مطالب مرتبط:
نقد و بررسی و معرفی ولوو اس 90 مدل 2018
نقد و بررسی ولوو اس 90 مدل 2018
عملکرد کمیسیون های شورای شهر یزد نیاز به نقد و بررسی دارد
بررسی فیلم Deadpool 2 ؛ ابرقهرمان ها به بهشت نمی روند
وضعیت قرمز | نقد و بررسی بازی State Of Decay 2
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 7 خرداد 1397 ساعت 09:362018-05-28فرهنگي

گزارش نشست نقد و بررسی کتاب من بهشت را دیده ام


نشست هفتگی مرکز فرهنگی شهر کتاب درباره کتاب من بهشت را دیده ام: تأملاتی در فلسفه هنرهای غربی، شرقی و اسلامی برگزار شد.

- امیرحسین ذکرگو، استاد هنر اسلامی در دانشگاه بین المللی اسلامی مالزی، تاکنون کتاب های مختلفی را پیرامون هنر و اسطوره شناسی به رشته ی تحریر درآورده است که از این میان می توان به فیل در شمایل های هندویی و بودایی ، مار در هنرهای بودایی و هندویی ، اسطوره شناسی و هنرمند ، ایزدان آب و آبزیان اساطیری اشاره کرد.

نشست هفتگی مرکز فرهنگی شهر کتاب "در اول خرداد، به بحث و گفت وگو درباره ی کتاب من بهشت را دیده ام: تأملاتی در فلسفه هنرهای غربی، شرقی و اسلامی که گفت وگو زهرا زواریان با دکتر ذکرگو است، اختصاص داشت و با حضور دکتر محمودرضا اسفندیار، دکتر مهرداد قیومی بیدهندی، دکتر امیرحسین ذکرگو و زهرا زواریان برگزار شد.

فرصتی برای گفت وگوی وجودی زهرا زواریان، نویسنده و پژوهشگر ادبی، درباره ی چگونگی شکل گرفتن این کتاب، اظهار داشت: هنگامی که دانشجوی کارشناسی ارشد فلسفه بودم به دنبال پرسش هایی بودم چون حقیقت چیست یا چه نسبی با انسان ها دارد.

فیلسوفان پاسخ های گوناگونی به این پرسش داده اند، اما از میان انبوه این پاسخ های فلسفی کتاب محاورات افلاطون و مجموعه دیالوگ های افلاطون برای من بسیار جذاب بود.

شاید از دلایل جذابیت این اثر برای منِ داستان نویس مسائلی چون شخصیت پردازی ها، فضاسازی ها و پرسش های جدی ای بود که به شکل دیالکتیک آثار افلاطون را پیش می برد.

از نظر افلاطون راه رسیدن به حقیقت دیالکتیک یا همان گفت وگو است.

با تقریر و ترجمه ی کتاب ادبیات و فلسفه در گفت وگو ی گادامر، برای پایان نامه ی کارشناسی ارشد، ژانر گفت وگو برایم بسیار جدی تر شد.

در همین زمان پیشنهاد این گفت وگو را به ایشان دادم، در ابتدا قصد انتشار کتاب نداشتیم و بیشتر همزبانی را در نظر داشتم.

چون متأسفانه دپارتمان های فلسفی بیشتر فلسفه درس می دهند و نه فلسفیدن.

بیشتر استادان متکلم وحده اند و این در تمام حوزه های هنری، ادبیات، جامعه و احوالات سیاسی جامعه تعمیم یافته است.

فضای دنج و خلوتی پیدا کردیم تا بتوانیم فارغ از بایدونبایدها گفت وگو کنیم.

به مرور اتفاق های خوبی افتاد.

نحوه ای مواجهه ی وجودی بود.

دیگر گفت وگوی ما گفت وگوی میان دو فرد نبود.

او به حضور وجود و تاریخیت طرفین گفت وگو به منزله ی آنچه در جریان گفت وگو با دکتر ذکرگو ظاهر شد اشاره کرد و درباره ی گفت وگوی کتاب با مخاطب اظهار داشت: آخرین نوع گفت وگو هم گفت وگویی است که کتاب با مخاطبش دارد.

فکر می کنم که هر مخاطبی به نوعی با این متن وارد سخن و دیالوگ می شود و این یعنی استمرار و سیالیت گفت وگو در بی پایان بودن.

انگار حدی برای این گفت وگوها نیست.

شاید این همان سیالیت وجود است که به جریان می افتد.

وی افزود: من بسیار خوشحالم که آنچه در این کتاب هست مصاحبه یا مذاکره یا تفاهم نامه و چیزهایی از جنس روزمرگی نیست و فکر می کنم برای درک بیشتر کتاب شاید بتوان سطرهای نانوشته ی آن را خواند.

به قول گادامر، منتقد یا خواننده برای درک یک متن باید بتواند وارد لایه های پنهان متن شود و آن چیزی را بخواند که هرگز نوشته نشده است.

او تجارب دینی، عرفانی، هنری و زیستی دکتر ذکرگو را باعث ارزشمندتر شدن کتاب دانست و درباره ی ویژگی های کتاب، اظهار داشت: در روزگار ما عبور از ذهنیت کانتی یکی از مسائل مهمی است که در نگاه فیلسوفان مطرح می شود.

خود هایدگر که با طرح کردن این ایده دو هزار سال متافیزیک غرب را زیر سؤال می برد و معتقد است که بشر باید از این سوبژکتیویته عبور کند، به نوعی شاید اسیر این سوبژکتیویته و ذهن خودش است.

به نظرم یکی از ویژگی های این کتاب و درواقع نحوه ی زندگی دکتر ذکرگو، عبور از این سوبژکتیویته است.

این به نظرم در روزگار ما شایسته ی ارزش است و می تواند الگویی برای جوانانی باشد که به نوعی گم شده و دچار نهیلیسم شده اند و به در ودیوار می زنند که راهی پیدا کنند، چرا که ایشان توانسته است امکان خاص یا به قول هایدگر امکان اخص خودش را به منزله ی فردیت یک انسان و هنرمند پیدا کند.

نکته ی دیگری که به نظرم مهم است، عبور ایشان از عرفانی است که در فرهنگ خودمان بسیار پیچیده و مغلق برای جوانان و مخاطب توضیح می دهیم.

در کار ایشان با عرفان شرقی ای روبه روییم که به سادگی گرایش دارد و چیزی دور از دسترس نیست که نتواند در زندگی فرد وارد شود.

نگاهی به حالِ درون امیرحسین ذکرگو، اسطوره شناس و هندشناس ایرانی، با استثنایی و خوب توصیف کردن تجربه ی کتاب من بهشت را دیده ام ، عنوان کرد: درواقع این کتاب گزارشی از احوال درونی است که حضور خانم زواریان امکانش را برای من فراهم کرد.

چراکه وقتی انسان بدون پرسش خارجی به احوال درونی خود مراجعه می کند، چیزی نمی بیند.

من حدود شانزده یا هفده سال پیش شروع به نگارش زندگی نامه ام کردم.

حتی شانزده فصل نوشتم و از همان روز اول می دانستم که اسم آن من بهشت را دیده ام است.

پس قرار نبود این اسم روی کتاب حاضر باشد، اما دوستان اصرار داشتند که این کتاب از همان سنخ است و بهتر است به همان اسم چاپ شود.

او افزود: یکی از ویژگی های این کتاب بلاتکلیف بودنش است.

عادت به رویکردی تخصصی داریم و دوست داریم کتاب ها مشخصاً مبحثی را طرح کنند.

همیشه با این دغدغه روبه رو بودم که هیچ یک از فعالیت های من خودم را نمایش نمی دهد.

عده ای مرا نقاش، عده ای دیگر عکاس یا استاد یا نویسنده یا حتی افراد نزدیک تر من را ورزشکار و ماهر در آشپزی می شناختند.

احساس می کردم که انسان ها هیچ وقت به مثابه یک مجموع دیده نمی شوند.

یا به تعبیری انسان مجموعه یا جمع جبری نمودهایش نیست.

اگر ورزشکاری و آشپزی و نقاشی و عکاسی و نویسندگی و فیلسوفی و علاقه به علم الادیان را در کنار هم بچینید و به هم بفشارید نتیجه یک نفر آدم نمی شود، چرا که آن یک نفر آدم پدیده ای بسیط است و اینها مانند تراوشاتی است که از او خارج می شود.

این کتاب از لحاظی سراسر نقص است.

چرا که ناممکن است که یک زندگی را از زمانی که من به دنیا آمدم تاکنون که حدود شصت و اندی سال دارم در یک مجلد گرد آورد.

از دیگر سو، این محسنات را دارد که چون حجم اندکی دارد، انسان آن یگانگی یا تجربه ی وجودی را در آن حس می کند.

من با این کتاب دوباره خودم را شناختم، خودم را تماشا کردم و برایم بسیار ارزشمند بود.

وی با بیان اینکه پیچیدگی امری تحمیل شده و جدا از عقلانیت و تفکری است که انسان را به کمال می رساند، تصریح کرد: امروز آن قدر پیچیده ایم که به نظرم بایستی فقط این پیچیدگی ها را از خودمان بزداییم.

اگر یک سوی خودکار من کودکی باشد و سوی دیگر عقلانیت و محاسبه گری مارگونه، ما به شدت به سمت مارگونگی خمیده ایم.

لذا اگر تمام تلاشمان را برای حرکت به سمت کودکی کنیم، به وضعیتی میانه خواهیم رسید.

ذکرگو در پایان، ضمن بیان تجربه ی خواندن کتاب بعد از چاپ، به کهنه نشدن تجارب وجودی برخلاف اطلاعات اشاره کرد و مقدمه ی کتاب را برای حاضران قرائت کرد.

کتابی برای زائران حقیقت محمودرضا اسفندیار، رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد اسلامشهر، ضمن اشاره به اهمیت نقش مصاحبه کننده و درگیری ذهنی او با مسائل وجودی در ظهور ساحت های عمیق تر وجودی مصاحبه شونده، اظهار داشت: جزم اندیش نبودن و ایدئولوژیک فکر نکردن دکتر ذکرگو در کتاب مشخص است و خواننده را در مسیر با او همراه می کند.

این برای مخاطب فرصتی ایجاد می کند که با خودش مواجهه ی وجودی پیدا کند.

صراحت و صداقت مصاحبه شونده در بیان افکار و احوالش بسیار مغتنم است.

شاید خیلی ها، راحت صحبت نکنند یا به عمد پیچیده صحبت کنند، اما صراحت دکتر ذکرگو باعث می شود که با زحمت کمتری به دالان های زیبای ذهن او وارد شویم و صحنه هایی که تصویر می کند را تماشا کنیم.

دوران کودکی و فرصت های استثنایی و دوستی های پربار و محیط آموزشی خاص و به مرور زمان تجارب انقلابی، خاستگاه مذهبی دست به دست هم می دهد تا شخصیتی پی ریزی شود که دارای مبنای محکمی است.

شاید ذکرگو تجارب و دگرگونی های مختلفی را از سر گذرانده باشد، اما از ابتدای کتاب وحدت شخصیت را تا حدی احساس کنید.

او جویندگی را وحدت بخش همه ی دگرگونی ها، کثرت ها و تجارب ذکرگو دانست و افزود: تأکید ذکرگو بر قضاوت نکردن و درک عمیق هستی از جمله هنر است و تصویری که از هنر سنتی و نسبت آن با هنر مدرن به دست می دهد برای مخاطب بسیار ارزشمند است و می تواند الگویی برای نگاه کردن باشد.

او در ادامه ویژگی هایی چون در حال زیستن، دگرگونه نگریستن، مشتاقانه به استقبال حادثه ها رفتن را در زندگی ذکرگو برجسته کرد.

ماجرای پیمودن جاده ی ابریشم را از توفیق های ذکرگو و آشکارکننده ی روح جوینده و زائر او دانست و اظهار داشت: تلاقی هنر غربی ـ شرقی در ذهن و ضمیر دکتر ذکرگو داستان زندگی ایشان را شنیدنی تر کرده است.

در نهایت با تجربه ی عمیقی که از هند پیدا کرده است، می توان این گونه گفت که به درک وحدت به کثرت راه یافته است.

هند همواره در فرهنگ ما حج فرهیختگان و اهل فرهنگ بوده است.

بسیاری از اندیشمندان و حکمای ما یا مقیم هند بودند و یا در هند رفت و آمد می کردند.

این نشان می دهد که در سرزمین هند جوشش حکمت به معنای عقل عقل ملموس است و اگر کسی بتواند از این ظاهر متکثر عبور کند و به جان هند دسترسی پیدا کند، حتماً آن آرامش و صبوری و حکمت را تجربه خواهد کرد.

چون حکمت زیستن و ملاقات خویشتن خویشتن است، زمانی که انسان بتواند نقاب ها را کنار بزند و با ساحت عمیق وجود خودش مواجه شود.

در یک کلام نگاه تطبیقی ایشان به ادیان با چاشنی عرفان با بینش ماندالایی دکتر ذکرگو متجلی شده است.

این ماندالایی دیدن، تودرتو، لایه لایه ای و حلقوی دیدن عالم دستاورد ارزشمند ایشان از هند است.

هم زمان که در درون خودمان از مغرب به مشرق وجودمان حرکت می کنیم، سیر آفاقی هم معنادارتر می شود و هستی لایه های دیگری را به ما نشان می دهد و این مستوران عالم غیب حجاب را کنار می زنند و ما را به ملاقات خودشان دعوت می کنند.

این تجربه ای بسیار ارزشمند است و این کتاب برای کسانی که می خواهند زائر مشرقی باشند و همه جا در پی آواز حقیقت بدوند، بسیار خواندنی است.

کودک شصت ساله مهرداد قیومی بیدهندی، دانشیار دانشکده ی معماری و شهرسازی دانشگاه شهید بهشتی، ضمن اشاره به فرآیند اجتماعی شدن کودک انسان به منزله ی ضعیف و وابسته ترین موجود، اظهار داشت: به موازات فرایند اجتماعی شدن، انسان بکر بودن و طبیعی بودن خود را از دست می دهد؛ یعنی اگر ارتباط کودک با جهان ارتباطی بی واسطه و بدون عینک و وجودی است، به تدریج به ارتباطی به واسطه ی ساخته های فرهنگ و از عینک دیگران تغییر می کند.

به عبارت دیگر، ارتباط بی واسطه و تمیز انسان با محیط اطرافش به ارتباط آلوده به فرهنگ تبدیل می شود.

هر یک از این انواع ارتباط چیزهایی برای انسان دارند، اما با افزوده شدن لایه ی فرهنگ به مجموعه ی لایه های ارتباطی انسان با جهان کار دشوارتر می شود.

او افزود: رفتارهایی شبیه به رفتارهای کودکان را در پیامبران می بینیم.

نقل است که پیامبر برای وسایل شخصی خود مثل قبا و عصا و دستارش اسم می گذاشت؛ همان کاری که بچه ها با اسباب بازی هایشان می کنند.

عادت ها یکی از ساخته های فرهنگی اند.

عادت شکنی یا خلاف آمد عادت در احوال اولیا و آثاری مثل مثنوی معنوی مولانا دیده می شود.

عادت شکنی کمک می کند که لایه های متراکم فرهنگ شکسته شود و انسان با طی کردن لایه های عالم به امکاناتی مثل کشف و شهود، وحی، ملاقات حقیقت دست پیدا کند یا نزدیک شود.

از حضرت پیغمبر نقل شده که من بچه ها را به پنج دلیل دوست دارم؛ یکی اینکه گریه می کنند و زیاد، دوم اینکه قهر می کنند و زود آشتی می کنند، سوم اینکه با خاک بازی می کنند، چهارم اینکه می سازند، ولی دل نمی بندند و به راحتی خراب می کنند، پنجم اینکه اگر چیزی به دست می آورند، سریع مصرفش می کنند و برای فردا ذخیره نمی کنند.

با این حال، خوب و بدِ فرهنگ به بزرگسال آموخته که این کارها را نکند تا بتواند بهتر در جامعه زندگی کند.

به انسان آموخته که خودش را طور دیگری نشان دهد تا در جامعه آسیب نبیند؛ برای نمونه به او آموخته که تکبر بورزد، اما تظاهر به تواضع کند! این رفتارها برای اهل فرهنگ های پیچیده مثل ما خیلی آشنا است و روزمره با آنها درگیریم.

قیومی در پایان ذکرگو را کودکی شصت ساله خواند که ضمن تجهیز به امکانات فرهنگی، محسنات کودکی را حفظ کرده است.

سپس با تأکید بر جدا بودن کودکی مدنظر از کلیشه های کودک روان، بخش هایی از کتاب را خواند و به ویژگی های فردی چون ذوق زدگی کودکانه، سعه ی صدر، بی طرفی و برخی آرای ذکرگو در مقابل هنرهای شرقی ـ غربی پرداخت.


کلید واژه ها: کتاب - افلاطون - فلسفه - کارشناسی ارشد - اسلامی - دکتر - شهر کتاب - مخاطب - فرهنگی - ادبیات - برگزار - شخصیت پردازی - نقد و بررسی - جامعه - پایان نامه - بین المللی - ارشد - انسان ها - پیشنهاد - دانشگاه - نویسنده - جذابیت - داستان - هنرمند - ترجمه - سیاسی - انسان - نامه - رشته - هایی

آخرین اخبار سرویس:
مشکلات حوزه فرهنگی کردستان شناسایی و رفع آنها در اولویت است

بازدید وزیر ارشاد از نمایشگاه «لوور در تهران»

رونمایی از اعلان فیلمی با موضوع اعتیاد+پوستر

فرهنگ کتاب خوانی در دشتستان تقویت می شود

مشکلات حوزه فرهنگی کردستان شناسایی و رفع آنها در اولویت است

سوء تفاهم حسن فتحی در «نمایشخانه»

شهر گیلاس ایران میزبان جشنواره ملی

برپایی نمایشگاه صنایع دستی اقوام ایرانی در سنندج

خاطرات ناصر ملک مطیعی در آستانه انتشار

خاطرات ناصر ملک مطیعی در آستانه انتشار

جایزه بهترین بازیگر زن جشنواره ی شانگهای به نگار مقدم/ تقدیم جایزه به مادر

جشنواره گل بلژیک مقابل تونس + عکس

با دیدن این انسان ها حتما تعجب خواهید کرد + عکس

سی امین جشنواره تئاتر خوزستان آبان ماه برگزار می شود

سی امین جشنواره تئاتر استان خوزستان آبان ماه برگزار می شود

نمایشگاه شاهنامه ای از جنس شیشه در سعدآباد

پوستر «دارکوب» رونمایی شد

رونمایی از اعلان فیلمی با موضوع اعتیاد

اجرای قطعه«ای ایران» در اولین کنسرت کلایدرمن در تهران

نمایشگاهی از 15 اثر در "گذار نخستین"

پره سر میزبان نخستین جشنواره ای بومی – محلی

گشت خبری در استان سمنان + فیلم

اردبیل؛ جشنواره ای از جنس بابونه

بازیگر «درساژ» جایزه اش را به مادرش تقدیم کرد

سکانس هایی از فیلم در مدت معلوم

اعضای جدید هیات مدیره بنیاد فرهنگ، هنر و ادب آذربایجان انتخاب شدند

شهرستان تفت قطب تولید عسل استان یزد+فیلم

رونمایی از نشان واره قباد شیوا برای جایزه ادبی «الوند»

یساری در فیلم دشمن زن نقش خودش را بازی می کند

موقعیت جالب حامد بهداد پشت صحنه فیلمی تازه/عکس

جشنواره اقوام ایرانی در دامغان

عذر خواهی رسمی بنیاد رودکی درباره اجرای یک همایش

اهدا هزار سکه ایران باستان به موزه آستان قدس رضوی

تصویری قدیمی از بازیگران سرشناس که آذر معماریان منتشر کرد

عملیات احداث سالن آمفی تئاتر روباز کامیاران آغاز شد

جلوگیری از فعالیت دو مرکز دندانپزشکی و دندانسازی بدون مجوز

عذر خواهی رسمی بنیاد رودکی درباره اجرای یک همایش

38 اثر در مرحله داوری جشنواره نقد داستان کوتاه

حمید گودرزی از سریال «ستایش» انصراف داد/عکس

به دیدن شکوه و زیبایی بیایید

ازدواج 2 بازیگر سریال تاج و تخت (عکس)

عملیات احداث سالن آمفی تئاتر روباز کامیاران آغاز شد

به دیدن زیبایی و شکوه بیایید!

فراخوان شرکت در جشنواره چادر های آسمانی

فراخوان شرکت در جشنواره چادرهای آسمانی

شهروند خبرنگار ما باشید + فیلم

هالیوود همچنان در دست مردان سفیدپوست است | اوضاع بحرانی زنان و رنگین پوستان

آغاز پخش مجدد تله تئاتر از شبکه چهار/ سوء تفاهم حسن فتحی در نمایشخانه

تمهیدات ویژه شبکه آفتاب برای تابستان + فیلم

تخریب بخشی از بنای تاریخی کتابخانه پارک شهر

ازدواج 2 بازیگر سریال تاج و تخت

زیبایی شناسی ملال در آثار شهید ثالث

رونمایی از اعلان فیلمی با موضوع اعتیاد

سینما گویاترین زبان برای بیان و انتقال مفاهیم

/ در سینما و تئاتر چه خبر است؟/

جشنواره شکوفه های کاراته در اردبیل

چهره پرداز «میرزا کوچک خان» درگذشت

رونمایی از اعلان فیلمی با موضوع اعتیاد

طباطبایی نژاد: سینما گویاترین زبان را داراست

تخریب بخشی از کتابخانه پارک شهر تایید شد

نمایش دیدار "ایران - پرتغال" در سینما های شیراز

10 شبکه پیچیده مترو جهان (+فیلم)

فراخوان هجدهمین جشنواره استانی تئاتر پسامهر در فسا

فیلم/ برخورد تانک با یک خودرو

«پسامهر» فسا هنرمندان فارس را فرا می خواند

تخریب بخشی از کتابخانه پارک شهر تایید شد

درخواست عجیب لیلا اوتادی از مردم

مسعود ده نمکی زندانی هایش را به خط کرد/ عکس

نامزدهای بخش داستان کودک و نوجوان جایزه قلم زرین معرفی شد

" زندانی ها" به خط شدند

یوگاکاران غم زده اند؟

مرور آثار سه کارگردان زن ایرانی در موزه ماکسی رم

حرف تازه ای از سبک زندگی با سرسرا

افسوس خوردم که مثل عباس کیارستمی از زلزله رودبار فیلم نساختم

بازیگر «درساژ» جایزه اش را به مادرش تقدیم کرد

هفته فرهنگی ایران در جمهوری آذربایجان برگزار می شود

احمدی بر نقش نشاط اجتماعی در کاهش آسیب های اجتماعی تاکید کرد

تقدیم اجرای یک نمایش به دختران ایرانشهر

قرآن بدون مجوز چاپ نمی شود

«ترنج» به روایت افسانه زمانی

رقابت کمدی ها با فوتبال

فعالیت پنج سینما در اردبیل

استفاده از ضایعات در یک واحد دامداری استان+ فیلم

موزه قصر میزبان زندانی های ده نمکی شد/بازیگر سریال ستایش: صعود تیم ملی به مرحله بعد خوشبینانه است

رقابت کمدی ها با فوتبال

تبدیل زباله به آثار هنری زیبا + فیلم

بازیگر کهنه کار سینمای ایران در 80 سالگی درگذشت + عکس

10تیرماه آخرین مهلت ارسال آثار به دبیرخانه جشنواره ملی انتشارات روابط عمومی

انصراف حمید گودرزی از بازی در فصل سوم سریال ستایش

رونمایی از پوستر فیلم سینمایی «دارکوب»

«زخم های وحشتناک زمین بازی» به دختران ایرانشهر تقدیم شد

«ترنج» به روایت افسانه زمانی در کانون پرورش فکری

حمله ضد انقلاب ها به رامبد جوان و خندوانه

فقط مستاجران می دانند

فیلم/ فیفا: کی روش دشمن خودی پرتغال!

برگزاری چهارمین جشنواره سالانه هنرهای رزمی در مشهد

تولید و پخش بیش از 18 هزار دقیقه برنامه

4 تیرماه؛ آخرین مهلت ارسال آثار به جشنواره بین المللی «شیراز امروز»/ مشارکت 116 عکاس خارجی

بازیگر کهنه کار سینمای ایران در 80 سالگی درگذشت + عکس

مگان مارکل کلاهی شبیه به آدری هپبورن پوشید

گزارش نشست نقد و بررسی کتاب من بهشت را دیده ام

گزارش نشست نقد و بررسی کتاب من بهشت را دیده ام