مطالب مرتبط:
درگذشت چهارمین انسانی که به ماه قدم گذاشت/ تصاویر
گزارشی از کمپ بشیکتاش، میزبان تیم ملی ایران + تصاویر
گزارشی از کمپ بشیکتاش، میزبان تیم ملی ایران+ تصاویر
گزارشی از کمپ بشیکتاش، میزبان تیم ملی ایران+ تصاویر
کمپ بشیکتاش، میزبان تیم ملی ایران +تصاویر
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 7 خرداد 1397 ساعت 09:522018-05-28بين الملل

در شکنجه گاه مخوف گوانتانامو چه می گذرد؟+تصاویر


یکی از مظاهر جنایت ورزی رژیم آمریکا علیه نقض حقوق بشر، زندان گوانتانامو می باشد که در ر جنوب شرقی کوبا واقع است.

- کارنامه رژیم آمریکا سیاهه ای است از جنایت علیه بشریت.

حتی ذکر عناوین جنایت های آمریکا فقط در نیم قرن اخیر، مثنوی هفتاد من کاغذ می طلبد.

یکی از هزاران مظاهر جنایت ورزی رژیم آمریکا علیه بشریت و نقض حقوق بشر، زندان گوانتانامو است.

این زندان ساخته شده در پایگاه نیروی دریایی آمریکا در خلیج گوانتانامو واقع در جنوب شرقی کوبا است.

زندانیان گوانتانامو چه کسانی هستند؟ زندان گوانتانامو پس از حمله آمریکا به افغانستان و اشغال این کشور در سال 2001 ایجاد شد و به مکانی برای بازداشت و شکنجه افرادی تبدیل شد که در نقاط مختلف جهان به ظن ارتباط با اقدامات تروریستی و تروریست ها دستگیر می شوند.

البته از آنجایی که خود آمریکا بزرگترین تروریست و تروریست پرور است، طبیعی است که اکثر بازداشتی های گوانتانامو را افرادی تشکیل دهند که یا در اقدام تروریستی با آمریکا همراهی نکرده اند و یا خودسرانه و بدون مجوز سردسته تروریست ها یعنی رژیم آمریکا اقدام به عمل تروریستی کرده اند.

البته گروه دیگری هم هستند که در بازداشتگاه گوانتانامو تحت غیرانسانی ترین شکنجه ها قرار گرفته اند؛ آن ها کسانی هستند که در مقابل اقدامات تروریستی آمریکا و دست نشانده هایش، مقابله و مقاومت کرده اند.

اما فارغ از اینکه زندانیان شکنجه گاه گوانتانامو را چه گروهی از افراد تشکیل می دهند، آنچه اهیمت دارد، اقداماتی است که آمریکایی ها در این شکنجه گاه در قبال زندانیان انجام می دهند؛ اقداماتی که شاید از حیث توحش در تاریخ بشر بی سابقه باشد.

اذعان آمریکایی ها به مجاز بودن شکنجه در گوانتانامو نکته قابل تامل در مورد شکنجه گاه گوانتانامو، آن است که خود آمریکایی ها هم اذعان دارند که در این شکنجه گاه، هیچ قانونی ناظر بر حقوق زندانیان و بازداشت شدگان وجود ندارد.

در واقع آمریکایی ها به این بهانه که زندانیان شکنجه گاه گوانتانامو، اشخاص غیرنظامی و غیرآمریکایی و یا دستگیر شده درخارج از خاک آمریکا هستند، آن ها را از شمول اسیران جنگی و متهمان آمریکایی، مستثنی می دانند و بر این اساس مجوز انجام هرگونه اقدام جنایتکارانه و شنیع در قبال آن ها را با عنوان سربازان دشمن برای نیرو های خود صادر می کنند.

وعده دروغ اوباما / مشاور کاخ سفید: تعطیل کردن گوانتانامو غیرممکن است باراک اوباما، رییس جمهور سابق آمریکا در تاریخ 22 ژانویه 2009، در دومین روز ورودش به کاخ سفید، با گرفتن ژست تغییر و با توجه به بدنامی مفرط شکنجه گاه گوانتانامو، فرمان تعطیل شدن این شکنجه گاه وهمچنین سایر شکنجه گاه های مخفی سازمان سیا را صادر کرد، اما اکنون که بیش از 9 سال از آن تاریخ می گذرد همچنان این شکنجه گاه مخوف دایر است.

در سال 2011 وقتی دو سال از روی کار آمدن اوباما می گذشت و شکنجه گاه گوانتانامو همچنان دایر بود، خبرنگاران آمریکایی علت را از جو بایدن معاون اول اوباما جویا شدند که وی در پاسخ گفت: نباید زیاد به این موضوع پرداخت ! همچنین در همان مقطع گرک کریگ مشاور حقوقی کاخ سفید درخواست استعفا از سمت خود را کرد چرا که معتقد بود اساساً تعطیل کردن زندان گوانتانامو یک امر غیرممکن است و شعار اوباما در این رابطه صرفا جنبه ای تبلیغاتی داشته است.

دونالد ترامپ رییس جمهور فعلی آمریکا نیز صریحا اعلام کرده که قصد تعطیل کردن شکنجه گاه مخوف گوانتانامو را ندارد.

وحشیانه ترین شکنجه ها؛ از خشونت جنسی تا غرق مصنوعی و شوک های الکتریکی اما شهرت گوانتانامو فقط یک دلیل دارد و آن هم عبارت است از انجام غیرانسانی ترین نوع شکنجه ها در این بازداشتگاه مخوف؛ از آزار های بدنی و خشونت جنسی تا غرق مصنوعی و اعدام های ساختگی و ممنوعیت از خواب و شوک های الکتریکی و .

زندانی ای که سه روز بصورت عریان از یک میله چوبی آویزان بود در ژوئن 2015 روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز گزارشی از وضعیت یکی از زندانیان آزادشده از شکنجه گاه گوانتانامو منتشر کرد؛ فردی به نام مجید خان که بازجویان گوانتانامو دو مرتبه او را در معرض غرق مصنوعی قرار داده بودند.

در این روش روی صورت فرد زندانی که ثابت نگاه داشته شده، آب ریخته می شود تا در وی احساس غرق شدگی ایجاد شود.

البته غرق مصنوعی تنها شکنجه انجام شده بر روی مجیدخان نبوده است بلکه یکبار نیز او را در حالت عریان به مدت سه روز از یک میله چوبی آویزان نگه داشته و پس از آن فورا به حمام یخ منتقل کرده بودند.

فروکردن سر زندانیان در چاه آب در گوانتانامو آنطور که نیویورک تایمز با استناد به مکالمات مجید خان و وکلایش نوشته بود، فرو کردن سر زندانیان در چاه آب و نگه داشتن آن ها در این حالت تا زمان احساس خفگی، روش مرسوم شکنجه گران آمریکایی گوانتانامو است.

ای کاش بجای شکنجه مرا می کشتند ؛ این جمله ای است که نیویورک تایمز به نقل از مجید خان با فونت بزرگ منتشر کرده بود و اشاره ای داشت به شدت شکنجه های ماموران و بازجویان آمریکایی گوانتانامو که موجب می شود زندانی آرزوی مرگ کند.

ممنوعیت از خواب در گوانتانامو در کتاب خاطرات در گوانتانامو نوشته محمد صلاحی موریتانیایی که از سال 2001 تا 2006 در شکنجه گاه مخوف گوانتانامو به سر می برد، آمده است در گوانتانامو خواب وجود نداشت و زندانی باید همیشه بیدار می ماند؛ باید محل ادرار خود را با لباسمان کاملا خشک می کردیم؛ یک زندانی در گوانتانامو فقط 30 ثانیه وقت غذا خوردن دارد؛ در گوانتانامو زندانیان اهل مناطق گرمسیر دنیا در اتاق های یخ قرار می گیرند تا بدنشان بی حس شود .

20 روز با دست و پای بسته در داخل یک گودال محمد علی موسوی افغان که در همان نخستین سال های اشغال افغانستان، به سبب تشرف به حج، به شکل وحشیانه ای توسط آمریکایی ها دستگیر شده! و به گوانتانامو منتقل شده بود، در خاطراتش می گوید: 20 روز با دست و پای بسته در داخل گودالی نگه داشته شدم و مورد بازجویی و شکنجه روحی و جسمی قرار گرفتم .

معظم بیگ یکی دیگر از افرادی است که سابقه حضور در گوانتانامو را دارد؛ او در سال 2013 پس از آزادی، طی مصاحبه ای از اتفاقات وحشتناکی پرده برداشت که در شکنجه گاه گوانتانامو بر سر او و دوستانش آمده است.

شکنجه های روحی در گوانتانامو به گفته معظم بیگ او حدود سه سال را در یک سلول انفرادی گوانتانامو در متراژ 2 متر که پنجره هم نداشت، سپری کرد.

او در این مدت هیچ ارتباطی با هیچ یک از اعضای خانواده اش نداشت و حتی نمی دانست که محکوم شده یا خیر؟ معظم بیگ در مصاحبه اش پیرامون شکنجه های رایج در گوانتانامو گفت که تمامی زندانیان زندان گوانتانامو به نوعی مورد تجاوز یا شکنجه قرار گرفته اند.

زمانی که مرا به این زندان بردند، بدترین نوع شکنجه را متحمل شدم.

در گوانتانامو از همان ابتدای ورود، زندانیان را برهنه کرده و کاملا آن ها را بازرسی می کنند؛ مو های سر زندانیان را می تراشند و آن ها را مورد ضرب و شتم قرار می دهند؛ بنابراین همه در این زندان مورد آزار و شکنجه قرار گرفته اند؛ البته شکنجه های روحی رایج در گوانتانامو از هر چیز دیگری کشنده تر است .

موارد فوق الذکر تنها بخش کوچکی از اتفاقات وحشتناکی است که در شکنجه گاه آمریکایی گوانتانامو در جریان است؛ اتفاقاتی که مرز های نقض حقوق بشر را رد کرده و جنایت علیه بشریت محسوب می شود و تاسف بار اینکه مجامع مدعی حمایت از حقوق بشر علی رغم وجود اسناد و شواهد غیرقابل انکار پیرامون وقوع جنایت در گوانتانامو، توانایی و میل پیگیری و اعتراض به آن را ندارند چرا که مرتکب چنین جنایتی آمریکای قداره بند است! زندان گوانتانامو در مقابل چشم دنیا است؛ چرا آمریکایی ها افرادی را گرفتند و چند سال در اینجا بدون محاکمه در سخت ترین شرایط نگه داشتند؟ مقام معظم رهبری در بیانات روز چهارشنبه هفته گذشته شان با برشمردن موارد نقض حقوق بشر و جنایت علیه بشریت توسط رژیم آمریکا، به موضوع شکنجه گاه گوانتانامو نیز اشاره کردند و گفتند: چند مسئله ی حقوق بشری در مورد آمریکا وجود دارد که سازمان ملل جدّاً باید این ها را دنبال کند.

این پرونده ها حل نشده است، تمام نشده است، نیمه کاره مانده است که بعضی ها اصلاً از اوّل هم دنبال نشده.

مسئله ی دوّم مسئله ی زندان گوانتانامو است؛ خب زندان گوانتانامو در مقابل چشم دنیا است؛ چرا آمریکایی ها افرادی را گرفتند و چند سال در اینجا بدون محاکمه در سخت ترین شرایط نگه داشتند؟ یکی از علل پیروزی اوباما این بود که در تبلیغات انتخاباتی اش وعده کرد که زندان گوانتانامو را تعطیل خواهد کرد و نکرد! هشت سال در رأس کار بود و این زندان باقی ماند، الان هم هست.

اگر الان هم بفرض این زندان تعطیل بشود، سابقه ی این زندان و جنایاتی که در این زندان انجام گرفته، باید دنبال بشود؛ سازمان ملل باید این پرونده را دنبال کند.

کسانی را -عمدتاً از افغانستان و از بعضی جا های دیگر- بگیرند، بیاورند، ببرند آنجا در آن شرایط سخت نگه دارند، با دستبند، پابند، چشم بند، با وضع تغذیه ی بسیار نامناسب و وضع زیستیِ بسیار بد این ها را چند سال نگه دارند.

این ها شوخی است؟ این را باید سازمان ملل حتماً دنبال کند .

منبع:میزان
کلید واژه ها: آمریکا - تروریست - شکنجه - آمریکایی - زندان گوانتانامو - زندان - آمریکایی ها - زندانیان - بازداشت - جنایت - رییس جمهور سابق آمریکا - نیروی دریایی آمریکا - رژیم - رییس جمهور سابق - باراک اوباما، - دستگیر - حقوق - اوباما - نیروی دریایی - بازداشتگاه - تاریخ - رییس جمهور - افغانستان - کوبا - جنوب - نیرو - مجوز - بزرگترین - کارنامه - سربازان

آخرین اخبار سرویس:
عکس/ اوج هنر یک آرایشگر در جام جهانی

اون به پوتین نامه نوشت

نیروهای کرد سوریه در رقه به حالت آماده باش درآمدند

تصاویر/ دیدنی های امروز

شلیک راکت از بالگردهای ارتش و سپاه + عکس

بررسی درخواست عضو جدید در نشست اوپک

تغییر نام تایوان در وبسایت دو شرکت هواپیمایی بزرگ ژاپنی

دو سال گذشته بدترین سالها از نظر نقض حقوق بشر در بحرین بوده است

محمدعلی رجبی نامه برخی سیاسیون برای مذاکره با امریکا

رهبر اپوزیسیون بنگلادش در آستانه فلج شدن

پاسخ مهرعلیزاده به شایعه سفر تفریحی به سن پترزبورگ

ائتلاف سعودی ساختمان ها و باند فرودگاه الحدیده را ویران کرد

لازم نیست آمریکا ژاندارم اقتصادی جهان باشد

اسراییل، مقصد اصلی آثار تاریخی غارت شده سوریه

پخش زنده دیدار اشرف غنی با اعضای کاروان صلح خواهان هلمندی

یک کارمند ناراضی در تسلا اختلال ایجاد کرد

محبوبیت «اعدام» در آمریکا

انصارالله: پیشروی دشمن به سمت فرودگاه الحدیده با شکست مواجه شده است

پاسخ مهرعلیزاده به شایعه سفر تفریحی به سن پترزبورگ:برای موضوع آب رفته بودم

68.5 میلیون نفر ؛ تعداد آوارگان و پناهجویان جهان دوباره رکورد زد / فلسطین، سوریه و افغانستان، 3 کشور اول

اختلاف بین روسیه و ترکیه در نشست ژنو

محکومیت سفر هیئتی از رژیم صهیونیستی به بحرین

داستان «کشتی کرامت» و شاید «کشتی مرگ» در هیسپان تی وی

جزییات اقدامات وزیری که برای ایران جاسوسی می کرد

انتقاد شدید فرانسه از سیاست های ضدمهاجرتی ترامپ

رییس جمهور چین با رهبر کره شمالی در پکن دیدار و گفت وگو کرد

هشدار نسبت به سیطره صهیونیست ها بر مسجدالاقصی

فرستاده سازمان ملل، صنعا را بدون پیشرفتی در مذاکرات ترک کرد

3000 سوری واجد شرایط رای دهی در انتخابات پیش رو هستند

سوریه نفوذ نیروهای ترکیه و آمریکا به اطراف منبج را محکوم کرد

جمعیت افغان ها در ایران اعلام شد

توجه رسانه های جهان به اظهارات فرمانده کل سپاه درباره سیاست های موشکی ایران

وزیر سابق اسراییل جاسوس ایران بود +عکس

رأی الیوم : دیدار نتانیاهو و شاه اردن نشانه پایان اختلافات دو طرف است/ هاآرتص: این دیدار در آستانه سفر کوشنر به منطقه حاوی پیام مهمی است

آلمان و میزبانی نشست تغییرات اقلیمی در جهان

در اعتراض به دوران استعمار بریتانیا هنرمند استرالیایی 3 روز زیر خاک دفن شد

پنتاگون تعلیق تمرین های نظامی با کره جنوبی را تایید کرد

تصمیمات اوپک فاش شد

اولین مانور تروریستی در جنوب تهران اجرا شد

مدیر مدرسه اولین ناظر مدرسه است

بررسی درخواست عضو جدید در نشست اوپک

بودجه نظامی 716 میلیارد دلاری کاخ سفید تصویب شد

اتحادیه اروپا اعدام محمد ثلاث را محکوم کرد

دیدار ترامپ و پوتین قبل از نشست ناتو برگزار نمی شود

ایران بیانیه مداخله جویانه آمریکا را محکوم کرد

9 هزار و 540 نفر از مردم مازندران در ماه مبارک رمضان موفق به اهدای خون شدند

عباس: با آمریکا در جمع آوری کمک برای غزه همکاری نمی کنیم

داستان من و نامه جمعی از سیاسیون درباره مذاکره با آمریکا

توهم ترامپ و سقوط امپراتوری آمریکا

طالبان پاکستان برای انتخاب سرکرده جدید با مشکل مواجه است

عباس: با آمریکا در جمع آوری کمک برای "بازسازی" غزه همکاری نمی کنیم

جانبداری امریکا از دراویش غائله ساز

واکنش ایران به بیانیه مداخله جویانه آمریکا در خصوص اعدام محمد ثلاث

دردسرهای دیزل گیت این بار دامن آئودی را گرفت

مفتی قدس از مسلمانان خواست به یاری مسجدالاقصی بشتابند

درگیری شدید در اطراف فرودگاه الحدیده؛ حملات هوایی عربستان سنگین است

واکنش امارات به تماس تلفنی امیر قطر و روحانی

تحقیر «سعد حریری» در مسکو +عکس

سفیر روسیه: مسکو برای عمل به توصیه های اسراییل درباره سوریه آماده نیست

افزایش اعتراضات به فروش فناوری تشخیص چهره "آمازون" به پلیس

برنامه های هفته «بازخوانی و افشای حقوق بشر آمریکایی» در البرز

شی جینپینگ از کیم جونگ اون خواست تعهدات نشست سنگاپور را محقق کند

سرنوشت تحویل هواپیمای اف.35 به ترکیه دچار ابهام جدی شد

کرباسیان: دولت این همه شرکت نمی خواهد

اون به پوتین نامه نوشت

پیشنهاد یک کارشناس اقتصادی: چین می تواند با واردات بیشتر نفت از ایران ترامپ را "عصبانی" کند

دمشق حضور نیروهای آمریکایی و ترکیه در منبج را به شدت محکوم کرد/ آثار تاریخی سوریه سر از فلسطین اشغالی و ترکیه در آورد

فرانسه:لازم نیست آمریکا ژاندارم اقتصادی جهان باشد

ناکام ماندن تلاش برای تشکیل یک گروهک تروریستی در بغداد

کاهش شمار پناهندگان خارجی در اتحادیه اروپا

بازی «موش و گربه» اروپا و ایران

یک کارمند ناراضی در تسلا اختلال ایجاد کرد

روسیه در نشست وزیران اوپک شرکت نمی کند

ارزان ترین و گران ترین تیم جام جهانی 2018

عکس های هوایی زیبای خلبان فرانسوی از ایران

احتمال امضاء 4 سند همکاری علمی بین ایران و فرانسه

روزشمار سال های سپری شده جولیان آسانژ

نیکاراگوئه - شهر« ماسایا» دردستان معترضان دولتی

درخواست سفیر امارات از روسیه درباره ایران

تحرکات سازمان ملل برای ازسرگیری مذاکرات سیاسی در یمن در سایه نبرد های سنگین در حدیده

واکنش مشاور حقوقی اسراییل به پرواز بادبادک های آتش زا

مناقشه بر سر بمباران مقر گروه مقاومت عراقی در مرز سوریه

کنگره مسئول جدایی کودکان مهاجر از والدینشان است

جدول آمار محبوبیت بازیکن های جام جهانی در اینستاگرام

مقاومت عراق: در مقابله با رژیم صهیونیستی و طرح های آمریکا تردید نمی کنیم

تحرکات سازمان ملل برای ازسرگیری مذاکرات سیاسی در یمن در سایه نبردهای سنگین در حدیده

روسیه: آتش بس در "افغانستان" نباید شامل داعش شود

ربوده شدن 30 غیرنظامی در صلاح الدین عراق

100 میلیون جوان هندی فاقد مهارتهای مفید اقتصادی هستند

دفاع وزیر خارجه آمریکا از عامل جنایت خیابان پاسداران

اعتراض ایران به بیانیه آمریکا درباره قصاص «ثلاث»

رکوردشکنی های هوندا با سیویک ادامه دارد

عکس زیبای رویترز از وادی السلام نجف

قرقاش: روابط نزدیک ایران و قطر دیگر بر کسی پوشیده نیست

اقرار رژیم صهیونیستی به شکست بزرگ اطلاعاتی

برکناری رییس هیأت سرگمی و تفریحات عربستان؛ تبعات و پیامدها

خاندان سلطنتی انگلیس خود را برای نخستین ازدواج همجنسگرایان آماده می کند !

ورزشکار فرانسوی و آغاز سفر دورنیا با اسکیت بوردبرقی

سه زندانی ایرانی در عمان عفو و آزاد شدند

نیویورک تایمز:ترامپ به موج سواری تجاری اروپا خاتمه می دهد

در شکنجه گاه مخوف گوانتانامو چه می گذرد؟+تصاویر

در شکنجه گاه مخوف گوانتانامو چه می گذرد؟+تصاویر