

عکس/ قیافه پیکه بعد از لایی خوردن از امیری!

گزارش تصویری / مهدی بلوریان به سوی نور

پیش بینی زمان مرگ ممکن شد

اجرای برنامه های مشترک علوم پزشکی مجازی با دانشگاه ها

اجرای برنامه های مشترک علوم پزشکی مجازی با دانشگاهها

زمینه ساز بروز اعتیاد در میان دانشجویان چیست

اختصاص20درصد ظرفیت علوم پزشکی مشهد به پذیرش دانشجوی خارجی

تمدید مهلت ثبت نام انتقال و مهمانی دانشجویان علوم پزشکی

ترمیم قلب با خوردن روزی 4 فنجان قهوه

نقش ویروس "هرپس" در بیماری آلزایمر

نقش ویروس "هرپس" در بیماری آلزایمر

ترس در کودکان اغلب اکتسابی است

نقش ویروس "هرپس" در بیماری آلزایمر

درمان درد زانو و مفاصل با این روغن

نقش سلول های بنیادی در باروری کودکان مبتلا به سرطان

ترس در کودکان است اغلب اکتسابی است

300 میلیون دندان پوسیده در دهان ایرانیان وجود دارد

مادر بیماری ها در طب ایرانی

امسال افزایش قیمت دارو بیش از 9 % نخواهد بود/ با سودجویان برخورد می کنیم

بهترین روش برای یاد دادن مسواک زدن به کودکان

هشدار درباره دارو های تبلیغ شده در شبکه های ماهواره ای

نقش سلول های بنیادی در باروری کودکان مبتلا به سرطان

رفتارهای عجیب نامزد رونالدو دربازی پرتغال ومراکش

استفاده از "هوش مصنوعی" برای پیش بینی وضعیت آب و هوا

بعد از خوردن غذا این کارها را انجام ندهید

چرا دچار وزوز گوش می شویم؟

ماجرای تهیه سوسیس و کالباس های زیرپله ای

اجرای طرح تحول نظام سلامت با قوت در فارس ادامه دارد

ضرورت ایجاد ساختارهای جدید خدمات توانبخشی و بازتوانی شناختی در نظام سلامت

نقش سلول های بنیادی در باروری کودکان مبتلا به سرطان

80 درصد از کودکان مبتلا به سرطان شانس بهبودی دارند

حتی در گرمای شدید هم این نوشیدنی را نخورید

روش درمانی جدید پزشکان ایرانی برای درمان بیماران هموفیلی

با 10 خاصیت درمانگر سرکه بالزامیک آشنا شوید!

برداشت زردآلو از باغات لرستان + عکس

ضرورت ایجاد ساختارهای جدید خدمات توانبخشی و بازتوانی شناختی در نظام سلامت

دو مشکل پوستی تابستانه و دو راه حل ساده

بهره برداری فاز نخست بیمارستان ولیعصر اراک تا پایان سال +فیلم

تبخال را در خانه به سرعت درمان کنید!

نشانه خون در ادرار چیست؟

حفظ باروری کودکان مبتلا به سرطان با همکاری محک و رویان

فعالیت 76 مجمع خیرین سلامت در کشور

اینگونه شاد زندگی کنید!

زنان سحرخیز کمتر افسرده می شوند

نویسنده سرشناس در بستر بیماری

نقش سلول های بنیادی در باروری کودکان مبتلا به سرطان

گیاهی که سلامت کبدتان را تضمین می کند!

ماجرای تهیه سوسیس و کالباس های زیرپله ای

فرایندی جهت امکان تامین آب شرب در مناطقی که دچار کم آبی هستند

ترمیم قلب با خوردن روزی 4 فنجان از این نوشیدنی

کدام مشکلات سلامت در فصل تابستان تشدید می شوند؟

نوشیدنی مفید برای تضمین سلامت قلب

مادر بیماری ها در طب ایرانی

فرایند طبیعی ای که هنوز تابو به شمار می رود

فرایند طبیعی ای که هنوز تابو به شمار می رود