مطالب مرتبط:
معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش در دیدار با جانشین رییس سازمان بسیج: اردوهای راهیان نور نیازمند تخصیص ردیف بودجه ای مستقل است/ دستورالعمل اردوها بازنگری شد
رییس سازمان ورزش شهرداری خبر داد نامگذاری یک سالن ورزشی به نام ملی پوش فوتسال بانوان در تهران
مشاور رییس سازمان برنامه و بودجه: حفظ تراز بودجه در تحریم ها
مدیرکل عتبات سازمان حج و زیارت به فارس خبر داد کاهش 20 درصدی هزینه سفر به عتبات در شب های قدر
چرا دیه زن کمتر از دیه مرد است؟/طرح ناصحیح مسئله دیه و پایین بودن دیه زن نسبت به مرد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 7 خرداد 1397 ساعت 09:562018-05-28بين الملل

رییس سازمان حج و زیارت: همچنان پیگیر دیه شهدای منا هستیم/ هنوز برای برقراری عمره به نتیجه نرسیدیم


رییس سازمان حج و زیارت با اشاره به اینکه برقراری حج عمره نیازمند فراهم شدن شرایط امنیتی و حقوقی است، گفت: همچنان پیگیر دیه شهدای منا هستیم و در تمامی مذاکرات با مسئولان عربستانی موضوع منا و دیه شهدا را مطرح کرده ایم.

- ، حمید محمدی رییس سازمان حج و زیارت در شبکه العالم درباره مذاکرات با وزارت حج و زیارت عربستان گفت: در مذاکراتی که با مسئولان حج عربستان داشتیم، به توافقاتی برای ایجاد بستر لازم به منظور حضور حجاج ایران رسیدیم، همین طور که در سال گذشته هم اقداماتی شد و اطمینان حاصل کردیم که خدمات مناسبی به حجاج ایرانی ارائه خواهد شد.

زمینه برای حضور حجاج ایرانی در عربستان فراهم است رییس سازمان حج و زیارت از شروع برنامه ها و تدارکات این سازمان برای موسم حج خبر داد و افزود: اولین گام بحث تأمین مسکن و هتل برای حجاج بود که گروه های کارشناس مسکن ما تقریبا از حدود چهار ماه گذشته مستمراً در عربستان حضور دارند و گروه های تغذیه و تدارکات و مسئولان بخش حمل و نقل و همچنین حوزه پزشکی هم به عربستان رفت و آمد دارند و زمینه را برای حضور حجاج ایرانی فراهم کردند.

وی با اشاره به آخرین آمار حضور زائران ایرانی در مراسم حج اظهار داشت: حدود 85 هزار و 200 نفر از حجاج ایرانی امسال به مراسم حج مشرف می شوند.

تا امروز بر اساس همکاری که بین سازمان حج جمهوری اسلامی ایران و وزارت حج عربستان بوده همه کارها به خوبی پیش رفته که امیدواریم این همکاری در سطح بهتر و گسترده تر همچنان ادامه داشته باشد تا ما در موسم حج سال جاری هم شاهد خدمات خوبی به حجاج باشیم.

عربستان با افزایش سهمیه هیچ کشوری موافقت نکرد محمدی تصریح کرد: همان طور که می دانید عدد حجاج هر کشور بر اساس مصوبه سازمان همکاری های اسلامی یک هزارم جمعیت است؛ بنابراین اگر نسبت به جمعیت ایران بررسی کنیم می توانیم بگوییم عدد خوبی است و حتی مقداری هم مناسب تر از تعداد جمعیت است؛ البته ما سعی کردیم امسال سهمیه اضافه بگیریم آن هم به دلیل اینکه دو سال پیش در حج حضور نداشتیم، ولی چون شرایط اسکان مدینه مناسب نیست عربستان با افزایش سهمیه هیچ کشوری موافقت نکرد.

رییس سازمان حج و زیارت خاطرنشان کرد: یکی از مهمترین دغدغه های اصلی مردم و مسئولان نظام بحث امنیت حجاج است؛ سال گذشته هم ما روی این موضوع بسیار تاکید داشتیم با توجه به این که نگرانی ها برای مردم هم بیشتر بود در متن توافقنامه مسئولیت ایجاد امنیت لازم، حفظ عزت و کرامت حجاج را مسئولان حج عربستان کاملا پذیرفتند و متعهد شدند که این شرایط را فراهم کنند؛ همانطور که در سال گذشته هم این اتفاق افتاد و شرایط بسیار خوبی برای حجاج ما فراهم بود و ما همان شرایط را برای امسال هم پیش بردیم.

انتقال حجاج ایران به عربستان توسط شرکت های هواپیمایی ایران و عربستان محمدی با اشاره به مچ بندهای حجاج خاطرنشان کرد: وزارت حج عربستان بر اساس اطلاعاتی که از زائران دارند، یک مچ بند کاغذی به زائران همه کشورها می دهد که بر روی آن شماره ویزا و مشخصاتی که روی کارت شناسایی قرار دارد، درج شده است.

وی در خصوص نحوه انتقال حجاج به عربستان اظهار داشت: انتقال حجاج ایران به عربستان توسط دو شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران از ایران و هواپیمایی عربستان از عربستان انجام می شود، این فرایند به صورت مساوی انجام می شود، یعنی حدود 43 هزار نفر توسط هواپیمایی عربستان و 43 هزار نفر توسط هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران منتقل می شوند و برنامه ریزی های آن انجام و قرارداد با هر دو شرکت هواپیمایی هم منعقد شده است.

تدابیر برای ایجاد امنیت در منا و رمی جمرات/ همه کاروان ها از مسیر مشخص حرکت می کنند محمدی با بیان اینکه 27 تیر پروازها به مدینه اول آغاز می شود و تا 19 مردادماه ادامه دارد، خاطر نشان کرد: پروازهای مدینه دوم هم که مستقیما به جده می رود از هشتم مردادماه شروع می شود و تا 24 مرداد ماه پایان می یابد.

رییس سازمان حج و زیارت در ادامه با اشاره به قطع روابط میان دو کشور ایران و عربستان سعودی گفت: در حوزه حج تعامل خوبی بوده است به طوری که همکاری خوبی با وزارت حج عربستان و مسئولان حج عربستان داشتیم و برنامه ریزی های امسال هم به خوبی پیش می رود.

وی در خصوص نحوه تامین امنیت حجاج اظهار داشت: یکی از دغدغه های ما موضوع امنیت بود؛ با هماهنگی که با مسئولان حج عربستان صورت گرفت به خصوص در حوزه منا و رمی جمرات همانطور که در سال گذشته یک برنامه ریزی بسیار دقیقی انجام شد، این برنامه در سال جاری هم پیاده خواهد شد که طبق آن همه کاروان های ما از یک مسیر کاملا مشخص که مختص زائران ایرانی است و در زمانبندی دقیق هر نیم ساعت یک تعداد کاروان هایی مشخص شده در مراسم شرکت می کنند.

همچنان پیگیر دیه شهدای منا هستیم محمدی با اشاره به تخریب هتل ها و کمبود محل اسکان برای حجاج گفت: بخش عمده ای از هتل های موجود منطقه مرکزی مدینه که سهم اصلی اسکان حجاج را ایفا می کردند تخریب شدند، شرق منطقه مرکزی تقریبا تخریب شد، همچنین جنوب 70 درصد و غرب نزدیک به 50 درصد تخریب شده و بنا است جایی در 3 کیلومتری مسجدالنبی محلی که برای اسکان حجاج اختصاص یابد که با توجه به تکمیل نشدن این مکان و تخریب صورت گرفته، اسکان کافی برای زائران محیا نیست، به همین دلیل بسیاری از کشورها مجبور شدند مدت اقامت را کوتاه کنند، ما هم با تمام تلاش ها توانستیم 6 روز اقامت را برای حجاج در مدینه فراهم کنیم؛ این موضوع به مسائل سیاسی ارتباطی ندارد.

وی تصریح کرد: در تمامی مذاکرات که با مسئولان عربستانی داشتیم موضوع منا و دیه شهدا مطرح شده است و آنها همیشه این موضوع را به زمانی که نتیجه بررسی کمیته ایجاد شده برای این موضوع در عربستان موکول کردند و موضوع دیگر مسأله مسجدالحرام بود که در همان روزهای ابتدایی اعلام کردند که مبلغ خاصی پرداخت می کنند، نهایتا نتیجه بر این شد که دفتر جمهوری اسلامی در سازمان ملل این موضوع را از دفتر عربستان در این سازمان پیگیری کند.

هیچ محدودیتی برای حضور کارکنان ادرای ما در عربستان وجود ندارد محمدی در ادامه اظهار داشت: از زمانی که توافق نامه ما با عربستان برای حج امسال امضا شد گروه های اجرایی ما به عربستان رفتند، هرگاه تقاضای ویزا برای کارشناسان و هیأت های کارشناسی در حوزه های مختلف مسکن، تغذیه، تدارکات و .

کردیم به آنها داده شده است و بنابراین هیچ محدودیتی برای حضور ادرای ما در عربستان وجود ندارد، اما مقررات عربستان می گوید دفتر امور حج هر کشوری از ابتدای شوال تا پایان ماه محرم هرسال می تواند فعالیت رسمی داشته باشد.

برقراری حج عمره نیازمند فراهم شدن شرایط امنیتی و حقوقی است/هنوز به اطمینان خاطر برای برقراری عمره نرسیدیم وی در خصوص حج عمره اظهار داشت: موضوع عمره کمی متفاوت با موضوع حج است؛ شما می دانید روابط ایران و عربستان قطع است، حج عمره یک سری سازوکار ویژه ای می خواهد؛ زمانی که بناست یک جمعیت قابل توجهی برای نمونه در آخرین سالی که حج عمره داشتیم چیزی حدود 700 هزار نفر به عمره مشرف شدند و این سیر صعودی داشت؛ طبیعتا این جمعیت گسترده در یک کشور نیاز به یک سری حمایت های حقوقی دارد که ما حمایت حقوقی را می گوییم توسط کنسولگری هر کشوری فراهم می شود؛ اما با توجه به قطع روابط و عدم فعالیت کنسولگری و سفارت ایران در عربستان این جمعیت قابل توجه بخواهد آنجا حضور داشته باشد نیازمند فراهم شدن شرایطی است.

محمدی افزود: اگر این شرایط فراهم نشود خیلی منطقی نیست این جمعیت در آنجا حضور داشته باشند، ما بیشتر می خواهیم اطمینان حاصل کنیم که این سفر به خوبی می تواند برگزار می شود، اما هنوز به این اطمینان نرسیدیم.

انتهای پیام/ http://fna.

ir/bml8ey
کلید واژه ها: سازمان حج و زیارت - عربستان - حجاج ایرانی - ایران - حجاج - مسئولان - ایرانی - مذاکرات - امنیت - جمعیت - شرایط - سهمیه - جمهوری اسلامی - زائران ایرانی - اسلامی - افزایش - کشور - شهدا - جمعیت ایران - شبکه العالم - وزارت - کشوری - مراسم - مردم - حمل و نقل - مسکن - عمره - کارشناس - حج عمره - زائران

آخرین اخبار سرویس:
فیلیپ جیرالدی منافع آمریکا، قربانی لابی قدرتمند یهود

خبرسازی تازه رسانه های سعودی و مصری علیه قطر؛ قطر آبستن یک کودتاست

«ملانیا ترامپ» تهدید شد

ازدواج مردهای ایرانی با دختران روسیه

200 هزار پناهجوی سوری ساکن ترکیه به کشور خود بازگشتند

دبیر کل ناتو: اتحاد دفاعی ممکن است برای همیشه باقی نماند

نیویورک تایمز: ایران تسلیم خودستایی های ترامپ یا تمامیت خواهی های بن سلمان نمی شود

پربحث ترین اخبار خبرگزاری فارس در 29 خرداد

اتهام زنی دادگاه آمریکایی علیه یک «تاجر ایرانی»

فعالان حقوق بشر در انگلیس خواهان توقف ارسال سلاح به عربستان سعودی شدند

ردپای ایران در مذاکرات رییس جمهور آمریکا و رهبرکره شمالی

درخواست مقام سازمان ملل برای محاکمه عاملان حمله به مسلمانان روهینگیا

انفجار در ادلب سوریه هشت کشته به جا گذاشت

آیا صبح نزدیک نیست؟!

انفجار در ادلب با 29 کشته و زخمی

ترامپ: آغاز روند خلع سلاح اتمی کره شمالی/ تخریب 4 بخش مربوط به آزمایش اتمی

واکنش زنگنه به احتمال افت صادرات نفت ایران

انفجار در ادلب با 29 کشته و زخمی

سرنگونی هواپیمای نظامی امارات توسط پدافند یمن

سارا نتانیاهو متهم به اختلاس شد+عکس

آرژانتین-کرواسی؛خبری از گل زنی مسی نیست!

ترامپ: آغاز روند خلع سلاح اتمی کره شمالی

دبیرکل ناتو: هیچکس نمی تواند بگوید اتحاد دفاعی برای همیشه باقی خواهد ماند

حضور مقامات انصارالله در فرودگاه الحدیده

عربستان سعودی مردم سوریه را از حج محروم کرد

امریکا جت های اف-35 را به ترکیه تحویل داد

ادامه بازاریابی برای "معامله قرن"؛ ملک عبدالله راهی واشنگتن شد

خوراندن داروهای روانگردان به کودکان مهاجر در مراکز بازداشت پناهجویان در آمریکا

سقوط یک فروند هواپیمای جاسوسی امارات

محاصره سعودی ها اطراف فرودگاه الحدیده

جنگنده های آمریکایی به ترکیه تحویل داده شد

حضور مقامات انصارالله در فرودگاه الحدیده+ عکس

فرودگاه الحدیده کاملا تحت کنترل نیروهای یمنی

می خواهیم با تمام ابعاد نفوذ مخرب ایران مقابله کنیم

جریمه کارمند ژاپنی به اتهام 3 دقیقه تعجیل در صرف ناهار

همایون شجریان تکذیب کرد

یک فروند هواپیمای جاسوسی امارات در جیزان عربستان سرنگون شد

کاخ سفید از سفر بولتون به مسکو طی هفته آینده خبر داد

انتقاد هیلی از گروه های حقوق بشری

اروپا از مکانیسم ها و امکانات برای مقابله با تحریم ها برخوردار است

ارتش یمن پهپاد جاسوسی عربستان را ساقط کرد

حکم دادگاه ترکیه به تداوم بازداشت رییس محلی سازمان عفو بین الملل

واشنگتن به مسکو و دمشق درباره پیامدهای نقض مناطق کاهش تنش هشدار داد

انهدام تسلیحات هسته ای کره شمالی آغاز شده است

طرح تایم علیه ترامپ + عکس

اعلام جنگ تجاری ترکیه علیه آمریکا

اظهارات نامطمئن دونالد ترامپ درباره نتایج مذاکره با شمالی

سقوط یک هواپیمای شناسایی اماراتی در سواحل جیزان عربستان

عربستان درامد حج را صرف تجاوز به کشورهای اسلامی می کند

واکنش کودک انگلیسی به گل آفساید ایران

عربستان باز هم سوری ها را از حج محروم کرد

انفجار در ادلب 6 کشته و 29 زخمی بر جا گذاشت

عربستان: هیچ کشوری قدرت نرم ما را ندارد

وزیر نفت: آمریکا به شریکان ما حمله خواهد کرد

گزارش تعلیق محاکمه مهاجران صحت دارد؟

نخست وزیر نیوزیلند برای زایمان بستری شد

شکلاتی که ترامپ به سمت مرکل پرتاب کرد!

امارات با استخدام مزدوران در یمن می جنگد

ترامپ: همه چیز درباره کره شمالی می تواند تغییر کند

ترامپ: روند خلع سلاح اتمی کره شمالی آغاز شده است

جنگ های بی پایان در خاورمیانه؛ بزرگترین خبط راهبردی آمریکا و پیش درآمد مرگ این امپراتوری

ورود 17 ملوان ایرانی محبوس در سومالی به میهن

جام جهانی 2018 روسیه گارکا: پتانسیل پرو خوب بود و فرانسه هم خوب دفاع کرد

کره شمالی سایت آزمایش موشک دوربُرد را تخریب می کند/ این سایت قادر به هدف قراردادن آمریکاست

ترامپ: آغاز روند خلع سلاح اتمی کره شمالی/ تخریب 4 بخش مربوط به آزمایش اتمی

سازندگان Sekiro: Shadows Die Twice: این عنوان از سری Souls و Bloodborne چالش برانگیزتر است

مقابله جرج کلونی و همسرش با ترامپ

ترامپ: روند خلع سلاح اتمی کره شمالی آغاز شده است

8 کشته در انفجار ادلب سوریه

پرواز جنگنده های فرانسوی هنگام امتحانات دانش آموزان محدود می شود

پایان سفر رهبر کره شمالی به چین

مرد ژاپنی سه دقیقه زودتر برای ناهار رفت، جریمه شد

نقش روسیه در حمله به نیروهای جبهه مقاومت در البوکمال چه بود؟/ ماجرای پیشگویی یا پیش دستی روزنامه وابسته به آل سعود

ونزوئلا: عامل اصلی بی ثباتی نفت آمریکاست

ونزوئلا: عامل اصلی بی ثباتی نفت آمریکاست

ساخت نیروگاه اتمی در ازبکستان

مرد ژاپنی سه دقیقه زودتر برای ناهار رفت، جریمه شد

کاخ سفید از سفر بولتون به مسکو در هفته آتی خبر داد

روسیه، چین و ایران رقبای ایدئولوژیک غرب هستند

ترامپ: روند خلع سلاح اتمی کره شمالی آغاز شده است

وزیر نفت: آمریکا به شریکان ما حمله خواهد کرد

آمریکایی ها خیلی زود به اشتباه های خود پی می برند

پاکستان از نقش افغانستان در کشته شدن ملا فضل الله سپا سگزاری کرد

بیش از 100 استارتاپ ایرانی توسط تحصیل کنندگان در دانشگاه های خارجی تاسیس شده اند

اروپا برای کسب اطمینان مردم ایران تلاش کند

عربستان مردم سوریه را از حج محروم کرد

آنگلا مرکل وارد بیروت شد

تصویر/ لباس هایی که ملکه انگلیس مد کرد!

تکذیب تسخیر فرودگاه الحدیده توسط عربستان

انفجار مهیب در ادلب سوریه

8 کشته در انفجار ادلب سوریه

سرنگونی یک هواپیمای شناسایی امارات و کشته شدن 2 خلبان آن/ فرودگاه الحدیده به طور کامل در کنترل انصارالله است

واردات غیر قانونی چند هزار خودروی لوکس به کشور+فیلم

عربستان ادای فریضه حج را سیاسی کرد

آمریکا هواپیمای اف.35 را به ترکیه تحویل داد

پایان سفر رهبر کره شمالی به چین

عکس روز: یوگا

مصاحبه اختصاصی رییس شورای راهبردی روابط خارجی ایران با نشریه ایتالیایی

سقوط یک هواپیمای شناسایی امارات در جیزان

محدودیت پرواز جنگنده های فرانسوی بدلیل امتحانات

رییس سازمان حج و زیارت: همچنان پیگیر دیه شهدای منا هستیم/ هنوز برای برقراری عمره به نتیجه نرسیدیم

رییس سازمان حج و زیارت: همچنان پیگیر دیه شهدای منا هستیم/ هنوز برای برقراری عمره به نتیجه نرسیدیم