مطالب مرتبط:
فیلم | تحلیل تاریخی مرحوم هاشمی رفسنجانی از برجام چه بود؟
کارهای خلاقانه در موزه ها و اماکن فرهنگی تاریخی اجرایی شود/ موضوع بلیت الکترونیک با قوت ادامه پیدا کند
مرمت بخشی از اشیای تاریخی در پایگاه آیاپیر ایذه
احیای سه خانه تاریخی در روستای لافت
رویارویی ایران و ترکیه بعد از 44 سال/ ملی پوشان به دنبال جبران مافات تاریخی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 7 خرداد 1397 ساعت 07:552018-05-28سياسي

محلات تاریخی حلقه وصل هویت و فرهنگ


ایرنا- بافتها و محلات قدیمی و تاریخی، ثروتهای هویتی و فرهنگی هستند که نمی توان آن را ارزشگذاری نمود بلکه صرفا می توان با حفاظت و صیانت از آنها ماندگاریشان را برای آگاهی نسلهای آینده و گردشگران داخلی و خارجی به عنوان نمادی از فرهنگ و تاریخ تضمین کرد.

- بافت تاریخی، منطقه تاریخی و یا منطقه میراث فرهنگی بخشی از یک شهر است که در آن ساختمانها، بناها و آثار ارزشمند معماری و تاریخی وجود دارد که البته به دلیل ارزش و قدمت تاریخی آن نه تنها تحت حفاظت و صیانت قرار دارند بلکه بازدید از این بافتها مورد علاقه گردشگران داخلی و خارجی برای آشنایی با فرهنگ گذشتگان است.

حفاظت از آثار و بناهای باستانی و تاریخی به عنوان بخشهایی کوچک و به یادگار مانده از هویت، تاریخ و تمدن هر قوم و ملت وظیفه همگان و به ویژه متولیان قانونی و دستگاههای مسئول است.

بافتهای تاریخی و محلات قدیمی با توجه به وجود چندین اثر و مجموعه دیرقدمت در دل خود و در کنار یکدیگر بیش از هر اثر تاریخی می توانند نماد و نشان گذشته، تاریخ، فرهنگ و آداب و رسوم هر قوم و ملت باشند.

* مجموعه عواطف و احساسات یک کارشناس میراث فرهنگی گفت: محلات قدیمی و بافتهای تاریخی مجموعه ای از عناصر در هم تنیده شده اند که تجلی یافته عواطف و احساسات اجداد ما هستند.

بافتهای تاریخی در حقیقت کم و کیف اعتقادات، دیدگاهها و احساسات مردم در دوره های گذشته و همچنین نوع نگاه، روابط میان انسانها، احترام میان افراد و طبقات مختلف اجتماع را نشان می دهند.

احمد علیزاده افزود: قدمت بالا در جای جای شهرها و روستاهای ایران سرمایه فراوانی در زمینه بافتها و محلات تاریخی دارد که باید به خوبی شناسایی و از آنان حفاظت شود اما متاسفانه تا امروز به محلات و بافتهای سنتی و تاریخی آنطور که باید توجه نشده است.

وی ادامه داد: بافتهای قدیمی شهری در کشور بافت فرسوده نامیده می شوند در حالی که این بافت قدیمی هویت تاریخی بوده و به شدت نیازمند مرمت، بازسازی و حفاظت است.

هویت، نحوه زندگی و آداب معاشرت اجداد و نیاکان ما در سده های گذشته در این بافتها نمایان می شود حال آنکه بسیاری از متولیان به این مهم بی توجهند.

این کارشناس میراث فرهنگی گفت: انسان امروز جوینده اصالت و هویت خود برای ادامه راه توام با اعتماد به نفس و شناخت از خود است و بر این اساس نسل جوان با اطلاع و مشاهده محلات تاریخی و آگاهی نسبت به شیوه زیست نسلهای قدیم می تواند به هویت اصلی خود دست یابد و همین مهم می تواند در استحکام نگرش، جهت دهی صحیح و هویتمند به جوانان تاثیر فراوانی داشته باشد.

* محله ها برشی از فرهنگ و تاریخ معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: محلات و بافتهای تاریخی شهری و روستایی از ارزش به مراتب بالایی برخوردارند و علت آن هم وجود چندین اثر ارزشمند تاریخی در کنار هم است و البته هویت کامل و جامعی که از این مجموع می توان دریافت.

محمد محب خدایی افزود: شهرداریها در حفاظت و صیانت از محلات قدیمی و تاریخی نقش اصلی را دارند.

بر این اساس همراهی شهرداریها با ادارات میراث فرهنگی می تواند نتیجه قابل توجهی در این حوزه داشته باشد.

وی ادامه داد: همه کشورهای دنیا به دنبال ارائه مستندات تاریخ و فرهنگ برای ملت خود و گردشگران هستند.

ما در ایران چنین ثروتی به نام تاریخ، ادب، فرهنگ و آثار تاریخی را داریم و تنها باید با شناسایی به موقع و معرفی آنها به همگان در صیانت از آن بکوشیم.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: محلات قدیمی به دلیل برخورداری از چندین مجموعه و اثر تاریخی در دل خود و هویتی که در همراهی چند اثر تاریخی به بیننده نمایان می کنند، از ارزش بالایی برخوردارند.

وی افزود: انسان امروز به دنبال آرامش فطری و گذشته خود است بنابراین زنده کردن بافتهای تاریخی و محلات کهن می تواند در معرفی و نشان دادن این آرامش نقش بسزایی داشته باشد.

* ثبت آثار تاریخی و غفلت از محلات تاریخی عمر هزاران ساله کهنترین دست افزارهای مکشوفه در خراسان رضوی گویای عمق زمانی تاریخ، فرهنگ و تمدن در این خطه و حضور و زیست انسانهایی از اقوام مختلف است.

قدمت اغلب محوطه های باستانی در خراسان رضوی نیز از حدود شش هزار سال پیش آغاز می شود و تا دوران اسلامی امتداد می یابد.

افزون بر 100 هزار اثر تاریخی قابل ثبت در فهرست آثار ملی خراسان رضوی وجود دارد که تاکنون تنها هزار و 500 مورد آن در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

با این وجود که خراسان رضوی آثار تاریخی متعدد دارد اما تعداد محلات تاریخی و کهن ثبت شده در این استان صفر است.

بافتهای تاریخی فراوانی در این استان وجود دارند که ثبت فهرست ملی شده اند اما بافت و محوطه تاریخی با محلات تاریخی که حیات و پویایی زندگی مردم در آن نمایان می شود بسیار متفاوت است.

محلات تاریخی که تشکیل شده اند از خانه ها، مغازه ها، حمامها، مسجد، مکتب و موارد مشابه همه و همه در کنار یکدیگر هویت، معنا و مفهومی در اندیشه و احساس افراد ایجاد می کنند که با هزاران جمله، کتاب و حتی فیلم نمی توان این مفاهیم را به خوبی انتقال داد.

البته فقدان وجود محلات تاریخی و حفاظت از آنان درد امروز و دیروز نیست بلکه حال و روز میراث فرهنگی و آثار تاریخی ملی نیز در خراسان رضوی خوب نیست و هر از چند گاهی صدای تیشه و کلنگ تخریب بر سر این آثار به خصوص در حوزه خانه های تاریخی در حومه بافت فرسوده اطراف حرم رضوی به گوش می رسد.

خاطره بنای مسجد تاریخی حوض معجردار، خانه حناساب، خانه جوان صبور، سرای ترکمن و سرای فولادکار، خانه سبزواریهای 1 و 2 و خانه تمدنی از ذهن دوستداران میراث فرهنگی و تاریخ شهر مشهد از میان نخواهد رفت گرچه این آثار در سایه بی توجهی برای همیشه از عرصه تاریخ و معماری مشهد محو شده اند.

* فقدان حوزه گردشگری و تاریخی در شهر رییس کمیسیون عمران شورای اسلامی شهر مشهد نیز به خبرنگار ایرنا گفت: اگر مانند همه دنیا ساختار یکپارچه برای نحوه مواجهه با میراث فرهنگی در قانون وجود داشته باشد قطعا در تعامل میان دستگاههای مختلف شاهد نتایج مفید و نه مخرب برای آثار تاریخی و بافتهای قدیمی خواهیم بود.

محمدهادی مهدی نیا افزود: در اکثر غریب به اتفاق شهرهای اروپایی پهنه ها و سایتهای تاریخی و میراثی بگونه ای در نظر گرفته می شوند که در مسیر این حوزه های گردشگری، زندگی جاری شهر نیز سر جای خود باشد و زیباییهای زندگی در چهره آثار تاریخی قدیمی رخ نمایی کند، حال آنکه در شهرهای ما چنین نیست.

وی ادامه داد: حوزه قوانین و مقرارت در ایران نیز مبتلا به نگاه موزه ای صرف نسبت به میراث فرهنگی و آثار تاریخی است حال آنکه اعتبارات لازم برای مواجهه صحیح با آثار تاریخی را نداریم.

عضو شورای شهر مشهد گفت: هم اکنون میراث فرهنگی صرفا به ثبت آثار می پردازد و به جای مرمت و حفظ اثر اقدام به ایجاد محدودیت برای مردم و اشخاص می کند اما در ثبت محلات قدیمی و بافتهای تاریخی چنین شیوه ای پذیرفتنی نیست.

نحوه مواجهه قوانین با آثار تاریخی و میراث فرهنگی در شهرهای مختلف یکسان است حال آنکه باید بنا به شرایط و ویژگیهای هر شهر این نگاه متفاوت و اعتبارات نیز متفاوتتر باشد.

وی افزود: بافت اقتصادی و فرهنگی مشهد با سایر شهرها کاملا متفاوت است.

در اطراف حرم رضوی به جز کارکرد سکونتی، به دلیل حضور زائران، کارکرد میزبانی زائر نیز در وجوه مختلف دیده می شود که همین امر موجب شده طی دهه های گذشته تغییر فرم و کالبد بافت پیرامونی حرم امام رضا(ع) رقم بخورد.

مهدی نیا ادامه داد: به همین دلیل گرچه قدمت حرم مطهر رضوی افزون بر 1200 سال است اما عمر خانه ها و بافت پیرامون حرم امام رضا(ع) به 400 سال هم نمی رسد و علت آن بافت اقتصادی شهر است که موجب بالا بودن تغییر و تحولات می باشد.

حال آنکه در شهرهایی مانند یزد و اصفهان چنین وضعی را شاهد نیستیم.

* حفظ هویت شهر با توجه به میراث فرهنگی رییس کمیسیون عمران شورای اسلامی شهر مشهد همچنین گفت: باید برای اصلاح وضعیت موجود در حوزه میراث فرهنگی به خصوص در مشهد از چارچوبهای گذشته بیرون آمد و مدیریت شهری و دست اندرکاران توسعه شهر علاوه بر توجه به مسائل و منافع اقتصادی نسبت به هویت شهر، میراث فرهنگی و حفظ آن نیز توجه و حساسیت داشته باشند.

وی افزود: در گام نخست نیازمند این تغییر گفتمان هستیم و سپس باید در بعد قوانین و اعتبارات توجهات را به نیازها و ضرورتها جلب کرد.

میزان تقابل شهرداریهای کشور با سازمان میراث فرهنگی در خیلی از شهرها و مناطق بالاست و این به معنای مشکل در ساختار می باشد که باید در سطح کلان اصلاح شود.

* بافت تاریخی، عناصر پیوسته فرهنگی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی نیز به خبرنگار ایرنا گفت: بافتهای تاریخی و محلات قدیمی دارای مسجد، آب انبار، حمام ، حجره، بازار و انبوهی از خانه های تاریخی هستند که در خود روح هویت و فرهنگ را به شیوه ای ملموس برای همه کس نشان می دهند، به همین دلیل بسیار مهم و ارزشمند هستند.

ابوالفضل مکرمی فر افزود: بافت تاریخی کلانشهر مشهد دارای 30 محله قدیمی است.

از جمله این محلات می توان به نوغان، سناباد و عباسقلی خان اشاره کرد.

زنجیره ای که این محلات را در گذشته به یکدیگر وصل می کرده اند خانه های تاریخی هستند بنابراین خانه های تاریخی زنجیره های پیوستی شهرها و بافتهای تاریخی می باشند.

وی ادامه داد: برخی شهرهای همچنان توانسته اند بافت تاریخی خود را حفظ کنند و این بافت به عنوان هویت شهری محسوب می شود که متاسفانه در برخی شهرها به دلیل تخریب این عناصر و محلات کاملا گم شده اند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی از هم گسیختگی آثار و محلات را در مشهد زیاد توصیف و بیان کرد: برخی از این عناصر تاریخی گرچه در مشهد باقی مانده اند اما زنجیره هویت و پیوستگی محلات قدیمی در این شهر پاره شده است.

وی گفت: البته جای خرسندی است که هنوز گذرهایی در شهر مشهد وجود دارند که به عنوان گذر یا محور تاریخی قابلیت تعریف دارد.

بررسیها نشان می دهد هفت محور یا گذر تاریخی که دارای بیشترین عناصر تاریخی هستند در مشهد وجود دارد که احیا و حفاظت آنها از برنامه های جدی امسال است.

گذر حسن خان، کوچه عیدگاه و خیابان ارگ از مهمترین این گذرها و محورها هستند.

* احیا 10 بافت تاریخی شهری مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی همچنین گفت: احیا، بازسازی و مرمت 10 بافت شهری تاریخی در این استان در دستور کار قرار گرفته است.

این 10 بافت که از قدمت تاریخی و معماری ارزشمندی برخوردارند شناسایی، انتخاب و در برنامه مطالعاتی قرار گرفته اند.

وی این بافتها را مربوط به شهرهای نیشابور، بجستان، مه ولات، تربت حیدریه، کلات و گناباد ذکر و بیان کرد: این بافتها با اجرای برنامه عملیاتی احیا و حفاظت به زودی برای بازدید گردشگران و علاقه مندان به میراث فرهنگی معرفی می شوند.

مکرمی فر افزود: امروزه در بخشی از شهرهای تاریخی خراسان هنوز بافتهای تاریخی هویتدار و کهن وجود دارد که در این ارتباط می توان به بافت تاریخی سبزوار، نیشابور، خواف، تایباد، لطف آباد، بجستان و کلات اشاره کرد.

خانه های تاریخی نیز قلب تپنده و حیاتی بافتهای تاریخی و کهن شهری هستند.

هم اکنون در سطح خراسان رضوی 70 خانه تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی داریم که 39 خانه از این تعداد مربوط به شهر مشهد است.

وی ادامه داد: مشهد با این تعداد خانه تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی بیشترین خانه های تاریخی خراسان رضوی را دارد.

همه این خانه ها در محدوده پیرامونی حرم مطهر رضوی واقع شده اند.

* حفاظت همه جانبه از آثار تاریخی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی همچنین گفت: حفاظت و صیانت آثار تاریخی مهمترین وظیفه این سازمان می باشد که تا به امروز نیز در همین جهت گام برداشته شده است.

مکرمی فر افزود: هزار و 508 مورد از آثار میراث فرهنگی خراسان رضوی در فهرست ثبت ملی به ثبت رسیده اند.

این آثار شش جلوه دارند که شامل آثار منقول، آثار غیرمنقول شامل بنا، محوطه ها و تپه های تاریخی، میراث طبیعی شامل آبشارهای کهن اخلمد، اورتکند و قنات قصبه، میراث ناملموس یا معنوی همچون موسیقی خراسان و نقاره زنی حرم، حافظه جهانی مانند نسخ و کتابهای خطی و جلوه حاملان میراث فرهنگی شامل اشخاص دارای هنرهای کهن و قدیمی است.

وی ادامه داد: در این چارچوب تلاش شده همه بخشهای میراث فرهنگی مورد حفاظت و صیانت قرار گیرد.

در همه بخشهای میراثی تلاش می شود تا از وارد آمدن هرگونه گزند به آثار و بناهای تاریخی جلوگیری شود که البته به دلیل برخی ناآگاهیها قطعا در این مسیر دچار کمبودها و نقاط ضعف هستیم.


کلید واژه ها: تاریخ - تاریخی - بافت - فرهنگ - میراث فرهنگی - هویت - قدیمی - فرهنگی - قدیم - گردشگران - میراث - کارشناس - روستاهای ایران - اعتماد به نفس - آداب معاشرت - بافت فرسوده - منطقه - انسان - امروز - نشان - جوان - روستاهای - علیزاده - باستانی - بازسازی - سرمایه - فرسوده - جوانان - معماری - وظیفه

آخرین اخبار سرویس:
کوه " کوچکه ره ش " نماد و بخشی از هویت شهر سنندج است

مجلس و دولت در زمینه واردات قاطعیت کافی را ندارند/ سرمایه گذاران باید با تسهیلات مناسب تشویق شوند

فراخوان عضویت در انجمن فرهنگی ناشران کتاب کودک و نوجوان

شهروندان آبادانی بار دیگر بهبود آب شرب را خواستار شدند

دومین جلسه رسیدگی به پرونده موسسه ثامن الحجج برگزار شد

استارتاپ های تهران در اینوتکس پیچ رقابت کردند

پارسال حدود 52 هزار پرونده در دادگستری بروجرد مطرح شد

با حضور شرکت های دانش بنیان دریایی همایش بین المللی پرورش ماهی برگزار می شود

پیش بینی تغییر نتایج انتخابات پارلمانی عراق بعد از بازشماری دستی آرا

اعطای بالاترین نشان افتخار دولت جمهوری خودمختار نخجوان به سرکنسول ایران

قبرستان انگلیسی ها در بوشهر درس عبرتی برای متخاصمین است

شهرستان رابر گنجینه گیاهان دارویی

معرفی واجدین شرایط دوره تربیت مدرس پیش دبستانی قرآن به سازمان دارالقرآن

نمایندگان بوکس ایران در یک قدمی فینال تورنمنت اولان باتور/ کاظم زاده از گردونه رقابت ها حذف شد+عکس

مولاوردی: احکام سنگینی برای دانشجویان صادر شده است/ پیگیر هستیم

ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در راس فعالیت های فرهنگی است

استخدام کارگر ساده خانم جهت تولیدی مانتو در محدوده شاهین ویلا کرج

استخدام استادکار mdf و نصاب بصورت متری در اصفهان

استخدام دو رده شغلی در شرکت کیمیا فرد پویا

استخدام پذیرش خانم در یک رستوران

استخدام پارچه سرای ارزانی

استخدام 2 نفر طراح سایت بصورت تمام وقت در فروشگاه اینترنتی

تسلیت رییس مجلس در پی درگذشت حجت الاسلام حسینی موسوی

امیری: سوال طرح شده از رییس جمهور ربطی به وظایف او ندارد

استخدام چند نفر حسابدار در محدوده چهارباغ بالا اصفهان

استخدام دفتر الکترونیک قضایی شهرستان سامان

ایستگاه پایانی همایش جهانی خرقان، بسطام، شاهرود

لزوم پیوست زیست محیطی پروژه های عمرانی /کیفیت بد برخی پروژه ها و نیاز به مرمت بعد از افتتاح

ظریف درگذشت حجت الاسلام حسینی را تسلیت گفت

راشا تودی اسناد مربوط به حمله آلمان نازی به شوروی را فاش کرد

کالاهای اساسی ذخیره سازی شد/ سطح ذخایر استراتژیک کالایی مطلوب است

تصادف مرگبار راننده تراکتور در گلستان

تسهیل ورود قانونی افغان ها به ایران/حمایت از دانشجویان ممتاز و نخبه پناهنده و مهاجر

رهبر انقلاب درگذشت حجت الاسلام حسینی موسوی را تسلیت گفتند

نسرین ستوده وثیقه 650 میلیونی برای آزادی را نمی پذیرد

سومین جلسه شورای سلامت و امنیت غذایی باغملک برگزار گردید

پیگیری بین المللی پرونده فاجعه منا باید ادامه پیدا کند

جزییات مشوق جذب سرمایه گذار و توسعه صادرات در بنادر شمالی

افغانستان، آمریکا و طالبان نشست 3 جانبه برگزار می کنند

امیرعبداللهیان: ایران رفتار و تصمیمات اروپا را در این مقطع به دقت رصد می کند

شهروندان آبادانی بار دیگر بهبود آب شرب را خواستار شدند

لایحه حمایت از کودکان در صحن مجلس تصویب می شود

اولین دوره تربیت معلم و مربی آثار شهید مطهری برگزار می شود

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده: رتبه شکاف جنسیتی ایران مطابق واقعیت نیست/ ضرورت دقت در آمارهای مربوط به حمایت از زنان سرپرست خانوار

کارنامه قرآنی نظام صرفا آمار کلاس ها و نمایشگاه های قرآنی نسیت

55 درصد پرونده ها در شوراهای حل اختلاف به مصالحه منجر می شود

گسترش فعالیتهای قرانی در اولویت تبلیغات اسلامی استان کرمان

افتتاح همزمان طرح های عمرانی سازمان ثبت اسناد در 4 استان

توضیح معاون سیما رسانه ملی درباره حضور نیافتن پویول در برنامه 2018

مدیر کل پیشگیری های وضعی معاونت پیشگیری از وقوع جرم خبر داد مقابله با حاشیه نشینی، کاهش قاچاق کالا، حذف نقاط حادثه خیز جاده ای و ساماندهی فضای کسب و کار اینترنتی 4 موضوع در دست اقدام

رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در جمع خبرنگاران: اطلاعات اموال ثبت شده خاوری موجود است/انفصال 34 سردفتر متخلف در سال 96

پیگیر بهبود وضعیت آب شرب خرمشهر هستیم

100 هزار زنجانی دارای همپوشانی بیمه ای هستند

رتبه برتر سیستان و بلوچستان در اعطای «امان نامه» به مجرمان فراری

تورنمنت بین المللی بوکس-مغولستان نمایندگان بوکس ایران در یک قدمی فینال تورنمنت اولان باتور/ کاظم زاده از گردونه رقابت ها حذف شد+عکس

تسلیت رییس مجلس در پی درگذشت حجت الاسلام حسینی موسوی

4 صیاد ایرانی هم چنان اسیر دزدان دریایی سومالی

محور کامیاران به کرمانشاه و حمیل به ایلام مسدود شد

چرا باید موازنه را رعایت کنیم؟ بازگشت به شرق یا بازگشت به شعار «نه شرقی و نه غربی»

ذوالفقاری در نشست شنبه های انقلاب تامین کنندگان امنیت کشور باید مورد توجه مسئولان باشند

چه لباسی برای مصاحبه شغلی بپوشیم؟

افتتاح پل تقاطع بلوار ارتش- امام علی(ع) با حضور شهردار تهران

الحاق ناوشکن «دنا» به ناوگان جنوب

طرح هر کارمند یک سواد آموز در قم اجرا می شود

بودجه راه آهن اردبیل تکمیل می شود

به علت تعدد پروژه ها امکان تامین مالی آنها وجود ندارد/در برخی ساخت وسازها حقوق مردم را نادیده گرفنه می شود

چه کسی بقیع را به این روز انداخت +عکس

پیگیری بین المللی پرونده فاجعه منا باید ادامه پیدا کند

توصیه خاص یک شهید برای برگزاری مراسمش

استخدام راننده پایه یکم برای شرکت پشمک حاج عبداله در زنجان

استخدام تعدادی موتورسوار با حداقل مدرک دیپلم در اصفهان

استخدام راننده گریدر در حومه شهریارِ تهران

رییس رسانه ملی درگذشت صدرالدین شجره را تسلیت گفت

استخدام خیاط صنعتی آقا در شهر ابریشم

لزوم توجه به اشتغال و معیشت بانوان سرپرست خانوار

دفتر الکترونیک طلاق رونمایی شد

در مراسم تشییع صدرالدین شجره چه گذشت؟

استخدام فروشنده خانم و آقا جهت پوشاک بچه گانه در تهران

چند خبر کوتاه از استان سمنان

استایل جدید "ساره بیات" /عکس

استخدام نیروی آقا جهت نظافت در مهمانپذیر

استخدام صندوقدار در پارکینگ

6 راه برای ابراز ارادت به حضرت مهدی (عج)

ماجرای حضور متفاوت لادن طباطبایی در شبکه من و تو

بررسی ادعای مردمی مالکیت مهرآباد/ واکنش به تناقض در اموال خاوری

آب آموزه های دینی و ملی و ارتقای آگاهی های عمومی

ایجاد شهرک های صنعتی غیردولتی در استان تهران متوقف شد

واکنش معاون سازمان بهزیستی کشور به کاهش سن مصرف مواد مخدر به 14 سال

توضیحات لاریجانی درباره سرانجام پرونده منا

افشاگری هاآرتص درباره معامله قرن آمریکا

حضور مردم ویس و شیبان در غرفه مدیریت مصرف آب

راه اندازی یک وبسایت علیه ترامپ

پیگیر بهبود وضعیت آب شرب خرمشهر هستیم

وقتی «شیر» غذا پیدا نکند و «کفتار» بخورد!

اتهام زنی کلینتون به پوتین

مصرف بهینه و عدم نصب انشعاب غیرمجاز آب ضروری است

صالحی: تحریم و برجام همزمان شدنی نیست

اروپا راه های مختلفی برای دور زدن تحریم ها دارد/ به امضای رییس جمهور آمریکا اعتماد نداریم

آیین تکریم و معارفه رییس سازمان عقیدتی سیاسی ناجا

پیشنهاد ایران به سازمان ملل/ مطالعات تغییر اقلیم با فناوری فضایی

محلات تاریخی حلقه وصل هویت و فرهنگ

محلات تاریخی حلقه وصل هویت و فرهنگ