مطالب مرتبط:
جورج بوش پدر بار دیگر بستری شد
جورج بوش پدر بار دیگر بستری شد
اظهارات اروپایی ها باید به عمل تبدیل شود/ ظرف دو تا سه روز قادر به غنی سازی 20 درصد هستیم
تیام در حال تبدیل شدن به کاوه رضایی دیگر!
نتایج معکوس تلاش آمریکا برای تبدیل رژیم صهیونیستی به غول منطقه ای
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 7 خرداد 1397 ساعت 07:552018-05-28سياسي

چرا شورایاری ها به بستری برای لشکرکشی سیاسی تبدیل شدند؟


بیش از چهار دوره از انتخابات شورایاری ها می گذرد اما در سایه نبود چهارچوب و جایگاه قانونی؛ این نهاد به جای ظرفیت سازی برای افزایش مشارکت واقعی مردم تبدیل به بستری برای تخلف و فعالیت سیاسی شده است.

- چرا شورایاری ها به بستری برای لشکرکشی سیاسی تبدیل شدند؟ " بیش از چهار دوره از انتخابات شورایاری ها می گذرد اما در سایه نبود چهارچوب و جایگاه قانونی؛ این نهاد به جای ظرفیت سازی برای افزایش مشارکت واقعی مردم تبدیل به بستری برای تخلف و فعالیت سیاسی شده است.

با وجود انکار و اصرار شورای شهر به کارآمدی این مجموعه ی سه هزار و پانصد نفری؛ متخصصان راه حل را ارتقا یا انحلال این تصویر ابتر از نهاد مدنی می دانند.

تشکیل شورایاری ها در سال 1378 به تصویب شورای شهر دوره اول رسیده و اولین انتخابات شورایاری در محله جوانمرد قصاب (منطقه 20) و پس از آن در محله حکیمیه (منطقه 4) برگزار شد و نهایتا در فاز نخست طرح در 10 محله تهران به صورت پایلوت به اجرا درآمد.

براساس سند تحویل و تحول شهرداری تهران تاکنون 4 دوره انتخابات شورایاری ها در سطح محلات شهر تهران برگزار شده و در حال حاضر 3540 نفر (2478 عضو اصلی و 1062 عضو علی البدل) از شهروندان عضو این نهاد هستند.

شورایاری ها یا همان انجمنِ معتمدانِ محله؛ روی کاغذ در پاسخ به یکی از دغدغه های و ضرورت های امروزین مدیریت شهری یعنی مشارکت مردم در اداره شهر تشکیل شد.

اما با گذشت چهار دوره؛ این نهادهای مردمی نه تنها به هدف اولیه خود نرسیدند بلکه در چهارچوب ضعف ساختار، آیین نامه و جایگاه قانونی به جای آنکه به یک نهاد مدنی تاثیر گذار تبدیل شوند، فقط به بازوهای اجرایی شهرداری یا حامی منافع فردی و لشکرِ سیاسیِ عده ای خاص در سطح محلات بدل شدند.

احمد حکیمی پور (عضو شورای اول و چهارم) که جزو شکل دهندگان این تشکل غیررسمی است، به تاریخچه و هدف آن اشاره کرده و می گوید: در قانون شوراها نهادی به نام شورای محله پایین دست شورای شهر تعریف شده است، از آنجا که چنین چیزی در عمل وجود نداشت، شورای اول تصمیم گرفت در چهارچوب اختیاراتش، شورایاری ها را راه اندازی کند.

شورایاران وابسته به شهرداری هستند به گفته حکیمی پور، قرار بود شورایاری ها به عنوان یکسری انجمن های غیرسیاسی و غیرانتفاعی به تصمیم گیری های شورا کمک کنند اما به جای آن یارِ شهرداری شدند.

به قولی قرار بود شورایار باشند نه شهرداری یار! عملا از آنجا که امکاناتشان در دست شهرداری ها بود، بیشتر به شهرداری وابسته شدند.

جالب آنجاست که از قضا شهرداری ها هم چندان دل خوشی از شورایاری ها ندارند.

براساس گزارش مرکز مطالعات شهرداری تهران در رابطه با عملکرد شورایاری ها، شفاف نبودن دایره ی عملکرد شورایاری موجب شده برخی اقدامات آنها مداخله در روند کار شهرداری محسوب شود.

در این گزارش؛ به نقل از یکی معاونان منطقه 4 تهران؛ در رابطه با دخالت های شورایاری ها نوشته شده: دبیر شورایاری به خودش اجازه می دهد که در هر مورد، حتی مواردی که هیچ صلاحیتی در آن ندارد، دخالت کند.

مطالبه داشته باشد، پافشاری کند.

و در نهایت ما را مجبور کند که خواسته آنها را تامین کنیم.

در مواردی هم که ما مقاومت می کنیم، چالش هایی ایجاد می شود که بعداً در انجام کارهای بعدی به مشکل می خوریم.

براساس این گزارش، تضادهایی در منافعِ میانِ شهرداری و شورایاری و حتی مدیران محلات و هیات امنای شورایاری ها با بدنه ی شورایاری ها دیده می شود که امکان رسیدن به توافق های مشترک را گاه در خودِ شورایاری ها نیز دشوار می کند.

دور شدن از نظارت و آلودگی به فعالیت اجرایی هرچند اکثریت اعضای شورای شهر تهران بر کارآمدی این نهاد اصرار دارند، اما محمدعلی نجفی (شهردار سابق تهران) در سند تحویل و تحول شهرداری تهران که شهریور سال گذشت منتشر شد، عملکرد شورایاری ها را به شدت ناکارآمد ارزیابی کرده و اشکلات جدی به ساختار آن وارد دانسته بود.

براساس این سند، شورایاری ها که قرار بود منجر به مسئولیت پذیری و پاسخگویی هرچه بیشتر مسئولان در قبال شهروندان شوند، به علت دخالت های متعدد مدیریت شهری در سطوح مختلف همچون شیوه برگزاری انتخابات، برخورد گزینشی، اعمال نفوذ و تصدی گری از رسیدن به این اهداف بازمانده اند و در عمل شورایاران از نقش ذاتی خود به عنوان یک بازوی نظارتی خارج شده و به مسایل و امور اداری و اجرایی آلوده شدند.

حسین ایمانی جاجرمی (رییس موسسه مطالعات و تحقیقات جامعه شناسی دانشگاه تهران و عضو شورایاری محله اکباتان) معتقد است: مشکل اصلی شورایاری ها خود شهرداری است.

او به ایلنا می گوید: این مشکل ریشه در مسایل ساختاری دارد، چراکه نهاد متناظر اجرایی با شورایاری ها تعریف نشده است.

شورایاری ها در حال حاضر ذیل شهرداری ناحیه تعریف می شوند و شهرداری ناحیه بر آن ها سلطه دارد.

به گفته این جامعه شناس، شهرداری به شورایاری ها نه به عنوان یک نهاد مدنی بلکه به عنوان بخشی از سیستم بروکراسی خود نگاه می کند.

در حقیقت شورایاری ها فقط مجری بخشنامه های شهرداری هستند و هر وقت نیاز به شرکت کننده برای مراسمی باشد؛ از آن ها استفاده می شود.

با صدور بخشنامه نمی توان فعالیت مدنی را آموزش داد ایمانی جاجرمی با بیان اینکه سال هاست این نهاد هیچ تغییری نکرده، اما انتظار مردم افزایش یافته است، ادامه می دهد: برخی از اعضای شورایاری ها می خواهند برای محله خودشان کاری انجام دهند، اما از نظر قانونی و سازمانی ارتقاء پیدا نکرده اند.

از سوی دیگر اختیار شورایاری ها فقط در حد اداره سرای محله است، درحالیکه شورایاری باید مانند شورای شهر باشد و اصلا ماهیت اجرایی ندارد، اما سرای محله 95 درصد مشغولیت شورایاری ها شده است و عملکرد آن ها را تحت الشعاع قرار داده است.

او در ادامه به ضعف در آموزش شورایاران اشاره کرده و می گوید: عملا هیچ تلاش خاصی در راستای ظرفیت سازی برای آموزش شورایاران نشده است و صرفا با فرستادن چند خبرنامه یا آیین نامه که نمی توان آموزش فعالیت مدنی ارایه داد!! این افراد باید ساعت ها آموزش دیده و روی کار آن ها به دقت نظارت شود.

شورایاری ها بستری برای تخلف جدا از این چالش های مدیریتی، ضعف در ساختار و نظارت بستری برای بروز تخلف در شورایاری ها ایجاد کرده تا آنجا که آنها به جای آنکه تبدیل به نهادی برای افزایش مشارکت مردمی شوند، تبدیل به ابزاری برای کاهش بی اعتمادی شده اند.

ایمانی جاجرمی (جامعه شناس) در تشریح بسترهایی که راه تخلف را برای شورایاران باز گذاشته است، می گوید: تخلف از شورایاری ها بعید نیست چراکه وقتی مشارکت پایین باشد جریان های ذی نفع می توانند سرمایه گذاری کرده و آدم های خودشان را وارد شورایاری ها کنند.

به عنوان مثال بنگاه های اقتصادی و شهرداری ها می توانند شورایاری ها را در دست خود بگیرند و همین امر احتمال تخلف را بالا می برد.

مردم از آنجا که می دانند شورایاری ها تاثیرگذاری چندانی ندارند، در انتخابات شرکت نمی کنند و در نتیجه افراد خاصی با اندکی سازماندهی می توانند با هزار رای؛ وارد شورایاری ها شوند.

او در ادامه به نمونه هایی از تخلف اشاره کرده، می گوید: فرض کنید شهرداری برای انجام طرحی نیازمند تایید مردم محله باشد.

اگر تنها شورایاری طرح را امضا کند، شهرداری می تواند ادعا کند که تایید مردم را گرفته است چراکه شورایاران نماینده مردم هستند.

در پروژه مگامال ادعا کردند که رضایت مردم اکباتان را گرفته اند و وقتی از آن ها پرسیده شد، اعلام کردند که شورایاری دوره قبل این پروژه را تایید کرده است، یعنی یک نفر با 500 رای می تواند نماینده شورایاری محله هفتاد هزار نفری همچون اکباتان باشد! این عضو شورایاری محله اکباتان با بیان اینکه این نهاد جایگاه حقوقی نداشته، انتخاباتشان هم رسمی نیست و وزارت کشور با چانه زنی اجازه برگزاری آن راداده است، ادامه می دهد: ما فعالیت های خودمان را در اکباتان انجام می دهیم اما حتی اگر بهترین فعالیت طرح یا پیشنهاد را داشته باشیم اثرگذاری نخواهد داشت.

در حقیقت شورایاران بیشتر "سرا داری" می کنند تا محله داری! اما این اشکال به شورایاری ها برنمی گردد، بلکه اشکال این است که سیاست ایجاد شورایاری ها اجرا شد اما در طول این سال ها هیچگونه ارتقا پیدا نکرده است.

حکیمی پور (عضو شورای اول و چهارم) معتقد است: تخلفات از جایی شروع شد که محمدباقر قالیباف (شهردار اسبق تهران) بحث مدیریت محله را ایجاد کرد.

درقالب این مصوبه؛ شورای سوم هیات امنایی 7 نفره متشکل از نماینده بسیج محله، آموزش پرورش، نماینده ائمه جماعت مسجد و هیئات مذهبی کنار شورایاران تشکیل شد که مسئولیت اداره سرا و مدیریت محلات را برعهده داشتند.

عضو سابق شورای شهر وجود درصدی از تخلف را طبیعی می داند، اما جنس این تخلفات را تشریح نکرده و می گوید: در هر حال بروز درصدی از تخلف در شورایاری ها پیش بینی شده بود و کمیته انضباطی در ستاد شورایاری های هم به این خاطر تشکیل شد.

با این حال معتقدم اصل کار نباید زیر سوال برود، شورایاری ها نقش فراوانی در بالا بردن مشارکت داشتند، هنوز به اصل شورایاری ها باور دارم و آن را گام خوبی می دانم، به هر حال در هر نهادی تخلف وجود دارد.

وقتی شوریاری ها پاتوق سیاسی شدند هرچند این عضو شورا هنوز از شورایاری ها ناامید نشده است، اما معتقد است: آفت اساسی شورایاری ها فعالیت سیاسی است.

براساس آیین نامه، شورایاری ها اجازه فعالیت سیاسی ندارند اما در جریان انتخابات شورای پنجم، شاهد بودیم که گروه هایی از شورایاران با رویکرد سیاسی خاص تشکیل و حتی از کاندیداها در میتینگ های سیاسی خود دعوت می کردند.

حکیمی پور معتقد است: کار سیاسی فقط به شورایاری ها آسیب زده است.

او می گوید: نباید به آن ها به دیده پاتوق سیاسی نگاه کرد، شورایاری زمانی آسیب می بیند که برخی؛ آن ها را تبدیل به لشکر سیاسی خود کنند.

شورایاری ها باید از این حاشیه ها دور بمانند، نگاهی که شورایاری ها را بخواهند کولبر سیاسی کنند باید از ذهن همه خارج شود.

بزرگترین آسیب شورایاری همین طمع سیاسی است که هیچ نتیجه ای هم نداشت و فقط شورایاری ها را خراب کرده و به آن ها آسیب زد.

وی ادامه می دهد: زمان انتخابات هم من به دوستان تذکر دادم که شورایاری ها را وارد فعالیت سیاسی نکنید.

اجا زه ندهید جلسه بگذارند و یارکشی کنند.

من از ابتدا مخالف بودم و تذکر دادم که پای آدم های سیاسی را به شورایاری ها بازنکنید.

انتظارات حداقلی از شورایاری ها از منظر شورای شهر، شورایاری ها صرفا چشم بینای شورای شهر تهران در سطح شهر هستند و حداکثر همین انتظار از آن ها می رود درحالیکه شورایاری ها در راستای تحقق مفهوم "شورای محله" تشکیل شدند و قرار بود بتوانند فعالیت مدنی انجام دهند، اما امروز فعالیت شان اکثرا در حد اداره سرای محله تقلیل یافته و به علت ضعف در ساختار و جایگاهشان در بهترین و خوشبینانه ترین حالت فقط می توانند از تریبون شورا، معضلات محله شان را گزارش دهند.

به نظر می رسد شورای پنجم هم در این رویکرد با شورای چهارم همگام بوده و خبری از تغییر اساسی در ساختار شورایاری ها نیست.

محمود میرلوحی (عضو شورای شهر تهران و ستاد هماهنگی شورایاری ها)می گوید: شورا به دنبال تغییر در ساختار و رویکرد و آیین نامه هاست تا بتوانند تخلفات را کاهش دهند.

آرش میلانی (نایب رییس ستاد هماهنگی شورایاری ها و عضو شورای شهر تهران) اما در تشریح این اقدامات تصریح می کند: در سیستم هایی که از تشکیلات گسترده ای برخودار است، امکان وقوع درصدی از تخلف و خطا وجود دارد.

البته تلاش شده تا حد امکان رویه ها و زمینه های تخلف را اصلاح کرده و زمینه مشارکت بیشتر شورایاری ها فراهم شود.

برای مثال برخی ارتباط انحصاری با شهردار منطقه ایجاد می کردند که در این چهارچوب، سعی کردیم این مسئله را با ایجاد کارگروه های تخصصی و جهت دادن به فعالیت ها اصلاح کنیم.

به نظر می رسد شورای شهر جدید هم به دنبال تغییر جدی نیست، اما به گفته ایمانی جاجرمی باید هرچه زودتر فکری برای شورایاری ها شود.

او معتقد است: شورایاری یا باید منحل شود یا آنکه ارتقاء پیدا کنند.

او با اظهار ناامیدی عمومی از شوریاری ها، تصریح می کند: افراد با هزار امید وارد شورایاری ها می شوند، اما با درهای بسته مواجه شده و عملا توانایی هیچ کاری ندارند.

بهترین راه تبدیل شورایاری ها به شورای محله است از نظر این استاد دانشگاه؛ مدیریت شهری جدید مدام از مشارکت حرف می زند، پس بهترین راه حل تبدیل شورایاری ها به شورای محله است.

او می گوید: نمی توانیم یک شهر را بدون شورای محله تصور کنیم، شورای محله در همه دنیا مرسوم است، اما آن ها کنارشان بازوی اجرایی و نهادی به نام شهرداری محله را هم دارند.

انتظار داریم که این محله با هفتاد هزار نفر جمعیت تنها از طریق یک شورایاری که هیچ توانایی اجرایی هم ندارد، مشکلاتش حل شود! با وجود پیشنهادات ایمانی جاجرمی، تشکیل نهادهای مدنی آن هم در سطح محلات، دور از دسترس و رویایی به نظر می رسد.

شورای پنجم قصد دارد با رفتاری کج دار و مریز آیین نامه تخلفات را کم کرده و شورایاری ها را زنده نگه دارد اما اگر شرایط تغییر نکند و شورا موضع صریح تری نسبت به شورایارای ها اتخاذ نکند، مشخص نیست چه سرنوشتی در انتظارشان خواهد بود.

شاید رسما به بدنه بوروکراتیک و اداری شهرداری اضافه شوند و ماهیت شورایی خود را از دست بدهند.

سایت شعارسال، با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از خبرگزاری ایلنا، تاریخ انتشار: 6خرداد1397 ، کدخبر: 626148: www.

ilnanews.

com
کلید واژه ها: شورای - شورایاری - شورا - شهرداری - انتخابات - سیاسی - شورای شهر - قانون - مردم - تهران - حکیمی - شهرداری تهران - برگزار - افزایش - غیرانتفاعی - تصمیم - تصمیم گیری - شهر تهران - مدنی - تخلف - شوراها - انحلال - مدیریت - اولین - اداره - تصویر - انکار - صورت - قصاب - نامه

آخرین اخبار سرویس:
نشست هم اندیشی اعضای هیات عامل صندوق توسعه ملی برگزار شد

رسیدگی به صدها شکایات مردمی از دادسراهای مختلف

هنرمند فقید حوزستانی نام نیک بر جا گذاشت

حاشیه دیدار تیمهای ایران و پرتغال در سومین بازی گروهی

ترک بر دیوار قانون انتخابات مجلس در "افغانستان"

شهید فاطمیون: سر می دهیم اما سنگر نمی دهیم

گروهک هایی خطرناک تر از داعش که با موزاییک سر می برند + عکس ها

محافط بن لادن در آلمان بازداشت شد

بهترین اماکن دیدنی آلانیا ، ارمنستان و مالدیو

خلق رویاهای دوست داشتنی با کی روش

استقرار استانداردهای جدید در صنایع غذایی

26 هزار پرونده در کمیسیون ماده 100 شهرداری تهران وجود دارد

دادستان های استان در انجام وظایف نظارتی خود کوتاهی نمی کنند/توجه به حقوق عامه مهم ترین رسالت دستگاه قضایی

واکنش ترامپ به بیرون کردن کارمندش از رستوران

در جنگ اقتصادی دشمن با تمام قوا به میدان آمده است

مهار تانکر آتش گرفته 15 هزارتنی توسط ناخدای ایرانی تا درگیری با دزدان دریایی/ از شجاعت این مردان چه می دانید؟

درخواست حاجی بابایی برای لغو تعطیلات مجلس

بررسی اعتراضات امروز در کمیسیون امنیت ملی

استاد احمد شاهد شاعرخراسان شمالی درگذشت

هنرمند فقید حوزستانی نام نیک بر جا گذاشت

استاد احمد شاهد شاعرخراسان شمالی درگذشت

قدمت 9 هزار سال + عکس ها

خلق رویاهای دوست داشتنی با کی روش

تصویر/ یخ در بهشت فروشی در سال 1272

ردیابی شهروندان چینی با پهباد نظارتی

فهرست شرکت های دریافت کننده ارز دولتی اعلام می شود

تصمیم 100 میلیارد دلاری دولت چین بورس های آسیایی را نزولی کرد

ایمن سازی شبکه برق بازار تهران آغاز شد

با یکی از پرخطرترین شغل های جهان آشنا شوید مهار تانکر آتش گرفته 15 هزارتنی توسط ناخدای ایرانی تا درگیری با دزدان دریایی/ از شجاعت این مردان چه می دانید؟

اولین نشست سال 97کارشناسان اداره امور قرآنی چهارمحال و بختیاری برگزارشد

حاشیه ای که خستگی خبرنگاران را دو چندان کرد

مراتب ثبت «درگاه ها و درهای سنگی باغ های تاریخی تیران» به استاندار اصفهان ابلاغ شد

ابلاغ مراتب ثبت 4 اثر منقول فرهنگی تاریخی به استاندار یزد

تخصص علمی در کنار اخلاق و وجدان کاری لازمه کار پزشکان است

کمالوندی: برای غنی سازی بدون برجام آماده ایم/آخرین فرصت اروپایی ها

انتقاد سازمان امنیت و همکاری اروپا از انتخابات ترکیه

عناصر اپوزیسیون بار دیگر به جان هم افتادند

گزارشی از تجمع اعتراضی برخی بازاریان تهران

خشونت در لباس محبت + فیلم

اعتماد به آمریکا برای تأمین امنیت،تقویت تروریسم است

26 هزار پرونده در کمیسیون ماده 100 شهرداری تهران وجود دارد

اگر مدیرانم مشکلی داشته باشند درنگ نخواهم داد

دیدار خداحافظی رییس دفتر منطقه ای یونسکو با ظریف

نشست رؤسای اصناف بازار برای اعلام برائت از اخلالگران برگزار می شود

تیراندازی بر طیارات مسافر بری در اندونزیا

ستاره خلیج فارس از خروج 5.4 میلیارد دلار ارز از کشور جلوگیری کرد

هیچ کس در تجمع کسبه بازداشت نشد

آغاز طرح توسعه دانشکده عمران دانشگاه شریف+ عکس

اخراج مجدد یک خبرنگار توسط رییس شورای شهر بندرعباس

وزیر اطلاعات: برجام به مویی بند است

یادواره شهدای اساتید استان کردستان برگزار شد

حاشیه ای که خستگی خبرنگاران را دو چندان کرد

جوانان جذب نمازهای جمعه شوند

کسی در تجمعات بازار بازداشت نشد

برخی ارز دولتی گرفتند ولی کالا وارد نکردند

پست اینستاگرامی کی روش در آستانه بازی با پرتغال + عکس

منعطف ترین شارژر وارد بازار شد

برجام در ایران به یک مو بند است

یساری: ورشکست شدم و رفتم سراغ خوانندگی!

نامه رییس فراکسیون ولایی به لاریجانی: مجلس وزرای ناکارآمد را برکنار کند

شهردار تهران: افرادی که برای ناامیدی مردم قدم برمی دارند خائن هستند/ در برخورد با مدیران متخلف درنگ نمی کنم

یادداشت توییتری روحانی در آستانه بازی ایران و پرتغال + جزییات

ولایتی با مشاور امنیت ملی عراق دیدار کرد

کارنامه آمریکا از ترامپ شخصیتی ساخته که در دادگاه های بین المللی قابل محاکمه است

نقش ایران در حمایت از عراق و مبارزه با تروریسم قابل تقدیر است

محمود میرلوحی: احمدی نژاد نظام تقسیمات کشوری را بهم ریخت

سالگرد شهادت «شهید عارف الحسینی» در اسلام آباد برگزار می شود

با یک گل، بهار شروع می شود

مستبدی تمامیت خواه یا رهبری مورد اعتماد؟ رای دهندگان ترک درباره اردوغان چه نظری دارند؟

معاون فرماندار تهران: هیچ فردی در تجمع امروز کسبه مقابل مجلس دستگیر نشده است

شاگردان بودا چه می کردند؟

مدیر روابط خارجی وزارت فرهنگ آذربایجان: سفر صالحی به روابط ایران و جمهوری آذربایجان تحرک می بخشد

حقوق معوق کارکنان گروه ملی فولاد خوزستان پرداخت شد

بازتاب حرکت هواداران ایران علیه رونالدو در مارکا +عکس

بارش ها 26 درصد افت کرد

فیلم/ مردم روی آزادراه تهران-شمال سرمایه گذاری کنند!/ پروژه ای که از سال 53 آغاز و هنوز افتتاح نشده است

مردم علیه تحریم

گفت وگوی تلفنی ظریف و لاوروف در مورد برجام

وجود 26 هزار پرونده در کمیسیون ماده 100/ بدنه شهرداری فربه است

66هزار تن کالا از بندر دیر صادر شد

تحلیل جامعه شناختی مراسم سه شنبه شب های مسجد مقدس جمکران انجام می شود

تشییع پیکر مطهر شهید مرزبانی در نقده

500هکتار زمین به صنایع پایین دستی مس در رفسنجان اختصاص یافت

اولین لیست از قهرمانان حاضر در بخش Roster عنوان WWE 2K19 منتشر شد

عجیب ترین اختیارات ملکه بریتانیا ؛ از عفو ملوکانه تا اعلام جنگ + عکس ها

ایجادپهنه فرهنگی رودکی دربافت تاریخی شهر

ساخت18ساحتمان ماندگار در کشور

کنفرانس «حسین برای همه» در شهر سکردو بلتستان برگزار شد

بروجردی: ما براساس منافع ملی مان تصمیم می گیریم

بازدید امیر سرتیپ صباحی فرد از پدافند هوایی شمال شرق کشور

عذرخواهی ایرانی ها از رونالدو +عکس

کلایدرمن آهنگ باشکوه ای ایران را نواخت

نظارت جدی بر شرکت های وارد کننده گوشی موبایل

شرط سن و تحصیل برای ارایه وام بانکی خلاف است

لزوم احداث ساختمان های متناسب با محیط زیست در کشور/ امکان صنعتی سازی ساختمان ماندگار در ایران وجود ندارد

امور شهر را در مسیر عقلانیت هدایت کرده ایم

تشریح آخرین وضعیت پرونده های بانک سرمایه و ثامن الحجج / انتقاد از اقدامات و اظهارت برخی سلبریتی ها در موضوعاتی که مرتبط با وظایف آنان نیست

نباید وقتی اسم فساد می آید شهرداری سرلیست باشد

500هکتار زمین به صنایع پایین دستی مس در رفسنجان اختصاص یافت

فرماندار اهواز منصوب شد

چرا شورایاری ها به بستری برای لشکرکشی سیاسی تبدیل شدند؟

چرا شورایاری ها به بستری برای لشکرکشی سیاسی تبدیل شدند؟