مطالب مرتبط:
نگاهی به رشد مصرف بنزین در ایران
نگاهی به رشد مصرف بنزین در ایران
اطمینان داریم روابط ایران و هند کماکان رو به رشد خواهد بود / با وزیر خارجه هند پیرامون برجام ملاقات کاری مفصل خواهم داشت
رشد 9.4 درصدی مصرف بنزین در ایران
نگاهی به رشد مصرف بنزین در ایران
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 7 خرداد 1397 ساعت 09:452018-05-28پزشكي

سرعت رشد سرطان در ایران


رییس مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ضمن تشریح وضعیت فعلی سرطان در کشور و ارایه راهکارهایی برای پیشگیری از شیوع آن، نسبت به وجود دیدگاه های خاص تجاری در حوزه درمان کشور انتقاد کرد.

- شعار سال:" دکتر محمد اسماعیل اکبری با بیان اینکه حداقل40 درصد سرطان ها قابل پیشگیری و40 درصد قابل درمان هستند، گفت: تنها 20 درصد سرطان ها باقی می ماند که با علم امروز توانایی کنترل آن را نداریم؛ با این حال می توان با برنامه ریزی مناسب، کیفیت زندگی این دسته از بیماران را ارتقا داد.

وی با تاکید بر اینکه تولید و بروز سرطان باید در قالب یک فرایند طولانی مدت دیده شود، افزود: اگر این زمان طولانی را به عنوان یک شاخص در نظر بگیریم و برای پیشگیری از آن برنامه ریزی کنیم، حداقل 40 درصد سرطان ها قابل پیشگیری است.

ثبت سالانه 100 هزار مورد جدید سرطان در کشور وی با بیان اینکه نسبت شیوع سرطان در استان های مختلف کشور متفاوت است، گفت: در حال حاضر از هر 100 هزار نفر، 150 نفر به سرطان مبتلا می شوند؛ به عبارت دیگر سالانه 100 هزار مورد جدید سرطان در کشور ثبت می شود که این رقم در مورد سرطان های مختلف، متفاوت است.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه این آمار 100 هزار نفری سالانه حدود سه درصد رشد می کند، افزود: ایران یکی از کشورهایی است که آمار سرطان آن رشد نسبتا بالایی دارد، ولی عدد مبتلایان به این بیماری به نسبت خیلی از کشورها رقم پایینی است.

به عبارت دیگر آمار سرطان در کشور ما یک پنجم کشورهای غربی است؛ به گونه ای که در کشورهای اروپایی از هر 100 هزار نفر بین 600 تا 700 نفر به سرطان مبتلا می شوند.

علل بالا بودن سرعت رشد سرطان در ایران وی در توضیح بالا بودن سرعت رشد سرطان در ایران، عنوان کرد: هرم سنی در کشور ما افزایش یافته است؛ به گونه ای که امید به زندگی از حدود 56 سال در اوایل انقلاب به لطف الهی به حدود 75 سال رسیده است؛ این افزایش یعنی وارد سن سرطان نیز شده ایم و هرچه این رقم بالاتر برود، آمار ابتلا به سرطان نیز افزایش پیدا می کند.

همچنین عوامل خطر نیز همچون مصرف دخانیات، آلودگی هوا، نیتریت موجود در آب، استرس های اجتماعی و غیره نیز بیشتر شده است.

راهکارهایی برای پیشگیری از بروز سرطان ضرورت برنامه ریزی بلندمدت برای جلوگیری از بروز سرطان مشاور عالی وزیر بهداشت در دولت دوازدهم و عضو کمیته کشوری کنترل سرطان با بیان اینکه برای پیشگیری از بروز سرطان باید ابتدا علل و عوامل بروز این بیماری بررسی شود، تاکید کرد: ایجاد سرطان فرایندی یک شبه نبوده و غالبا حدود 15 تا 20 سال زمان میبرد.

به عنوان نمونه اینگونه نیست که فردی در یک زمان کوتاه به دلیل مصرف دخانیات، در معرض هوای آلوده بودن و یا ورزش نکردن، یک شبه سرطان بگیرد، بلکه فرایندهای تولید و ایجاد سرطان بسیار طولانی است؛ بنابراین زمانی که درباره پیشگیری صحبت می کنیم باید برای مدت زمان طولانی برنامه ریزی کنیم.

وی با بیان اینکه برای جلوگیری از بروز سرطان نیازمند یک برنامه ریزی حدودا 20 ساله هستیم، گفت: هر قدمی که امروز در این راستا برداریم نتیجه آن را 20 سال بعد می بینیم.

به عنوان نمونه سال ها پیش در یک کشور بزرگ غربی برای کنترل دخانیات برنامه ریزی شد و 30 سال بعد نمودار شاخص سرطان ریه در این کشور به وضوح کاهش یافت.

30 درصد مرگ در سرطان ها ناشی از مصرف دخانیات است استاد تمام گروه جراحی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به مصرف دخانیات به عنوان یکی از مهم ترین عوامل خطر در بروز سرطان، اظهار کرد: به طور متوسط 30 درصد مرگ در سرطان ها ناشی از مصرف دخانیات است؛ به عبارت دیگر با حذف دخانیات، هم فرایند تولید سرطان و هم مرگ ناشی از آن کاهش می یابد.

وی با بیان اینکه نزدیک به 14.

7 درصد جامعه بالغ ما دخانیات استعمال می کنند، تصریح کرد: حدود 30 درصد مردم نیز استعمال دخانیات غیررسمی دارند؛ یعنی یا از دود سیگار دیگران استعمال می کنند و یا گاهی قلیان می کشند.

پس اگر خواهان پیشگیری هستیم، این رقم باید به صفر درصد برسد.

ضرورت آگاهی و مشارکت همگانی برای پیشگیری از سرطان به گفته رییس انجمن آموزش پزشکی جمهوری اسلامی ایران، در حال حاضر برنامه ریزی درستی برای تحقق این هدف در کشور دنبال نمی شود.

البته حرکت به این سمت تنها مسوولیت یک فرد یا ارگان خاص نیست بلکه آگاهی و کمک تمامی گروه ها، از جمله مردم ضروری است.

وی با بیان اینکه تحقق این مساله نیازمند دخالت و برنامه ریزی همه عوامل حکومتی است، عنوان کرد: ازقوای سه گانه گرفته تا نهادها و سازمان های غیردولتی همه باید به این سمت و سو حرکت کرده و طبق طرح و برنامه ای مشخص، وظیفه داشته باشند.

روند روبه رشد مصرف دخانیات در کشور عدم اجرای قانون کنترل جامع مصرف دخانیات این استاد پیشکسوت دانشگاه با اشاره به روند روبه رشد مصرف دخانیات در کشور به عنوان یکی از عوامل ایجاد سرطان و ضرورت سرمایه گذاری برای کاهش این آمار، گفت: برای این مساله، قانون کنترل جامع مصرف دخانیات در کشور تدوین شده که بسیار قدرتمندانه راهکارها را ارایه کرده، ولی مساله اصلی ایرادات موجود برای اجرا و پیاده کردن این قانون است.

وی ادامه داد: متاسفانه آسان ترین فرم دریافت مواد دخانی در کشور ما وجود دارد؛ یعنی مواد دخانی در نزدیک ترین مکان، کوتاه ترین زمان و ارزان ترین قیمت در دسترس است.

این در حالیست که بر اساس استانداردها، برای خرید سیگار باید حداقل 25 دقیقه وقت صرف شود.

دوم اینکه هزینه و قیمت مصرف سیگار باید یک سوم درآمد ماهانه افراد باشد.

البته گرانی سیگار نباید به نفع شرکت تولید کننده و یا واردکننده باشد، بلکه درآمد حاصل از گرانی سیگار باید در اختیار دولت باشد تا بتواند در بخش سلامت و پیشگیری هزینه کند.

رییس هیات مدیره انجمن زندگی بدون دخانیات با اشاره به ممنوعیت فروش سیگار به جوانان و یا به صورت نخ سیگار به عنوان برخی دیگر از بندهای این قانون، اظهار کرد: هنوز هیچ کدام از بندهای این قانون به صورت معنادار اجرا نشده و متاسفانه سیگار و سایر مواد دخانی به سادهترین شکل ممکن و در مدل ها و جذابیت های متنوع عرضه می شود.

با تغذیه مناسب از بروز سرطان پیشگیری کنید این عضو کمیته کشوری کنترل سرطان با اشاره به نوع تغذیه افراد و اضافه وزن به عنوان یک ریسک فاکتور دیگر مرتبط با سرطان، اظهار کرد: به عنوان نمونه حدود 60 درصد بانوان و 40 درصد مردان ایرانی اضافه وزن یا چاقی دارند که اگر قرار بر پیشگیری از بروز سرطان است، این رقم باید به زیر پنج درصد کاهش پیدا کند.

البته تحقق این مساله، برنامه ریزی دقیق و طولانی مدت از خورد و خوراک و فعالیت فیزیکی تا آگاهی مردم را می طلبد.

وی با بیان اینکه برای پیشگیری از سرطان، اعمال محدودیت در میزان کالری مصرفی ضروری است، تصریح کرد: برای این منظور باید میزان کالری دریافتی افراد محدود و با کیفیت شود.

مثلا انسان بالغ باید روزی بین 2000 تا 2500 کالری مصرف کند که منبع آن نیز نباید مقدار زیادی کربوهیدرات و یا چربی باشد.

تنها یک درصد این کالری باید از چربی و 30 درصد با پروتیین تامین شود.

فوق تخصص جراحی غدد و سرطان از دانشگاه جانزهاپکینز آمریکا با تاکید بر اینکه چربی نباید جایگاه مهمی در سفره غذایی مردم داشته باشد، عنوان کرد: پروتیین باید به صورت معنادار و کربوهیدرات ها به میزان متعادل در سفره غذایی مردم گنجانده شود.

این در حالیست که متاسفانه رسانه های همگانی ما تقریبا عکس این مسایل را تبلیغ می کنند.

به گونه ای که گاهی از روغن به عنوان یک ماده مغذی خوب که جایش در سفره مردم خالی است، یاد می شود؛ در حالی که نیاز هر فرد به چربی تنها یک درصد از میزان کالری مورد نیاز است که حتی با حذف آن نیز اتفاقی خاصی نمی افتد.

روغن هایی که استاندارد نیستند وی با تاکید بر اینکه ایجاد محدودیت در مصرف روغن و چربی، نیازمند برنامه ریزی های تجاری و اقتصادی است، افزود: ترانس روغن های مصرفی باید صفر و چربی های اشباع شده اش نیز زیر پنج درصد باشد که متاسفانه در حال حاضر در تولید روغن نه این کیفیت و نه آن یک درصد رعایت نمی شود.

اکبری در ادامه با اشاره به قیمت رو به رشد پروتیین ها، اظهار کرد: روند قیمت ها و قیمت های فعلی به حدی بالاست که گروه های مختلف خانواده ها در حال کاهش و بعضا حذف پروتیین گوشتی از سفره غذایی خود هستند، در حالی که یک خانواده پنج نفره باید 30 درصد کالری مورد نیاز خود را با هرگرم چهار کالری از پروتیین تامین کند؛ یعنی باید حداقل هفته ای 400 گرم گوشت لخم مصرف کند که با محاسبه این رقم، تامین آن برای خیلی از خانواده ها ناممکن است.

استرس های فردی و اجتماعی از عوامل اصلی بروز سرطان رییس مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، استرس های فردی و اجتماعی را از دیگر عوامل موثر در ایجاد انواع بیماری ها، ماندگاری بیماری های غیرواگیر مثل دیابت و فشار خون و همچنین سرطان عنوان کرد و گفت: طبیعتا حدود 20 سال طول می کشد تا یک کلونیک استرس به سرطان تبدیل شود، ولی خیلی زودتر از اینها دیابت و فشار خون را ایجاد می کند که خود اینها از عوامل پیش سرطان هستند.

به عبارت دیگر احتمال ابتلا به سرطان در یک بیمار دیابتی چندین برابر است.

نبود مدیریت صحیح استرس های اجتماعی در جامعه وی با اشاره به ضرورت و اهمیت مدیریت علمی استرس های اجتماعی و فردی در جامعه، تصریح کرد: این مساله در اغلب کشورهای توسعه یافته یک اصل است.

به عنوان نمونه نباید هر گفت وگو، مصاحبه یا هر نوع خبری در رسانه های عمومی مطرح شود، مثلا نیازی نیست که یک شهروند معمولی اجبارا در جریان تمامی جزییات و اخبار نوسانات بازار ارز قرار بگیرد یا از درگیری روزانه سیاست زدگان و پاسخ آنها به یکدیگر مطلع شود؛ ولی متاسفانه این اخبار منتشر شده و در نهایت به ایجاد استرس های اجتماعی می انجامد.

در حالیکه این چیزی نیست که باید منتقل شود بلکه دانش، توانمندی و امید باید به مردم منتقل شود.

این استاد پیشکسوت دانشگاه با بیان اینکه این مسایل نشان دهنده عدم شناخت استرس های اجتماعی و نبود مدیریت صحیح استرس های اجتماعی در جامعه است، گفت: البته این به معنای کم اهمیت بودن این موضوعات نیست؛ چرا که این مسایل باید به دقت و ریزکاری در محافل و سازمان های اقتصادی و همچنین روزنامه های تخصصی اقتصادی تحلیل و بررسی شود، نه برای همه اقشار و عموم جامعه.

این استرس های مزمن از گرفتاری های اصولی جدی است که باید برای محدود کردن آنها برنامه داشته باشیم.

عضو کمیته کشوری کنترل سرطان با تاکید بر لزوم برنامه ریزی طولانی مدت برای پیشگیری از سرطان، تصریح کرد: شرط اول داشتن اطلاعات فنی و علمی کافی راجع به سرطان و ثبت وضعیت فعلی این بیماری در کشور است که این سیستم هم اکنون وجود دارد.

همچنین باید بدانیم که چه سرطانی و در چه گروه و منطقه ای از کشور بیشتر شایع بوده و علل ایجاد و تولید آن را بررسی کنیم که این اطلاعات نیز تا حد زیادی در دسترس است.

وی با بیان اینکه این اطلاعات باید در حد آگاهی و نه ایجاد استرس و اضطراب به مردم منتقل شود، گفت: البته این آمار و اطلاعات باید با جزییات و فرایندهای خیلی ریز به سیاستگذار، سیاستمدار و مجری منتقل شود؛ چراکه برای تحقق برنامه پیشگیری باید تمامی مجریان نسبت به علل ایجاد و شیوع این بیماری آگاه باشند.

به عنوان نمونه وزرای اقتصاد و صنعت، معدن و تجارت باید بدانند که آیا فلان تجارت به نفع مردم است یا به ضرر آنان.

مثلا اگر تجارت دخانیات 100 تومان سود دارد، ولی در آینده 400 تومان در بخش سلامت و درمان ضرر و خسارت ایجاد می کند، چه تصمیمی باید درباره آن اتخاذ شود؛ اینها لزوم توجه به علم اقتصاد سلامت را بیش از پیش نشان می دهد.

اکبری با بیان اینکه "پیشگیری" تنها وظیفه وزارت بهداشت نیست، تاکید کرد: تهیه و تولید داده های اطلاعاتی و آمار علمی و فنی و انتقال آن به مسوولین و مجریان کشوری مسئولیت وزارت بهداشت است.

به شرطی که آنان نیز توجه کرده و در جهت رفع مشکلات و معضلات اقدام کنند.

بیش از 90 درصد روغن های مصرفی در کشور ترانس بالایی دارند وی با ارایه مثالی در این رابطه تشریح کرد: زمانی که گفته می شود ترانس روغن باید صفر باشد باید طی یک فرایند 10 سال ترانس روغن کاهش یافته و به صفر برسد.

این در حالیست که هم اکنون بیش از90 درصد روغن های مصرفی ترانس بالایی دارند.

این عضو هیات علمی دانشگاه با بیان اینکه باید با آگاه سازی عموم و تمامی ارگان های مربوطه، نقاط و گردنه های حساس و عوامل خطر کشف و با کمک همگانی صاف و هموار شوند، گفت: باید با سیاستگذاری صحیح برای بودجه و هزینه ها اولویت بندی شود.

درواقع بررسی شود که صرف بودجه در بخش درمان به صرفه تر است یا در بخش پیشگیری.

ضرورت آگاه سازی جامعه طی فرایند علمی صحیح وی با بیان اینکه فرایند آگاه سازی عمومی نیازمند برنامه ریزی علمی است، تصریح کرد: به دنبال آن باید برای آگاه سازی مجریان، سیاستگذاران و سیاستمداران و در نهایت تدوین برنامه های اجرایی به کمک همگان اعم از مردم، برنامه ریزی و اقدام شود.

رییس مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به برنامه ریزی و اجرای طرح موفق واکسیناسیون MR در سال های گذشته، عنوان کرد: به عنوان نمونه در آن زمان اطلاع رسانی و آگاه سازی عمومی تا حدی جامع و صادقانه بود که بیش از30 میلیون نفر از 5 تا 25 ساله با اختیار کامل و مشتاقانه تحت پوشش این واکسیناسیون قرار گرفتند تا جایی که خود جوانان تیم های تبلیغاتی برای ترویج این طرح تشکیل داده و برخی از ارگان های اجرایی همچون سازمان بسیج پزشکی و شرکت اتوبوسرانی نیز امکانات خود را در اختیار این طرح قرار دادند و یکی از بزرگ ترین واکسیناسیون های دنیا با موفقیت کامل انجام پذیرفت و مایه افتخار نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران شد.

وی افزود: اگر برای انتقال آگاهی به مردم برنامه داشته باشیم، مطمئنا پیشگیری محقق میشود؛ به خصوص در دنیای امروز که انواع ابزار اطلاع رسانی در دسترس بوده و مردم نیز باسوادتر و آگاه تر شده اند.

من معتقدم امروز با کمک فرایندهای هیجانی آگاهی رسانی همگانی و با علم درست و صادقانه، می توان شیوه تغذیه و سبک زندگی سالم را ترویج داد.

وی با بیان اینکه سرمایه گذاری در این حوزه معنا و مفهوم دیگری داشته و مستقیما در ارتقای سلامت جامعه تاثیرگذار است، گفت: سالیان گذشته منطقه آق قلای گرگان محل اصلی سرطان دستگاه گوارش فوقانی بود.

سال 73 پروژه ای را در آنجا شروع کردیم که مستقیما به کاهش آمار ابتلا به سرطان منجر شد.

در آن سال ها سبزی و میوه در سفره غذایی مردم جایی نداشت، ولی با برنامه ریزی صحیح، آگاهی رسانی خانه به خانه، امروز شیوه تغذیه مردم آن منطقه اصلاح شده و در پی آن آمار سرطان مری به شدت کاهش یافته است.

پروژه های مداخله ای در این منطقه در قالب یک اقدام علمی خوب توسط مرکز تحقیقات کبد و گوارش تهران پیگیری و عمل می شود.

شایع ترین سرطان ها در کشور سبک زندگی صنعتی عامل شیوع سرطان روده بزرگ رییس مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در ادامه گفت وگویش با ایسنا، با ارایه آمار انواع مختلف سرطان در کشور، اظهار کرد: سرطان پوست مانند همه جای دنیا شایع ترین سرطان در کشور ما است، اما چون کشنده نیست، خیلی محسوس نیست.

پس از آن سرطان سینه اولین سرطان در بین خانم هاست.

بر اساس آمار از کل بانوان کشور 30 در 100 هزار و در سنین 40 تا 50 ساله، 150 در 100هزار نفر به سرطان سینه مبتلا می شوند.

وی با بیان اینکه در مردان سرطان معده شایع ترین سرطان است، گفت: بر اساس آمار از هر 100 هزار نفر 26 مورد به سرطان معده مبتلا می شوند که این آمار شبیه به وضعیت 40 سال پیش دنیاست که به شدت کاهش یافته است.

البته در برخی از استان های کشور سرطان روده بزرگ جای سرطان معده را گرفته و شایع تر است.

البته به دلیل رژیم غذایی غیرایرانی و سبک زندگی صنعتی طی کمتر از 10 سال آینده سرطان روده بزرگ شایع تر می شود.

به گفته وی، سرطان معده بیشتر با فقر، مسایل اقتصادی و اجتماعی، نبود یخچال و مصرف غذای مانده مرتبط است، ولی مصرف غذای مانده کنسرو شده بهداشتی، پیتزا، سوسیس و کالباس و سایر غذاهای آماده منجر به افزایش آمار سرطان روده بزرگ می شود.

افزایش کنترل سرطان کودکان تا 80 درصد پروفسور اکبری با اشاره به وضعیت سرطان در کودکان، عنوان کرد: مثل همه جای دنیا 2 درصد سرطان های کشور به کودکان اختصاص دارد که شایع ترین آن نیز سرطان خون است.

تنها مشکل ما در گذشته ضعیف بودن سیستم مراقبت و درمان بود که الان این مساله نیز بهبود یافته است.

در دنیا حدود 80 درصد سرطان کودکان بهبود پیدا می کند، در حالیکه این آمار در ایران طی سال های گذشته حدود 30 تا 40 درصد بودکه الان درصد بهبودی آن به 70 درصد و قدرت کنترل به 80 درصد افزایش یافته که با آگاهی و عدالت اقتصادی بیشتر هم می شود.

انتقاد از عدم اولویت بندی بودجه و وجود دیدگاه های خاص تجاری در حوزه درمان این استاد پیشکسوت دانشگاه و مدرس مباحث مدیریت سلامت با توضیح بیشتر بحث عدالت اقتصادی در این حوزه، عنوان کرد: باید برای هزینه کرد بودجه در بخش درمان و اولویت بخشی به نیازها، برنامه ریزی شود.

به عنوان نمونه در برخی سرطان ها از جمله سرطان سینه بودجه های نادرستی هزینه می شود؛ مثلا میلیون ها تومان بودجه از جیب دولت که همان جیب مردم و بیت المال است برای داروهای تارگت تراپی هزینه می شود که ارزش درمانی و تاثیر آن تقریبا معادل صفر است؛ درحالیکه با همین بودجه می توان جان چندین کودک سرطانی را 100 درصد نجات داد؛ این یعنی ارزیابی پروژه ها و اقدامات در حوزه سلامت یا صورت نپذیرفته و یا به درستی صورت نپذیرفته و یا به دلایلی رعایت اولویت نشده است.

اکبری با انتقاد نسبت به وجود دیدگاه های خاص تجاری در حوزه درمان، عنوان کرد: متاسفانه مخالفت با این دیدگاه ها نیازمند مقاومت و ایستادگی بالایی است؛ به عنوان نمونه مرکز تحقیقات سرطان اسامی هفت دارو را اعلام کرده که در درمان سرطان یا تاثیری نداشته و یا میزان تاثیر آنها بسیار پایین است.

با این حال میلیاردها تومان برای آنها هزینه می شود! وی با تاکید بر اینکه برای اولویت بندی هزینه ها و سیاستگذاری و تخصیص بودجه در بخش درمان باید برنامه ریزی دقیق تری داشته باشیم، گفت: باید بدانیم که بودجه را برای درمان کودک 3 ساله هزینه کنیم یا تعویض مفصل زانوی یک انسان 80 ساله؛ در حالیکه با پول این تعویض مفصل می توان جان چندین کودک سرطانی را نجات داد.

وی با انتقاد نسبت به تبلیغات برخی از شرکت های وارد کننده دارو، عنوان کرد: اهمیت اولویت بندی بودجه اینجا مشخص می شود.

بودجه دولت باید صرف گروهی شود که بیماران بیشتری را شامل می شود.

البته بحث این نیست که برای بیماران خاص هزینه نشود، بلکه باید برای آن متدولوژی مشخصی تعیین و تدوین شود.

مثلا تامین هزینه داروی بیماران هموفیلی و یا ام اس که جمعیت کوچک تری را شامل می شوند به خیریه ها سپرده شود تا بودجه دولت برای گروه بیشتری از بیماران هزینه شود.

تجارت و جهالت؛ دو دشمن اصلی سلامت در دنیا این استاد پیشکسوت دانشگاه با بیان اینکه نگاه تجاری صرف به سلامت و جهالت در تمام دنیا دشمن سلامت محسوب می شوند، گفت: باید در بحث اطلاع رسانی حوزه سلامت متدولوژی علمی تدوین شود تا علاوه بر شفاف سازی، اطلاعات علمی و صحیح به مردم منتقل شود.

کمبود ویتامین D در حدود 80 درصد ایرانیان اکبری با بیان اینکه این ایرادات درباره تامین ویتامین ها و ریزمغذی های ضروری نیز وجود دارد، افزود: کمبود ویتامینD عامل بسیاری از بیماری هاست.

در حال حاضر قریب 80 درصد مردم ایران ویتامینD پایینی دارند، ویتامینD حدود 60 درصد در حدی پایین است که باید مداخله شود و برای 50 درصد در حدی است که حتما گرفتار بیماری می شوند.

این درحالیست که این کمبود به راحتی و با هزینه بسیار پایین جبران می شود.

عضو کمیته کشوری کنترل سرطان با بیان اینکه کمبود ویتامین ها و ریزمغذی ها باید از سنین پایین و برای تضمین سلامت افراد تامین شود، گفت: در دیدگاه واقع گرایانه که در کشورهای توسعه یافته غربی پیاده می شود، از بدو تولد برای تامین نیاز بدن به ویتامین های ضروری برنامه ریزی می شود تا در بزرگسالی مشکلی باقی نماند.

ولی متاسفانه در ایران با وجود کم هزینه بودن، نه تنها این طرح اجرا نمی شود بلکه آگاه سازی و اطلاع رسانی به مردم نیز به صورت صحیح انجام نمی شود.

وی افزود: به عنوان نمونه بارها درباره مزایای ویتامین D صحبت شده ولی به جای برنامه ریزی برای جبران صحیح این کمبودها، ویتامینD با شیر و یا روغن تبلیغ می شود که همه غیرواقعی است؛ چراکه نمی توان کمبود ویتامین ها را با این گونه محصولات جبران کرد.

وی با اذعان به اینکه عدم تسلیم پذیری و ایستادگی در برابر برخی شرکت های تجاری فعال در حوزه دارو بسیار مشکل است، گفت: متاسفانه این افراد به راحتی برای محصولات خود مجوز می گیرند؛ در حالیکه بودجه محدود مور نیاز برای تامین ویتامین D و یا سایر ویتامین های مورد نیاز تامین نمی شود که همین مساله و کمبود عامل اصلی بسیاری از بیماری های دوران میانسالی افراد است.

استراتژی های درمانی، روشن باشند اکبری با تاکید بر اینکه استراتژی های درمانی باید کاملا روشن باشند، تصریح کرد: وزارت بهداشت در بحث سلامت تمایل و تلاش بالایی برای جلب مشارکت عمومی سایر ارگان ها دارد، ولی متاسفانه این استراتژی ها در زمان اجرا دچار مشکل می شوند؛ چراکه بخش های اجرایی خارج از وزارت بهداشت هستند.

وی در بخش دیگری ازاین گفتوگو با اشاره به طرح تحول سلامت، عنوان کرد: هنر طرح تحول سلامت، کاهش بار مالی درمان بستری ها در بیمارستان هاست که رضایت درصد بالایی از بیماران را به دنبال داشته است.

با این حال در اجرای این طرح نیز عدالت و کارایی آن طور که باید رعایت نشده و گاها بودجه در جای درست هزینه نمی شود.

رییس مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در پایان صحبت هایش با بیان اینکه در رابطه با تربیت نیروی انسانی متخصص و فوق تخصص وضعیت مطلوب است، گفت: تنها مشکل موجود، نبود نظام صحیح ارجاع و توزیع بیمار است که این مساله مشکلات زیادی هم برای بیمار و هم پزشکان متخصص ایجاد کرده، در یک سیستم کارآمد بیمار باید ابتدا به پزشک عمومی مراجعه کند و پس از غربالگری و تست های اولیه در صورت وجود مشکل، به متخصص و یا فوق تخصص مراجعه کند؛ یعنی اجرای دقیق پزشک خانواده و نظام ارجاع و توجه به راهنماهای بالینی.

این در حالیست که در سیستم فعلی کشور ما بیماران بدون غربالگری در مرحله اول به متخصصان مراجعه می کنند که همین مساله غالبا ایجاد مشکلات زیادی را سبب می شود.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری ایسنا، تاریخ انتشار 5 خرداد 97، کد مطلب: 97030502010، www.

isna.

ir
کلید واژه ها: سرطان - کشور - پیشگیری - سرطان در ایران - برنامه ریزی - درصد - ایران - برنامه - افزایش - دانشگاه علوم پزشکی - آمار - کشورهای اروپایی - دانشگاه - استاد دانشگاه - طولانی - بیماری - متفاوت - امید به زندگی - مرکز تحقیقات - وزیر بهداشت - زندگی - درمان - جدید - اجتماعی - اروپایی - بیماران - بهداشت - انتقاد - آلودگی - پزشکی

آخرین اخبار سرویس:
نوشیدنی پرطرفداری که سلول های قلب تان را ترمیم می کند!

بهترین روش مسواک یاد گرفتن کودکان

پیش بینی مرگ با هوش مصنوعی

چرا پلک چشممان می پرد؟

عکس/ قیافه پیکه بعد از لایی خوردن از امیری!

گزارش تصویری / مهدی بلوریان به سوی نور

پیش بینی زمان مرگ ممکن شد

اجرای برنامه های مشترک علوم پزشکی مجازی با دانشگاه ها

اجرای برنامه های مشترک علوم پزشکی مجازی با دانشگاهها

زمینه ساز بروز اعتیاد در میان دانشجویان چیست

اختصاص20درصد ظرفیت علوم پزشکی مشهد به پذیرش دانشجوی خارجی

تمدید مهلت ثبت نام انتقال و مهمانی دانشجویان علوم پزشکی

ترمیم قلب با خوردن روزی 4 فنجان قهوه

نقش ویروس "هرپس" در بیماری آلزایمر

نقش ویروس "هرپس" در بیماری آلزایمر

ترس در کودکان اغلب اکتسابی است

نقش ویروس "هرپس" در بیماری آلزایمر

درمان درد زانو و مفاصل با این روغن

نقش سلول های بنیادی در باروری کودکان مبتلا به سرطان

ترس در کودکان است اغلب اکتسابی است

300 میلیون دندان پوسیده در دهان ایرانیان وجود دارد

مادر بیماری ها در طب ایرانی

امسال افزایش قیمت دارو بیش از 9 % نخواهد بود/ با سودجویان برخورد می کنیم

بهترین روش برای یاد دادن مسواک زدن به کودکان

هشدار درباره دارو های تبلیغ شده در شبکه های ماهواره ای

نقش سلول های بنیادی در باروری کودکان مبتلا به سرطان

رفتارهای عجیب نامزد رونالدو دربازی پرتغال ومراکش

استفاده از "هوش مصنوعی" برای پیش بینی وضعیت آب و هوا

بعد از خوردن غذا این کارها را انجام ندهید

چرا دچار وزوز گوش می شویم؟

ماجرای تهیه سوسیس و کالباس های زیرپله ای

اجرای طرح تحول نظام سلامت با قوت در فارس ادامه دارد

ضرورت ایجاد ساختارهای جدید خدمات توانبخشی و بازتوانی شناختی در نظام سلامت

نقش سلول های بنیادی در باروری کودکان مبتلا به سرطان

80 درصد از کودکان مبتلا به سرطان شانس بهبودی دارند

حتی در گرمای شدید هم این نوشیدنی را نخورید

روش درمانی جدید پزشکان ایرانی برای درمان بیماران هموفیلی

با 10 خاصیت درمانگر سرکه بالزامیک آشنا شوید!

برداشت زردآلو از باغات لرستان + عکس

ضرورت ایجاد ساختارهای جدید خدمات توانبخشی و بازتوانی شناختی در نظام سلامت

دو مشکل پوستی تابستانه و دو راه حل ساده

بهره برداری فاز نخست بیمارستان ولیعصر اراک تا پایان سال +فیلم

تبخال را در خانه به سرعت درمان کنید!

نشانه خون در ادرار چیست؟

حفظ باروری کودکان مبتلا به سرطان با همکاری محک و رویان

فعالیت 76 مجمع خیرین سلامت در کشور

اینگونه شاد زندگی کنید!

زنان سحرخیز کمتر افسرده می شوند

نویسنده سرشناس در بستر بیماری

نقش سلول های بنیادی در باروری کودکان مبتلا به سرطان

گیاهی که سلامت کبدتان را تضمین می کند!

ماجرای تهیه سوسیس و کالباس های زیرپله ای

فرایندی جهت امکان تامین آب شرب در مناطقی که دچار کم آبی هستند

ترمیم قلب با خوردن روزی 4 فنجان از این نوشیدنی

کدام مشکلات سلامت در فصل تابستان تشدید می شوند؟

نوشیدنی مفید برای تضمین سلامت قلب

مادر بیماری ها در طب ایرانی

افزایش 10 برابری صادرات تجهیزات پزشکی در سال 97

مرگ زودرس در انتظار افراد سیگاری

انجمن های خیریه تقویت شوند/ حمایت دفتر امور اجتماعی و فرهنگی از انجمن بیمارن اُستومی

گیاهی که سلامت کبدتان را تضمین می کند!

این خوراکی ها سیستم ایمنی شما را تقویت می کنند

عجیب ترین خواص ماست و دارچین که نمی دانستید

ترمیم قلب با خوردن روزی 4 فنجان قهوه

پیش بینی مرگ با هوش مصنوعی

بلایی که بی خوابی بر سر نوجوانان می آورد!

یک دنیا سلامتی در دانه ای کوچک

فعالیت 76 مجمع خیرین سلامت در کشور

داروسازان بالینی تا چه میزان در کاهش هزینه های سلامت نقش دارند؟

مضرات خوردن آب یخ

رسوایی سازمان پزشکان بدون مرز

افزایش 39درصدی مرگ ناشی از فشار خون بالا در ایران

چهارمین عملیات اورژانس هوایی خلخال اجرا شد

رامبد جوان: خوشحال باشید تا سلامت جامعه آسیب تضمین شود

نقش سلول های بنیادی در باروری کودکان مبتلا به سرطان

"دارو در مقابل رابطه جنسی"!

شرایط دریافت غرامت دستمزد ایام بیماری اعلام شد

کنکوری ها چگونه اضطراب خود را کنترل کنند؟

بدهی انباشته بیمه ها به بیمارستان ها باید به شکل اورژانسی حل شود

ارتقای کیفیت آموزش دندانپزشکی از مهمترین اهداف حوزه آموزش

پوشال کولر را در شهر رها نکنید

تمدید مهلت ثبت نام درسامانه انتقال و میهمانی علوم پزشکی

نزدیک نبودن داروخانه شبانه روزی به مرکز مهمترین مشکل است 

افزایش 10 برابری صادرات تجهیزات پزشکی در سال 97

این یک دیوار طبیعی نیست!

رونمایی از 50 دستاورد دانش بنیان تجهیزات پزشکی

نقش سلول های بنیادی در باروری کودکان مبتلا به سرطان

مرض چاقی به عنوان عامل کاهش عمر متوسط شناخته می شود

تجهیزات پزشکی با کیفیت ، رانت ایجاد نمی کند

ملکشاهی؛ شهرستانی بدون بیمارستان/ 8 سال انتظار مردم برای «هیچ»

فارس گزارش می دهد ملکشاهی؛ شهرستانی بدون بیمارستان/ 8 سال انتظار مردم برای «هیچ»

چرا هلند شادترین نوجوانان جهان را دارد؟

در نشست میان مسئولان محک و پژوهشگاه رویان تشریح شد نقش سلول های بنیادی در باروری کودکان مبتلا به سرطان

ارائه خدمات سلامت رایگان به مددجویان بهزیستی توسط شبکه بهداشت و درمان بهارستان

ترمیم قلب با خوردن روزی 4 فنجان قهوه

محافظت از پوست در زنان خاندان های سلطنتی

بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی تهران: مسئولان اگر توانایی رفع مشکلات معیشتی مردم را ندارند، کنار بروند

افزایش 10 برابری صادرات تجهیزات پزشکی در سال 97

سزارین مطلقا بد نیست، زایمان طبیعی هم مطلقا خوب نیست

بازدید وزیر بهداشت از نمایشگاه بین المللی ایران هلث

سرعت رشد سرطان در ایران

سرعت رشد سرطان در ایران