مطالب مرتبط:
لزوم ترویج وقف های برای کاهش آسیب های اجتماعی
نشاط اجتماعی؛ در دستورکار شورای اجتماعی کشور
مدیرکل اوقاف سمنان:توسعه فرهنگ وقف از بروز معضلات اجتماعی جلوگیری می کند
می خواهیم اقدام «فوق العاده» در زمینه آسیب های اجتماعی انجام دهیم/ «نشاط اجتماعی» دستور کار نشست بعدی شورا
درمان بیمه شدگان خدمات درمانی در مراکز تامین اجتماعی طبق تعرفه دولتی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 7 خرداد 1397 ساعت 09:402018-05-28سياسي

زندان چهره اجتماعی یک شهر است


منصور بیگلری، مدیرکل امور زندان های کرمانشاه در یک گفتگوی صمیمی از روی دیگر زندان به عنوان سازمان امنیتی و دغدغه بزرگ وی و همکارانش برای یک زندانی در زمان حبسش، - خانواده وی و حتی اقدامات راهبردی برای ورود شخص به اجتماع سخن می گوید.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار خبرگزاری موج کرمانشاه، اسم تصمیم به سلب آزادی از وی می کند، اولین جایی که به عنوان محل اقامتی مجرم در نظر گرفته می شود، زندان است، مکانی که در نگاه عامه موقعیتی با دیوارهای محصور و میله های بلند و لباس های یکرنگ به ذهن می آورد و دراین بین کمتر کسی است که به چگونگی کارکرد فرهنگی در این مکان امنیتی و حتی عواقب حضور یک فرد در زندان برای اطرافیان و خانواده او توجه داشته باشد.

اما منصور بیگلری مدیرکل امور زندان های کرمانشاه در یک گفتگوی صمیمی از روی دیگر این سازمان امنیتی و دغدغه بزرگ وی و همکارانش برای یک زندانی در زمان حبسش، خانواده وی و حتی اقدامات راهبردی برای ورود شخص به اجتماع سخن می گوید.

به عنوان سؤال اول از یک به قول معروف زندانبان، تعریف شما از زندان چیست؟ ببینید این یک واقعیت است که زندان چهره اجتماعی یک شهر است و شما می توانید در یک آمار سرانگشتی از محکومین یک زندان و علت گرفتار شدن آن ها به این مهم دست پیدا کنید که بزرگ ترین آسیبی که آن شهر را تهدید می کند، چیست.

به قول خودتان بزرگ ترین آسیبی که شهر کرمانشاه را تهدید می کند، چیست؟ متأسفانه بیشترین گرفتاران و یا همان زندانیان کرمانشاه" را اعمال مجرمانه سرقت و پس ازآن مواد مخدر تشکیل می دهد و در مراتب بعدی صدور چک بی محل، مقروض بودن و دیگر آسیب ها قرار دارند و در یک دید کلی می توان به این مهم دست پیدا کرد که وجود مشکلات مالی زمینه ساز بسیاری از آسیب ها همچون سرقت، ورشکستگی مالی، صدور چک و امثالهم در کرمانشاه شده است و اگر عامه مردم از مشکل مالی رنج نبرند و از یک رفاه متوسط مالی برخوردار باشند، خیل قابل توجهی که الآن در زندان به سر می برند به راحتی از این مکان بیرون بیایند و این یعنی خالی شدن بخش اعظمی از زندان ها و به همین ترتیب خالی شدن زندان ها یعنی کم شدن هزینه های نگهداری، جذب پرسنل و .

زندانی شدن یک فرد، چه تبعاتی در جامعه خواهد داشت؟ صرف گرفتاری یک شخص دربند، از بعد تنبیهی و قضایی آن که دارای یک سیری تبعات فردی است و قانون گذار و دستگاه قضا برای حفظ امنیت جامعه در قالب یک اهرم استفاده می کنند اما آنچه دراین بین بیش از هر چیز دیگری جامعه را تحت تأثیر قرار خواهد داد، خانواده های زندانیان هستند که پس از حبس شخص، می بایست تبعات آن را جامعه تحمل کند به این شکل که در اکثر موارد فردی که زندانی می شود به هر ترتیب سرپرست خانوار است و مسئول تأمین نیاز معیشتی همسر و فرزندانش است و با گرفتاری وی، افراد آن خانواده به لحاظ مشکلات شدید مالی، اجتماعی و مسائل حاد روحی و روانی به شدت درگیر می شوند.

خوب در برخی از موارد خانواده ها با یک حامی مالی در بین اقوام و خویشاوندان به نوعی تأمین مالی می شوند اما در خیلی از موردها خانواده این زندانیان هیچ حامی برای گذران زندگی ندارند و عملاً با یک بار تحمیلی معیشتی برای اولیه ترین نیازهایشان روزانه دست وپنجه نرم می کنند و چه بسا برای رفع این نیازها مجبور باشند به هر کاری تن دردهند.

این یک واقعیت است که پول و داشتن درآمد کافی برای هرکسی حائز اهمیت است و وقتی یک فرد برای رفع گرسنگی، نگه داشتن یک سرپناه یا حتی خرج دوا و درمانش مستأصل باشد، دیگر نمی توان انتظار داشت که به هنجارها توجه داشته باشد، لذا برای حل مشکلش به هر کاری دست می زند، ما در سرکشی های خود از این خانواده های آسیب دیده به وفور می بینیم که پدر خانواده در زندان است، مادر برای تأمین معاش دست به هر کار خدماتی می زند و چون کفاف امور نمی دهد، فرزندان مدرسه نمی روند و مجبورند، چندین ساعت به صورت مداوم کار کنند، پس نمی توان انتظار داشت که این خانواده به لحاظ امنیت تحصیلی، آموزشی، تغذیه ای و روانی در سلامت باشد.

آیا این خانواده ها را کسی یا ارگانی حمایت می کند؟ بله، این آسیب در کشور ما به دو شکل ساماندهی شده است در خانواده هایی که زندانیان آن ها محکوم شده اند، آن ها تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) قرار می گیرند و به آن ها ارائه خدمت می شود اما دراین بین محکومینی هم هستند که وضعیت حقوقی آن ها بلاتکلیف است و این افراد به انجمن حمایت از خانواده های زندانیان معرفی می شوند و با ثبت شدن نام و وضعیتشان تحت پوشش حمایت های مالی، آموزشی و پیشگیری از آسیب ها قرار می گیرند.

انجمن حمایت از خانواده های زندانیان؛ کمی راجع به کارکرد این سازمان مردم نهاد توضیح بدهید؟ کارکرد اصلی این انجیو درواقع به قبل از پیروزی انقلاب اسلامی بازمی گردد و برای کم کردن هر چه بیشتر آسیب های اجتماعی که این خانواده ها پس از زندانی شدن یک فرد به عنوان سرپرست با آن درگیر هستند و حتی کمک به وضعیت سلامت زندانیان شکل گرفته است و ازآنجایی که به لحاظ مالی نیز هیچ ردیف مالی دولتی برای آن در نظر گرفته نشده است، به همین علت کلیه هزینه های این انجمن برای افراد تحت پوشش از طریق کمک های خیرین، اعضای هیئت مدیره و کسب درآمدهای مالی همچون دایر کردن فروشگاه، تأسیس کارواش، راه اندازی جایگاه سوخت و یا بهره برداری از زمین های کشاورزی و .

تأمین می گردد.

اعضای این انجمن را چه کسانی تشکیل می دهند؟ انجمن حمایت از زندانیان همان طور که قبلاً هم اشاره کردم، یک سازمان مردم نهاد است و اعضای هیئت مدیره آن متشکل از دادستان، فرماندار، رییس امور زندان ها که بنده باشم، رییس زندان مرکزی آن شهر و دو نفر از معتمدین خیر که انتخاب می شود، شکل می گیرد و این اعضا با انتخاب یک مدیرعامل به فعالیت اصلی انجمن حمایت از خانواده های زندانیان انسجام می بخشند اما واقعیت امر این است که پایه اصلی و شاکله این انجمن مردم هستند و مسئولین دولتی و قضایی به عنوان نزدیک ترین ارگان هایی که درزمینهٔ جرم و مجرمین و در برخورد مستقیم و مشکلات و وضعیت آنان روبرو هستند، قبول مسئولیت کرده اند.

در حال حاضر وضعیت انجمن حمایت از زندانیان کرمانشاه چگونه است؟ واقعیت امر این است که در سال های گذشته به علت عدم شناخت کافی مردم از کارکرد این انجمن، وضعیت خیلی خوب نبود اما ما عملاً دریکی دو سال آتی علاوه بر تلاش برای اعتمادسازی مردم درزمینهٔ کمک رسانی به مستقیم و ساماندهی خانواده های زندانیان، سعی کرده ایم که از ظرفیت دستگاه و ارگان های دیگر نیز استفاده نماییم به این شکل که از طریق رایزنی با اداراتی همچون اتاق اصناف، اتاق صنعت و معدن، نظام پزشکی، تعاونی های مسافربری و .

بخشی از نیازهای این خانواده های آسیب زده را در بخش هایی مثل دارویی، خدماتی، رفاهی، آموزشی و .

مرتفع می سازیم.

در کنار آن، انجمن حمایت از زندانیان کرمانشاه در یک پکیج آموزشی مدون، سال گذشته 600 نفر از خانواده ها را در یک دوره کلاس ها با بهره گیری از اساتید برجسته، تحت آموزش های ویژه سلامت اخلاقی، کاربردی روان شناسانه، پیشگیری از اعتیاد، بزهکاری، طلاق و.

قرار داده و از طرفی برای ترغیب هرچه بیشتر این خانواده ها برای حضور در کلاس ها علاوه بر اهدای سبدهای کالایی حتی کمک های نقدی هم به آن ها پرداخت کرده است.

یک اقدام دیگری هم که همه ساله در 5 خرداد هم زمان با سالروز حمایت از خانواده های زندانیان در قالب "طرح نسیم مهر" انجام می شود این است که انجمن به صورت گل ریزان علاوه بر دعوت و استفاده از کمک های مالی خیرین، درزمینهٔ آشنایی با کارکردهای اصلی انجمن، فرهنگ سازی سطح جامعه در برخورد با فرزندان و همسران خانواده های زندانیان مباحث و مسائل مختلف را عنوان و ا خود مردم برای نهادینه سازی فرهنگ صحیح برخورد با خانواده یک زندانی به عنوان یک شهروند استفاده می کند.

جامعه به عنوان بستر اصلی پذیرش آسیب های اجتماعی ناشی از زندانی شدن یک فرد، چه وظیفه ای بر عهده دارد؟ ببینید این مهم باید در فرهنگ عامه جامعه جا بیفتد که اصل بر شخصی بودن مجازات است در قانون و خانواده گناهی ندارند در ارتکاب جرم یک شخص و این مهم نباید فراموش شود که بسیاری از خانواده های زندانیان نیازمند کمک و مساعدت مالی هستند چراکه اغلب زندانیان به انگیزه کسب مال و رفع مشکلات اقتصادی خود و خانواده مرتکب جرائمی ازجمله خریدوفروش مواد مخدر یا سرقت شده و در زندان گرفتار می باشند، بااین وجود خانواده اغلب زندانیان همچنان دچار کمبود مالی و نیازمند کمک و یاری خیران و نیکوکاران هستند و اگر نباشد این حمایت ها، چه بسا اعضای این خانواده های آسیب دیده برای گذران امور خود مجبور باشند بازهم به اعمال مجرمانه و بزهکارانه دست بزنند و اینجاست که می بینیم بازهم دود این سهل انگار بازهم به چشم خود مردم می روند و روزبه روز به تعداد آسیب ها و پر شدن زندان ها حتی در سنین پایین اضافه می گردد.

ازاین رو انجمن حمایت از زندانیان برای پیشگیری از بروز آسیب های اجتماعی و توانمندسازی زندانیان و خانواده آنان درزمینه های فرهنگی، آموزشی و فراهم نمودن فرصت های شغلی برای آنان را امری ضروری قلمداد می کند و نام گذاری روز پنجم خرداد به عنوان "روز ملی نسیم مهر" باهدف جذب کمک های خیران و ایجاد عزم همگانی برای کمک به زندانیان و خانواده نیازمند آنان شکل گرفته است و امیدواریم در این روز بتوانیم به اهدافی که اشاره شد دست پیدا کنیم.


کلید واژه ها: زندان - کرمانشاه - زندانی - خانواده - امنیت - جامعه - بزرگ ترین - مالی - زندانیان - بزرگ - اجتماعی - بیگلری - گفتگوی - مشکلات مالی - مواد مخدر - برند - ورشکستگی - مشکل - خبرگزاری - چهره - سرقت - خبرنگار - مشکلات - واقعیت - فرهنگی - قانون - مکانی - اولین - تصمیم - آزادی

آخرین اخبار سرویس:
گروهک هایی خطرناک تر از داعش که با موزاییک سر می برند + عکس ها

محافط بن لادن در آلمان بازداشت شد

بهترین اماکن دیدنی آلانیا ، ارمنستان و مالدیو

خلق رویاهای دوست داشتنی با کی روش

استقرار استانداردهای جدید در صنایع غذایی

26 هزار پرونده در کمیسیون ماده 100 شهرداری تهران وجود دارد

دادستان های استان در انجام وظایف نظارتی خود کوتاهی نمی کنند/توجه به حقوق عامه مهم ترین رسالت دستگاه قضایی

واکنش ترامپ به بیرون کردن کارمندش از رستوران

در جنگ اقتصادی دشمن با تمام قوا به میدان آمده است

مهار تانکر آتش گرفته 15 هزارتنی توسط ناخدای ایرانی تا درگیری با دزدان دریایی/ از شجاعت این مردان چه می دانید؟

درخواست حاجی بابایی برای لغو تعطیلات مجلس

بررسی اعتراضات امروز در کمیسیون امنیت ملی

استاد احمد شاهد شاعرخراسان شمالی درگذشت

هنرمند فقید حوزستانی نام نیک بر جا گذاشت

استاد احمد شاهد شاعرخراسان شمالی درگذشت

قدمت 9 هزار سال + عکس ها

خلق رویاهای دوست داشتنی با کی روش

تصویر/ یخ در بهشت فروشی در سال 1272

ردیابی شهروندان چینی با پهباد نظارتی

فهرست شرکت های دریافت کننده ارز دولتی اعلام می شود

تصمیم 100 میلیارد دلاری دولت چین بورس های آسیایی را نزولی کرد

ایمن سازی شبکه برق بازار تهران آغاز شد

با یکی از پرخطرترین شغل های جهان آشنا شوید مهار تانکر آتش گرفته 15 هزارتنی توسط ناخدای ایرانی تا درگیری با دزدان دریایی/ از شجاعت این مردان چه می دانید؟

اولین نشست سال 97کارشناسان اداره امور قرآنی چهارمحال و بختیاری برگزارشد

حاشیه ای که خستگی خبرنگاران را دو چندان کرد

مراتب ثبت «درگاه ها و درهای سنگی باغ های تاریخی تیران» به استاندار اصفهان ابلاغ شد

ابلاغ مراتب ثبت 4 اثر منقول فرهنگی تاریخی به استاندار یزد

تخصص علمی در کنار اخلاق و وجدان کاری لازمه کار پزشکان است

کمالوندی: برای غنی سازی بدون برجام آماده ایم/آخرین فرصت اروپایی ها

انتقاد سازمان امنیت و همکاری اروپا از انتخابات ترکیه

عناصر اپوزیسیون بار دیگر به جان هم افتادند

گزارشی از تجمع اعتراضی برخی بازاریان تهران

خشونت در لباس محبت + فیلم

اعتماد به آمریکا برای تأمین امنیت،تقویت تروریسم است

26 هزار پرونده در کمیسیون ماده 100 شهرداری تهران وجود دارد

اگر مدیرانم مشکلی داشته باشند درنگ نخواهم داد

دیدار خداحافظی رییس دفتر منطقه ای یونسکو با ظریف

نشست رؤسای اصناف بازار برای اعلام برائت از اخلالگران برگزار می شود

تیراندازی بر طیارات مسافر بری در اندونزیا

ستاره خلیج فارس از خروج 5.4 میلیارد دلار ارز از کشور جلوگیری کرد

هیچ کس در تجمع کسبه بازداشت نشد

آغاز طرح توسعه دانشکده عمران دانشگاه شریف+ عکس

اخراج مجدد یک خبرنگار توسط رییس شورای شهر بندرعباس

وزیر اطلاعات: برجام به مویی بند است

یادواره شهدای اساتید استان کردستان برگزار شد

حاشیه ای که خستگی خبرنگاران را دو چندان کرد

جوانان جذب نمازهای جمعه شوند

کسی در تجمعات بازار بازداشت نشد

برخی ارز دولتی گرفتند ولی کالا وارد نکردند

پست اینستاگرامی کی روش در آستانه بازی با پرتغال + عکس

منعطف ترین شارژر وارد بازار شد

برجام در ایران به یک مو بند است

یساری: ورشکست شدم و رفتم سراغ خوانندگی!

نامه رییس فراکسیون ولایی به لاریجانی: مجلس وزرای ناکارآمد را برکنار کند

شهردار تهران: افرادی که برای ناامیدی مردم قدم برمی دارند خائن هستند/ در برخورد با مدیران متخلف درنگ نمی کنم

یادداشت توییتری روحانی در آستانه بازی ایران و پرتغال + جزییات

ولایتی با مشاور امنیت ملی عراق دیدار کرد

کارنامه آمریکا از ترامپ شخصیتی ساخته که در دادگاه های بین المللی قابل محاکمه است

نقش ایران در حمایت از عراق و مبارزه با تروریسم قابل تقدیر است

محمود میرلوحی: احمدی نژاد نظام تقسیمات کشوری را بهم ریخت

سالگرد شهادت «شهید عارف الحسینی» در اسلام آباد برگزار می شود

با یک گل، بهار شروع می شود

مستبدی تمامیت خواه یا رهبری مورد اعتماد؟ رای دهندگان ترک درباره اردوغان چه نظری دارند؟

معاون فرماندار تهران: هیچ فردی در تجمع امروز کسبه مقابل مجلس دستگیر نشده است

شاگردان بودا چه می کردند؟

مدیر روابط خارجی وزارت فرهنگ آذربایجان: سفر صالحی به روابط ایران و جمهوری آذربایجان تحرک می بخشد

حقوق معوق کارکنان گروه ملی فولاد خوزستان پرداخت شد

بازتاب حرکت هواداران ایران علیه رونالدو در مارکا +عکس

بارش ها 26 درصد افت کرد

فیلم/ مردم روی آزادراه تهران-شمال سرمایه گذاری کنند!/ پروژه ای که از سال 53 آغاز و هنوز افتتاح نشده است

مردم علیه تحریم

گفت وگوی تلفنی ظریف و لاوروف در مورد برجام

وجود 26 هزار پرونده در کمیسیون ماده 100/ بدنه شهرداری فربه است

66هزار تن کالا از بندر دیر صادر شد

تحلیل جامعه شناختی مراسم سه شنبه شب های مسجد مقدس جمکران انجام می شود

تشییع پیکر مطهر شهید مرزبانی در نقده

500هکتار زمین به صنایع پایین دستی مس در رفسنجان اختصاص یافت

اولین لیست از قهرمانان حاضر در بخش Roster عنوان WWE 2K19 منتشر شد

عجیب ترین اختیارات ملکه بریتانیا ؛ از عفو ملوکانه تا اعلام جنگ + عکس ها

ایجادپهنه فرهنگی رودکی دربافت تاریخی شهر

ساخت18ساحتمان ماندگار در کشور

کنفرانس «حسین برای همه» در شهر سکردو بلتستان برگزار شد

بروجردی: ما براساس منافع ملی مان تصمیم می گیریم

بازدید امیر سرتیپ صباحی فرد از پدافند هوایی شمال شرق کشور

عذرخواهی ایرانی ها از رونالدو +عکس

کلایدرمن آهنگ باشکوه ای ایران را نواخت

نظارت جدی بر شرکت های وارد کننده گوشی موبایل

شرط سن و تحصیل برای ارایه وام بانکی خلاف است

لزوم احداث ساختمان های متناسب با محیط زیست در کشور/ امکان صنعتی سازی ساختمان ماندگار در ایران وجود ندارد

امور شهر را در مسیر عقلانیت هدایت کرده ایم

تشریح آخرین وضعیت پرونده های بانک سرمایه و ثامن الحجج / انتقاد از اقدامات و اظهارت برخی سلبریتی ها در موضوعاتی که مرتبط با وظایف آنان نیست

نباید وقتی اسم فساد می آید شهرداری سرلیست باشد

500هکتار زمین به صنایع پایین دستی مس در رفسنجان اختصاص یافت

فرماندار اهواز منصوب شد

لازمه ایجاد شغل سرمایه گذاری است

تشکیلات قضایی خوزستان 50 درصد قاضی و کارمند نیاز دارد

نامه فراکسیون ولایی خطاب به لاریجانی

ولایتی با مشاور امنیت ملی عراق دیدار کرد

گفتگوی تلفنی روحانی با اردوغان

بلای اشرافیگری، بلای بزرگی است

زندان چهره اجتماعی یک شهر است

زندان چهره اجتماعی یک شهر است